Telegrafische berichten. Gemengde berichten. TER NEUZEN, 14 October 1890. Provincie. Scholen Bijdragen. Noord-Brabant 141 120,891 Gelderland 122 87,413 Zuid-Holland 199 w 182,112 Noord-Holland 127 128,367 Zeeland 34 18,983 Utrecht 84 w 51,571 94 47,782 Overijsel 33 27,717 Groningen 47 u 27,438 Drenthe 8 4,750 Limburg 38,900 Te zamen 941 f 735,924 RECHTSZAKEN. ArroHdissenieiits-rechtbsuik te Middelburg. De Minister van Waterstaat verklaart, in de mem. van antw. op de nieuwe postwet, dat voor een uitbreiding van het maximum-gewicht der brieven, die tegen enkei port knnnen worden ver- voerd, van 15 tot 25 gram niet de minste aan- leiding bestaat. Bij de insluiting van twee octavo- velletjes postpapier in een omslag, wordt dat gewicht van 1 5 gram nog niet oversehreden. In dien men dan nog meer wenscht in te sluiten, is het niet onbillijk, dat men ook een hoogere port betale. Het vermelde maximum-gewicht komt overeen met het maximum-gewicht der brieven, die in het internationaal verkeer tegen enkel port kunnen worden verzonden. De Memorie van antwoord op het afdeelings- verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot regeling der brievenposterij is verschenen. De Minister van Waterstaat verklaart voornemens le zijn de herziening der Koninklijke besluiten, die door deze wet noodig za] worden, in den geest van het wetsontwerp te zullen bevorden. Een verlaagd port binnen zekereu kring wordt ingevoerd, zoodat het port voor brieven zal bedragen, bij een maximumgewicht van 15 gram a. indien de brief wordt besteld binnen den kring van het post- of hulpkantoor, waar die ter post wordt bezorgd (stadspost) 3 cents b. indien de bestelling plaats heeft buiten den kring 5 cents boven 15 tot en met 200 gram 10 cents, en boven 200 tot en met 500 gram 15 cents. Thans is in druk verschenen als bijlage D bij de begrooting van het departement van binneul. zaken voor 1891 een lange lijst der bijzondere scholen, gesticht of onderhouden door vereenigingen, welker besturen aanvraag hebben gedaan om uitkeering van de toelage volgeus de nieuwe onderwijswet. De lijst bevat de aanwijzing van 941 scholen, waarvan een twintigtal na 1 Januari 1890 is ge- opend. Over de provincien zijn zij aldus verdeeld (met bijvoeging der aangevraagde bijdrage uit op den aard der bestanddeelen (kwalitatief onderzoek) en zoodanige, die bovendien de hoeveelheid dier bestanddeelen betreffen (kwantitatief onderzoek). In den regel wordt verondersteld, dat de aan- vrager zelf de bestanddeelen aangeeft, die hij, hetzij kwalitatief hetzij kwantitatief, wenscht bepaald te zien. Doet hij dit echter niet, vraagt hij bij voorbeeld naar de bestanddeelen van een artikel in het algemeen, of wel stelt hij de vraag, zooals bij zuivelprodructen en grondstoffen kan voorkomen is dit artikel in zijn soort goed of minder goed dan kan hij als antwoord daarop geen andere opgave verkrijgen dan aangaande de soort en hoeveelheid van bestanddeelen, die vatbaar zijn om door chemisch onderzoek erkend te worden. Het spreekt vanzelf, dat die bestanddeelen dan de zoodanige zijn, met welke naar den tegenwoordigen staat der kennis, de dus genoemde kwaliteit van het artikel geacht wordt het nauwst samen te hangen. Het tarief treedt in werking 1 Nov. a. s. Men zie voor verdure bijzonderheden bovenge- noemd no. der Staatscourant. de op heden gehouden herkiezing t H H Deze opgaaf is echter nog maar voorloopig. De Regeering wacht nog de beslissing af van Ged. Stateu, of aan de vereischten der wet is voldaan. In de Staatscourant no. 239 is opgenomen het door den Minister van Waterstaat, handel en nijverheid vastgesteld tarief der kosten van onder- zoekingen aan de Rijkslandbouwproefstatious, uit- sluitend ten behoeve van landbouwers, die in Nederland zijn gevestigd. Voor ieder ander wordt het dubbel der vastgestelde prijzen in rekening gebracht. De bedoelde stations zijn bestemd voor het onderzoeken, op bijzondere