i'i Gemengde berichten. r r Telegrafische berichten. TER NEUZEN, 11 November 1890. De Staten-Generaal komen morgen bijeen om bet wetsontwerp op het Regentschap in ontvangst te nemen. Het zal dan Donderdag in de afdeelingen en waarschijnlijk Vrijdag in openbare zitting worden bebandeld en aangenomen, en afgekondigd op Zaterdag. De beeediging is op 18 November bepaald. In de Yrijdag gehouden zitting der Prov. Staten is bebalve het door ons in een vorignum- mer reeds vermelde nog bebandeld Het verzoek van het waterschap Cadzand om een renteloos voorscbot voor wegsverbetering met een nader ingekomen adres van L. Claeijs te Antwerpen wordt, op voorstel van Ged. Staten, zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming aan- gehouden. Een verzoek van den gemeenteraad van Eede om een renteloos voorschot voor wegsverbetering wordt zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming van de hand gewezeu. Het in de vorige vergadering aangehouden ver zoek van A. W. den Doop te Middelburg om eene provinciale toelage van f 1200 voor eene door hem uit te geven kaart van Zeeland, wordt ingewilligd met 17 tegen 10 stemmen. Een verzoek van J. Wisse c. s. te Ter Neuzen om wijziging van art. 3 van het reglement ter uitvoeriug van art. 6 der wet van 13 Juni 1857 om de grootte der mazen van het prang-, praam— of schrobnet van 30 op hoogstens 25 mM. te brengen, wordt zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming ingewilligd. Aangenomen wordt zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming het voorstel van Ged. Staten om den termijn tot in exploitatie stelling van de stoomtram van Schoondijke naar de Belgisehe grcus nogmaals te wijzigen en thans te bepalen op 1 Mei 1890. Het besluit tot het aangaan van eene geldleening ad f 198,000 wordt ingetrokken en goedgevonden eene geldleening aan te gaan ad hoogstens f 295,000. Zooals wij vroeger hebben aangekondigd, vierde de heer H. J. Vooren heden zijn zilveren jubel- feest als onderwijzer. Bebalve de hem gebrachte hulde door het gemeentebestuur, ontving de jubelaris eene zeer gewaardeerde verrassing. Te ongeveer 10 uur kwamen een paar leerlingeu (het zoontje van den heer Berwald en dat van den heer Van Dale) binnen. De eerste overhandigde en heer Vooren een kristallen sigarenstander met .ver gemonteerd, met toepasselijke inscriptie, een eschenk waartoe door alle leerlingeu was bijge- '•agen. Hij zeide daarbij ongeveer het volgende: Tlet is mij eene aangename gewaarwording, u neden uit naam van alle schoolkinderen, van harte geluk te wenscheu met dezen dag. Het is onze innige wensch u nog een groot aantal jaren aan het hoofd onzer school werkzaam te zien Daarna begroette hem de audere in de volgende terinen ffOok ik Geachte Heer, stem volkomen in met de wenschen door mijn kleiuen vrieud uitgesproken, en als blijk daarvan, zijn wij zoo vrij u op dezen dag eene herinnering aan te bieden, waaraan alle schoolkinderen hebben bijgedragen. Wij hopen dat het u gegeven zal worden, daarvan vele jaren gebruik te kunnen maken. Lang leve mijnheer Vooren 1" welk laatste door alle leer- lingen werd meegezougen. Terwijl de heer Vooren de leerlingeu beaaukte beloofde hij huu, op een nader te bepalen tijd, een feestelijken middag. Na den schooltijd verzamelde zich het onder- wijzend persoueel ten huize van den jubelaris, waarbij zich ook particulieren voegden, terwijl ook de commissie van toezicht op het lager onderwijs vertegenwoordigd was. Talrijke blijken van be- langstelling werden in den loop van den dag ontvangen, terwijl ook de avond recht feestelijk belooft te zijn. Een viertal jaren geleden kwamen ook alhier, evenals dezer dagen in Holland namens een firma Kom, je moest er voor uitkomen wie je bent en die weldaden vorstelijk belooneuje bezit er de middelen toe, want je weet wel dat je vrij over geld kunt beschikkeu. Ik weet het, antwoordde zij zacht, terwijl haar gelaat door een bios werd gekleurd, ge zijt altijd even goed en edelmoedigGe vergeet echter, dat men hier meende dat ik dood was en dat het voor mij moet zij a eensklaps als levende terug te