Ruhr-Eachelkolen, Handelsberichten. Advertentien. Wachtende in de volgende week a kortelings 2000 aan specie in zijn huis had, die hij nog moest uitzetten. Toen de misdaad ontdekt werd, was het lijk reeds koud, zoodat de moord in het begin van den nacht schijnt te hebben plaats gevonden. Ben voorloopig onderzoek heeft slechts geleid tot het ontdekken van sporen van bloed aan den weg voor het huis, en het verbrijzelen van 2 ruiten. Een volledig onderzoek moet nog plaats hebben. Door wijlen mevr. de douairiere F. van den Santheuvel, geb. Jautzon van Erffrenten, onlangs te Dordrecht overleden, zijn bij lestamentaire beschik- king de volgende legaten besprokenaan het kinderziekenhuis te Dordrecht f 12,000, de kinder- bewaarplaats te Dordrecht 5000, het Dordrechtsch museum f 12,000, het koninklijk Dordrechtsch fanfare-corps f 8000, de vereeuiging Dorcas f 2000, het bestedelingenhuis op het Bagijnhof f 6000, de Yereeniging tot ziekenverpleging te Dordrecht 6000, de Louisastichting te's Gravenhage5000, de diaconie der Ned. herv. gemeente te Dordrecht 5000, de diaconie der Waalsche gemeente te Dordrecht f 5000, het gesticht van weldadigheid de Koningshof te Dordrecht f 2000. Al deze legaten zijn vrij van successierechten. Men leest zoo vaak van spoorwegongelukken, dat een kloeke daad, die zulk een onheil voorkomt, wel een eervolle vermelding verdieut. De sneltrein uit Meppel, die Donderdagmorgen oinstreeks tieu ure te Zwolle aankwam, alsmede de te 8.56 van Zwolle vertrokken trein zijn, door de buitengewone kloekheid en tegenwoordigheia van geest van den stationschef te Staphorst, nabij het station aldaar aan een groot gevaar ontkomen. Door den zwaren mist konden de onveiligheid- signalen niet opgemerkt worden, zoodat de uit Meppel komende trein doorreed, voordat de uit Zwolle komende trein nog op het kruispunt was. De wakkere stationschef, het gevaar ziende, snelde toe, wierp eenige knappels op de lijn en zwaaide met eene groote roode vlag, tengevolge waarvan de machinist den trein onmiddellijk deed stoppen en stilstaan. Nog den oogenbik, en eene botsing ware onverinijdelijk geweest. Men meldt uit Utrecht Door een iuwoner van Amsterdam werd dezer dagen een brief ontvangen van zekeren zich noemenden W. Bos, op den Yleutenschen weg, alhier, woonachtig, waarin deze met de hart- roerendste bewoordingen onder meer te kennen geeft, dat hij door een sleepende ziekte ongeschikt is geworden om te werken en, welgevoelende dat het spoedig met hem zal afloopeu, een beroep doet op diens algemeen bekende edelmoedigheid, ten einde hem in staat te stellen zijn vrouw en zes kiudereu althans niet geheel onverzorgd achter te laten. Met f 40 zoude de man, zooals hij verder schrijft, geholpen zijn, omdat hij aldsdan in staat zoude wezen om, dank zij den krachtigen steun van zijn voormaligen meester, voor zijn vrouw een haar passend zaakje over te nemen. Daar bij dat schrijven tevens werd overgelegd een zeer vleiend getuigschrift van dien patroon, benevens een geneeskundige verklariug, bestond er wel grond voor het vermoeden, dat men in deze werkelijk met een eerlijke zaak te doen had, te meer nog, omdat het geld naar verkieziug aan hem of wel aan voormelden patroon, Van Zanteu genaamd, kon worden teegezonden. Toch schijnt er bij den geadresseerde eenige twijfel te zijn gerezen, althans deze stelde den brief in handen van een bloedverwant, alhier, die op zijn beurt aan de politie om iulichtingen vroeg. Bij een door deze ingesteld onderzoek kwam al spoedig aan het licht, dat noch Bos noch Van Zanten alhier bekend waren, terwijl ook de ge neeskundige, welke de verklaring zoude hebben afgegeven, ten eenemale onbekeud was. Terecht begrijpeude, dat men hier met een paar sluwe bedriegers te doen had, werd het onderzoek zoo bedekt mogelijk voortgezet, met het gevolg, dat jl. Zaterdagavond