Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2646. VVoerisdag 24 September 1890. BEKENDMAK1NG. TEEKEN-CURSUS. BEKEN DMA KING. DOODELIJKE VBRWANTSGDAP. 30e Jaargang. De Burgemeester der gemeente Ter Neuzen Binnenland. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushoaders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit blad verutchlfnt Dinstdag- cm Vrijdagavond bij den nltcever P. J. V A V DE 8 A N D E te Ter Neuzen. maakt bekend, dat eene Openbare Vergadenng van den Gemeenteraad is belegd tegen Vrijdag den 26 September 1890, des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 23 September 1890. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. Toelating tot de avondscholen A en B, in de kom der gemeente, en G, op Sluiskil, zoomede tot de herha- lingsklasse aan school A. Zij, die met 1 October aanstaande wenscben te worden toegelaten tot bovengenoemae inrichtingen, worden verzocht zich daartoe, voor 20 (lezer, aan te raelden, hetzij ter gemeente-secretarie, of bij het hoofd der betrokken school. In het belang der kinderen wordt het getrouw bezoek dezer zeer nuttige inrichtingen ten zeerste aanbevolen. Ter Neuzen, 12 September 1890. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Zij, die met 1 October aanstaande tot boven- genoemdeu cursus wenscben te worden toegelaten, worden verzocht zich daartoe, voor 20 dezer, aan te melden bij den GEMEENTE-BOUWM E ESTER. De cursus is alleen toegankelijk voor jongelieden, die het gewoon schoolonderwijs genoten hebben en 14 jaar zijn of dien ouderdom voor het einde des jaars bereiken. Ter Neuzen, 12 September 1890. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van PHILIPPINE, maken bekend dat zal worden aangegaan eene GELDLflEAIAG ten laste der gemeente, groot TWAALF DUIZEND GULDEN, ter vervanging der leeningen van 1882, 1883 en 1889, en dat mitsdien alle obligatien met 1 November, 1 December er. 1 Januari eerstkomende zullen worden afgelost FEUILLETON. 4) ZONNESCH1JN. Er was nu een tijd lang zeer veel drukte en be- weging op Haughton Tower, want ieder wilde iets doen aan de uitrusting van den jongen squire, zoo als men mij noemde. Gedurende mijn verblijf in huis was ik op een zeer goeden voet met Polly gekomen. Wij zeiden bet dikwijls, hoe aangenaam het was dat wij elkander als zuster en broeder konden beschouwen maar na zulke verzekeringen volgde meestal een pijnlijk stilzwijgen. Toen het eindelijk besloten was, dat ik weder voor een onbepaalden tijd Haughton Tower verlaten zou, werd nicbt Polly buiteugewoon stil en wanneer mijn oog toevallig het hare ontmoette, bemerkte ik somtijds bij haar denzelfden peinzenden, vragenden blik, dien mij reeds bij roijne eerste afreis getroffen had. Maar thans steeg het bloed mij naar de wangen, eD wanneer ik haar daarbij strak bleef aankijken, keerde zij zicb om en deed, alsof zij druk bezig was met de toebereidselen voor mijn vertrek. Eindelijk brak de dag van mijne reis aan. Het was eene liefelijke achtermiddag in Juni, en daar dat zullen worden uitgegeven Obligatien van 400,rentende 4 pet. 's jaars dat aan houders van obligatien van vorige leeningen zal worden vergund die tegen obligatien der nieuwe leening in te wisselen, mits voor 1 November a. s. hiervan kennis te geven aan den Burgemeester dezer gemeente. Philippine, 16 September 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, J. B. D H O O G E, De Secretaris, L. N. STUBBfi. .folitieli Overzicht. 