Aigemeen Nieuws- en Advertentieblad m voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 1AMBBSTEDU6. No. 2651. Zaterdag 11 October 1890. 30e Jaargang. DOODELIJKE VERWANTSGHAPT Binnenland. aanbesleden: 9) n. ABONNEMENT: Bij deze courant behoort ceu bijvoegsel. Het leggen van RIOLEN met bijle- vering der benoodigde materialen. JPolitieli Overzicht. FEUILLETON. TEK \EIZEVSCHE (01 BUT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,324- Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYEETENTIEN. Yan 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. HSU blittl verMchijnt EH»»daa- en VrJjdnSavo»d bij den nltgever P. J. V A M WE 8 k M E te Ter IVenien. Burgemeester en AVethouders van I kR NEUZEN zullen op Dinsdag, 31 dezer, 'smorgens 11 uren, op het gemeenteraadhuis, bij enkele iuschnjving, Bestek en voorwaarden liggen, van af 14 dezer, op de gemeente Secretarie ter inzage en zijn dan aldaar verkrijgbaar, tegen 50 cents per exeinplaar. Plaatselijke aanwijzing zal geschieden op Bonder- dag, 16 dezer, des vonrmiddags 10 uren. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij den gemeente—bouwmeester. Ter Neuzen, 10 October 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. In de Oude Wereld is het vooral Zwitserland, dat onze aandaeht trekt om de beweging in het kanton Tessino. Ongeveer 25,300 kiezers telt het kanton en daarvan hebben 11,928 gestemd voor de herzieniug van de grondwet en 11,834 er tegen. Verder werd uitgemaakt, dat de herzieniug niet door de tegenwoordige Kamer, maar door eene constituante zou plaats hebben. YV ie nu meent, dat men hier met eene zuivere stemming te doen heeft, slaat de plank mis; waartoe anders die groote sommen gelds noodig bij dergelijke stem- mingen De Zwitsersche onderdaan Castioni, be- schuldigd van den staatsraad Rossi, tijdens de onlusten te Bellinzona, te hebben doodgeschottn, werd krachtens eene aanvrage tot uitlevering in zijn eigen domicilie te Chelsea, waar bij de beeld- houwerij uitoefeut, gearresteerd. Castioni had zich schuil gehoudeu. "Vrijdagavond kwam men zijne woning binnen. Zijne dochter zeide, dat haar vader nietthuis was en zij zijne verblijfplaats niet kende men vond hem in een tuinhuis, omringd door Zwitsersche geestverwanten, die aanvaukelijk zich wilden verzetten. Maar Castioni ging vrijwillig mede. In zijne slaapkamer vond men honderden scherpe geweer- en pisto .lpatronen, beuevens eene groote hoeveelheid buskruit. l)e Zwitsersche Bondsraad heeft met algemeene stemmen op eene na een ontwerp aangenomen over de uitlevering van voortvluchtige misdadigers, waarin het beginsel S C H A D U W. Wat is dit vroeg ik aan den dokter. Gij hebt ongetwijfeld wel bemerkt, mijnheer Haugthon, ant- woordde hij, dat ik dezen avond in eene zeer op- gewekte stemming ben. Ik heb daar ook reden toe, want heden ben ik aan het einde gekomen van eene reeks proefnemingeu, die ik noodig had voor eene door mij bedoelde groote ontdekking. Ik verkreeg daarbij als toevoegsel eene zelfstandig- heid, waarnaar ik reeds jaren te vergeefs heb gezocht. Gij hebt het nieuwe preparaat in uwe handen, het is de zuivere, eigenlijke grondstof van het vergif, dat de zoo gevreesde brilslang oplevert. GoedeGod, dokter Waldstein, riep ik uit, terwijl ik de doos ver op tafel nederzette, uwe geheele practische scheikunde schijnt slechts op vergiften te doelen Jongeling, miju doel, mijue taak, mijne eerzucht zijn gevestigd op het doorgronden van het groote geheim des levens, het opsporen van zijnen oorsprong en het ontleden van zijn bestaan. Ik heb het bewustzijn in mij, dat ik bestemd ben, het wonderbaorlijke levens-elixer te ontdekken. Reeds heb ik groote uitkomsten verkregen, maar van niet-uitlevering van politieke misdadigers wordt gehandhaafd, maar het asyl-recht wordt beperkt Bij het onderzoek der bagage van Jean Bonnet, die te Nancy is aangehouden als verdacht van