Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. AAWBESTED1ING. Baggeren Havengeul No. 2652. Woensdag 14 October 1890. 30e Jaargang. ilOOBELlJKE VERVVAMSCIIAP. Binnenland. aanbesteden: ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postYoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,4.0. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ■Ml bind verschlint DlnMd.ig- en Vrljdasravond bi| den nltgever P. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4. regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. VAN DE SANDE te Ter Nenzen. Burgemeester en Wethonders van TER NEUZEN zullen op Dinsdag, 21 dezer, 's morgens 11 uren, op het gemeenteraadhuis, bij enkele inschrijving, Het leggen van RIOLEN met bijle- vering der benoodigde materialen. Bestek en voorwaarden liggen, van af 14 dezer, op de geineente Secretarie ter inzage en zijn dan aldaar verkrijgbaar, tegen 50 cents per exemplaar. Plaatselijke aanwijzing zal geschieden op Donder- dag, 1« dezer, des voormiddags 10 uren. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij den gemeente—bouwmeester. Ter Neuzen, 10 October 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. PHILIPPINE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van PHILIPPINE maken bekend, dat door den beer Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid aan het gemeentebestuur van Philippine vergunning is verleend tot het baggeren in den Brakman in de geul langs het schor van den grooten Isabella- polder, gemeente Philippine. Dat het baggeren zal worden aangevangen op Domlerdag den 30 October 1890. Philippine, den 14 October 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. B. D H O O G E. De Secretaris, L. N. STUBB t. JPolitieli Overzicht. De verkiezingen voor de Zwitsersche Kamer zijn afgeloopen. Men heriunere zich, dat bij de vorige verkiezing de meerderheid, welke het vrijhandel- stelsel was toegedaan, plotseling in eene protecti- onistische werd veranderd, door dat de regeering, gebruik makende van een fout in den vorm, de verkiezing der 22 leden van de hoofdstad nietig verklaarde. De kieswet schrijft in zulk een geval geen nieuwe stemming voor, maar bepaalt, dat diegenen als gekozen zullen worden beschouwd, FEUILLETON. 10) III. NACHT EN MORGENROOD. De dokter had meermalen van zijne woning ge sproken. Zij heette Prolldu, men noemde het ook het huis in het zwarte moeras, en 't stond in eene woeste streek bij Gower. Ik maakte bij dag de toebereidselen voor mijne reis, zonder zelfs aan Frits iets van mijn voornemen te zeggen. Zoodra mijn besluit genomen was, werd ik als door eene onwederstaanbare macht naar die plaats heenge- trokken, daar scheen eene levensvraag opgelost te moeten worden. Ik bekommerde mij niet meer om de toekomst nochit verleden. Ik dacht slechts aan dien bedwelmden geur, aan den ouden man, dien ik haatte, en aan de oogen van zijne dochter met hunnen slangenglans. Van de reis zelve weet ik weinig meer. Om elf uur des nachts kwam ik in het stadje B. aan. Niettegenstaande het late uur huurde ik nog een rijtuig en reed, zoo snel als de paarden loopen konden, naar het huis Prolldu, dat omstreeks tien mijlen ver lag. Ik moest in een dorpje halt houden, om in de herberg iemaud op te kloppen, die mij verder den weg zou wijzen. De kust liep langs rotsen die na de personen, wier verkiezing ongeldig werd j verklaard, de meeste stemmen verkregen. Zoo trokken de 22 kandidaten der rainderheid naar den Rijksdag in plaats van die der meerderheid. De op deze wijze tot stand gekomen Tweede Kamer kon in samenwerking met de meerderheid der Eerste Kamer een aantal beschermende rechten invoeren. Men was er vooraf zeker van dat bij de thans gehouden verkiezing de hoofdstad weder .freetraders" zou afvaardigen omtrent den uitslag der verkiezingen op het platteland viel niets met zekerheid