puike Kachelkolen J. A. VAN ROMPU Laatste waarschuwing j. van ItoilM, Dankbstuiging. Polder Coegors c. a. Buthpolder. A. MOERDIJK, J* A* van Rompu* Kiezers P. DREGMANS. Telegrafische berichten. Advertentien. Suikerbietenbond Ter Neuzen. Aan de Redactie van de Scheldebode Een woord aan de kiezers der telegraphie met den titel van klerk of telegrafist. Ook de brieven- en telegrambestellers zullen in klassen worden verdeeld met bepaling van ge- regelde tractementsverhooging naar ancienneteit. Ook voor de overige ambtenaren van de posterijen en de telegraphie wordt verbetering van bezoldiging aangevraagd. Een en ander zal ongeveer f 400,000 kosten. TER NEUZEN, 26 September 1890. In de heden gehouden raadsvergadering zijn tot leden van het stembureau voor de a. s. verkiezing aangewezen de heeren Dees en Grenu op het verzoek om gemeentegrond van J. Heijens, I. Poppe en P. F. Standaert werd gunstig beschikt. Besloten werd tot rioleering op Java en achter de huizen op het einde der Noordstraat en met dit werk spoedig een aanvang te nemen tot het beproe- ven goed drinkwater te krijgen, door op het Zand- plein een Nortonpomp te plaatsen. Verder werd besloten een strooien keet, zoo mogelijk op den kanaaldijk, te doen plaatsen om te dienen als tijdelijke verblijfplaats van gezinnen die geen woning hebben. Heden middag omstreeks een uur werd alhier door de politiebeambten Klaassen en Kurvink uit het kanaal bij de Sassche brug het lijk opgehaald van een onbekend maD, van gezette gestalte en 1,75 M. lang. Zijn verder signalemeut luidt haar en wenkbrauwen bruin, neus klein en dik, kin rond, mond gewoon, geen merkbare teekenen. Op het lijk werd gevonden een zilveren remontoir met gouden rand, dragende het nummer 1919 boven in de kast beneden 50een muntbiljet van f 10 met de letters E T n°. 08692; 2 rijksdaal- ders, 1 gulden, wat klein geld en een paternoster van witte kralen. Hij was gekleed met grijs geruiten broek en vest, donker bruine jas met slippen, lage schoenen met elastiek, bruine kousen, bruin geruite onderhemd en boezeroen, blauw gestreepte borstrok met witte voering en witte knoopen, wit halfhemd met blauw zijden dasje. Het lijk is naar het lijkenhuis op de begraafplaats gebracht. Donderdag 25 Sept. waren een 30tal onder- wijzers uit het arrondissement Axel in »het Gulden Vlies" te Axel vereenigd, om onder leiding van den Schoolopziener, den heer Collot d'Escury, hunne feestvergadering te houden. Na een kort woord van welkom en het afdoen van de noodige huishoudelijke zaken werd er breed- voerig gesproken over het Teekenonderwijs, naar aanleidiug van de daarover van regeeringswege ge houden voordrachten. Conclusie werd niet geuomen, tenzij deze, dat de bekwame, ijverige onderwijzer ook bij dit nieuwe leervak de beste methode is. "Vervolgens hield de heer Goldsmitz te St. Jansteen een geestig praatje over Lezen. Humor en erast wisselden elkander af, als de spreker wees op de gebreken in het lezen bij de kinderen des volks en op de waarde van goed lezen voor ganseh het volgend leven van ieder mensch. De middelen ter bereiking van goed lezen in en buiten de school werden vervolgens aangegeven. Aan den wedstrijd in de mondelinge voordracht namen deel de heeren Remery, Schiffer, Rietschoten en Imandt. De beide eersten declameerden een dichtstuk, de twee anderen