Gemengde berichten. felegrafische berichten. TER NEUZEN, 4 November 1800. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbauk te Middelbnrg. In de adverteutie genomen, waarbij de verdachte zich op belangrijke pun ten heeft tegeDgesproken. Omtrent eene in deze zaak alles domineerende vraagt n. 1. of zinkwit vergift is, meende de justitie in het rapport der deskundigen niet voldoende zekerheid verkregen te bebben, in verband met een eenigszins ontkennende verklaring hieromtrent afge- legd door een onzer meest bekende hoogleeraren. De deskundigen hebben zich toen gewend tot de Europeesche specialiteit in de vergiften leer, prof. Dragendorlf, hoogleeraar aan de Universiteit te Dorpat en deze beeft bun een scbriftelijke verklaring toegezonden, waarin liij zonder eenig voorbehoud zinkwit een vergift noernt. Op dit punt van de instructie zal nu dezer dagen een nieuw verhcor plaats hebben waarin de ver klaring van prof. Dragendorff door de deskundigen zal worden overgelegd. Gaarne vestigen we de aandacbt van leden van Bederijkerskamers, liefhebbers op gebied van voor- dragen en in 't algemeen beoefenaars van uiterlijke welsprekendbeid op den in ons blad aangekondigden wedstrijd in 'tvoordragen, uitgeschreven door de Bederijkers-Vereeniging /Concordia" te Zierikzee ter gelegenheid van de viering van haar tienjarig bestaan, op 30 Dec. a. s. Van harte juicben we het voornemen dezer vereeuiging toe. Het vrije voordragen toch, die moeilijke en niettemin zoo scboone kunst, welker beoefening voorheen eukel en uitsluitend het doel onzer Kamers van Bhetorica was, is in onzen tijd en vooral in onze proviucie, wel wat op den acbter- grond geraakt. In Eriesland en de andere noordelijke gewesten houdt men nog wel wedstrijden in 't reciteeren, maar in Zeeland heugt het ons niet ooit van een inelding te hebben kunnen maken. Twee verguld-zilveren en twee zilveren medailles zullen worden uitge'oofd. Met de directie der spoorbootmaatscbappij zal het bestuur trachten eeu schikking te treffen om trent gem.tkkelijke verbinding. Bij Z. M. besluit van 31 October 1890 n°. 66, zijn benoerad tot lid van het bestuur der waterkeeriug van den calamiteusen polder Nieuwe Neuzen de heer D. Scheele Jz. te Ter Neuzen, en tot gezworen van het waterschap Loven- en Willemskerke, de heer Adn Dieleman W.Gz., te Hoek. Door den gemeenteraad van Amsterdam is aan den hoofd-commissaris van gemeente-politie, den heer Steenkamp, aldaar, met 29 tegen 3 stem- men, eene bnitengewone toelage van 1000 's jaars toegekend. De Minister van Marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat, tot geleiding in bet vaarwater van de Margriet, van het Pas van Ter Neuzen naar de Everingen, in den Otbeuepolder twee geleide- lichten, voorloopig ter beproeving, zijn ontstoken. Nadere mededeeling volgt, zoodra blijkt dat zij voldoen. Xaainslng-. Yergadering van den gemeenteraad op jl. Vrijdag, den 31 October. Tcgenwoordig at de leden. Tot de ingekomen stukken behoorden o. m. a.) Brief van Gedeputeerde Staten, d.d. 3/10 October 11., dat het raadsbesluit van 11 Juli te voren. tot verhuring van schoollokalen aan de vereeniging voor bijzonder onderwijs alhier, aan den Koning ter vernietiging is voorgedragen. b.) Opgaaf van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, dat het aandeel der gemeente in de kosten der ver- bindingslijn Ter NeuzenZaamslag (Rijkstelephoon) f 348,41 bedraagt. c.) Specifieke opgaaf van C. A. van