t Gemengde berichten. Telegrafische berichten. TEIt XEUZEX, 7 November 1890. 48 37 51 13 36 43 43 36 35 22 364 24 s., 12 k., 4 r.ij., 4 m., 2 m., 1 ij., 1 1. 14 s., 11 r. ij., 8 k., 2 m 1 p., 11. 20 r.ij., 14 s., 6 m., 5 k., 3 h., 2 ml., 1 w. 8 s., 3 k., 1 ij., 1 1. 10 s., 9 b., 5 w., 4 m., 3 r.ij., 2 k., 1 ij., 1 st., 1 1. 14 s., 12 m., 10 r.ij., 3 k., 1 ml., 1 h., 11. 1 r.ij. en m. 14 s., 12 m., 8 h., 6 r.ij., 3 k. 15 s., 7 m., 5 h., 3 ij., 2 r. ij., 2 k., 1 ml1 1. 17 s., 5 k., 4 h., 4 r. ij., 3 ij1 m., 11. 17 s., 2 k., 1 r. ij., 1 h., 1 1. 106576 79029 114598 16310 50367 100213 101264 76814 77229 49644 772044 RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. In het Evangelisch Zondagsblad van 2 Nov. 1.1. komt het volgende ingezonden stuk voor, dat we op verzoek overnemen A an de Redactie van het Evang. Zondagsblad. Tegelijk met dezen zend ik U een exemplaar van de Scheldebode „het eenigst katboliek orgaan der Provincie Zeeland" en vestig ter bespreking in het Evangelisch Zondagsblad awe aandacht op het feuilleton van dat blad tfOom Brun" dat feuilleton is niets anders dan de welbekende /,Negerhut" van de Predikantsvrouw H. Beecher Stowe, zooals dat werk vertaald is door C. M. Mensing en uit- gegeven te Haarlem door A. C. Kruseman, welk werk in de Scheldebode eenvoudig letteriijk wordt nagedrukt met verandering van den titel „de Neger hut" in tfOom Brun", en van eene enkele uitdruk- king als »bijbel" in „kerkboek" en met weglating van den naam der schrijfster en zoo enkele misschien voor Roomsche lezers niet goed geachte godsdienstige gedachten. Het hierbij gezonden numrner 437 bevat hetgeen te lezen is biz. 308 in het midden enz., van de vertaling, door C. M. Mensing 4de druk, volksuitgave Haarlem A. C. Kruseman. Is dergelijk nadrukken en misvormen niet ergerlijk en ongeoorloofd, en kan het niet worden tegengegaan Woensdagavond had albier eene uitvoering plaats, door de tooneelvereeniging »Vooruitgang is ons streven." De opkomst was matig. Het is jammer dat niet meer gebruik is gemaakt, van de door deze vereenigingaangebodengelegenheid, om een aangenamen avond door te brengen iets zeldzaams alhier. Wie deze voorstelling heeft bijgewooud, kon zich niet beklagen, want de uitvoering der stukken vHenri Burton, de vadermoorder" en »Het is morgen de 13de," voldeed uitstekend en bewees, dat de leden van genoemde vereeniging trachten zich meer en meer te bekwamen. Na het eindigen van ieder bedrijf, viel hen dan ook een daverend applaus ten deel. Na afloop sprak de heer Huineman den leden een woord van dank toe voor het verschafte genot, hij spoorde hen aan tot ijverige studie en riep hen ten slotte een tot weerziens op deze plaats toe. Een bal besloot dezen genoegelijken avond. Volgens bericht uit Gottenburg, dd. 1 dezer, is het brikschip Resolute, van Nordinaling naar Gent bestemd en geladen met hout en ijzer, aldaar biunengeloopeu, zijnde lek, met overgewerkte dek- last en defecte pompen. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen ingekomeD om aldaar te lossen of te laden Maand. Getal. Geladen met ;K. m. inhoud. bruto. Januari. Eebruari. Maart. April. Mei. Juni. ♦Juli. Augustus. September October In deze kolom beteekenen de letterss. stukgoederen, m. minerie, r. ij. raw ijzer, k. kolen, h. hout, ml. melasse, 1. ledig, p. pitch, ij. ijzer, w. wot e» st. steen. Uitgevaren zijnin Januari 38, Eebruari 35, Maart 24, April 20, Mei 29, Juni 39, Juli 34, Augustus 35, September 30 en in October 14 zeeschepen. doekje zien en een brief die er in gewikkeld was geweest. Voor de eerste maal rolden tranen over de door weer en wind gebruinde wangen, toen hij vertelde dat hij die beide voorwerpen in een ledig sc'nuitje in de open zee had gevonden. Het briefje bevatte in sierlijk schrift de woordenWees niet boos op de arme wees van het strand, als zij, die door de zee is aangebracht, tot de zee terugkeert. Outroerd tuurde Fabrie