Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 2660. Woensdag 12 November 1890. 30e Jaargang. DE VONDELiNG. Binnenland. ABONNEMENT: adveetentiEn. G EVEN. FEUILLETON, 3) TEH NEUZEIVISCHE (III IIUT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit blad verNchljnt Ulnwdas- en Vrijdafnvond bij den nltferer P. Jl. TIN BE 8 1 N D E te Ter Neuzen. Er is geen kunst, waarop de raensch zich beter verstaat dan op het uitdenken van middelen en middeltjes om datgeen van zich af te schuiven, wat hij niet gaarne doet en wat toch wel eenigs- zins tot zijne verplichting behoort. Daar hebt ge nu b. v. in het geven 't Is bepaald opmerkelijk wat men zoo al weet uit te denken om een schijn van billijkheid te geven aan een weigering om wel te doen. Ik spreek nu niet van hen, die volstrekt geen medelijden kennen en bij wien het vast staat, dat er geen ondankbaarder en snooder menschen zijn dan de armen. Evenmin denk ik aan dezulken, die in elken arine een bedrieger zien, zonder te bedenken, hoe zwaar het velen valt huu nood te moeten klagen. 't Is zoo gemakkelijk om te zeggen, dat de armen het zoo kwaad niet hebben. Wel neen, als men eet voor men honger en drinkt eer men dorst heeft, dan heeft men er volstrekt geen begrip van, wat het zegt van kou en honger niet te kunnen slapen. Dezulken meen ik dus niet. Maar zie Ge zit's avonds in uw geraakkelijken stoel bij een heerlijk knappend vuur. Gij zijt tevreden, prettig gestemd. Daar wordt gescheld ,/Wie kan dat nog zijn, zoo vraagt ge en dan al zoo laat. Intusschen gij doet zelf de deur open, 't Is eeu behoeftige, een, die 't werkelijk noodig heeft. Gij weet, dat hij uog eergevoel heeft en geen bedelaar is van beroep. Hij klaagt u zijn nood, en gij ja "t kan best gebeuren, dat ge gemelijk wordt en ge tusschen de tanden bromt dat #het altijd zoo wat is." Is de vrager Roomsch Katholiek dan vraagt ge heel nauwkeurig, waarom hij niet naar den pastoor gaat, en is hij Protestant, dan informeert ge of er geen diaconie is. En ge zingt nog een ander wijsje, dat tot grondtoon heeft, dat er zoo veel rijke menschen zijn, die geen kind of kraai in de wereld hebben en dus beter iets kunnen missen, dat ge niet kuut blijven geven enz. enz. Maar ge eindigt toch met te geven. Dat waart ge van 't begin af al van plan, maar toch moesten al die redeneeringen nog voorafgaan, eer ge 't goede deedt, terwijl ge om iets verkeerds te doen er zoo lang niet over praattet. En als ge gegeven hebt, och zeg het maar, dan gevoelt. ge u aangenaam gestemd en ge verblijdt u dat, waar ge gaaft, men zich, voor 't oogenblik althans, ook iets gelukkiger zal gevoelen. De barre winter staat weer voor de deur en wie weet hoeveel er zal geleden worden. Wellicht klopt men ook bij u aan, om verzachting Met een haastig, ongeduldig gebaar dwong hij zichzelf om niet langer ua te denken en begaf zich, met kracht tegen den storm worstelend, naar de afdeeling voor de heerenbaden. Hij was juist in een stemming om te worstelen tegen de onstuimige golven. Helder straalde de zon van den blauwen hemel op het kleine eiland neder. In de onmiddellijke nabijheid van de zee ligt het huisje, waarin de graaf ziju intrek heeft genomen verderop, aan het einde van een breede schaduwrijke laan, staat de villa, die door den reeder bewoond wordt. Zij is een stevig gebouwd huis van eene verdieping en ligt zoozeer te midden van lindenboomen verscholen, dan men er den naam van Lindenhoeve aan heeft gegeven. Van den straatweg af aanschouwt men slechts een gedeelte van de warande en van de stoep die er toegang toe verleent. In den tuin voor 't huis is de plantengroei niet al te welig zelfs met de grootste moeite heeft men hier, even min als op het overige gedeelte van het eiland, veel kunnen planten en dat is de schuld van den scherpen noord-oosten wind die het grootste ge deelte van het jaar blaast en de bewoners van het eiland den strijd om het