te voorspellen. Het bleek intusschen dat ook hier eene beweging ten gunste van den vrijhandel wasontstaan; verscheiden protectionisten, en daaronder zeer invloedrijkeverloren hunne zetels. In Gothenburg zijn eveneens de kandidaten der vrijhandelspartij gekozen. Terwijl de vorige Kamer 117 protectionisten en 105 .freetraders' telde, heeft de nieuwe Kamer 85 tegeustanders en 137 voorstanders van den vrijhaudel. De regeering zal dus in de Tweede Kamer geen steun vinden, maar des te meer in de Eerste. Voorloopig zal het wel niet mogelijk zijn de vastgestelde invoer- rechten op granen weder af te schaffen. Naar het zich laat aauzien, zal dit jaar de begrooting in de Kamer van 1 rankrijk lot heftige discussies aanleiding geven. De radicale afge- vaardigde Pelletan betoogt in de Justitie, dat de republiek nog slechts door een gevaar werd be- dreigd, hare financien. Ten spijt van alle verze- keringen is van spaarzaamheid niets te bespeuren; jaarlijks worden 300 a 400 millioen meer uitge- geven dan de gewone inkomsten bedragen. Van de openbare schuld geschiedt geen opgaaf, hetgeen in alle andere landen, zelfs in Rusland, geregeld plaats heeft. De Fransche schuld is de grootste, die ooit heeft bestaan; zij bedraagt meer dan 33 milliarden en verslindt aan rente meer dan een derde der gewone inkomsten. De tot het linker-centrum behoorende oudminister van financien Leon Say toont aan, dat de ware toestaud der financien wordt verborgen gehouden. Hij ziet alleen redding in eene grondige hervorming van het belastingstelsel en in groote duidelijkheid der begrooting. Door de verhooging der belasting op alcohol kan het evenwicht niet worden hersteld, want niemand durft de verantwoordelijkheid er voor op zich nemen zij zou trouwens het te kort niet kunnen dekken. Hoogere inkomende rechten wd Say niet. Ook wegens de leening zal de minster Rouvier worden aangevallen. De Kamer verlangt eene openlijke inschrijving, Rouvier wil haar door de bankiers lateu plaatsen. Daarenboven wordt de Minister in enkele bladeu beschuldigd, dat hij van zijne positie misbruik heeft gemaakt om zich te verrijken. Reeds verleden jaar werd die beschuldigiug uitgesproken; toen nam omlaag en ging eindelijk in een voetpad over, waar ik mijnen koetsier afdankte en nu den een- zamen weg naar het huis Prolldu alleen voortzette. De sterren verspreidden genoeg licht om den weg te onderscheiden, maar ik geloof, dat ik niet verdwaald zou zijn, zelfs al ware de nacht pikdonker geweest. Toen ik de rotsen naderde, hoorde ik het eentoonige golvengeklots en nu zag ik een kreupelbosch, waardoor ik lichten zag flikkeren. Door eene kleine opening kwam ik onder de boomen, en hier leidde een kiezelpad mij naar een groot, aanzienlijk huis. De gangdeur stond open, en bij het licht van binnen herkende ik den dokter in zijnen groven kiel en het kapje, zooals ik hem den eersten keer in het laboratorium ge- zien had. Zoo, zijt ge daar eindelijk, ik heb u verwacht, zeide hij, mij zijne hand toestekende. Ik vatte haar en in een oogweak beving mij een eigenaardig gevoel van verlichting. Bij de aanraking van zijne hand, bij den klank zijner stem, schenen rust en veiligheid bij mij terug te keeren. Hij nam mijne reistasch over, geleidde mij naar binnen, en terwij ik in de goed verlichte kamer met hem praatte, dacht ik spoedig niet meer aan de bittere, bran- deride vragen, die ik hem wilde onderwerpeu Zoodra ik den drempel overschreden had, verdween mijne angst en gejaagdheid, het was mij te moede als een veroordeeldeu misdadiger, wien plotseling genade wordt aangekondigd. Dokter Waldstein de Minister-president zijne verdediging op zich. Een telegram geeft de namen op der mannen, die na lange aarzeling, in de moeilijke omstandig- heden, in welke Portugal verkeert, eene Minister- portefeuille hebben aangenomen. Zij hebben eene vergadering