aanvraag, van grond- soorten, meststoffen, landbouwvoortbrengselen, zaden en alle andere grondstoffen ten behoeve van den landbouw. Belanghebbeuden moeten zich met de vraag om onderzoekiugen mondeling of schriftelijk wenden tot den directeur van het proefstation, gelegen in den kring waartoe hunne woonplaats behoort. Tweeerlei vragen kunnen worden gedaan 1 naar de echtheid van een artikel, dat is de vraag of het datgene is, waarvoor het wordt verkocht of uitgegeven. Hierbij kan tevens de vraag gesteld worden naar het al of niet vervalscht of vermengd zijn van het artikel met daaraan vreemde bestand deelen maar niet indien het vervalscht of vermengd is, naar den aard en de hoeveelheid der vreemde bestanddeelen. De laatste vraag behoort tot de tweede rubriek. 2°. kan worden gevraagd naar de samenstelling en het gehalte van een artikel. Deze vraag heeft betrekking op de afzonderlijke bestanddeelen en splitst zich in vragen die alleen betrekking hebben De gerustheid of kalmte onzer vele kippen- en konijnenhouders is weer teruggekeerd, door de arrestatie van den vermoedelijken dader der vele en geheimzinnige diefstallen. Door de politie van onder de bedstede gehaald, is hij van zijne woning naar IJzendijke vervoerd, om van daar naar Mid- delburg getransporteerd te worden, waar hij den vorige maand zes weken preventieve hechtenis eveneens voor hetzelfde handwerk had ondergaan, als verdachte dader. 't Is dus wel ongelukkig, als men altijd een kwaad vermoeden op denzelfden persoon heeft. IJzendijke, 13 Oct. De tram heeft de kom onzer gemeente bereikt. Van Eecloo af is de baan aangelegd tot Watervliet, het dorp, en nog een afstand van een goed uur en beide tramwegen, der Belgische en Hollandsche maatschappij, zijn een. De onderhandeling met de lijn BreskensMal- deghem, vooruamelijk over het gebruik van het deel BreskensSchoondijke, heeft tot geen bevre- digend resultaat geleid. Het verzoek van IJzendijke's comite is door het beheer der oudere lijn van de hand gewezen. een half droomerig genoegen naar zijne woorden. De invloed van vreemde gouden letters aan den muur brachten mij, om zoo te zeggen, in eene bedaarde opgewoudenheid, welke ik wel verlangd had dat altijd had mogen voortduren. Het fluweelen gordijn, dat het andere einde der kamer verborg, was achter mij, en mijn gezicht was naar den ouden man toegekeerd, wiens fantastische bese.hou- wingen ik een aandachtig oor leende. Ik geloofde volkomen veilig te zijn en verschrikte dus niet, geen mijner spieren bewoog zich, toen ik meende dat de geheimzinnige geur zich weder in de kamer verspreidde. Mijne oogen zochten het aangezicht van den dokter, en nu bemerkte ik dat hij, ter- wijl hij mij aankeek, zijne hand uitstrekte naar de flacon met het smaragden deksel. Hij opende haar werktuigelijk, en schoof haar over de tafel naar mij toe, terwijl hij mij te gelijker tijd beduidde, dat ik haar aan moest nemen. Ik deed dit en, de richting van zijne oogen volgende, zag ik achter mij om. (Wordt vervolgd.) Bij de op heden gehouden herkiezing voor een lid van de Provinciale Staten van Zeeland, hebben, voor wat Ter Neuzen betreft, 300 kiezers hunue stem uitgebracht. Bij de verkiezing op 30 Sept. stemden 288 kiezers; het aantal kies- gerechtigden bedraagt 505. Te Hoek brachten heden van de 162 kiezers 61 hunne stem uit, de vorige maal 65. Gisteren is door den veldwachter Wondergem met den brigadier van den Ameele, te Hoek, een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar de ontuchtige handelingen met een jongen van elf jaar gepleegd door Jozeph v. d. W., koopman, in de gemeente Ter Neuzen zijn verblijf houdende. Hij is door de politie voorloopig aangehouden om ter beschikkiug der justitie te worden gesteld. Yoor de akte—examens in Zeeland, van 8 tot 10 October te Middelburg afgenomen, haddeu zich 17 candidaten (15 m. en 2 vr.) aaugemeld. Een mannelijke candidaat kwam niet op, een ander trok zich