A lg emeen Nieaws«i en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2648. Woensdag 1 October 1890. •50° Jaargang. DOODELIJKE VERWANTSCHAP, Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer/0,10. Grootere letters woraen naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Etit blad verschijnt Dlnsdng- en Vrijdngavond blj den nitgever P. J. VAN E S A N D E te Ter Neuzen. folitieli Overzicht. Meer en meer wordt verzekerd, dat 1 October de opheffing der sucialistenwet zouder luidrucbtige betoogmgen zal plaats hebben. De fantastische plannen voor feestelijke demonstrates, illuminates, enz. verdwenen zachtkens aan. Van de personen, die uit Berlijn verbanneu zijn, hebben tot dusver slechts 26 hunnen terugkeer aangekoudigd. Daaren- tegen worden, naar het schijnt, plannen gemaakt om socialistische bladen in het leven te roepen. Het bestuur der vereeniging tot rechtsbescherming voor mijnwerkers in het Saargebied had bij den Keizer een adres ingediend, waarin de eischen der werklieden werden aangegeven en waarbij vervolgens, naar aanleiding van eene gehouden vergadering nog nieuwe werden gevoegd. De Pruisische Minister van handel en nijverheid heeft daarop geantwoord, dat de mijnwerkers jegens de directie vertrouwen aan den dag moeten leggen en hunne commissie niet uitsluitend dienen te gebruiken om ze te maken tot een orgaan voor altoos hooger opgevoerde, onbillijke en overdreven eischen waar- voor bij hem op geene vervulling behoeft te worden gerekend. Hij zal zich het lot der mijnwerkers blijven aantrekken, maar niet dulden dat door het voortdurend stellen van nieuwe eischen onophoudelijk nieuwe agitatie onder de mijnwerkers wordt teweeg gebracht. De Oostenrijksche bladen hebben het druk over de samenkomst der beide Keizers met hunne eerste Ministers. Kalnoky en Von Caprivi zijn persooidijke vrienden geworden en waren het volmaakt eens over de te volgen staatkunde der beide rijken. De Hongaarsche ministerraad heeft besloten den iuvoer van varkens uit Servie weder toe te staan. Binnen eenige dagen zal een conference van Servische en Hongaarsche gedelegeerden bijeen- komen om de regeling van den invoer te bespreken, opdat niet de markt gedrukt worde door te veel aan bod. Te Coimbra, Portugal's eenigste universiteitstad, zijn onlusten uitgebroken van ernstigen aard. De studenten kregen het met de politie te kwaad, zoodat verscheidene personen zijn gedood en velen gewond. De studenten maken in Portugal vrij wat leven 't ware zeker beter, dat zulke vlasbaarden zich met de studie bemoeiden en hun tijd in goede boeken doorbrachtenanders zou de regeering verstandig doen met die zoogenaamde studenten, die gedurig straatkabalen maken, van de universiteit te verwijderen en ze onder strenger politie-toezicht te stellen. Uit Zanzibar wordt gemeld, dat een Duitsch onderdaan, Kiinzel genaamd, die metacht Duitschers onlangs te Lamu aan land kwam, op 15 dezer te Witu in gevecht geraakte met de inwoners dier stad. Hierbij werden Kiinzel en zeven zijner FEU1LLETON. H. SCHADUW. O, hemel antwoordde Holdsworth, wat gaat gij ver buiten uw onderwerp. Welke oogen zou rnijn professor opzetten, zoo ik met zulke phantastische denkbeelden aankwam Maar toen ik u zoo hoorde spreken, moest ik onwillekeurig denken, dat gij goed zoudt passen bij den ouden Waldstein. Wie is de ouden Waldstein? Dat schijnt niemand te weten, maar het is een zeer verstandige, oude kerel die zich, geloof ik, dokter noemt. Hij heeft op ons laboratorium toegang verkregen om de practische scheikunde te beoefenen, en werkt daar den geheelen dag. Zijn hoofdzaak is de bewerktuigde scheikunde en hij heeft in onze tegenwoordigheid eene schoone verzameling van kristallen, zoowel uit dierlijke als plantaardige zelfstandigheder., aangelegd. Hij is ook zeer spraakzaam en heeft voor mij eene groote voorliefde opgevat, maar er is iets in den opslag van zijn oog, dat mij niet bevalt. Tusschen ons bestaat, ten minste wat mijn persoon betreft, geen verwantschap. Eenige dagen geleden heeft hij met mij op dezelfde