f Gemengde berichten. I Telegrafische berichten. TER IVEUZE.V, 14 IVoveiuber 1890. RECHTSZAKE.N. Arrondissenients-reclitkauk te Middelbarg. verblijden zij ziclx tlaarin omdat daardoor de gelegen- heid zou worden aangeboden werk te krijgen en het dagelijks brood te verdienen in den herfst_ bet jaargetijde waar met het korten der dagen de dagloonen zoo enorm slinken, als men bij den boer in bet gewone werk blijft. Er zijn tocb tbans voorbeelden, dat een arbeider den gebeelen dag bij een boer aan het mestladen is voor de som van 30 cts. dat is voor bet laden van elken boerenwagen ct. Nergeus blijken thans meer de nadeelige gevolgen van de aannemerij van werken dan te Tjalleberc op bet terrein der werkstaking. Men schrijft uit 's Hage 't Is duidelijk merkbaar, dat het oude paleis in het Noordeinde gasten verwacht. Den ganschen dag beerscbt er, vooral aan den voorkant, eene groote bedrijvigheid en wordt er metecht Hollandsehe kwistigheid water aangevoerd, om bet houtwerk, dat er in den laatsten tijd nu niet zoo bijzonder frisch uizag, zijn oorspronkelijke kleur weer te geven. Daar binnen is alles al zoo goed als gereed om de Hooge Gebiedster te ontvangeu en hoe eeuvoudig bet paleis zicb ook uiterlijk moge voordoen, het iuwendige van het schoone gebouw is er volkomeu up iugericbt om H. M. de vermoeienissen van de reis en de receptie te doen vergeten. Floe treurig de omstandigbedeu ook zijn, welke aanleiding gaveu tot dezen ommegang van de beminde Vorstin, het doet den echten Hageuaar toch goed, weder eens de welbekeude //glazen koets" te zullen zien. 'le lang reeds bleven we gespaard van de aant schouwing van zulk een koninklijken stoet me- zijn aaugang, dan dat we niet verlangen zouden naar het schouwspel, dat ons herinnert aan de dagen, toen Zijne Majesteit nog in zijne voile levenskracht ir. het sierlijke rijtuig plaats nam. Al is elke buitensporige uiting van gehechtheia aan de Doorluchtige Moeder van onze kleine Prinses in de tegenwoordige omstaudigheden eeuigszins misplaatst te noemen, Harer Majesteit zal 't niet ontgaan, dat alien, die komen zullen om Flaar te begroeten, diepe vereering koesteren voor de edele vrouw, die geene inoeite spaart om den gemaal op het krankbed het lijden te verzachten en dat zij zich in de residentie de sympathie van jong en oud verzekerd heeft. Bij de Ned Flerv. gemeente alhier is op gisteren toezegging van beroep verzonden aan den heer II. Timmerman, predikant te Cillaartshoek, gemeente Maasdam (Zuid-Holland). Op de alhier Woensdag gehonden paarden- en veemarkt waren aangevoerd24 paarden, 56 runderen, 3 schapen en 105 varkens. Het hooruvee werd gedeeltelijk tot goede prijzen verkocht en in varkens was de omzet wederom zeer willig. Premieu werden toegekend aan de volgende heeren, als voor het schoonste ruinpaard, l8te prijs a/4, aan J. D. Dees, alhierschoonste merrie- paard, 1st8 pr. f 5, wed. P. van de Wege, te Hoek idem 2de pr. 2, Joz. de Feijter Pz., alhier schoonste jongpaard, lste pr. 4, J. D. Dees idem 2de pr. 2, P. de Eeijter Jz alhier schoonste veulen, f 4, J. de Feijter Jacz., alhier; grootste getal paarden 4, wed. P. van de Wegeschoonste springstier 5, J. de Feijter Jacz.schoonste stuk rundvee uit dit district, l*te pr. 4, W. L. Dhooge, te St. Jansteenidem 2de pr. f 2, H. Hartog, alhierschoonste stuk rundvee van buiten dit district, l8te pr. f 4, A. van Hoorebeeke, te Cluyse (Belgie)idem 2de pr. f 2, A. van Hoorebeeke beste baatgevende of kalfdragende koe, lste pr. f 5, J. de Feijter Jacz.idem 2de pr. f 2, J. de Feijter Jacz.schoonste rund 4, A. Blaukert, te Axelschoonste kalf f 3, A. Vermeire, te Sas van Gentvetste stuk rundvee f 5, H. Hartog grootste getal rundvee 4, A. van Hoorebeeke grootste getal varkens f 2, E. Sandre, te Meer- donk (Belgie). Volgens bericht uit Londen, van 10 dezer, is het Engelsch stoomschip River Derwent, op 8 dezer van Ter Neuzen met stukgoederen naar Londen vertrokken, bij het opstoomen der rivier, vermoedehjk