Binnenland. Telegrafische berichten. Gemengde berichten. TER NEUZEN, 25 November 1890. RECHTSZAKaN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Omtrent het overlijden van onzen Koning meldt men Reeds voor 4 dagen was Z. M. de Koning onrustig, tenvolge van het ophouden van de uriue- afscheiding. Intusschen verdween dit onrustbarend verschijnsel totdat het zich Zaterdag weer zorg- wekkend herhaalde. De avond boezemde vooral bezorgdheid in. De pols daalde van 60 tot op 20 slagen. Men vreesde het ergste. De adem- haling versnelde. Zijne Majesteit was bewusteloos alleen had Z. M. nog gevoel, maar slikkeu was hem onmogelijk. Daar Maandag wederom consult zou worden gehouden, werd het tijdstip daarvan vervroegd. Aan prof. Rosenstein en dr. Yinkhuijzen werd ge- seind orn over te komen. Dr. Ylaanderen bleef voortdurend ten paleize in de kainer van den Lijder. Hare Majesteit de Koningin week geen oogenblik van het ziekbed en beschouwde den toestand als hoogst bedenkelijk. In overleg met Hare Majes teit werd daarop dr. Roessingh uit Deventer ont- hoden. Ook graaf Dumonceau, particulier secretaris des Konings, bleef in de ziekenkamer. Tegen 4 uur ging Hare Majesteit, zeer vermoeid, eenige rust genieten. Dr. Roessingh hield daarna van 4 tot 5 unr bij den Hoogen Lijder de wacht met een kamerdienaar. Ruim half zes uur, terwijl Dr. Roessingh bezig was de temperatuur van het lichaam op te uemen gaf Z. M. plotseling den laatsten snik. Z. M. was ontslapen in tegen woordigheid van de geneesheeren en den kamerdienaar. Hare Majesteit de Koningin werd terstond van Zr. Ms. dood in kennis gesteld, ijlde naar de ziekenkamer en na den Yorstelijken doode aan- schouwd te hebben verliet Hare Majesteit diep bedroefd het vertrek. H. M. de Koningin is zeer bedroefd, maar draagt met gelatenheid den zwaren slag. Het gelaat van den overleden Koning is bijna niet veranderd en geeft met den indruk van een doodstrijd die gestreden is. Zelfs is het aangezicht weinig vermagerd. Het lijk zal niet gebalsemd worden, maar op andere wijze tegen ontbinding gevrijwaard. Eergister middag vergunrle Hare Majesteit den officianten ten Paleize aan het stoffelijk overschot van hun vorstelijken Meester een afscheidsgroet te brengen. Een nader schrijven van het Loo bevat het volgende De Koningin en de hofdames hebben den zwaren rouw aangegeven. Honderden telegrammen van troost en deelneming Prinses Wilhelmina wordt sedert gisterochtend aangesproken en betiteld als Koningin De jeugdige Koningin is niet bij het lijk van haren Koninklijken vader toegelaten, om haar gemoed niet te zeer te schokken, maar als bewijs van kinderlijken eerbied zijn op haar verzoek bloemen uit haar eigen tuintje vergaard en op het doodbed gespreid. De jeugdige Koningin Wilhelmiua heeft in een rijtuig, vergezeld door mad. Winter, een korte poos in de open lucht doorgebracht om haar ge moed tot kalmte te stemmen. Op last van H. M. de Koningin-Weduwe zal heden een afbeeldsel worden gemaakt van haar overleden Gemaal, welke weemoedige taak aan den kunst- schilder Josselin de Jong is opgedragen. Men acht het zeer waarschijnlijk dat biunen acht dagen het Vorstelijk lijk naar de residentie zal worden overgebracht, om daarna te Dellt te worden bijgezet. Ook zal alsdan de Koninklijke familie en de hofhouding zich waarschijnlijk daar- heen begeven. Het gerucht loopt dat betrekkelijk spoedig Hare Majesteit de Kouingin-Regentes opnieuw in de Yereenigde Vergadering der Staten-Generaal zal verschijnen om den eed als Regentes over de minderjarige Koningin, hare dochter, af te leggen, en wel ten einde de afdoening van Staatszaken zoo min mogelijk te verlragen. Hoewel de datum waarop het Yorstelijk over- Juist omdat ge 't schijnt te hebben vergeten, kom ik er u aan herinneren. Mijnheer Wantrop is reeds ongerust over uw lang uitblijven en is naar het andere einde van het eiland gegaan om u te zoeken, zeide de graaf lachend. Het spijt mij dat