Gemengde berichten. hij over zulk een onderwerp een vergadering be- legde, waartoe iedereen, die een dubbeltje betaalde, als tot een kermisspel toegang had. In de zaal werd De Oproerkraaier verkochtAls spreker trad op de heer Tindal, een oud-officier, die, terwijl de oude Koning gevaarlijk ziek ligt, dit ellendig reclame-schandaal om zijn ziekbed maakt. Nu wordt naar bet buitenland dat niet op de hoogte is van onze toestanden en evenmin weet waarom een oud-officier zoo weerzinwekkend handelt als wie de personen zijn, die hij met zijn Turksche trom heeft saamgeroffeld nu wordt naar bet buitenland geseind, dat men in de hoofdstad van Nederland een motie-Portuyn heeft aangenomeu tegen Regeering en Koning, terwijl Z. M. zwaar ziek is. Voorwaar de heer Tindal en de radicalen, die hem gebruiken, hebben eer van huu nobel werk 1 De heer Fortuyn verklaarde sympathie te hebben voor het streven van den heer Tindal. Met dergelijke sympathie zal deze heer het voortaan moeten stellen. Hij heeft de sympathie van alle loyale Neder- landers voorgoed verbeurd. Weerzinwekkender tooneel is niet denkbaar dan dit anarchistisch misbaar bij het ziekbed van den ouden Koning. Met 15 October zijn tegelijk met den aanvang van den winterdienst de overeenkomsten der Spoorwegen in werking getreden, waarbij de Nederlandsche Rhijnspoorweg heeft opgehoudeu te bestaan en aan den Hollaudschen Spoorweg een aanzienlijke uitbreiding is gegeven, doordat aan haar net lijnen zijn toegevoegd en andere in mede- gebruik zijn gegeven. In 1'Independance beige wordt het volgende medegedeeld Wij meenen te weten, dat de regeering van den Kongo-staat aan alle mogendheden, welke deelge- nomen hebben aan de conferentie betreffende de afschaffing van den slaveuhaudel, zeer t.egemoetko- mende voorstellen heeft ingezondeo ten opzichte van het zoo druk behandelde vraagstuk der invoer- rechten, waarvan, naar men weet, het welslagen der conferentie afhangt. Deze voorstellen wijzigen tot op zekere hoogte die, welke door alle mogendheden behalve Nederland zijn aangenomen, zoowel wat betreft de bedragen zelve van invoerrechten, als wat de douaneformaliteiten aangaat, aan welke de invoerders onderworpen zullen zijn. Van andere zijde wordt ons verzekerd, dat de internationale technische commissie, welke in ieder geval bijeen moet komen om het douane-tarief van den Kongo-staat in de onderdeelen uit te werken door het bureau der couferentie bijeengeroepen is tegen den 15 November, te Brussel. TEIt NEUZEN, 17 October 1890. Bij de op Dinsdag jl. gehouden herstemming voor een lid der Provinciale Staten in het hoofd- kiesdistrict Hulst (reeds aan vele onzer aboune's medegedeeld) werd gekozen de heer A. Moerdijk, met 1011 van de 1673 uitgebrachte stemmen. De heer Mr. H. M. G. Kloppenburg verkreeg 623 stemmen. Het onderstaande geeft het aantal kiezers en de uitgebrachte stemmen aan uit elke gemeente. a. b* c. a* h# c. Axel 312 139 140 Overgebracht 1524 823 908 Boschkapelle 55 32 43 Oversing 33 22 29 Cliuge 105 38 61 Philippine. 36 16 20 Graauw 115 66 60 Sas van Gent 104 62 71 Hengstdijk 37 25 27 St. Jansteen 134 56 79 Hoek 162 65 61 Stoppeldijk 97 59 67 Honteniase 345 189 239 Ter Neuzen 505 288 300 Halst 203 127 118 Westdorpe. 