op die paar regels. Hoe moest hij die uitlcggen Wat had haar den dood doen zoeken Hij zou geen oplossiug van het raadsel ontvangen. Was thans het uur daarvoor gekomen? Als de vreemdelinge werkelijk Mona was, dan zou hij geneigd zijn met zich zelf den spot te drijven. Bijna zes jaren had hijtyoor de arme Straudgoed een hartstochtelijk, iuuig mede- gevoel gehad en had hij over een stap getreurd, waartoe zij ongetwijfeld slecbts door de grootste vertwijfeliug was gekomen. Zou hij thans moeten hooren dat die stap slechts voor den schijn was gedaan om haar van banden te bevrijden, die haar Hulst. Was er uit hoofde van het zeer slechte weer, de vorige week geen vee ter markt, thans was ter zelfder oorzake de aanvoer hoogst gering. Aan de lijn waren 10 stuks hoornvee en 17 biggen, respectievelijk werden daarvan 6 en 14 stuks vlug verkocht; 16 jonge hanen en 2 konijnen vonden ook gretig koopers. Biervliet, 6 Nov. Gisteren avond had er een biunenbrand plaats in een timmermanswinkel, een steenen schuur, die zich bij den aanvang ernstig liet aanzien. 't Was een vuurpoel en eene land- bouwschuur stond in de onmiddellijke nabijheid. t Gelukte aan onze wakkere spuitgasten spoedig den brand te stuiten. De schade bleef beperkt tot een gedeelte van den inboedel, die, naar wij vernemen, verzekerd was. De oorzaak is oubekend. De timmermanswinkel behoort aan den timmerman F. Hoevenagel. Middelburg, 7 Nov. In de heden gehouden zitting van de Provinciale Staten is het voorstel van Gedepntcerde Staten tot uitbreiding van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde (waaronder o. a. behoort de bouw van eene nieuwe boot type »Walcheren") aangenomen. De rechtbank beeft in hare zitting van 7 Nov. het volgende vonnis uitgesproken A. A. A., oud 17 j., landbouwersknecht te Zuiddorpe, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. De aanhouding van den bekenden advocaat Mr. Spin ter zake van krankziunigheid en zijn overbrenging naar het rijksgesticht te Medemblik, heeft tot heel wat geschrijf en aaninerkingeu aanleiding gegeven. Men heeft dezen maatregel rondweg in verband gebracht met de zucht van Minister Lohman om van het bekende proces af te komen. Nu is niet te ontkennen, dat er eenige schijn voor zulk een boos vermoeden was, maar meer dan schijn was het toch niet. Wanneer men weet, dat de ongelukkige Mr. Spin, die trouwens als een warhoofd bekend slond en telkens opstootjes in 't leven riep, bijna dag aan dag naar de recht bank liep om den officier of den president te spreken en dat hij zich de laatste maal als „de president der Fransche republiek" liet aandieueu, dan behoeft men waarlijk geen twijfel meer te opperen of er grond was voor den maatregel der regeering. Men schrijft aan de Haarl. Crt. uit't Bildt Het is thans gebleken, dat de leiders der werk- staking alhier wel degelijk beloouing ontvangen uit de kas der werkstaking, die door vrijwillige bijdragen van sociaal-democr. werkliedenvereeuigin- gen gesteund wordt. De voorzitter der vereeniging Broedertrouw, gedurende de eerste twee weken met de leiding belast, genoot daarvoor vergoeding. Later trad het bestuurslid Louwenaar als leider der strike op, welke betrekking hij nog waarneemt tegen eene vergoeding van f 7 per week. Naar de Arnh. Crt. mededeelt, hebben de keurmeesters bij een paardenslager te Arnhem ongeveer 400 KG. paardenvleesch afgekeurd, dat grootendeels in vergevorderden staat van ontbindiug verkeerde en blijkbaar afkomstig was van aan ziekte gestorven paardeu. Reeds lang bestond het vermoeden dat bedoelde slager knoeide, tot de keurmeesters eindelijk ver- namen dat den vorigen nacht wederom een kar met ziek vleesch was aangevoerd, waarua het ge- heele huis werd onderzocht en drie tonnen met dit schadelijke vleesch gevonden werden. Bij nader onderzoek bleek, dat het vleesch ge zonden werd door een vilder te Wageningen, dezelfde, die verleden zomer zulk heerlijk