Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2656. Woensdag; 29 October 1890. 30e Ja&rgang. E M E E T E It A A M VAN TER NEUZEN. Zitting van Vrijdag 24 October. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Aanwezig de heeren Jac. de Feijter, Mr. Dron- kers, Joz. de Feijter, Harte, Dees, Moes, Tazelaar, Wieland, Visser en Van IJsselsteijn. De notulen der vorige vergadering worden gele- zen en goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat de heer Grenu verkinderd is de vergadering bij te wonen hij brengt ter tafel bet eerste punt der agenda de gemeentebegrooting voor 1891 en stelt voor deze artikelsgewijze te behandelen. De heer Van IJsselsteijn geeft den voorzitter in overweging de behandeling hoofdstuksgewijze te doen, aangezien de leden door de memorie genoeg- zaain zijn ingelicht. Hiertoe wordt overgegaan. Hoofdstuk I en II der uitgaven worden zonder verandering of opmerking goedgekeurd. Bij hoofdstuk III vraagt de heer Van IJsselsteijn of het niet billijk zou zijn den gemeente-bouw- uieester schadeloos te stellen vftor bureaukosten. Thans^moet deze ziju bureau ten zijuen huize houden terwijl eigenlijk de gemeente een lokaal moest verschaffen. Hij gaf in overweging hem hiervoor 50 te verleenen, zonder hiervan evenwel een voorstel te maken. De heer Moes kan zich met het oog op het tracte- meut van dien ambtenaar hiermee niet vereenigen. De voorzitter zegt, dat den bouwmeester de bureau-bekoeften door de gemeente worden verschaft. Het denkbeeld van den heer Van IJsselsteijn vindt geene ondersteuniug. Hoofdstuk III wordt hierna evenals hoofdstuk IV aangenomen. Bij hoofdstuk V zegt de heer Van IJsselsteijn, dat de openbare veiligheid in deze gemeente veel te wenschen overlaat, zoowel binnen als buiten. Binnen getuigen de inbraken bij den heer Van der Hooft en bij den heer burgemeester, buiten de diefstallen van suikerpeeen, die met kruiwagens worden weggehaald. Niet alleen is er volgens spreker te weinig politie, maar ook de samenstelling is niet zooals dit zou kunnen. Thans is er een inspecteur, een agent, een veldwachter en twee buitengewone agenten zonder instructie, bovendien is Klaassen noch Kurvink beeedigd. Om ineer eenheid in dezen te brengen zou hij wenschen een commissaris van politie met eenige agenten, wat voor een plaats als Ter Neuzen noodig zou zijn. Hij geeft het Dag. Best, in overweging deze zaak spoedig te regelen. Het doet den voorzitter als hoofd der politie genoegen wanneer aangedrongen wordt op uit- breiding. Als burgemeester dient hij vooral het oog te hebben op het algemeen belang, waaronder ook behooren de financien der gemeente. Eene uitbreidiug als de heer Van IJsselsteijn bedoelt zou niet onaanzienlijke uitgaven vorderen. De begrooting toont aan, dat uit gebrek aan fondseu veelachter- wege is moeten gelaten worden. De hoofdelijke omslag is verhoogd moeten worden met 1000, terwijl door overlijden en vertrek, de gemeente gegoede ingezetenen heeft verloren. Bovendien is volgens spreker de politiemacht niet geringer zijn 3 politie-agenten en 4 marechaussees. Men make zich geen illusies, zelfs in Amsterdam, met een uitgebreide politie, werd ingebroken naast het bureau van politie. Ook in Antwerpen, waar eveneens veel politie is, hoort men meermalen van inbraken. In plaats van op vele, moest men hier wijzen op weinig groote diefstallen. De heer Moes wenschte tegenwoordig des avonds, met het oog op de vele suikerpeeen, meer toezicht. De heer Van IJsselsteijn zegt nogmaals, dat Klaassen en Kurvink niet beeedigd en zonder instructie zijn. De voorzitter zegt, dat die beambten elken dag van hem zelf hunne instructie krijgen en reeds