Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2650. Woensdag 8 October 1890. 30e Jaargang. D00D1LIJKE VKRWAiNTSCHAP Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. advertentiEn. Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel vermin derden prijs. Itit bind verwcbijnt Ulimdnr- en Vrijringavoud blj den nltgevei* P. J. VAN DE 8 A N D E te Ter Neuzen. folitieli Overzicht. Volgens berichten uit Berlijn zijn daar, naar aanleiding van het ophouden der geldigheid van de socialistenwet, zeven vergaderiugen gehoudeu. De heeren Bebel, Singer en Liebknecht hebben op het gedenkwaardig oogenblik, precies te midder- nacht, toespraken gehouden. De orde werd onder de talrijke hoorders, mannen, vrouwen en kinderen, nergens gestoord. De politie bepaalde zich tot eene afwachtende houding. Het socialistisch Volksblatt waarschuwt voor optimisme, daar aan de regeering nog dwangmiddelen genoeg ten dienste staan. De opheffing der wet is, volgens dat blad, slechts een proefneming, op welker mislukking de reactie hare hoop vestigt, ten einde nieuwe geweld- dadige raaatregelen te nemen. Eenige verbannen personen zijn reeds teruggekeerd en feestelijk ontvangeuhun aantal bedraagt echter slechts dertien. Sommigen meenen, dat het socialisme, zooals het was onder den druk der wet van 1878, zal verdwijnen, zoodra het niet meer gevoed wordt door de ontevreden elementen onder de arbeiders en de kleine burgerij, die gekweld wordt door de verpletterende militaire lasten, de steeds toenemende belastingen en de tegen de kleine beurzen gerichte douanerechten. Zeker Eugelschman Thomson heeft bij vergissing de Duitsche vlag te Witoe omlaag gehaald. Hij is naar aanleiding hiervan gestraft door den gou- verneur, die zijn leedwezen over het gebeurde betuigde evenals de Britsche consul-generaal van Zanzibar, waarop de Duitsche consul-generaal verklaarde, dat hij de zaak als geeindigd beschouwde. Wat heeft zoo'n Thomson nu al een vreeselijk misdrijf op zijn conscientie De geruchtmakende Mac Kinley—Bill is door president Harrisson onderteekend. De republikeinen waren voor de wet, de democraten met lijt en ziel er tegen. De New-Yorker correspondent van het Berliner Tageblatt schrijft, dat de wet, hoe onbillijk en noodlottig zij ook moge zijntoch in de Vereenigde Staten niet impopulair is. Men moet zich hieromtrent geene illusien maken in Enropa. Ongetwijfeld beteekent die wet nog voor de weinig gegoedeu in Amerika eene sterkere aderlating dan voor de Europeesche exporteurs. Maar voorloopig ziet de Yankee dit nog niet in. Hoe meer in Eugeland, Erankrijk en Duitschland tegen de wet werd geprotesteerd en gedemonstreerd, des te aannemelijker is zij voor hem gewordeij. ,Is de wet voor de lieden aan de overzijde onaan- genaam" zoo redeneert hij (/dan bederft zij voor hen klaarblijkelijk goede zaken. Hebben zij echter tot nu toe goede zaken gemaakt, dan hebben zij aan ons geld verdiend. En waarorn zou niet liever een Araerikaan aan ons geld verdienen dan een vreemdeling? Laat de buitenlamlers naar den duivel loopen Mac Kinley heeft hen al een goed FEUILLETON II. S C H A D U W. Het was laat, toen ik dokter Waldstein verliet, en ik moest hem beloven, den volgenden avond weder te komen. Holdsworth was ontevreden, dat ik hem slechts zoo weinig van juffrouw Waldstein kon zeggen, en trok een zeer ongeloovig gezicht, toen ik hem vertelde, dat zij diep in de geheimen der scheikunde ingewijd was, want dit kwam hem te onnatuurlijk voor. Den volgenden dag ging 'k weder naar den dokter, en deed dit gedurende eene week elken avond, daar deze nieuwe kennis mij elk bezoek meer wist te boeien. Ik moet hier de opmerking maken, dat het evenmin ge- negenheid als achting was, die mij tot hem trok, want de vraagstukken der zedekunde die ik in hooge waarde hield, behandelde hij zeer licht- vaardigmaar ik raeende het gevaar te keunen en achtte mij veilig. Door zijne wetenschap voelde ik mij slechts aangetrokken, de vriendschap zetelde in het hoofd, niet