door mist, bij Deptford in aanvaring geweest met de stoomschepen Sir Walter Raleigh wouing en volgde denzelfaen weg dieu de reeder met Mona hadden ingeslagen. Het was op het heuvelachtige, zandige terrein lastig loopen voor ongeoefende voeten en sierlijke laarsjes, waarvan de mooie hakjes voortdurend in het zand bleven steken, 't geen de jonge dames die tot het voorname clubje behoorden, voortdurend stof tot vroolijkheid en tevens tot ergernis gaf. U moet meer rechts houdeu barones, riep graaf Fabrie een jonge, knappe dame toe Men heeft hier den weg door roode baksteenen aangegeven. Maar ze worden door dien akeligen wind voort durend onder het zand bedolven, zeide de dame in grappige vertwijfeling. Men ziet ze haast niet en als men ze in 't oog krijgt, blijven de spitse hakken tusschen de steenen zitten. Dat is het gevolg van de ijdelheid, riep spottend haar broeder, een jong officier van de huzaren, hoovaardij moet pijn lijden. Het is en blijft een zonderling vermaak, merkte thans de moeder der barones op, om in de gloei- ende zonnehitte door het warme zand der duinen naar het strand te waden. en Oriole, waardoor beide stoomschepen schade leden. Het kwam ook in aanvaring met de hulk Superior, waardoor deze schade bekwam aan het achterschip en de brug, terwijl de River Derwent een gat kreeg in de stuurboordsboeg van ongeveer 10 voet Jang. Het stoomschip is naar Londen opgestoomd. In de rnaand October zijn door het postkan- toor alhier de volgende onbestelbare brie veil verzonden, aan de adressen van: Boezem, Rotterdam, J. Poeli, Rotterdam en B. C. Eugelberts, Amsterdam. Gisteren ontstond aan den Thomaespolder eene oeverafschuiving ter lengte van 160 M. bij eene breedte van 95 a HO M., waarbij een ge deelte van den zeedijk in de diepte verdween. Voor den polder bestaat geen bezwaar daar de pas vollooide iulaagdijk wel in staat is tijdelijk het buitenwater te keeren. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Purmerend, jhr. mr. C. G. A. van Asch van Wijck, thans griffier bij het kantongerecht te Hulst. lot onderwijzeres aan de openbare school te Veere is benoemd, mej L. M. Wage te Hulst. Axel, 12 Nov. De uitslag der verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, in plaats van wijlen den heer A. v. O. Kruijsse, is geweest als volgt: Opgekomen 229 kiezers van de 313. Hiervan verkregen de heeren M. A. Smies 98, L Lamaitre 66, M. J. van Vessem 27, B. C. IJsebaert 19, I. Cransberg 10 en P. van Fraaijenhove 2 stemmen, terwijl op de heeren P. Dekker Wz., P. van Hoeve en P. H. Veenhuizen ieder 1 stem werd uitgebracht. Drie bianco bdjetten werden ingeleverd. Van onwaarde 1 biljet. Zoodat herstemmiug moet plaats hebben tusschen de heeren M. A. Smies en L. Lamaitre. Ilorssele, 11 Nov. Door den kerkeraad der Herv gemeente werd heden tot predikant beroepen de heer J. E. B. Meloen, candidaat te Kloetinge. S (friivenliage, 14 Nov. In de heden gehouden vereenigde zitting der Eerste en Tweede Kamor, is eenparig bet wetsontwerp tot benoeming van H. M. de Koningin als Regentes aangenomen. De vergadering is daarna uiteengegaan Bij Koninklijk besluit is benoemd tot ont- vanger der Rijksbelastingen te Strijen, de heer P de Haan, thans te Ter Neuzen. De rechtbank heeft in hare zitliug van 14 Nov. de volgende vonnissen uitgesproken B. B., oud 14 j., arbeider te Koewaoht, is wegens mishandeling veroord. tot 7 dagen gevange- nisstraraf. 