keeren. Ik heb indertijd een briefje achtergelaten dat de bewoners van het eiland geen oogenblik in twijfel kon laten over mijn zondig plan. En geloof je niet, dan men je zal herkenuen Opnieuw bloosde Mona. Het is mogelijk dat het gebeurt, en als dat het geval is, zal ik natuur- lijk niet trachten om te ontkennen. Nu, doe zooals je goeddunkt, zeide de reeder vriendelijk. Maar waar zit UrsalatochP Ik vind dat ze je tegenwoordig veel aan je lot overlaat en ze weet toch dat ik daar niet vau houd, vervolgde hij, min of meer ongeduldig. Zij is "naar het dorp gegaan, om eenige inkoopen te doen, zeide Mona op verontschuldigenden toon. Daar komt zij al aan, riep zij, toen zij over een haag kijkende, de kleitie, vlugge vrouw haastig op de villa zag toesnelleu. Hola Ursala schreeuwde de reeder haar tege- inoet, ge ziet er uit als een fregatschip dat zonder in rentegeveude cert ificaten, personen die op goed- koope wijze iemand in 't bezit zouden stelleu van zeer soliede Premie-loten, zooals Stad Brussel, Bucharest, Oosteurijk, Stad xhntwerpen etc. Hiervoor moest men in termijnen betalen terwijl men dadelijk na 't voldoen van de eerste som kans had op de hooge premien van boveugenoemde lote- rijen. Was men evenwel slecbts eenmaa) nalatig het bepaalde bedrag op den bestemdeu tijd te betalen dan verloor men ook iedere aanspraak op den prijs die soms gevallen was op de loten die gekocht waren doch die eerst bij geheele voldoening zouden geleverd worden. Onder de velen die zich door schoone beloften lieten verleiden behoorde ook een inwoner alhier. Niet weinig verwonderd was hij, toen gisteren twee heeren hem kwamen mededeelen dat op een der loten, door hem in 1886 gekocht, doch waarop slechts 16 was betaald, thans 1100 was ge vallen. En niettegenstaande onze stadgenoot gewei- gerd had op den duur de termijnen te betalen, wildeu tleze heeren toch de som op een der loten gevallen en waarvan 't certificaat in zijn bezit, uitbe- talen, indien deze voor alle onkosteu die door nalatigheid des koopers enz. ontstouden f 84 voorschoot. De volgende week zou de som gezonden worden. De kooper gaf echter aan dit voorstel geen gehoor, maar bracht er de politie mede in kennis. Te verwonderen is het dat de kooplui het voorstel niet aannainen van den heer brigadier Van den Ameele, die hen de loten (waarop zoo'n groote prijs) aanbood voor f 50 maar nog meer, dat men aan zuike han- delingen zoo weinig doen kan. Het rijks-telegraafkautoor met telephoondienst te Zaamslag blijft voortaan op Zondag gesloten, en zal op de overige algemeene Christelijke feest- dageu open zijn van 89 uren voor-en van 12 uren namiddags. De diensturen op werkdagen blijven onverauderd. 's Gravenhage, 11 Nov. Tweede Kamer. De heer V. d. Zijp werd beeedigd. Er werd besloten tot het afdeelingsonderzoek der vaccine-wet en der belastingontwerpen en na het sectie-onderzoek het eerst de districtenwet in het opeubaar te be- handelen. RECHTSZAKEN. Arroiidissemcnts-rechtbiink te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 11 Nov. de volgende vonnissen uitgesproken N. v. d. H oud 15 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. 1°. D. v. d. FL, oud 23 j., 2°. C. A. v. d. H., oud 21 j., landbouwers te Koewacht, zijn wegens mishandeling de eerste veroord. tot 45 dagen ge- vangenisstraf, de tweede vrijgesprokeu. F. B., oud 20 j., werkman te Hontenisse, gedetineerd te Middelburg, is wegens mishandeling die den dood tengevolge heeft gehad veroord. tot 2 jaren gevangenisstraf. R AXTON'GERECHT TE TER NEUZEN. Zitting van Yrijdag 7 November 1890. Veroordeeld: A. E. v. E., te Ter Neuzen, ter zake van strooperijtot eene boete van f 3, subsidiair 3 dagen hechtenis. P. v. d. H., schaapherder te Philippine, ter zake van het zonder daartoe gerechtigd te zijn, laten loopen van vee op eenig weilandtot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. J. B. v. H., schipper te Philippine, ter zake van het jagen in gesloten jachttijdtot eene boete van f 8, subs. 4 dagen hecht., met verbeurdverklaring van het niet in beslag genomen geweer, met bevel dat uit te leveren