beeedigd zijn als onbezoldigd rijksveldwachter. Dit is volgens spreker voldoende, beter dan eenige organisatie op papier, overigens is dit zijn zaak. De heer Van IJsselsteijn merkt nog op dat er geen goede vechouding bestaat in de tractementen, terwijl Klaassen, de inspecteur, 550 salaris heeft, trekt de veldwachter Mullie 800 en wel 400 als zoodanig, 100 als cipier, 100 voor t schoonhouden van 't gemeentehuis, terwijl de vrije woning op 100 gesteld mag worden bovendien is hij bode van polders enz. Het geval doet zich hier voor dat een inferieur meer tractement heeft, dan een superieur. De voorzitter zegt dat Mullie als veldwachter slechts 400 heeft. De heer Wieland zegt dat de vrouw van Mullie de 100 voor het schoonhouden goed verdient. De heer Van IJsselsteijn zegt dat Mullie toch cipier is, wat zijn dienst wel moet schaden. De voorzitter zegt, dat de dienst er geen hinder van heeft. Tegenwoordig zijn er weinig gevangenen en deze mogen niet langer dan 6 dagen hier gehouden worden, daar de gevangenis voor een langer verblijf ongeschikt is. De heer Visser meent dat de bedoeling van den heer Van IJsselsteijn niet is Mullies tractement te verminderen maar dat van Klaassen te verhoogen ook hij vindt het tractement van Klaassen te gering, dit moest met 50 verhoogd worden. De voorzitter zegt, dat Klaassen een intelligent mensch is, die alle eigenschappen en bekwaamheden bezit voor de betrekking van commissaris van politie. Bij eene goede geschiklheid is hij buitengewoon ijverig en 'tis spreker daarom aangenaam dat men het tractement van dien ambtenaar wil verhoogen hij vraagt of de heer Visser er een voorstel van wil maken. De heer Visser wil dit bij eenige ondersteuning. De heer Van IJsselsteijn wil dit gaarne doen, doch dit is niet de verbetering die hij beoogde. De heer Joz. de Feijter wilde dit eerst naar Burg, en Weth. verwijzen. De heer Moes wijst op den slechten toestand der financien en meent dat men voor een tractement van 550 tegenwoordig een massa sollicitanten zou hebben. De heer W ieland raadt ook aan voorzichtig te ziju met do uitgavenKlaassen is ook markt- meester. De heer Visser kan zich met het voorstel van Joz. de Teijter, tot renvoyeering naar Burg, en Weth. vereenigen. De heer Van IJsselsteijn zegt, dat dit in geen betrekking tot ziju voorstel staat. Hij wenschte een betere regeling der politie en beweert dat deze onvoldoende is; thans wenscht hij het oordeel van den raad of deze al dan niet goed is. De heer Moes vindt deze voor de kom der ge meente en Sluiskil voldoende. Ook de heer Wieland sluit zich hierbij aan, alleen wenschte hij eene nachtpolitie. De voorzitter zegt dat gelukkig geen plaats in Zeeland aan te wijzen is, waar door scheepvaart meer vertier is, en des nachts aan Oost- en West- sluis altijd beweging is. De heer Jac. de Feijter zegt, dat het uilerst moeilijk is de diefstallen van suikerpeeen te ont- dekken en te voorkomen. De heer Harte is ook van dit idee. Dit is volgens hem geen werk der politie. Wanneer men in Rotterdam goederen op den publieken weg wil opslaan, moet men eerstens vergunning hebben en tweedens op eigen kosten een waker aanstellen. De voorzitter zegt, dat de politie oumogelijk voor alles zorgen kan. Nu is zij in de weer van des morgens 6 uur, vdor 't vertrek van den eersteu trein tot des nachts 12 uur. Hij zou er ook wel voor zijn eene nachtpolitie aan te stellen. De heer Wieland gelooft dat dit slechts eene uitgave zou wezen van 400. De heer \an IJsselsteijn wil na al'tgesprokene in dezen berusten, maar toch Burg, en Weth. opdragen spoedig eene betere regeling der politie daar te stellen. De heer Mr. Dronkers (wethouder) zegt, dat