KERSTFEEST. 4 KANADA BOOMEN Boomen sn Eihen Rollingsn te Miorpe, Otletoisclie-Sls. Kanada boomen, Handelsbericbten. Advertentien. Openbare Verkooping 40 Kanada boomen, 10 Eiken, 40 koopen Eiken Rollingen, 1500 Sparresnoei en 500 Boonpersen, Openbare Verkooping TE BEK01UEN -. J. VERBIST. KOEWACHT. dikke en d u n n e ver/oek, of men een rijksdaalder kon wisselen. Terwijl de wiukelierster daarmede bezig was, riep de vrouw „Er is brand in uwe kamer," waarop de eerste hevig verscbrikt naar binnen vloog, van welk oogenblik de vrouw gebruik maakte ora met het gewisselde geld en den rijksdaalder het hazenpad te kiezen. De rupsenplaag schijnt in het volgende jaar nog veel grooter te zullen worden, dan ze in dit jaar geweest is. Overal is de zoogenaarade zwerm spinner te vinden, van welken de zeer gevreesde boomrups komt. Men kan de rupsen meester worden, door van nu af tot in April al de naar vuurzwam gelijkeude bruine hoopjes, welke de eieren b vatten, van hagen, boomstammen, wanden en waar men ze vinden mag, weg te nemen en in het vuur te werpen. Prof. Koch heeft bij den Keizer van Duitsch- land een langdurige audientie gehad en daarin breedvoerig mededeeling betrelfende zijne ontdekking gedaan, waarna de Keizer hem het grootkruis der Orde van den Rooden Adelaar heeft ter hand gesteld. Dit is eeoe hoogst buitengewone onder- scbeiding, te meer omdat Prof. Koch nog in geene klasse van die orde was benoemd en dus in eens de hoogste heeft verkregen. De Berlijnsche be richtgever der Kohl. Zeituug dit vermeldende, voegt er bij Ons is geen geleerde bekend, wien tot nog toe deze hooge onderscheiding is ten deel gevallen, die meest aan de hoogste Pruisische ambtenaren en Ministers wordt toegekend. Na de audientie is Prof. Koch ook bij de Keizeriu ontvangen. Het ambt van domine schijnt in soinmige streken van Amerika nog alles behalve benijdens- waardige post te zijn, althans wat het fiuantieeele voordeel betreft. Het gevolg hiervan is, dat de meeste predikanten genoodzaakt zijn er een neven baantje bij waar te nemen. Zoo werd onlangs melding gemaakt van een domine, die op zekeren dag aan zijue hoorders mededeelde, dat hij, ter vermeerdering zijner in komsten, een engagement bij de opera had aan- genomen. Iedereen zal moeten bekennen, dat de vereeniging van twee zoo uiteenloopende betrek- kingen zonderling mag genoemd worden, maar de omstandigheid, dat hij in beide kwaliteiten voor het publiek optreedt, biedt toch nog een punt van overeenkomst aan, hetgeen niet kan gezegd worden van eene andere combinatie, die te Chattan- nooya in den staat Tenessee is tot stand gekomen. Daar woont namelijk een kleurling-predikant die er het baantje van kroeghouder bij waameemt en daardoor het meest sprekende voorbeeld geeft van het spreekwoord de uitersten raken elkaar. Dat de titularis, eeninaal buiten de kerk, er niets in ziet, om zijn vredelievenden aard met toga, bef en barret aan den kapstok te hangen, is een feit. Hij weet tenminste in zijn kroeg zoo nu en dan aardig huis te houden, waarbij het niet zelden gebeurt, dat de politie zich met zijn zaken bemoeit en den ruziemaker voor eenigen tijd achter slot en grendel zet, op gevaar af, dat zijne schapen den volgenden Zondag de zalveude toespraak van hun herder zullen moeten missen. Eenigen tijd geleden had de domine-kroeghouder een erg drukke week achter den rug. 