Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeawsch-Vlaanderen. TEEKEN-CURSUS. No. 2643. Zaterdag 13 September 1890. 30e Jaargang. DOOBELIJKE VEKWANTSGDAPT Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADVERTENTIfiN. Yan 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit blad vergehljnt Dln.daj- en Vrljdagavoud bij den nltferer P. J. VAN BE 8 A N D E te Tee Neuzen. Toelating tot de avondscholen A en B, in de kom der gemeente, en 0, op Sluiskil, zoomede tot de herha- aan school A. lingsklasse Zij, die met 1 October aanstaande wenscben te worden toegelaten tot bovengenoemae inrichtingen, worden verzocht zich daartoe, voor 36 (lezer, aau te melden, betzij ter gemeente-secretarie, of bij het hoofd der betrokken school. Ter Neuzen, 12 September 1890. Burgemeester en "VVethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Zij, die met 1 October aaustaande tot boven- genoemden cursus wenscheri te worden toegelaten, worden verzocht zich daartoe, voor 36 (lezer, aan te melden bij den GEMEENTE-BOUWMEESTER. De cursus is alleen toegankelijk voor jongelieden, die het gewoon schoolonderwijs genoten hebben en I 14 jaar zijn of dien ouderdom voor het einde des jaars bereiken. Ter Neuzen, 12 September 1890. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELIiMAN, Secretaris. Tijdens de aanstaande kermis alhier mogen de tapperijeu voortdurend openblijven, onder dien ver- stande evenwel, dat zij ten alien tijde dadelijk moeten worden gesloten, wanneer de politie dit mocht bevelen, terwijl op den laatsten kermisdag, des Zuterdngs, zoowel de kramen, tenten, enz., als de tapperijen moeten worden gesloten uiterlijk des nachts te 12 uren. Ter Neuzen, 12 September 1890. De Burgemeester, J. A. YAN BOVEN. Ir»olitiel£ Overzicht. Wilhelm heeft bij het te Gravenstein gegeven officieele diner een toast uitgebracht op de marine en daarbij grooten lof toegezwaaid aaD de bekwaam- heid der manschappen in het schieten, terwijl de torpedo-flotille mee van den honig kreeg te slikken. Alles natuurlijk tot roem en welvaart van het Duitsche vaderland, dat zoo „ruhig" kan zijn onder den last van honderdduizenden bajonetten. Aan een wederwoord met geestdrift uitgesproken ontbrak FETJIEEETON. i) i. ZONNESCRIJN. Ik was een eenige zoon. Mijne ouders stierven, toen ik nog te jong was om raij iets van ben te herinneren, en ik werd toevertrouwd aan de zorg van mijnen oom Mark Haughton, zoo als men hem in de omstreken van Haughton-Tower noemde. Diep in een bosch, in het noorden van Yorkshire, lag Haughton-Tower, een groot vierkant, ouder- wetsch kasteel, waar de familie Haughton van geslacht tot geslacht geleefd had. Mijn vader en zijn broeder Mark, die zeer veel van elkauder hielden, waren hier opgevoed, en toen de eerste stierf, hracht mijn oora al zijne liefde op mij over. Niettegenstaande hij een oude vrijer was, behandelde hij mij toch als een eigen zoon, hoewel ik rooet zeggen, dat hij voor mij nog meer een deelnemende makker en hartelijke vriend was. Alleen in mijn bijzijn voelde hij zich gelukkig tot mijn zestiende jaar droeg hij ook zelf zorg voor mijne lichamelijke ontwikkeling en verstandelijke opvoeding. Hij hield veel van visschen en jagen, en ik moest hem altijd op zijne uitstapjes vergezelleu. Daar hij ook tamelijk bedreven was in de wiskunde en het niet, dat spreekt; zoo'n Keizer heeft het beste volk der wereld en dat volk heeft den besten vorst van alle vorsten. Bij het diner te Gliiksburg werd de Keizer geprezen als de verdediger van den binnen- en buitenlandschen vrede en die mooie bal werd teruggekaatst op even hoffelijke manier. De Keizer zeide namelijk, dat bij aan de provincie den edelsteen had te danken, die aan zijne zijde schitterde (keizerin Augusta Victoria). Wilhelm II heeft iets geleerd van zeker Corsikaan, die zich iramer van toespelingen bediende, die op de indi- viduen, wie ze golden, een diepen indruk maakten. Uit Bulgarije wordt gemeld, dat de verkiezin- gen voor de regeering guustig zijn uitgevallen en dat de orde nergens is verstoord geworden, spijt Rus- land's intrigues. Eene toeuadering tusschen Grieken- land, Servie en Montenegro moet als een bedreiging tegenover Bulgarije geacht worden, want het Griek- sche element is verstoord over de voorrechten, die de Sultan aan de Bulgaarsche geestelijken in Macedonie heeft geschonken. De Grieksche regeering is ook ontevreden over Engeland en Duitschland, die de Porte hierin oudersteuden. Over die onte- vredenheid zal echter geen dier mogendheden een oor vertrekken. Alsof er in Spanje nog niet genoeg onrust heerscht en het land nog niet genoeg ter prooi is aan partijschap, komt de kroonpretendent Don Carlos ook weer opduiken. Hij heeft de leden der Carlistische comite's in de Baskische proviocien opgeroepen voor eene aaustaande bijeenkomst. Te Barcelona ontstonden weder eenige wanordelijkheden veroorzaakt door werklieden, die anderen het werken wilden beletten. Er hadden verscheidene inhechte- tenisnemingen plaats en de gendarmerie herstelde de orde. De Italiaansche premier heeft nog altijd te doen met zijn tegenstanders, die elk middel aangrijpen om hem eene onaangenaamheid te debiteeren. Wij weten, dat het plan bestond, dat de president der Fransche republiek een eskader naar Spezzia zou zenden, bij gelegenheid van het afloopen van een groot zeekasteel, waarbij ook Umberto zou tegen- woordig zijn. Een contra-beleefdheid voor de eer aan president Carnot bewezen door een Italiaansch eskader, bij zijn tocht naar Corsica. Nu gaat de Koning niet naar Spezzia en de radicalen zeggen Crispi vreest voor een demonstratie hunnerzijds ten gunste der Franscbgezinde politiek. Crispi en zijn vrienden zeggen, dat daar niets van aan is, wijl Frankrijk en Italie op zeer goeden voet staau. 