mijn vergeetachtigheid aan- leiding is geworden tot ongerustheid, antwoordde zij, terwijl zij aan zijne zijde verder wandelde. Ik verbaas er mij maar over graaf dat ge mij op dit afgelegen plekje gezocht eu gevonden hebt. Verbaast ge u daar werkelijk over, Mona Wederom bloosde zij, toen die vraag op eenigs- zins verwijtenden toon werd gedaan en zij bleef het antwoord schuldig. Herinnert ge u niet, vervolgde hij levendig, dat dat wij elkander hier, in vroeger jaren, vaak ont- moetten. Eens vond ik er u weenende. Ge schreidet over een klein vogelnestje dat vissehersknapen vernield hadden en over het oude vogeltje dat angstig en jammerend om zijn jongen kreet. Ik moest toen aan een bizonder schoon gedicht denken Het heet //het Vogelnestje,'' kent gij het Neen, ik heb het nooit gelezen. Dan moet ge't thans lezeu, ik zal het u morgen brengen. Boudt ge van gedichten schot naar de Residentie zal worden overgebracht nog niet zeker is vastgesteld, wettigen de genomen voorbereidende maatregelen toch het vermoeden dat zulks binnen enkele dagen zal geschieden. De kist moet reeds heden—avond op het Paleis Het Loo zijn, terwijl aan de firma Pander is opge dragen met den meesten spoed te Haarlem of Amsterdam, een rouwwagen voor het spoorwegver- voer in gereedheid te brengen. Het wordt zeer waarschijnlijk geacht dat het stoffelijk hulsel bij overbrenging naar de Residentie de Hoofdstad zal passeeren om daar met de ver- schuldigde honneurs ontvangen te worden. Tegen het geheele vervoer per Hollaudsche Spoor bestaat echter eenig bezwaar door de iurichting met het tunnelsysteem van het station te 's Gra- venhage. Door de Hollandsche Spoorwegmaatschappij moeten evenwel reeds maatregelen genomen zijn om door gepaste middelen tijdelijk dit bezwaar uit den weg te ruimen. Het overschot zal eerst gelegd worden in een looden bekleedsel, dat rusten zal in een eikenhouten met zwart laken bekleede kistin beiden wordt ter hoogte van het hoofd een glasruit geplaatst, opdat het gelaat zichtbaar blijve, deze kist wordt later gehuld in een mahoniehouten hulsel op zil- veren leeuwenpooten. De zware rouw zal vermoedelijk zes weken dureu vervolgens drie weken halven en drie weken lichten rouw. Eene gisteren te 4,30 verschenen buitengewone Staatscourant bevat de volgende PROCLAMATIE. In naam van Hare Majesteit Wilhelmina, bij de gratie Gods Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz. enz, Wij Emma, Koningin-Weduwe, Regentes van het Kouingrijk Het heeft Gode behaagd Mijnen geliefden en geeerbiedigden Gemaal, Koning Willem de Derde, tot zich te nemen. Ruim een en veertig jaren schaarde zich het Nederlandsche volk om Zijnen Troon, en gedurende dit tijdvak werden, onder 's Heeren zegen, rust, vrede en welvaart aan het Vaderland geschonken. De Kroon is door Zijn afsterven, dat ons alien met diepen rouw vervult, overgegaan op Mijne heminde Dochter Wilhelmina Helena Paulina Maria. Haar Troon vinde zijnen hechten steun in de innige trouw en verknochtheid van het Nederlandsche volk aan het Huis van Oranje. Moge de Almachtige God de gebeaen verhooren, die tot Hem opgezonden worden voor onze Koningin WilhelminaHij neme Haar onder Zijne heilige hoede en bescherming. Krachtens de wet ben ik gedurende Hare minder- "3C7jOO1 xr a het Koninklijk gezag voor Haar waar te nemen. Vertrouwende op Hem, in Wiens hand het lot is der Yorsten en Volkeren, neem ik de Mij toe- vertrouwde regeeringstaak op Mij, met de bede, dat hare vervulling in alien deele moge strekken tot heil van Land en Yolk en tot bevestiging van het Kouingrijk. Lasten en bevelen dat deze proclamatie in al de gemeenten des Rijks zal worden aangeplakt en afgekondigd ter plaatse waar zulks gebruikelijk is en dat zij in het Staatsblad zal worden geplaatst. Paleis Het Loo, den 24"ten November 1890. EMMA. In Luxemburg heeft eene proclamatie, door alle ministers onderteekend, den dood bekend ge maakt des Konings, die het laud in droefheid, maar