r 1 Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Paarden- en Veemarkt j TIMM TWEE VELDSLAGEN. 30e Jaargang. Binnenland. l'w? j ABONNEMENT: ny deze courant behoort een bijvoegsel. JPolitieli Overzicht. FEUXLLETON I •V. f *-v- Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Voor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhaudelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dit bind veraehljnt Dlnndat. en Vrijdagavoud blj den ultgever P. J. VAN |>E 8 A N O E te Ter Neuzen. Burgemeestrr en Wethouders van TER NEUZEN makeu bekend, dat in die gemeeute zal worden gehouden op Woeusda"-, 12 .Novem ber 1830. Ter Neuzen, £4 October 1890. Burgeineester en Wethouders voornoeind, J. A. VAN BOVEN, Burgeineester. J. DIELEMAN, Secretaris. De Duitsche Rijkskauselier Von Cuprivi zal door den Kouiug van Itaiie ontvangeu worden te Monza, waar de samenkomst met den Minister-president Crispi zal plaats hebben. Waarover gehandeld zal worden, daarvan spreken de bladeu niet. Zonder twijfel over de //triple alliantie" en inisschien ook over zekere Afrikaansche kwestie. Itaiie maakt namelijk aanspraak op Kassala en hiertegen komen Erankrijk, de Porte en het Soedaneesche hoofd Osinan Digna op. Dat is koren op Ren molen vau John Bull. Natuurlijk is deze zeer bedroefd, dat hij den vouden bondgenoot" niet kan helpen aan de vervulliug van Italie's hartewenscb, die door de snoode Eranschen, Turken en Arabiereu wordt verhin lerd. llij wil zelf Kassala niet hebben, zeker niet, maar mogelijk zullen de Egyptenaren het bezetten. Daarheen wordt het geleid en zoo raakt het muisje in de val van John Bull, want den Nijl verlaat hij niet meer. De Sultan zegt wel, dat niemand zonder zijne toestemmiug tot de bezetting van Kassala mag overgaan, ook Egvpte nietmaar wie hoort naar den Ziekeu Man. Osinan Digua laat ouder de hand in Kassala ver- sterkingen aauleggen en hij schijnt zelfs plan te hebben zich tot Kouiug te laten uitroepen, als de Egyptenaren dit goedkeuren. //Als," zou de Spartaau zeggen. Men zegt dat de Europeesche regeeringen onder- haudelen over een gemeenschappehjk optrcden tegen de Mac Kinley-wet. De Duitsche regeering heeft zich gericht tot eenige aanzienlijke Berlijnsche fabrikanten, wien verzocht is op te geven, welke wareu zij uit de Vereenigde Staten ontvangen en of deze zonder nadeel ook in andere landen kuunen gekocht worden. Volgens een gerucht houden zich te Wiesbaden twee hooggeplaatste Japanneezen op, om eene Herinneringen uit den Fransch-Duitschen oorlog. 1} Wij waren op weg naar Metz. De veldslagen van Worth, Weissenburg en Spicheren waren ge- leverd de Eranschen hadden zich achter de linie van de Moezel teruggetrokken, zoodat de cavalerie der Pruisen meende het veld voor het gros van het leger te moeten gaan verkennen. Ook ik was als soldaat van het eerste regiment hnzaren in de voorhoede en moest zwaren patrouille-dienst ver- richten. VV ij deden ritten uren ver in den omtrek en naderden tot dicht bij Metz. Soms brachten wij belangrijke tijdingen mede. Op een mooien, zachten avond in Augustus lagen wij bij de voorposten, die zich met het leger zouden vereenigen. Men had genoeg het terrein verkend er was eene groote gebeurtenis ophanden. Wij spraken daarover, bij de vuren gezeten. Ons regiment had bij Spicheren groote verliezen geleden, waar wij uren lang in een hollen weg het granaat- vuur van den vijand hadden doorstaan. Wij waren toen door de infanterie gered. Intusscheu hadden wij voldoende kennis gemaakt met den vijandmet de sabel hadden wij echter nog niet geschikte woonplaats voor hun Mikado uit te kiezen. De geneesheeren hebben een badkuur voorgeschreven. De ex-inajesteit van Servie gaat binnen kort het land uit, de Ministers