's Zondags morgens preeken, 's middags zijn kroeg vol met volk; Zondag nacht sloeg zijn bediende in zijne tegeuwoordigheid een habitue dood Maandagmiddag sloeg de vreedzame man een theekopje op't hoofd zijner vrouw stukMaandagnacht had in zijn kroeg een bloedige vechtpartij plaats; Dinsdag schoot hij een man met zijn revolver een blauwe boon in de maag en denzelfden dag werd hij gearresteerd om den volgenden dag terecht te staan. De 19-jarige, aan tering lijdende zoon van een fabrikant te Berlijn, wilde na Koch's ontdekking uit Italie naar huis terugkeeren, in de hoop te Berlijn genezing te vinden. Zijn moeder en een 17-jarige zuster gingen den zieke halen. Het wederzien deed echter het jonge meisje zoo hevig aan, dat zij door een beroerte getroffen, na eeuige oogenblikken een lijk was. Tengevolge van den schrik kreeg de teringlijder een bloedspuwing, waarbij hij dood bleef. De arme vader bracht Vrijdag de lijken van zijn twee kinderen met zijn van verdriet half waanzinnige vrouw naar huis terug. GEMEENTERAAD VAi\ TER A E UZ E.\. Zitting van Vrijdag 21 November. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Aanwezig de heeren Jac. de Feijter, Mr. Dronkers, Joz. de Feijter, Harte, Dees, Grenu, Moes, Tazelaar, Wieland, Visser en Van IJsselsteijn. De secretaris geeft lezing van 't verhandelde in de vorige zitting. De heer Van IJsselsteijn meent aanmerking te moeten maken op den inhoud der notulen. In de laatste vergadering heeft spreker den voorzitter gevraagd of de politie-agenten eene instructie hadden, waarop hem ten antwoord was - y,; •dat gaat u niet aan". Hij wenschte dat dit in vermeld zou worden. Bovendien herinnert spreke; j; 191 der gemeentewetDe dienaren van politie wo. bp voordracht van den commissaris aangesteld en ontslagen-ifor den burgemeester, die, in overleg met den commissaris an de noodige ambtsinstructie geeft. Een en ander geschiedt in de gemeenten, waar geen commissaris van politie is door den burgemeester alleen". Tengevolge dien hebben wij, leden van den Raad, het recht die vraag te stellen. De voorzitter stelt voor de notulen te wijzigen. De heer Jac. de Feijter vindt wijziging onnoodig, het verslag is juist, hij is er volstrekt tegen. De heer Dronkers verzocht nogmaals voorlezing der notulen voor zoover het dit punt betreft, waaraan door den secretaris wordt voldaan. De heer Dronkers vraagt alsnu of de voorzitter iets tegen genoemde wijziging heeft. De voorzitter antwoordt ontkennend, waarop de heer Dronkers zegt Ik doe die vraag omdat het mij spijten zou dat de raad als 't ware een bevel gaf tot wijziging der notulen over iets wat enkel den voorzitter betreft, zonder diens oordeel daarover te hooren. Wat hem betreft hij brengt hulde aan de wijze waarop het verhandelde is genotuleerd. De voorzitter zegt, dat het gesprokene van den heer Van IJsselsteijn hem bevreemdt. Hij heeft hem eene instructie van eene groote plaats laten zien waarin bepalingen voorkomen omtrent de verhouding van een agent tot een commissaris en van deze tot den hoofdcommissaris, van kleeding etc. Hier zou de instructie kunnen luidende agenten doen trouw hun plicht gaan zoo en zoo laat naar de boot en naar het station en zijn in dienst in tenue gekleed. Dit alles acht hij onnoodig waar hij dagelijks mondeling instructie De heer Mr. Dronkers zegtMijnheer de voorzitter u wil de zaak opnieuw behandelen. Wij dwalen dus af. Is zooals de heer van IJsselsteijn zegt, de vraag en het antwoord zoo gedaan, dan dient het opgenomen, indien u hierin bewilligt. De voorzitter zegt, de woorden, zooals die door den heer Van IJsselsteijn zijn medegedeeld, niet door hem zijn gesproken. Hij heeft gezegd, dat de agenten niet schriftelijk maar mondeling instructie kregen en hij herhaalde het ge sprokene, dat de dienst der politie zijn zaak was, als hoofd