bestaan niet gemakkelijker te vragen voor een lot, dat vaak zoo bitter, bitter hard is. En zeker in uw hart zal een snaar van mede lijden trillen en uwe hand zal zich openen om wel te doen. Goed, opperbest Maar zie toe hoe ge geeft en waar. Vraag u telkens af, of uwe gave den trage werkzamer heeft gemaakt en of hem't vooruitzicht is geopend om in't vervolg zelf den kost te winnen, dan wel of hij daarin een aanleiding heeft gezien om meer dan vroeger op den onderstand van ruimer bedeelden te steunen. Beter is het m. a. w. werk te verschaffen, waar zulks mogelijk is, dan wel te doen met stotfelijke gaven. Er zijn nog zooveel behoeftigen wien de bete verdiend brood zoeter smaakt dan de toegeworpen gift, waar voor hij zich het noodige kan aanschaffen. Hoe zult ge geven Zal het zijn uit de hoogte, bijna onwillig, norsch en stuursch. We hopeu van neen Indien gij geeft, geef dan met liefde. Dat zal menig hart voor reiner en edeler gewaarwordingen ontsluiten dat zal menigeen weer doen gelooven in de liefde van zijn God. 't Is waar, de arme meent soms, dat alle menschen tegen hem zijn, maar 't is soms geen wonder. Wilt ge den arme waarlijk weldoen, hem opheffen uit zijn zedelijke verstomping, begint dan met hem lief te hebben. Liefde alleen geeft wijding aan de gift der hand. Liefde alleen is de Engel, die van hunne duistere padeu hen terugleidt op d'en weg des levens. 't Gesluierd mededoogen, Dat elken dank naar God verwijst, Dat tranen geeft bij 'tgond En tranen zoekt te drogen, Dat ziel en lichaam beide spijst dat mededoogen zij het onze. Niet uit de hoogte maar met liefdevolle hand moeten we weldoen wanteen gave zonder liefde is als zaad op de golven uitgestrooid. Jr*olitieli Overzicht. De Fransche Kamer heeft de begrooting voor kolonien aangenomen. Bij de beraadslaging over het budget van buitenlandsche zaken verklaarde de Minister, dat Frankrijk bij de overeenkomst met Engeland 800 vierkante kilometer grond had gewonnen en het protectoraat over Madagascar door Engeland was erkend. De vorstin van dat groote eiland moet evenmin als hare onderdanen met die schikking gediend zijn. Zou Frankrijk op Mada gascar ook nog eens een Tonkin kunnen vinden P De commissie voor de in- en uitgaande rechten uit de Kamer heeft de regeering gemachtigd bij- zondere overeenkomsten te sluiten, waarin geen maakt. De voortdurende worsteling met de elemen- ten heeft hun een vast karakter gegeven dat geen vrees kent en zij ziju ernstig en eenzelvig. Sedert het eiland onder het bestuur der Duitsche regeering kwam, is men er, onder toezicht van eeu ingenieur, voortdurend mede bezig de westselijke zijde, die het meest aan het weder is blootgesteld, door kunstwerken te versterken, teueinde de zee binnen haar grenzen te houden. Op dezen heerlijken morgen in Augustus is de zee aan een spiegel gelijk, de natuur schijnt in eene zoete mijmering te zijn en slechts nu en dan doemt aan de gezichtseinder een wit zeil op of doorklieft een stoomschip de wateroppervlakte. Van het huis aan het strand dringen de klanken van een viool, door een groot kunstenaar bespeeld, tot de villa door. De deur van de warande wordt geopend, en de jonge dame die reeds onze aandacht trok, komt naar buiten. Zij ziet er in haar sierlijk ochtendgewaad, dat de vormen op 't voor- deeligst doet uitkomen, wonderschoon uit. Het blonde haar valt los over den rug tot op den gordel van blauwe zijde, die haar middel omspaut. Haar liefelijk gelaat is wit als marmer. De blik van haar blauwe, door lange wimpers overschaduwde oogen, geeft onbevredigd verlangen te kennen, en om haar mond ontwaart men een trek van gedwongen berustiug in het lot, die niet in overeenstemming is met de trekken van het gelaat. Zij blijft staan en luistert, met voorovergebogen hoofd, naar melding zal worden gemaakt van het minimum- tarief. Die overeenkomsten zouden onbepaald van duur zijn de regeering zou het recht