hij ingevolge de opdracht van den heer Van IJsselsteijn wel diende te weten op welke wijze die betere regeling diende te geschieden. Overigens zou hij, alvorens verder te gaan, willen beproeven om de brigade marechaussee uit te breiden. Er is volgens spreker reden om te slagen, daar kan gewezen worden op de delicten van den laatsten tijd. Hij zou dus willen voorstellen de competente autoriteiten te verzoeken de brigade marechaussee met eenige manschappen te ver- meerderen. De heer Van IJsselsteijn, ofschoon zijn bedoeling was benoeming van een commissaris etc., sluit zich gaarne bij den heer Mr. Dronkers aan. De heer Mr. Dronkers zou bezwaar maken tot het oprichten van een bureau van politie en wel uit financieel oogpunt. Bovendien moet hij opraer- ken, dat belastingwetten in bewerking zijn waardoor, worden deze aangenomen, gemeenten die in gelde- lijken nood verkeeren, worden tegemoet gekomen, Hij achtte het niet goed tot financieele operation over te gaan voor versterking te wachten is. En wat het tractement van den inspecteur Klaassen betreft, de vraag is alleen of dit voldoende is, niet omdat dit van Mullie meer is noch om herstel der verhouding tusschen de tractemeuten van beiden. De voorzitter zegt, dat de veldwachter Mullie aangesteld is door den Commissaris des Konings, niet staat onder den inspecteur noch onder den brigade-commandant. Wat betreft het gesprokene over tractementen van superieuren en inferieuren, in leger, waterstaat, loodswezen etc. zijn tal van voorbeelden waaruit blijkt dat chefs minder bezol- digd worden dan ondergeschikten; hij gelooft overigens dat de pogingen tot verkrijging van meerdere rijks- politie geen gunstig resultaat zullen hebben, daar de marechaussees aangewezen zijn voor de grens- plaatsen. De heer Mr. Dronkers is dit niet geheel eens, daar men b.v. ook te Westkapelle, toch geen grens- plaats, marechaussees heeft. Overigens men kan het probeeren. De voorzitter zegt, sympatbie te hebben voor 't gesprokene door den heer Van IJsselsteijn, tot uitbreidiug der politie, maar is uit een financieel oog punt hier tegen. Wat betreft de vraag om meerdere manschappen bij de brigade marechaussee, hij ver- wacht hiervan geen heil en, mocht die vermeerdering verkregen worden, dan toch zeker niet binnen de kom van Ter Neuzen. Hierna wordt met algemeene stemmen het voor stel tot verbooging van de jaarwedde van Klaassen naar Burg, en Weth. gerenvoyeerd, en dat van den heer Mr. Dronkers om uitbreidiug te verkrijgen der brigade marechaussee aangenomen. Hoofdstuk V wordt hierna met algemeene stemmen aangenomen. De heer Joz.de Feijter vraagt inlichtiugen omtrent de keuring van iugevoerd geslacht vee. Ilij heeft gelezen dat de provinciale veearts Bauwens, weigert dit te keureu. Is deze aangesteld of dit verplicht. De voorzitter antwoordt ontkennend. Er is door den raad bepaald, dat geslacht vee afkomstig uit eene andere gemeente, moet voorzien zijn van een certificaat van een geexamineerden veearts, alsmede van den burgemeester uit de gemeente, waarvan het afkomstig is. Nu heeft zich het feit voorgedaan, dat iemand gezond geslacht vee binnen Ter Neuzen wilde brengen, doch dat de veearts Bauwens, niet- tegenstaaude dringend verzoek, weigerde dit te keuren, waardoor voor belanghebbenden groote moeilijkhederi ontstonden. Wat overigens betreft het keuren van het vleesch van de koe, afkomstig van Dekker, hij hecht groote waarde aan het uitgewerkt advies van den heer Bauwens, gegrond op wetenschappelijk onderzoek. Had hij dit advies vroeger gekregen, hij had den verkoop niet verder verboden. De heer Jac. de Feijter en andere leden deeleu het gevoelen van den