r r Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2665. Zaterda«: 29 November 1890. Binnenland. 30e Jaargang. DE VONDELING. FEUILLETON 7) TER I ABONNEMENT: Voor Per drie raaanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushouders. ADVEETENTIEN, Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel mejer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. I»lt hlad vrr»ehH«H l>ln»da». en Vrltdnjavond bli 'Ien nlt^evep P. J. VAN l> F. S A IV I) E te Ter Ncazen. folitiel* Overzicht. T)e Engelsche bladen hebben het nog altljd druk over Parnell en zijne amourettes. Parnell zal zich wel moeten terugtrekken, want de geeste lijken beginnen zich in de zaak te mengen, wat tengevolge zal hebben, dat Gladstone ea Parnell niet in dezelfde zaak compagnons kunnen blijven. Zonder twijfel speelt de leelijke geschiedenis Parnell slechte parten en de heele Home-Rule" zaak tevens. De zaakjes in Afrika worden zoowat gelikwi- deerd, voor zoover de zwarte zonen er op den duur vrede raede hebben. Duitschland is het eens met den Sultan van Zanzibar betreffende het afgestane gebied Frankrijk zal zich er bij neerleggen en wederkeerig zal Duitschland Frankrijk's protectoraat over Madagascar erkennen. De .modus vivendi" tusschen Engeland en Portugal is van den volgenden inhoud Op de rivieren Zambesi, Shire en Pungue staat Portugal de vrije scheepvaart toehet transito-verkeer zal niet worden beraoeilijkt; post- en telegraafverbindingen worden gemakkelijker gemaakt, terwijl over de grensregeling later zal worden beschikt. Uitstel van executie, anders niet. En het wordt er voor het machtelooze Portugal met zijn blazende studenten niet beter op, nu de Brit zich nog wat vaster in die streken gaat nestelen. Daar ligt een tijdstip in't verschiet, waarop de Portugeezen kunnen terug zien op een tijd, dat zij nog bezittingen hadden in andere werelddeelen. Uit de Nieuwe Wereld verjaagd, in Azie nauwelijks meer tegenwoordig, in Australia onbekend, in Afrika nog geduld, zoolang het den Brit belieft. Voor Portugal ook geldt het ,/sic transit gloria mundi." De belasting-ontwerpen in den Pruisischen Landdag zijn aan de orde gesteld. De minister toonde aan, dat zichtbare bronnen van inkomsten werden getroffen en onzichtbare onbelast bleven dat groote inkomens werden gespaard en de kleine te zwaar belast, dat de grondbelasting aan de gemeenten diende te komen. Eugen Eichter heeft den minister dr. Miquel bestreden. Eichter heeft mede reeds eene hjkrede gehouden op het inge- diende ontwerp eener nieuwe algemeene schoolwet, voor nog de beraadslaging er over begonnen is. Flij meent, dat het centrum wegens kerkelijk poli- tieke redenen tegen het ontwerp zal zijn en de vrijzinnige partij het beginsel der confessioneele school niet kan huldigen en er zoodoende geene meerderheid voor te vinden is. Volgens een Parijsch blad is de moord, ge- pleegd op den Eussischen generaal Seliwerstoff, eene wraakneraing. Hij moet zich hebben beroemd 15000 Eussische revolutionairen naar Siberie te hebben gezonden. Seliwerstoff verscheen in Juni van dit jaar te Parijs, juist toen het proces begon tegen Zij keek hem ter sluiks aan. Hij zag dien blik die een zonderlinge gewaarwording in hem opwekte en 't hem onmogelijk maakte het gesprek op de gewone wijze voort te zetten. Beiden liepen eenigen tijd naast elkander voort. Dat zwijgen hinderde hem even goed als haar en hij deed het eerst een poging om het te doen eiudigen en het gesprek op een ander onderwerp over te breugen. Weet ge dat de oude Jensen u herkeud heeft? merkte hij verstrooid op. Heeft hij dat werkelyk? vroeg zij, terwijl haar gelaat betrok. Misschien houdt ge mij voor laf en ondankbaar, dat ik liever als eene gestorvene betreurd, dan in de herinnering der visschers teruggeroepen word. Ik houd het ten minste vergeef mij dat ik zoo openhartig spreek voor onnatuurlijk en onverstandig. Het