hiervan. De heer Van IJsselsteijn vindt dit 't zelfde, of de voorzitter zegt het is mijn zaak, of het gaat den raad niet aan, vindt hij tamelijk 't zelfde. Moge de inhoud overeenkomen alzoo de voorzitter de vorm is geheel verschillend. Een woordelijk verslag kan alleen een stenograaf geven. De heer Mr. Dronkers wil nog een enkel woord in het midden brengen. Hij brengt lof voor de wijze waarop door den secretaris steeds de notulen worden gemaakt. Notulen beteekent het opgeteekende uit een vergaderingde voor stellen, de besluiten en den uitslag der stemmingen. Mocht nu een lid der vergadering dit uitgebreider verlangen, dan dient hij dit te vragen. B.v. in het Parlement in Engeland geschiedt zulks en slechts zeldzaam worden de stemmingen genotuleerd. De verschillende besprekingen worden door de pers weergegeven en wanneer er iets aan hapert, dan wordt gelegenheid gegeven dit te verbeteren. lets wat hier eveneens geschieden kan. Mocht iets geschreven worden wat niet volkomen juist is, dan zullen de kolommen wel voor rectificatie openstaan, bovendien is er wrijving, waaruit volmaking leidt. De heer Van IJsselsteijn vraagt nog, waarom de commissie voor het ontwerpen eener bouwverordening een rapport moet uitbrengen, omtrent het adres van de bewoners der Kerkhoflaan. De voorzitter zegt dat dit adres enkel in handen dier commissie gesteld is om advies in te winnen. De notulen worden nu goedgekeurd nadat met 1 stem tegen, die van den heer Jac. de Feijter, aangenomen was, deze in den geest van 't gesprokene door den heer Van IJsselsteijn te wijzigen. De openbare gaat hierna over in geheime zitting; deze geeindigd zijnde, wordt eene onderwijzer benoemd aan school B. Op de voordracht stonden P. C. Maat te Ellewoutsdijk, J. A. Bosdijk te Mlddslburg en A. Cevaal te Ritthem. Hieruit werd met algemeene stemmen benoemd de heer P. C. Maat. Het suppletoire kohier van den hoofdelijken omslag, waar van de leden kennis dragen, wordt met algemeene stemmen goedgekeurd en vastgesteld tot een bedrag van 151,86J. Aan de orde is de briefwisseling van Burg, en Weth. over de vergrooting der school te Sluiskil. De betrekkelijke stukken zullen ter visie der leden liggen om in de volgende vergade ring in dezen een besluit te nemen. De voorzitter zegt dat eene wijziging der gemeentebegroo- ting zal moeten geschieden. Hij stelt voor een bedrag van f 1200, zijnde een ronde som, f 1175 is noodig om aan de verplichtingen tegenover den aannemer der rioleering te voldoen. Op eene betrekkelijke vraag van den heer Van IJsselsteijn, of hiermede n. 1. met de rioleeringswerken is begonnen antwoordt de voorzitter bevestigend. Nog dient op de be- grooting gebracht een post van f 100 voor schoolbibliotheken en pi. m. 160 voor meubilair van 't gemeentehuis. Het Dag. Best, stelt voor dit, en bovengenoemde f 1200, te vinden uit 't batig saldo van 1889 en den post van onvoor- ziene uitgaven te verhoogen met f 600, waartoe wordt besloten, evenals tot't beschikken van f 50 uit dieu post voor gratificatie aan den heer Vooren, hoofd van school A, bij gelegenheid zijner 25jarige ambtsbekleeding. Het Dag. Best, stelt verder voor f 65 gratificatie te ver- leenen aan de politie voor buitengewone diensten en wel aan den brigadeur der marechaussee 20, aan iedere marechaussee 15 en aan Jonkman 5. Het Dag. Best, zou ook den politieagent Willemsen te Sluiskil eene gratificatie willen verleenen maar behoudt zich voor een voorstel te doen om diens tractement later te verhoogen. De heer Visser vraagt of de veldwachter van Hoek ook veldwachter van Ter Neuzen is. Hij meent van