of de waarde te betalen ad f 8, subs. 4 dagen hecht. J. L., schippersknecht te Ter Neuzen, ter zake van het bejagen van eens anders jachtwater zonder jachtakte en zonder schriftelijk bewijs van den rechthebbendetot 2 boeten elk van f 6, subs. 4 dagen hecht. voor iedere boete, met ver beurdverklaring van het niet in beslaggenomen geweer, met bevel dat uit te leveren of de waarde te betalen ad f 5, subs. 3 dagen hecht. J. G., visseher te Ter Neuzen, ter zake van het bejagen van eens anders jachtwater, zonder schriftelijk bewijs van den rechthebbende tot eene boete van f 10. subs. 4 dagen hecht. A. v. W., werkman te Koewacht, ter zake van het bevisschen van eens anders vischwater, zonder schriftelijk bewijs van den rechthebbende tot eene boete van f 1subs. 1 dag hecht. E. S., slager te Westdorpe, ter zake van het invoeren van vleesch in de gemeente Westdorpe, anders dan tusschen zons op- en ondergangtot eene boete van 15, subs. 5 dagen hecht. M. B., te Ter Neuzen, ter zake van het rapen van sckelp- dieren op een vooruitspringend dijkwerk in de Wester-Schelde, zonder schriftelijke vergunning van de beheerders tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. J. B. B., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake als vorenmet oordeel des onderscheids gepleegd door een kind beneden den leeftijd van 16 jaren; tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. loods haven binnenzeiltWat is er voor een nieuws De oude vrouw kwam, vermoeid en ademloos, naar het paar toe. Nieuws? herhaalde zij, met haar zakdoek het bezweete voorhoofd afdrogeude. Wel mijuheer Wantrop, ik weet bitter weinig nieuws. Ik houd mij met de badgasten even weinig op als met de bewoners van het dorp, en zou recht in mijn schik zijn, als andere menschen er ook zoo over dachten. Zoo, zoo, de menschen hebben 't zeker druk over ons, he zeide de reeder lachend, en er lustig op los dampende. Ja, zeker. Niemand wil gelooven de vrouw sprak niet voorthoewel zij niet tot de slimsten behoorde, begreep zij toch wel dat het overige wat zij wilde zeggen, liever niet moest worden uitgesproken. (Wordt vervolgd.) Ch. L. v. E., te Ter Neuzen, ter zake als voren; tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. J. d. V.. schippersknecht te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschaptot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. J. H., schippersknecht te Ter Neuzen, en P. D., straatmaker te Clinge (Belgie), ter zake als vorenieder tot eene boete van f 0.50, subs. 1 dag hecht. Allen in de kosten van het geding. *''U»esprohen G. A. L., grondeigenaar te Mechelen (Belgie), beklaagd ter zake van zonder daartoe gerechtigd te zijn loopen op beplanten grond. E. v. O., schoenmaker te Brussel (Belgie), beklaagd ter zake van visscherij overtreding. P. J. L. v. W., schaapherder te Ter Neuzen, beklaagd ter zake van zonder daartoe gerechtigd te zijn, laten loopen van vee op eenig weiland. De kosten te dragen door den staat. Nu aan de suikerfabrieken de campagne goed en wel begonneu is, blijkt dat de weinige boeren, die hunne wortelen op gehalte geleverd hebben, de anderen veel voor zijn. Zoo zijn de vorige week aan de Stampergatsche fabriek wortelen onderzocht, die ongeveer 15 pCt. suiker bevatten en dus pi. m. f 14 opbrachten terwijl de meeste boeren op wicht slechts f 12 bedongeu hebben. In een der fraaiste perceelen van de ICalver- straat te Amsterdam, dat van den antiquaar E. Delaunoy, is Zaterdagnacht jl. een brutale diefstal gepleegd. De inbreker heeft zich op zeer behend'ge wijze toegang tot het kostbaar inagazijn verschaft en daar een Luilekkerland aller langvingeringen gevonden. Hij heeft zeer voorzichtig oud-porselein verzet, niets omvergeworpen, geen geruisch gemaakt en kostbare voorwerpen, die vrij stevig aan uithang- staven waren verbonden, met vaardigheid weten los te maken. Zij want het schijnt, dat er meer dan een aan 't werk is geweest schijnen 't eerst de eenigszins groote voorwerpen gepakt te hebben en het vermoeden ligt voor de hand, dat zij iu hun werk gestoofd zijn, omdat kleinere diugen zilveren