97 50 37 Koewacht 125 102 107 Zaamslag 263 125 113 Ossenisse 65 40 52 Zniddorpe 51 50 49 Over te brengen 1524 823 908 Totaal 2844 1551 1673 Kolom a geeft het aantal kiezers aanb het aantal uitgebrachte stemmen op 30 September en C het aantal uitgebrachte stemmen op 14 October. Van de 12 jonge Eugelsche en Ierlandsche paarden, Woensdag alhier door het ministerie van den notaris Mr. J. P. Dronkers, publiek geveild, werden er 6 verkocht, opbrengeude van f 220 tot f 300 perstuk. Axel. A. s. Maandag zal het telephoonkantoor alhier voor het publiek geopend zijn. Koewacht. Tot waarnemend hoofd der school te St. Andries is benoemd de heer V. J. Borm, onderwijzer met hoofdakte aan de school aan den Ouden Molen alhier. Mevrouw A. C. Valeton-Voorhoeve en mevrouw J. P. Wesseling-Van Rossum, te Utrecht, hebben dit jaar voor de zoogenaamde „reisbelasting" ont- vangen f 1748,43^, en uitgegeven f 1653,96. Voor die sorn zijn 43 personen naar buiten gezonden. Het zal misschien niet aan al onze lezers bekend zijn, dat deze //belasting" wordt bijeengebracht door landgenooten, die des zomers op reis gaan, en, op verzoek van bovengenoemde dames, een kleiu deel van het daartoe te bestemmen geld willeu afzonderen, ten voordeele van zoo vele minder gefortuneerden, die ook behoefte hebben aan ver- andering van lucht, doch dit niet uit eigen middelen innen bekostigen. Eergistermiddag omstreeks half drie vertrok van Rotterdam het stoomschip Maasdam der N. A. S. M., met bestemming naar New-York. Een weinig van wal af geraakte het met het achtereind aan den grond. Door den vrij sterken Z. W. wind en stroom kon de sleepboot het niet in de vaargeul houden, met het gevolg, dat het naar den kant zwaaide. Onmiddellijk werd order gegeven het anker te laten vallen, doch door den hevigen wind en stroom kon men niet verhoeden, dat het schip met kracht omzwaaide en tegen Zr. Ms. stoomriviervaartuig Isala aankwam. Iedereen daar aan boord zocht zich te redden slechts een der matrozen heeft een verwonding aan het hoofd gekregen, en werd ter verpleging in een nabijzijnd zeilschip opgenomen. Toen men den stand der zaken kon overzien bleek het, dat de beide boeg- zijden van de Isala waren ingedrukt en veel schade aan dek geleden wasook het remmingwerk leed schade. Iutusscnen werd de Maasdam met vereende krachten van acht sleepbooten in de vaargeul gesleept, wat eerst ten 5£ uur gelukte. Tijdens dit ongeval sprong eeu matroos van de Maasdam in de Koningshaven, en bereikte zoodoende den wal, waar hij spoedig veilig was tusschen twee poliiieagenteu, welke hem ongevraagd naar het bureau Nassaukade overbrachten. De Maasdam, die geene schade geleden heeft, is des nachts omstreeks 3 uur naar New-York vertrokkeo. In eene gemeente dicht bij Oudenaarde gelegen, vond eenige dagen geleden een landbouwer in zijnen stal een kalf dood liggen. Het beest werd door eenen slachter der gemeente gevild en de ingewanden er uitgenomen. Het vleesch werd aan het werkvolk overgelaten, en alien, die er vau aten, werden zoo onpasselijk, dat zij moesten te bed gaan; zij hadden allerhande pijn en brakingeu. Op het hof van den landbouwer lagen in eens negen zijner dienstboden te bed. Het daghuurvolk dat iu de gemeente of in de buurt woont, lag thuis te bed. Niemand ontsnapte, tenzij mijnheer, madame, de keukeumeid en de kinderen, die eenen walg hadden van den reuk van 't vleesch alleen. De landbouwer liet een geneesheer uit Oudenaarde komen en alien zijn nu geheel of bijna hersteld. Een Rotterdamsche juffrouw, die door haar man verlaten was, begaf zich naar Brussel, hing daar de vrome uit en maakte den menschen