zullen hem duidelijk hebben gemaakt dat zijne tegeuwoordigheid in Servie niet zeer gewenscht is. De Engelsche gezant te Teheran, Sir Henry Drumond Wolff, is krankziunig geworden, zeker het ergste wat ieinand kan overkomen. Dezelfde ramp trof den Wurtembergscheu auteur August Junkerman, die nog oulangs te Wiesbaden eene villa had doen bouwen en thans naar het krank zinnigengesticht aldaar is verhuisd. Hij had zich voorgesteld om dezen winter weder een groote kuustreis te makeu. Evenals elders zoo ook in Engeland reizen de parlementaire grootheden het land door om rede- voeringen te houden voor huune kiezers. Ook de 81-jarige Gladstone heeft zijne gewone parlementaire campagne hervat in Midlothian. Na tal vau kleine toesprakeu uit het venster van zijn spoorweg-coupe, op de perrons van stations en van het balkon eeuer gastvrije woning, hield hij zijne groote rede voering in de koienbeurs te Ediuburg. Hij sprak over den arbeid vau het tegenwoordig parlement en over de door dat staatslichaam gepleegde fouten; over de buitenlaudsche aangelegeuhedeu en pver de verhouding tusscheu bet kapitaal en den arbeid. Hij zeide, dat deze laatste kwestie het meest de gemoederen prikkelt en alle andere vraagstukken overvleugelt. Hij gispte ten slotte de staatkundige houding der regeering tegenover Ierland. 't Zal den ouden Houthakker ook wel eens gaan als zoo- veel andere sprekers, zij wijzen het gebrek aan, maar hebben geen middelen ter genezing, kunnen soms niet eens zeggen hoe een door hen gewenscht gezond lichaam er moet uitzien. Ziekten consta- teeren is heel wat anders dan ziekten genezen. De werkstaking te Weenen onder de koetsiers en conducteurs der tramwegen uitgebarsten, heeft slechts een paar dagen geduurd bijna al de beambten der betrokken inaatschappij, ruim 2000 in getal, hebben den arbeid hervat Zij hebben de aardigheid spoedig van de stakerij afgebad. Eergisteren hebben in Belgie de herstemmingen voor de gemeenteraden plaats gehad. Er zijn 120,000 kiezers voor de Kamer en van hen hebben bij de laatste verkiezingen 70,000 voor de clericalen en 50,000 voor de liberalen gestemd. Voor den gemeenteraad zijn ruim 600,000 kiezers en van dezen verklaarden zich 400,000 voor de liberalen en 200,000 voor de clericalen. op de Franschen iugehouwen. De grijze sergeant, dien we hoorden spreken, troostte mij als ik't zoo eens mag noemen dat de huzaren gelegenheid zouden krijgen zich man tegen man te wuer te stellen. Wij zouden van ouze schermkunst raogen getuigen. Wees echter voorzichtig, want een Fransche kurassiers-sabel is een beetje zwaarder dan het wapentje, waarmede gij, heeren studenten, elkauder het gezicht openkrabt. Ik lachteonder de studenten was ik een ge- ducht man en bij ons korps had men ook wel ontzag voor mij. Opeens hoorden wij de wacht in 't geweer roepeu. De luitenant-geueraal Von Wettern pas- seerde. Hij was onze regiments- en voorpost- commandant. Het doel van zijn komst bleek al spoedig niets anders te zijn, dan ons op een nieuwe expeditie uit te zenden. Er werden eenige com mando's gewisseld. Ten slotte moesten twee huzaren en ik het bosch in. Aan den wolkeloozen hemel hing de groote halve maan, die met haar mat zilver licht het voetpad bestraalde. Een zachte westenwiud ruischte door het hooge gras in de groene weiden. Weldra bereikten wij de bosschen de grond werd nu steenachtiger en sterker klouk de hoefslag van onze paarden. De boomen suisteu en ruischten, alsof een klagende zucht in de verte tot ons oor doordrong. Wij galoppeerden, het vuur sprong uit de hoeven Da St.