Algemeeo Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeawsch-Vlaanderen. No. 2657. Zaterdag 1 November 1890. 30e Jaargang. WHEN TWEE VELDSLAGEN. Binnenland. ABONNEMENT: FBUILLETON. 2) TER \EIZEYS( HE (OlItAYT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,82^. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit bind verachljnt ninndns- en Vrijdaiavond bl| den aitgever P. J. VAN D E S A N D E te Ter Neuzen. folitieli Overzicht. Maakten oulangs de Russiche bladen met veel ophef gewag, als zou het kleine Holland binnen kort een prooi van Duitscbland en Belgie worden, het Italiaansche blad de Riforma stelt ons wat gerust. Dat Duitschland er naar streeft om bij den dood van den ouden Kouing, die sterft zonder mannelijke oir, zich van Holland meester te maken, wordt door het officieuse orgaan ten stelligste ontkend. In Belgie en Italie zijn de gemoederen in be- weging door de gehouden stemmingen. Bij de gehouden herstemining voor den gemeenteraad van Brussel hebben de lrberalen, de radikalen en de socialisten er elk een candidaat doorgehaald. In Zwitserland behouden de partijeu hare positie. Nadat de liberalen te Lugano kanonschoten gelost hadden ter eere hunner overwiuniug, werd door de conservatieven hetzelfde gedaan, waarop luite- nant-kolonel Bruhlmann last gaf om dit vuren te staken. Dit bevel werd niet opgevolgd, en de troepen werden uitgejouwd en uitgefloteuver- scheidene burgt-rs werden gewoud door slagen met de kolven der geweren. Wat hebben de lui zich ook zoo gek aau te stellen Uit Konstantinopel wordt bericht dat vele Grieksch-orthodoxe geestelijken verklaard hebben, dat zij uiettegenstaaude het verbod van den patriarch met de uitoefening hunner geestelijke functien zullen voortgaan. Ferdinand, de vorst van Bulgarije, heeft de Sobrauja geopend met eene rede, waarin hij zeide, dat de sedert zijne optreding gevolgde politiek door het volk wordt goedgekeurd en zal worden voortgezet. De sympathie, welke hij in het buiten- land ten opzic'nte van Bulgarije opmerkte, schenkt bem de overtuiging, dat het tijdstip nabij is, waarop de Bulgaarsche zaak voor goed zal zegevieren. In Lissabon neerscht groote ontsteltenis over de aanmerkelijke daling der Portugeesche fondsen op de Londensche markt. De handelstoestand wordt dagelijks ernstiger, er worden bijua geen zaken gedaan, en het kost moeite een wissel ge- disconteerd te krijgen. De buitenlandsche schuld- eischers worden lastig en men vreest voor groote faillissementen. De onderhandelingeu over het sluiten eener leening zijn afgebroken, omdat men op de markt te Londeu slechts 50 procent voor de obligation wil geven. Uit Londen wordt gemeld, dat de werkstaking in Australie geeindigd is. De werkliedeu hebben verzocht weer aan den arbeid te mogen gaan. Groot is de schade, die zij zich zelven door de werkstaking hebben toegebracht. O'Brien en Dillon zijn van Havre naar New-York vertrokken. De laatste gaat naar Canada, hoewel hij weet, dat men er hem gevangen nemen en naar Engelaud Herinneringen uit den Fransch-Duitschen oorlog. (S1 o t.) Magdalena, sprak het meisje, en mijn moeder heet vrouw Bonhcur. Welnu, moeder Bonheur, vindt ge 't ook goed dat ik blijfp vroeg ik een beetje bedremmeld. Blijf zoo lang als ge verkiest. Inderdaad bleef ik op de boerenhoeve. Mijn wonden geuazen voorspoedig en mijn krachten keerden met den dag terug. Reeds vier dagen later kon ik het bed verlaten. Den zevenden dag was het zeer warm de avond bleef zwoel en de geel-grauwe lucht, met dikke koppen bezet, voor- spelde dat er 's nachts een onweer zou losbarsten. Heel in de verte rolde de donder. Van den oostelijken kant drong het geweervuur ons in de ooren. 