wijs dat zij een zuster was van den Bisschop van Haarlem, welke hoogwaardigheidsbekleeder, volgens de juffrouw, pas overleden was. Natuurlijk moest de juffrouw schatten van den Bisschop erven, maar daar was onmiddellijk geen aankomen aan, er moesten eenige maaudjes overheeu loopen, eer al dat geld uitgekeerd werd. Onze juffrouw wilde zich nu dolgraag te Brussel vestigen en wilde daartoe gaarne een huis koopen. Onze geestelijkheid heeft in Belgie een groote reputatie en onze natie staat daar om haar eerlijk- heid, ook zeer hoog aangeschreven. Dit was oor- zaak, dat men vau de gedachte uitging, dat niemand zoo profaan durfde te zijn, om den naam van een Bisschop uit Holland voor opiichterij te misbruiken. Zoo kon de juffrouw een huis op crediet koopen zonder borgstellingop dezelfde wijze verschafte men haar ook een ameublemeut voor dat huis op crediet. hoofd, welke mij met schrik en ontzetting vervulde, het was de geur van naijnen eigen adem. Eene siddering doorliep mij van top tot teen, en on- willekeurig slaakte ik een kreet. Echter behield ik nog genoeg tegenwoordigheid van geest om rnijne oogeu gesloten te houden, want ik voelde, dat de doorborende blik van dokter Waldstein op mij gevestigd was, en dat deze, wanneer hij op nieuw mijn verstand en mijnen wil in zijne macht had, in staat zou zijn mij tot alles te dwingen wat hij wenschte. Ik besloot uit het gedruisch, dat op mijne kreet volgde, dat hij opgestaan was om mij gade te slaan. Hij mompelde eenige on- verstaanbare woorden en bengelde toen twee- of driemaal met de stalen bel. Onmiddellijk daarna trad iemaud de kamer binneu. Waar is uwe meesteres, Cosmo, vroeg dokter Waldstein driftig. Zij is reeds twee uren geleden uitgegaan, antwoordde de bediende. Denkelijk heeft zij zich naar de kust begeven ik zag haar het pad inslaan dat door de rotsen naar beneden voert. Vlieg dan Cosmo, om haar op te zoeken. Zeg haar, dat zij dadelijk hier kome, ik heb haar uoodig. Haast u. De bediende verliet de kamer, en nu hoorde ik den dokter aan het einde der kamer driftig op en neer stappen. Uit eenige ongedul- dige uitroepeu kon ik begrijpen, dat hem zeer veel gelegen was aan den spoedigen terugkeer zijner dochter. Overigens naderde hij mij niet, noch sprak tegen mij. Dit verwonderde mij, einde- lijk kwam ik op het denkbeeld dat hij mij vreesde. Deze veronderstelling scheen wel is waar zeer ongerijmd; voor een mensch vreezen, die hulpe- loos en zonder beweging nederlag en slechts met moeite zijne oogen kon gesloten houden. Nogthans werd deze gedachte gedurig sterker in mij. Welke oorzaak kon zijne vrees hebben Ik trachtte dit bij mij opgekomen vermoeden te verdrijven, m;iar welke moeite ik mij ook gaf, het keerde telkens met verdubbelde kracht terug. Zou het ook misschien de geur zijn mijn doodelijke adem- haling? Was het den ouden schurk gelukt, men leest wel meer zulke dingen, door zijn helsche kunstmiddelen den vergiftigen damp aan mijn wezen mede te deelen, en was hij nu bang voor zijn eigen werk (Wordt vervolgd.) Op een goeden morgen was de juffrouw met haar geheelen inboedel stilletjes vertrokken. Zij was weer naar de Maasstad gegaan en had daar alles, wat zij op crediet verkregen had, te gelde gemaakt. Uit Belgie werd naar Holland geschreven, de politie ging aan het zoeken en had de juffrouw spoedig gevonden en ingerekend. In verband met de berichten omtrent de ongeregeldheden van Zaterdagavond te