speelgoed, kleiue zilveren tafel- voorwerpen, kortom dingen, die, om zoo te zeggen, voor de hand stonden en die zij maar in den zak haddeu te steken, hebben achtergelaten. De dieven hebben eene paitij zilveren kiuder- speelgoed, eene antiek gouden lampetkom en kan, eene antiek zilveren cassette, en meer dergelijke voorwerpen ontvreeind, tot eene gezameulijke waarde van f 3000. Bij het doorkruipen hebben de nachtelijke bezoe- kers een zakkammetje verloren, naar men hoopt een geschikt „corpus delicti Te Oud-Beierland had Zaterdagavond een groote volksoploop plaats, als gevolg van de nieuwe politie-verordening, waarbij het plaatsen van malle- molens, kramen, enz., op particulier terrein is verboden. Onder het zingen van Kermis moet er wezen en kermis moet er zijn," trok de menigte al joelende naar het huis van deu burgerneester, waar eenige ruiten werden verbrijzeld. Vervolgens werden ook andere straten bezocht en aldaar balda- digheden gepleegd. Eerst laat iu den avond toog de menigte huiswaarts. Er is een belangrijke diefstal gepleegd in het inagazijn Hirsch te Amsterdam door eene der dames-chefs. Nader verneemt men, dat de verdachte persoon eene zekere G. was, die voor hare rekeniug met haar echtgenoot een werk- kamer bij gemelde firma had. Alvorens zij op den avond der onldekking van het misdrijf het huis verliet, werd zij in de woning der heeren Kahn en Berg (de firmanteu) outboden en onder- vraagd. Het bleek, dat zij de schuldige was, want met behulp vau eenige dames werden al de voorwerpen, die op dien dag vermist werden, op haar ceintuurbaan gehecht, gevonden. Door tus- schenkomst van rechercheurs werd de dievegge voor den commissaris gebracht, die op het verlangen der firma eene huiszoeking ten harent in de ver- lengde van Baerlestraat deed instellen, wat den uitslag had, dat aldaar een groote hoeveelheid der gestolen goederen werd gevonden. Da daderes, aanvankelijk in arrest is weder voorloopig op vrije voeteu gesteld. Voor de arroudissements-rechtbank te's Her- togenbosch heeft terecht gestaan zekere C. R., uit Gorinchera, beklaagd van in de maand Maart 1.1. op de Roomsch-Katholieke begraafplaats te Wou- drichem te hebben opgegraven het gebeente van den voor vele jaren aldaar ter aarde bestelden pastoor Schaap, zonder het daartoe bij de wet gevorderd verlof te hebben gevraagd aan den burgerneester der gemeente, waariu de begraaf plaats ligt. De eisch is f 50, subs. 20 dagen gevangenisstraf. Een vossenjacht achter hor.den. Naar aan- leiding van het bericht, dat te Arnhem, op het landgoed „Sonsbeek", dezen winter vossenjachten achter honden zullen worden gehouden, is het waarschijnlijk wenschelijk mede te deelen, op welke wijze deze jachten, die iu Engeland zeer inheemsch zijn, gehouden worden. Een kranig ruiter, voor wien sloot, geen heg, geen muurtje een hindernis van beteekenis is, rent een streek af, terwijl hij- achter het paard een net laat sleepen, waarin een doode vos haugt. Eeuigen tijd later, b v. een half uur, gaat de jachtstoet van de plaats van bijeeukomst af. Alle deelnemers zitten te paard. Een talrijke menigte honden, te zamen gedres- seerd om bij elkaar te blijven, b.v. eene z.g. rneute, wordt losgelaten. De honden volgen het spoor van den doodben vos, dat zij ruiken. De jagers moeten over beg en steg de honden volgen. Men moet dus een zeer bekwaam ruiter zijn en een goed springpaard berijden. De ruiter met den dooden vos is inmiddels reeds lang gekomen op een bepaalde plaats, waar hij zoodra de meute iu 't zicht is, een levenden vos loslaat. Nu gaan do honden dezen vos na,^de jagers volgen steeds de honden. Is een hond zoo gelukkig den vos te pakken, dan rent een jnger toe en snijdt den vos die dadelijk door den hond doodgebeten wordt den staart af. De jager met den staart is dan de koning der jacht. Eergisteren kreeg de politie te's Hage bericht dat de kassier van een groot bankiershuis te Parijs, die zich schuldig had gemaakt aan valschheid in geschrifte en verduistering, vermoedelijk naar ons land de wijk had genomen. Kort na ontvangst van het signalement heeft onze politie