door de beide rechercheurs in een tapperij op den Vleutenschen weg, waar Van Zanten heette te wonen, een persoon werd aangehouden, die daar eenige oogenblikken had vertoefd en weinig vermoedeude in welk voor hem gevaarlijk gezelschap hij zich bevond, bij het heengaan den kastelein vroeg of er geen brief of postwissel voor Van Zanten was gekomen. Hoewel fluisterend gesproken, haddeu de recher cheurs toch blijkbaar alles verstaan, althans na zich aan hem te hebben voorgesteld wat den man wel als een stortbad op het lijf zal gevalleu zijn, noodigden zij hem uit hen naar het politiebureau te volgen, waar hij opgaf P. te heeten en te Amster dam woonachtig te wezen. Omtrent den uitslag van het verder onderzoek is nog weinig bekend, doch zooveel schijnt toch reeds te zijn gebleken, dat de man dit werk reeds meer bij de hand heeft gehad, en hij in deze niet alleen staat. De wenschelijkheid om eerst te informeeren, alvorens men aan dergelijke verzoeken om geld gehoor geeft, is uit het bovenstaande weder dui- delijk gebleken. Dezer dagen verklaarde een arbeider in een koffiehuis te Berlijn, dat hij op verrassende wijze een daalder kon doen verdwijnen en weer te voor- schijn laaten komen. Een horlogemaker wilde dat grapje wel eens zien en daarom gaf hij deu arbeider een daalder, waarop den man hem in den mond L stak, een kauwende beweging maakte, en daarna het geldstuk scheen door te slikken. Plotseling verklaarde hij, dat hij per ongeluk den daalder werkelijk had ingeslikt, zoodat hij hem niet meer naar boven kon krijgeu. De gasten geloofden er niets van en meenden dat het een slimme streek van hem was om den daalder niet terug te geveu De bezorgde horlogemaker haalde een agent en deze nam den escamoteur mede naar het bureau van daar werd de arbeider naar de koninklijke kliniek gebracht, waar na onderzoek, door een der doctoren werd verklaard Arbeider R., diag nose ingeslikte daalder. De man werd vrijgelaten, doch om verder onder- zocht en behandeld te worden, moest hij den volgeuden dag terugkomen. Bij het aanleggen van tuinen of om andere redenen kan het soms wenschelijk zijn oude boomen te verplanten. Dat daarbij met veel voorzichtig- heid dient te werk gegaan, spreekt van zelf. Een medewerker aan een Duitsch vakblad beschrijft hoe hij een 15 jaar geleden een dertigtal vrucht- boornen van 18 tot 20 jaar oud verplant heeft, zonder dat er een bezweek. Het verpoten had plaats in Februari, doch reeds in Januari, toen de grond niet bevroren was, werden voorbereidende maatregelen genomen. Een 70 tot 80 centim. van den stam verwijderd werd om elken boom een geul gegraven van ongeveer 60 centim. diep en 80 centim. breed. Alle groote worteleu werden hierin afgezaagd en de dunne afgestoken en alle daarna met een scherp mes bijgesneden. Die geulen werden dan gevuld met blaren en strooachtige stalmest. In den herfst waren reeds op de plaats waar de boomen geplant moeslen worden, de kuilen gegraven en in Januari weder gevuld met aarde en bedekt met blaren en raest. Dit geschiedde opdat de vorst er niet in zou dringen en men toch bij vriezend weer in de kuilen kan komen. In Februari vroor het en toen de wortelkluiten der boomen bevroren waren, werden de blaren en de mest van de geulen er om heen weggehaald. Daaronder was de aarde vorstvrij gebleven en nu werden de boomen met behulp van spaden opgelicht en met den vast aaneenzittenden wortelkluit naar de uieuwe standplaats gebracht. De losse bodem werd met water sliknat gemaakt. Op die rnanier werd zelfs een groote pereboom van de soort Beurre gris diete, die ongeveer 30 centimeter doorsnede had, overgeplant. En ook deze groeide na gedurende den zomer begoten te zijn zeer goed en leverdeevenals de andere boomen, reeds het volgend jaar vruchten. Heeft men meer tijd tot voorbereiding, dan verdient het aaubeveling om den