H r i Telegrafische berichten. Gemengde berichten. M TER NEUZEN, 28 October 1890. RECHTSZAKEN. Arrondissemeiits-rectatbank tc Middelburg. Sinds het inwerking treden der Mac Kinlev- wet heeft naar de Vereeniging van en voor Nederl. Industrieelen, in haar adres aan Z. M. den Koning gezonden, zegt de gespannen verhouding in de internationale handelsbetrekkingen een hoogte bereikt, die voorziening dringend noodig maakt. Stelt Nederland nog eenigen prijs op eeue krachtige eigeu nijverheid, dan eischt het Nederl. en het Ned.-Indische tarief herziening, naar het voorbeeld van andere landen op de schaal van het inaxiinum-tarief. In de handelsverdragen, wier opzegging tegen 1892 te wachten staat, zullen dan aan de Staten, die aan Nederland gewenschte voorrechten willen verleenen, wederkeerig eenige gunsten worden toegestaan, waarvoor sinds 1862 geen of bijkaus geen ruimte meer behoudeu bleef. Wijzende op den ernst der tijdeu, verzoekt de Vereen. van en voor Nederl. Industrieelen, dat een aanvang worde gemaakt met den omvangrijken arbeid, die der regeering te wachten staat. Met 1 Nov. a. s. keert de 2" luitenant J. A. A. Holste, gedurende drie maanden alhier gedetacheerd, met zijn ouderhebbenden naar het garnizoen te Ylissingen terug, terwijl op dien datum uit Middelburg uaar hier vertrekt een detachement van 22 ouder-officieren en minderen, onder bevel van den 2e luitenant J. M. C. Vermande. Axel, 28 Oct. Op de heden gehouden vee- markt waren aangebracht 27 paarden, 92 stuks rundvee, 13 schapen en 84 varkens. De handel was levendig. De premien werden uitgereikt als volgt Voor het schoonste paard van 3 tot 7 jar en oud, le prijs 5 aan Matth. Dieleman, land- bouwer te Axel, 2e prijs f 3 aan P. J. van Dixhoorn, landbouwer te Axelvoor het schoonste veulen van 1 tot 3 jaren oud, le prijs f 4 aan W. Dieleman Pz., landbouwer te Axel, 2e prijs f 2,50 aan J. van Hoeve, land bouwer te Axelvoor den schoonsten dekhengst van 2 tot 7 jaren oud, een prijs van f 5 aan Abraham Haak, landbouwer te Axelvoor de schoonste baatgevende of kalfdragende koe, le prijs f 5 aan Abr. Koster, landbouwer te Axel, 2e prijs f 3 aan P. van Hoeve, landbouwer te Axelvoor de schoonste kalfdragende vaars, een prijs van f 4 aan P. van Hoeve voornoemd; voor het schoonste 2jarig rund, een prijs van f 3 aan P. Dekker Fz., landbouwer te Axel voor den schoonsten hokkeling, een prijs van f 2 aan D. F. Dieleman, landbouwer te Axel; voor den schoonsten springstier, een prijs van f 5 aan L. de Feijter Jz., landbouwer te Axel; voor het grootste getal paarden, van een eigenaar ter markt gebracht een prijs van f 4 aan P. J. van Dixhoorn, landbouwer te Axelvoor liet grootste getal hoornvee, als voren een prijs van f 4 aan P. van Hoeve, landbouwer te Axelvoor het grootste getal schapen, boven de 10 stuks een prijs van 2 aan A. Bal, koopman te Zuiddorpevoor het grootste getal varkens, boven de 6 stuks een prijs van f 2 aan E. L. M. de Moor, landbouwer te Bosch- kapelle en voor het vetste stuk hoornvee, een prijs van f 5 aan W. L. d'Hooge, koopman te St. Jansteen. Hulst, 28 Oct. Gister heeft Dr. Schaepman de aangekondigde lezing gehouden. De opkomst was zoo talrijk mogelijk. Er waren 300 plaatsen beschikbaar en nog velen hebben zich te ver- geefs aangemeld. Onderwerp washet z.g. monsterverbond tusschen de Katholieken en de Anti-revolutio- nairen, stelling dat dit bondgenootschap van Katholieke zijde moest vastgehouden worden, ook ten koste van plaatsvervanging