den out- vluchte weten te vinden in een hotel daar ter stede. De man is genaamd L. L., oud 31 jaren, van beroep kassier te Parijs bij het huis Oppenheimer freres. Hij had eerst Vrijdagavond Parijs verlaten nadat ontdekt was dat hij reeds geruimen tijd valschheid in de boeken en verduistering van gelden moet hebben gepleegd, tot een gezamenlijk bedrag, zegt men, van 100,000 francs, welke som hij zou verspeeld hebben op eenige duizenden francs na, die nog in zijn bezit zijn gevonden. De outrouwe kasbeambte was eergisteren bij zijne aanhouding in gezelschap van eene 20jarige artiste, die echter naar haar land kon teruukeeren. L. is overgebracht naar het huis vau bewaring, in afwachtiug vau zijne uiilevering aan Frankrijk. De brievenbesteller B., aan de Lage Vuursche onder Baarn, had eene poos geleden een revolver gekocht en dit voorwerp geladen in eene kast lig- gen. Woensdag 11. bekeek zijne vrouw hetwapeu niet weteude wat gevaarlijk voorwerp zij in de hand had. Het schot giug af en trof een meisje, dat daar gelogeerd was, z<5o ernstig dat men voor haar leven vreest. Een /ycumble" van dievenmoed. Donderdag- nacht is een belangrijke diefstal met inbraak gepleegd ten hnize vanden president der arrond.-rechtbank te Breda, den heer Mr. B. Hulshoff. De dieven hebben zich door een op den tuin uitkomend keukenraam toegang weten te verschaffen, zijn vervolgens door een ander raam, dat zij met zeep hadden uitgelicht, verder bintiengedrougen, hebben iu den salon uit eene damesschrijftafel het daarin liggende geld, p.m. 100, genomen en al de zilveren en gouden voorwerpen uit eene zilverkast, tot eene aanzienlijke waarde, gestolen. Bij de ontdekking van den diefstal vond men de schrijftafel in den tuin liggen. Hoewel dadelijk een streug onderzoek is ingesteld, is men de dieven nog niet op het spoor. Donderdagnacht is te Groningen een moord gepleegd. In de Davidsteeg, ten huize van zekeren De Boer, waren onder meer anderen aanwezig Jan Zuidema en diens minnares Maria Pruim. Het schijnt dat Maria Pruim aanleiding heeft gegeven dat Zuidema aan hare trouw kon iwijfelenten miDste deze bracht haar met een mes eene gapende wonde toe in deu buik. De dader werd eenige oogenblikken daarna door de politie in hechtenis genomen, terwijl de verwonde, voor wier leven men vreest, na voorloopig door den heer Reijenga, arts, verbonden te zijn, in het academisch ziekenhuis is opgenomen. Op de lijnen der Nederlandsche tramweg- maatschappij in Friesland en andere wordt druk gereden met voor dit doel gemaakte karren, waar van de wielen van fleuzen zijn voorzien en op de rails passen. Vrachtrijders, bakkers en allerlei kooplieden hebben zich zulk een voertuig aange- schaft om hunne goederen te vervoeren. Door Gedeputeerde Staten is thans aan de Provinciale Staten het voorstel gedaan, dat een bepalitig worde gemaakt, waarbij verboden wordt gebruik te maken van de rails eener tramweg-maatschappij met speciaal daarvoor ingerichte voertuigen. Een tegenadres is uit Oude-Pekela aan de Provinciale Staten ver- zouden. Aangezien de Nederlandsche manufacturiers het al te druk hebben en geen den minsten last vau concurrentie ondervinden, zullen, naar men beweert, de perceelen op het Rembraudtplein te Amsterdam tusschen de Korte Reguliersdwarsstraat en de Reguliersdwarsstr. aldaar door de eigenaars van het Parijsche mode-magazijn Le Printemps worden aangekocht en hervormd in een grootsch filiaal. Men schrijft uit Gennep In den nacht van Zaterdag op Zondag is hier een vreeselijk drama afgespeeld. Op den weg van hier naar den St. Jausberg, onder Ottersum, is een alleenwonend grijsaard van 70 jaren, de kleer- maker H., in zijn stulp vermoord gevonden. Blijkbaar is er meer dan erti misdadiger in het spel. De vermoorde was met verscheiden messteken aan den hals en iu de zijde verwond, en naar een ander vertrekje gesleurd, de handen op den rug geboudeu. Diefstal schijnt de drijfveer van de misdaad ge weest te zijn, althans alle laadjes en kasten waren opgebroken, en het gerucht liep, dat de man ee-^v

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 2