Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2653. Zaterdag 18 October 1890. 30e Jaargang. DOOBELIJKE VERWANTSGHAP. Binnenland. aanbesteden: ABONNEMENT: Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zieh abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bit blad vcrsehijnt Uinwdag- en Vrljdajravond bij den nlt*ever P. J. t A N BE S A W P E te Ter Nenzen. Bargemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Dinsdag, 21 dezer. 's morgeiis 11 uren, op het gemeenteraadhuis, bij enkele inschrijving, Het leggen van RIOLEN met bij le vering der benoodigde materialen. Bestek en voorwaarden liggen op de gemeente Secretarie ter inzage en zijn aldaar verkrijgbaar, tegen 50 cents per exemplaar. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij den gemeente-bouwmeester. Ter Neuzen, 10 October 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. F»olitieli Overziclit. John Bull heeft de handen weer vol met zijn Ieren. Twee der Iersche nationalisten, die voor de rechtbank te Tipperary moesten verschijneo, de heeren Dillon en O'Brien, zijn naar Amerika uitgeweken. Het openbaar ministerie requireerde onmiddellijk in beslagneming van den gestelden borgtocht van 2000 pond voor beiden, benevens uitvaardiging van bevelen tot hunne aanhoudmg. Een der bekende leiders van de Italiaansche uiterste liukerzijde, de' beer Felice Cuvallotti, heeft te Florence in eene rede op scherpe wijze de rede van Crispi gecritiseerd. Leve Frankrijk Leve Triestklonk het door de zaal. Binnen kort zal Crispi zeker op deze rede terugkomen, want hij heeft eene uitnoodiging van den burgemeester van Turijn, om daar eene rede te houden, aangenomen. Den Franschen Minister van financien, Rouvier, was ten laste gelegd, dat hij door aankoop en verkoop van staatspapieren rijzingen en dalingen op de geldmarkt heeft veroorzaakt, van welke hij ten behoeve van persoonlijke speculation zou hebben gebruik gemaakt. Rouvier heeft daarop een staat openbaar gemaakt, waaruit blijkt, dat de beschuldi- ging klinkklare laster is. De Zwitsersche Bondsraad heeft den heer Respini, het hootd der vroegere regeering in Tessino, in zijn ambt hersteld. Bij de stemming is gebleken dat de meerderheid voor de herziening van de grondwet 27 stemmen beloopt. In het kanton is het onrustig en daarom worden troepen hier en daar gelegd. Volksbijeenkomsten zijn verboden en iedere onwettige maatregel zal ten strengste worden gestraft, zoo luiden de orders. De zaak van den te Louden verblijf houdenden beeldhouwer Castrioni, die beschuldigd is van moord, gepleegd op het lid FEUILLETON in III. NACHT EN MORGENROOD. Het groene gordijn was in het midden gescheiden, en Mina Waldstein stond in de opening. Zij had een sneeuwwit kleed aan, dat in bevallige plooien ora haar lijf golfde. Het schoone blonde haar was los, en hing van hare schouders tot op den grond neder, terwijl zij met uitgestrekten arm vreesachtig en augstig naar haren vader zag. Zij was doodsbleek, bewoog zich slechts langzaam en aarzelend naar voren, en geen trek verried dat zij van mijne tegen wooraigheid bewust was. Toen zij op twee schredeu afstands van mijnen stoel genaderd was, zag ik in hare eene hand een heker van goud, met sraaragden ingelegd, welke behoorde bij de flesch die ik in mijne hand hield. Eene doodsche stilte volgde. Ik zag naar den dokter. Hij stond op, en gaf mij door een teeken te kennen, dat ik den beker, welke zijne dochter vasthield, uit de flacon vullen zou. Zijne oogen fonkelden vurig onder de witte wenkbrauwen en ik was gedwongen dit bevel op te volgen. Ik trad naar Mina toe en goot den inhoudvande flacon in den beker. De vloeistof was kleurloos en der Tessiner regeering Rossi, is verdaagd. De verdediger zal bewijzen, dat Castrioni, toen de daad gepleegd werd, niet in Zwitserland was. Intusschen blijft de beschuldigde in de gevangeuis. De latere berichten uit Zwitserland melden, dat de toestand algemeen kalmer is geworden