kuil, dien men in de herfst of in den winter om den te verplanten boom graaft, met vruchtbare, humusrijke aarde te vullen. Uit de afgezaagde en glad afgesneden wortels vormen zich dan in die aarde een groot aantal zuigwortels. Hierdoor wordt het aanslaan van den boom, als hij op de boven aangegeven wijze verplant is, zeer bevorderd. Natuurlijk moet men dan den kud niet zoo dicht bij deu stam leeg maken, dat die jonge wortels beschadigd worden, maar een 15 tot 20 cM. verder verwijderd. Stanley heeft te New-York aan een corres pondent der Times een zeer uitvoerig artikel ge- dicteerd, waarin hij de bedreigde beschuldigingen tegen de officieren zijner achterhoede openbaar maakt. Die beschuldigingen zijn zeereinstig. Majoor Barttelot heeft zich, volgens Stanley, aan groote wreedheden schuldig gemaakt. Een kleinen neger- jongen bezweek aan de schoppen welke Barttelot hem in drift toebrachteen jongen van een zendings- post werd zoodanig gekastijd, dat hij den geest gafeen Soudaneesch soldaat, die een stuk geite- vleesch gestolen had, werd veroordeeld 300 slagen te ontvangende man kon er echter niet meer dan 150 verdragen. Men liet hem vrij en zette hem voorloopig gevangen met de belofte dat hij later de rest zou krijgeu. Hij ontvluchtte, werd weder gevat en doodgeschoten. Twee andere sol- daten die eveneeus gegeeseld waren, vond Stanley in deerniswaardigen toestand toen hij te Yambuya terugkeerde. Zij stierven kort daarna. Van de 6 Zanzibaristen was er nauwelijks een die niet op deze barbaarsche wijze gestraft was. In het kamp der achterhoede waren twee partijen die elkaar vijandig gezind waren. Dit bleek o. a. op zekeren dag toen de luitenants Ward en Troup de reiskist van den heer Jameson hadden openge- broken om te zien of hij daarin levensmiddelen verborgen had, die uit het kamp verdwenen waren. Toen Troup ziek was, vroeg hij majoor Barttelot om geneesmiddelen, die deze echter weigerde te even. Voortdurend heerschte tweedracht in het kamp. De zwaarste beschuldigingen brengt Stauley in tegen den heer Jameson. Deze zou bij wijze van proef hebben toegestaau dat een negermeisje in zijn bijzijn vermoord en opgegeten werd. Zelfs zou hij 6 teekeningen van deze afschuwelijke misdaad ge maakt hebben. De reden, waarom Stanley majoor Barttelot als bevelhebber der achterhoede te Yambaya had achtergelatenwas, omdat hij geen bijzonderen aanleg of geschiktheid had dan tot vechten en daarom niet in de voorhoede gebruikt kon worden. De Times gelooft, dat alleen een gerechtelijk onderzoek zal kunnen uitmaken wie in deze pijnlijke kwestie het raeeste ongelijk heeft. Waarschijnlijk zal Stanley den heer Barttelot, broeder van den vermoorden officiervoor het gerecht dagen. De zelfmoord-kroniek uit Berlijn krijgt meer en meer uitbreiding. Volgens de laatste opgave hebben in de eerste drie dagen van deze maand in die stad niet minder dan 9 pogingen tot zelf- moord plaats gehad, waarvan 5 met doodelijken afloopwaaronder eene vrouwdie zich door ophanging van het leven beroofde. Twee andere vrouwen trachten zich te vergiftigen, doch konden nog gered worden. Twee mannen poogden zich door een pistoolschot te zelfmoorden, echter zonder doodelijken afloop. Van de vier overige mannen stierf er een door vergiftiging en een door op- hanging. De beide anderen, van wie de een zich de polsen trachte af te snijden en de andere zich poogde te verdrinken werden in zorgvollen toestand in het gasthuis opgenomen. Het schijnt, dat het terrein der zelfmoorden zich van Parijs naar Berlijn verplaatstook is het mogelijk, dat men er in de eerstgenoemde stad geen notitie meer van neemt, omdat het te »alledaagsch" wordt. Te Freiburg heeft in de kliniek een merk- waardige operatie plaats gehad. Een man, die sedert langen tijd over pijn in de borst klaagde, werden twee ribben voor een deel uitgezaagd, waarna