wel. Daar deze ook diensten presteert bij kermis, zou hij ook deze eene gratificatie willen verleenen. De heer Van IJsselsteijn meent ook hem bij sluiting der herbergen in den stoet gezien te hebben, maar vraagt of ook Mullie veldwachter is van Hoek, wat de voorzitter be- vestigt, waarop de heer Van IJsselsteijn opmerkt, dat dan ook de gemeente Hoek eene gratificatie moet geven. De voorzitter vraagt den heer Visser of deze de som wil bepalen en er een voorstel van maken. De beer Visser wijst er nogmaals op dat Wondergem dikwijls op dienst is in zijn omgeving op Ter Neuzensch grondgebied en stelt voor hem 10 gratificatie te verleenen. Andere leden vinden dit bedrag te hoog. Dc heer Mr. Dronkers zou ook eene gratificatie aan Willemsen willen verleenen voor buitengewone diensten bij de kennis verleend. Het Dag. Best, neeint nu het voorstel van den heer Mr. Dronkers over en stelt na eenige bespreking voor, aan den brigadier f 20, aan iedere marechaussee 15, aan Jonkman, Willemsen en Wondergem ieder f 5 gratificatie te verleenen. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. De voorzitter brengt ter tafel het vormen eener z.g. Nieuwjaars-commissie. Algemeen wordt hiervoor aangeduid het lid van den raad, de heer Wieland, die zulks meer- malen deed. Aan het betrekkelijk verzoek, door den voorzitter gedaan voidcot de heer Wieland. In behandeling komt het al of niet uitkeeren der subsidie van f 25, aan Neuzens Mannenkoor over 1890, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten. Mocht de meerderheid tot niet-uitkeering besluiten, dan wordt het gedane verzoek dier vereeniging beschouwd als van de hand gewezen. Het voorstel van den heer Mr. Dronkers (het verleenen dezer subsidie over te laten aan Burg, en Weth.) in omvraag gebracht, wordt verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Voor stemden de heeren Mr. Dronkers, Harte, Visser en Van IJsselsteijn; tegen de heeren Jac. de Feijter, Joz. de Feijter, Dees, Grenu, Moes, Tazelaar en Wieland. Aan de orde is de bespreking over de voorwaarden van aanbesteding van schoonhouden, verwarming enz. derscholen over 1891. De voorzitter zegt dat de voorwaarden zooals die verleden jaar gesteld zijn, goed gewerkt hebben, doch moet er bijvoegen dat hij dit meer aan de omstandigheden dan aan de voor waarden zelve toeschrijft. Hij meent dat de splitsing in per- ceelen zooals dit nu geschiedde veel moeilijkheden oplevert, die niet aanwezig zijn zooals 't bij toeval verleden jaar als de aannemer van 't schoonhouden en leveraar der kolen een persoon is. De heer Wieland is voor behoud van de gewone besteding. Wat de glazen betreft, hij meent dat het in 't voordeel der gemeente is die voor eigen rekening te houden. Nu worden op verre na niet zooveel glazen gebroken. Bovendien geen schilder wil op eigen risico de glazen aannemen. De heer-Visser is voor aanbesteding zooals (lit nu geschiedt. Menige vrouw, die niet bij maclite is naar de levering van steenkolen mode te dingen, kan dit nu doen voor't schoonhouden. De heer Jac. de Feijter was van meening dat het voordee- liger was ook het onderhouden der glazen aan te besteden. De heer Van IJsselsteijn zegt, dat het niet alleen de plicht der politie is nauwlettend toe te zien op't vernielen van glazen maar dat vooral het prestige der onderwijzers in dezen alles moet doen. Bij het uitgaan der scholen gaat het er alles behalve ordelijk toe. Op dit punt doen de onderwijzers hun plicht niet. In andere gemeenten staat bij 't uitgaan der school een onderwijzer aan de deur om toezicht te houden. Met algemeene stemmen wordt