't Was mij als een nieuwe waarschuwing, dat ik mij bij mijn leger—afdeeling moest voegen. Mijn hoofd was nog verbonden en mijn arm hing nog in een doek. Morgenochtend ga ik weg, sprak ik tot de vrouwen. Uw man, zei ik, de oude boerin aanziende, zal mij terugvoeren zal. Toen men hem dit deed opmerken, antwoordde hij eenvoudig, dat hem dit de kosten van zijn terugreis zou uitwinnen. Hij vreest niet voor de gevolgen van het geding te Tipperary en verwacht met het meeste vertrouwen de uitspraak van het hof van appel te Dublin. Hij verwacht groot gevolg van zijn propaganda-werk en gelooft veel geld in Amerika voor de zaak te zullen ontvangen. In Afrika staan de zaken niet heel vredelievend. De sultan van Witoe, Furno Bakari, weigert alle voldoening en schadeloosstelling en heeft het bevel van de Engelsche regeering om zich te onderwerpen met militaire maatregelen beantwoord. De inboor- lingen stroomen in massa toe. Een militair optreden zal dus onvermijdelijk zijn. Door verdere nasporingen is gebleken, dat Karl Horn, een der makkers van Kiintzel, en de Duitsche planter Behneke op on- middellijk bevel uit Witoe op bloeddorstige wijze vermoord zijn. Kanibalen als die Sultan en zijn aanhangers moeten dus voorbeeldig gestraft worden. De laatste berichten zeggen, dat de Engelschen de vijandelijkheden tegen den sultan van Witoe hebben geopend en reeds verscheidene dorpen zijn geboin- bardeerd. In het Zwarte Werelddeel zal nog wat kruit worden verschoten voor alles tot rust is menige Europeesche Staat vindt ook daar zijn Atjeh. Aan de Zutph. Ct. wordt omtrent 's Konings toestand o. a. geschreven In de Staats-Crt. kan men telkens lezen dat de voediug voldoeude is Dit moet men echter in dien zin opvatteu, dat het nog altijd gelukt den Koning eenige bouillon te doen innemen. Maar daartoe bepaalt zich ook in hoofdzaak de voeding, en het is dus niet te ver- wonderen, dat ook de krachten langzaam achteruit gaan. Had Z. M. niet zulk een ijzersterk gestel, dan zou de ziekte naar alle waarschijnlijkheid reeds lang een treurige wending genomen hebben. Een van de doktoren moet onlangs hebben gezegdeen gewoon mensch, die op het ziekbed een tiende heeft moeten doorstaan van hetgeen Z. M. heeft gehad, zou stellig gesuccombeerd zijn, maar tegen een gestel als dat van den Koning, heeft de medische wetenschap het afgelegd. Dit neemt echter niet weg, dat er op dit oogenblik weinig hoop wordt gegeven op geheel herstel. Ondertusschen, bij de vorige attaque werd ook door de deskundigen het naderend einde voorspeld, en toch is het nog weer zooveel beter geworden, dat Z. M. maanden lang weer de regeering kon waaruemen. In de Woensdag gehouden vereenigde verga- dering der Staten-Generaal bestreed de heer Pijnappel het voorstel tot toepassing van art. 38 der Grondwet, omdat voortdurend de ziektetoestand van Z. M. wel den weg door het bosch naar de openbare straat wijzen en daar tref ik zeker Duitsche troepen. Magdalena boog het hoofd. Mijn voornemen scheen voor haar een bijzondere teleurstelling. Eensklaps werd ze vuurrood. Er viel een schot Nog een twee, drie, tien, twaalf achtereen knalden in de onmiddellijke nabijheid. Meteen zagen wij een verwarde meuigte soldaten, zouaven, turko's en infanteristen van het Frausche leger te voorschijn komen. Zij komen op ons huis afgilden de beide vrouwen angstig. Werkelijk, de Franschen kwamen in woeste vaart aangestormd, hielden stand voor den lagen muur en openden een nieuw vuur. Een oogenblik later sprongen ze er over en stelden zich met den rug tegen het huis in den tuin op. De Pruisen be- antwoordden het geweervuur. De kogels vlogen ons om de ooren, want we bevonden ons buiten aan de achterzijde. Gauw vrouw, gauw Magdalena komt in huis riep ik der verschrikte vrouwen toe. Binnen zonken beide vrouwen op de knieen zij begonnen bitter te jammeren, terwijl de oude boer mij als zinneloos onverpoosd aanstaarde. De meiden in de keuken schreeuwden luidkeels van angst en de groote kettinghond blafte vervaarlijk, want een kogel had hem iu den poot geraakt. In den tuin werden Pruisen en Franschen handgetneen. Van alle zijden kwam versterking. den Koning niet voldoende uit die stukken bleek Da heeren Schaepman en Sanders bestreden