en andere belangen. Daaraan ging een historisch overzicht vooraf, van de verschillende staatspartijen hier is 't dan kwaad, een zieken soldaat te verplegen Dat niet, maar wij moeten 't aangeven, bekend maken bij den burgemeester. Och, kom vader, sprak de jonge vrouw, wij hebben imrners niet eens een burgemeester. flij is met zijnen heelen raad gevlucht. Dat is waar. Nu laat den Pruis dan maar blijven. Pas echter op, dat je die kunsten niet berouwen. De vader lachte Eon oogenblik later kwamen de twee vrouwen aan mijn bed. Zij trokken het behangsel weg. Weldra bemerkten zij, dat ik weder mijn geest- vermogens tot mijn vrije beschikking had. Met vreugde zag ik de beide nnbekende vrouwen moeder en dochter? Het leed geen twijfel. Ik werd spoedig beider vriend, want zij verzorgden mij uitmuntend. Eerstens verhaalden zij, hoe de oude man mij in het bosch had gevonden, en hoe ik twee dagen aan zware koortsen had geleden. Zij verzekerden mij dat mijn wooden niet gevaarlijk waren. De vader had 't haar verzekera. Als oud-soldaat van het Afrikaansche legioen had hij verstand van verwondingen. Maar de Franschen, waar zijn ze gebleven vroeg ik ongerust. Zij zijn naar Metz opgerukt En mijn kameraden P De Pruisen zijn de Franschen achterop gegaan ik wist niet, dat er zooveel soldaten in de wereld te lande, na 1830. Spreker betoogde dat ein- delijk het bondgenootschap tusschen voor- noemde partijen ontstaan was, niet uit initiatief van staatslieden of leiders, maar uit de om- standigheden. Met verschil op vele punten, had- den zij een belang gemeen, n.l. de staatsmacht te brengen uit de dienstbaarheid van de moderne theologie of levensbeschouwing, waarin zij door de liberale partjj, bewust of onbewust, was gebracht. Dit doel gezamenlijk nastrevende, had er toch geene fusie, samenvloeiing of ineensmelting der partijen plaats, maar bleef en blijft nog ieder zelfstandig, zijn eigen, dikwijls tegenstrijdige politieke en godsdienstige beginselen behoudend en verdedigend. Juist de z.g. steilheid der anti-revolutionaire partij was in staat de zelf- standigheid der Katholieken zuiver te doen blijven. Yorming van eene andere partij-com- binatie uit de gematigde elementen van deze en andere partijen was, volgens spreker, niet te verwezenlijken, zonder dat de Katholieken, die daaraan deelnamen, aan het kortste einde zouden trekken, en nog veel meer het kind van de rekening worden. Door het bondgenootschap alleen kon verkregen worden en is verkregen, dat aan het staatsbestuur die neutrale richting of houding tegenover de verschillende kerkelpke of godsdienstige gezindten is gegeven, welke in een gemengd land als het onze een onaf- wijsbare eisch is van gezonde en practische staatkunde. Zonder het bondgenootschap vreest spreker die winste, een nationale winste, verloren te zien gaan. Daarom blijve dat bondgenootschap bestendigd ten koste van plaatsvervanging. Iloofilplaat. 27 Oct. Ook in deze havenplaats doet het gebrek aan vaartuigen zich in erge mate gevoelen, nu nog eenige scheepsladingen met suikerbieten vervoerd moeten worden. De schippers weten dan ook op huu getij te visschen hun karretje rijdt in het najaar op een zandweg, zouden wij van hen getuigen, als het water niet het element was, waarop die voerlui heen— en wedertrekken. Gepasseerde week lag een groot vaartuig iu de haven, en, niettegenstaande het schriftelijk contract van vervoer, eischte de schipper onverwachts ineer- der vrachtloon voor de in te nemen bieten, met bedreiging van werkstaking. De agent was tot inwilliging der eischen genoodzaakt, al zal hij ook zoo'n handelwijze wel niet treffelijk noemen. 