Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeawsch-Vlaanderen. TEEKEN-CURSUS. No. 2644. Woensdag 17 September 1890. 30e Jaargang. BEK EN DM A KING. D00I i EL IJ K E VE H A MS CIIA P. Binnenland. A M N N E M E N T: Per drie maanden binnen\Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zjch bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. advertentiEn. Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. OH blad versehljnt Dtnsdai- en Vrijdagavond bij den ultgever P. J. VAN D E 8 i N D E te Tee Neuzen. Toelating- tot de avondscholen A en B, in de kom der gemeente, en C, op Sluiskil, zoomede tot de herha- lingsklasse aan school A. Zij, die met 1 October aanstaande wenscben le worden toegelaten tot bovengenoemae inrichtingen, worden verzocht zich daartoe, voor 26 dezer, aan te melden, hetzij ter gemeente-secretarie, of bij het hoofd der betrokken school. Ter Neuzen, 12 September 1890. Burgemeester en Wetbouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Zij, die met 1 October aanstaande tot boven- genoemden cursus wenschen te worden toegelaten, worden verzocht zich daartoe, voor 26 dezer, aan te melden bij den GEMEENTE-BOUWMEESTER. De cursus is alleen toegankelijk voor jongelieden, die het gewoon schoolonderwijs genoten hebben en 14 jaar zijn of dien ouderdom voor het einde des jaars bereiken. Ter Neuzen, 12 September 1890. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van PHILIPPINE, maken bekend dat zal worden aangegaan eene GELDLEENING ten laste der gemeente, groot TWAALF DUIZEND GULDEN, ter vervanging der leeningen van 1882, 1883 en 1889, en dat mitsdien alle obligatien met 1 November, 1 December en 1 Januari eerstkomende zullen worden afgelost dat zullen worden uitgegeven Obligatien van 400,rentende 4 pet. 's jaars dat aan houders van obligatien van vorige leeningen zal worden vergund die tegen obligatien der nieuwe leening in te wisselen, mits vdor 1 November a. s. hiervan kennis te geven aan den Burgemeester dezer gemeente. Philippine, 16 September 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. B. D H O O G E, De Secretaris, L. N. STUBBE. folitieli Overzicht. Heden is de keizer van Oostenrijk de gast des Duitschen keizers op het kasteel Rohnstock in Silezie. Over de politieke beteekenis van dit bezoek FEUILLBTON. ZONNESC HI JN. Nooit was ik nog zoo lang aan mij zelven overge- laten geweest, ik kon mij echter zeer goed in mijne vrijheid schikken, September was reeds ver heen, en ik ging dus elktn dag met een der boschwachters naar hartelust op de patrijzenjacht. Reeds was ook een tweede week voorbij, gedurende welke ik dag aan dag in den omtrek rondzwierf. Juist toen ik op zekeren namiddag, het geweer op schouder, door den tuin naar huis ging deed zich plotseling voor mij een vreemd schouwspel op. Een in diepen rouw gekleed meisje met een bleek gelaat, gitzwart haar en groote, zwarte oogen, ontmoette mij, toen ik in een tuin pad een hoek omsloeg. Zij had een ruiker versch geplukte bloemen in de hand, welke zij met bewoudering beschouwde, toen zij echter mijne voetstappen hoorde, stond zij stil, zoodat wij ons over elkander bevonden. Ik wist niet naar welke zijde ik mijne blikken richten is reeds veel geschreven. In Oostenrijk-Hongarije ziet men daarin een bevestiging van het verbond met Duitschland, in Russische bladen wordt de hoop geuit, dat keier Wilhelin zijn bondgenoot zal trachten te overtuigen, dat hij in het Oosten Rusland niet moet tegenwerken, maar in tegendeel zijne politiek naar de Russische behoort te richten. Deze hoop zal zeker niet worden vervuld. In- dien het mogelijk ware, de tegenstrijdige belangen van Rusland en Oostenrijk te verzoenen, zou het ten koste zijn van Duitschland, zegt de Voss. Ztg. Als Oostenrijk er geen belang meer bij