gaven een improvisatie. De commissie van beoordeeling schonk den heeren Remery, Rietschoten en Imandt een prijs, terwijl de heer Schiffer zich met de premie moest vergenoegen Nadat nog eenige besprekingen waren gehouden over eenige financieele en andere aangelegenheden vereenigden de meesten zich aan de inmiddels aangerichte tafel, waar aangename kout en menig goed gesproken woord een allerprettigsten toon deden heerschen. Tot zetter van 's Rijks directe belastingen voor de jaren 18911894 zijn benoemd de volgende heeren A. Luteijn en P. Koster, te AxelC. F. Vereecken en C. L. Stallaert, te BoschkapelleP. A. Smet en J. van Helsland, te Clinge C. van Esbroeck en C. Borm, te Hengstdijk J. Dieleman Jz. en J. van Wijck, te Hoek J. A. Pateer Ez. en J. van Bekkum, te HontenisseL. F. C. van Waes- berghe en A. J. van der Meijden, te HulstD Baert en C. L. Persijn, te Koewacht; P. deWaal en J. Seij, te Ossenisse F. Apers en B. de Coninck, te OverslagE. D. de Bock en J. Barbe, te PhilippineG. H. Stuhbe en P. Wouters, te Sas van GentA. J. de Beule en C. L. Bleijenbergh, te St. JansteenJ. F. Staal en G. Mangnus, te StoppeldijkJ. de Feijter en C. van der Ilooft, te Ter NeuzenD. Bauwens en N. Heijman, te "WestdorpeG. de Visser Cz. en K. de Kraker, te Zaamslag C. L. Puijlaert en A. van de Calseijde, te Zuiddorpe A. Kouijzer en P. A. van de Voorde, te Graauwvoor de gemeenten hunner respectieve woonplaatsen. Axel, 25 Sept. In de heden alhier gehouden raadsvergadering waren tegenwoordig de heeren J. Wolfert, P. Koster, L. van Dixhoorn, R. van de Ree, P. Dregmaus, P. Dieleman, C. N. Jan sen van Rosendaal en D. J. Oggel, leden en J. v. D. Schoonakker, secretaris. zuren gemengd eene veel krachtiger werking hebben, dan wanneer men ze afzonderlijk laat werken, maar over het algemeen houd ik het bij de stelling, dat zoowel in de bewerktuigde als in de onbewerktuigde wereld tegenstellingen elkander het sterkst aan- trekken en de duurzaamste verbinding opleveren (Wordt vervolgd). Afwezig de heeren S. van Hoeve en L. de Feijter Jz. Voorzitter de heer D. J. Oggel. 1°. Wordt mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken a. Brief van Ged. Staten van Zeeland houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot verkoop van Werkelijke schuld. b. Als voren tot den onderhandschen verkoop van gemeentegrond. c. Proces-verbaal van kasopneming van den gemeente-ontvanger waaruit bliikt dat in kas is 4655,49. d. Brief van den Commissaris des Konings loudende benoeming van A. Luteijn en P. Koster tot zetters voor 'a Rijks directe belastingen voor 1891—1894. Allen worden voor kennisgeving aangenomen. 2°. Tot leden voor het stembureau voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten worden benoemd de heeren P. Dieleman en J. Wolfert 3°. Als voren voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad de heeren P. Koster en P. Dregmans. 4°. Tot lid der districts-commissie voor den ge- wapenden dienst wordt benoemd de heer D. J. Oggel. 5°. Tot lid van het algemeen burgerlijk arra- bestuur (in plaats van wijlen den heer A. v.. ,0.* Kruijsse) wordt benoemd de heer L. Jansen van Rosendaal C.Nz. 6°. Tot wethouder (in plaats van den heer D. J. Oggel benoemd tot Burgemeester) wordt benoemd de heer P. Dregmans, die verklaart de benoeming aan te nemen. 