1°. P. D., oud 37 j., 2°. J. C., oud 21 j., schippers te Graauw, zijn wegens mishandeling en veruieling veroord. de 1st8 tot 14 dagen gevaug. de 2de tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. J. v. d. W., oud 27 j., koopman te Ter Neuzen, geditineerd te Middelburg is wegens het plegen van ontuchtige handelingeu veroord. tot 18 maauden gevang. P. d. P. oud 36 j., slager te Hontenisse, is wegens het plegen van valschheid in geschrifte vrijgesproken. Het ongeluk vervolgt den armen man Van een huisgezin te Alem, bestaande uit man, vrouw en zes kinderen, stierven binnen een week vier kinderen, terwijl de vrouw ziek ligt, met weinig hoop op herstel. De man, van beroep postbode, is, tot overmaat van ramp, in zulk een toestand, dat hij onbekwaain is zijn post te be- kleedeu. De oorzaak van dezen toestand schrijft men toe aan het nuttigen van vleesch, afkomstig van een aan ziekte gestorven varken. Het was een naargeestige tocht, dien de justitie Zondagavond maakte, om de plaats van het onheil te Gennep nader te onderzoeken. Ge- volgd door een troepje menscheu, en voorafgegaan door een veldwachter met een lantaarn, trok de stoet in de duisternis voort, tot er aan de woning van het slachtoffer der misdaad werd halt gehouden. Het is een armoedig huisje met een kleine ruwe Ja, dat is waar, riep een der andere heeren van het gezelschap op den toon van een doodgraver, ik heb dan ook voorgesteld om niet naar het strand te gaan, maar in de restauratie te gaan zitten. Die restauratie was een klein gebouwtje in de duinen, vanwaar men een fraai uitzicht op de zee had en ververschingen kon gebruiken. Het was steeds voor de badgasteu een geliefkoosd punt om bijeen te komen, en het voorstel om er te gaan rusten, vond algemeenen bijval. Op eenigen afstand ontwaarde men thans den reeder en Mona, en beiden trokken dadelijk de aandacht. (Wordt vervolgd). deur in het midden en aan elke zijde een klein venster. Van beide veusters was een ruit stuk geslagen, waarschijnlijk met liet doel den bewoner naar buiten te lokkeu, die misschien anders niet zou hebben opengedaan. Uit de sporen van bloec op den weg en aan het huisje zelf is op te maken dat er voor de deur reeds een worsteling heeft plaats gegrepen. Door een Duitsche tnandenma- kersfamilie, die huisde in een wageu op eenigen afstand, is hulpgeroep gehoord ongeveer 11 ure des Zaterdagsavonds, doch daar het zich niet her- haalde, is daarop geen acht geslagen. Waarschijn lijk dus hebben de daders bun gruwelijk werk in het huisje zelve voortgezet, waar het lijk dan ook gevonden w^rd in den toestand, reeds door ons beschreven. Eenig licht in deze zaak is, helaas, nog niet te ontdekkeu. De veronderstelling, dat het bekenden moeten geweest zijn, heeft geen grond. Dat de man geld had, was algemeen be kend. Hij had zelfs eene zekere bekendheid, doordien hij acht jaren geleden bij een ernstige ziekte al zijn geld aan de kerk te Ottersum be- loofde, doch na zijn herstel die oelofte introk. Ilet schijnt, dat dit geld was uitgezet, en de moordenaars niets hebben kunnen vinden dan schuldbekentenissen. Het is te wenschen, dat de ijverige pogingen der justitie met goeden uitslag mogen bekroond worden en de dader of daders hun rechtmachtige etraf niet mogen ontgaan. Door de arrondissements-rechtbank, le Breda, is een zaak van groot belang voor de volksge- zondheid behandeld. Een vetweider uit Terheiden zat op de bank der beschuldigdeu. Hem werd ten laste gelegd, het vleesch eener koe lijdende geweest aan influenza en pokziekte, en daarbij door verdrinking gestorven, te hebben verkocht, ge deeltelijk te Terheiden, terwijl hij getracht beeft bij een slager aldaar het restant te verkoopen, die zulks weigerde, waarna andere slagers den koop sloten. Ilet vleesch werd hun omtreut midder- nacht, iels wat verboden is, met een karretje thuis gebracht, doch door de iumiddels gewaarschuwde politie in beslag genomen en door den keurmeester, als ongeschikt voor consumtie, afgekeurd. De ambtenaar van het openbaar miuisterie eischte schuldigverklaring, volgens art. 174 Wetboek van strafvordering, en een gevangenisstraf van negen maanden. De heer Mr. F. Pels Rijckeu trad voor den beschuldigde op en coneludeerdeop ver- schillende gronden, tot ontslag van rechtsvervolging; de uitspraak volgt later. Een zeldzaam voorbeeld van gehechtheid van een dier aan zijn geboortegrond heeft te Bronneger, in Dreuthe, plaats gehad. Delandbouwer H. Uniting kocht op de veemarkt te Stadskanaal een jong rund dat hij na de thuiskomst in de