gehouden welke van 's namiddags 1 tot 6 ure duurde. Men zegt, dat zij het eens zijn geworden over de buitenlandsche en binnenlandsche vraagpunten. Een der leiders van de irredentisten in Italie, Cavallotti, heeft op een feestmaal te Florence getracht de aanklacht te weerleggen, die de Minister- president tegen zijne partij heeft uitgesproken. Men had gevreesd, dat de socialisten wanorde zouden verwekken, maar dit schijnt niet te zijn gebeurd. De Duitsche generaal Werdre is, terwijl hij met den Keizer van Rusland op jacht was, gewond geworden. Eerst werd dit aan een toeval toege- schreven, maar thans melden soinmige bladen, dat op die jachtpartij een moordaanslag op den Czaar is gepleegd, die mislukte, maar waarbij generaal Werdre werd gekwetst. De dader, Hirschgenaamd, zou gevangen zijn genomen. In Argentina is men ook nog niet tot rust gekomen. De geruchteu over het uitbarsten van eene nieuwe omwenteling veroorzaakten te Buenos- Ayres een ware paniek. De troepen trokken door de stad en uit de provincien kwamen versterkingen aan. Admiraal Borvero nam het bevel over de vloot en bereidde zich tot een haudeleud optreden voor. Vele afgevaardigden en senatoren brachten den nacht door in het paleis van den president en de regeering nam ernstige voorzorgsmaatregelen. Aanleiding tot dit alles moet gegeven zijn door eenige sergeants, die een paar regimenten tot opstand trachtten te verlokken. De geueraals schijnen dus niet alleen standjes te maken, de korporaals begiuuen ook al. Nu, het ziet er in dat Amerika alles behalve mooi uitVoor de emigratie zijn die ellendige toestanden zeker niet bevorderlijk. Boveu een vulkanischen bodem en te midden van standjesmakende generaals en korpo raals te wonen, dat is niet alles De toestand des Konings ondergaat geen noe- menswaardige verandering. Hij gebruikt nog steeds weinig voedsel en blijft zeer kalm. In een laag doch ruim ledikant ligt de V orstelijke lijder, meestal oubewust van wat er in zijn ornge- vnig voorvalt. De atmosfeer in het slaapvertrek wordt verfrischt door verdamping van eau-de-cologne, welke men daartoe op een verhitten lepel giet. De tapijten zijn gedrenkt met verdund calbolzuur. H. M. de Koningin bezorkt den kranke eenige malen per dag; Dr. Vlaanderen komt 's morgens en 's avonds. behaudelde mij als een welkomen gast. Hoe wel dadig was de gemoedsrust, die zijn vriendelijk wezen mij bezorgde, na het doorgestane leedIk zou mij zelfs tegen mijn geweten verzet hebben, zoo het mij een woord van waarschuwing had willen toefluisteren. Nadat hij mij mijne kamer ge- wezen had, verzocht hij mij deel te nemen aan een avondmaal, dat gereed stond, daar ik dit, niettegenstaande het late uur, wel noodig zou hebben, na de vermoeienissen van de reis. Ik nam dit gaarne aan. Hij verwijderde zich, om van kleeding te verwisselen, maar keerde spoedig terug, waarop ik hem in de eetkamer volgde. Arglistige duivelIk meende weder in zijn gezicht het grijnzende, hatelijke lachje te zien, maar legde toch mijnen arm in den zijnen en ging vertrouwend en geloovig met hem mede. Listige, doortrapte booswicht. Wanneer hij nog een dag wachtte, dan was het misschien te laat. Zoo ik toen zijn duivelsche slimheid had geweten, dan zou ik hem verworgd hebben, niettegenstaande hij een oud man was. Wij gingen naar beneden door een gang, waar aan het einde de bediende in het zwart met het onheilspellend gezicht ons eene deur ontsloot. Ik was toen niet in eene stemming om veel op te letten, maar toch viel mij het voorkomen van de kamer in het oog, waar wij nu binnenkwamen. De muren waren met donkergroene tapijten begangen, op welke eene teekening met goud kabalistische Uit Apeldoorn wordt o. a. aan de Amst. gesehreven De lichamelijke toestand van den Koning schijnt vrij geruststellend wij moeten dat tenminste op- maken uit het feit, dat de