7°. De premien voor de veemarkt worden vast- gesteld even als die waren voor het jaar 1889. 8°. Met algemeene stemmen wordt besloten machtiging te verleeneu tot af- en overschrijving van posten op de begrooting van 1890 tot een bedrag van f 25,voor het nemen van nood- zakelijke politiemaatregelen. 9°. De voorzitter doet mededeeling van het door hem met den landbouwer G. Zegers gesprokene betrekkelijk den afkoop van grond voor het aan- leggen van een voetpad loopende van af den Provincialen weg naar den Doorndijk. Naar aanleiding van het gesprokene zou de aikoup van dien grond bedragen plus minus f 800. De heer P. Dregmans zegt dat volgens mededeeling van den heer L. de Feijter Jz. die afkoop veel minder zoude zijn. Na breedvoerige discussien wordt besloten om tot het aanleggen van het bedoelde voetpad voor- alsnog geen besluit te nemen.- 10°. Vervolgens wordt besloten het begrinden van den oostelijken buitenweg uit te stellen tot het aanstaande voorjaar en intusschen langs dien weg een behoorlijk voetpad aan te leggen. van 's Gravenhage, 26 Sept. De Minister Marine heeft overgelegd het contract met de fabriek van stooomwerktuigen te Amsterdam. Na het sectie-onderzoek der legerwet en Indische begrooting is de openbare behandeling van het ont werp rijks-waterstaatswerken aan de orde. Ondertrouwd J. M. MULDER, Predikant, en P. DREGMANS. Aalten, 23 September 1890. Voor de vele bewijz6n van belang- stelling, ondervonden bij het overlijden van onzen dierbaren Echtgenoot, Vader, Aanbe- huwd- en Grootvader, betuigen wij onzen innigsten dank. Zaamslag, September 1890. Wede K. P. EIJKE-Hamelink. Ter Neuzen. Borgerhout. Zaamslag. Slnis. Boschkapelle. Hulst. M. EIJKE en L. A. EIJKE-Van der Swan. J. P. TEERLINK en N. C. TEERLIN K-Eijke. J. C. EIJKE en J. EIJKE-Meeuwsen. J. J. EIJKE en C. EIJKE-Koene. II. HEMMEKAM en L. J. HEMMEKAM-Eijke. H. EIJKE. e Voor de belangstelling op den 23 jl ondervonden betuigen wij gaarne onzen innigen dank. J. M. MULDER. J. MULDER-De Jonge. Axel, den 25 September 1890. Voor de vele blijken van belangstel ling op den 20 dezer ontvangen, betuigt de ondergeteekende zijnen hartelijken dank. D. W. F. KAIJSER. Zaamslag, 25 Sept. 1890. Ondergeteekende verlangt bij de ver kiezing op 30 dezer niet in aanmerking te komen. Ter Neuzen. J. VAN ROMPU. Mijn innigen en oprechten dank betuig ik openlijk aan den WelEd. lleer J. C. M. HART- MAN, arts te Zaamslag, voor de wijze, waarop hij mij behandeld heeft. Sedert 4 jaren lijdende aan een ziekte in het been, zocht ik bij zes verschillende dokters hulp, doch zonder eenig gunstig gevolg. Een sukkelaar te blijven was dan ook het vooruit- zichtdoch neen, de WelEd. heer HARTMAN toonde een zeer knap geneesheer te zijn, want hij genas mij geheel, zoodat ik volkomen in staat ben mijn arbeid te verrichten. Dien heer breng ik daarvoor den dank mij us harten. Naar waarde ran ik hem niet beloonen, maar ik hoop, dat God hem het loon niet zal onthouden, voor hetgeen lij aan mij heeft gedaan. Othene, 25 Sept. 1890. M. KEMPE. HET BESTUUR van bovengenoerade vereeniging geeft hierdoor aan de leden kennis, dat wanneer een zeker getal monsters bieten tot onderzoek aan het Rijksproefstation worden aangeboden, de kosten bij wijze van overeenkomstbelangrijk minder zullen bedragen. De leden die een of raeer monsters bieten weuschen onderzocht te