Vessem, kantoor- houder voor den Kijkstelephoondienst alhier, betreffende de kosten van materieel, meubeleering, verwarming, verlichting en schoonhouden van zijn kantoor. Het bedrag dier kosten is berekend op f 53,98. Hieromtrent werd voorgelezen een brief van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, dat geen bezwaar bestaat, om de kosten van meubeleering, enz. voor rekening van den kantoorhouder te laten. Zooals de lezers zich zullen herinneren, werd in eene vorige raadszitting een voorstel verworpen, om een bedrag van ongeveer f 23, ten behoeve van bedoeld kantoor, door de gemeente te doen dragen. Thans, nu gebleken is, dat bij den Minister geen bezwaar bestaat, om den kantoorhouder hier- mede te belasten, en nu de kosten ruim het dubbele bedragen der vorige opgaaf, thans wordt met algemeene stemmen besloten, voornoemd bedrag van f 53,98 voor rekening van de gemeente te nemen. (Voor de benoeming van den kantoor houder was bepaald, dat de benoemde de kosten van inrich- ting, enz. van zijn kantoor op zich zou nemen; terwijl solli- tanten hiermede in kennis waren gesteld). Op voorstel van den heer De Kraker werd met algemeene stemmen op den na besloten, een bestelloon van 10 cent te heffen voor telegrammen, welke bezorgd worden binnen den kring, waarin de bezorging van uit een rijkstelegraafkantoor kosteloos geschiedt. Tegen stemde de heer Van Kerkvoort. Vervolgens werd meegedeeld een verzoek van het bestuur der muziekvereeniging alhier, tot het plaatsen van een lantaarn van gemeentewege voor het repetitielokaal (de openbare dorp- school), zullende die lantaarn branden gedurende de tijden, dat de repetitien worden gehouden. De heeren De Kraker en Van Kerkvoort wijzen op de overbodigheid hiervan, daar het lokaal voldoende verlicht wordt door de naastbijzijnde lantaarns en alzoo vrees voor tier jonge vrouw hoogst onbehoorlijk vonden. Ziet ge wel, fluisterde zij den fabrikant toe, hoe ver- velend dat fijne gezelschap er door louter voor- nnamheid uitziet. Zij praten op een manier met elkander alsof zij gewichtige staatsgeheimen be- handelen, en 't zou boogverraad zijn orn hardop iets te zeggen. Het meest beklaag ik den heer Cam- pella, die de eer heeft naast de baronnes te zitten, die hem door haar deftigheid haast verplettert. Hij ziet er niet naar uit om gemakkelijk ver- pletterd te worden, antwoordde de fabrikant op spottenden toon, zinspeleude op de forsche gestalte van den aangeduiden persoon. (Wordt vervolgd.) ongelukken hier zeker wel ongegrond is. De heer Van de Ree verklaarde zich voor licht en tegen duisternis. Hierna werd met 5 stemmen tegen 2, die van evengenoemden, besloten, het verzoek toe te staan. Ten slotte werd medegedeeld een provinciaal blad tot opgaaf van de uitkomsten der jongste tienjarige volkstelling in deze provincie. In deze gemeente waren aanwezig 1464 mannelijke en 1449 vrouwelijke personen, alzoo totaal 2913 zielen. De tuin bij het gemeentehuis werd voor het jaar, ingaande 1 Januari e. k., onderhands verhuurd aan K. Dees alhier, voor de som van 10. Het door burgemeester en wethouders opgemaakte koliier der schoolgelden voor den dienst 1890, werd, na voorlezing, onveranderd goedgekeurd en vastgestela op een bedrag van 97,50. Het kohier zal ter goedkeuring aan Gedeputeerde Staten gezonden worden. Door den heer Van de Ree werd nog aan den voorzitter gevraagd, hoe burgemeester en wethouders oordeelen over zijn voorstel, om de honden te