hebben ze op te zeggen en weder tot de toepassing van het algemeen tarief over te gaan, zoodra zij dit wen- schelijk acht. In Londen is bericht ontvangen uit Sidney dat de werkstakende stuurlieden ter koopvaardij zich hebben neergelegd bij de door de reeders gestelde voorwaarden en teveus formeel zich uit hun ver- band met de arbeidsvereenigingen hebben terugge- trokken, onder betuigiug van leedwezen, dat hun samenwerken met deze lichamen de oorzaak geweest is van zooveel nood en ongelegenheid. Een tele gram uit Brisbane, ook op Nieuw—Holland gelegen, meldt, dat de Austraiische Labour Federation" in Queensland een manifest heeft uitgevaardigd, houdende de officieele verklaring, dat de werkstaking ten einde is en aansporende het werkvolk om den arbeid te hervatten. De Londensche dokarbeiders hebben zich geschikt in de nieuwe voorwaarden door de directieu gesteld. L nionisten en niet unionisten hebben samen zonder rustverstoring gewerkt. In de Victoria and Albert Dochs zal het uur voor den schaftijd bestemd voortaau niet worden betaald, zoo hebben de di rection besloten. 't Getij is verloopen nu de werk- gevers zich overal ook aan elkander sluitenop hun beurt dienen de werklieden die een stelsel van dwang in praktijk brachten, nu de bakeus te verzetten. Het eene verbond heeft het andere geschapen. Als de eischen, van welken kant zij ook komen, te groot worden, dan ondervindt de eischer al ras, dat wie het onderste uit de kan wil hebben, het deksel op den neus krijgt. Mist de onderliuge verstandhouding tusschen baas en knecht, dan werkt die omstandigheid voor beiden schadelijk, maar als de knijper op de schten komt dan trekt de knecht aan 't korste eindje, daarop zij elk eerst bedacht, voor hij paardemiddelen aan- wendt ter genezing van eene kranke maatschappij. Zich door den eersten den besten maar laten be- praten tot handelen is altijd on voor zich tig en vooral in onzen tijd eene zeer gewaagde onder- neming door wie dan ook, 't zij baas of knecht. Geen derden in 't spel, zoo 't iets kan daar zijn vele vliegen, die des apothekers zalf bederven De Congo-vergadering te Londen, waar de huizen te Parijs, Rotterdam, Lissabon en Liverpool waren vertegenwoordigd, heeft onder anderen bekend gemaakt, dat volgens hare inzichten de Algemeene akte der Berlijnsche conferentie dreigt geschonden te worden en reeds geschonden wordt, bovtnal in de jongste maanden, zoowel naar letter als naar geest, door de regeering van den onafhankelijken Congo-staat. Zij brengt hulde aan de Nederlandsche regeering voor hare houding te Brussel en verzoekt de groote mogendheden hare grieven te toetsen en de heerlijke klanken van het vioolspel. Haar oogen schitterden, zij drukt de kleine hand op het hart en fluistert O, hoe gelukkig is hij die z<5o kan speleu, die op eene dergelijke wijze de aan- doeningen der ziel in klanken kan weergeven Waarom is dat geluk ook mij niet te beurt gevallen? Waar ga je heen, Mona P Zij keert zich haastig om en eene zachte, vriendelijke, kalme uitdrukking komt weder op haar lief gelaat Ik was van plan naar den tuin te gaan, geeft zij ten antwoord. Ga maar kind, ik ga met je mede. De reeder komt, met een kort pijpje in den mond, de treden van de stoep af. De man ziet er hedeu zeer vriendelijk uit. Zijn gelaat getuigt van' zooveel welwillendheid, dat men daardoor de rain of meer blufferige houding vergeet die hem eigen is en waardoor hij in de oogen van personen, die hem slechts oppervlakkig kennen, vaak ouaangenaam en belaehelijk is. Je schijnt vandaag heel vroeg te zijn opgestaan Mona, zeide hij, toen hij bij haar stond. Het zou beter zijn geweest als je wat langer had geslapen, want je bent erg bleek. De lucht van je geboorte- grond bekomt je toch niet zoo goed als ik wel had gehoopt, voegde hij er op bezorgden toon bij. Hier is mijn gebuortegrond niet, antwoordde zij eenigzins ongeduldig, met hem heen en weder