terug en drie werden afgewezen. Toegelaten zijn uit Zeeuwsch-Vlaanderen de heeren C. F. Kohler en P. Brakman en mej. J. Schoo, alien van Groede. Axel. In de Vrijdag jl. alhier gehouden ver- gadering van stembevoegde ingelanden van den Buthpolder is tot ontvanger-griffier benoemd de heer P. Dregmans, in plaats van wijlen den heer A. v. O. Kruijsse. Axel. Dinsdag a. s., des voormiddags te 9 ure, zal de Commissaris des Konings dezer provincie, op zijne rondreis onze gemeente komen bezoeken. Axel. Dat er bij de landbouwers alhier nog al eenigen lust bestaat tot het aanschaffen van buiten- landsch vee, blijkt uit de flinke prijzen die voor genoemd vee besteed worden. Zaterdag jl. werd alhier ten overstaan van den notaris P. Dregmans eene koopdag gehouden vau een twaalftal jonge Engelsche en Iersche paarden. Al de aangevoerde dieren werden verkocht. De prijzen per stuk varieerden tusschen f 260,en f 306, Ilulst. A. s. Maandag voormiddag wordt ZExc. de heer Commissaris des Konings in Zeeland in deze gemeente verwacht tot het doen van de officieele vijfjarige inspectie, en zal hier plechtig ontvangen worden. ZExc. zal hier arriveeren via Ter Neuzen te 10,40 ure, in den namiddag zal ZExc. een bezoek brengeh aan de gemeenten St. Jansteen en ClingeDinsdag aan de gemeenten Axel, Overslag, Zuiddorpe en Koewacht en vertrekt van hier a. s. Woensdag voormiddag. Ilulst. Ten gevolge van het prachtige najaars- weder dat den landbouwer vooral ten goede komt, die er dan ook duchtig van profiteert voor het bemesten en bezaaien zijner akkers en het vervoeren vau suikerbieten was de aanvoer ter veemarkt heden niet ruim te noemen, slechts waren aange- voerd 21 stuks rundvee, waarvan 9 verkocht zijn. Yoor biggen heerschte veel kooplust die echter door den kleinen aanvoer niet kon bevredigd worden, 2 kevies met kippen waren onmiddellijk verkocht. Indien het schoone weder nog wat aanhoudt zullen de landbouwers een geheel eind door hunne werkzaamheden zijn en alzoo meer tijd hebben vee aan te voerenden a. s. Maandag zal dat reeds merkbaar zijn. Op de botermarkt heerschte veel levendigheid en ruimde vlug op aan stijgende prijzen voor Ter Neuzen. Men schrijft ons uit Biervliet De gevreesde vlekziekte komt ook in onze ge meente voor. Althans de gewone blauwe tint neemt de huid aan en het gewone voedsel wordt door de varkens geweigerd. Eveuwel herstelden bijna a de aangetaste dieren. Een paar sterfgevallen zijn ons nog bekend geworden, waarbij de arbeider 60 a 70 gulden eensklaps moest missen. De helft der verbouwde suikerbieten zijn reeds scheeps. De opbrengst kan matig genoemd worden, en bleef beneden de verwachting. Door den voorspoedigen groei en den gunstigen stand van alle wortelgewassen, had men wel een paar duizend kilo gewicht per gemet meerder op' brengst gedacht. Door het bij uitstek fraaie najaars weder dezer dagen is de landbouwdrukte nog altijc in vollen gang, alsof het zomertijd was. 's Gravenhiige, 14 Oct. Tweede Kamer. De Minister van Kolonien deelde mede, dat naar aan- leiding van een onderhoud der Ministers van Justitie en Kolonien met de geneesheeren des Konings aan den Ministerraad de beslissing is voorgelegd alsmede de vraag of reeds nu maatregelen dienen te worden genomen om in de waarneming der Regeering te voorzieu. De voorzitter betuigde de deelneming en gehecht- heid der vertegenwoordiging in de ramp en voor de Koningin zoo onuitsprekelijk pijnlijke omstan- digheden. het Met 78 tegen 8 stemmen is aangenomen ontwerp rijkswaterstaatswerken. Bij de interpellatie Cremers over Flores verklaarde de Regeering, dat de tweede expeditie noodig was geweest na den verraderlijken aanslag op de eerste en dat nu een derde gewapende expeditie uit het noorden zou trachten de tinstreek te vinden. Yele leden keurden dit af. De rechtbank heeft in hare zitting vau 14 Oct. de volgende vonuissen uitgesproken J. B., oud 30 j., landbouwersknecht te Bosch- tapelle, is wegens mishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. J. v. G., oud 41 j., schipper te Graauw, is igens diefstal veroord. tot 3 maanden gevang. M. d. M., oud 30 j., smidsknecht te Hontenisse, wegens wederspaunigheid veroord. tot 7 dagen gevang. 