ook vrij, onafhankelijk en bloeiend nalaat. De geschiedenis zijuer regeeriug kan worden geken- merkt als veertig jaren van zelfstandigheid, vrijheid en vooruitgang. De dankbaarheid en de zegeningen des volks volgen den Koning in het graf. Met Willem III eindigt de maunelijke linie van het roemrijk huis van Nassau. De kroon gaat nu rechtens over aan hertog Adolf en de proclamatie eindigt met de verzekering van trouw aan dezen Vorst. De dood des Kouings heeft te Brussel en in geheel Belgie een diepe ontroering veroorzaakt. Zeker. Op mijn leeftijd denkt men, bij het lezen er van nog eens aan de jaren der jeugd terug. Op uw leeftijd riep zij met een gedwongen lachtje. Gewoonlijk beschuldigd men er enkel de vrouwen van, dat zij 't gaarne over hun leeftijd hebben, om dan te worden tegengesproken. Gelooft ge dat ik niet in ernst spreek Het is waar, er zijnhij hield plotseling op, want hij stond op het punt om te zeggener zijn oogenblikken waariu men, niettegeustaaude zijn meergevorderden leeftijd dwaasheden zou kunnen begaan als een jongeling en alle heerschappij over zichzelven verliest. lets later zeide hij Er zijn oogenblikken waarin men met weemoed ondervindt dat men oud wordt, het is niet het toenemen in in jaren dat men beklaagt, maar het te loor gaan van de heerlijke droombeelden der jeugd: zelfs de dichtkunst troost dan niet meer. En zijt gij in dien toestand vroeg zij op smarte- lijken toon. Dat is treurig Ge hebt het juiste woord'gekozen, als ge derge- lijk verlies treurig noemt. In't bizonder word het dit als men langzamerhand alles van de duistere zijde gaat bezien. (Wordt vervolgd). Alle bladen zonder onderscheid van part'j bevatten waardeerende artikelen over den overleden Vorst. De hofmaarsehalk heeft zich naar het Nederlandsch gezantschap begeven om den gezant te condoleeren. Dit deden ook de Koning der Belgen en de Minister van Buitenlandsche Zaken. Het is niet onmogelijk, dat de Koning zelf de begrafenis zal bijwonen. De Keizer van Duitschland heeft gisteren, door middel van de telegraaf, zijn deelneming aan de Koningin-weduwe betuigd. Prins Albrecht, regent van Brunswijk, (zoon van wijlen Prinses Marianne der Nederlanden) zal bij de begrafenis den Keizer vertegenwoordigen. Alle Londensche bladen, die heden ochtend zijn verschenen, wijden artikelen aan Koning Willem III. Zij roemen zijn trouwe plichtsver- vulliug en wijzen op zijne verdiensten. Zij betuigen, dat de Koniugin-Regentes, bij de vele aanknoopings- punten tusschen Engeland en Nederland, van Engelanas sympathie en welwillendheid kan ver- zekerd zijn. Gisteren avond had alhier in het /hotel Rotterdam" bij den heer Standaert de uitgeschreven vergadering plaats van de Vereeniging /Tot bevor- dering der belangen van Zeeuwsch-Ylaanderen." Op de agenda stond Reker.ing van den penning- meesterverkiezing van een secretarisrekening van den secr.-penningmeester en verkiezing van een bestuurslid van het Ter Neuzensch Ziekenfonds. De rekening van den penniugmeester, sluitende met een goed saldo, werd goedgekeurd. Tot secretaris der vereeniging in plaats van den heer J. Noest Jr., die Ter Neuzen metterwoon gaat verlaten, werd gekozen de heer R. Walraven. De rekening van den secretaris-penningmeester van het Ziekenfonds werd eveneens goedgekeurd. Door het bedanken van den heer L. Schalk als commissaris en van deu heer Adr. H. Donze als secr.-penningmeester van het ziekenfonds mi>est weder eene verkiezing plaats hebben. De voorzitter stelde voor den heer Donze onder dankbetuiging voor de vele diensten aan het fonds bewezen met acclamatie tot commissaris te benoemen wat werd aangenomen. Tot secr.