men diep in 't lichaam eendicht geslagen zakmes vond. Het bleek dat de man in Spanje een vechtpartij gehad en daarbij een messteek in de borst ontvangen hadbewusteloos naar het ziekenhuis gebracht, wist hij niet dat het mes hem in het lichaam was doorgedrongen en de genees- heeren hadden het evenmin ontdekt. Bij een stierengevecht in Mexico is de toreador Zocato door een stier op de horens ge nomen, door de lucht geslingerd en na ziju val vaneengereten. De stierenvechter had te voren twee stieren gedood. -*• De Engelsche Minister van landbouw, de heer Chaplin, heeft in een redevoering te Driffield verklaard, dat hij het zeer betreurde, genoopt te zijn den invoer van Nederlandsch vee te verbieden. Geen land, zeide hij, doet meer voor de beveiliging van den veestapel dan Nederland, dat steeds het Engelsche departement van landbouw de meeste welwillendheid bewijst. In het buitenland schijnt het kwaad het tegenwoordig op de burgemeesters voorzien te hebben. Wederom toch wordt de gevangenueming van een maire bericht. Thans geldt het dien van Alpon, in Barcelona, die verdacht wordt valsche biljetten te hebben uitgegeven. Bij de Parijsche academie van geneeskuude is een verzegeld schrijven ingekomen over een werk, waarin de geneziug der tering besproken wordt. Dit werk is van de hand van dokter Letulle, een der beroemdste leden der Fransche medische faculteit en van dokter Marquezy. Door dokter Germain See is deze brief op het bureau der academie gedepoueerd. Een correspondent der Times heeft een onderhoud gehad met een vertrouwd vriend van prof. Koch, den heer Auguste Hirschwald, den bekenden uit- gever, die het werk, waarin de hoogleeraar ziju geneeswijze van tering zal uiteenzetten, zal uitgeveu. Het boek zal den vorm hebben van het weten- schappelijk werk over deu „Cholera Bacillus" dat Koch 9 maanden na zijn vorige groote ontdekking uitgaf. Op een vraag van den correspondent, of Dr. Koch nu reeds patienten behaudelt, antwoordde de heer Hirschwald, dat de geleerde bereid is, voor zoover het langzame proces van het bereiden der eutstof dit gedoogt, patienten aan te nemen, indien dezen de proeven willen ondergaan, en zich geheel tot zijn beschikking stellen, ook al komen zij uit het buitenland, indien de patient slechts moed genoeg heeft en niet te lang aan de ziekte lijdt. Nieuwe lougen toch kan de geleerde niet verschaffen. Patienten in het buitenland, die dus Koch's be- handeliug durven ondergaan, moeten 50 Mark per maand betalen, (zich aan te meldeu bij prof. Frenzel, Charite Hospital, Berlijn). Het plan bestaat, na Januari 120 bedden in het Charite Ziekenhuis ter beschikking van Dr. Koch te stellen. Op het oogeublik is de onderzoeker nog overstelpt met werk, daar verdeeling van den arbeid hier niet mogelijk is. Talrijke geneeskuudigen bieden huu hulp aan, doch deze kan niet worden aange- nornen. Hoopen brieven, die Kock dagelijks ontvangt, blijven onbeantwoord. De aardappeloogst is ook zeer tegengevallen in Zweden. Men verwacht dat eerstdaags de vrije invoer van dit product zal worden toegestaan. De prijs der aardappelen is er, van 2 tot 2£ kroon f 1,32 tot f 1,65) in het voorjaar, thans ge- stegen tot 8 en 9 kronen (f 5,28 tot f 5,94) per ton. Naar aanieiding van den veldtocht, door eenige dames te Parijs tegen het thans gehuldigde vrouwengewaad ondernomen, wordt gemeld, dat men op het oogenblik in geheel Frankrijk slechts tien vrouwen vindt, die door de prelecture de police gemachtigd zijn om mannenkleeding te dragen. Ouder haar telt men de directrice eener drukkerij eene schildereseene vrouw met een baard, die onlangs in het Eden-Theatre te kijk is geweest, en eene dame, die geheel het uiterlijk van een man heeft en in vrouwenkleederen aller lachlust zou opwekken. Omgekeerd is er in Frankrijk slechts een man, die vrouwenkleederen mag dragen. Het is een koopman in appelen in den omtrek van Parijs. P RIJ Z E N V A fi EFFECTED Amsterdam10 November. Mtaatsleening-en. pCt. Bedrag stukken Nederland. Cert. N. W. Sch. 2} dito dito 3 dito dito 3} dito Obi3} n Mosteurijk. Obi. Mei-Nov. .5 fl. dito Jan.