rund- vleesch aan een varkensslachter had gezonden. Door de zorg der politie is alles onschadelijk gemaakt en van het een en ander proces-verbaal opgemaakt. Te Grouingen is de belangstelling in de voorstellingen van den circus Carre zoo buitenge- woon groot, dat er 's avonds honderden personen vruchtelooze pogingen aauwenden om een plaatsje te veroveren. Voor hooge prijzen worden er kaartjes van de hand gedaan. Kaarten lste rang h ./T,50 vinden koopers voor f 10 en hooger, terwijl de 2ie en 3de rang-bewijzen voor f 5 tot f 8 verkocht zijn. Vele stoombooten, omnibussen uit Groniugeu in toestanden vasthielden waardoor zij zich hoogst ongelukkig gevoelde En die vlucht, waartoe had zij die eenzame, geheel alleen in de wereld staande, gebracht In de armen van den rijken kapi- talistWat was tusschen het tijdstip van de vlucht en het wederzien van heden wel voor- gevallen Maar weg met alle vragen en overwegingen, Wat ging hem het lot eener vrouw aan, die thans een ander toebehoorde, al pasten die beiden ook bij elkander als de kalkoensche haan en de duif! Welke groote belangstelling kon hij, ten over- vloede, voor een vrouw hebben, die maatschappe- lijk zoover beneden hem stond P (Wordt vervolgd.) en Drenthe brengen een groot aantal bezoekers aan, waarvan niet een de voorstelling wegens gebrek aan plaats kan bijwonen. Aan het anders voor menigen leek vrij dor verslag over den dieust der posterijen, der Rijks— postspaarbank en der telegrafen over 1889 willen wij nog een enkele mededeeling ontleenen, omdat die voor het algeineen haar nut kan hebben. Men weet hoe dikwijls brieven, vooral niet aan- geteekeude, quasi verloreu gaan, waarvan dan aan de post de schuld gegeven wordt, terwijl later blijkt, dat niet aan haar, maar aau eigen noncha lance of aan slordigheid van huisgenooten de niet ontvangst is te wijten. Zoo bleek ook in 1889 dat menige brief, die op de post heette verloren te zijn gegaan, behoorlijk was besteld, maar door den broer, den zoon of de dieustbode van den geadresseerde was in ontvangst genomen en ter zij gelegd, in den zak gestoken of op een verkeerde plaats geborgen. Bij anderen had de geadresseerde zelf schuld, omdat hij den brief wel ontvangen, maar tusschen audere stukken gelegd had, om later, toen hij dien niet vond, bij de post daarvan aan- gifte te doen dat hij was vermist. Zulke zaken zijn vrij alledaags, maar verschaffen toch den postbeambten uoodeloos moeite en ouaan- genaamheid. Eigenaardig en opmerkelijk is wel het volgende feitEen in het begin van 1888 te Leeuwarden ter post bezorgde aangeteekende brief, die drie biljetten, elk groot f 40, waarvan de letters en nummers geuoteerd waren, moest bevatten, zou zonder de daarin gesloten geldswaarde in handen van den geadresseerde zijn gekomen. Uit het onderzoek met medewerkiug van de justitie, bleek dat geen spoor van wederrechtelijke schendiug aan den omslag van den brief was te bespeuren. Alle nasporingen bleven vruchteloos. In het laatst van 1889, dus ongeveer 17 maauden nadat de ver- missing was aangegeven, werden de als verloreu beschouwde bankbiljetten gevondeu door een sor- teerder van papiersnippers in een fabriek te Eerbeek, en wel in een verschreven open omslag, waarop de naam van de afzendende firma was vermeld. Uit zulk een feit spreekt duidelijk met hoeveel nonchalance sommigen dergelijke zaken behandeleu. Men schrijft uit Amsterdam: Het eigenaardig leven der groote stadleertmen dikwerf op de terechtzittingeu onzer rechtbank voor strafzaken het beste kennen, terwijl men er toe standen ontdekt, waarvan men vroeger het bestaan zelfs niet had vermoed. Zoo ook in de hier volgende zaak. Op een zomeravond van dit jaar traden drie heeren, gezeten houtkoopers, een sigaren- wiukel in een druk bevolkt stadsgedeelte binnen en informeerden zich bij de aldaar zich bevindende wiukeljuffrouw naar den prijs van eenige merken, die zij uitzochten. Nauwelijks had