in het hart. Na verloop van eene week ging ik weder als naar gewoonte naar de Albemarlestraat. Ik had dien ochtend door de post van nicht Polly eene eind weegs daarheen gebracht. Mac Kinley redt onze nijverheid en onze hooge loonen." Als waarschijnlijk gevolg van de aanneming en afkondiging der wetten noemt de Independance Beige de mislukking van de wereldtentoonstelling te Chicago in 1892, die men eerst meende datde laatste Parijsche wereldtentoonstelling nog ver in de schaduw zou stellen. Welk Europeesch industrieel toch, vraagt het blad, zal zich de mooite en de kosten getroosten om iets naar Chicago te zenden, nu onmogelijke inkomende rechten toch alle Ame- rikaansche markten voor zijn producten gesloten hebben Volgens bericht uit New-York heeft de centrale spoorwegdirectie in eene circulaire bekend gemaakt dat ,,Ridders van den Arbeid" voortaan niet meer in dienst zullen worden genomen. De ex-Koning Milan van Servie heeft den gouverneur van den jongen Koning, Dr. L. Dokitch, plotseling uit zijne betrekking ontslagen. Volgens de grondwet heeft Koning Milan hiertoe het recht, maar de regeering is over den stap zeer geergerd, daar zij dien, omdat de gouverneur president is van den staatsraad, als tegen haar gericht beschouwt. Volgens de berichten, zijn kardinaal Rampolla en de gewezen Portugeesche gezant bij het Vatikaan, de beer da Silva Ferrao da Carvalho Martens, aan welken laatsten de vorming van een nieuw kabinet is opgedragen, het eens, dat het thans te laat is om eene scheidsrechterlijke oplossing van het Engelsch- Portugeesch conflict te beproeven. Uit Glasgow seint men, dat er weinig kans be- staat op eene schikking tusschen de eigenaars der Schotsche ijzergieterijen en hunne arbeiders en dat hoogstwaarschijnlijk nog deze week alle hoogovens zullen worden uitgedoofd. Ook hier tegen staat weer verbond tegenover verbond en zal de schade weer komen voor rekening van beide kanten, maar zullen het weer de arbeiders zijn, die den druk het meest voelen. Wil men de Pol. Corr. gelooven, dan hebben de Russische en de Turksche regeeringen betreffende de Armenische quaestie een vergelijk getroffen. Groudslag dezer beschikking is, dat de Russische regeering zich onthoudeu zal van het doen van eenige diplomatieke stappen tot verhindering van het hervormingswerk in Armenie, dat, volgens den Petersburger correspondent van het blad, reeds is begonnen. Tevens wordt bij die overeenkomst be- paald dat aan Armenie geen zelfbestuur zal worden gegeven. De schrijver der „Haagsche Kroniek" in de N. Gr. Ct. weet het volgende mee te deelen Als feit kan ik melden, dat Z. M. sedert een maand achteruitgegaan is in kracht en weerstands- rozenknop ontvangen, welke, nadat ik hem in het water gezet had, weder frisch was geworden. Eer ik mijn bezoek ging afleggen, stak ik dien in mijn knoopsgat. De bediende zeide mij aan de deur, dat dokter Waldstein nog niet te huis was, maar dat hij mij liet verzoekeu op hem te wachten. Reeds vroeger had ik in de huishouding van den dokter opgemerkt, dat deze man, die er zoo onheilspellend uitzag, slechts zijn eenige bediende was, eene vrouwelijke dienstbode had ik nog nooit gezien, en de man in het zwart, die mij open maakte, kwam nooit in de kamer. Ik ging alleen den trap op naar boven en naar den salon. Me- juffrouw Waldstein zat op de canape naast het venster. Ik herkende haar dadelijk, hoewel ik haar den avond van mijn eerste bezoek slechts zeer vluchtig gezien had. Had ik haar toen reeds zoo schoon gevonden, nu zag zij er, bij het half gedempte licht, nog veel bekoorlijker uit. Het voile gouden haar was op het voorhoofd naar achteren gestreken en viel in sierlijke lokken neder, rondom het schoon ge- vorrnde hoofd. Hare trekken waren fijn en regel- matig, en hare gelaatskleur schitterend blank. Evenwel schenen de groote, blauwe oogen, die zij strak op mij vestigde, denzelfden vreemden glans te hebben als die van haren vader. Zij droeg een rijk zijden gewaad, dat aan