in Tessino. De liberalen bebben besloten aan eene verzoenings- conferentie deel te nemen. Uit Weeneu wordt bericht, dat de spanning onder de Armeniers in Konstantinopel toeneemt, tengevolge van het gerucht, dat op enkele Armenische gevangenen de pijnbank zou zijn toegepast. Vooral op den Turkschen Minister van justitie zijn de Armeniers zeer gebeten. Daar is een ukase uit de lucht gevallen in St. Petersburg, een wet tot bescberming van den arbeid. Niemaud heeft iets gehoord van een ontwerp of van beraadslaging endaar is de wet. Dat kan alleen in Rusland zoo, in een land waar een despotiek gezag heerschtgeen commissien en sub—commissien, geen Kamer van afgevaardigden, geen Senaat zijn er noodig om een wet te scbeppen en in praktijk te brengen. Op eenen goeden morgen zegt de Czaar tot een bevoegden minister ,breng mij een wetsontwerp tot bescherming van den arbeid." De minister gehoorzaamtde Czaar teekeut, en het ontwerp is eene ukase geworden. Een land met een bekwaam en goedgezind despoot brengt het stellig verder dan een republiek waann de partijen elkaar beurtelings van 't kussen jagen. De nieuwe wet of ukase heeft betrekking op de civiele verautwoordelijkheid der werkgevers tegenover hunne werkiieden ingeval van ongelukken. 0ns bestek laat niet toe de ukase in hare bijzonder- heden op te nemen, het zij genoeg te zeggen, dat zij op meer dan een punt navolgiug verdient. Als zij nu maar in toepassing wordt gebracht en niet alleen op het papier blijft staau totdat een gril van den Czaar haar weer opheft zonder ooit in werking te zijn gewest. Uit Konstantinopel wordt geseiud, dat de Ame- niers en Drusen te Selenkia in Sirie de kazerne in de lucht hebben doen springen, waarbij 40 Turk- sche soldaten gedood werden. Tevens overvielen zij de openbare gebouwen, vermoordden den gouverneur, beroofden de kas en bevrijdden uit de gevangeuis de Drusen, die wegens den opstand in den Libanon gevangen waren genomen. Prov. blad no. 88 bevat eene circulaire van den Commissaris des Konings aan de burgemeesters in Zeelaud, waarin hij, naar aanleiding van een ontvangen ambtsbericht dat zich het mond- en klauwzeer geopenbaard heeft onder een koppel runderen in de gemeente Vaals in Limburg, wijst op het gevaar, dat onzen veestapel en veehandel helder als water, maar toen ik haar inschonk, voelde ik dat de geur in de lucht elk oogenblik sterker en drukkender werd. Ik zag dat zij den drank aan hare lippen bracht, en toen ontmoetten hare oogen een oogenblik de mijne. Eensklaps scheen de geheele kamer rond mij heen te dansen, eene vreemde, tooverachtige muziek klonk in mijne ooren, mijn hoofd klopte onstuimig en ik zonk be- wusteloos voor hare voeten neder. Het was klaar dag, toeu ik uit mijne bezwijming outwaakte. Ik lag op eene groote canape of rustbed, in een sierlijk gemeubileerde kamer, met twee groote, openslaande Frausche ramen, die het uitzicht haddeu op een schoonen tuin. Voor eene der vensters stond een schrijflessenaar, waarop papieren, een halfronde bel en en een blad met dichtgekurkte flesschen. Het was een heerlijke dag, geen wolkje dreef aan het heldere azuur van den hemel, en in de verte zag ik de zee, waar- over zich hier en daar een een wit zeil vertoonde, terwijl het stille golfgeklots zachtkens tot mijn gehoor doordrong. Voor het huis schenen rozen en jasmijn naar boven te groeien, want ik kon de scharlakenroode knoppen van de eerste en de witte sterren van de laatste te voorschijn zien komen. Dit alles maakte echter geen indruk op mij, want het was mij onverschillig waar ik mij bevond, of hoe ik er gekomen was. Ik voelde door mijne leden een loomheid en uitputting, alsof ik maanden lang er aan de koorts had gelegen, en deze mij bedreigt, indien die ziekte zich in ons land mocht 'spreiden. Vooral in de grensstreek van Zeeuwsch- Vlaauderen bestaat kans op overbrenging speciaal uit Oost- en West-Vlaandereu en zal op de ter weiding toegelaten runderen en