Gemengde berichten. TEH XELZEX, 19 September 1890. RECHTSZAKEN. Arrondisseineuts-rechtliank te Hiddelburg. de begrooting met een tekort van 26 millioen za sluiten. Op de begrooting voor 1891 zijn de uitgaven geraamd op f 135,930,841, zijnde voor den ge- wonen dienst, vooral tengevolge der uitvoering van verscliillende wetten, f 2,543,900 meer waaronder f 802,350 voor lager onderwijs en f 1,500,000 voor amortisatie van schuld. Deze hoogere uitgaven worden echter opgewogen door hoogere ontvangsten, die geraamd zijn op 126,536,025. Het op die begrooting geraamde tekort ac f 9,394,816 zal, na vertrek der buitengewone en door besparing van andere uitgaven, door niet over te gaau tot zilverontmunting en door a ceres der middelen, verauderen in een batig saldo van 2 millioen, dat, blijkens het reeds ingediend ontwerp. tot verruiming van het belastinggebied der ge- meenten zal worden aangewend. De tekorteu op vorige diensten, 1890 incluis, bedragen gezamenlijk f 36,589,014. Tot dekking daarvan zal in dit zittingsjaar eene leening worden voorgesteld, waarvan het bedrag nog niet is bepaald. Inmiddels wordt machtiging gevraagd tot even- tueele uitgifte van vlotteude schuld tot een bedrag van 9,400,000. Aan het begin der zitting installeerde de heer Van der Schrieck met hartelijke woorden den heer Beelaerts van Blokland als voorzitter. Deze dankte den Koning en de Kamer voor het vertrouwen, hem geschonken, wees op de zware taak die op de vertegenwoordigers rust, en herin- nerde er aan hoe nooit meer toewijding, studie en oordeel noodig is dan tegenwoordig bij de veelzijdige, diep in het volksleven iugrijpende onderwerpen. Hij stelde de vraag of bij de beoordeeling van het doen en laten der vertegenwoordiging daarmede wel voldoende rekening gehouden wordt. Toch betwijfelde hij of eeuig ander vertegenwoordigend lichaam het onze ten voorbeeld kan worden gesteld Streven wij zoo eindigde de spreker er naar het land getrouw te dienen. Daartoe ruste Gods rijke zegen op onze beraadslagingen en be- slissingenopdat men aan het einde van dit zittingjaar getuigen kan dat de Kamer al het hare gedaan heeft om de nationale kracht te versterken en het nationaal welzijn te bevorderen. Wegens onvoltalligheid der vergadering werd het doen van mededeelingen eu het nemen van besluiten tot eene nadere bijeenkomst uitgesteld Eergisteren, reeds in den middag, kwam een troep Amsterdamsche socialisten te Haarlem, en begon daar in de buitenwijken het „socialistische Prinsessenlied" te veuten. In het begin liep alles goed afmen deed of de lieden er niet waren en kocht niet. Toen zij echter des avonds daar mede doorgingen en hun geschreeuw de aandacht begon te trekken van de mannen die van hun werk huiswaarts keerden, veranderde alles op eens en zouden er ernstige ongeregeldheden zijn voor- gevallen, indien de politie de verkoopers niet in bewaring had genomen. De houding van het publiek was meer dan dreigend. De Dieuwe poging tot socialistische propaganda fs blijkbaar opnieuw mislukt. De heer D. van Poptapredikant bij de Ned. Herv. gemeente te Papendrecht, heeft voor het op hem uitgebracht beroep voor die gemeente alhier bedankt. Tot geagreeerd klerk aan het post- en tele- graafkantoor alhier is met ingang van 20 September benoemd, de heer K. P. L. Pelzer, thans te Tbolen. Bij beschikking van den Minister van Water- staat, Handel en Nijverheid is met ingang van 1 Oct. bevorderd tot opzichter van's Rijks-Water- staat 3e klasse, de heer A. Kooreman, thans opzichter 4e klasse. Gedurende de tweede helft der maand Augus tus is door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brief verzonden aan het adres van M. H. Rappend te Arnhem. meende ik dat een liehte bios hare wangen kleurde. Wat zag zij er bekoorlijk uit, toen zij op dien stillen winteravond naast den warmen haard in haren lagen leuningstoel nederzatHoe verkwik- kend drong dit beeld in mijn hart, en hoe dierbaar bewaar ik nog deze herinnering, al zijn er nu ook zeer vele jaren over heen gegaan Ik vond, dat mijn oom zich lang