's Gravenhage, 28 Oct. In de vereenigde vergadering der beide Kamers der Staten-Gene- raal waren alle Ministers aanwezig en de tribunes stampvol. Nadat de Minister vau Kolonien had uiteengezet dat sedert 26 September de toestand des Konings maatregelen noodzakelijk maakt ter voorziening in de waarneming der Regeering, gelijk uit het oordeel der geneesheeren en het persoonlijk bezoek van twee Ministers is gecon- stateerd, vertolkte de voorzitter het gevoel van smart der vertegenwoordiging. In strijd met het voorstel-Pijnappel tot ver- zending naar de afdeelingen werd met 85 tegen 36 stemmen aangenomen een voorstel van den voorzitter om de vergadering te verdagen tot morgen 2 uur tot het nemen van een besluit. De rechtbank heeft in hare zitting van 28 Oct. het volgende vonuis uitgesproken A. B., oud 21 j., landbouwersknecht te Philippine, is wegens mishandeling veroord. tot 7 dagen gevangenisstraf. In zake J. F. de W., oud 22 j., workman te Ter Neuzen, geappelleerde van een vonnis van het kantongerecht te Ter Neuzen, waarbij hij ter zake van overtreding der jachtwet is veroordeeld tot f 1 boete of 1 dag hecht., is het hooger beroep ontvankelijk verklaard en met te niet doening van hetzelve, het vonnis des eersten rechters vernietigd en de geappelleerde ontslagen van alle rechts- vervolging. KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Zitting van Vrijdag 24 October 1890. VeroordeeldJ. d. K., te Ter Neuzen, ter zake van strooperij met oordeel des onderscheids gepleegd door een kind beneden de 16 jaren; tot eene boete van f 0,50, subsidiair 1 dag hechtenis. J. B., matroos, zonder bekende woon- noch verblijfplaats, ter zake van het bevisschen van eens anders vischwater zonder akte en zonder schriftelijk bewijs van den recht- hebbendetot 2 boeten elk van 1, subs. 1 dag hecht. voor iedere boete, met verbeurdverklaring der opbrengst van het in beslag genomen wargaren bedragende 5. K. L., dienstmeid te Ter Neuzen, ter zake van het werpen van vuilnis aan den openbaren weg, op gemeentegrond te Ter Neuzen; tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. T. Ch. L. B., herbergier te Ter Neuzen, ter zake van het als tapper niet gesloten hebben zijner tapperij te Ter Neuzen, gedurende den tijd van sluitingtot eene boete van f 2, subs. 1 dag hecht. 1. E. d'H., spoorwegbeambte2. M. H. en 3. P. A. F., werklieden, alien te Ter Neuzen, ter zake van het als niet waren, sprak de moeder. Gisteren heeft't te Metz al vreeselijk gedreund. Goddank ziju ze hier in de buurt niet slaags geraakt. Maar ik moet naar mijn regiment terug. Wel man, ge kunt niet, antwoordde het meisje. Ge zijt veel te ziek als ge sterker zijt, moogt ge gaan. Dit zeggende, keek zij mij glimlachend aan. (Slot volgt.) inwonende personen te zamen en in vereeniging aanwezig blijven in eene tapperij te Ter Neuzen na het sluitingsuur ieder tot eene boete van f 1, subs 1 dag hecht. J. P. V., voerman te Ter Neuzen, ter zake van hetrijden met sleependen zwengel in de kom der gemeente Ter Neuzen; tot eene boete van f 2, subs 1 dag hecht. B. M. J. P. Lz., te Philippine, ter zake van het rijden op een kunstweg in Zeeland met den korten dissel met oordeel des onderscheids, gepleegd door een een kind beneden de 16 jaren tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. J F., werkman te Ter Neuzen, ter