spionnage, heeft men in een koffer, die voorzien was van een kunstig ingerichten dubbelen bodem, papieren gevonden, die geen twijfel omtrent diens schuld overlaten. Mermeix, die thans in z'jne artikelen Boulanger zoozeer tentoonstelt, verhaalt nu zelf, dat hij bij de verkiezingen naar het departement Isere was gezonden, om voor de candidatuur van den gene- raal te werken en dat hij te dien einde 80000 fr. had medegenoruen, die hij ook uitgegeven had. De Duitsche Reizer heeft, evenals bij een vorig bezoek, eene ontmoeting met graaf Taaffe vermeden, omdat hij diens politiek afkeurt. Om die reden is dan ook geen der Oostenrijkscho ministers aan het station of op den Hofburg verschenen, om den Duitschen Keizer te begroeten. Tot minister van oorlog is, in de plaats van generaal Yerdy du Vernois, benoemd generaal Von Kaltenborn— Stachau. Bij de verkiezing van afgevaardigden voor het socialistisch congres te Halle zijn overal met uitzondering van slechts eene plaats alleen gematigden, dat wil zeggeu voorstanders der richting Bebel, gekozen, zoodat de partij der heet- hoofden de voile nederlaag heeft geleden. De ,/Zwijnenoorlog" tusschen Sarvie en Oosten- rijk is ten einde. De Servische gezaut te AY eenen heeft, uit naam van zijne regeering, de door Oostenrjk-Hongarije voor den invoer gestelde voor waarden aangenomen en tegelijk den wensch uit- gesproken, dat de betrekkingen tusschen de beide naburige slaten voortaan weder een volkomen vriendsehappelijk karakter zouden hebben. De republikeinsche beweging in Spanje breidt zich uit. Op 1 October werd te Madrid een groote vergadering gehouden, waar Salmeron en Piv Margal redevoeringen hielden. Zij verklaarden, dat het benoemen van een conservatief rainisterie een groote fout was geweest, dat het land vooruit- gang en geen reactie wilde en dat de toekoinst behoorde aan de Iberische republiek. Om misschien nog ongelukkiger te worden dan Iberie thans is Twee Italiaansche pantserschepen hebben bevel ontvangen om zich naar Portugal te begeven, teneiude de Koningin-weduwe Maria Pia (een zuster van wijlen Koning Victor Emanuel) aan boord te nemen, voor het geval dat de politieke omstandigheden dit noodig maakten. Het is Martens Ferrao met mogen gelukken een uieuw ministerie te vormen. YYll men de zaken voor goed in de war sturen, dan kon men in Portugal niet beter doen en stel een ministerie samen uit de beruchte studenten aan de Coimbrasche universiteit, die lui hebben "t schip van staat in een ommezien op een klip. Een later bericht zegt, dat de Koning den eer ik verder kan gaan moet ik in de donkere ge- heimen van den dood dringen. De vergiftige stoffen, waarvoor gij zulk een afschuw sckijut te hebben, zijn de grondslagen, waardoor ik den oorsprong van het leven denk te kunnen vinden. Terwijl hij deze woorden uitte, nam zijne dochter lachende het doosje op en beschouwde aandachtig de groene kristallen. Ik zag, dat hare oogen ouder deze beschouwing langzamerhand den vreemden glaus vcrloren en eene zachte, liefelijke uitdrukking kregen. Het scheen, alsof zij het doodende kristal met eene soort van liefde en teederheid beschouwde, terwijl ik eene huivering van afschrik niet kon onderdrukken. Mijn hoofd werd ook zoo bedwelmd door den fijnen geur in de kamer, dat ik opstond om mij te verwijdereu. Vader en dochter drongen op een langer verblijf aan, maar toen zij zagen dat er niets aan te doen was, maakte juffrouw Waldstein op de canape, waarvan zij den geheelen avond niet opgestaan was, hare afscheidsbuiging, de dokter deed mij tot de huisdeur uitgeleide. Toen ik buiteu kwam, voelde ik eerst eene duizeling, als zoude ik het bewustzijn verliezen, maar de koude lucht deed mij spoedig weder bijkomen, en ik begaf mij huiswaarts. Zoo dikwijls ik echter aan het tooneel dacht, dat ik zoo even had bijgewoond, voelde ik eene huivering door al mijue leden gaan. Niettegenstaande de buitenge- wone