weide bracht, om het er ook des nachts te laten blijven Den Volgenden ochtend was het aaugekochte dier verdwenen. Alle nasporingen in de omgeviug waren vruchteloos, zoodat men aan terugkeeren naar den vorigen eigenaar dacht. Van den koop man, van wien het rund gekocht was, veruam men dat het uit Zandberg, gemeente Odoorn, op vijf uur afstand van Bronneger, afkomstig was. Toen de zoekende eigenaaar daar aankwam, vond hij dan ook zijn rund terug. Het was reeds den eersten ochtend na den inarktdag voor den bander van het huis van zijn vroegeren baas, rustig liggend gevonden. Het had een nachtreis gemaakt, waarbij het door venen en kanalen was gekomen, zoodat het des ochtends nog doornat was. Na ten tweeden male te Bronneger te zijn gebracht, heeft het zich met zijn nieuwe omgeviug vereenigd. Naar men verneemt, heeft de politie te Amsterdam de hand gelegd op een 5tal jongelieden van 15 tot 18 jaren, verdacht van diefstal met inbraak in den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl. in den antiquiteiten-winkel van den heer Etienne Delaunoy, Ivalverstraat aldaar. Een paar vermiste zilveren voorwerpen zijn reeds opgespoord, zoodat de politie thans vermoedehjk eene geheele bende dieven en medeplichtigen voor geruimen onschadelijk kan maken. Eergisterennacht omstreeks half een ontstond voor de toeschouwers een vroolijke paniek in de Nes, te Amsterdam. Er was brand in het logement z/Des Artistes", eh met veel geschreeuw en ge- (fraaf kon men zien hoe iedere artist en iedere artiste hun have redden. Hondjes, aapjes, pape- gaaien, goocheltafels en alles wat bij een cafe chantant-voorstelliug thuis behoort, kwamen op straat en verhoogdeu niet weinig de drukte. Een artist loofde 25 gulden uit voor hem, die zijn papegaai redde. Eenige politieagenten en bur gers verhoedden, dat de vlammen verder voort- woekerden door zand te strooien en ze met dekens te dooven. De brand was ontstaan doordien een man, die met een vrouw ruzie had, in zijn woede de lamp van den zolder had geslingerd. De heer Spier, oliemolenaar te Stadskanaal, ging 13 September met zijn echtgenoote naar de wedrennen te Paterswolde. Het 9-jarig zoontje, dienstmeid en de knecht bleven thuis. In den loop van den morgen bekroop den knecht de lust eens met het in de schuur hangend geweer te spelen en lachend zich tot de dienstmeid wendende, zei hij: //zal ik je eens?" De meid verwijderde zich haastig, waarop hij zich tot het knaapje wendde. Het niets kwaads bewuste ventje bleef staan, toen de knecht op hem aanlegde. De knecht trok af, een schot knalde en de knaap viel doodelijk getroffen op den grond. Uit het onderzoek der geneesheeren bleek, dat het schot den knaap in hoofd en achter- arm had getroffen. I lians stond de dader voor de rechtbank te Winschoteu terecht. De officier van justitie eischte 9 maanden gevangenisstraf tegen den- onvoorzichtige. Een droevig ongeval heeft eergisterochtend een talrijk huisgezin te Enkhuizen broodeloos gemaakt. J. Stavenuiter, een visschersman met groot gezin, die de laatste jaren bij gebrek aan vangst in arraoede was geraakt, had het dezen zomer met de ansjovis zoo ver gebracht, dat hij zijne oude schulden goeddeels had afgedaan en zijn aalboot verkocht, om een bottertje in eigendoin te krijgen. Daarmede was hij eergisterochtend met zijn oudsteu zoon uit garnalen korren gegaan, om aas te bekomen voor de botvangst. Omdat het mistig werd, waren ze binnen de bakens op 9 voet water gezeild, vertrouwende daar veilig te zijn voor aanvaring, totdat ze plotseling door de veerboot Friesland werden in den grond gevaren en slechts even tijd hadden om het leven te redden. De Enkh. Ct. doet een beroep op den weldadig- heidszin, opdat de man in staat worde gestell weder zijn brood te verdienen. Het spoorwegongeluk op den Great Western spoor weg te Norton Fitzwarren bij Fauuton, is het ergste, dat siuds 1874 op dezen spoorweg plaats had. De sueltreiu van 4 rijiuigen, die de reizigers van de Norham Castle