hals en armen met dons omzet was, waarmede de schoon gevormde handeu in blankheid wedijverden. Zij stond even vermogen. Sedert een paar weken heeft de Koning zich al 't genoegen moeten ontzeggen van het raiddagmaal geregeld met de Koningin en Prinses te gebruiken de gang van zijn slaapvertrek naar het salon viel Z. M. te moeielijk. In de laatste week heeft Hij elke beweging moeten nalaten en nu mogen de bladen gesproken hebben van 't opvallend goed uiterlijk van den Vorst, ik kan u de verzekering geven, dat personen, die Z. M. in enkele maanden niet hadden gezien, dezer dagen verklaarden, dat Zijn krachteu duide- lijk verminderd waren. Dat is dan ook nu de zaak de pijnen van het nierlijden zijn wel te dragen, maar de Koning is zwak, lusteloosHij verlangt geen gezelschap, slaapt liefst zooveel mogelijk en gebruikt zeer weinig voedsel. In tegenstelling met de vroegere verschijnselen openbaart zich tot nu toe noch opgewondenheid, noch verzwakking van den geest. De Koning blijft volkomen helder van hoofd, maar een algemeene afmatting heeft zich van Hem meester gemaakt, die, al stelt men het liefst nog niet dadelijk zoo voor, bij krachtige figuren van meer dan 70 jaren zeer dikwerf de voorbode is van langzame uitputting. Iedereen hoopt uatuur- lijk, dat het ook ditmaal nog ten goede zal keeren, maar zelfs in de hof- eu regeeringskringen ont- veiust men zich de mogelijkheid geen oogenblik, dat de langgevreesde slag spoedig en misschien nog onverwacht zou kunnen vallen. Ouder gewoonte heeft de Staatscourant nog van de weder-instorting des Konings en over het consult met prof. Rosenstein door de hofartsen gehouden, gezwegen. Toch ware het, vooral tegen over de onrustbarende tijdingen in het buitenland te Parijs ging Dondermiddag te 3 uur een quasi-officieel telegram van den dood des Konings rond niet overtollig, als de regeering de uatie eenigermate op de hoogte hield. Wellicht geeft het kabinet echter aan eventueele mondelinge mededeelingen aan de vertegenwoordiging de voorkeur. Uit het Loo wordt van Zondag gemeld 's Konings voortdurende ziekte maakt hem voor het oogenblik onmachtig zijn bezigheden te hervatten en het is ook niet te voorzien, dat Z M. zich in de eerstvolgende dagen met staatsaangelegenheden zal kunnen bezig houden, zoodat maatregelen ter verzekering van den gang der regeeringszaken niet onmogelijk worden geacht. De zieke heeft gelukkig geen koorts, maar de aandoeningen, die door zijn kwaal worden opge- wekt, veroorzaken zekere lichtheid in het hoofd, die Z. M. wel eens oogen blikken van mindere helderheid van geest bezorgt. Toch wordt geen oogenblikkelijk gevaar ge- ducht. op, wees mij een stoel aan, die tamelijk ver van haar af stond, en verzocht mij plants te nemen. Mijn vader is voorneraens binnen eenige dagen Londen te verlaten en heeft dus nog vele zaken in orde te brengen, gij moet het dus heden avond tot zijne terugkomst met mij voor lief nemen. Ik betuigde haar natuurlijk mijn genoegen daar- over en weuschte haar geluk met hare herstelling. Zij antwoordde, dat haar vader zich altijd ver- beeldde, dat zij ongesteld was, terwijl zij geloofde dat de benauwde Londensche lucht alleen ongunstig op haar werkte. Wanneer zij weder in Wales was, zou zij spoedig weder geheel gezond worden. Wij spraken nu over honderde zaken, en bij deze gelegeuheid zag ik, dat zij veel gelezen had, goed op de hoogte was van de geschiedenis van den dag en met zeer veel vernuft een gesprek wist gaande te houden. Maar spoedig begon eene andere omstandigheid mijne opmerkzaamheid tot zich te trekken. Reeds toen ik de kamer binnen- trad, rook ik een fijnen geur, als van garanium- bladeren, zoo als ik dit reeds bij mijn eerste bezoek in de binnenkamer had opgemerkt, hoewel ik te vergeefs naar de bloemen zocht die zulk een geur verspreidden. Hij werd niet sterker, maar maakte mij nu en dan ongesteld en duizelig. Toen mijn schoone gezellin bemerkte, dat ik eenige keeren met de hand over mijn voorhoofd