hebben, gelieven hiervan opgave aan het Bestuur te doen voor Zaterdag 4 October a. s. J. P. SCHEELE, Voorzitter. A. VISSER, Secretaris. Ter Neuzen, 26 September 1890. Bij genoegzame deelname zal de KOOL-COMMISSIE te Hoek, tegen half November nog eene lading opdoen. Zij die hiervan willen hebben tegen den laagst mogelijken prijs gelieve het op te geven aan A. BEDET, te Hoek. HET BESTUUR van voornoemden polder maakt bekend, dat eene vergadering van stembevoegde Ingelanden zal worden gehouden, op Vrijdag 10 October 1890, des namiddags 2 are, in het loge- ment van de weduwe ROLFF, te Axel. Het Bestuur voornoemd, F. DEKKER, Dijkgraaf. P. DREGMANS, waarnd Ontv.-Griffier. HET BESTUUR van voornoemden polder maakt bekend, dat eene vergadering van stembevoegde Ingelanden zal worden gehouden, op Vrijdag 10 October 1890, des namiddags 2 ure, in het loge- inent van de weduwe ROLFF, te Axel. Ondergeteekende wenscht op 30 dezer liiet in aanmerking te komen. Hij noodigt heeren kiezers beleefd doch dringend uit hunne stem alsdan uit te brengen op den heer t e Z n i d d o r p e. Sas van Gent, September 1890. CHR. VERHAAK. In uw nummer 434 van 1.1. Woeusdag plaatste u als hoofdartikel »de kiezing van 30 September", waarin u zoo beleefd is ons te beschuldigen van baloorigheid, dat wij zijn zoogenaamde Katholie- ken, Katholieken onder valsche etiquetten, ja, dat als wij niet luisteren naar uwe waarschuwing, wij verraderlijke Katholieken zouden zijn. Dank u wel zeer geleerde redactie. Maar laat ons dan zeggen dat wij geen brood— Katholieken zijn, maar Katholiek in naam en daad, dat wij niemand dwingen, maar ook niet gedwongen willen worden, en dat onze candidaat ook wel een Katholiek is, zoo goed als de heer MOERDIJK. Of zoude de redactie van de Scheldebode willen zeggen dat de heer geen Katholiek is evenwel met dit verschil, dat die heer kennis heeft van handel en scheepvaart, waarvan dan toch de heer MOERDIJK niet het minste begrip heeft. U zegt wel, dat uw candidaat een man is van onderneming en administratie, dit gelooven wij wel, maar hoeveel menschen er mede gebaat worden door boekhandel, levering van pakketten, gebreide en wollen goederen, middeltjes tegen het grijs worden van het haar, enz., weten wij niet, en dan de drukte der administratie Als men dan weet dat die geleerde nog secretaris is Enfin, wij weten niet hoe er nog tijd kan zijn om eeD mandaat aan te nemen. Jammer dat er geen twee noodig zijn wij stemden u beiden en C°. Maar neen kiezers, toont thans, dat wij weten wie wij noodig hebben in ons district. Kiest met ons hem, die onze belangen zal behartigen, niet met ijdele 'oeloften of grootspraak, maar met daden, een man die reeds getoond heeft van af zijn jeugd, wat wilskracht vermag en zich dan ook een positie in de maatschappij verworven heeft zoo als weinig, getuige nog de benoeming die hij kort geleden van een ander Koningrijk heeft ontvaugen. Kiest met ons den heer Kiezers mocht het zijn, dat die heer kiesch- heidshalve in dit nommer zich terug trekt, laat ons hem dan onze stem geven bij wijze van protest. Dus nogmaals, onze briefjes ingevuld met den naam aan de koopers der boomen van de famine L1FFEJN8, I f aan de koopers der boomen van de familie LIPPENS, te Moerbeke, op den Spuidijk, bij de hofstede be^ woond door F. Staal, om hunne aldaar nog liggende