-Juli5 dito dito Goud 4 Portugal. Ob. Bt. '53/84 3 Hiislanil. Obi. Hope 1798/1815 5 79} 93 99} 99}} 76} 76ft 58} 105A 1000 1000 1000 1000 fl. 1000 1000 200-1000 100 1000 Z.R. 500 100-1000 73} 100-1000 73} 100-1000 74} 100 101} 50-100 101} 125-625 92} 20-100 4 Pes. 1000-24000 71} 4 Pr. 500-25000 20-1000 18 4 20-100 5 5 .5 .5 4} .4} .4 .4 Cert. Ins. 5 S. '54 dito Oost le S. dito dito 2e S. dito dito 3e S dito '60 2e 1. dito dito '75 gee. dito. dito '80 gee. dito. Obi. 1. 1867/69 Spanje. O. B. Perp. dito bin. Perpet. TurUije. Gecv. S. D. C. Egypte. O. L. 1876 Spoorwegleeningeu. pCt. Bedrag stukken. Nederland. Ned. Ctr. spw. A. f 250 dito Gest. Obi. 235 ■talift. Zuid.-Ital. Sp. O.. .3 Lir. 500-5000 Rusland. Gr. Sp.-Maats. Aand. 5 Z.R. 125-625 Bait. Spw. Aand. 3 25-1250 Kurk.-Ch.-Az. O. 5 100 Orel-Vitebsk A 5 Z.R. 125 dito Obi5 100 Zuid.-West Sp.Jd. 5 Z.R. 100-1000 Preinieleeningen. pCt. Bedrag stukken. Nederland. Stad Amsterdam Stad Rotterdam Helgiti. Stad Antwerpen 1887 dito Brussel 1887. Spanje. Stad Madrid 3 3 2} 2} 3 fr. 100 100 100 100 100 88 122} 64} 94} 102} 80ft 111} 106} 89} 90} 48} Rotterdam, 10 November. Granen. Tarwe werd laugzaam tot onveranderde prijzen verkocht. Pnike Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe f 9.50 a f 10,00, mindere f 8,50 a f 9,25. Rogge f 6,00 a f 6,30, mindere f 4,75 a 5,75, Gerst 4,00 a 5.20. Haver 2.40 a 3,80 nieuwe f 2,60 a f 4,00. Paardeboonen f 5,75 a f 6,40, mindere f 2,25 a 4.10. Duiveboonen f a f Bruineboonen 9,50 a 11,50. Witteboonen Walchersche f 10,50 a 12,00. Erwten f 8,50 a /9,75, mindere f 6,75 a f 7,25. Kanarie- zaad beste f 7,75 a f 8,00, mindere f 6.50 a f 7,50. Koolzaad 8,50 a 9,20. Eieren f 5,80 a 6,00 per 100 stuks. Aardappelen Zeeuwsche f 3,30 a f 3,60. Zeeuwsche Ajnin voor groote f 0,80, voor kleine f 1,20 per 50 kilo. Londen, 10 November. Granen vast maar stil. ROE ICS VAX Belgisch per 100 fr. Engelsch per HET GELD. 47,60 '47,70 12,07 12,10 ZEETIJD1NGEN. Van 7 tot en met 10 November. 3 a Q VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. Voor Ter Neuzen 9 Eng. s.s. Hero 1638 Middlesbro ijzer idem Dinnington 1059 Goole kolen idem Abbotsford 2979 Lei th stukg. 10 idem River Lagan 2272 Londen idem Van Ter Neuzeni 7 Eng. s.s. Greenwood 2705 Bilbao ledig 8 idem River Derwent 2272 Londen stukg. 10 Noor. bark Nescio 786 Kragero ballast Eng. s.s. Dinnington 1059 Goole ledig Voor Cent i 7 Eng. s.s. Polo 1373 Hull stukg. 8 idem Claremont 1948 Londen idem idem Ravensworth 2219 New-Castle kolen Duits. s.s. Kollund 2423 Riga hout Eng. s.s. Calder 1784 Goole stukg. 9 idem Electro 1387 Hull idem idem Romeo 1282 Goole idem 10 idem Aire 1763 idem idem idem Leona 1698 idem idem idem Shieldrake 3057 Liverpool idem Van Cent 8 Eng. s.s. Emmanuel 1135 Londen stukg. idem Absalon 4062 Grangemouth ledig idem Bordeaux 1384 Londen stukg. 9 idem Polo 1373 Hull idem in Fra. sch. Henri Leontine 436 Marennes phosph. idem Marie 334 idem idem idem Pierre Emelie 408 idem idem Eng. s.s. Calder 1784 Goole stukg. Van 7 tot en met 10 Nov. werden langs de Oostsluizen alhier 59 binnenvaartuigen op- en 71 afgeschut; door de Westsl. 3 opgeschut. Aan alien, die blijken van deelne- ming betoonden bij het afsterven onzer geliefde moeder, aanbehuwd- en grootmoeder K. P. HAMELINK, weduwe van den heer M. Eijke, betuigen wij bij deze onzen liartelijksteu (lank. Ter Neuzen, November 1890. Uit aller naam, M. EIJKE. schipper J. van der Wielen, schip A r m a n d met een lading voor rekening van J. VAN DE REE eu P. J, SCHEELE te Ter Neuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 3