1°. ~J. d. R., oud 21 j., 2°. J. d. R., oud 15 3°. C. d. Soud 16 j., alien zonder beroep te Ter Neuzen, zijn wegens diefstal veroord. ieder tot 3 dageu gevang. Uit Amsterdam bericht men Sinds eenigen tijd is de Damstraat des avonds het tooneel van socialistische propaganda. Boven het gedruisch der gaanae en komende menigte klinken de schelle kreten uit van de colporteurs der socialistische bladen, die onverpoosd hunne waar aanprijzen en onvermoeid, tot laat in den avond toe, met hun eentonig geroep de luclit vervullen. Dat het een of auderen dag tot een opstootje, eene uitbarsting zou komen, verwachtte men. De schampere opmerkiugen, den colporteurs nu en dan naar 't hoofd geslingerd, bewezen, dat men 't ver- velend spel moede werd. Maar de verkoopers der socialistische bladen en pamfletten stoorden er zich niet aan, en keerden geregeld op hun post terug, dolend van Dam door Damstraat, vice-versa, langs Rokin, tot Singel, en weer terug, totdat de twaalf slagen al achter den rug waren. Zaterdag avond j I. kwam het tot eene uitbarsting. Bos, de blauwgebrilde was weer verscheneu, verge- zeld van zijne lijfstaffieren. Maar nog was het geen halftien, toen het gezellig, gonzend geroesmoes van den Dam-bij-avond onderbroken werd door angstige kreten, gegil, rumoer. Een troep echte Oranjeklanten hadden de colporteurs ter Kalverstraat ingedreven, en bij Cafe Neuf een formeelen veldslag begounen. Boven de hoofden schitterden chassi- netten, tot opschrift voerende eene aanbeveling der bekende brochure van den heer mr. Spin en van eene andere, genaamd Het beloofde land Kanaan. Daarom was 't den Oranjeklanten te doen En na eene hevige kloppartij vielen de chassinetten den aanvallers als oorlogsbuit in handen. Terwijl de gemoederen wat tot rust komen, stormt eene nieuwe anti-socialistische bende de Damstraat in. llet Oranje wappert aan in de hoogte geheven stokkeu Op het drukste punt, op den hoek der Nes, gaan de poppen aan het dansen. Slechts een agent bevond zich in den aanvang te midden van het geweldig ^brouhaha". Stokken kletteren, vuisten bonzen en beuken op hoeden en hoofden. Een viertal agenten verschijnen ten leste. Zij beginnen met den stok te chargeeren. Langzamerhand komt wat kalmte. En de verschrikte menigte, in verzameld. Menschen met ontdane, verschrikte gezichten beginnen te vragen hoe het afgelooper. is. Spoedig weten alien, dat Bos, de meest bekende der colporteurs, onder bescherming der politie naar het bureau is gebracht, al in het begin van het tumult. Op den Dam wordt 't weer stil, als omstreeks dit uur op alle andere avonden. Heel in de verte klinkt nog het vrijheidslied, maar vaag en onduidelijk, op eerbiedigen afstand van de anti—socialisten, die zich op deze wijze hadden doen gelden. Eenige „afschaffers" hadden voor kortcn tijd in Friesland een vergadering gehouden. Na afloop daarvan moest de rekening betaald worden voor lokaalhuur enz. Daaromtrent vertelt De Volksvriend De rekening van den kastelein voor geleverde koppen thee (behalve de overeengekomen som wegens lokaalhuur) liep bijzonder hoog. Op de hem gemaakte aanmerking was zijn antwoord, dat „de heeren ook moesten in aanmerking nemen, dat hun streven zou uitloopen op den ondergang van zijn bedrijf en broodwinning - Hoe ver men met geduld en overleg komt om dieren af te richten, waarvan men niet kan denken, dat ze eenig gehoor of begrip hadden, bewijst de echtgenoote van den heer G. de Bree, veehandelaar te Baambrugge. In een breede en diepe sloot langs de weide en het erf staat een gebouwtje, waar men melkge- reedschap schoonmaaktin die sloot bevinden zich zeven of acht palingen. Als nu de vrouw, en zelfs soms