zake van het aan den openbaren weg in de kom der gemeente Ter Neuzen, aan eene natuurlijke behoefte voldoetitot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. U. V., voerman te Ter Neuzen, ter zake van het in staat van dronkenschap verstoren der openbare ordetot eene boete van f 3, subs 3 dagen hecht. B. v. K., kleermaker te Ter Neuzen, ter zake van open- bare dronkenschap op 2 verschillende tijdstippen gepleegd, bij 5de herhalingtot 2 maal 21 dagen hecht en tot plaatsing in eene Rijkswerkinrichting voor den tijd van 6 maanden. J. d. S., vischafslager te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij lste herhalingtot 3 dagen hecht. P. W. W., schoenmaker te Ter Neuzen, ter zake als voren; tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. M. M., voermansknecht te Ter Neuzen, ter zake als voren tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. P. F. R., gepensioneerd milijair te Sas van Gent, ter zake als voren tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. A. C. v. W., werkman te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschaptot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. P. 'tG., S. v. d. H., W. E., werklieden, D. J. K., zeeman, D. v. D., schippersknecht, alien te Ter Neuzen, J. T., werk man te Hoek, J. M., arbeider te Moerbeke (Belgie), L. C. M., knecht zonder bekende xvoon- noch verblijfplaats, ter zake als voren ieder tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hechtenis. Allen in de kosten van het geding. Door de marechaussees te Gulpeu werd ver- ledeu week over de greuzen gezet een Pool, die 25 jaren als banneling in Siberie had doorgebracht. Hij werd in 1863 door de Russische regeering daarheen gezonden, oindat bij had deel genomen aan den Poolscben opstand in dat jaar. Ook werd door de politie een Pruis uit het Rijk verwijderd, die zeer bedreven scheen te zijn in het graveeren. Op een stukje lei had hij een gemeente- zegel uitgesneden en stempelde daarmede getuig- sehriften, welke hij hier of elders noodig mocht hebben. Zoo wel de stempel als de in zijn bezit zijnde papieren werden hem door de politie afhan- dig gemaakt. Nu de invoer van runderen en schapen in Engelaud weder is verboden, worden schapen en kalveren geslacht en per stoomschepen naar Londen verzonden. Maar hoe weinig dit hulp- middel voor den veehandel beteekeutblijkt hieruit dat, t rwijl de vorige week nog 3300 schapen werden gezonden met een stoomschip, de beide laatste vertrokken stoomschepen er slechts 170 en een klein aantal kalveren geslacht aan boord hadden. De geslachte schapeu, geheel van de vacht ontdaan en schoongemaakt, hangen iu groote latkisteu, 14 of 15 b j elkaar. De ge slachte kalveren, waarvan het vel gehecht blijtt, worden bij 5 of 6 in kisten verpakt. Reeds zijn een vijftal liandige, vlugge slachters uit Louden overgekomen, om het slachten der schapen te bespoedigen Een bekwaam slachter kan gemiddeld drie schapen in een uur slachteu. De schapenvachten worden afzonderlijk verzonden. Bij de politie te Maastricht kwam Vrijdag nacht een zekere W. van buiten de voormalige Bosscher poort zich aanmelden, als hebbende zijne zuster vermoord. De politie, die onmiddellijk een onderzoek iustelde, vond die verklaring gelukkig niet bevestigd. Wel had de man, onder den invioed van sterken drank, alles in de ouderlijke wonitig vernield, en ook met een zwaar voorwerp op het bed zijner zuster geslagen, doch deze had zich niet in dat bed bevonden en was derhalve