loopende. Wat ik zeide was misschien niet geheel juist; als men echter van zijn derde levensjaar af, zonder der Nederlandsche regeering toe te staan, dat zij alsnog de akte van Brussel teekene, zonder de bepaling betreffende de invoerrechten aan den Congo. De commissie voor het opmaken van het tarief van invoerrechten in den Congo-staat is te Brussel bijeen. loen \Y ilhelm I nog leefde, gebeurde het eens dat de Czarewitch zijn reis over Berliju nam zonder een bezoek aan den Keizer te brengen. Als een gewoon reiziger vertoefde hij een paar uur aan het station en met den eersten sneltrein ging hij naar Petersburg. Toen was de politieke hemel zwaar bewolkt en met angstige blikken wendde men het oog naar de troepenbeweging aan de grenzen. De stemming tusschen de kabinetten van Berlijn en Petersburg schijnt thans beter te zijn, anders zou Nicolaas Alexandra witch Weenen niet aandoen en zich door een lid der triple alliantie laten verwelkomeu. Het is louter een beleefdheidsbezoek, dat de Czarewitch aflegt op zijne reis naar Triest, waar hem het Russische eskader wacht, waarmede hij naar de Levant zal gaan. Daarom zijn de zaken in't oosten nog niet geregeld, t zal op den Hofburg ook gaan: zij dronken een glas en alles bleef zoo 't was." Rusland wroet voort in 't Balkan-schiereiland en Oostenrijk zoekt zooveel mogelijk alle Russiche invloeden onschadelijk te maken en zich zelf meer en te meer vestigen aan gene zijde van de Sau. De overbekende Duitsche hofprediker Stokei heeft zijn ontslag gevraagd, omdat hij zich be- leedigd acht door de aanstelling van den gematigdei predikant Dryander tot slotprediker bij de Keizer- lijke familie. Nu er te Toppau, in Pruisisch Silezie, vanwege de werkstaking gebrek aan handen is bij den beetworteloogst, is het regiment infanterie, in garni- zoen te Neisse, er op afgezonden om de werk- zaamheden waar te nemen. 's Konings krachten blijven langzaam afnemen. Gisteren te 12,45 ure kwameu prof. Rosenstein en dr. Vinkhuyzen te Apeldoorn aan. Het U. D. meldt In 's Konings toestand wordt merkbaar achter- uitgang waargenomen. Het toegediende voedsel wordt meestal zonder bewustzijn gebruikt. De weinige slaap wordt herhaaldelijk gestoord door onrust, waardoor de Hooge Lijder, als aan angst ten prooi, voortdurend van en op de legerstede wil geholpen worden. H. M. de Koningin heeft Zaterdag jl. op Het Loo een langdurig onderhoud gehad met den tij- delijken voorzitter van den Ministerraad, baron Mackay, die denzelden avond ten 7£ ure per Staatsspoor naar de residentie is teruggekeerd. eenige herinnering te hebben aan een vroegeren geboortegrond, ergens opgroeit dan kan men die plek wel zoo noemen. Voor mij wordt die plek dat nooit. Wat de herinnering aangaat, dieZij houdt plotseling op en luistert. De vioolspeler die gedurende eenige mmuten zijn instrument liet rusten, begint opnieuw. Die vent speelt goed! zeide de reeder. Het is prettig om er naar te luisteren. Hij ging op een bank zitten die door een trotschen kanstanjeboom werd overschaduwd. Ja, hij speelt overheerlijk, fluisterde zij, in gepeins verzonken. Opnieuw hield het vioolspel op en de reeder zette het gesprek voort. Ik begrijp eigenlijk volstrekt niet, Mona, waarom je zoo weimg genegenheid voor het eiland koestert en er zoo bang voor zijt om door iemand te worden herkend. Ik dacht dat het je groot ge- noegen zou moeten doen als je vroegere kame- raadjes, die zoo vaak plaagden en het verblijf alhier terugstootend voor je maakten, thans zagen in welke schitterende orastandigheden je verkeert. Menigeen die den spot met je dreef, omdat je vroeger aalmoezen raoest aannemen, zou je thans benijden. ik verlang er volstrekt niet naar benijd te worden, antwoordde zij met neergeslagen oogen. Het zou ook grave ondankbaarheid zijn voor ontvangen wel- daden, die ik, nevens de spotternij, heb genoten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1