Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. AANKONDIGING. No. 2654. Woensdag 22 October 1890. 30e Jaargang. BERENDMARING. DOOBELIJKE VERWANTSCHAP. Binnenland. De Burgemeester der gemeente Ter Neuzen voetpaden met (le kunstwerken. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Uit bind versehijnt Olosdaj. en Vrljdiiarnvond blj den nitgever P. X. A N BE b A W P E te Ter Neuzen. maakt bekend, dat eene Openbare Vergadenng van den GemeeDteraad is belegd tegen Vrijdag den 24 October 1890, des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 21 October 1890. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. Burgemeester en Wetbouders der gemeente ZAAM8LAG breugen ter kennis van belang- hebbenden, dat te beginnen op Donderdag 30 October 1890, van wege de gemeente eene alge- meene opneming zal worden gehouden van de Zaamslag, 17 October 1890. C. DE BOKX, Voorzitter. E. H. WORTMAN, Secretaris. JE*olitieli Overzicht. Het Portugeesche ministerie heeft zijne moeielijke taak aanvaard. De beer Martens, de uieuvve minister van buitenlandscbe zaken, verklaarde in de Kamerder Pairs, dat de aanneming der conventie met Engeland slechts eene voorwaardelijke mocbt zijn en dat Portu gal enkele punten moet voorbehouden, om daarover, ten overstaan van geheel Europa, debat te voeren. Deze verklaring werd zeer toegejuicht en de hoofden der partijen verklaarden eene afwachtende houding te zullen aanuemen. Martens zal zicb op weg be<*even naar Louden om met Lord Salisbury te onderhandelen. Intusschen wordt bet gerucbt verspreid, dat de Engelscbe regeering alle verdere discussien in de Zambesikwestie heeft geweigeid. En de Times levert donderende artikelen over bet program van het nieuwe Portugeesche ministerie. Als°de leden van dit kabiuet niet bijdraaieu, zegt het blad, moet Engeland de voor Portugal zoo gunstige Zambesi-conventie als vervallen beschouwen. De Times waarscbuwt Portugal en dreigt met mbe- zitneming der betwiste streken. Engeland kan niet langer do ijdelheid en onredelijkheid dulden van eene miuiatuur-mogendbeid, die niet gezind is hare buitensporige pretention te laten vallen, maar tevens onmachtig om ze verwezenlijkt te krijgen. Zoo draaft het blad door op grond van het recht des sterkeu. De gouverneur-generaal van Portu- geesch-Indie zal worden teruggeroepen. Volgens een telegram uit Mozambique heeft de administra- teur van de Britsche ZuidAfrikaansche compagnie op 14 September een contract met den jougen FEUILLETON. IS) III. NACHT EN MORGENROOD. Omstreeks een half uur was voorbijgegaan, en ik lette op, dat het ongeduld van dokter Waldsteiu gedurig toeuain, want hij gaf zijnen toorn over het uitblijven van den bedieude en zijne dochter door half luide verwenschiugen lucht. Het kwam inij voor, dat hij bang was mij uit het oog te verliezen en te gelijker tijd vreesde in mijne nabijhijd te komen. Eindelijk bleef hij staan, het scheen mij toe dat het bij het venster was en begon te sprekeu. Karel Haughtong, zeide hij, ik weet dat gij reeds eenigen tijd tot uw bewustzijn zijt wedergekeerd. Op een u alleen bekenden grond weigert gij tot mij te sprekeu of mij aan te zien. Ik wil niets zeggen van den oudank, waaraan gij u schuldig maakt, wanneer gij de diensten niet erkent, welke mijne dochter en ik u bewezen hebben. Sedert den verloopen nacht wareu wij onophoudelijk bezig den dood van u af te keeren. Maar genoeg hier- van, ik verzoek u slechts op te staan en tot mij te spreken, daar ik anders niet voor de gevolgen kan inslaan. Hij zorgde er nog altijd voor, niet in mijn nabijheid te komen. koning Mutuka gesloten, waarbij aan de maat- schappij grondgebied in het disirict Manika wordt afgestaan. De Portugeezen protesteerden hiertegen, maar de Engelsche admiuistrateur verklaarde, dat hij handelde op bevel van hooger hand. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat, doordat de Porte geen voldoening heeft geschonken inzake het privilege van het Grieksche patriarchaat, voor- namelijk wat aangaat de scholen en de op de geestelijkheid toepasselijke rechtsmacht, de synode heeft besloten tot de sluiting der kerken en scholen over te gaan. A1 de orthodoxe kerken te Konstan tinopel en in provincien, benevens de Russische kapel, hebben bevel tot sluiting ontvangen. Een gescbikt ding om agitatie te verwekken. De Iersche afgevaardigden O'Brien en Dillon zijn in Frankrijk aan wal gestapt en hebben zich dus niet rechtstreeks naar New-York begeven. Zij vertrekken eerstdaags en hebben gezegd, dat zij zich eerst eenige maanden in Amerika zullen ophouden en niet voor het volgend jaar, na afloop der algemeene verkiezingen in Engeland, naar Louden terug zullen keeren. Zij verwachten dat tengevolge dier verkiezingen het miuisterie-Salisbury af- en een kabinet-Gladstone optreden zal. In eene officieele verklaring heeft Respini, de vroegere president der regeering van het Zwitser- sche kanton Tessino, aangekondigd dat hij in het belang van den vrede in de aanstaande zitting van den grooten raad zijn ontslag zal nemen. Deze verklaring is door tal van dagbladen met instem- ming vernomeu. Zij is ongetwijfeld een stap tot den vrede. De verkiezingen voor de beide Zweedsche Kamers zijn afgeloopen. De uitslag is, dat er in de Eerste Kamer 100 protectionisten en 47 voorstanders van vrijen handel, in de Tweede 87 der eerste-en 141 der laatstgenoemden zijn. Bij gemeenschappelijke stemmingen der beide Kamers zouden er dus 188 vrijhandelaars tegenover 187 protectionisten staan. Hierbij moet echter in het oog worden gehouden, dat er onder de protectionisten enkelen zijn, die voor invoerrecht op voortbrengselen van nijverheid, maar tegen alle graanrechten zijn, en verscheideue anderen tot nog toe slechts voor invoerrecht op levensmiddelen hebben gestemd, in de hoop dat nieuwe of verhoogde invoerrechten op voortbrengselen van industrie eene vergoeding zouden opleveren voor de verhoogde kosten van productie, die het gevolg zijn van de invoerrechten op levensmiddeien. Men verwacht thans, dat deze protectionisten, nu daarop geen vooruitzicht blijkt te bestaan, met het stelsel van beschermende rechten niet meer willen medewerken. Met den tegenwoordigen stand van de Kamers laat het zich aanzien, dat er niet aan de tariefkwestie zal worden getornd door geen der partijen en dat men dus vooreerst alles zal laten zooals het is. Op het doode punt alzoo Ik was nu ten voile overtuigd dat hij hiervoor vreesde, en bleef dus mijn voornemen getrouw, om stom en roerloos te blijven liggen. De dokter scheen eene poos op antwoord te wachten. Toen hij eindelijk zag, dat ik niet spreken wilde, zette hij zijne driftige wandeling weder voort en bromde nu en dan wat tusschen zijne tanden, waaruit ik alleen begrijpen kon, dat hij met ongeduld de komst zijner dochter te gemoet zag. Eindelijk scheen hem dit wachten toch te lang te duren, want na zijnen toorn weder wat lucht te hebben gegeven, sprak hij mij weder aan, doch thans op een geheel anderen toon. Jong mensch, zeide hij, gij dwingt mij te spreken en u de voile waarheid kenbaar te maken. Sedert geruimen tijd lieb ik getracbt uwen geest en wil aan den mijnen te onderwerpen. Dit is mij gelukt. Hoor mij nauwlettend aan, opdat gij volkoraen begrijpt wat ik bedoel. Gij zijt in mijne macht, even als het gebruik van mijne spieren, en gij kunt gerust beproeven of gij in staat zijt om van deze plaats op te staan. Ik hoop dat gij wel naar mijne woorden luistert, want ik verlang dat gij zult begrijpen met wien gij te doen hebt. De geheiraen der natuur zijn niet alleen mijne studie, maar de natuur is mijn God, en ik erken geen andere godsdienst dan de wetenscbap. Ik geloof niet aan uwe zoogenaamde gevoelens van het hart, ten minste zij hebben nooit mijne rust verstoord, en wat de wereld liefde en haat noemt, is mij Men schrijft uit Het Loo Elke brave vrouw zal haar man bij ziekte ver- plegen zooveel zij kan, maar