was alsof haar een schok door de leden ging. Wilde hij te kennen geven dat zij, door haar handelwijze, bij de eenvoudige lieden argwaan deed ontwaken omtrent een tijdperk van haar leven dat tusschen haar vlucht en den dag van heden lag de liussen, bij welke bomineu waren gevondeu en die als samenzweerders werden vervolgd. De verkiezing in Italie is zoodanig uitgevallen, dat men met alle recht kan zeggen *het gaat Crispi naar den vleesche." De premier zelf is op Sicilie viermalen gekozen, terwijl de ministerieelen met eene groote meerderheid uit de stembus komen. Uit Beru meldt men, dat in het Zwitsersche kanton Tessiuo de overeenkomst tusschen de beide partijen is tot stand gekomen op den grondslag der proportioneele vertegenwoordiging. Na de opening van de Belgische Kamer sprak de voorzitter, Minister van Staat De Lants- heere, de volgende woorden, die door de Kamer staande werden aangehoord ,/Mijne heeren De geschiedenis van Belgie en die van Nederland tellen zoovele gemeensckappelijke bladzijden, de banden welke beide landen verbinden zijn zoovele, zoo innig en zoo nauw, dat ik zeker de tolk ben van alle leden dezer vergaderiug, als ik zeg, dat Belgie zich, met voile sympathie, aansluit aan den rouw dieu de dood van Z. M. Willem III over het Koninkrijk der Nederlauden gebracht heeft. Onze wenschen stemmen in de toekomst samen met die der naburige natie voor de doorluchtige Prinses, op wie hare hoop ge- vestigd is. (Zeer goed van alle kanten). De Minister van Buitenlandsche Zakeu (Prins de Garainan-Chimay)Mijne heeren, de regeering vereenigt zich geheel met de woorden, welke de geachte voorzitter zooeven gesproken heeft. De zelfde gevoelens, ik twijfel er met aan, zullen door de Kamer en door het geheele land worden gedeeld. Ik behoef u niet de geestdriftvolle ontvangst te herinneren, welke den Koning der Nederlauden bereid werd, toen Z. M. in 1884 te Brussel aan onze doorluchtige souvereinen het bezoek kwam beantwoorden, hetwelk HH. MM. hem tijdens de tentoonstelling te Amsterdam gebracht hadden. De ontvangst was de duidelijke uitdrukking der vriendschappelijke verhouding tusschen beide naties en de diepe deelneining van Belgie's regeering en volk in den rouw van de Nederlandsche Koniuklijke familie en natie zal er een nieuw getuigenis van zijn. Onzen gevolmachtigden Minister in den Haag is reeds opgedrageu de tolk dezer gevoelens te zijn bij de Nederlandsche regeering. (Leven- dige toejuiching.) Uit Apeldoorn schrijft men Dinsdagavond tusschen 9 en 10 uur is Z. M. gekist. Ten 8 uur kwam uit de residentie de reeds beschreven lijkkist aan. Nadat de kist per wagen Voor de eerste maal viel het haar op dat hij ook steeds vermeden had om vragen omtrent dieu tijd te doen. Was dat uit bescheideuheid of uit vrees haar aan een treurig tijdperk van haar leven te herinneren Hoeveel lager moest hij haar, juist door dat tijdperk, stellen dan andere vrouwen uit zijn omgevmg, zelfs al was hij van haar onschuld over- tuigd en al schreef hij den treurigen toestand van toen aan haar jeugdige onervarenheid toe. Dit smartte haar zoo diep dat. onwillekeurig heete tranen in haar oogen opwelden. Hij had niet gedacht dat zijn woorden, die werkelijk, buiten zijn wil, een bitter verwijt hadden bevat, die uitwerking zouden hebben. Haar tranen deden hem bijna zijn zelfbeheersching verliezen, maar toch wilde hij niet bezwijken. Hij wilde het ver- trouwen van een man niet onwaardig worden, die hem zoo vriendsckappelijk gezind was, hij wilde in Mona's hart geen strijd brengen en haar ontrouw maken aan den plicht der dankbaarheid. Weent ge zeide hij, zijn ontroering met moeite bedwingende. Is de aanleiding daarvan, dat ik het verstand deed spreken ten koste van het ge- voel Het leven eischt zoo iets van ons, zelfs al moeten wij de vervulling van een plicht met ons hartebloed betalen. Zij antwoordde niet, maar weende