had, zijne zelfstandigheid aan den beneden-Donau tegen de alleenheerschappij met hulp van Duitschland te ver- dedigen,zou het Duitschlands bondgenootschap ook niet noodig hebben. Eene nieuwe groepeering der mogendheden, bij welke het zwaartepunt niet aan anti-Russische zijde zou zijn, zou dan volgen. Rusland kan de goede verhouding met Oostenrijk dadelijk herstellen, als het zijne kuiperijen op het Balkan- schiereiland staakt en zoolang dit niet is geschied, moet Oostenrijk tegenover Rusland staan. In Oostenrijk hoopt men integendeel, dat, nu Bismarcks invloed is verdwenen, de Duitsche politiek zicb minder dan vroeger om Rusland zal be- kommeren. De balling van Yersey heeft op de geruchtma- kende artikelen van Mermeix geantwoord. Volgens hem zijn de oud-leden van het Boulangistische comitd „deugnieten," die indertijd het stof van zijn laarzen likten, maar hem nu belasteren, om hem het vertrouwen der republikeinen te doen verliezen. (Alsof de man nog vertrouwen had.) Wat zij bedoelen is, zegt hij, geld te krijgen van de Orle- anisten en zich aangenaam te maken bij de Oppor- tunisten, doch zij zullen zich bedriegen, daar de smet, dien zij hem willen aanwrijven, op hun eigen hoofd kleven zal. De hertogin d'Uzes heeft ver- klaard die zij eenmaal geld heeft gegeven aan Boulanger zelf om iemand om te koopen, die daarvoor groote diensten bewezen beeft. Boulanger heeft haar zelfs brieven geschreven, waarin hij zegt de monarchie te willen herstellen. Hij zegt dat de graaf van Parijs nooit een cent heeft gegeven maar Rotschild daarentegen twee honderd duizendfrauken. Boulanger heeft te Londen een onderhoud gehad met den graaf van Parijs op haar advies en toen beloofde de graaf zijn steun bij de verkiezing en geld voor de Boulangisten. Daarvoor vroeg hij intrekking van de uitzettingswet ten aanzien van de prinsen. De hertogin houdt Boulanger voor een lafaard. Hij is tweemaal gevlucht. Aanvankelijk durft hij alles wagen en daarna kiest hij het hazenpad. Hij vreesde, dat de Regeering hem in de gevangenis zou vergiftigen. Hij stond onder den iuvloed van mevrouw Bonnemain, die met hem vluchtte en jaloersch was wegens den invloed van de hertogin op hem. Wij zien het wedersoort zoekt soort. Het gansche samenspan is eene zoo, die uit elementen bestaat van een laag kaliber. Ook moreel heeft de clique niet veel waarde. Frankrijk heeft behoefte aan een vaste hand. moest, want ik was een bedeesde knaap, en zij keek mij zoo sterk aan, dat ik zeker gebloosd moet hebben. Zij was zoo geheel anders dan de kinderen en meisjes die ik tot nu toe gezien had, dat ik door haren aanblik in verlegenheid werd gebracht. Welk een verschil tusschen dit bleeke wezen en de boerenmeisjes, of ook de jonge, woeste amazonen, die ik tot nu toe gekeud had. Gij zijt zeker neef Karel zeide zij, na eene kleine pauze. Hare stem klonk zoo liefelijk, zoo kinderlijk muzikaal, dat de spreekster mij als eene oude bekende voorkwam, en zij mijn hart reeds van het eerste oogenblik innam. Zij stak mij hare kleine hand toe, die op eene zeldzame, Ooster- sche mosselschelp geleek, zoo fijn was het wit en rood dooreen gemengeld. Toen ik haar in de mijne drukte, zeide ik verlegenIk heet Karel, en gij gij zijt zeker mijn nieuw zusje Neen, al mijn broertjes en zusjes zijn dood, maar gij moet wel neef Karel zijn, en ik ben uw nichtje Marie of Polly, zoo als Papa mij altijd gaarne noemde. Gij kunt mij noemen zoo als gij wilt. Nu dan, nicht Polly, het verheugt mij zeer, u op Haughton-Tower te zien, ik hoop dat het u hier bevallen zal, hoewel ik vrees, dat hij u hier spoedig vervelen zult. Engeland heeft nog drukte met werkstakingen. Uit Melbourne wordt gemeld, dat de regeering van de Engelsche kolonie Victoria eenige particuliere stoomschepen zal bemannen met soldaten