III i wn Geinengde berichten. Telegrafische berichten. *- I I i RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelbursr. I alhier. Plotseling verloor hij het evenwicht, viel uit den boom en overleed al spoedig. De onge- lukkige was 71 jaar en gebor'en te Maesdonck. Naar men zegt was de man dronken. Bij de op heden gehouden verkiezing voor de Provinciale Staten brachten voor wat Ter Neuzen betreft 288 kiezers hunne stem uit. Het aantal kiezers bedraagt 505. Wij moeten onze lezers attent maken op de veranderingen in den loop der treinen vooral wat de correspondentie betreft. Tot onderwijzer met hoofdacte aan de open- bare school te St. Maartensdijk is benoemd, de lieer G. M. van den Ende, thans te Breskens. De afvoer van aardappelen uit dit district is tegenwoordig verbazend groot, zoowel per scheeps- gelegenheid als per spoorvan Ter Neuzen en Walsoorden o. a. worden zeer vele scheepsladingen verzonden naar Holland en verder, daar in die streken het gewas minder voordeelig is uitgevallen dan hierook naar Belgie is de verzending zeer aan- zienlijk daar aan alle stations der beide spoorwegen aanhoudend vele geladen wagens met aardappelen naar alle richtingen in Belgie vertrekken. In de vorige week was algemeeu de marktprijs f 3 per 100 kilo's doch thans wordt, naar men verueerat, reeds daarboven besteed. De stooraboot Stad Gent, kapt. A., van der Valk, van Gent naar Rotterdam bestemd, kwam Zondag namiddag aan den provincialen steiger te Stavenisse, ten gevolge van een gebrek aan de krukas. Na de reparatie aldaar verricht te hebben, kon de stoomboot Maandagmorgen de reis voortzetteu. In den gemeenteraad van Hoek op 29 dezer werden 1°. tot leden van het stembureau voor de ver kiezing van een lid der Prov. Staten benoemd de heeren P. Riemens en J. Dieleman en tot hunne plaatsvervangers de heeren M. de Regt en J. Jurrij. 2°. besloten tot het verhoogen van den begroo- tiugspost van oninbare posten door af- en over- schrijving. 3°. eene nieuwe regeling gemaakt voor verdeeling der begraafplaats. 4°. worden bepaald de vakken van het onderwijs voor dag- en avondscholen en de leeftijd waarop de kinderen op de scholen kunnen worden toege- laten en daarvan moet worden verwijderdwat de toelating betreft is bepaald dat de kinderen in den loop van het jaar 6 jaar worden voor de dagschool en 10 jaar voor de avondschool, terwijl omtrent het verlateu der school voor de dagschool is bepaald 14 jaar en de avondschool on bepaald is gelaten. 5° aangehouden werden denkbeelden omtreut het aanbesteden van het schoonhouden, verwarmen en verlichten van het schoollokaal en het aanschaffen van een annihilator (vuurblusscher.) SEaninslag. Gemeenteraadszitting op jl. Vrijdag, 26 September. Afwezig de heer W. de Klerk. 1 o. Geschiedt mededeeling van de navolgende ingekomen stukken a. Brief van Ged. Staten, houdende kennisgeving, dat berust wordt in het subsidie, verleend aan het burgerlijk armbestuur voor den dienst 1891. b. Kennisgeving van den heer M. Eijke Jr. van het overlijden zijns vaders M. Eijke, in leven onderwijzer aan de openbare dorpsschool. Genoemde kennisgeving is namens den Raad door den Burge- meester met een brief van rouwbeklag beantwoord. c. Brief van Ged. Staten, waarbij wordt meegedeeld, dat zij hunne goedkeuring niet kunnen verleenen op het raads- besluit van 11 Juli 11., tot verhuring van schoollokalen ten dienste van het bijzonder onderwijs, op grond, dat de lokalen zijn publiekreehtelijk eigendom der gemeente en als zoodanig niet het voorwerp kunnen uitmaken eener burgerrechtelijke overeenkomst. Hieromtrent zijn nog ingekomen lo. eene kennisgeving van het bestuur der vereeniging voor bijzonder onderwijs, dat het bereid is, de lokalen in huur te nemen onder de gestelde voorwaarden. 2o. een adres van genoemd bestuur, om het raadsbesluit te handhaven en te komen in hooger beroep bij den Koning. (Motieven ontbreken in het adres.) 