zoo druk niet meer bezig hield met jagen en visschen als vroeger, echter niet omdat deze oude uitspanningen hem minder genoegen deden, maar omdat de nabijheid en het heldere lachje van Maria hem verkwikten. Toen ik op nieuw een lid der familie op Haughton Tower geworden was, merkte ik met genoegen op, dat oom Mark weder meer tijd wijdde aan zijne wetenschappelijke navorschingen. Hij had eene kamer uitsluitend voor zijne studien laten inrichten, evenwel strekten zijne proefnemingen zich tot een zeer beperkteu kring uit. Hij zocht in de wetenschap meer eene uitspanning, een genot, dan dat hij een bepaald doel najaagde, en hield zich dus meer met het oppervlakkige bezig, om van de algemeene uitkomsten voor zijn wijsgerig onderzoek partij te kunnen trekken. Ik beoefeude deze studie echter geheel anders, want ik wilde steeds eene begonnen proefneming in al hare gevolgen voortzetten, en wanneer hij reeds weder pen nieuw vraagstuk zocht, werkte ik aan het Axel, 17 Sept. Begunstigd door schoon zomer weder bad heden alhier de feestelijke inhaling plaats van den Edelachtb. heer D. J. Oggel, als burge meester onzer gemeente. Bijna ieder bad het zijne bijgedragen om de gemeente voor deze gelegenheid een feestelijk aanzien te geven. Van zeer vele gebouwen wapperde de driekleur, en tal van met groen, bloemen en vlaggen versierde eerebogen en poorten waren in de straten opgericht. Alle prijkten met een opschrift of toepasselijk vers. Al deze opschriften te vermelden, zou te veel ruimte vorderen Ongeveer half een vereenigde de feestcommissie en een gedeelte van den stoet zich op het marktplein en begaven zich naar Spui, waar Z.E.A. door twee commissieleden uit Ter Neuzen afgehaald, aan de grens der gemeente door den voorzitter der feest commissie, den heer B. van Ruijven, werd verwel- komd. Aan de kom der gemeente bij de Rijks normaalschool, werd Z.E.A. opgewacht door den gemeeuteraad en het overige gedeelte van den stoet. Bij aankomst aldaar liet het muziekgezelschap ^Concordia" de tonen van het vWien Neerlandsch bloed" weerklinken, waarna de heer Dregmans (raadslid) den heer burgemeester een welkomstwoord toesprak, gevolgd door een luidruchtig „Leve de Burgemeester" en eene uitvoering van „God zij met u" door de alhier bestaande zangvereeniging ,/Oefening kweekt kunst." Na eene toespraak van den heer burgemeester tot den gemeenteraad en een woord van dank voor de eer hem bij deze gele' genheid betoond, zette de gansche stoet zich in beweging en begaf zich, volgens de in het programma voor de feestviering voorgeschreven wijze, op weg door de gemeente. Te 4 ure had op het raadhuis de installatie plaats en ongeveer 6 uur werd Z.E.A. door de leden van den raad een diner aangeboden. Ondertusschen duurde de feestvreugde onafgebroken voort. Een prachtig vuurwerk, afgewisseld door muziek, besloot het feest. Nog eenigen tijd bleef men op verscliillende plaatsen in opgewekte stem' ming bijeen, en alles liep in de beste orde af. Zaamslag, 19 Sept. Zooals men zich zal herinneren, is vroeger in dit blad medegedeeld, dat door den gemeenteraad alhier in zijne zitting van 11 Juli 1.1. besloten werd tot verhuring van lokalen der openbare school in den Groote Huissenspolder aan de Vereeniging voor bijzonder onderwijs. Bleef de beslissing van Ged. Staten op dit raadsbesluit voor velen wellicht wat lang achter wege, thans heeft dit college kennis gegeven, dat de goedkeuring op het raadsbesluit niet kan verleend worden daar de schoollokalen, als publiekrechtelijke eigendommen der gemeente, niet het voorwerp eener burgerrechtelijke overeenkomst kunnen uit- maken, zoodat, bij instandhouding van het raadsbe sluit, de vernietiging ervan zal worden voorgedragen. Voorts wijzen Ged. Staten er op dat zij, indien bedoelde lokalen aan den publieken dienst worden onttrokken en daarna aan de ver eeniging verhuurd, hunne goedkeuring aan een dergelijk raadsbeluit zullen onthouden, indien de verhuring onder dezelfde voorwaarden, als in het besluit van 11 Juli 11. opgenomen, plaats heeft; dit