't Schijnt in Ierland ook weer niet pluis te zijn tenminste de afgevaardigde Dillon is in hechtenis genomen en bevelen in dien zin zijn uitgevaardigc tegen de afgevaardigden Sheely, William en Patrick O'Brien en den priester Humphreys. De oorzaak van dezen maatregel is niet bekend, maar men meent, dat zij bet //plan of campaign" hebben ge steund, m. a. w. den pachters den raad hebben gegeven geen pacht te betalen naar aanleiding van den slechten oogst. Tot sluiting ier manoeuvres in 't noorden van Frankrijk hield president Carnot bij Kamerijk een wapenschouwing over 38000 man. Onder geleide van een regiment dragonders en omstuwd door generaal Billot en zijn staf, reed Carnot in een open rijtuig met De Freycinet naar het paradeveld waar bij met kanonsckoten werd begroet. Bij de wapenschouwing liepen de vreemde officieren achter Carnot's rijtuig. De president werd geestdriftig toegejuicht, en toen de vreemde officieren langs kwamen, werd een „leve Ruslaud" aangeheven. Voor zich naar de tribune te begeven, waarlangs de troepen zouden defileeren, reikte Carnot het officierskruis van de orde van het Legioen van eer aan kolonel Bardemaeker, van het Belgiscbe leger en kolonel Kool van ous leger uit. Daarna defileer- den de troepen voor den president. Het aautal der toeschouwers, die de wapenschouwing bij woonden, wordt op 60,000 geschat. Onder ben bevond zicb ook de aartsbisschop van Kamerijk. Na afloop der parade vereenigde de president de vreemde officieren en de generaals, ten getale van 140, aan een diner. Boulanger heeft, vergezeld van verschillende personen, Jersey verlaten en is per stoomboot naar Gurnsey vertrokken. De samenkomst van de beide machtige heersckers, die van Duitschland en van Oostenrijk, op het kasteel Rohnstock, in Silezie, wordt algemeen bescbouwd als een belangrijke gebeurtenis, - beslissand voor de toe- komst, voor de naaste toekomst van Europa wellicht. De begroeting tusschen beide vorsten was recht kartelijk 't begou natuurlijk met een parade door de troepen. Reeds wat het uitwendige betreft ik 's avonds pas dacht te vertrekken, wilde ik eerst eene wandeliug buiten doen. Ik verzocht Polly mij te vergezellen, maar zij had nog zooveel te doen, dat zij mij weigeren moest. Zij beloofde intusschen mij spoedig te volgen naar eene onzer lievelingsplekjes in het park, een heuvel met drie of vier beuken. Ik bleef bedaard voortwandelen, bezocht nog eens den tuin, de oraujerie en prieeltjesen ging toen naar het park, waar ik mij onder den schaduw der beuken op het gras nedervleide, om Polly af te wachten. Wat was alles rustig en vreedzaam rond mij heen Slechts twee lichte, sneeuwwitte wolkjes dreven aan den helderen, blauwen hemel. Geen blad bewoog zich. Van de plaats waar ik lag, strekte zich het park onbeschaduwd uit tot aan den zoom van het donkere boscb, dat het op eene halve mijl afstands begrensde. Het eenige geluid dat de stilte verbrak, was het murmelen van een beekje, hetwelk voorbij de naaste tuinheg stroomde. Terwijl ik nederlag in de schaduw, waartusscheu lichtplekjes speelden, raakte ik aan het droomen en peizen. Hoe effen was tot nu toe mijne levensbaan geweest, en hoe veelbeloveud vertoonde zich mijue toekomst Bij mijne meerderjarigheid wachtte mij een ruim vermogen. Hoe ver ik ook terugdacht, nooit had is leed of smart ondervonden, en mijue vooruit- zichten schenen mij toe, zoo helder en zonnig te zijn als het landschap rond om mij heen. Ik kon l riioet deze samenkomst de aandacht trekken, daar zij plaats vindt in Silezie, op den grond dus, om welker bezit tusschen Oostenrijk en Duitschlanc drie bloedige oorlogen zijn gevoerd. Nu ecbter zijn alle veeten vergeten, vrede en nog eens vrede is het parool en de beide bekwame staatslieden Caprivi en Kalnokyzullen menig consult houden hoe 't best dien vrede te bewaren. Van de details der samenkomst van beide keizers is nog niets bekend, maar in de eerste plaats zullen natuurlijk de banden, die Duitschland en Oostenrijk of lieverhun gemeenschappelijke belangen, reeds zoo nauw omstrengelen, nog nauwer worden