niet getroffen. Het schijnt dat de terugkomst der zuster uit het klooster, waarin zij eenige maanden als non heeft doorgebracht, de verbolgeuheid van den broeder heeft opgewekt. De Bredasche raad blijft het voorwerp der hilariteit in den lande. Zoo vertelt men nu weer, dat onlangs de burge meester, toen hij de presentielijst opvatte om te laten stemmen, en het lid Van Hal nog het woord vroeg, zijn boek driftig neerwierp, nijdig over deze interruptie. Uw taktiek is zeer hinderlijk, riep toen de heer Van Hal uit. Als ik het woord vraag, dan doe ik dit in het belang der gemeente, Het gaat niet aan, dat u, als iemand het woord vraagt, dat boek driftig neerwerpt en met een grimmig gezicht mij aaukijkt. Ja, autwoordt de burgemeester, als je het boek reeds in hauden hebt om te laten stemmen en er komt dan nog niemand, die wat zeggen wil, dan is dat onaangenaam. Nu, daar heeft hij dan ook wel gelijk in, de man Een persoon, voorgevende Vau den Berg te heeten en belast te ziju met de eolportage van scheurkalenders, uit te geven door de Gebr. Koster te Amsterdam, vervoegde zich naar de Dordr. Crt. mededeelt, kort geleden bij iemand te Dordrecht en verhaalde dat op het nommer, voorkomende op het schild vau een voor twee jaren gekochten scheurkalender, een salonstoel getrokken was, welke nog steeds ter beschikking van den winner stond. Voorts gaf hij te kennen dat hij gaarne bereid was, den stoel op te zenden tegen vooruitbetaling der daarvoor vereischte kosten ad f 2,87 waarvoor hij alsdan een ontvangbewijs zou afgeven. De persoon, wien dit onverw ichte buitenkansje te beurt viel, koesterde geen argwaan en stelde den man het gevraagd bedrag ter hand, waarna deze vertrok en heloolde spoedig aan zijne belofte te zullen voldoen. Daar de toezendiug van den stoel echter wat lang op zich deed wachten, vroeg de gelukkige winner bij de heeren Gebr. Koster inlichting en moest tot ziju verbaziug veruemen, dat op het opgegeveu nommer geen stoel als prijs gevalleu was en hij derhalve het slachtoffer was geworden van eene behendig op touw gezette bedriegerij. De argelooze ingezetenen der kleiue gemeenten worden zoo nu en dan verrast door het bezoek van een ,/inijuheer uit stad", die allerlei prachtige offeites heeft. Wat die aanbiedingen zijn, varieert zoo tusschen Haarlemmer-olie, vreemde loten, extra- koopjes iu stukken laken of zijde, onmisbare tijd- schriften (met vooruitbetaalde iuteekening natuur- lijk) enz. De Dreutsche dorpen worden tegenwoor- dig afgeloopen door iemand, die certificaten van loten, »uitgegeven door de firma Bomhof te Rot terdam", en opbrengende 24 a 36 per stuk, aan den man traclit te brengen. Deze loten hebbea niet de miuste waarde, terwijl de verkooper namen van geachte en bekende personen gebruikt om ze te plaatseD, hetgeen hem tamelijk wel gelukt. z/Nos bons villageois" mogen wat voorzichtig zijn met die welbespraakte stadsche heeren. De politie in Belgie heeft de burgerij gewaar- scliuwd tegen een honderdtal Amerikanen, welke al- daar zijn aangekomen. Zij zijn zorgvuldig gekleed en rijkelijk voorzien van valsch bankpapier en goud- geld. Zij koopen meest kleinigheden, onder andere sigaren, en geven dan die valsche stukken ter wisseling. Men zij dus op zijne hoede bij een eventueel bezoek aan ous land Een Amsterdammer, wien de vergunning tot debiteeren van loten was ontnoraen, zocht naar een slim middeltje om door de mazen der wet heen te kruipen en zijn handel weer op te vatten. //Ik mag geen