—Ct. bevat het volgende bericht omtreut den toestand van Z. M. den Koning De lichaamskrachten van Z. M. den Koning zijn, hoezeer een weinig verzwakkende, voldoende. De stoornis der geestvermogens blijft aanhouden. Het is geteekend door de heeren dr. S. S. Rosen- stein, dr. Vinkhuizen, J. Vlaanderen Cz. De Times meldt, dat naar luid van particu- liere berichten uit 's Hage de physieke toestand vau den Koning aanmerkelijk beter is, en dat hij, naar men meent, nog eenige jaren leveu kan. Maar zijn geestestoestand is zeer ernstig. De Koning hee.fi zelfs zijn naam vergeten en wil niet lezen of schrijven De heer Jac. W. vau den Biesen, uit Breda, verklaart in ,/De Tijd", dat de Brabanlsche motie den val van het Ministerie beoogt en daarmede dien van de aanhangige legerwet. Op het adres, door het bestuur van het Eriesche comite voor algemeen kies- en stemrecht aan de regeering verzonden, tenemde een verande- ring te krijgen in den tijd, waarop de verkiezingen voor de Tweede Kamer plaats hebben, heeft de Minister van Binueulandsche zaken geantwoord, dat in het thans bij de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal aanhangig wetsoutwerp tot wijziging van er.kele artikelen der kieswet eene verandering in den tijd voor de iuleveriug der stembriefjes is voorgesteld, waardoor de regeering hoopt, zooveel mogelijk aan de ingebrachle bezwareu tegemoet te komen. De heer Mr. Spin, de schrijver der artikelen tegen den Minister Lohman, is Zaterdag op grond van geneeskuudige verklariugen naar het krank- zinnigengesticht te Medemblik overgebracht. De aanleiding tot dezen maatregel schijnt gezocht te moeten worden in de houding die Mr. Spin jl. Vrijdag ten huize van een hooggeplaatst rechterlijk ambtenaar te 's Hage heeft aangenomen. Laatst- geuoemde zag zich verplicht den heer S. uit zijn woning te doen verwijderen. Op straat gekomeu maakte de heer S. zulk een kabaal voor het huis van bedoelden magnistraat, dat de hulp der politie moest worden ingeroepen. Een correspondent van het N. v. N. zag Zaterdag morgen aan het Centraalstation te Js Hage, onder toeloop van een groote menigte nieuwsgierigen, het overbrengen van den heer S. naar Medemblik aan. Hij schrijft z/Het kostte aan zijn beide geleiders groote moeite den patient in de spoorwegcoupe te brengen en eerst toen een agent vau politie en een stations- arbeider de behulpzame hand boden, gelukte het, den ongelukkige, die als een beest brulde, van het perron te verwijderen en weg te voeren. onzer paarden. Wij reden eindelijk omzichtig even buiten het bosch, om te zien, of de vijand ook ergens zijn leger had opgeslagen. Wij zagen in de verte Metz zwak verlicht door het vuur der Fransche troipen, welke er wacht hielden. Wij stonden even stil; wij hoorden de ademhaling van ouze paarden, maar opeens hoor ik ook fluisteren mannenstemmen. Sergeant, zeg ik, daar ginder wordt gepraat. Waar dan Meteen schuifelen voetstappen over den grond. Men wil ons den terugweg afsnijden gil ik uit. Terug, wijkencommandeert de sergeant en laat zijn paard omkeeren. Op 't zelfde moment knalien een tiental schoten de kogels vliegen ons om de ooren. Wij gaven onze paarden de sporeu en holden in woesten galop het bosch in, vervolgd door een goed onderhouden vuur van den vijand. Ik voelde een stekende pijn in den linker schou- derde hand, waarmede ik de teugels omklemde, trok krampachtig samen. Mijn paard sloeg zoo hard door, dat ik er haast overheen sloeg. Met de rechterhand greep ik de teugels vastmijn 'inkerhand viel machleloos neder. Het vuur hield aan. De Eranschen schenen den ganschen weg bezet te hebben. Mijnpelsmuts werd van mijn hoofd gerukt. Ik voelde warm bloed over 't aangezicht vloeien. Naast mij viel een paard op den grond en de berijder riep mij Ten teeken, dat hij zich in de armen der sociaal-democraten had geworpen, droeg de heer Spin een kolossale vuurroode das." Het weekblad Salland deelt de volgende bijzonderheden mede omtrent den heer Tindal Men wete, dat de heer Tindal geen vreemde aan 't Hof is, daar hij indertijd met prins Alexander zijne opvoeding heeft genoten, diens lessen deelde en hem tot speelmakker strekte, zoodat hij door den Koning en de Koningin op gemeeuzame wijze werd behandeld en bij zijnen voornaam genoemd. Zelfs als offieier werd hij door Z. M. nog met een z/bonjour, Henri" gegroet, hij was dus vroeger een gunsteling aan 't Hof. Bij het bestuur van den Eilandspolder (N.