de interpretatie-Pijnappel als strijdig met de geschie denis der Grondwet en het belang des lands. De Minister Mackay verzekerde, dat de noodzakelijk heid dwong tot den maatregel, die niet overijld is voorgesteld, maar deugdelijk gemotiveerd. Met 109 tegen 5 stemmen is hierop het besluit genomen te verklaren, dat Z. M. de Koning buiten staat is te regeeren. Moge de Almachtige Vader- laud en Yorst behoeden," bad de Voorzitter ten slotte. In vereenigde vergadering zullen de Staten- Generaal nu een voogd of voogdes hebben te be- noemen en de voogdij te regrlen. WTordt H. M. de Koningin tot voogdes aangenomen, dan wordt Haar een raad van voogdij toegevoegd. Daartoe is eene nieuwe wet noodig. Volgens de wet van 1888 werden als leden van dien Raad aangewezen de vice-president en het eerstben. lid van den Raad van State (thans dus de heeren Van Reenen en Jhr. Mr. W. A. C. de Jonge), de voorzitter der Algemeenen rekenkamer (thans de heer E. A. A. J. de Roy van Zuidewijn), en de president en de procureur-generaal bij den Hoogen raad (thans de heeren Mr. J. G. Kist en Mr C. Polis). De wet beveelt bovendien, dat nog vier leden van den raad van voogdij door den Koning zelven worden benoemd, nadat de Raad van State is gehoord. Z. M. heeft daartoe reeds twee jaren geled n aangewezen de heeren Mr. W. Baron van Golstein van Oldenallen (oud-minister van Kolonien), A. Baron Schimmelpenninck van der Oye, comm. des Konings in Utrecht, Jhr. Mr. J. Roell, lid der Tweede Kamer, en A. N. J. M. Baron van Brienen van de Groote Lindt. Tot lid der Provinciale Staten van Zeeland (hoofd kiesdistrict Zierikzee) is gekozen de heer Mr. J. A. Bolle (liberaal) met 802 stemmen. De heer C. Hage (anti-rev.) kreeg 221 stemmen. De heer J. van Schouwen, wethouder der gemeente Wissekerke, lid van de Provinciale Staten van Zeeland enz. euz., overleed Dinsdag jl. piotseling aan eene beroerte, in den ouderdom van 67 jaren. In verband met een in de Independance Beige voorkomend bericht, dat de Nederlandsche regeering de uitnoodiging heeft aangenomen om zich officieus te doen vertegenwoordigen in de inrernationale commissie, welke den 5den November a. s. te Brussel zal vergaderen tot het uitwerken van een stelsel van inkomende rechten voor den Congo-staat, verneemt het Haagsche Dagblad, dat die handeling der Nederlandsche regeering enkel beschouwd kan worden als een daad van courtoisie tegenover de mogendheden, welke haar tot bij woning der comissie hebben uitgenoodigd. Op die beteekenis derdezerzijdsche bereidverklaring De hoeve werd als een voorportaal van Metz be schouwd. De Duitschers ontwikkelden steeds meer en meer kracht. Ik zag duidelijk, dat een Duitsche rijdeude batterij (veldgeschut) kwam opzetten. Ik plaatste mij voor het venster. Terug schreeuwde de oude boer, als de Franschen u zien, zijt ge verloren. Thans dacht ik voor 't eerst aan mijn eigen lot. De oude man had gelijk, mijn Pruisische uniform zou mij het leven kosten. Ik ging achter in de kamer en poogde de weenende vrouwen te troosten. De Duitschers legden zich in de weiden plat ter aarde neder, om aan het hevige geweervuur der Franschen te ontsnappen. Intusschen vuurden zij nog, en een raenigte kogels schampten af tegen deu muur van de woning. Weldra echter regende 't kogels in de kamer en de vensterruiten werden verbrijzeld. De schil- derijen tuimeiden van den wand omlaag. Opeens, daar viel een bom midden in het vertrek de batterij was in werking gesteld. Magdalena en haar moeder sprongen op. Het meisje verschool zich achter mij. Zij zag er bleek en hoogst ont- daan uit. Zij viel eerst haar moeder om den hals en keerde zich toen tot mij. Ik dacht, dat zij in zwijm zou vallen en ving haar in mijne armen op. Tegelijk sloeg haar een splinter van een granaat tegen het aangezicht. Ik hield haar vast; het bloed gudste van haar gelaat. Moeder en vader, tot officieuse deelneming aan de commissie, moet bij het antwoord der Regeering op de