besloten de aanbesteding op dezelfde wijze te doen plaats hebben. De voorzitter zegt dat ten bate der gemeente kunnen ver- kocht worden eenige voorwerpen afkomstig van het onderwij in de nuttige handwerken. De heer Van IJsselsteijn stelt voor deze aan de Nieuw- jaarscommissie te geven, waartoe wordt besloten. De voorzitter stelt voor een besluit tot verkoop van eenig ander goed tot later aan te houden; eveneens aangenomen. Ingekomen is een schrijven van Ged. St. waarin wordt medegedeeld dat aan 't verzoek van E. van der Mersch om vermindering van den hoofd. omslag, zooals die door den Raad van Ter Neuzen, niet kon worden voldaan een brief van genoemd College, bevattende goedkeuring der begrooting voor 1891; een adres van A. C. Smits c. s., bewoners der nieuwe buizen achter de Grenu-laan, verzoekende verbetering van den weg voor en naar hunne woningen. Volgens adressanten is de toestand aldaar allerellendigst, veel gelijkende op eene modderpoel en is verbetering dringend noodig. Het Dag. Best, stelt voor dit adres te stellen in handen van de commissie tot ontwerpen eener bouwverordening. De heer Van IJsselsteijn, lid dier commissie, vraagt met welk idee dit gedaan wordt. De voorzitter wilde alleen dat de leden dier commissie zich op de hoogte van den toestand stelden en advies gaven. Ofschoon overtuigd dat in dezen verbetering hoogst noodig is acht hij de motieven aangevoerd en de toon van I schrijven niet goed; een dankbetuiging van den heer Vooren voor de gratificatie bij gelegenheid zijner 25jarige ambtsbekleeding ontvangen. De voorzitter zegt in correspondence te zijn met den prov. veearts den heer J. Bauwens te Axel, omtrent het keuren van vleesch, doch zonder gunstig resultaat. Zoolang de ver- ordening inzake niet is veranderd zal van overeenkomst geen sprake zijn. Hij hoopt evenwel later gunstiger mededeeling te kunnen doen. De heer Grenu zegt met genoegen vernomen te hebben, dat door Ged. St. besloten is tot verbetering van den prov. stoombootdienst op de Wester-Scheldehij vraagt of het niet oorbaar zou wezen, met het oog op het gedane verzoek der gemeente, dit College hiervoor dank te betuigen. Na breed- voerige bespreking wordt besloten af te wachten tot de geheele regeling is geschied. Niets meer te behandelen sluit de voorzitter de vergadering. ZEETIJDIKGEN. Van 21 tot en met 24 November. 1 Datum. VLAG. NAAM. M3. Yan en naar. Lading. Voor Xer I'euzen 21 Eng. s.s. River Derwent 2272 Londen stukg. Noor. bark Regina 1252 Kotka hout 23 Eng. s.s. Lilian 1577 New-Castle kolen 24 idem River Lagan 2272 Londen stukg. idem Shieldrake 3057 Liverpool idem idem Ravensworth 2219 New-Castle kolen Van Ter Meuzen: 21 Eng. s.s. Tagus 3545 Swansea ledig 22 idem River Derwent 2272 Londen stukg. Voor »eiit t 21 Eng. s.s. Galtee 1438 Goole stukg. Deens. s.s. Erik 3851 Riga graan Eng. s.s. Claremont 1948 Londen stukg. Zw. brik Gunhild 693 Skutskar hout Eng. s.s. Calder 1784 Goole stukg. idem Polo 1373 Hull idem 22 idem Astrolger 2580 Leith idem 23 idem Spindrift 2003 Londen idem idem Romeo 1282 Goole idem 24 idem Electro 1387 Hull idem idem Leona 1698 Goole idem idem Eglantine 2630 Savannah katoen idem Aire 1763 Goole stukg. Van cut i 21 Duits. s.s. Theodoor Eng. s.s. Burchard 2238 Riga ledig Emmanuel 1135 Londen stukg. idem Bessarabia 4652 Duinkerken ledig 22 idem Bordeaux 1384 Londen stukg. idem Wark worth 1974 New-Castle idem idem Galtee 1438 Goole idem 23 idem Polo 1373 Hull idem 24 idem Calder 1784 Goole idem idem Claremont 1948 Londen idem Van 21 tot en met 24 Nov. werden langs de Oostsluizen alhier 37 binnenvaartuigen op- en 45 afgeschutdoor de Westsl. 