-penningmeester werd be- noemd de heer J. A. de Jonge. Na eenige discussie werd besloten bij den Min. v. W. H. en N. een adres in te dienen tot vet-legging van de brug aaD de westsluis en om verbetering te krijgen in de sluizen zelf. Op voorstel van den heer E. van der Bent werd ook besloten te trachten veranderiug te krijgen in de uren van schutting in de groote binnenvaart alhier. Bij koninklijk besluit van den 15 November il,is aan den heer A. C. J. Limonard, eervol ontslagen sluismeester aan ae Westsluis van bet kanaal van Ter Neuzen, te Ter Neuzen, een pen- sioen verleend ten bedrage van f 608 'sjaars. De Syn. comm. der N. H. kerk heeft op de gewone voorwaarden voor een jaar, en onder gehoudenheid aan de respectieve kerkeraden, om zoo spoedig hun dit mogelijk is, in de vacaturen te voorzien, dispensatie van art. 23 regl. op de vacaturen verleend aan deu ring van Axel met betrekking tot den predikdienst in de Herv. ge meenten te Sas van Neuzen en te Axel. Gemeenteraadszitting van Hoek op 22 Nov. 1890. Naar aanleiding van bedenkingen gemaakt door den inspeeteur van het lager onderwijs tegen den gestelden leeftijd van 14 jaar voor het verpliehte verlaten der school door de leerlingen, wordt besloten den leeftijd op 15 jaar te bepalen. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur wordt herbenoemd de heer P. Siemens Jz. en tot voorzitter der te vormen Nieuwjaars-eommissie de heer Joh. de Feijter Wz. Het suppl. kohier van den hoofdelijken omslag voor 1890 wordt vastgesteld op /2,57. De raad besluit niet toe te geven aan een te kennen gegeven verlangen om een der lokalen van het schoolgebouw alsnog door eene scheiding in tweeen te deelen, omdat men de togenwoordige indeeling met het oog op de werkzaamheden der onderwijzers, vooral bij mogelijke ontstentenis van een hunner meer doelmatig acht. Met algemeene stemmen is besloten het schoonhouden, verwarmen en verliehten van het schoolgebouw, te beginnen met 1891, in het openbaar aan te besteden en worden de de voorwaarden daarvoor besproken en vastgesteld. Wordt na bespreking, besloten de gebouwen en verdere goederen der gemeente te doen herverzekeren tegen brand- schade. Afgestemd wordt een voorstel van den voorzitter tot het aanschaffen van een annihilator. Aan Burg, en Weth. wordt overgelatea het beromen van maatregelen om het doorregenen van het dak der school tekeer te gaan. Eenige ingekomen stukken, benevens Staats- en Provinciale bladen wordeD voor kennisgeving aangenomen. Koewacht. Door den gemeenteraad is besloten een onderwijzer aan de openbare school aan den Ouden Molen, hoofd de heer A. J. Geerards, op te roepen, op eene jaarwedde van 500 gulden en tevens de akte van gymnastiek als aanbeveling te laten strekken. De vorige titularis genoot eene jaarwedde van 600 gulden. Zondag gaf de tooneelvereeniging //Tot Nut en Genoegeu" hare eerste wintervoorstelling ten voordeele der armen. Ondanks het zeer ongunstige weder, was er een talrijk publiek bij tegenwoordig. De stukken werden goed opgevoerd. Vooral het drama John Alman maakte diepen indruk. Ook het blijspel, Tien uren dood en de tweespraak Twee neven liepen goed van stapel. Nieuwvliet. Bij de Ned. Herv. gemeente alhier is tot predikant beroepen de heer C. Plaatsman, candidaat te Utrecht. Hoofdplaiit, 25 November. Door het bestuur der Waterkeering van de calamiteuse Hoofdplaat- Gent, te Zaamslag, te Ter en Thomaespolders werd heden alhier, bij enkele inschrijving, aanbesteed, hot maken van werken ter verdediging van den oever van den Thomaespolder, waarvan de raming bedraagt f 16,816. Het laagst werd hiervoor ingescbreven door den heer Yan der Plas, te Hardinxveld, voor 17,289. 