men hoort uit hooge kringen soms zoo vreemde noten kraken omtrent huiselijke verstandhouding, dat het bijna als een bijzonderheid klinkt te vernemen, dat de Koningin tegenwoordig niet wijkt van het bed des Konings, behalve de enkele uren, die de geneesheeren haar voor een beweging in de buitenlucht voorschrijven. Het is der Koningin aan te zien, dat zij een zware taak te vervullen heeft. Haar ijzersterk gestel doet haar bestand zijn tegen veel vermoeienis en inspanning, maar zorg en angst hebben ook op het sterkste gestel hun invloed. De Koning gebruikt geen voedsel, dan gevoerd door de Koningin, die hem de versterkende mid- delen, altijd in vloeibaren vorm, met een eierlepel tusschen de lippen brengt. Schijnbaar verminderen de lichaamskrachten des Konings niet of slechts weinig, ook vermoeden de doktoren, dat de zieke weinig pijn leidt. De Hooge patient ligt echter doorgaans in een toestand tusschen waken en slapen, niet bewus- teloos, maar loom en mat, onverschillig voor wat er om hem heen gebeurt. Slechts bij wijlen komt er een helderder oogenblik, maar dan ook is de geest onmiddellijk weer werkzaam en vreezen de doktoren van die tijdelijke opgewektheid of opwin- ding nog meer kwaad dan van de wezenloosheid, waarin de Hooge lijder kort daarna weer vervalt. Om Het Loo is het thans nog stiller en eenzel- viger dan ooit In verband met het bericht, dat de Raad van State in voile vergadering bijeenkwam tot bespreking der maatregelen tot voorziening in de waarneming der Regeering, kan het voor sommigeu dienstig zijn, even in herinnering te brengen, welken loop deze zaak zou moeten hebben. Nadat de Raad van State zijn advies heeft uitgebracht, komen de Staten-Generaal in Vereenigde zitting bijeen, om te beslissen omtrent de vraag der instelling van het regentschap. Beantwoordt deze Vergadering de vraag in bevesti- gendeu zin, dan komt de waarneming van het koninklijk gezag tijdelijk aan den Raad van State. Binnen eene maand moet deze een wetsontwerp indienen, tot voorziening in het Regentschap. Gelijk men weet, heeft de wet van 1884 alleen, door opdracht aan H. M. de Koningin, het Regent schap geregeld voor het geval dat Prinses Wilhel- rniua, nog minderjarig zijude, tot den Troon zou worden geroepen. Naar aanleiding van het thans ingediende wetsontwerp tot leger-orgauisatie heeft „de Pra- vinciale Bond der Roomsch-Katholieke Kiesveree- nigingen in Noord-Brabant" als zijn overtuiging vreemd. Dikwerf heb ik u gezegd, dat ik bij al mijne nasporingen slechts een groot doel voor oogen heb en om dit na te jagen, elke hinderpaal mij slechts van ondergeschikt belang voorkomt. Gezondheid, rijkdom werkzaamheid stonden mij beurtelings ten dienste. Toen ik het noodig oor- deelde, bedacht ik mij geen oogenblik om het geheele lichaam van mijne eigene dochter met een vocht te doortrekken, waarvan de vreeselijke eigen- schappen haar tot een levend vergif maakten. Ha, gij rilt, maar het is niet voor 't eerst dat deze gedachte u door het hoofd speelt. En toch ver- blinde dwaas, zat gij dicht aan hare zijde, toen gij de eerste maal met haar spraakt, en zwolgt met elke ademhaling het doodelijke gif in. Verblinde dwaas, zeg ik, want hadt gij slechts even een blik gestagen op de bloem op uwe borst, het ware u niet ontgaan hoe zij voor uwe oogen verwelkte. Gij zoudt misschien willen weten, waarom ik u tot mij noodigde Ik wilde, dat gij de vergiftigden damp inademdet, en de oorzaak hiervoor was, dat de vrouwelijke natuur dreigde te bezwijken onder de proef waaraan ik haar onder- worpen had. MTaut niet alleen wat zij inademde, maar al wat zij gebruikte, veranderde in vergif, zoodat zij eindelijk had moeten sterven. Dit lag niet in mijn plan, want zij was mij veel te dier- baar, en dus besloot ik, dat zij zou leven. Ik heb niet te vergeefs de geheimen van lever, en dood bestudeerd. Het duurde niet lang, of ik uitgesproken ffdat verdere samenwerking tusschen dit Ministerie en de