kennis van den ouden man en de schoonheid, het verstand zijner dochter, rezen er argwaau en generaal Abrenesonza, die tot de gematigde progres- jsten behoort heeft opgedragen om een ministerie van eeu verzoenend karakter te vormen. De opdracht is zeker gemakkelijker dan de samen- stelling. De afzondering, waarin Z. M. de Koning, wegens den staat zijner gezondheid, reeds gedurende eenige jaren genoodzaakt is geweest te leven, heeft aanleiding gegeven tot allerlei geruchten en vertelsels. Zoo wist het Radicaal weekblad voor eenige dagen mede te deelen, dat onder het ,/Volk" twee leziogeu rondgaan. Volgens de eene vertoeft de Koning sinds lang in het buitenland. Volgjns de andere //een zeer algemeen gevoelen", is Z. M. zelfs sinds lang overleden Voor de onderteekening van staats- stukken zou dan een #toestelletje worden gebruikt Het Radicaal Weekblad hecht geen waarde aan deze volksmeeningen, maar zegt wel reden te hebben te gelooven aan de waarheid van wat de beer Tindal ,/iiiet waarschijnlijk" noemt, namelijk dat //de Koning tegen zijn zin wordt gevangen gehouden" Welk een kinderachtig en kwaadwillig gebazel Het is volkomen waar, dat Z. M., tegen zijn zin, door de kwaal waaraan hij lijdt, verhinderd wordt zich zoo vrij te bewegeu als toen hij nog gezond was. Dit betreurt ieder, maar mag geen aanleiding zijn voor zotte, oneerbiedige praatjes. Wie aan zijn verbeelding niet den vrijen loop laat, maar alleen op de feiten acht geeft, weet dat de toestand aidus isDe Koning moet zoowel wegens zijn hoogen leeftijd als om de kwaal waaraan hij lijdeude is, zich zeer in acht nemen. Daarom houdt Zijne Majesteit voortdurend verblijf op het Loo met zijn gemalin en zijn dochter, en outvar.gt slechts weinige personen. Het is zeker te betreuren, dat de Vorst zoo weinig meer met zijn volk in aanraking kan kornen en dat hij ook met zijne Ministers slechts schriftelijk in overleg treedt. Maar dit neemt niet weg, dat bij sedert zijn herstel in Mei 1889 zich weder geregeld met de regeeringszaken heeft beziggehouden en zijn grondwettige plichten vervuld heeft, zonder eenige stoornis, totdat nu zeer onlangs een verheffing van zijn nieriijden hem gedwongen heeft strikte rust te nemen. Het is mogelijk, dat deze aanval der ziekte wederom voorziening in de Regeering noodig zal maken, maar blijkeus de laatste kennisgeving der Regeering is het zoo ver nog niet gekomen. Wegens de gebeurtenissen van het vorige j lar ligt het voor de hand, dat de geneesheereu des Konings, zonder wier advies de Ministers geene stappen kunnen doen, uiterst voorzichtig zijn in hun verklaringen. De aard der ziekte schijnt ook mede te brengen wantrouwen in mij op. Ik besloot toen op nieuw, dokter Waldstein nooit weder te bezoeken. Mijn hart zeide mij, dat de omgang met hem niet goed zou afloopen, en de waarschuwingen van mijne verloofde kwamen mij weder voor den geest. Ach, waarom had ik daar niet altijd aan gedacht Terwijl ik mij dit zelfverwijt deed, greep ik naar de rozenknop, die weinige uren geleden nog zoo frisch was. Zij was verwelkt en dood III. NACHT EN MORGENROOD. Eenige dagen na deze bijeeukomst met dokter Waldstein en zijue dochter vernam ik van Holds- worth, dat zij Londen verlaten hadden en naar Wales waren vertrokken. Dit verraste mij niet, daar ik kennis droeg van dit voorgenomen uitstapje. Het kwam mij echter toch vreemd voor, dat men mij niet eenige afscheiJswoorden gezonden had. AVanneer Frits ooit vroeger betooverd was ge weest door Mina Waldstein, dan was dit nu geheel voorbij Ik geloof, dat hij het denkbeeld niet verdragen kon, dat zij zoo ingewijd was in de scheikunde. Hij bloosde ten minste niet meer, wanneer haar naam genoemd werd, en durfde zelfs mij te plagen, mijne liefde daar geplaatst te hebben. Hoe ik mij hier ook tegen verdedigde, hij bleef op zijn stuk staan, en ik zou zeker boos geworden dat het zeer moeilijk is een stellige