's Griivenhuge, 21 Nov. De begrafenis des Konings zal plaats hebben op DonderJag 4 December a. s Bij de kisting zal Koningin Emma niet tegenwoordig zijn. Morgen geschiedt de ver- zegeling door den Minister van Justitie. De Groothertogin van Saxen komt Vrijdag op het Looandere vorsten en gezanten gaan naar de residentiede officieren zullen geen nieuwen eed moeten afleggen, maar de proclamatie zal voor- gelezen worden voor het front der trcepen. Tweede Kamer. Alle Ministers zijn tegenwoordig. Na voorlezing van de Koninklijke boodschap (terwijl alle leden opstonden) vertolkte de heer Beelaerts het smartgevoel der Kamer, huldigde de nagedach- tenis des Konings, die in beide Vorstinnen de kostelijkste nalatenschap der natie toevertrouwt en spoorde aan tot onderlinge aansluiting en samen- werking. De vertegenwoordiging zal het voorrecht vinden de banen der Kouingin-Regentes te effenen. De zitting wordt opgehevenhet adres van rouwbe- klag zal morgen behandeld worden. De rechtbank heeft in hare zitting van 20 Nov. het volgende vonnis uitgesproken C. L., oud 33 j., weduwe D. K., arbeidster te Hoek, is wegens beleediging veroordeeld tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis. Ter griffie van bovengenoemde rechtbank is door F. B., oud 20 j., werkman te Hontenisse, gedetineerd te Middelburg, hooger beroep aange- teekend van het door die rechtbank op 4 Nov. 189ptegen hem gewezen vonnis waarbij hij wegens mishandeling die den dood tengevolge heeft gehad werd veroordeeld tot eene gevangenisstraf van twee jaren. Uit Maastricht wordt van 21 Nov. geineld: Een bewoner van de Bocholzderheide stuk heden zijne woniug in brand, en dat wel uit wanhoop, omdat uit armoede wegens gebrek aan werk, zijne vrouw en kinderen hem verlaten hadden. Toen men er hem opmerkzaam op maakte, dat zijne woning in brand stond, verklaarde hij het huis in hrnnd te hebben gestoken om daardoor ten minste eenige jaren vrijen kost te hebben. Hij is te Maastricht in verzekerde bewaring gebracht. Men deelt mede, dat in de laatste dagen in het westelijk gedeelte te Rotterdam een net gekleed heer de straten des avonds onveilig maakt, door meisjes van omstreeks 9 of 11 jaar plotseling een zwarten doek over het hoofd te werpen en "haar mede te voeren. Twee meisjes zijn door andere personen bevrijd geworden, en tevens is de politie in kennis gesteld van het gebeurde. Vrijdagavond geraakte de zak met brieven en couranten, welke te Helmond uit den mailtrein naar Venlo wordt geworpen, onder de wielen. De zak werd midden doorgereden. De brieven en couranten, die her - en derwaarts vlogen, werden voor het meerendeel zeer gehavend. Als een bijzonderheid wordt uit Kortgene gemeld, dat een raeisje van slechts 18 jaren in Mei dezes jaars geheel alleen en met toestemming van haar ouders een reisje ondernam naar Schotland, om daar een neefen een nicht te bezoeken. Voor eenige' dagen is zij gezond en wel van daar via Autwerpen in de ouderlijke woning teruggekeerd. Vreemd klinkt het zeker, dat haar nicht een Duitsche dame is en haar neef l"te hofmeester op een inter national stoo reboot, zoodat zij dezen bij haar aan- komst niet thuis vond. Beide nichtjes moesten zich dus in het eerst, daar zij elkanders taal niet machtig waren, met gebarentaal behelpen. Is er een man in deze geheele zaal, sprak de redenaarster in een der vele vrouwen vergaderingen, die ten huidigen dagen worden gehouden, die ooit iets gedaan heeft om de taak te verliehten, die op de schouders der vrouw gelegd is? Wat weet hij van de taak der vrouw Is er een man in de zaal, ging zij voort met over elkander gevouwen armen en haar gehoor overziende met een blik vol minachting, die ooit 's ochtens vroeg opgestaan is, zonder zijn in haar morgenslaap verzonken gade te wekken, om stil naar beneden te gaan, de kachel aan te maken, koffie te zetteu, de kn te naaien aan het goed van do kinderen, .e stoppen, de lampen schoon te maken, de i aan te stoffen, en dat alles dag aan dag zone r dat iemand hem daar dankje voor zeide Als er zoo n man in de zaal is, laat hem dan opstaan en zich aanmelden. Achter in de zaal was werkelijk iemand, een tamelijk bejaard man met een bril op, die opstond. Het was de man van de spreekster, die meende, dat zij thans van plan was voor het eerst zijn verdienste te huidigen. V rijdag heeft eene vrouw op sluwe wijze een winkelierster in de Rubensstraat te Kralingen opgelicht. Zij trad den winkel binnen met het

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 2