een der heeren eenige sigaren in de hand, of er kwam uit een vertrek achter den winkel gelegen eene vrouwen- stem de heeren vertrouwelijk toefluisteren, dat het daarachter nog wel zoo mooi was als in den winkel. De heeren roken terstond lont en lieteu zich eenige minder vleiende uitdrukkingen outvallen over het gezelschap, waarin zij schenen verdwaa'd te zijn geraakt. Daarover ontstieht, begon de Duitsche winkeljuffrouw zoo hard zij kon te roepen, waarop een Duitscher met zwarten baard en met eene karwats gewapeud verschetn, die de ontstelde koopers weldra de deur uitdreef. Intussen schijnt het, dat de julfrouw in dien tijd door eene achter- deur, welke in eene steeg uitkomt, een agent in burgerkleeding in huis geroepen had, want, terwijl de heeren nog voor de deur van den winkel stonden, stormde een man den winkel uit, roepende ik ben politie! De drie koopers, geen geloofslaande aan die bewering en in de meening verkeerende dat zij wederom, evenals in den winkel, aangevallen werden, dienden den man eenige slagen toe. Vandaar hunne terechtstelling ter zake van opzettelijke mishan deling van een politiedienaar in functie. In twee terechtzittingen werd deze zaak behandeld, waarbij zich nog het incident voordeed, dat de verdediger, Mr. L. W. van Gigch, schorsing der zaak vroeg, op grond dat hij de Duitsche juffrouw in kwestie verdacht hield van meiueed. De officier van justitie, Mr. graaf Schimmel- penninck, hield de drie houtkoopers voor schuldig aan mishandeling en requireerde tegen ieder eene gevangenisstraf van eene maand. Hun verdediger daarentegen deelde het verhaal dat wij hier lieten voorafgaan aan de rechtbank medegaf zijne verbazing te kennendat de politie dergelijke sigarenwinkels (P) van verdachte vreemdelingen tolereerde, en schetste in welgekozene bewoor- dingen het groote gevaar, dat in dergelijke inrich- tingen gelegen is voor elk burger, maar voornamelijk ook voor aaukomende jongelieden. Wat de mishandeling betreft, stelde Mr. Van Gigch duidelijk in het licht, dat beklaagden niet konden vermoeden, dat de man, die uit zulk een verdacht huis kwam, een politiedienaar was, en in de meening verkeerden, dat zij wederom en als te voren binnenshuis werden aangevallen. Pleiter vroeg dus vrijspraak. De rechtbank vereenigde zich met het gevoelen des verdedigers en sprak de drie beklaagden vrij. Scbadelijk gedierte. Een eerzaam land- bouwer schreef onlangs een request, waarin hij aan de Staten van zijn provincie verzocht, konijnen te rnogen schieten. De aanhef van dit sineekschrift luidde aldus ,/Er zijn in Gelderland verschillende schadelijke gedierten, Heeren Gedepuleerde Staten, vossen, konijnen, enz." Ilet vakblad De Horlogemaker vermeldt de uitvinding van een nieuw soort van rernontoirhor- loges, waarvan men een exemplaar in een der grootste magazijnen te Amsterdam heeft gezien. Dit horloge, la cremalliere genaamd, onderscheidt zich van andere remontoirs hoofdzakelijk in de opwinding en wijzerverzetting, die beide door den beweeg- baren glasrand geschieden. Daartoe is de glasrand over een daaronder-liggenden, draaibaren rand geklemd, naar binnen van tanden voorzien, welke op de remontoir-raderen werken. Draait men den rand naar links, dan werken de raderen niet, maar draait men den rand naar rechts, dan wordt het borloge opgewonden. In den beugelknop is bij dit horloge een drukker, zooals die ook bij gewone remontoir savon nethorloges voorkomt om de kast te openen. Drukt men op dit stiftje, dan kan men, door voor- of achteruiidraaien van den rand, de wijzers verzetten. Overigens gelijkt dat horloge op alle andere, behalve dat het iets vlakker is. Geen adellijk wild meerDe Berlijnscbe correspondent der Daily News vertelt een sterk bewijs van de goede werking van een chemische samenstelling tegen bederf door Dr. Vickersheimer uitgevonden. De lijken van Keizer Wilhelm en Keizerin Augusta zouden door een inspuiting van