uitnoodiging van Belgie uitdrukkelijk zijn gewezen, terwijl tevens akte moet zijn genomen van de verzekering dier mogendheid, dat de vertegenwoordiging van Neder land in de commissie zijn verdere houding in geenen deele zal praejudicieeren. Naar men uit de Betuwe meldt, hebben vele veehouders tengevolge van het vochtige wcder het jonge vee reeds gestald. De weilanden zijn drassig geworden, en zooals het heet, het vee eet nu met vijf monden. Het melkvee loopt nog buiten, maar het is te verwachten, dat het spoedig naar stal zal gebracht worden. Het slechte gras oefent een nadeeligen invloedde melkopbrengst vermindert in hoeveelheid en hoedanigheid. De zuivelprijs blijft echter hoogboter geldt tot nog toe 1,40 per KG. Ook voor het vette vee zijn de prijzen hoog te noemen goede kwaliteit geldt tot 77 cent per KG. In de laatste dagen werden veel vette runderen opgekocht voor Belgie. In jonge biggen gaat weinig om en de prijzen blijven zeer laag, 6weeksche varkens gelden 3a/3,50 per stuk. De uitvoer naar Duitschland is in den laatsten tijd zeer verminderd. Onlangs, toen het aan onze kusten zoo ge- weidig spookte en de relazen van schipbreuken onze couranten vulden, kon men lezen, dat „er eene schoone bladzijde in de Geschiedenis van het Reddingswezen" temeer was ontstaan. En inderdaad, de moedige kerels van de red- dingbooten hebbben op twee, drie plaatsen gedaan wat in hun bereik lag. Terecht werden de namen dier mannen met eere vermeld. En thans verhaalt men, dat dezelfde lieden te IJmuiden wrevelig zouden mompelen „De red- dingboot kunnen ze voor mijn part verbranden, want wij komen er niet meer in, ten minste ik niet Vanwaar die plotselinge ommekeer van zelfop- offering in koud egoisme en onverschilligheid Zonder aan de kordaatheid der gasten van de reddingbooten tekort te doen, is het waar, dat bij hen belangzucht en menschenliefde hand aan hand gaan. Het dorp, vertelt X in het N. v. d. D. en de N. R. Ct., geraakte vroeger in opschuddino' als er een schipbreuk geseid werd. Een hartstocht van hulpbetoon zeker, maar ook van vooruitzicht op winst. Het ,/buitenkansje zat 'in in het bergen van schip en lading, waarvoor de redders, in de laatste jaren in vereeniging met een sleepdienst, met den assuradeur een contract sloten. Daar schoten vaak aardige sommetjes op over; dit prikkelde den moed. Thans krijgen de redders geen duit aandeel meer in de berging van het schip. Zij kunnen, naar rato van zooveel cents per uur, voor de directeuren en aandeelhouders eener berging-mij ploeteren, en hun leven op het spel zetten. En de menschlie- wij alien vergaten ons zelven en poogden het kind uit de kamer te verwijderen. Maar juist aan de zijde, waar wij de kamer moesten verlaten, was het geweervuur 't hevigst. We hoorden geen woord, hooreu en zien vergingen. Er was een oerver- doovend geraas van luide hoera's en herhaaldelijke commando's. Ik vergat mijzelf en mijn wonden om Magdalena. Ik wenkte den vader een doek aan te geven en de moeder verbond het hoofd van haar dochter. Het meisje keek mij dankbaar aan. Tegelijk werd de deur opengeworpen. Een paar Fransclie soldaten met^ vuile, zwarte gezichten stormden de kamer in. Een enkele seconde waren zij verstomd zij keken mij aan en riepen alien te zamen „Wat nu Un Prussien Un traiter, een Pruis, een verrader." Een hunner legt met zijn geweer op mij aan Maar niet ik werd getroffen, Magdelena viel op den grond. Zij had den kogel, als 't ware mij beschuttend, in haar hart opgevangen zij viel op den grond. Met een woesten kreet vielen de moeder, de vader en ik op de soldaten aan dock een ae- weldige donderslag hoor. Zou de wereld en het huis instortten Een granaat viel door het dak in de kamer. Dit was het sein voor een overijlde vlucht der Franschen, Ilet huis schudde. Wij konden niet blijven. Ik doe een bovenmenschelijk werk, sla deu ongekwetsten arm om het lijf van Magdalena,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1