wijze gesproken als gij. Wilt gij hem leeren kennen Ik zal u hem wel voorstelien. metgezellen gedood slechts aan een gelukte het te ontvlucht-en. Die zaak wordt nader onderzocht. Ofschoon de rust in Goa is hersteld en vele rebellen de vlucht hebben genomen voor de macht der Portugeezen is te Manipoer in Hindostan eene omwenteling uitgebarsten. De broeders van den Maharadjah maakten zich meester van het paleis, het arsenaal en vier kanonnen. De Maharadjah moet eene toevlucht hebben gezocht in de woning van den Britschen resident. De troepen hebben dadelijk een einde aan het standje gemaakt, terwijl de rebellen op het verdiende loon kunnen rekenen. In Britsch Amerika, namelijk in de landen aan de Hudsonsbaai, begint het al meer en meer te spoken. Even als de broederen in de laatste helft der vorige eeuw, zien zij naar den dag uit, waarop aan het Engelsch regime een einde worde gemaakt. Men begint er meer openlijk voor uit te komen, vooral in Canada, dat men er prijs op stelt om /burgers te worden van de machtige republiek." Zoodra de groote republiek in conflict komt met Groot Brittanie zijn de rapen gaar, de Canadeezen rukken zich los, de republiek van republiekjes brengt de wet van Monroe in practijk en de Brit kan zich op Newfoundland inschepen naar de Oude Wereld vanwaar hij gekomen is. Brazilie is na het wegjagen van den Keizer ook nog al niet tot rust gekomen. Al de staten in de Nieuwe Wereld van noord tot zuid hebben be- hoefte aan een krachtige hand, die de teugels des be winds neemt, en zich stelt boven de partijschap- pen, die alom heerschende zijn en waarvan geweten- iooze, eigenbelang zoekende volksmenners misbruik maken om telkens het bestaande 't onderstboven te werpen, waardoor de volkswelvaart kwijnt of te gronde gaat. Bedriegen wij ons niet, dan veronder stellen wij, dat zelfs de groote republiek in Noord- Amerika haar schoonsten tijd heeft gehad, wijl ook zij reeds ter prooi is aan de woelingen van twee partijen, die zich beurtelings, door de kiezers te paaien met schoone beloften, op het kussen werpen. Een staat kan verkeeren in een toestand, dat de verschijning van een Czaar Peter of een Napoleon gewenscht mag worden geacht, hoe afkeerig men ook moge zijn van elk despotiek gezag. Minder gunstige berichten worden in de laatste dagen omtrent den toestand van Z. M. den Koning vernomen. Dr. C. W. Vinkhuijzen, lijfarts des Konings, bezocht gistereu Z. M. op Het Loo. Volgens het Utr. Dagblad zal een consult plaats hebben van prof. Rosenstein en dr. Vinkhuijzen met dr. Vlaanderen. Het blad voegt er bij, dat Z. M. de twee laatste dagen grootendeels te bed heeft doorgebracht. Dat zou mij niet onaaugenaam zijn. Wat is hij en waar woont gij Over zijn eigenlijk beroep weet men niets, ik denk echter, dat hij, even als gij, de studie uit liefde tot de wetenschap beoefent. Zijne vaste woonplaats heeft hij, geloof ik ergens in Wales, tegenwoordig houdt hij zich echter op in Piccadilly Albemarlestraat nommer Gij schijnt zijn adres tamelijk goed te weten. Nu ja, ik zag zijne dochter, ik wil zeggen zijne koets daar, eenige dagen geleden, stilstaan. Zoo, heeft hij eene dochter? Nu, gij behoeft daarom niet te blozen, Frits. Ik bloos niet, ik heb haar slechts eens of tweemalen gezien. De koets van den dokter placht 's middags hem te komen afhalen, en daarin heb ik eene jonge dame bemerkt, die ik voor zijne dochter houd. Zij is zeer mooi, blond met blauwe oogen, en schijnt zeer teer van gestel te zijn, want zelfs bij dit warrne weder is zij in bont gehuld. Gedurende de laatste vier weken heb ik haar niet meer gezien, noch in de koets, noch aan het venster van haar huis. Zoo, dus dan zijt hij daar ook geweest? Nu ge behoeft niet weder zoo te blozen. Wanneer gij het goed viudt, dan ga ik morgen met u naar het laboratorium, ik wil uwen vriend wel leeren kennen. Zeer goed, ik denk dat gij het met elkander wel zult vindeD, antwoordde Frits, en hiermede eindig- den wij ons gesprek. Aan onze afspraak getrouw, bezocht ik den anderen dag het laboratorium. Het was een groot Het N. v. d. D. bericht, dat de voedselopneming zeer gering is. De kabiuetswerkzaamheden schijnen Zaterdag jl. niet verricht te zijn. Het bestuur van een liefdadige vereeniging te 's Graveuhage, had H. K. H. Prinses Wilhel- mina het beschermvrouwschap aangeboden. Namens H.H. M.M. werd aan dat bestuur te kennen gegeven dat zoolang de Prinses minderjarig is, door Haar geen beschikkingen worden genomen, waardoor II. K. H. zich voor de toekomst zou kunnen bin- den. Aan het verzoek kan op dien grond niet worden voldaan. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een ncta van wijziging ingezonden omtrent het wetsontwerp tot verandering van de grenzen tusschen de gemienten Biervliet, IJzendijke, Philippine, Sas van Gent, Ter Neuzen en Hoek. Het in het voorloopig verslag geopperde bezwaar tegen de grenswijziging tusschen de gemeenten Philippine en IJzendijke, voor zoover dientenge- volge de katholieke ingezetenen burgerlijk tot de eene en kerkelijk tot de andere gemeente zouden behooren, is door den Minister nader overwogen, en daar het bezwaar gegrona schijnt heeft hij die grenswijziging uit dit ontwerp doen vervallen. De termijn der verandering is thans gesteld op 1 Januari 1891. De Regeering wil, op voorlichting van de deskundigen, eens een proef nemen met het op- kweeken en loslaten van zalmen op de bovenrivier en de daarbijgelegen zijrivieren, in plaats van in de mondingen, zooals totdusver geschiedt. Deze 1 hoogere deelen der stroomen worden geoordeeld de 1 beste paaiplaatsen te zijn voor de zalrn. Bij wijze van proef, en zonder eenige gevolg- trekking voor later, zal nu een som van f 3000 worden aangewend om onder Nederlandsche con- trole in den Duitschen Bovenrijn zalmbroed te poten, dat afkomstig is van dezelfde omgeving. oor deze 3000 gulden zal volgeus contract de vischkweekerij te Freijburg (Biden) in het aan- staande jaar 600,000 zalmen leveren. De voornaamste oorzaak der vermeerderingen op het hoofdstuk Binnenlandsche Zaken zijn de uitgaven ter uitvoering van art. 54bis der Schoolwet, waarvoor f 750,000 moest worden uitgetrokken, terwijl voor subsidien voor kweekscholen tot opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen f 59,000 en voor reis-, verblijf- en bureaukosten vm inspecteurs en schoolopzieners, wegens uit- breiding van het aan hen opgedragen toezicht, 17,500 meer is geraamd. Waarschijnlijk zal een zestal gemeentelijke en bijzondere kweekscholen tot opleiding van onder wijzers subsidie kunnen worden verleend. Daarop is gerekend door den betreffeude begrootingspost op f 100,000 uit te trekken. Als bijdrage in de jaarwedde van onderwijzers berookt gewelf, welks boogvensters op de Theems uitzagen. Overal in de rondte waren houte planken, waarop flesschen, komforen, smeltkroezen, lampen en al wat er meer bij scheikundige studien behoort. De kamer was met jonge studenten opgevuld, waaruit Holdsworth te voorschijn trad, om mij aan dokter Waldstein voor te stellen. De oude man scheen volstrekt niet op zijne plaats te zijn tusschen de jonge lieden. Zijn voorkomen maakte een eigenaardigen indruk. Hij droeg een groote, zwarte kiel met nauwslui- tende mouwen en een lederen gordel, op het hoofd had hij een zwart fluweelen kapje, waaronder het sneeuwwitie haar te voorschijn kwam. Voor- namelijk viel echter zijn gezicht in het oog, dat te gelijker tijd aantrok en terugstiet. Het vuur van 't genie sprak onmiskeubaar uit elken trek, terwijl de diepliggende oogen, die bliksems schoten onder de zware, witte wenkbrauwen, vrees en een gevoel van onderwerping inboezemden. Zijn huid was donker, waarschijnlijk het gevolg van veel reizen, hij had een langen dunnen haviks-neus, en zijn breed voorhoofd had diepe groeven, zooals men dikwijls bij menschen opmerkt, die veel geleden of moeielijke studien gemaakt hebben. Het on- derste gedeelte van zijn aangezicht werd verborgen door een zwaren, grooten witten baard. Hij lachte, toen Holdsworth mij voorstelde en drukte met schijnbare hartelijkheid mijne hand. Thans nog, na geruimen tijd, kan