1 opgeschut. Rotterdam, 24 November. Tarwe. Middelbare en mindere soorteu ondergingen eene verlaging van 40 cent. Puike Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe f 8,25 a 8,75, mindere 7,60 a 8,00. Rogge 6,00 a f 6,30, mindere 4,75 a 5 75, Gerst 4,00 a 5.30. Haver 2,40 a f 3,80 nieuwe 2,60 a f 4,00. Paardeboonen 5,75 a f 6,40, mindere 2,25 4.10. Duiveboonen f a Bruineboonen 9,50 a 11,50. Witteboonen Walchersche f 11,50 a 12,00. Erwten f 8,25 a 9,25, mindere 6,50 a 7,00. Kanarie- zaad beste 7,75 a 8,00, mindere 6,50 a 7,50. Koolzaad f 8,50 a f 9,25. Eieren f 5,80 a f 6,00 per 100 a'uks. Aardappelen Zeeuwsche f 3,30 a f 3,60. Zeeuwsche Ajnin voor groote f 0,80, voor kleine 1,20 per 50 kilo. Gent. 14 Nov. 21 Nov. fr. 20.50 20.50 14 75 17.50 16.50 2.25 3.50 21.00 21.00 15.00 18,00 17.00 2.35 fr. 20.50 20.50 14,75 17.50 16.50 2 25 3.00 21.00 21.00 15.00 18.00 17.00 2.35 Tarwe, witte 100 k Id. roode n Rogge Gerst Haver Boter per kilo Eieren per 26 stuks Londen, 24 November. Granen. Tarwe en Meel vast. Gerst prijshoudcnd. li O E R S V A A HET GELD. Belgisch per 100 fr. 47,60 k f 47,65 Engelsch per 12,07 12,14 Heden morgen ten 5 ure overleetl tot ouze diepe droefheid onze geliefde dochter J ACOMIN A ADRIANA in den nog jeugdigen leeftijd van ruim 16 jaar. Ter Neuzen, den 25 November 1890. JORIS KOLIJN Jac z. eu Vrouw. Ondergeteekende gevoelt zich verplicht, ook naraens haar echtgenoot en verdere familie, haar iniiigeii dunk toe te brengen aan den Wel Ed. heer IX H. B. VAN NES, arts te Ter Neuzen, voor de welgelukte volbrachte operatie aan haar bewezen, terwijl zij ook tevens dank zegt aan de overige heeren doctoren, die den heer Van Nes behulpzaam zijn geweest bij dien moeielijken arbeid. Ter Neuzen, 25 November 1890. A. RENSKERS-Wiest. Voor het naderende Zondagschoolfeest zal ditmaal slechts eene lijst ter inteekening worden aangeboden. Onder dankbetuiging voor de milde gaven van het vorige jaar, houden de beide besturen zich beleefd aanbevolen. J. A. TAZELAAR. J. P. VAN HERP. Ter Neuzen, 25 November 1890. Ondergeteekende brengt bij deze ter XJ^Sr kennis van het publiek, dat door hem geen VEEESCII ten verkoop wordt aangeboden, dat niet door den Provinc. Veearts te Axel is gekeurd en tevens vrij is bevouden van Tuberculen, Tri- chinen, Blaaswormen, Leverbottin en andere voor de gezondheid schadelijke bestanddeelen. Ter Neuzen, November 1890. VAN De Notarissen C. J. A. Fercken, te Ter .Neuzen, en E. Vermeersch, te Ertvelde, zullen ten verzoeke van de heeren VAN HOOREBEEKE en DE PAEPE en Mevrouw de Weduwe COLPAERT, op Dinsdag 2 December 1890, ten 1 ure namid- dag, in het openbaar verkoopen staande op de eigendommen der verzoekers te Zuiddorpe, Oudeburgsche-Sluis. De vergadering ten herberge van Edmond Ver- durme, op de Sluis. Onniiddelijk na atloop hiervan zal door den Notaris Fercken voornoemd, ten verzoeke van P*. DIELMAN, rustend landbouwer te Zuiddorpe, nog worden geveild liggende op de hofstede van F. Herman, aldaar. Geene koopers worden aanvaard zonder ge- kende borg. VAN TE De Notaris C. J. A. Fercken, te Ter Neuzen, zal ten verzoeke van den polder Nieuw Karnemelk en van het R. K. Par. Armbestuur, beiden te Koewacht, den 9 December 1890, des morgens ten 11 ure, in het openbaar verkoopen Ongeveer 300 stuks lange en gave staande te groeien in voornoemden polder. Te vergaderen bij E. de Vleeschhouwer, te Koewacht (Zand.) in flesschen van 1,25, 1,00 en 0,80, bij W. WI S S Enaast de Bijzondere school te Ter Neuzen,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 3