hoofdzakelijk met het oog op den bedongen lagen huurprijs van f 60, welk bedrag te gering is gerekeud naar de renten van hetgeen de lokalen aan onze gemeente gekost hebben, zoodat bij instand houding van het raadsbesluit, in strijd met de wet op het lager onderwijs, subsidie wordt verleend aan eene bijzondere school. Daarbij komt nog dat bij de huursom gerekend moeten worden de kosten van onderhoud der lokalen, die van brandwaarborg en eene zekere rente van de meubelen, welke aan de vereeniging in gebruik worden afgestaan. De berekening ran Ged. Staten volgende, zal de huur ongeveer f 240 moeten bedragen. Verder zal de vereeniging alle andere kosten, uit de verhuring voortvloeiende, zooals die van verbouw (daar de lokalen, voor het openbaar onderwijs benoodigd, moeten afgescheiden zijn van die voor bijzonder onderwijs) voor hare rekening moeten nemen. Eindelijk client bepaald te worden, dat, wanneer de gemeente de localen weder noodig mocht hebben, op kosten der vereeniging alles zal moeten worden opgeruimd, wat thans tot stand wordt gebracht en wat verhindert, dat de lokalen weder voor het openbaar onderwijs in gebruik kunnen genomen worden. Breskeus, 17 Sept. Begunstigd door heerlijk zomerweder werd gisteren alhier het voorgenomen Zeeuwsch-Vlaamsch zendingsfeest gehouden. De opkomst was vrij aanzienlijk, voornamelijk uit de oude voort met de mij ten dienste staande beperkte middelen. Hoewel oom Mark zijne ongeschiktheid bekende om hetzelfde voetspoor te volgen, liet hij toch niet na mijn geduld en volharding recht te doen wedervaren, en ried mij aan, eene poos naar Londen te gaan, om daar mijne kennis te verrijken door 't bezoeken van de beste scheikundige voor- ezingen en laboratories Dit voorstel liet ik mij natuurlijk welgevallen, en reeds een half jaar na let einde van mijne groote reis werd er bestolen, dat ik mij bij de eerste gelegenheid weder naar Londen zou begeven. De zoon van een naburigen grondbezitter was, een korten tijd geleden juist daarhenen verlrokken om voor dokter te studeeren, en nu trof men de overeenkomst, dat ik met hem dezelfde woning zou betrekken. Frits Holdsworth was een vroolijke jongen, omstreeks twee jaren jonger dan ik, dien ik op de jacht had leeren cennen, en de gedachte, dat wij steeds bij elkander zouden zijn, vervulde mij met vreugde. (Wordt vervolgd). omstreken, minder echter van den overkant der Schelde en uit het zoogenaamde Land van Axel te zameu genomen schatte men het getal bezoekers op bijna 2000. Een 13tal sprekers traden op, waaronder predi- kanten uit Antwerpen en Brussel, evangelisten uit Gent, Brugge en Ostende, zoomede drie zendelingen. Alles liep in de beste orde af, alleen werden door eenige aanwezige heilsoldaten pogingen aangewend om ook in het openbaar te spreken, hetwelk door de politie, op verzoek der feest—commissie werd belet, en de heilsoldaten werden dan ook van het terrein verwijderd. De rechtbank heeft in hare zitting van 19 Sept. de volgende vonnissen uitgesproken J. C., oud 21 j., schipper te Graauw, is wegens beleediging van ambtenaren veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hechtenis. 1°. J. W., oud 33 j., visscher, 2°. M. W. oud 39 j., timmerman, beiden te Ter Neuzen, zijn de l8te wegens overtreding der wet op de jacht en visscherij veroord. tot 5 boete of 4 dagen hecht. en beiden wegens wederspannigheid door twee per- sonen met vereenigde krachten veroord. ieder tot 7 dagen gevangenisstraf. Te Rotterdam stond eergister namiddag om streeks 4 uren Bram, de oppasser der olifanten in de Diergaarde, geleund tsgen een der hekken van het buitenperk, terwijl het olifantenwijfje met haar snuit hem liefkoosdedoordien het mannetje, uit speelschheid, een stoot gaf aan het wijfje, werd de oppasser zoo hevig met de borst tegen het hek gedrukt, dat bij ernstig verwond werd Met ge broken sleutelbeen en een paar gekneusde ribben werd hij naar het ziekenhuis gebracht. Zijn toestand schijnt niet gevaarlijk te ziju. Zekere J. W. v. d. B., als knecht in dienst van den heer B., te