muilbanden. Door den voorzitter werd hierop geantwoord, dat er eene wet is op de hondsdolheid, en dat dus een gemeenteraadsbesluit hier niet in kan treden. Niets meer aan de orde zijnde, werd de zitting gesloten. Axel, 1 Nov. Iu de heden alhier gehouden raadsvergadering werd besloten, aan Gedeputeerde Staten dezer provincie een verzoekschrift te zenden, ter bekoming van subsidie van het rijk en die provincie voor de verplegingskosten van een krank- zinuige in het gesticbt te Delft. Koewacht. Zondagnacht is bij Er. Breijaert op St. Andries inbraak gepleegd. De dief was door een der ramen van het achterhuis geklommen, doch waarschijnlijk ongerust ge worden door eenig gerucht, nam hij ijlings de vlucht. Des morgens vond men de kasten en de kelderdeur geopend, doch miste niets dan een jas. De politie doet onderzoek. 'sGravenhage. 4 Nov. Heden overleed plotseling Mr. J. P. P. baron Yan Zuijlen van Nijeveldt, lid der Eerste Kamer, Minister van Staat, oud- Minister van Buitenlandsche zaken en oud-Gezant te Parijs. De rechtbank heeft in bare zitting van 4 Nov. de volgende vonnissen uitgesproken W. B., oud 28 j., vrouw van J. M., bierhuis- houdsterwonende te Ter Neuzenis wegens mishandeling veroordeeld tot f 8 boete of 6 dagen hechtenis. E. H., oud 24 j., bierhuishoudster, wonende te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot f 3 boete of 3 dagen hecht. 1®. A. G., oud 32 j., 2®. A. G. d. E., oud 25 j., werklieden te Ter Neuzen, zijn wegens beschadiging veroord. ieder tot 7 dagen gevang. W. P., oud 25 j., huisvrouw van F. F., arbeidster, wonende te Hulst, is wegens diefstal vrijgesproken. Heden werd behandeld de zaak tegen F. B., oud 20 j., werkman te Kuitaart (Hontenisse), ge- detineerd te Middelburg, ter zake van de door hem gepleegde verwonding met doodelijken afloop. Beklaagde legt eeqe volledige bekentenis af maar zegt door den aanval van Tieleman tot zeltverde- diging te hebben moeten overgaan. Het Openbaar Ministerie, waargenomen door den substituut Officier van Justitie Jhr. Mr. J. F. Schuurbeque Boeije, het wettig en overtuigend bewijs van het den beklaagde bij akte van dag- vaarding ten laste gelegde bewezen achtende en hoewel aannemende, dat de verslagene een lastig persoon was, dat er echter voor beklaagde geen reden bestond zijn mes te trekken. Z.Ed. Achtb. be- weerde dat in deze geene verzachtende omstandig- heden aanwezig waren hij eischte 3 jaren gevan- genisstraf met in mindering brenging der reeds ondergane hechtenis. De verdediger woerde aan dat beklaagde werd aangevallen door Tieleman, er bestond voor den eerste dus noodweer, roepen om hulp kon hij niet, zijn keel werd toegeknepen door den verslagene. Tieleman was een krachtiger man dan beklaagde, door geen ander middel dan door't gebruik maken van een wapen kon beklaagde zich tegen de sterkere overmacht verweren. Beklaagde trok zijn mes, maar zonder vooraf te beramen waar hij steken zou, kan hij door in het wilde steken moeielijk van het hem teii laste gelegde beschuldigd worden, trouwens de arts Meijer3 verklaarde zelf ter terecht- zitting, dat de gemoedstoestand waarin beklaagde destijds verkeerdehersenstoring kan te weeg brengen. Beklaagde verkeerde volgens pleiter in doodsangst en de hersen-functien van beklaagde waren belemrnerd, hem kan het ten laste gelegde niet worden toegerekend. De grenzen van noodzakelijke zelfverdediging werden niet overschreden en beklaagde verkeerde in zoo'n toestand, dat