3o. een dergelijk adresonderteekend door eenige ingezetenen. Toen de beraadslagiug geopend was, werd den voorzitter eerst gevraagd, hoe het mogelijk was, dat het schrijven van Ged. Staten reeds vdor de raadszitting, dus voor de openbaar- making, in de courant was meegedeeld, daar toch de verga- deringen van Burg, en Weth. niet voor het publiek toe- gankelijk zijn. De voorzitter antwoordde daarop, dat er in het college van Burg, en Weth. geen geheimhouding was opgelegd en dat hij diensvolgens het recht had, om vergunning te geven tot openbaarmaking. De heer Van de Ree, die blijkbaar den voorzitter niet op zijn woord geloofde, ging hiema over tot het overluid lezen van art. 22 van het reglement van orde op de vergaderingen van Burg, en Weth. en scheen toen overtuigd te zijn. Alsnu zeide de heer Van de Ree, dat het hem wonderlijk voorkwam, dat de vereeniging niet eerder met het raads besluit in kennis gesteld was, waarop de voorzitter antwoordde, dat toch eerst Ged. Staten beslissing moesten nemen, aangezien het raadsbesluit anders geen waarde had. De heer Van de Ree meende evenwel, dat het raadsbesluit hier de groote zaak was. Hij zeide«wij vragen aan den gemeenteraad en de gemeenteraad heeft het recht, om te verhuren, anders zouden wij ook niet vragen." Nadat alzoo eigenlijk over zaken van ondergeschikt belang gedelibereerd was, zonder dat de hoofdzaak--het in hooger beroep komen bij den Koning" besproken was en evenmin de redenen opgesomd werden, welke daarvoor aangevoerd zouden worden, werd tot stemming overgegaan en met 5 stemmen tegen 1, die van den voorzitter, conform de verzoekschriften besloten. Eerst nu werd gesproken over de aan te voeren motiven, doch tegen de bedenking van Gedeputeerde Staten, dat n. 1. de lokalen als publiekreehtelijk eigendom der gemeente niet het voorwerp eener burgerrechtelijke overeenkomst kunnen uitmaken en waartegen natuurlijk in hooger beroep wordt gekomen, werd niets aangevoerd. d. Een staat van benoemden als zetter bij 's Rijks directe belastingen, waarop voorkomen de heeren G. de Vries Cz. en K. de Kraker. e. Brief van Gedeputeerde Staten betreffende de goed keuring des Konings van de heffing van schoolgelden in deze gemeente. De heffing op 26 September afgekondigd, gaat in op 1 October e. k. f. Een schriftelijk voorstel van het lid Van de Ree tot invoering eener belasting op de honden, n. 1. een jaarlijksch bedrag voor zoogenaamde honden van weelde van f 4, een jaarlijksche som voor alle overige honden van f 0,50. Na eenige bespreking en na voorlezing door hetzelfde lid van een ontwerp-verordening op de invordering werd het voorstel verworpen met 4 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren De Kraker, Van Kerkvoort, Van Vessem en de voorzitter. De heer Van de Ree zeide hierop: »Dan doe ik een ander voorstel, n. 1. om alle honden van weelde te laten muilbanden." 2o. De gemeente-begrooting voor 1891 werd onveranderd goedgelfdurd en vastgesteld in ontvang en uitgaaf op een bedrag van 19047,99. 3o. Tot stemopnemers voor de aanstaande verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten werden benoemd de heeren M. van Kerkvoort en A. Riemens. Tot hunne plaatsvervan gers de overige leden. 4o. Op voorstel van den heer De Kraker werd met alge- meene stemmen besloten, om het opgehaalde en nog tot den dag van verkoop op te halen straatvuil eerst in het volgende voorjaar te verkoopen, daar het dan voor de gemeente meer zal opbrengen, omdat het vervoer in het najaar zeer ongelegen komt. 5o. Op voorstel van den voorzitter wordt met algemeene stemmen op een na besloten, over te gaan tot de benoeming van een onderwijzer aan de openbare dorpsschool. Tegen de heer Van de Ree. Hierna ging de openbare zitting over in eene met gesloten deuren. Na heropening werd tot stemming overgegaan en met algemeene stemmen tot onderwijzer aan gcmelde school be noemd de heer C. P. Geelhoedt te Hoek. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering gesloten. Axel. De Weleerw. heer Ds. C. J. L. Ruijsch van Dugteren, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, heeft het beroep naar die gemeente te Strijen (Zuid-Holland) aangenomen. Huist, 29 Sept. Heden werden alhier ter vee- markt aangevoerd 17 stuks hoornvee, waarvan er 10 verkocht werden aan goede prijzen, benevens 19 biggen, waarvan er 7 van de hand werden gedaan, terwijl eveneens een kevie met 10 hanen spoedig koopers vond. A. s. Maaudag met de jaarmarkt wordt meer vee verwacht wijl er alsdan voor f 70 aanpremien is uitgeloofd. Huist. De uitslag der verpachting vande tollen op den weg van Huist naar Graauw en Paal was als volgttol Jagertje, Wede Schopncan, voor f 420 tol Zaudberg, Adr. Willemse, voor f 500; tol Graauw, H. Yermast, voor 280 tol Paal, J. F. de Bakker, voor f 730 de prijzen zijn per jaar terwijl de verpachting voor drie jarei; plaats had. 's Gravenhage, 30 Sept. De minder goede toestand des Konings ontstond uit dreigende sympto- men van terugkeer der nierziekte, waardoor het zenuwgestel geschokt is en de werkzaamheden worden belet. Denkelijk kunnen deze spoedig hervat worden. Dr. A'inkhuyzen is weer voor onbepaalden tijd in den Haag. De rechtbank heeft in hare zitting van 30 Sept. de volgende vonnissen uitgesproken R. B., oud 56 j., vrouw van E. S, werkvrouw te Koewacht, is wegens overtreding van 's rijks belastingen veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. J. F. de C., oud 26 j., schoenmaker te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot 3 boete of 3 dagen hechtenis. J. F. S., oud 65 j., koopman te Gent, is wegens het niet doen van aangifte voor het recht van patent veroord. tot f 25 boete, or.verminderd zijne verplichting tot betaling der verschenen belasting volgens de wet. Bij bevelschrift der bovengenoemde rechtbank van den 27 dezer is naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen F. B., oud 20 j., werkman geboren te St. Jan- steen, wonende te Kuitaart (gemeente Hontenisse) thans in hechtenis te Middelburg, ter zake dat hij op 24 Augustus 1890, de» avonds te ruim 10 uur, op den openbaren weg te Kuitaart, (gemeente Hontenisse), J. J. F. T., moedwillig met een mes een steek in den linker-buikwand heeft toegebracht tengevolge waarvan T., drie dagen later is gestorven. Overwegende dat uit de instructie niet is gebleken dat hij opzettelijk zwaar lichamelijk letsel heeft toegebracht. Aan den beklaagde is ambtshalve als verdediger toegevoegd Mr. K. W. Brevet, advocaat te Middelburg. Als een staaltje in welke ontzagelijke massa's of scholen de haring dikwijls zwemt, kan het vol gende dienen Donderdag arriveerde te Vlaardingen de logger Neptuuus I, welke Diusdag 16 Sept. zijn netten in zee had gezet, die bij het inhalen zoo vol waren, dat men ze bijna niet inhalen kon. Daar het weder echter bedaard was, haalde men net voor net langzaam en voorzichtig in en bevond men een vangst in dien eenen keer van pi. m. 340 kantjes haring, gelijkstaande met 20 last. Rekent men nu een kantje op pi. m. 600 stuks, dan zaten er pi. m. 200,000 haringen in de vleel. Welk een schoon gezicht moet dat wel geweest zijn Ware het weder ruw geweest, dan voorzeker zouden de netten gezonken zijn en verloren. Gedurende de manoeuvres der 2e divisie infanterie, kreeg een infanterist een onbeduidend wondje aan de pink der linkerhand. Een der land- bonwers, waar de man ingekwartierd was, gal hem den raad op het wondje een gerookt stukje spek te leggen Dit deed hijden volgenden morgen was zijn geheele hand dik, hij werd naar het hospitaal te Arnhem geevacueerd en de pink on- middellijk afgezetthans is het geheele linker- lichaam opgezet, en hebben er reeds verschillende operation plaats gehad. Men vreest voor het befcoud van zijn leven. Als een bewijs hoe belangrijk de paarden- handel in de Betuwe is, deelt men mede dat ge durende de laatste dagen, alleen door de firma Colard—Vijgen, 121 paarden, alle 1^-jarige, te Elst en in de omstreken zijn opgekocht. In Utrecht loopt het verhaal, dat een knaap onder de volgende omstandigheden in handen der politie is gekomen. De jongen, in dienst bij een schoenmaker, zou Maandag uitgezonden zijn om eene vordering van ongeveer f 3 in outvangst te nemen. In plaats van terug