Arnhem, werd jl. Zaterdag door zijn meester de betaling eener rekeuiug opge- dragen en hem daarbij tevens een bankbiljet van 100 ter hand gesteld. Die rekening bleek echter weldra niet betaald te zijn, terwijl sedert van v. d. B., ook niets meer werd vernomen. Dinsdag middag meldde zich echter bij de politie te Utrecht een jong mensch aan, voorgevende de zoon van den heer B. te wezen en naar herwaarts te zijn gekomen om den verdwenen knecht zijns vadtrs op te sporen. Al spoedig bleek intusschen dat bedoeld jongmensch de knecht zelf was, en dat van de 100 nog slechts weinig was over- gebleven. Hij werd gister middag onder behoorlijk geleide naar Arnhem overgebracht en aan de politie aldaar overgeleverd. Men meldt uit Rotterdam Maandagmiddag gebeurde een treurig ongeluk op de Katendrechtsche veerstoomboot. De Keulenaar Mannheim lag aan de Rotterdam- sche zijde te dicht bij de gewone ligplaats van de veerstoomboot. De stuurman van het stoombootje had den Keu lenaar die stil lag, behooren te mijden. Niet ver van de veerstoomboot ging een vlot voorbij, dat dicht bij den Rotterdamschen wal stroomopwaarts gesleept werd. De stuurman van de veerstoomboot wilde daar nog voorbij varen, om zoo den steiger te bereiken. Daardoor raakte de veerstoomboot den Keulenaar en werd de verschansing van de eerste ingedrukt, waardoor zes passagiers der stoom- boot, op eene bank zittende, voorover vielen. Eene vrouw uit Katendrecht, moeder van zes kinderen, kwam daarbij zoo ongelukkig terecht dat zij met den hals in een ijzereu pen van de kajuits- deur viel. Zij kon slechts met moeite daaruit getrokken worden en bloedde in korten tijd dood. Een van de twee kinderen die zij bij zich had, werd mede gewond en terstond naar het zieken- juis gebracht. Sedert Zaterdag is de postbode R. te Wichen verdwenen met een bedrag van /"100, afkomstig van den pastoor Van Niftrik, welke som hij aan let postkantoor te Wichen per postwissel moest verzenden. Vbbr zijn verdwijnen betaalde hij hier en daar deine schulden, en schafte hij zich een revolver aan. Een jongen belastte hij met de bezorging van een briefje aan zijn kostbaas, waarin hij meldde nooit meer terug te komen. Uit Rotterdam wordt aan het Utr. D. het volgende geschreven. Er loopen sedert eenige dagen geruchten dat een oud-notaris, die een zeer gunstigen naam genoot en jaren lang hier onder de mannen van invloed eene eerste plaats innam, onder de verdenking ligt van gelden, hem door anderen toevertrouwd, te hebben zoek gemaakt. O. a. wordt verhaald, dat een zijner slachtoffers van wien hij een som f 60,0000 onder zijne be- usting had, dezer dagen zelfmoord heeft gepleegd, nadat de zekerheid verkregen was, dat het geld verloren was. De oud-notaris een man van tusschen de 70 en 80 jaren, is, naar verzekerd wordt, onder politie toezicht gesteld. Men hoopt echter nog altijd, dat de geruchten zullen blijken overdreven te zijn. Moesten zij wordeu bevestigd, dan zou zeker de indruk niet veel minder groot zijn dan toen het indertijd bekend werd, dat Pincoffs de vlucht had genomen. Ook deze oud-notaris toch is iemand, aan wiens soliditeit door nieraand getwijfeld werd en die voor een rijk man doorging. Te Maastricht is Maandagnacht ingebroken in de kantoren der bierbrouwerij Ceres, buiten de voormalige Boschpoort. De dieven hebben de zware ijzeren staven, die voor de vensters bevestigd waren, uitgebroken en van de brandkast het deksel weten af te werken. Het gelukte hun evenwel niet de brandkast zelve te openen, zoodat zij zich alleen van eenig klein geld, dat zich in een lesse- naar bevond, konden meester maken. Het is der justitie nog niet mogen gelukken de daders van deze brutale inbraak op te sporen. Uit Rotterdam wordt gemeld Sedert Maandag houdt de luchtreiziger Leon hier op de Marinewerf opstijgingen met een ballon captif. Dinsdagnamiddag is de ballon van het touw, waaraan hij bevestigd was, losgeraakt en heeft zijn weg genomen over de stad heen naar het spoorweg- terrein aan den Beukeldijkschen weg. Daar de ballon weinig gas geladen