hij na T feit zijn pet als een wilde in stukken trok. De verdediger concludeerde tot vrijspraak, sub- sidiair ontslag van rechtsvervolging, als hebbende beklaagde gehandeld in deze uit volkomen noodweer. De officier van justitie repliceerende, zegt van meening met den verdediger te verschillen, dat beklaagde uit noodweer handelde en handhaaft zijne vorderingook de verdediger blijft bij zijne conclusie. TJitspraak over 8 dagen. Zaterdagavond omstreeks half zes werd het tjalkschip jEendracht", schipper M. Leyten, met suikerpeeen, geladen aan de Biezelingsche ham, in het nauw van Bath, ter hoogte van de 2e witte ton, doorde uit Belgie komende Eng. zeeboot //Fairy" zoodanig aangevaren, dat het plotseling zonk en de schipper met vrouw en kind te water geraakten. De schipper dreef met zijn lijarig zoontje iu de linker- en een mergel in de rechterhand en de vrouw klemde zich aan een stuk plank vast om boven te kunnen blijven, tot het gelukkig den knecht, die nog bijtijds de roeiboot kon meester worden, moeht gelukken alien van een wissen dood te redden. Aan den wal gekomen werden zij door den koinmies te water, Costandse, opgenomen en van al het noodige voorzien. Aangezien het schip, dat met laagwaier gedeel- telijk boveukomt, niet is geassureerd en alle: waaronder ruim 400 francs van den schipper, verloren ging, ziet het er op'toogenblik voor dezen zeer duister uit. De groote hotter V. D. 25, schipper C. Tuit, die den 30 October jl. van Terschelling met de vloot van Volendam naar de Noordzee ter visch- vangst was uitgezeild, geraakte des avonds bij de zuider ton van het Oostgat aan den grond. Het was op deze plek, dat twee jaar geleden een gebeele bemanning verdronk. Aan het strand wat alles in rep en roer. De reddingboot was er wel, maarde paarden ontbraken. Op het dek konden de schepelingen van den bedreigden hotter niet meer blijven. Een veertien- jarige jongen werd aan de kraanlijti gebondende anderen begaven zich op den gaffel. Zoo bracht men vreeselijke uren door totdat er hulp zou komen. En deze genaakte De wakkere Terschellingsche zeelieden K. Spits, K. Bakker, G. Klein, A. Engel, Kl. Spits en J. Starrenburg, wisten, soms tot aan den hals in het water wadende, den botter te be- reiken. Met reusachtige inspanning bracht men de- schipbreukeliugen (het knaapje meer dood dan levend) naar een logement in het dorp West-Ter- schelling. Toen kwam de reddingboot, maar deze behoefde geen dienst meer te doen. De paarden ontbraken in het uur des gevaars Hebben zij ongelijk, die duchtige hervormiug van ons reddingswezen verlangen Het verbod tot het dragen van vuurwapenen op den openbaren weg, wordt een gevoelige sl&g voor de nog zoo jeugdige en nuttig voor den laudbouw werkende musscheugilden op Zuid- Beveland. Immers 80 of 90 procent der schadelijke vogels worden door het schot gedood en de lief- hebberij om ook eens te schieten, al is het dan maar op een muschje, deed velen besluiten liJ van zulk een gilde te wordenwetende dat het voor den landbouw eene nuttige zaak is. Velen hebben reeds hun toevlucht genomen tot klemmen, maar of dat voortdurend het gewenschte resultaat zal geven valt te betwijfelen. De geweer—kruit— en patroonverkoopers klagen steen en been en niet het minst de fabrikauten. (G. C.) De concurrence tusschen de Staats- en Hol- landsche IJzeren Spoorwegmaatschappij doet zich reeds nu scherp gevoelen. Zoo heeft laalstgenoemde maatschappij vele haudelaren te Venloo, die