aange- haald en dat zal nu wel niet ten koste van Italie gaan, maar toch geraakt deze //Dritte im Bunde' wel eenigszins op den acntergrond, door al die vriendschapsbetuiging tusschen het Habsburgsehe huis en de dynastie der Hohenzollern, al behoeft het Apennijnsche schiereiland dan ook nog niet te duchten vooralsnog als </facheuse troisieme" te worden beschouwd. Koning Humbert zit nog immer te wachten op //Zijn Apostolische Majesteit Frans Jozef, die wel naar de stad der Zeven Heuvelen zou willen komen, om zijn collega Humbert een contra-visite te maken, indien de paus er zijn zetel maar niet gevestigd had als hoofd der katholieke kerk. Zoo schijnen dan ook Wilhelm van Duitschland en Frans Jozef van Oostenrijk meer bepaald persoonlijk de dragers te zijn van het tusschen hun rijben gesloten verbond, terwijl Italie's aansluiting meer berust op de verhouding tot Crispi en de leidende staatslieden van Oostenrijk en Duitschland. Wel zullen de indrukken, te Narwa en Peterhof ontvangen, niet zonder in'vloed blijven op de be- sprekingen te Rohnstok, maar enorme omwentelingen zijn er toch niet te wachten en de Nowoje Wremja zal wel gelijk hebben, als zij de meening te kennen geeft, dat bet kabinet te Berlijn niet van opinie is veranderd ten aanzien van den triple—alliantie, maar dat het vast besloten is te voorkomen, dat Duitschland in de oplossing van belangrijke binnen- landsche aangelegenheden door internationale kwes- ties gestoord wordt. Iu Tessino blijft het nog steeds onrustig. Nu de bondsraad heeft geweigerd den leider der cleri cal regeering Respini te herstellen, is deze op eigen gezag teruggekeerd. Te Belinzona had Respini een onderhoud met den bonds-commissaris. De gewezen regent verklaarde zicb tot verschil lende concessies aan de tegenpartij bereid, maar voor alles verlangde hij berstel der vorige regee ring. Kolonel Kuensli moest die echter, kraehtens zijn bevelen uit Bern, weigeren. Respinizettetoen de reis naar Lucarno voort, waar bij door zijn aanhangers met groot vertoon werd ontvangen en ingehaald. Ernstige ongeregeldheden zijn ecbter niet voorgekomen en zullen ook wel niet meer voorkomen, tot teleurstelling zegt de Standard mij aan mijne lievelingsstudien wijden, niet met het doel van winstbejag of eerzucht, maar alleen ter wille der wetenschap zelve, want ik haakte er naar, meer van de geheimen der natuur te weten. Ik wilde met diepe teugen uit de bron drinken, waaraan ik tot nu mijnen dorst slechts met droppels gelaafd had. En toch, wanneer ik eens eene groote ontdekking deed, wanneer mijn naam een plaats vond in de jaarboeken van denroera? Het gemurmel der beek hoorde ik al zachter en zachter worden, en eindelijk sluimerde ik geheel in. Ik ontwaakte onder het gevoel van een zachten adem en een zacht kusje, dat op mijn lippen werd gedrukt. Eerst wist ik nauwelijks waar ik was maar spoedig kwam ik tot mijn bewustzijn, en toen ik mij omkeerde, zag ik Marie Maurice naast mij zitten. Zij bad haren hoed afgezet en hield haar aangezicht van mij afgewend, maar ik bemerkte toch dat haar bals en wangen met een sterken bios bedekt waren. Polly, zeide ik, en een eigenaardig gevoel, dat mij de keel toekneep, belette mij verder te spreken. Ik kreeg geen antwoord, en het schoone, zwartge- okte hoofdje bleef nog gedurig op zijde zien. Nicbt Polly gij hebt mij gekust, stainelde ik ein delijk. Nu keerde bet blozend gezichtje zich einde lijk naar mij toe, en ik zag heldere tranen in hare oogen. O, spreek daar niet meer van, Karel, ik dacht dat gij sliept. Behoef ik wel te vertellen, dat onze batten op dien van de talrijke Engelsche reizigers, die van alle kanten naar Lucarno komen, teneinde nog iets van de omwenteling te zien. In elk geval blijven de bonds-troepen tot de volksstemming