te komen, bleef hij weg tot Woensdag en was toen zijn geld kwijt. Zijn baas, van oordeel dat kwaad in den aauvang moet gestuit worden, stelde hem in handen der politie. Wat bleek nu van 'sjongens misdaad. Zijn vader is zwervendevoor twee jaren stierf zijne moeder, en zoo bleven de kinderen hulpbehoevend achter. Familie van dezen te Zwolle woonachtig, ontfermde zich over de meisjes, de knaap kwam bij den schoenmaker. Reeds lang had hij lust gevoeld zijne zusjes uit Zwolle eens te zien, maar geldgebrek stond hem hiervoor in den weg. Toen hij nu Maandag geld in handen had, zou hij den lust niet hebben kunnen weerstaan om een retourkaartje naar Zwolle te koopen hij deed dit, zag zijn zusjes maar ziet zich nu ook beschul- digd van geld, aan anderen (zijn werkgever) toebe- hoorende, te hebben vtrduisterd. Is het verhaal waar, dan is het zeker hard, dat de knaap voor zulk een oorzaak een vvounis" te zijnen laste zou kunnen krijgen. Een cycloou is boven Philippeville in Algerie losgebrokeu. Vele daken werden afgerukt en een huis is ingestort. De Cheliff is, wegens den aanhoudenden regen, te Boghari op dreigende wijze gerezen. De kalk- en panfabrieken Domenek zijn gedeel- telijk vernield. Een ander telegram uit Philippeville meldt, dat de orkaan drie kwart uur duurde. De regenkoos heeft aanzienlijke schade aangerichtde straten zijn echte rivieren geworden en vele huizen staan onder water. Een Spaansche brik is tegen den pier geslagen en verbrijzeld. Vier mannen zijn verdronken. De Brusselsche Nation deelt eenige bijzon- derheden mede over het spelen te Ostende. Of- schoon het spelen door de wet is verboden, is toch in de Kurzaal een besloten kring, waar onverholen gespeeld wordt. Het eenige verschil met Monto Carlo is, dat de hoogste inzet is te Ostende 6000 fr., terwijl deze Monto Carlo 12,000 fr. bedraagt. Het stadsbestuur van Ostende verpachtte deze speelbauk voor dit seizoen aan twee Franschen, tegen 80,000 fr. Nu het seizoen geeinrligd is, hebben beide heeren last ontvangen vau den Minister van justitie, binnen 14 dagen Belgie te verlaten. Dit zulleu zij dan ook wel gauw doen, want de zaken zijn afgeloopen en er is 350,000 fr. verdiend. Het Brusselsche blad geeft eenige staaltjes om te doen zien hoe hoog te Ostende is gespeeld. Er waren vreemdelingen die 100,000 fr. verloren, en anderen, die 80,000 fr. hebben gewonnen. Geen wonder dus dat de Nation tegen deze wetsontduiking protesteert. Hoever de duivenliefhebberij den mensch brengen kan, word getoond in het voorbeeld van zekeren V., van Brussel, die er letl.erlijk zinneloos van geworden is. Zijne voortdurende overwinuingen in de prijskampen, brachten zijne hersens op hoi en wel zoodanig, dat hij alles wat hij in de handen krijgt, voor goud aanziet. Keien, klompkens steen- kool, alles verborg hij onder zijn bed. Zijne vrouw heeft ongelukkiglijk zijnen ,/Schat" weggeruimd, en nu is de man razend zinneloos geworden. Hij dreigt zijne vrouw te onterven, haar te dooden, zoo- dat hij haar reeds met een hamer in de vuist achter volgd heeft, en de politie is er moeten tusschen komen, om hem naar het gasthuis te brengen. INGEZONDEN STIKKE N. Mijnheer de Redacteur Met de opname dezer regelen zult gij ons ten zeerste verplichten. Met verontwaardiging hebben wij en vele wel- denkenden met ons, het smeerige en lasterlijke ingezonden stuk gelezen, voorkomende in de Scheldebode, dato Woensdag 24 September. Omdat vuil geschrijf, met welk doel dit ook geschreven is, tegen te spreken, verklaren wij alle met genoegen te zijn geabonneerd op de leeswerken ons door den zwartbaardigen colporteur gepresenteerd, dat die leeswerken ons zeer bevallen, dat wij daar volstrekt geene onzedelijkheid in vinden en dat wij onze schoone premien aan die leeswerken verbonden, gratis hebben ontvangen, om nu alle laster te voorkomen, kunnen wij met alle vertrouwen het huis De Meij-Verbeeke aanbevelen. L. C. Boel. Jos. van Geijt. J. F. de Bakker. A. van Dorselaar. P. Carpentier. J. Rovers. L. van Overloop. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Zitting van Vrijdag 26 September. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Aanwezig de heeren Jac. de Feijter, Mr. Dronkers, Joz. de Feijter, Harte, Dees, Grenu, Moes, Tazelaar, Wieland, Visser en Van IJsselsteijn. Nadat de notulen der vorige vergadering waren gelezen en goedgekeurd deelt de voorzitter mede, dat eene verkiezing moet plaats hebben voor (ien lid van de Provinciale Staten, in het kiesdistrict Huist, door de vacature Stevens. Deze zal plaats hebben op Dinsdag 30 Sept. en de herkiezing zoo noodig op Dinsdag 14 Oct. 1 ot leden van het stembureau worden door hem aangewezen de heeren Dees en Grenu, en als plaatsvervangers de overige leden naar orde van zitting. De voorzitter zegt dat geen bezwaren zijn ingekomen tegen het verzoek om grond aan I. Poppe en J. Heijens. Burg, en Weth. stellen voor den grond aan den publieken dienst te onttrekken, en aan beiden af te staan 6 M2. tegen 8 cent de M2., waartoe wordt besloten. In behandeling komt het in de vorige vergadering besproken adres van P. Standaert. De voorzitter geeft lezing van een nieuw verzoek waarbij de^ heer Standaert zich verbindt tusschen de op te richten huizen en de Ned. Herv. kerk eene opene ruimte te laten van 1,55 M. Burg, en Weth. stellen nu voor dit verzoek onder genoemde voorwaarde toe te staan, dien grond aan den publieken dienst te onttrekken en aan Standaert te verkoopen voor 5 de M2. De voorzitter deelt eenige posten mede die zullen moeten af- en overgeschreven worden op de begrooting van 1890. Hiertoe wordt besloten. llet Dag. Best, stelt voor over te gaan tot rioleering van de sloten achter de woningen van Van der Swan, Moggre e. a„ aan het einde der Noordstraat en op Java. Dit staat in verband met het adres van genoemde bewoners, en van het adres aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijver- heid door den Raad ingediend, dat aldus luidt Aan Zijne Excellence den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, te 's Gravenhage. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de Raad van de gemeente Ter Neuzen Herhaaldelijk, eerst voor den aanleg van het seheepvaart- kanaal naar Gent, daarna voor den aanleg van de vestingwerken tlhier, en later wegens maatregelem teffgevolge van het traktaat met Belgie omtrent de afwatering van Oost-Vlaanderen, en dus altijd eenig en alleen ten behoeve van Rijks- en internationale belangen, werd door het Rijk verandering gebracht in den afwateringstoestand van het deel dezer gemeente ten Zuiden van den Oostkanaalarm en binnen de vestingwerken, waarbij echter deze belangrijke aangelegenheid nooit behoorlijk is geregeld. Door die veranderingen werd uit het oogpunt van de openbare reinheid een gebrekkige toestand teweeggebracht en de afwatering gedeeltelijk zelfs onmogelijk gemaakt. Jaren lang heeft de gemeente, ten koste van indedaad groote moeilijkheden en aanzienlijke uitgaven, getracht hieraan, zooveel maar eenigszins mogelijk, te gemoet te komen, maar het is gebleken, dat zonder Rijks tusschenkomst het bepaald onmogelijk is deswege tot bevredigenden toestand te geraken, en alzoo bleef deze, in weerwil van voortdurende klachten, tot dusver achterwege, vermoedelijk omdat de betrokken Rijkswerken en gronden niet alien bij hetzelfde Departement in beheer en onderhoud waren, en wellicht ook uithoofde van onzekerheid van grens- scheiding van die gronden. Thans nu de tijdsomstandigheden wederom alien besturen gebiedend ten plicht stellen meer bijzondere aandacht aan de algemeene gezondheidsbelangen te wijden, waarbij groote zorg voor het behoorlijk afvoeren van vuil uit de kom der gemeente en voor de openbare reinheid in het algeineen op den voorgrond staat, zou het, vooral met het oog op het drukke groote scheepvaartverkeer alhier, waaronder zich vele schepen, komende van Spaansche havens, bevinden, onver- antwoordelijk zijn dien toestand zich betrekkende tot de op de hierbij gevoegde schetsteekening met C—D (de sloot op Java van af Stellingsma tot den Ingenieur van's Rijks waterstaat) en