burgemeester Donderdag met zijn geheele familie uit de plaats is geweest, nadat hij te voren eens bij den hofdokter naar den gezondheidstoestand van Z. M. had geinformeerd. Zelfs werd mij Vrijdag verzekerd, dat de phvsieke toestand van Z. M. beter werd, zoodat hij nog wel een geruimen tijd kon blijven leven, iets dat over- eenkomt met de berichten in de andere bladen. De Koningin reed als gewoonlijk in een open rijtuig met een hofdame uit. Dit moet men echter niet toesclirijven aan een verbeterden toestand des Konings, maar wel aan een streng voorschrift van den geneesheer, die, om gezondheidsredenen, dit rijtoertje voor H. M. nood- zakelijk acht. 's Konings toestand blijft onveranderd. Deze officieele mededeeling geeft aan de Haagsche Ct. de volgende opmerking in de pen Maar dat wordt ernstig. Want wij schrijven heden 10 October, en op Woensdag den 15den moeten de 38 millioen aan de Ned. Rhijnspoorweg-Maat- schappij worden uitbetaald, waarvoor, om ze be- schikbaar te kunnen stellen, eenKoninklijk besluit noodig is. Is dat er den 154en niet, dan kan de N. R. S. Maatschappij niet voldaan worden. En wat dan Er zou misschien wel iets op te vinden zijn. De N. R. S. Maatschappij zou b. v. zeker wel uitstel tot 15 Januari willen geven, omdat zij dan vrij zou zijn van het betalen van de f 95,000 legesgelden die zij bij afdoening van de koopsom in 1890 zou hebben te betalen. Maar dit zou een al te groote teleurstelling voor de departements- ambtenaren baren. Doch zonder een dergelijke schadeloosslelling zal de maatschappij wel geen genoegen nemen met uitstel van betaling. Als er vdor Woensdag niet in den toestand is voorzien, zal er dus misschien voor den Staat niets anders overblijven dan surseance van betaling bij den Hoogen Raad aan te vragen, na door de N. R. S. Maatschappij bij deurwaardersexploit te zijn gesommeerd tot voldoening van de som van 38 millioen gulden N. Ct. met de kosten, sprekende de deurwaarder met Z. Exc. den heer Minister van financien Godin de Beaufort, in persoon. Naar men aan de N. R. Ct. meldt, heeft de commandant van Zr. Ms. zeemacht in O.-Indie zich tot den Minister van marine gewend met een rapport, waarin hij mededeelt, zich niet langer verantwoordelijk te kunnen stellen voor den loop der zaken in ludie, wegens den ellendigen toestand, waarin zich onze marine aldaar zich bevindt. figuren scheen voor te stellen. Op den grond lag een zacht purperrood tapijt, en het eene einde van de kamer was verborgen door een groen fluweelen gordijn. In het midden van de kamer stond eene tafel met uitgezochte spijzen. De kamer werd slechts verlicht door eene, van de zoldering afhangende lamp, welke een helder, gelijkmatig licht verspreidde. Dat vele groen en goud, want zelfs het kristal en porcelein op tafel was van deze kleur, en de kaba listische figuren maakten eerst een onaangenamen indruk op mij, maar toen mijn gastheer zich neder- zette en mij verzocht plaats te nemen, verdween spoedig elk ander gevoel dan dat van kalmte en welbehagen. Dien geheelen dag had ik geen eetlust gehad, nu echter was ik hongerig en liet mij de voorge- zette spijzen dus goed smaken. De bediende ver- toonde zich alleen maar om de borden en schotels weg te nemen, terwijl de dokter slechts weinig sprak, om mij niet in mijne bezigheden te storen. Eindelijk had ik mij genoeg verkwikt en de bediende nam alles weg, behalve den wijn. Hiervan stonden verschillende soorten klaar, met kelken van ouder- wetschen vorm. Ik zag ook eene kleine gouden flacon van schoon, gedreven werk, de hals sloot met een deksel, waarin een groote smaragd was gezet. Deze flacon stond ter rechterzijde van deu dokter, en was niet geopend. Het gesprek van Waldstein was voor mij belang- lijker eu boeiender dan ooit, en ik hoorde met TER \EimSI NE C01IRAST TE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1