dit vocht zijn gepreserveerd. Dr. Vickersheimer moet nu onlangs op een diner een haas, die 6 weken geleden was geschoten, hebben voorgezet- en ieder verklaarde, dat de oude haas, dank de inspuiting, juist smaakte als een pas geschoten haasje. De zoon van een grondeigenaar te Witebsk, in Rusland, kwam, dezer dagen, in de werkkamer van zijn vader, waar deze met zijn rentmeester en een handelaar tegenwoordig was. De jonge mau nam een windroer en voerde er eenige handgrepen mede uit, waarbij hij, uit aardigheid, het geweer op den handelaar aanlegde. Deze man werd angstig en nam de vlucht naar de deur, waar hij echter door den rentmeester werd vastgehouden, die lachende riep,iSchiet u hem maar dood, Jougeheer, ik zal hem wel vasthouden De jonge man haalde, schertsenderwijze, den trekker over en een schot kraakte en de rent meester stortte dood op den grond neder. De kogel was den handelaar in het oog gedrongen, had diens schedel doorboord en daarop den rent meester in het hart getroffen. Te Berlijn is het aau het station van den Oosterspoorweg tot ernstige ongeregeldheden ge komen. Ongeveer 800 recruten zouden met den trein vertrekken, maar toen deze, die buiten liet station stonden, om halftien tot het perron werden toegelaten, drong een talrijke meuigte bloedverwan- ten, die afscheid kwamen nemen, mede. De sol- daten die de recruten Legeleidden, maakten een charge tegen de menigte, waarbij zij werden geholpen door de politie. Het eiud was, dat de orde werd hersteld en de ergste levenmakers in hechtenis werden genomen. Een vreeselijke gerechtelijke vergissing is te Warschau begaan. Drie jonge mannen, die tot het vrijwilligerskorps behoorden, verdwenen op den- zelfden dag, dat een sergeant, onder wien 2 hunner dienden, vermoord werd gevonden. Bij hun terug- komst werden zij gevat, schuldig aau den moord be vonden en ter dood veroordeeld. Ondanks de smeekingen hunner bloedverwanten, werden de drie mannen doodgeschoten. Den vol- genden dag gaf een soldaat zich als den moorde- naar aan. De vrijwilligers in Polen worden steeds met groote achterdocht behandeld en streng bewaakt. Elke overtreding der tucht onder hen wordt zwaar gestraft. De dezer dagen gedane poging om den sneltrein van Frankfort naar Holland door dynamiet in de lucht te doen springen, ligt nog in een geheimzinnig donker. De door eene beloouing van 1000 mark aangemoedigde onderzoekingen hebben nog niets opgeleverd. Alleen denkt men dat het te doen was om den post wagen te berooven. Een dergelijke aan slag is voor 6 jaar, waarschijnlijk met eenzelfde doel, tusschen Dusseldorf en Duisburg nog eens gepleegd. De daders bleven ook toen oubekend, hoewel hooge belooningen voor de outdekking waren uitgeschreven. Het is gelukkig, dat de sneltrein dit ongeluk is outkomeu, want wanneer de mijn, op een plek aangelegd, waar de snelheid 7080 K. M. per uur is, op het juiste oogenblik gesprongen was, zou de ramp niet te overzien zijn geweest. Prof. Koch's teringpatienten in de Berlijnsche Charite gaan zoo goed vooruit, dat de hoogleeraar waarschijnlijk zijn methode vroeger dan eerst ver- wacht werd bekend zal kunuen maken. Hij ontving reeds honderden brieven en telegrammeu uit alle ianden over zijne ontdekking, en bijna ieder uur komen er nieuwe. Intussehen maakt men de berichten omtrent Koch's bacillenverdelging al mooier en mooier. De Berlijnsche berichtgever van The Times weet te verhalen, dat door dit middel niet alleen de teringbaeillen maar ook alle parassieten en bacilleu in het menschelijk lichaam gedood kunnen worden. Na de teringbacil, zoo bericht hij verder, zal het eerst die van de diphteritis aan de beurt zijn, ofschoon het nog niet zeker is of die ziekte door bacillen veroorzaakt wordt. Heel veel gewicht kan men echter aan zulke berichten niet hechten, daar Prof. Koch en zijne assistenten zich er nog niet over uitlaten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 2