streek, zeide zij eenigzins stottereud, dat haar vader de gewoonte had, parfumerien in de kamer De Koningin reed dan ook heden (dus Zondag) met de Prinses op het gewone uur uit. Een later bericht luidt Z. M. de Koning houdt steeds het bed. Zijn toestand wordt thans zorgwekkend geacht. De instelling van een regentschap is zeer waar schijnlijk. Gisteren vertrokken er drie Ministers naar 't Koninklijk paleis op 't Loo. Het plan der Tweede Kamer is, om, na afdoening van de openbare vergadering te behandelen onderwerpen, de Staatsbegrooting voor 1891 in de afdeelingen te onderzoeken, waarna zij tot het begin van November op reces zal uiteengaan. Vrijdag namiddag is buiten Wemeldinge (bij de vondelingen) gezonken het Nederlandsch aakschip genaamd Vrouw Aldegonde, schipper P. Staal, beladen met steenkolen van Ruhrort met bestemming naar Ellewoutsdijk. De opvarenden hebben zich in de roeiboot gered. Schip en lading zijn verzekerd. Dienzelfden middag is te Hansweerd met lekkage binnengekomen het Nederlandsch tjalkschip ge naamd Jacoba Markina, schipper R. Stremler, beladen met mais, komende van Antwerpen met bestemming naar Gouwsluis. De lading wordt in een ander vaartuig overgeladen. Het tweegevecht Rochefort-Thiebaut zon wel eens moeilijkhedeu tusschen Belgie en Nederland kunnen teweegbrengen ziehier waarorn. Toen de twee Fransche vechtersbazen en hunne getuigen, van Gent komende, voor de eerste maal te Selzaete afstapten, vernam de Belgische gendar merie dat de plek, welke voor het gevecht was uitgekozen, eene plaats was langshenen het kanaal, in de richting van Sas van Gent, onmiddel- lijk achter den grenspaal, eene plaats genaamd Pooldijk. De Belgische gendarmen verwittigden de Hol- landsche marechaussee van Sas van Gent en op deze wijze kon het duel belet worden. Eerst kwam een en toen nog vier andere Hollandsche gendar men op den Pooldijk, en vechters en getuigen, die reeds hunne toebereidselen maakten, moesten terug de Belgische grenzen over. Maar de Hollandsche gendarmen bepaalden er zich Diet bij met de Fransche heeren terug te drijven zij vervolgden hen zelfs te paard en gewa- pend tot op het Belgische grondgebied, namelijk tot aan het hotel nabij de statie van Selzaete. Nu schijnt het dat die aanwezigheid van Holland sche gendarmen op ons grondgebied zekere protestaties heeft verwekt en dat inwoners van Selzaete eene reclamatie hebben gezonden aan de bevoegde overheid. Als we nu maar geen oorlog krijgen (Handelsblad v. Antwerpen.) was, maar te branden, dat zij daaraan gewend hoopte dat de aanhoudende geur mij niet zou hinderen. Terwijl zij dit zeide, zocht mijn oog het hare waDt in hare stem was iets dat mij trof. Zij zag mij strak aan, maar met een blik, die mij niet beviel. Plotseling rees er wantrouwen in mij op, maar in hetzelfde oogenblik kwam de dokter binnen. Ilij was vroolijk, en zijn bijzijn scheen ons ge sprek nieuwe kracht en nieuw leven te geven. Spoedig waren wij weder in gesprek over de ge- heimzinnige deelen van zijne wetenschap. De toon zijner stem werkte reeds betooverend op mij, en ik bemerkte dat onder het sprtken het aangezicht van zijne dochter hoe langer hoe schitterender werd. Zij scheen verreweg het meeste belang te stellen in de woorden van haren vader en zat met open oogen te luisteren naar hetgeen hij zeide. Toen zij echter zelve sprak, bracht zij mij in de hoogste verbazing door hare phantastische denk- beelden, ik kon haast geen adem halen, noch een antwoord vinden. De eigenaardige geur in de kamer hield aan en werkte zeker bedwelmend op mijne zinnen, zoodat ik de onbeteugelde vlucht van hare verbeelding in het rijk der gissingen met betrek- kelijke kalmte volgde. Zoo als ik nu voel, was mij dit, onder gewone omstandigheden, onmogelijk geweest. Voor het overige vond er iets plaats, dat genoeg was om mij in de werkelijke wereld terug te brengen. In de kamer was het vrij donker geworden. TER NEIIZENISCHE 101IUYI

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1