uit d'e Kaap uit Ifiymouth had afgehaald, reed een zwaren goederen- treiu die stilstoud achterop, zoodat een hevige botsing plaats had en een aantal wagens vernield werden. Het aantal reizigers bedroeg 50, van wie 10 onmiddellijk gedood en 8 erusiig gewond werden, terwijl 7 lichtere wonden bekwamen. Men vreest dat nog velen der gewonden zullen bezwijken. ijt rijtuigafdeelingen van den personentrein werden door den geweldigen schok geheel in elkaar geschoven. De tender droug door de eerste 3 compartimenteu van het voorste rijtuig, dat geheel aan stukken en splinters gedrongen werd, zoodat de menschen, die in de voorste afdeeling zateu, letterlijk vermorseld moeten zijn. Die, welke in de 28 en 3e afdeeling gezeteu waren, werden zwaar gewond en velen stierven na een paar uur in den vreeselijksten angst te hebben verkeerd. Het on geluk gebeurde omstreeks midderuacht en het was stikdouker. Kort na de botsing vatten de puin- hoopen der verbrijzelde wagens vlam, doordien het vuur der locomotief er tusschen was geraakt. Zes reizigers, die nog niet dadelijk gedood waren, zaten toen nog tusschen de balkeu en plauken geklemd en zijn levend verbrand. De namen dor 8 zwaarst gewoude reizigers zijn: Shaw, bisschop Auckland, Bradley, J. Haft (Kim- berley), Renwich, Geddes, Mc. Keuzie en Benson. De ramp was de schuld van den wisselwachter, die toen de sneltrein naderde, het seiu op veilig zette, daar hij vergeten had, dat de goedereutreiu nog op het spoor stond. De machinist en de stoker van den sneltrein kwamen er met enkele kneuzingen af. Waarschijnlijk waren zij van de locomotief gesprongeu toen het ongeluk onvermijdelijk bleek. Men seiut uit Londen, dat de Engelsche kruiser Serpent, die Zaterdag de haveu van Daven port had verlaten, op de rotsen van Kaap Villano, bij Coruuha, schipbreuk heeft geleden. Volgens berichten uit Madrid is het schip met man en muis vergaan. Het aantal officieren en manschappen, die daarbij oragekomen zijn, bedraagt 250. Eene tabakfabriek te Madrid, waar 5000 arbeidsters werken, is geheel door brand vernield. Verbazende hoeveelheden ruwe en bewerkte tabak zijn verbrand; hoe groot de schade is, kan nog niet gezegd worden, doch wel weet men, dat meer dan 4000 gezinnen door de ramp broodeloos zijn geworden. De brand heeft, ondanks den arbeid der brand- weer, den gebeelen dag geduurd. 's Ochtends werd het vuur ontdekt en eerst in den nacht was men den brand meester. De Koningin-regentes kwam reeds 's middags op het terrein en beloofde hulp aan de gezinnen der werklieden, die hun bestaan hebben verloren. Koningin Christina werd door de talrijke menigte, die bij het brandeude gebouw bijeen was, met groote geestdrift ontvangeu. Er worden pogingen aangewend om den arbeid zoo spoedig mogelijk te hervatten, daar duizenden werklieden nu broodeloos zijn. Op den pastoor der kleine Fransche gemeente Ascq, Celestin Tillies, oud 84 jaar, en zijne dienst- bode, Rosine Maresco, oud 65 jaar, is eergisteren nacht inoord gepleegd. De buren, 's morgens ziende dat alles gesloten bleef, drongen de pastorie met geweld binnen en vonden de licharaen der slacht- offers, die blijkbaar getroffen zijn met een flesch of een ijzeren staaf en hevige wonden aan het hoofd bekwamen. De geestelijke ademde nog flauw. De moordenaars zijn langs het kerkhof het achter- huis binnengedrongen en hadden het plegen van diefstal op het oog. Het moet hun bekend zijn geweest, dat de heer Tillies zeer vermogend was en waar deze zijne geldswaardige papieren bevvaarde. Dr. Pfuhl, Dr. Koch's schoonzoon, heeft te Berlijn een rede gehouden over de nieuwe methode tot genezing van tuberculose. Hij deelde mede, dat deze niet geheel met inenting overeenkomt, dat zij lupus snel en zeker geneest en dat Dr. Koch zijne methode binnen 3 weken bekend zal rnakeu. Alle teringlijdende soldaten zijn thans onder behandeling gesteld. Welk een noodlottigen iuvloed de tuberculose

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 2