voorzitter in geenen deele het bewuste dier, een natuurlijken dood gestorven zijnde, was volgens hen geen voedsel meer voor een mensch. De heer Joz. de Feijter vraagt alsnu, of geen maatregelen te nemen zijn om in dien toestand verandering te brengen. De voorzitter stelt voor, den heer Bauwens eene aanstelling aan te bieden als keurmeester, waartoe na eenige bespreking, met algemeene stemmen wordt besloten. Hoofdstuk VI wordt met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter zegt, dat alsnog moet beslist worden over de toelage van 25 aan Neuzens Mannen- koor over 1890. De heer Moes is hier tegen, een vereeniging als deze dient door contributie gesteund te worden. Het voorstel om deze toelage voor 1890 nog te verleenen wordt in stemming gebracht, 5 leden stemden voor, 5 tegenvoor de heeren Jac. da Feijter, Mr. Dronkers, Harte, Visser en Van IJssel steijn tegen de heeren Joz. de Feijter, Dees, Moes, Tazelaar en Wieland. De beslissing omtrent de goedkeuring van hoofd stuk VII wordt aangehoudeu. Hoofdstuk VIII, IX en X worden met alge meene stemmen aangenomen. Hierna had de behandeling der inkomsten plaats. Hoofdstuk I, II en III worden zonder discussie aangenomen. Bij hoofdstuk IV vraagt de heer Moes of het niet goed zou wezen tooneeluitvoeringen en publieke verraakelijkheden te belasten. De voorzitter zegt, dat dit hier al zeer weinig zou opleveren voor de enkele maal dat deze hier plaats vinden. Voor groote plaatsen waar elken dag voorstelling of cafe-chantant gegeven wordt, kan dit zijn. De heer Van IJsselsteijn merkt even op dat tegenwoordig des avonds elken dag cafe-chantant aan de Axelsche brug gegeven wordt. Nog dient bepaald te worden of het subsidie van 25, voorkomende op de begrooting, aan Neuzens Mannenkoor over 1891 zal uitgekeerd worden. Vele leden zijn hier tegen, anderen, ofschoon voorstanders, zouden eerst teekenen van leven willen zien. De voorzitter heeft onderzocht hoe het. met de vereeniging staat, uit dit onderzoek blijkt dat deze nog bestaat doch dezen zomer nog niet vergaderde of repeteerde. Wordt besloten dezen post van 25 op de begrooting te schrappen. Hoofdstuk VII der uitgaven wordt nu met alge meene stemmen goedgekeurd. Op voorstel van den heer Van IJsselsteijn wordt met algemeene stemmen besloten, den heer H. J. A ooren, hoofd der school A, uit de gemeente— fondsen eene gratificatie toe te kennen van 50, bij gelegenheid van zijn a. s. 25jarig jubile als onderwijzer. De begrooting wordt hierna in zijn geheel met algemeene stemmen aangenomen en vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op 42996,40|. Onder de inkomsten is de hoofdelijke omslag uitgetrokken voor 13000 onder de uitgaven voor het onder- wijs geraamd 16585,57. Ingevolge het voorstel van den heer Visser, om de laagste klasse van den hoofdelijken omslag te doen vervallen, brengt de voorzitter de herziening dier verordening ter tafel. Burg, en Weth. stellen voor in de schaal deze wijziging te brengen van 400—/ 449 Vs van 450—/ 499 van 500—549 s/8 enz. tot 750—/ 799 1 en verder de verordening zoo te laten. Eenige leden vinden 't beter in de thans be- staande heffing geen verandering te maken, daar het volgens hen in de practijk moeilijkheden zal opleveren. De heer Visser is hier sterk tegen. Zijn voorstel is eenmaal aangenomen, hij wil het uitgevoerd zien. De heer Van IJsselsteijn stelt voor, de la3gste klasse aldus te regelen f 400449 7a en 450499 Yg en verder de aanslagen te behouden volgens de bestaande schaal. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. Aan het Dag. Best, was opgedragen het ont- werpen eener bouwverordening. De voorzitter deelt mede, dat dit college liever door den raad, uit den raad, eene commissie van drie leden aangewezen zag voor dit doel. De voorzitter wijst hiervoor aan de heeren Moes, Visser en Van IJsselsteijn, die deze opdracht aan- vaarden. Met algemeene stemmen wordt besloten de paarden— en veemarkt op de gewone wijze, met uitlov-.ng der gewone prijzen, te doen plaats hebben op Woensdag 12 November a. s. Tot lid van de commissie van keuring wordt wegens het bedanken van F. Dekker, benoemd Jac. Huijssen en tot plaatsvervanger C. J.deNijs; D. J. Dees, thans plaatsvervanger, wenschte niet in aanmerking te komen als lid. De benoeming van een onderwijzer aan school B kan nog niet geschieden, daar de noodige stukken van den schoolopziener nog niet ontvangen zijn. Ingekomen waren een schrijven van Ged. Staten, mededeelende dat in den hoofdelijken omslag is teruggebracht tot de klasse van 1800 Jac. de Zeeuw en P. J. Waale tot die van 1000 eenige brieven van dit college inhoudende goed keuring van genomen raadsbesluiten eene mededeeling van Maes nit Gent, dat de lamp voor de raadzaal op 4 Nov. zal geleverd worden. De voorzitter zegt nog met genoegen den raad te kunnen mededeelen, dat door hem van het lid der Tweede Kamer, den heer Glinderman, een brief is ontvangen, bevattende de belangrijke tijding dat op de begrooting van Waterstaat voor 1891 is uitgetrokken eene som van 20,000 voor het maken van losplaatsen langs het kanaal te Ter Neuzen tot geleidelijke voorziening in de behoefte van losplaatsen van de hinnenscheepvaart. Voor dit schrijven is ZEd. dank betuigdterwijl besloten wordt dit ook namens den Raad te doen en de gemeente Ter Neuzen in de voortdurende belang- stelling van dien afgevaardigde aan te bevelen. Ingekomen waren vervolgens eene nota van G. J. Balkenstein groot 10, voor het plaatsen, enz. der stoelen in de raadzaal zal order gegeven worden tot betaling eenige Prov. en Staatsbladen. De voorzitter deelt mede, dat tengevolge der laatste volksteliing eene verkiezing voor twee nieuwe leden van den gemeenteraad zal moeten plaats hebben. Volgens de zienswijze der regeering zal dit moeten geschieden op den derden Dinsdag in Juli 1891. Hierdoor zal het aantal leden van den raad tot 13 stijgen. Ingekomen was een adres van de bewoners en eigenaars van de huizen aan de Kerkhoflaan verzoekende den raad de noodige stappen te willen doen tot demping van de sloot voor hunne woningen, daar de toegang tot deze, zooals de toestand nu is, uiterst moeilijk is. Vf ordt besloten met de beschikking op dit adres te wachten tot de nieuw benoemde commissie voor het ontwerpen eener bouwverordening met hare taak gereed is. De voorzitter heeft gesproken met den heer Ingenieur van 'sRijks waterstaat over de verlichting aan het kanaal van af de estaminet van Th. Acke tot aan de vluchthaven. Het gevaarlijkste punt is thans verlicht, overigens dient in de zaak berust te worden, waartoe wordt besloten. Zooals den leden bekend zal wezen, zegt de voor zitter, heeft de Minister van Binnenlaudsche Zaken een nota van wijziging ingezonden omtrent het wetsontwerp tot verandering van de grenzen tus schen de gemeenten Biervliet, IJzendijke, Philippine, Sas van Gent, Ter Neuzen en Iloek. Hierbij zal alleen IJzendijke gebaat zijn. De gemeente Ter Neuzen heeft een aanzieulijk bedrag toegestaan voor den weg naar Philippine, terwijl door deze grensregeling de baten ten voordeele van deze gemeente komen. Hij hoopt op tijd den Raad to samen te roepen tot bespreking dezer belangrijke aangelegenheid. Niets meer te behandelen sluit de voorzitter de vergadering. van de Ter Ueuzensche Courant,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 5