zonder op- houden. Het was haar niet mogelyk, meester te worden over haar smart, en met groote inspanuing zeide zij snikkendeVergeef mij, dat ik mij zoo van Apeldoorn, naar het Paleis was vervoerd, begon de treurige plechtigheid even voor 9 uur. De heer Vlaanderen, 's Konings arts, was er bij tegenwoordig. In de sterfkamer werd het lijk, gekleed in admiraalsuniform, van het doodsbed op het laken in de kist neergelegd, waarna deze op eene kleine handbaar werd geplaatst door vier lakeien, twee kamerdienaars, twee onder-adjudanten- ordonnancen, en een sergeant-raajoor-geweermaker werd gedragen naar de audientiezaal. Dit vervoer geschiedde onder toezicht van den hofarts J. Vlaanderen Cz., terwijl de adjudanten graaf Du- monceau en Jhr. De Eanitz daarbij tegenwoordig waren. In de audientiezaal waren aanwezig de heeren Jhr. Eoell, adjudant, Baron V. de Pol, adjudant, Baron Tuyl van Serooskerke, ordonnance—officier, Baron van Amerongen van Natewitz, kamerheer, en Jhr. Gevers Dijnoot, referendaris bij het kabinet. De architect, de heer P. F. W. Mouton, ver- leende bij de overbrenging zijn bijstand. De looden kist is Woensdag rniddag dicht gesoldeerd, terwijl het eikenhouten omhulsel tijdelijk is dichtgeschroefd en met de burnou van Z. M. bedekt is, waarop de sabel en de steek zijn gelegd. En hiermede was in een klein uur dit treurige werk verricht. De kist is geplaatst jr. 't midden van de audientiezaal, die als rouwkamer is ingericht, op een zwart kleed, dat over een Smvrna'sch tapijt is gespreid. Het benedeneind van de kist staat recht tegenover den ingang; achter het boveneind is een berceau van opgaande gewassen aangebracht. Ter zijde van het berceau staan twee kandelabres met 12 kaarsen ieder. Op den schoorsteen mantel, die met zwart laken is bekleed, staan 3 cande- labres, met 6 kaarsen ieder. Links op consoles aan den wand, staan 3 candelabres met 6 kaarsen ieder en dan nog naast de deur 2 cande labres met 8 kaarsen ieder. Twee kamerheeren blijven in de zaal ter bewaking. Het lijk van Z. M. is niet gebalsemd, noch geopend. Alleen hebben de beide geneesheeren van den Koning, de heeren Dr. Vinkhuizen en Vlaanderen, eenige inspuitingen gemaakt. Het bericht, dat Dr. Ten Kate en Dr. Eoesingh daarbij tegenwoordig waren, was onjuist. Zondagavond 8 uur houdt prof. Beets eene oraison funebre in de Hofkapel, voor het Hof, alsmede het hof— en stalpersoneel. Maandag half tien vertrekken de beide Konin- ginnen, vergezeld van de groothertogin van Saksen Weimar, naar "*s Hage. Maandag circa 1 uur wordt het lijk van Z. M. overgebracht naar den Haag, om Donderdag te Delft te wordon bijgezet. zwak en dwaas betoon, maar het leed drukt mij geheel ter neder. Hij gaf geen antwoord. Ook hij kon, niet- tegeustaande hij uiterlijk kalm sclieen, zijn aan- doening niet overmeesteren, en gedurende eenige minuten wist hij uiets te zeggen. Hij was echter geen jongeling meer, die zich met gebonden handen eu voeten aan de macht eener schoone vrouw onderwerpt. Hij had geleerd met zijne gevoelens rekenschap te houden en zijn hartstochten te be- heerschen, zelfs als zij hem, gelijk op dit oogenblik, de bezinning dreigden te doen verliezen. Het is een heerlijk voorrecht der vrouw, haar troost in tranen te zoeken en te vinden, terwijl, als een voor hem onbestaanbare zwakheid, de man ze moet onderdrukken, zeide hij met moeite, maar ernstig en vertroostendmaar belangstelling, groote belangstelling mag hij toonen, waar hij voor het overige zwijgen moet. Ik dank u, zeide zij zeer zacht, gij zijt zoo goed, zoo buitengewoon goed P Meer waagde zij niet te zeggen. Wederom liepen zij eenigen tijd zwijgend naast elkander voort en zij had tijd om, voor zij het dorp bereikten, meesteres over haar tranen te worden. Het scheen alsof zij stilzwijgend waren overeengekomen, dat hij haar niet tot" aan haar wouing zou brengen en bij het dorp