schapen scherp toezicht moeten worden gehouden, terwijl tegen ongeoorloofden invoer van runderen, schapen en varkens ten strengste moet worden gewaakt. De Commissaris verzoekt den veehouders be- hoedzaamheid aan te bevelen, ook in het toelaten van vreemde kooplieden bij het vee en hen indachtig te maken, dat bij onverhoopt ontstaan der ziekte onverwijld aangifte moet worden gedaan. In het laatste geval wordt de strenge toepassing der wet van 20 Juli 1870 (Stbl. no. 131) aan- bevolen, met name ten aanzien van afzondering en toezicht, het plaatsen van kenteekenen en de onmiddelijke kennisgeving aan den districtsveearts. Bij het voortgezet debat in de Tweede Kamer, over de Floreszaak verklaarde de Minister Woensdag gaarne de beeindiging van het tinonderzoek te wenschen maar de verantwoordelijkheid der staking rustte op de Indische regeering. Eene gewijzigde motie-Cremer, uitsprekende de noodzakelijkheid der staking van alle verdere mijnonderzoekingen op Flores, werd verworpen met 59 tegen 26 stemmen. Eene motie-Roell, akte nemende van de verklaringen der regeering omtrent hetgeen haar wenschelijk voorkomt met betrekking tot de mijnonderzoekingen op Flores, werd goedgekeurd. In een kortstondige vergaderir.g heeft de Tweede Kamer gisteren de voor openbaar debat jioe aanhangige wetsontwerpen ten einde gebracht. Zoowel het wetsontwerp tot bekrachtiging der met den heer Croll gesloten overeeukomst nopens de dokwerken te Taudjong-Priok (Batavia) als die, noodig geworden tot regularisatie der zaken van het overuemen van het Rhijuspoorwegbedrijf, als nopens de afschaffing der scheepvaartgelden op het kanaal van IJmuiden, werden zonder stemming aangenomen. Een kort debat volgde over de vraag of de door den Minister van Financien ingediende belas- tingontwerpen thans nog of eerst na het reces der Kamer in de afdeeliugen zouden worden onderzocht. De centrale sectie had tot het laatste beslotende heer Borgesius wenschte dadelijk onderzoek Zijn voorstel werd echter verworpen met 38 tegen 34 stemmen, zoodat het onderzoek eerst zal plaats hebben na de terugkomst der Kamer, die tot nadere bijeenroeping is uiteengegaan. De vereeniging „Moed, Beleid en Trouw," onder beschermheerschap van Z. M. den Kouing, en onder het bestuur van vele hoogstaanzienlijke mannen, militairen en niet-militairen, heeft tot het Nederlandsche volk het onderstaande manifest gericht: tfLandgenooten Op den 30 April 1890, den nu eerst verlaten had. Lichamelijk gevoelde ik mij zoo zwak, dat ik geen vinger bewegen kon, waarom ik geheel werkeloos in de kamer en door het venster rond zag. Ik was alleen. Toen kwam mij eensklaps als een electrische schok de her- innering aan den avond van mijne aankomst in Prolldu voor den geest. Mijn vroeger geloof, mijn blind vertrouwen in dokter Waldstein, ver- dwenen, om plaats te maken voor bitteren haat en afschuw tegen den ouden man. Maar mijne lichaamszwakte verijdelde mijn voornemen om op te staan, en toen het mij eindelijk gelukte mij op den eenen arm op te richten, voelde ik mij zoo uitgeput, dat ik bedwelmd en machteloos weder op de canape nederzonk. Negen uren ligt hij daar reeds bewusteloos. wanneer dat nog vijf uren langer duurt, dan weet ik dat mijne plannen gelukken zullen. Dood en leven leven en dood hoe wonderlijk zijt gij aan elkander verbondenDeze woorden werden op een zachten, maar vasten toon uitgesproken. Hoewel ik geen teeken van leven gaf, had ik de stem van dokter Waldstein herkend. Ik hield mijne oogen dicht en luisterde. Denkelijk was hij alleen, want er volgde geen antwoord, ik kon ook door het krassen van zijne pen begrijpen, dat hij druk schreef aan zijnen lessenaar. Vroeger sprak ik van mijne erge zwakte, maar tot mijne groote vreugde begon ik te bemerken, dat, terwijl ik met geslotene oogen nederlag, mijn geest gedurig sterker 75jarigen gedenkdag van het bestaan der Militaire Willemsorde, werd onder de hooge bescherming van Z. M. den Koning