voor heen hunne goederen per Staatsspoor naar het Noorden van ons land deden vervoeren, weten te bewegen, dat vervoer over hare lijnen voortaan te doen plaats hebben. Een jeugdigp Haagsche kamerbehanger, die zich voor eeuigen tijd te Utrecht vestigde, moet daar verscheiden heeren en dames, wier vertrouwen hij wist te winnen voor een bedrag van 4 it 5 ton, zegt men bij den neus hebben gehad. Hij heeft zich bijtijds naar het huitenlaud ,/verwijderd." Voor de pro deo-kamer der arrondissements- rechtbank te Amsterdam is den 3Gsten Oct. een curieus tooneeltje afgespeeld Aangebracht op de rol was de zaak van een ontvanger, die vergunning vroeg kosteloos te mogen procedeeren tegen Z. M. den Sultan van Turkije Abd ul Hamed, daar bij dezen wilde aanspreken voor de rentebetaling eener leening, in prive aangegaan. Toen nu de behandeliug der voorafgaande zaken was afgeloopen, zei de voorzitter, Mr. Scholten, tot den deurwaarder //Volgende zaak. Wil u de beide partijen uitroepen Plechtig gaat de deurwaarder naar buiten en roept »Meneer X. en Z. M. den Sultan van Turkije Abd ul Hamed Meneer X. gaat naar binnen. De deurwaarder volgt. De voorzitter //Zijn beide partijen aanwezig De deurwaarder plechtig z/Neen, edelachtbare, alleen de aanvrager, Z. M. de Sultan is niet verschenen En ondanks hun onplooibare deftigheid kost het den heeren moeite hun lachen te bedwingen om deze comedie-vertooning. Maar aan eisch en vorm der wet is voldaan. De arme //olifanten-Bram", de trouwe speel- kameraad der langsnuiten in de Botterdamsche Diergaarde, is overleden. Na eene kwarteeuw in vrede en vriendschap met zijne dikhuidige speel- genooten te hebben gestoeid en hen allerlei mooie kuustjes te hebben geleerd, had een der olifanten onlangs de aardig'neid, Bram tegen een hek te duwen. De trouwe beambte bekwam bij die gelegenheid zulke ernstige kwetsuren, dat hij aan de gevolgen daarvan is gestorven. Bram Jr. is thans de ver- zorger der Botterdamsche olifanten. Dat de fortuin haar grillen nog al eens toont, vooral ook op het gebied der visscherij, de haring- visscherij niet uiigesloten, bleek Vrijdag te Maas- sluis weer ten duidelijkste, toen het loggerschip /Jennie," schipper C. Breggeman, binnenliep met een lading van 27 last, terwijl het slechts elf dagen reis had. Daar de meeste haring thans dicht onder de Nederlaudsche kust wordt gevangen, werd een gedeelte der vangst versch aangebracht en aan den wal gekaakt. Dit zeker hoogst zeldzaam voor- komend schouwspel trok vele belangstellenden en nieuwsgierigen, die nu eens konden zieu, op welke wijze de haring wordt verwerkt. Als een staaltje, hoe soms wordt omgesprongen met de begrafenisfondsen, kan dienen, dat dezer dagen op den Uilenburg te 's Bosch eene vrouw is gestorven, op wier dood door familieleden en buren in niet minder dan vier fondsen was ge- speculeerd, zoodat hun nu een gezameulijk bedrag van 750 zal worden uitbetaald. Een der speculanten drijft die zaakjes in het grootmen vertelt, dat hij de geheele buurt ver- zekerd heeft. Avondpost lezen wij de volgende z/Wanneer het den Heer had mogen behagen, onzen geliefden Vader in ons midden te laten, hadden onze geliefde ouders Maria Agatha Martina Demarie en wijlen den heer L. Mooyman, op den 15den November hunne 25jarige Echtvereeniging herdacht. Hunne dankbare Kinderen. Hage. (Volgt de onderteekening.) Ongeveer 6000 stuks vee stond Vrijdag te Goriuchem aan de lijn De handel was over het algemeen