anderen, zich op de stoep bevinden en roepenkora, jongens, waar ben jeluidan komen de dieren haastig aangezwommen en zuigen aan de vingers of nemen een worm uit de hand aan, zelfs een eind boven water. Yelen komen het zien, en het wordt zelfs voor een liefdadig doel gebezigd, daar er een busje voor de armen staat. Een opzienwekkende verklaring, die wellicht leiden kan tot de ont.dekking van Jack the Ripper, is dezer dagen tegenover de veiligheidscommissie van Witechapel door eene vrouw afgelegd. De vrouw deelde mede, dat zij omstreeks 2 jaren geledeu in genoemde wijk een kamer verhuurde een jongman, die geen werk scheen te hebben hoewel hij steeds volop geld bezat. Het heette, dat hij dit ontving van zijn vader en van zijn broeder, die dokter was. Hij had veel kleederen, revolvers, geweren en andere ,,vreemde gereedschap- pen." Gewoonlijk ging hij 's avonds om 5 uur uit en dikwijls nadat hij laat in den nacht thuis gekomen was, bemerkte de vrouw dat zich bloed- vlekken op zijn kleederen bevonden. Eens was hij thuis gekomen met verscheideue stukken lever, die hij, naar hij zeide, van een vriend aan boord eener veeboot had gekregen. Zij zag dat hij de lever in een courant pakte en aan de veiligheids commissie verzond. Andere stukken pakte hij in briefomslagen, die hij aan een paar nieuwsagent- schappen en aan de politie. adresseerde, doch vergat weg te zenden. Hij had een groot aantal koperen trouwringen en bracht op zekeren keer een met bloed bevlekt wit boezelaaar thuis, dat hij aan de vrouw gaf om te wasschen. Na den laatsten rnoord in Witechapel verdween hij voorgoed. Een paar pantoffels, verscheidene tasschen en een lange overjas, alle volgeus de vrouw met bloed bevlekt, liet hij achter. De vrouw scheen zeer zenuwachtigzij had het geheim niet eer durven vertellen, omdat zij gevreesd had in moeilijkheden te geraken. Ze was overtuigd, dat de man die bij haar gewooud had de echte Jack the Ripper was, de moordenaar van Whitechapel. Door de uitverkorenen van het algemeen stemrecht beschermd tegen mededinging, hebben de 130 voornaamste laarzen— en schoenenfabrieken de Yereenigde Staten den prijs van elk paar er en de zijstraten gevlucht, begint schoorvoetend omzichtig de gestremde circulatie te hervatten Hier en daar zijn nog druk babbelende troepjes van schoenen verdubbeld Dit is een aangenaam vooruitzicht voor vaders van groote gezinnen Een zeker gevolg van de tariefwet is, dat er jaarlijks in Europa een zeer vergroot aantal Amerikaansche millionairs reizen zal. Wie ooit een rijwiel heeft bereaen, weet dat niemand beter dan een wielrijder over de gesteld- heid van een weg kan oordeelen. Er is geen gevoeliger instrument denkbaar. Elke oneffenheid voelt hij, geen losse steen ontsnapt zijn aaudacht, wat trouwens niet te verwonderen is, waar zijn snelheid, ziju veiligheid en dus zijn genot van den weg afhangen. Menige wielrijder, die op sommige wegen niet vooruit kon komen door het trillen of stooten, of grintwegen aantrof als mul zand, zal dan ook den wensch geuit hebben, dat de opzichter eens per wiel den weg raocht onderzoeken. In Duitschland heeft de regeering dit denkbeeld reeds uitgewerkt. De iuspecteurs van de groote rijkswegen zullen weldra een twee- of driewieler bezitten, waarop zij zich van de gesteldheid der wegen kunnen overtuigen. Voor den dienst der wegen langs den Rijn zijn reeds 36 machines aangeschaft. Verdient dit voorbeeld ook bij ons geen navol- ging Wij zouden zeggen ja. Voor zoover ons bekencf heeft reeds een polderbestuur, uit den omtrek der hoofdstad, voor zijn opzichter een rijwiel aan geschaft. Het voordeel is niet alleen, dat een wielrijder gedwougen is op den weg te letten, daar hij anders gevaar loopt te vallen of zijn machine te beschadigen maar dat wielrijdende opzichters ook veel gemakke- lijker en veel meer dan tot dusver de wegen van hun kring kunnen bezoeken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 2