eene Vereeniging gesticht, die onder de zinspreuk „Moed, Beleid en Trouw" werkzaam wil zijn in het belang van de Ridders der Militaire Willemsorde beneden den rang van Officier. De Vereeniging wil die Ridders bij hun terugkeer in de Burgermaatschappij zoo mogelijk aan eene passende betrekking helpen hen geldelijk steunen, wanneer zij, voor weiken ongeschikt, buiten hun schuld in armoede vervallen na hun dood zooveel mogelijk zorgen voor hunne weduwen en weezen. Om dat doel te kunnen bereiken is er geld, ja zelfs veel geld noodig, doch bij het stichten der Vereeniging rekenden wij op Uwen steun. Nederland zendt zijne zonen naar Oost-en W est, ingedeeld bij Land— of Zeemacht, om te waken voor de eer van Nederlands vlag om het gezag van onzen geliefden Koning ook in onze schoone Kolonien hoog te houden, doch Nederland vergeet die zonen niet. De braven, die voor dat doel hun leven veil haddendie blootgesteld aan de verwoestende ziekten van een tropisch klimaat, aan de duizende gevaren van een hardnekkigen strijd tegen een dapperen vijand, uitmuntten boven velen, hunne kameraden ten voorbeeld waren, en den roem van Nederlands leger en vloot verhoogden die braven worden door U landgenooten hooggeschatgij volgt hen op hun moeielijk pad. Wanneer die dapperen in het Vaderland terug- keeren, versierd met het kruis voor Moed, Beleid en Trouw, doch dikwerf met eene zwaar geschokte gezondheid, mogen zij niet in armoede vervallen, niet zijn blootgesteld aan zorgen en gebrek. Helpt ons dat te voorkomen. Met vol vertrouwen doen wij een beroep op Uwe medewerking, Uwe offervaardigheid, Uwen steun. Aan eene jaarlijksche gift van minstens f 5,— is volgens de Statuten het lidmaatschap der Ver eeniging verbonden. Donateurs zijn zij die een jaarlijksche gift van f 25,dan wel eene gift in eens van 200,storten. Maar elke gift, hoe gering ook, is als blijk van belangstelling in het door ons ondernomen werk hartelijk welkom. Vergeet niet dat met vele kleine giften een groot doel kan worden bereikt. Wanneer iemand over eene betrekking heeft te beschikken, waarvoor een oud-soldaat geschikt is, dan doe hij daarvan opgave aan den secretaris van het bestuur den kolonel der mariniers F. A. van Braam Houckgeest te Amsterdam. Men leest in het Handelsblad Het vooraf beraamde schandaal, waarvoor de heer Tindal verantwoordelijk is, heeft Maandagavond plaats gehad. Hij wist van te voren wie op zonden komen als werd. Het werd mij langzamerhand duidelijk, dat de oude mij, met een mij onbekend oogmerk, tot toetssteen van eene zijner duivelsche proefnemingen had gemaakt. Hij had door den invloed van het dierlijk magnetismus, mij tegen mijnen wil traps- gewijze zoover gebracht dat ik volkomen aan zijne macht onderworpen was. Ik nam daarop het besluit, om tegenover zijne verdere handelingen een vasten wil te stellen, mij echter voor het oogenblik stil en onbewegelijk te houden. De dokter scheen wan meening te zijn, dat ik nog bewusteloos was, ik wilde hem deze gedachte niet ontnemen, omdat ik wilde hooren, of de oude man niet nog iets van zijne oogmerken zou te kennen geven. Hoe lang ik in dezen toestand nederlag, weet ik niet, maar eensklaps bemerkte ik, dat, sedert mijn ontwaken tot bewustzijn, bestendig dezelfde geraniumlucht, mij omringd had. Toen mij dit duidelijk werd, maakte zich eene vrees van mij meester, die ik niet in staat ben te beschrijven. Ik kwam echter weder tot bezinning en trachtte mij bedaard elke gebeurtenis te herinneren, die betrekking had op mijnen omgang met dokter Waldstein en zijne dochter. Ik herinnerde mij nu, dat ik den geraniumgeur nooit bemerkt had, dan wanneer Mina tegenwoordig was, en eveuwel was ik overtuigd dat zij v66r de komst van den dokter niet in de kamer geweest, noch op't oogen blik in de nabijheid was. Als een plotselinge bliksemstraal school eene gedachte mij door het SEIZE COHAST mil EST urn

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1