had, streek hij zeer laag over de huizen heen. De halve stad kwam daardoor in opschudding, en duizenden menschen volgden het gevaarte. Aan de spoorbaan was die menigte niet te stuiten zij stoorde er zich niet aan, dat zij zich op verboden terrein hevond, maar overdekte in een oogwenk de baan, zoodat er groot gevaar voor ernstige ongelukken bestond. Gelukkig echter bewogen zich op dit oogenblik geen treinen op de lijn, zoodat alles boven verwachting goed afliep. Ook de luchtreiziger kwam behouden neer. Nu de geruchtmakende vergiftigingszaak van freule Smissaert aan de orde is, komen de gesprekken onwillekeurig wel eens op de verschrikkelijke ge- schiedenis, die in 1883 de gemoederen zoozeer schokt.e. Wij bedoelen de misdaden van Mie van der Linden, de Leidsche giftmengster. Sedert dien tijd leeft zij in de gevangenis te Gorinchem. Iemand, die bij de ontdekking van deze misdaden een groote rol heeft gespeeld, deelde ons dezer dagen mede, dat die vrouw Van der Linden vermoedelijk honderd en vier menschen vermoord heeft, maar slechts omtrent vier gevallen heeft zij een volledige bekentenis afgelegd. In de gevangenis, waar zij, zooals het reglement voor- schrijft, drie malen per dag aangesproken moet worden door de bewaaksters, tracht men nog steeds haar een volledige bekentenis te ontlokken, maar zij weigert iets te zeggen, wat licht zou kunnen verspreiden. Men herinnert zich ongetwijfeld, dat de reden van al die moorden geldzucht was. Haar slacht offers waren alien ingeschreven bij begrafeuis- maatschappijen. Nog al eigenaardig is het feit, dat zij voor al die moorden in het geheel slechts 140 gulden ontvangen heeft. De reden hiervan was, dat zij zich steeds slechts eenmaal bij de begrafenis- onderneming aanmeldde. Keerde men haar het bedrag niet dadelijk uit, dan kwam zij later niet terug om het te eischen. Waarschijnlijk was zij bevreesd, dat men haar op de vingers zou kijken. Niet al haar slachtoffers zijn met opzet gedood. Zoo heeft zich het volgende geval voorgedaan. Een soldaat, bij wiens dood zij belang had, lag in het hospitaal. Zij ging hem opzoeken, en brac'nt een paar flnke boterhammen met vleesch mede eu daar tusschen een poedertje, in het dagelijksch leven //rattenkruid" genaamd. De zieke jongeling at er niet van, maar gaf de versnapering aan een oppasserdie er dan ook behoorlijk ziek van werd en er aan stierf. Dit was dus een slachtoffer geheel buiten den wil van tante Mie, zooals zij in de wandeling genoemd werd. Eon vreeselijke brand heeft in het Alhambra te Granada gewoed en een groot gedeelte van dit onvergelijkelijk overblijfsel van Moorsche kunst vernield. Het vuur brak het eerst uit in een der dienstbodenvertrekken en breidde zich snel uit. De bevolking stroomde van alle zijden toe, maar deed niets dan lamenteeren, in plaats van de handen uit de mouwen te steken, ten einde de vlammen te bedwingen. De schade is onherstelbaar. Te New-York was Maandagavond laat zekere Kopp in dienst der Maatschappij voor electrische verlichting aldaar, aan het herstellen van eene der lampen en omtrent duizend menschen, die uit den schouwburg kwamen stonden naar hem te kijken. Ilij had een buigtang in de ongeschoeide hand. Plotseling zag men eene flikkering van licht en een stroom van vonken scboot uit den mond, het laar, de voeten en de handen van den ongelukkige. let lichaam viel op andere draden en duidelijk zag men wolken rook opstijgen van het schroeiende vleesch. Niemand durfde de ladder opgaan om ret lichaam neer te halen. Eindelijk kwam een ander beambte, die hierin slaagde. Kopp ademde nog, maar stierf toen men het hospitaal bereikte. IXGEZOXDEX S T U K K E X. BESTE X. Ge zijt wel goed de pen op te willen nemen ter waarschuwing van het publiek tegen mij. Jammer dat uw schrijven meer op een misleiden van arge- looze lezers heenwijst. Ik heb goede redenen namelijk om te veronderstellen dat bijoogmerken, de zucht om een zekere munt uit het geval te slaan, u de pen deden opuemen. Immers hoe i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 2