Amsterdam wordt aan de N. R. Ct. van daar gemeld, dat een aantal sociaal-democraten vermoedelijk meer ontwikkelden onder hen reeds hun beklag hadden ingebracht bij den centralen raad over de straatschandaleu en opstootjes door de partijgenooten telkenmale verwekt, en bij dien raad er sterk op hadden aangedrongen, zijnerzijds alles te doen wat strekken kan om aan de storingen der open bare orde een einde te maken. Dat verzoek is echter door den centralen raad beantwoord met eene op- roeping in Recht voor Allen aan alle Amsterdamsche partijgenooten om zich Zaterdagavond eens terdege te weren. Te Oude-Wetering is het Zondagavond eenigs- zins onrustig geweest, doch met eenige gebroken ruiten is het afgeloopen. Aan het verhaal dat daaromtrent in de N. R C. voorkomt, ontleenen wij het volgende Een lid der doleerende gemeente is voogd over vier kinderen, die te Amsterdam in eene R K. weesinrichting verblijf hielden. Voor eenige rnaan- den haalde de voogd zijne pupillen uit het gesticht, bracht hen onder zijn dak en nam het werk der //reformatio" ter hand. Eenmaal zijn de oudste drie meisjes, tusschen de 14 en 20 jaar, naar de R. K. kerk te Roelofarendsveen gegaan, maar verder zijn zij weggebleven zelfs hebben zij een enkele maal de doleerende kerk bezocht. Over dezen voogd is de verontwaardiging der roomschen losgebroken en met hem moesten zijne geloofsgeuooten het ontgelden. Voorloopig had echter deze zaak geen andere gevolgen, dan dat de doleerende wiukeliers een paar klanten verloren. Zondagavond was er echter kerk bij de dolee- renden. Daar waren ook de drie bewuste meisjes. Een 30tal mannen, grootendeels of uitsluitend katho- lieke bewoners van het naburige Roelofarendsveen, kwamen onder de godsdienstoefening binuen, maar hielden zich rustig. De kerk gaat uit, de meisjes, die men niet veilig acht, worden door politie naar huis gebrachthet troepje manifesteerenden groeit aan en trekt zich in eene herberg samen. Daarna wordt de tocht langs het dorp onderuomen. Men zingt eenige deunen, waarin de doleerenden beur- telings met doodtrappen en de hel bedreigd worden. De ruiten worden ingegooid bij den hoofdonder- wijzer der Christelijke school en eenige andere leden der doleerende gemeente. Daarna echter zakte het opgewonden troepje naar Roelofarendsveen af en keerde de rust weder. Naar de daders wordt een onderzoek ingesteld. Op de kust van Nieuw-Schotland heeft een zware storm gewoed. De Eugelsche bark Melmerby, met een lading hout vau Quebec dreef een week lang rond, tot zij op een eilaud bij Pictou op de klippen liep. De kapitein en 16 man beproefden in een boot te landen, doch alien, op 3 na, ver- dronken. Vier andere zeelieden bleven op het wrak, zonder dat men in staat was hen te redden. Voor kaap Briton vergiugen drie onbekende schepen met man en muis. Een Britsche lorpe- doboot werd drijveude gevonden zonder hare beman- ning 23 koppen die echter door een ander oorlogsschip gered is. De te Parijs verblijf houdende Duitsche socialisten hebben Zaterdag de intrekking van den kleinen staat van beleg in hun vaderland op zonderlinge wijze gevierd. Ten getale vau ongeveer 200 vereenigd in eene met een paar roode vlaggen versierde zaal, zongeu zij een pasklaar gemaakte Marsedlaise en daarop vertoonde zich op een soort van tooneel een Berlijnsch politie-agent, die, dapper uitgejouwd, de aanwezigen uit naam van Keizer Wilhelm uitnoodigde, de uitvaart van