en ma- trozen van de marine, teneinde de Australische spoorwegen te voorzien van steenkolen. De werk- staking in Nieuw-Zeeland is mislukt, evenals alle werkstakingeu. Vele arbeiders zijn weer aan het werk gegaan. Te Brisbane hebben de officieren der koopvaardij-vloot hun voornemen te kennen gegeven om den arbeid te hervatten. Te Sou thampton in het Brittenland zelf zijn verscheidene personen, wegens gepleegde ongeregeldheden in hechtenis genomen. Met het oog op de opge- wondeuheid onder de bevolking zijn nog 250 soldaten aangekomen. Twee kanonneerbooten krui- sen in de haven, teneinde het stellen van wachtposten der werkstakers aan de waterzijde te verhinderen. Eene schreeuwende, joelende menigte, die voor het huis des burgemeesters bijeen kwam, werd niet zonder moeite door de militaire macht uiteen- gejaagd. Ongeregeldheden hebben gedurig plaats, zoodat de infanterie op verscheiden plaatsen met de bajonet ruim baan moest maken. De toegangen tot de dokken zijn door de troepen bezet. De zitting der Staten-Generaal is Zaterdag namens den Koning gesloten met de volgende rede, uitgesproken door den heer De Savornin Lohman, Minister van Biunenlandsche Zaken Mijne Heeren Ter voldoening aan de opdracht des Konings vervul ik de aangename taak u Zijner Majesteits dank te betuigen voor de ijverige zorgen door u aan 's lands belangen besteed. Dank zij uwe medewerking, kwamen in dit zittingjaar gewichtige wetten tot stand, die op de zedelijke en stoffelijke welvaart des lauds gunstigen invloed kunnen uitoefenen. De gedeeltelijke herziening van de wet op het lager onderwijs en het wetsontwerp tot regeling van het militair onderwijs mochten uwe goedkeu- ring verwerven. Door de nieuwe regeling van de pensioenen van burgerlijke ambtenaren, van hunne weduwen en weezen en van de minder geemploieerden bij de inrichtingen van 's rijks zee- en landmacht is de toekomst van menig gezin beter dan tot dus- ver verzekerd. Handel eu scheepvaart zullen worden gebaat door de overeenkomsten nopens de afschaffing der kanaal en havengelden op het Noordzeekanaal, welke overeenkomsten door u werden goedgekeurdj voorts door de wijzigingen die in de wet op de consulaatrechten gebracht zijn en door de verbetering van de rivier de Waal, waarvoor de noodige gel- den door u werden toegestaan. Verwacht mag worden dat de belangrijke over eenkomsten, met de drie groote Spoorwegmaat- schappijen hier te lande gesloten, en bij de wet Daar ben ik niet bang voor, het bevalt mij overal waar men mij vriendelijk behandelt. En hoe zou ik mij kunnen vervelen in dit prachtige bosch, en in een tuin met zulke heerlijke bloemen Bijzonder veel houd ik van blauwe bloemenhoe noemt gij deze, blauwe helmen want vindt gij ook niet dat zij er als helmen uitzien?Men noemt ze somtijds de Wagen van Juno. Zie, als ik deze bladeren-kroon wegneem, dan ziet de bloem er uit als een schoone wagen, die door twee zwanen getrokken wordt. O, hoe schoonJammer, dat zij niet ruikt. Weinige vergiftige planten hebben een aangenamen geur, lieve Polly. Deze bloem heeft ook nog een anderen naam helmkruidzij bevat een doodelijk vergif. Hoeakeligl Maar deze lieve bloem met dat gouden hartje, die is toch zeer onschadelijk Glad verkeerd, zij is nog gevaarlijker dan de vorige, en bijna onder geen anderen naam bekend dan als giftige nacht- schaduw. Het meisje sidderde van het hoofd tot de voeten, wierp den bloemruiker weg en zeide Zijn dan al uwe Engelsche bloemen vergiftigd? O, neen, nichtje liefkom slechts even met mij mede, en dan zal ik u een ruiker maken, waar gij niet bevreesd voor behoeft te zijn. Op die wijze was de vrieudschap gesloten. Wij bekrachtigd, aan de volkswelvaart zeer ten goede zullen komen. Door de in de wet op de zeevisscherijen aange- brachte wijziging, waartoe een