-H.) is een verzoekschrift ingediend van eenige land- eigenaren in dien polder, om paal en perk te stellen aan het vrij laten zwemmen der eenden. In een dezer dagen te Graft gehouden vergadering van eendenhouders werd besloten, na uitvoerige be- sprekingen een verzoek te richten tot het bestuur van den Eilandspolder om bij het opmakeu van het reglement te letten op de belangen der eenden houders, daar dit een belangrijk middel van bestaan voor vele iugezetenen is. In dien polder toch zijn meer dan 7000 eenden, die eene jaarlijksche winst van f 12,000 opleveren. De heer Dorhout Mees te Groningen heeft eenigen tijd geleden een eisch tot schadevergoeding ingesteld tegen de Maatsch. tot expl. van Staats- spoorwegen wegens vermiuking bij het ongeluk te Ruinerwold. De deskundigen, door de rechtbank te Utrecht benoemd, hebben thans verklaard, dat, den heer M. een schadevergoeding van f 2000 's jaars behoort te worden uitgekeerd. Men zegt, dat op dezen grondslag de zaak tusschen partijen indermiune is geschikt. Te Amsterdam worden pogingen in 't werk gesleld om een pneumatisch sanatorium op te richten onder directie van Dr. Arntzenius, wiens pneuma- tische klok bereids vele borst- en asthmalijders ten goede kwam, doch van welke inrichting slechts eukele personen tegelijk gebruik kunnen maken. Naar men verneemt zijn de plannen gereed, waarvan de verwezeulijking op f 350,000 wordt geraamd. Omstreeks half November a. s. wordt het Kon. Eng. stoomjacht Osborne van Portsmouth te Vlissiugen verwacht, met welken bodem de leden van de Engelsche vorstelijke familie zullen worden aangebracht, die te Postdam de voltrekking zullen bijwonen van het huwelijk van prinses Victoria van Pruisen (zuster van den Keizer van Duitschland) met den prins Van Schaumburg-Lippe. jammerend toe ik ben verloren. Ik wankelde in den zadel en mijn goudvos, die het voelde, pro- fiteerde van mijne zwakke houding, om mij met een ruk op den grond te werpen. Ik werd tegen een boom gesmeten en verloor mijn bewustzijn. Toen ik uit mijne verdooving ontwaakte, staarde ik verbaasa rond. Het was een heldere dag. Ik lag in een bed met een groot katoenbehangsel erom, gelijk men in Frankrijk op het platte land zoo dikwerf aantreft. In het midden van de kamer stond een groote donkerbruine tafel, een paar rieten stoelen voor het venster, terwijl op den schoor- steen een paar bloemvazen stonden. Ik bevond mij in een eenvoudige boerenwoning in Lotharingen. Hoe kwam ik hier Te vergeefs poogde ik weer mijn gedachten te verzamelen. Rechterarm en loofd deden mij geweldig pijn en met mijn gezonde rechterhand voelde ik, dat ik verbonden was. Ik deed mijn best, om overeind te komen, maar ik jevond mij te zwak. Toch had ik geen koorts en was uitrauntend bij mijn verstand. Ik hoorde spoedig, dat in een nabijgelegen vertrek twee vrouwen met een man te zamen over mij spraken. Laten wij hem hier houden, zeiden de vrouwen, lij is nog zoo jong en nu al zoo ongelukkig. En wat doet ge, als de Eranschen komen vroeg de man. Is 't dan kwaad P hernam de oudste der beide vrouwen aan de stemmen kon ik merken, dat de een veel ouder dan de ander moest zijn

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1