E—F (de sloot langs het Schuttershof) aangeduide slooten nog langer te laten voortduren. De Raad heeft de vaste overtuiging dat ook de zorg voor het onderhouden en schoonhouden van de sloot CD bij den Waterstaat behoort, zooals reeds voor jaren in met den Waterstaat gevoerde briefwisseling daaromtrent werd beweerd, en de verplichting daartoe wortelt in veranderde toestanden van afwatering, door den aanleg van het scheepvaartkanaal naar Gent teweeggebracht. Met de middelen, waarover het Rijk heeft te beschikken, zal het waarschijnlijk niet moeilijk vallen dit punt tot volkomen klaarheid te brengen. Als meest geschikt middel ter verbetering ter zake beveelt zich in de allereerste plaats aan het verbinden van de sloot CD door middel van eene buis met den Oostschutkolk door den duiker aan dien kolk, om op deze wijze water ter door- spoeling te verkrijgen, en wijders het beter in verbinding brengen van de slooten C—D en E—F met het riool D—E (dat onder den weg bij de Axelsche poort ligt en beide slooten verbindt) en het dempen, na rioleering, van die slooten. De demping van de sloot bij het schuttershof en een deel van de sloot op Java, achter de kolenmagazijnen, wordt ook door het belang van de openbare veiligheid zeer aanbevolen. De Raad veroorlooft zich eerbiedig de vrijheid Uwer Excellentie te verzoeken, de hiervoren omschreven voorziening wel te willen doen tot stand brengen en aan de gemeente te vergunnen de door haar tot verdere verbetering van haar rioolstelsel in bedoeld gedeelte van de gemeente uit te voeren werken met de vorenbedoelde Rijkswerken in verbinding te brengen. De bestaande toestand is werkelijk niet langer houdbaar. 'tWelk doende, enz. De heer Van IJsselsteijn neemt deze gelegenheid te baat om nogmaals te wijzen op het verkeerde dat er z. i. bestaat in het bestraten en rioleeren van nieuw aangelegde straten op kosten der gemeente. De gemeente is dit volstrekt niet verplicht. In een stil plaatsje zal dit geen bezwaar opleveren maar in Ter Neuzen dat zich zoo ontwikkelt, zal dit, indien deze toestand bestendigd wordt, een ru'ine voor degemeente- finantien zijn. Hij heeft deze zaak nader onderzocht en "t Is hem gebleken dat in Amsterdam, Rotterdam en Vlissingen de ondernemers straten aanleggen, deze bestraten en rioleeren, waarna de gemeente deze in onderhoud overneemt. Zoo dient het te wezen. In Vlissingen wilde de Maatschappij de Schelde op haar terrein een straat aanleggen als de gemeente deze wilde bestraten en rioleeren, waarvoor deze bedankte. De stad wilde dit wel als de terreinen aan de gemeente over- gedaan werden. Dit is't wat spreker in 't midden wenschte te brengen, nogmaals op verandering aandringende. De voorzitter zegt dat 'tgesprokene geen betrekking heeft op de aanhangige zaken. Hier is geen sprake van nieuwe straten. Overigens is hij het met den heer Van IJsselsteijn eens. Het spijt hem dat de gemeente de verschillende gronden niet voor bouwgrond gekocht heeft. Thans legt men straten aan zooals men verkiest; natuurlijk kan men niemand beletten op zijn grond te bouwen zooals hij wil. Hij wijst op de Heerengracht waar thans een schoone rij huizen is verrezen. In ieder geval zijn particulieren verplicht de straat hard te maken. Beter zou het wezen als deze zich verstonden met de gemeente, zooals indertijd b. v. geschiedde met den heer Tholens. Nu geschiedt dit niet, hij wijst nog op den toestand bij de Kerkhoflaan, die van dien aard is dat het onmogelijk is dat dit zoo blijven kan. De eigenaar zou verplicht kunnen worden hierin verbetering te brengen. De heer Moes merkt op dat er in dezen wel eens met twee maten gemeten wordt. De heer Van IJsselsteijn wilde daarom in verband met het gesprokene en met het oog op het nieuwe strafwetboek in de bouwverordening opgenomen zien dat aanleggers van straten verplicht zijn deze te bestraten en te rioleeren. De heer Mr. Dronkers zegt, dat deze zaak zeer ingewik- keld is, hij kan deze missive moeilijk aanncmen alvorens goed

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 2