loterij-briefjes meer verkoopeu", redeneerde de man, ,/tnaar wel cadeau geven. Dat kan niemand mij beletteu". En hij bood zak- portefeuilles te koop, hier in de stad en elders, zeer mooi eu stevig en praktiseh ingericht, alleen in tegenstelling van wat andere dergelijke kooplui gewoon zijn, wat erg duur Maar de slim men onder de koopers gaven met plezier drie-gulden-vijftig voor het ding, want zij wisten, dat de oud-Amsterdammer de gracieuse beleefdheid had, er eene lieve surprise in te laten zitten, iu den vorm van een loteterijbriefje. Nu is de politie onaardig genoeg om dezen vriendelijkste aller verkoopers iu zijn heusch bedrijf te belemmeren. Hoe is 't mogelijk, zou men zoo zeggen Met den uitroep //Die gefopte ambtenaren bij de departementen van algemeen bestuur schrijft de Haagsche Kouter der Prov. Gron. Ct. Ferst verspreidt de Haagsche couraut de vreugde wekkeude tijding, dat de verkoopsom van de Rijn- spoor ongeveer twee ton aan leges in den zak der ambtenaren zal doen vloeien. De allerlaatste leges, die in 1891 aan de ambte naren uithetaald worden, zouden dus met recht het bouquet van het vuurwerk zijn, dat menig kwartaal heel armzalig was. Wat illusien werden er gebouwd, welke plannen gemaakt, kasteelen in Spauje opgetrokken, als die bom binueukwam, wanneer die zes— totzevenmaal grootere som dan gewoonlijk, zegeviereud werd ingehaald. Mevrouw droomde van nieuwe hoeden en japonnen met hooge schoudersalsdeineengehurkte arenden in Artis. Mijuheer legde reeds in gedachten beslag op een fauteuil, dien hij lang beheerd had, en had een visioen van echte havannah's. De kinderen deden in hunne stoute verbeelding in gezelschap van pepe en merne, een pleizierreisje naar den Rijn. Hoogst solide eu spaarzame exern- plaren vau het gild k-ken nu reeds uit naar solide belegging en berekendeu augstvallig hoe men het meeste partij van dit buitenkansje zou kunnen trekken. Daar valt de eerste donderslag in dien stralenden blauwen hemel. Het Vaderland, dat hierbij de rol van Jupiter vervulde, verkondigt een paar dagen laterniet een, maar slechts een kwart percent valt den ambtenaars in deD schoot. In plaats van een ton zullen dus slechts 40,000 gulden onder de heeren verdeeld worden. Weg vliegt de paradijs- vogel op mevrouw's hoedin rook verdampen plotseling de gedroomde havannah's, het reisje naar den Rijn wordt tot een uitstapje uaar de Wijker- brug bij Yoorburg herleid. O, armzalig uoodlot In den juwelierswinkel van mevr. Prevost te Parijs kwam dezer dagen een als Engelsch geestelijke gekleed persoon, die zich als predi- kant Barber voordeed, eene groote bestelling doen. Hij koos als bruidschat voor zijne dochter omstreeks 25 a 30,000 fr. aan jnweelen uit, en verzocht de winkelierster daarmede te zijnen huize te komen, daar hij ze aan zijne huisge- nooten wilde laten zien. Mevr. Prevost voldeed hieraan; werd door een net dienstmeisje, dat haar kaartje op een zilveren presenteerblad medenam, binnengelaten en vervolgens in een fraai gemeubeld vertrek in tegenwoordigheid van den geestelijke gebracht. Deze deelde haar mede, dat zijne vrouw onge- lukkigerwijze ziek te bed lag, doch dat hij zelf wel even de jnweelen boven zou brengen om haar te laten kiezen. Zonder eenig wantrouwen stelde mevr. Prevost het taschje waarin zich de kostbare voorwerpen bevouden, ter hand aan het dienstmeisje, om wie de heer Barber bij nader inzien gescheld had. Een tijdje daarna

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 2