boomen voor 10 October, aanstaande, op te ruimen, bij gebreke waarvan de strafbepaling in het proces-verbaal wordt toegepast. De Notaris, C. J. A. FERCKEN. groothaudelaar en cargadoor te Ter Neuzen. VELE KATHOLIEKE KIEZERS. Het hoofdartikel in de Scheldebode van 24 dezer begint met eene vertroosting der Kath. Kiezers in het kanton Ter Neuzen over hunne teleurstelling, dat de Kath. Kiesvereeniging geen kandidaat uit dit kanton heeft gesteld en geeft hun tevens den goeden raad niet baloorig te worden, omdat zij de eer en het geluk bezitten eene flinke Kath. Kiesvereeniging in hun district te hebben, wier kandidaat zij inoeten steunen. Ja, ook wij Kath. Kiezers, (niet zoogenaamde, zooals de Scheldebode uit), wij waren ook der meening toegedaan dat onze Kath. Kiesvereeniging eene flinke wasde kandidatuur van den heer MOERDIJK heeft ons echter helaas 1 van het tegendeel overtuigd en ons eene bittere teleurstelling gebracht. Wil eene Kiesvereeniging bogen op het woordje jUnk" dan moet ook de keuze liarer kandidaten van dien aard zijn, dat beginsel ge- paard ga met capaciteit en intellegentie, om daar- door het bewijs te leveren dat haar werken ernslig is en zij geen plannen heeft met heeren Kiezers een loopje te nemen. Zonder den heer MOERDIJK, wat aangaat zijn beginsel en prive persoon, te kort te doeD, missen wij in hem de hierboven genoemde hoedanigheden en betreuren daarom zijne kandidatuur a.s. Dinsdag niet te kunnen steunen, zelfs op gevaar af verrader te worden aan onze beginselen (volgens de Schel debode) en over te loopen naar het kamp van onzen vijand. De heer MOERDIJK is niet de rechte man op de rechte plaats en wij hopen daarom dat heeren Kath. Kiezers onze Kath. Kiesvereeniging in den Provincialen vergaderzaal een Fiasco zullen besparen. X. in September 1890. Op last van vele Kath. Baloorigen. B. Met groote verbazing zullen veleD met ons I kennis hebben genomen dat de Antir. Kiesv. I Z.-Vlaauderen O. D., de heer A. MOERDIJK, die door de Kath. Kiesv. kandidaat was gesteld, ook als hunnen man hebben gekozen voor lid der Prov. Staten. Hoe is het toch mogelijk, vroegen wij ons af, om tot zoo iets te komen. Welke bekwaamheden of j capaciteiten zijn ons bekend van den heer Moerdijk I Als mensch zal er wel niets op hem zijn af te I dingen, maar is dat genoeg? Hebben wij in onze eigene gelederen dan geen I kundige en zaakrijke personen meer? Hebben wij dan geen mannen meer die door hun maatschappelijke I betrekking en veelzijdige kennis een beteren waarborg geven voor onze belangen in de Staten dan de heer Moerdijk En bovenal Kiezersmoeten wij onze eigene I partij zoo maar op eens verloochenen moeten wij bij een vrije verkiezing zoo maar doen wat anderen zeggen of liever willen. Neen, en nogmaals neen zoo mag het niet gaan en daarom wordt aan alle ware anti-revolutionairen met vol vertrouwen aanbevolen, de heer Door deze keuze zal getoond worden dat onze partij kracht en zelfstandigheid genoeg bezit oml met eigen kandidaten te strijden, om daarna, zoo| noodig, met Katholieken samen te gaan tegen t beider tegenpartij. Anti-revolutionaire kiezers komt daarom Dinsdag a. s. trouw ter stembus en kiest met ons als een man, de heer NOTARIS TE AXEL. EENIGE ANTI-REV. KIEZERS. 1 "O r-"i r*l P. Dregmans

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 4