zeer vlug en over het geheel werden groote somraen besteed, vooral door vreemde koop- lieden, die sterk vertegenwoordigd waren. Spoor en booten, de laatste die verschilleude extra reizen deden en reserve-booten in dienst hadden, vervoerden meer dan ooit buitengewoon veel vee en liet de dienst der booten niets te wenschen over. Het spoor was minder geregeld en liet de trein, die te omstreeks half zes alhier uioest aankomen, geheel op zich wachten. Te Tdburg is de meelfabriek van den heer Bruyelle gedeeltelijk afgebrand. Een groote hoe- veelheid koreu ging verloren. De fabriek was op Amsterdamsche beurspolis verzekerd voor 120,000, waaraan ook de Til- burgsche en Zutfensche maatschappij deel hebben. Door den grooteu voorraad van granen, die totaal verloren ging o. a. waren op het magazijn 5600 zakken graan geborgen is de schade veel grooter. Men schrijft de oorzaak van den brand toe aan het warmloopen der stoommachine in de graanzui- veringsfabriek. Daar het werk dezer machine in nanw verband staat met den arbeid in de andere fabriek, zal ook deze langeren tijd moeten stilstaan, zeer ten nadeele van het werkvolk. De inboedel uit het woonhuis is grooteudeels gered, doch natuur- lijk werd veel beschadigd. Uit Dusseldorf wordt aan de Frankfurter Zeitung gemeld, dat er nog steeds iets geheim- zinuigs bestaat omtrent eene onlangs outdekte poging om den sneltrein n°. 113 van Frankfort naar Nederland tusschen Dusseldorf en Beurath door middel van dvnamiet in de lucht te doen springen. Bij het onderzoek hetwelk nu is ver- scherpt door uitloving eener premie van 1000 mark op nadere ontdekking, is er nog niets aan het licht gekomen. Een der //Ulustraties van China," zooals de te Peking verschijnende bladen zeggen, de theehan- delaar How-Kia, is te Canton overleden. Hij bewoonde een paleis, dat omringd was door reus achtige tuinen, en waar een bijna ongeloofiijke weelde heerschte. Zijne nalateuschap beloopt meer dan 300 millioen gulden. In de bekende Amerikaansche fabriek van horloges te Wallham (Mass) zijn thans reeds vijf millioen uurwerken vervaardigd. Men is nu bezig met een partijtje horloges, genommerd 5,000,000 tot 5,000,010. Deze uurwerken waaraan bijzondere zorg wordt besteed, zullen in het begin van het volgend jaar gereed zijn. Van je familie moet je't hebben. Een boer uit Papendorf bij Wandsbeck was met zijn vrouw naar een doopfeest gegaan. De boer zelf keerde echter des avonds vroeger terug dan men dacht en zag licht in zijn woonkaner. Hij klom door een venster van zijn slaapkamer, haalde daar een geladen revolver en trad daarmede binnen. Hij vond er drie vermomde kerels bezig met het openbreken van zijn secretaire, waarin zich een belangrijke som geld, een pas ontvangen erfeuis van zijn vrouw bevond. Achtereenvolgens schoot hij de drie in- brekers neder. Het bleek dat het de drie broeders vau zijn vrouw waren. Men schrijft uit Parijs, van 29 Oct. aan het Haudbl. Sedert lang bedienen we ons van onze winterjassen, de bontwinkels hebben het drie it vier weken vroeger dan anders druk gekregen, maar sedert eergisteren hebben we niet meer zo<5 aanhoudend onze parapluies noodig. 'tis waar, dat de lucht nu juist sinds een uur weder betrekt en er uitziet, als ging ze ons sneeuw zenden Het was verschrikkelijk Nooit heeft Parijs er zoo vies uitgezien Stel u voor, dat een twintigtal van de drukste straten opgebroken zijn. Hier

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 2