den kleinen staat van beleg bij te wonen. Nu werd een open doodkisl in het midden van de zaal geplaatst, waarin een kleine jongen. Twee oude vrouwen, de eene de Kolnische Zeitung de andere de Norddeutsche voorstellende, deden dienst als slippendraagsters en iemand hield eene lijkrede, herhaaldelijk afgebroken door het gesnik der oude vrouwen. En nu, zoo eindigde de spreker gaan wij dit dierbaar overschot toevertrouwen aan den schoot van het rariteitenmagazijn op Friedrichs- ruhe. Driemaal werd de kist in optocht de zaal rondgedragen en verdween daarop werd Bengaalsch vuur ontstoken, de muziek' speelde de Marseillaise een bal volgde, dat tot den ochtend duurde. Hermann Zeitung, die zich in een kist van Weenen naar Parijs liet vervoeren, schijnt deze manier van reizen gemakkelijk te vinden. Op dezelfde wijze heeft hij zich nu ook van Hamburg naar Londen doen vervoeren en 4 dagen lang in een kist doorgebracht. Toen een vorigen avond een groote kist van de Hamburgsche stooinboot iu de Theems gelost was, werden de beambten door 6 revolverschoten verrast, die uit een gat in de kist kwamen. Dat waren Zeitung's vreugdeschoten. De eigenaaT van den revolver hief op hetzelfde oogenblik het deksel op en brak in een luid hoera los. Men hielp hem uit de kist en was verwonderd slechts een 4 voet hoog sterveling voor den dag te zien komen. Hij verklaarde zijn geluk te komen beproeven als „merkwaardigheid" in Lon- densche kijkspellen. Er is te Petersburg eene rechtszaak aanhangig, die veel aandacht trekt. Het betreft een broeder- moord. In eene goede burgerlijke familie daar ter stede, Vladovski geheeten, waren twee broeders die zielsveel van elkander hielden, hoewel zij zeven jaar in leeftijd verschilden. Eens toen de jongste door een hond gebeten waswerd de oudste krankzinnig, uit angst dat de geliefde broeder hondsdol zou worden. Na eenige tijd in een gesticht verpleegd te zijn, was zijn toestand in zooverre verbeterd, dat hij in het gezin kon terug- keeren, maar hij bleef zeur droefgeestig en half waauzinnig. De jongste broeder had eerst in de medicijnen gestudeerd, maar deze studie voor die van het recht moeten verwisselen daar hij niet in staat was de tooneelen in de snijkamer aan te zien. Hij zag voortdurend zijn ouderen broeder door zielelijden geplaagd en was ongelukkig door zijne onmacht om dit lijden te lenigen. Oulangs op een avond nadat de arme (lijder weder zijne angst en en nooden aan zijn jongeren broeder had geopen- baard, nam deze een revolver, schoot hem door het hart en zette zich toen in de huiskamer aan de theetafel zeggende//Zoo, nu zal die arme broeder ten minste niet meer lijden." Nadat hij zich vrijwillig aan de justitie had overgegeven, heeft men getracht zijn ontoerekenbaarheid te be- wijzenmaar hij verzet zich tegen deze pogingen en zegt dat hij de daad iu vol bewustzijn gedaan heeft om zijn geliefden broeder van zijn lijden te verlossen. Over drie maauden zal de zaak voor de rechtbank komen. Zal deze //moordenaar uit liefde" veroordeeld worden? Waarschijnlijk niet, en dit is een der weinige gevallen, waarin men vrede kan hebben met de in Rusland heerschende gewoonte, volgens welke de gezworenen meer naar de inspraak van hun hart dan volgens hun oordeel over het al of niet geleverde bewijs van het straf- bare feit vonnis vellen. De correspondent te Brussel van de N. R. Ct. maakt melding van het volgende betreurenswaardig voorval bij