gekomen, namen zij met een handdruk en een treurigen blik afscheid. Langzaam ging zij verder, liep om het dorp heen en begaf zich naar het strand. Nn Naar aan de Inddpendauee uit den Haag gemeld wordt, zal de Levensverzekering Maatschappij e/Caisse Paternelle" aan H. M. de Koningin eene som van 3 millioen hebben te betalen. De laatste oogenblikken des Konings, meldt het Nbl. v. N., moeten blijkbaar weinig pijnlijk zijn geweest. Hij is zacht ontslapen. Ook in zijne laatste levensdagen was hij be- trekkelijk kalm en rustig. Na den nacht van Donderdag op Yrijdag jl. is de Koning niet meer bij kennis geweest, maar dat laatste oogenblik gaf nog getuigenis van den sterken wil en van de onverzettelijkheid, die altijd het kenmerk van Konings karakter is geweest. Ook toen waakte Van den Bosch ('s Konings trouwe kamerdinaar) aan zijne sponde. Verscheiden uren achtereen had de Koning stil en rustig neergelegen. Eensklaps begon hij zich te bewegen en aanstalten te maken om op te staan. Van den Bosch schikte het dek terecht en trachtte den Hoogen Lijder tot kalmte te brengen. Maar dit baatte niet. Met een forschen greep wierp de Koning de dekens ter zijde en voor de kamerdienaar er op bedacht was, stond hij recht overeind voor het ledikant. Zelfs toen maakte zijne forsche gestalte nog indruk. De Koning was weinig vermagerd zijne voeten waren gezwollen en belemmerden hem in de poging tot loopen, die hij toen aanwendde. Van den Bosch schoot toe en wilde den Koning beduiden, dat hij zich weer rustig neer moest leggen. Met een krachtig gebaar wees de Koning hem terug. //Wie beveelt hier, gij of ik? Dit zijn de laatste woorden geweest, die de Koning heeft gesproken. Schuchter gaf Van den Bosch ten antwoord „Uwe Majesteit, en die alleen," terwijl hij den Koning ondersteunde. Toen, ziende dat de pogingen om te gaan ijdel waren en dat de Koning gevaar liep te vallen, voegde Van den Bosch er bijMaar uw kamer dienaar weet, dat een Koning niet vallen mag", en een lakei wenkende, legde hij, met behulp van dezen, den inmiddels weder willoos geworden lijder neder op het ziekbed, waar deze onmiddellijk insluimerde. Bescherming van spek De Minister van Binnenlandsche zaken poogt een regeling te treffen, waardoor het bij den uitvoer van echt Nederlandsch spek naar Duitsch land mogelijk zal zijn, door het geven van een kenteeken aan het Nederl. product, de burgemeesters in de gelegenheid te stellen bij het afgeven van en dan spatten de golven wit schuim op haar sierlijke laarsjes en lieten schelpen eu zeedieren aan het strand achter. Zij zag er echter niets van, want er was een licht voor haar opgegaan dat haar als het ware verblindde. Middelerwijl was graaf Fabrie een anderen weg ingeslagen en hij doolde tusschen de klippen rond. Tevergeefs trachtte hij de muziek der golven niet te hooren die hem onophoudelijk Mona in de herinnering brachten. Het was hem onmogelijk om niet aan haar tranen te denken, en tot het voile besef te komen dat de geliefde de bruid van een anddr was, en dat zij, al was zij volkomen vrij, nooit een passende partij voor hem zou zijn ge weest. Het geheim dat haar geboorte omsluierde en het tijdperk, waarover de reeder met zooveel kieschheid had gesproken, waren reeds voldoende om den trotschen, adellijken man te doen terug- schrikken voor eene verbintenis, die hem in aller- pijulijkste toestanden kon brengen. Maar al die overwegingen van het verstand waren niet in staat het gezang der golven te overeenstemmen. Heer lijk en rein stond haar beeltenis voor de oogen van zijn ziel, zoo rein, dat het treurig tijdperk uit haar leven niet in staat was er een vlek op te werpen. Het concert was ten acht uur begonnen en alle plaatsen waren bezetreeds een uur voor het begin waren de badgasten er heengestroomd, de dames in gezelschap-toilet en de heeren in het

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1