Staten-Generaal ongewenscht moet geacht worden." Door het hoofdbestuur van de Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde is aan den Minister van justitie een adres gezonden, waarin het, naar aanleiding van de dikwijls betoogde noodzakelijkheid eener herziening van de vigeerende jachtwet, wijst op de belangrijke schade door het wild (in het bijzonder door hazen en konijnen) in bedrijven aangebracht, welke thans reeds onder verschillende ongunstige omstandigheden gebukt gaan. Het verzoekt den Minister, de middelen tot verbetering aan zijne prudentie overlatend, met ernst bet noodige te willen verrichten om de klachten te doen verminderen of geheel te doen ophouden. Zondagavond te 7 uren brak te Middelburg een hevige brand uit in den hoeden- en pettenwinkel op den hoek van de Spanjaardstraat en de St. Pieterstraat, die zoo snel toenam dat alvorens de spuiten konden water geven, alles in lichte laaie stood. De brandweer en de autoriteiten waren spoedig ter plaatse de militaire spuit gaf het eerst water. Daar er veel wind was, vreesde men voor grooter onheilen, doch gelukkig was men den brand spoedig meester en heeft deze zich tot dat eene perceel bepaald, dat echter met den ganschen inboe- del geheel is uitgebrand. De bewoners waren ter kerk, slechts twee bejaarde menschen, die boven woonden, waren in huis en hadden nog juist gelegenheid zich te redden. De aangrenzende perceelen hebben veel van waterschade geleden. De oorzaak is on bekend. G. Ct. In den nacht van Zaterdag op Zondag, ongeveer een uur, strandde ten noorden van Zand- voort het Nederlandsch ijzeren barkschip F. H. von Lindern, kapt. Huibrechts, van Batavia naar Amsterdam bestemd, met eene lading tin, tabak, kapok en arak. De reddingboot verliet te ongeveer 2 uur het dorp Zand voort, om drie uur werd de eerste tocht gedaan, doch door de duisternis raislukte deze. Vuurpijlen met reddingstouwen konden het vaartuig niet bereiken. Om 6 uur begaf de reddiugsboot zich voor de tweede maal in zee. Nabij het schip gekomen sloeg zij echter af en weder keerde men onverrichter zake terug. Om acht uur begaf voor de derde maal de wakkere bemanning der boot zich op weg. Thans gelukte het hun het vaartuig te bereiken, doch toen zij op het punt waren aan te leggen, sloeg de boot door een hevige zee om. Acht hunner wisten door de branding het strand te bereiken, doch een hunner, Dirk Koper, weduwnaar, vader van vijf kindereu, verdween in de golven. vond den man, die het leven van mijne dochter redden kon door de helft van haar vergiftigd aanzijn over te nemen. Bij mijne eerste ontmoeting met u begreep ik uw gestel, en het werd mij duidelijk, dat ik zoowel uwe lichamelijke als verstandelijke vermogens geheel in mijne macht kon brengen. Het eenige, wezenlijke lag in de onderwerping van uwen geest, want het was noodzakelijk, dat elke herinnering, elke gedachte aan andere onderwerpen daaruit verbannen werden, eer ik t doodelijke vergif in uw bloed en adem durfde gieten. Huiver vrij, want gij weet al te goed hoe volkomen mijn plan gelukte gij weet, hoe gij elke andere gedachte uit uwe ziel verdreeft, en hoe gij voor niets anders meer oog hadt dan voor mij en mijne dochter en de voorwerpen die wij u mochten ver- toonen. Gisteren nacht was mijn werk voltooid; toen gij onder den invloed van dien sterken geur den beker van Mina Waldstein vuldet en hare blikken opvingt, zette gij het zegel op mijne plannen, mijne dochter was gered, en ik heb nu twee levenden vergiftigd, die mij tot het bereiken van mijn doel, zoo als gij het noemt behulpzaam kunnen zijn. Tracht u bedaard in uw lot te schikken gij zijt nu voor elk levend schepsel, waarmede gij in aanrakmg komt, behalve mijn dochter Mina, ver gif en dood. Haar doet gij geen nadeel, maar niemand anders ter wereld staat meer in nauwe verwantschap tot u. Gij zult dit als het gevolg van uwe eigene TER IEIIMSCHE (01RA\T

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1