jk mij dien aan bijzondere lagere scholen is vermoedelijk te rekenen op eene uitgaaf van f 735,924,08, waarbij nog te rekenen op bijdragen voor scholen, na 1 Juni 1890 geopend, zoodat f 750,000 als ver- moedelijke uitgaaf is uitgetrokken. V oor zoover thans reeds een oordeel kan worden geveld, heeft, naar getuigenis der regeering, de zoogenaamde boterwet, zoowel repressief als pre- ventief, een gunstigen invloed uitgeoefend. Van 1 lebr. tot 1 Juni van dit jaar werden ruim 30 monsters onderzocht, welke bijna alle tot een ver- oordeeling hebben geleid. Het jongste manifest geeft het Centrum aanleiding om den wensch te uiten, dat de heer Tindal, na zoo herhaaldelijk het Nederlandsche volk te hebben opgeroepen, dit in kennis stelle met het gedetailleerde plan voor onze verdediging, dat hij gereed heeft gemaakt, maar in zijne por- tefeuile verborgen houdt. //Tot heden," zegt het blad, //heeft voor het Nederlandsche volk de ge- heele zaak zooveel weg van een mystificatie, dat het tijd wordt eens te weten hoe wij het hebben." -De kerkelijke strijd te Zuidland, die bijna 4 jaren duurde, kan nu als geeindigd worden be- schouwd. Door de doleerende diakenen is het eerst genomen besluit, om in hooger beroep te komen van het vonnis der Rotterdamsche rechtbank, opgegeven, en aan de wettige titularissen de som van ruim 2800 en de rente betaald. De landbouwverslagen over 1887, 1888 en 1889 zullen in beknopteren vorm in een deei worden uitgegeven. Voorts zullen andere belangrijke gegevens en verslagen op het gebied van den landbouw van Rijkswege worden gepubliceerd. In 1891 voor 't laatst zal de landbouwcommissie nog werkzaam zijn om over verschillende nog niet behandelde belangrijke onderwerpen aan de Regeering advies uit te brengen. Een som van f 10,000 wordt te dien einde op de begrooting van Water- staat uitgetrokken. TER YEUZE.Y, 30 September 1890. Op de begrooting van Waterstaat voor 1891 is uitgetrokken eene som van f 20,000 voor het maken van losplaatsen langs het kanaal teTerNeuzen tot geleidelijke voorziening in de behoefte aan losplaatsen van de binnen scheepvaart. Wegens vertrek naar de suikerfabriek van 4 der ambteuaren van den post Hulst, zijn aldaar gedetacheerd met ingang van 30 September, de kommies 3* klasse N. Oost Lievensete Ter Neuzen, de kommies 4" klasse K. Spijkerman te St. Jansteen en de kommiezen 4« klasse H. F. Kroon en M. van Loon te Rapenburg. Gisteren omstreeks twaalf ure was zekere M. de Smedt, uit Antwerpen, bezig noten te trekken op de hofstede van J. Huijssen in den Catspolder lach en handdruk levendig herinueren. Zijn ge- heele gezicht deelde in dien lach, behalve zijne oogen, wier doorborende blik onveranderd bleef en, terwijl ik over verschillende zaken sprak, een invloed op mij scheen uit te oefenen, dien ik later te vergeetsch trachtte te verklaren. Hij toonde mij verscheidene merkwaardige gekristalliseerde zelfs- standigheden en preparaten, welke hij in het la boratorium vervaardigd had. Hij was bepaald met dat doel naar Londen gekomen en hoopte, dat deze voortbrengselen hem van nut zouden zijn bij de proeven, die hij zich voornam op het land voort te zetten. Naar zijn zeggen, zou zijn verblijf in de hoofdstad slechts van korten duur zijn, en let zou hem genoegen doen, mij 'savonds in zijne woning, waarvan hij mij het adres opgaf, te zien. Ik verwijderde mij, zonder ook verder een woord met Holdsworth te spreken. Mijn geest was ver- ward en een somber voorgevoel drukte mijne ziel. Ik trachtte dezen indruk te verjagenmaar het was mij onmogelijk, want de bliksemde oogen van den ouden man spookten mij telkens voor den geest. Toen ik in mijne woning aankwam, trachtte ik op te sporen, wat in den dokter zulk een eigenaardigen, onaangenamen indruk op mij gemaakt had. Ik son echter slechts eene zaak vinden Holdsworth leeft zeker met hem gesproken over mijne denk beelden van de verwisselingen in de bewerktuigde en onbewerktuigde natuur. (Wordt vervolgd.) TER NEIIZENSCHE 01 RUT 6)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1