verklaring uit te sprcken. Hoe dit zij, sedert Mei van het vorige jaar en bepaaldelijk in den afgeloopen zomer is Z. M. betrekkelijk wel geweest. Dat bewijzen de bezoeken, die H. M. de Koningin en de Prinses aan ver- schillende steden des lands hebben gebracht, en de feesten bij den verjaardag der Prinses op het Loo gegeven. Dat bewijst boveniien het bezoek dat Z. M. zelf in de vorige maand van zijn schoonbroeder, den groothertog van Saksen-Weimar, heeft ont vangen en waarover de groothertog zich in zeer gunstigen zin heeft uitgesproken. Zoo is de werkelijke loop van zaken geweest al het andere zijn praatjes en verzinsels zonder waarde. H. Blijkens uader bericht van 's Konings ge- zantschap te Londen aan den Minister van Buiten- landsche zaken is de //Order in Council", waarbij alle invoer van vee uit Nederland in het Vereenigd Koninkrijk wordt verboden, 7 dezer uitgevaar- digd, en zou die //Order" 8 October in werking treden. Tengevolge van dit verbod kan ook geen Nederlandsch vee meer in Groot-Britannie en Ierland worden ingevoerd onder voorwaarde van slachting aan de losplaats. De commissie van rapporteurs voor het reeds lang aanhangig wetsvoorstel van den heer Bahlman z/ter voorziening in den kwijnenden toestand van sommige takken van landbouw" heeft, na kennis genomeu te hebben van de Meraorie van antwoord, haar eindverslag uitgebracht, waarin zij enkel te kennen geeft, dat door de gewisselde schrifturen de openbare beraadslaging over het voorstel genoeg- zaam is voorbereid. De Tweede Kamer heeft nog geen besluit genomen over de behandeling van het ontwerp. Bij het kantongerecht te Lemraer is aange- bracht de volgende niet onbelangrijke kwestie op het gehied van het beheer der kerkelijke goederen en fondsen der Ned. Herv. kerk. Het betreft een vordering tot betaling van ker- kelijken oraslag. De gedaagde heeft de volgende exception opge- worpen1°. Een der kerkvoogden was geen lid- maat. 2°. Kerkvoogden worden benoemd door notabelen, welke laatsten zitting hebben voor vier jaren en om de twee jaren voor de helft aftreden. De notabelen worden door stemgerechtigden en contribuabelen gekozen, doch in meer dan twee jaren was er geen oproeping tot het kiezen van notabelen geschied. 3°. Een der notabelen is orga nist van de gemeente en wordt uit hare fondsen betaald. 4°. Uit de dagvaarding blijkt niet, dat de zich noemende kerkvoogden naar eisch zijn gemach- tigd deze rechtsvordering in te stellen. zijn, ware hij niet voor't overige zulk een vroolijke kameraad geweest. LaDgzamerhand overviel mij een eigenaardig ge- voel, dat ik te vergeefs zocht te verklaren. Ik had Mina Waldstein slechts tweemaal gezieu, maar kon van deze ontmoetingen de herinnering aan den geraniumgeur niet scheiden, waaraan ik eerst slechts met tegenzin dacht. Dit gevoel verdween na verloop van tijd, maar ging over in eene zekere onrust en eindelijk in eene soort van genoegen. Ik droomde er 's nachts van en scheen met dezen geur eene atraospheer in te ademen, die voor mijn leven noodzakelijk was. Spoedig verloor ik alle belangstelling in mijue studien en haakte er naar alleen te zijn, om mijne verbeeldingskracht den vrijen teugei te kunnen laten. Ik zonderde mij meer en meer af, en mijn geest verzonk in eene ziekelijke prikkelbaarheid. Iedereen lette reeds op de voorgevallene verandering in mijn uiterlijk en ik kon zien, dat Frits Holdsworth bezorgd werd voor mijn gezondheid. Dit maakte mij echter wrevelig en verhoogde mijn verlangen om alleen te zijn. Eens maakte hij eene opmerkiug, die eene onbe- paalde vrees in mij te voorschijn riep, daar zij eene bevestiging was van een geheimzinuig gevoel, dat zich in den laatsten tijd van mij meester had gemaakt. Nadat hij zich over mijn bleek, ver- magerd voorkomen had uitgelaten, zeide hij, dat er m mijne oogen eene vreemde uitdrukking was,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1