uwer leden het initiatief nam, werd een verbod opgeheven, waar- onder een deel onzer nijvere visschersbevolking gedrukt ging. Verschillende wetsontwerpen ter uitvoering van bepalingen der Grondwet werden u aangeboden. Een daarvan, strekkende om uitvoering te geven aan art. 90 van evengenoemde wet, werd door u aangenomen. In naam des Konings si uit ik deze ziting van de Staten-Generaal". Behalve het bureau en de commissieleden voor het in- en uitgeleide van den minister, waren bij het uitspreken der sluitingsrede in de vereenigde zitting der Staten-Generaal slechts elf leden tegenwoordig. De geserveerde tribune was matig bezet, de publieke tribune ledig, naar men zegt, omdat de deuren, waarvoor zich eene menigte bezoekers verdrongen, niet opengemaakt konden worden. De Avondpost deelt hieromtrent medeToen het oogenblik der opening was genaderd, en zich langzamerhand een dichte drom van raenschen voor de deur, die naar de publieke tribune toegang gaf, had verzameld, bleek bet, dat de sleutel der bin- nendeur defect was. Men beproefde het toen met eenige andere sleutels, doch even vruchteloos. Een bode en eenige adsistenten werkten zich in het zweet om de deur te forceeren, maar ook dit mocht niet gelukken. Toen probeerde men het, door overklimming van de journalisten-tribune naar de publieke, aau de binnenzijde. Alles te vergeefsch Het slot bleef hardnekkig weerstand bieden. Het publiek stond intusschen geduldig en eerbiedig op de trap en op bet portaal te wachten, terwijl natuurlijk de zitting reeds lang geopend en de Minister vau Binnenlandsche Zaken reeds de ver- gaderzaal was binnengeleid. Z Exc. sprak daarop zijne rede uit, onder het rumoer van forsche hamer- slagen aan de buitenzijde der zaal, welk accompag- nement aanhield tot den Minister uitgeleide werd gedaan. Het publiek, dat er zich op gespitst had de plechtigheid bij te wonen en nog altijd tegen de koppige deur stond te gapen, ontving daarop de leuke mededeeling, dat de zitting was afgeloopen. Er waren op het Binnenhof nog al toeschouwers op de been. Bij het bestuur van „Recht en Orde" te Amsterdam is het voorstel ingekomen om den Zuid— en Noord-Hollandschen Bond te verzoeken, zich in verbinding te stellen met de andere Katholieke Bonden en de niet aan bonden aangesloten kies- vereenigingen, ten einde in gezamenlijk overleg een comite te benoemen, belast met de vastslelling van een program van actie, van de bij de aanstaande verkieziugen te volgen gedragslijn en van eene eventueele definitieve overeeenkomst met niet— Katholieke bondgenooten. wandelden geruimen tijd in den grooten tuin en onder de boo men rond. Polly was wel wat moeie- lijk te vreden te stellen, maar de klokjes, vergeet- mij-nietjes en de rozen bevielen haar zeer goed. Wij waren nog altijd aan het rondzwerveu, toen wij de bel voor het middagmaal hoorden luiden. Wel, neef Karel, waaraan hebben wij toch gedacht zeide Polly. Oom had mij belast u op te zoeken en u spoedig terug te brengen. Hij zal zeker boos zijn. Ik zie wel, Polly, dat gij oom Mark nog niet kent, want hij is reeds blijde wanneer hij ons terug ziet. Eigenlijk verdien ik nog eerder berispingen, want ik had moeten deuken dat hij mij verlangt te zien, en door ditbloemen- plukken heb ik hem geheel vergeten. Laten wij dus nu spoedig naar huis terugkeeren. Ik herinner mij dat ik geloofde, dat Polly een zeer overprikkeld, zenuwachtig schepseltje was, omdat zij zoo gebeefd had, toen ik haar de gevaar- lijke eigenschappen van het helmkruid eu de nacht- schaduw leerde kennen. Toen ik echter later vernam dat haar arme vader, majoor Maurice, zich door vergif van het leven had beroofd, kwam haar angst mij zeer begrijpelijk voor. (Wordt vervolgd). TER lEVZENSCHE (OIRUT 2)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1