op 5 October en zoolang de soldaten er zijn, bestaat er geen vrees voor ernstige vechtpartijen. De Minister van Marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat in den Galgenput, Oostgat, Wester- Schelde, 6d* district, bij den Dishoek, ten N. van het fort de Nolle een peilscbaal is opgericht, be- staande uit 2 palen, waartegen zijn aangebracht 6 stuks planken beurtelings rood, wit en blauw geschilderd. De bovenste is rood. De planken zijn 3 d.M. breed en geplaatst op een onderliugen afstand van 3 d.M. De onderkant van de bovenste blauwe plank komt overeen met Amsterdamsch peil of 1,8 M. boven gewoon laag- water. Aan de peilscbaal is een baken met zwarten bol als topteeken verbonden. Het beroep, dat het centraal-comite van bet fonds lot ondersteuning van behoeftige dragers van het Metalen Kruis of de Citadel-medaille op den 1 rinsessedag tot de natie richtte, ter vorming van een fonds tot ondersteuning van behoeftige dragers van bet Metalen Kruis of de Citadel-medaille, heeft weerklank gevonden. Reeds dadelijk kwamen van verschillende zijden giften in van 100, van 50, van f 40, verschillende van 25, van 10, enz. alsmede eenige toezeggingen voor vaste jaarlijksche bijdragen. Met hartelijke ingenomenheid namen velen der- genen, die uitgenoodigd waren tot het hoofdeomitd toe te treden en provinciale comites te vormen, die uitnoodiging aan, en die comites kunueu derbalve eerlang linn werkzaamheden aanvaardeu. Een der eerste verrichtingen zal zijn bet fonds te vormen, en tot dat doel zal de in bet algemeen gedane uitnoodiging tot medewerking daartoe thans tot ieder onzer landgenooten in bet bijzonder gericbt worden, door de aanbieding eener inteekenlijst. Moge de verwacbting van bet comite, dat het genoeg ontvangen zal om de brave oudjes ten eiude toe te steunen, niet bescbaamd worden. Dat er beboefte aan bet fonds bestaat, blijkt daaruit, dat nu reeds van verschillende zijden aanvragen om ondersteuning zijn ingekomen. Aan zulke verzoeken kan natuurlijk niet voldaan worden, voordat een algemeene inzameling heeft plaats gehad^ en bet comite de behoefte overzien kan, waartoe een algemeen onderzoek wordt ingesteld. Het comite wenscht de zaak zooveel mogelijk te bespoedigen en hoopt daartoe de noodige mede werking te erlangen. scboonen achtermiddag bunne geheimen verrieden en wij elkander liefde tot in eeuwigbeid zwoeren loen wij langzaam te zamen naar huis gingen, plukte zij eenige vergeet mij nietjes, die zij mij met de volgende woorden gaf: Neem ze, Karel. Herinnert gij u nog, dat gij mij eenige van deze bloenfen gaaft, toen wij elkander het eerst zagen Ik heb ze nog, zij zijn in mijnen schrijflessenaar bewa,ard. Er ligt mij nu ecbter iets op het hart, dat ik zeggen moet, al zult ge mij misschien ook zeer awaas vindeu Weet gij nog, dat gij mij zeidet, dat de bloeraen die ik toen geplukt had, vergiftig waren? Jawel maar wat bedoelt gij hiermede? Och, lacb mij niet uit, maar een innerlijke stem zegt mij, dat gij u voor vergif in acht moet nemen. Ik weet wel, dat uwe studien u dikwijls met gevaarlijke stoffen in aan- raking zullen brengen, maar dit is niet wat ik bedoel. lets iu mijn hart zegt mij, dat uwe toekomst, uw noodlot u in eene innige verbinding met vergiften zal brengen. Vergeef mij, zoo mijne woorden slechts het afdruksel van eene ijdele hersenschim zijn, maar ik kan u niet zeggen, hoe zeer ik er naar verlangde u te waarscbuwen, want het was mij gedurig, als of ik gedreven werd door eene macbt, die ik geen wederstand kon bieden. Ik weet, dat gij geduld met mij zult hebben, en mij beloven dat gij u in acht zult nemeu. Ik gaf de belofte en bezegelde haar met een aatsten, hartelijkeu kus. TER NEIIZEMSCHE (OIRAM

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1