gelegenheid van de heropening der lessen aan de vrije universiteit. Op het raadhuis had eene plechlige audientie plaats en den burge- meester in zijne hoedanigheid van voorzitter vau den raad van beheer, hield eeue redevoeriug ter eere van een lid, dat wegens zijnen hoogen leeltijd ontslag genomen had uit dien raad. Toen nu de heer Philipsou, voorzitter der faculteit van wijs- begeerte en letteren, tot rector voor het volgende jaar gekozen was en het woord nam om de ge- bruikelijke redevoeriug te houden, werd er uit het auditorium een geroep van Weg met dejodenl" aangeheveu, zoo aanhoudend, dat de heer Buls de tusschenkomst der politie moest inroepen. De studenten boden toen heftigen tegenstaud. Sora- migen werden naar het bureau gebracht, maar weder vrijgelaten. Te midden van geraas, misbaar en groote opschudding werd de vergadering opgeheven. Eeue electrische stad. De stad Scranton bij Philadelphia met eene bevolking van 90000 zieler., kan met hel volste recht aanspraak maken op den naam van electrische stad, hoewel zij pas 23 jaren bestaat. Iu deze plaats geschiedt alles langs electrischen wegde strateu en huizeu zijn elec- trisch verlichtalle machines werken door electri- citeit, wagens en rijtuigen worden er door electro- motoren in beweging gebracht, er is een telegraaf, telefoon, er staan phonografen ten dienste der bevolking, kortom, Scranton is een stad, zooals de toovenaar Edisou zich die waarschijnlijk in zijn electro-fautasie zal voorgesteld hebben. Een makelaar in huwelijkeu werd dezer dagen te Berlijn voor een paar jaar onschadelijk gemaakt. De man plaatste advertenties als deze #Een jong, ouderloos meisje wenscht met een beschaafd heer in't huwelijk te treden. Adres enz."' Werd er op geschreven, dan antwoordde hij terug, terwijl hij het portret vau een beeldschoon meisje in den brief voegde, hetgeen maar zclden zijn uitwerking miste. Er werden samenkomsten bepaald, in een andere stad, waarvoor zij, die onbemiddeld was, verzocht, eenig geld te ontvangen om de reis te kunnen maken. In den regel volgde het geld en dat het nogal eene winstgevende speculatie was, blijkt uit de opgaven van den directeur vau het postkantoor, die gedurende de maanden Juli en September aan den oplichter of diens gemachtigde een gezamenlijk bedrag aan postwissels van p. m. 900 mark (f 540) had uitbetaald. In Belgie wordt het meer en meer gewoonte, dat de gemeentebesturen zich, voor zij tot eenig groot werk besluiten, de belastiugbetalende raadplegen. Zoo heeft het gemeentebestuur van Marcindle in Henegouwen besloten, alle belastiugbetalende in- woners te raadplegen over den aanleg van een locaalspoor naar Charleroi en het gemeentebestuur van St. Gilles Waes in Oost-Vlaauderen over den aanleg van zulk een spoor naar Antwerpen. Ook in de Brusselsche voorstad St. Josse ten Noode zal voortaan bij belangrijke vragen het volk ge- raadpleegd worden. Het gemeentebestuur zou dan eigenlijk wel naar huis kunnen gaan De driedaagsche muziekuitvoering te Emael in Belgisch Limburg, is op ongewone eigenaardige wijze geeindigd. Diie dagen lang hadden de beide muziekkorpsen de ,/Rooden" en Blauwen" hunne fraaiste muziek laten hooren. Tot besluit moesten beide vereenigingen samen spelen en de prijs zou dan toegewezen worden aan die //kuustenaars", welke het 't langst uithielden. Zoo bliezen de muzikanten er wakker op los

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 2