't Gaat hier eigenlijkvoor of tegeu de triple alliantie. In de Kamer ging Cavallotti (Crispi's grootste tegenstander in het parlement) er hard over uit„Het bezoek van het Fransche eskader", zeide hij, /»zou de houding van Oostenrijk raaar des te sterker hebben doen uitkomen". Italianen en Frauschen zouden zich hebben verbroederd. En dat wilde de heer oude klassieken, lazen en studeerden wij met el kauder zijne voornaamste liefhebberij, wanneer hij zich tusschen zijne vier muren bevond, was echter natuur- en scheikunde, en ik schrijf het aan deze omstandigheid toe, dat eene dezer weten- schappen als 't ware de overheerschende harts- tocht van mijn leven uitmaakt. Haughton-Tower zag slechts zelden gasten uit de omstreken, en wanneer mijn oom bezoeken bij zijne buren aflegde, liet hij mij meestal 't huis. Ik kwara niet veel in aanraking met makkers van mijne jaren, en door deze afzondering verdiepte ik mij in bespiegelingen en studien van rijperen leeftijd, waardoor men mij in mijne vroege jeugd den bijnaam van een ouderwetsch, later dien van een overspannen mensch gaf. Dit bleef alles zoo tot mijn zestiende jaar, toen mijn oom op een ochtend een brief ontving, die onze rustige huis- houding in groote opschudding bracht. Om deze omstandigheid te verklaren, moet ik terugkomen op eene gebeurtenis uit de jeugd van Mark Haughton. Hij had eene zeer schoone nicht willen huwen, beide familien waren het eens, en ook de jonge lieden schenen elkauder zeer genegen. Het hoe en waarom is nooit duidelijk geworden, maar zeker is het, dat de schoone nicht zich op een morgen schaken liet door een officier, kapitein Maurice, dien zij op een bal had leeren kennen. Haar vader werd hierover zoo vertoornd, dat hij nooit iets meer van zijne dochter wilde weten. Crispi niet, hij die de belangen en de toekomst van zijn land licbtvaardig in de waagschaal stelt. Welnu indien wij in de plaats waren van den heer Crispi (hetgeen men allerminst als een wensch, maar alleen als eene onderstelling gelieve te beschouwen) dan zouden wij precies zooals hij handelen, overtuigd als wij zijn, dat inder- daad de nijvere bevolking van La Spezzia de Fransche zeelieden zou toejuichen, indien zij daar- voor gelegenheid vond. Want als men »Leve Frankrijk 1 Leve Italie roept, dan is dit onge- twijfeld de beste manier om //Weg met Crispi te roepen." De Riforma, Crispi's orgaan, waar- schuwt tegen die opwinderij, waaruit juist incidenten kunnen ontstaan en hoopt, dat men kalm zal blijven, dan zal er een einde komen aan de praatjes en de verzinzels, die tot nu toe zoo vaak in omloop zijn gebracbt, tot groote voldoening der nieuw- tjesjagers, maar zonder een voordeel op te leveren. H. M. de Koningin en de Priuses zijn te 10,43 gisteren aan het Rijnstation in Den Haag aan- gekomen. Een dichte menigte in en buiten het station wachtte de Vorstelijke personen op. De Koningin en het lieve, aanvallige Prinsesje zagen er uitstekend uit. Zij groetten uiterst beleefd en vriendelijk. De Groothertog van Saksen trad haar naar den salonwagen tegemoet en kuste H. M. en de Prinses hartelijk. Aan den ingang van de Hol-wacht- kamer omhelsde de Hertogin van Mecklenburg ook de Vorstelijke personen. Vele officieele personages waren aan het station om H. M. en de Prinses te begroeten, o. a. graaf Schimmelpenninck, de generaals Verspijck en Klerck, de waarn. gouverneur der residentie, de Ministers Mackay en Ruys, de Commissaris des Konings, de burgemeester, enz. De Vorstelijke personen vertoefden slechts korten tijd in de wachtkamer. Buiten gekomen, wachtte haar een deputatie van de Nationale Vereeniging met hanier. De dicht opeengepakte menigte langs het stationsplein en aangrenzende wegen geschaard, juichte H. M. en de Prinses hartelijk toe. De Groothertog en zijne dochter volgden Hr. Ms. rijtuig mede in een open berliner. De voorgenomen tocht door en om de stad werd toen aanvaard. Dadelijk na aankomst maakte de Koningin met de Prinses een rijtoer door het Bosch naar Voor- burg, waar algeraeen de vlag was uitgestoken. De bevolking juichte de Vorstelijke bezoeksters hartelijk toe. De Koningin, de Prinses en haar gevolg brachten een bezoek aan het voormalige paleis van Kroonprins Willem, thans bestemd voor de Kroon- prinses. Daar werden eenige zalen bezichtigd, zoomede een daar aanwezige collectie fraaie De arme Mark sprak slechts weinig over de zaak, en liet zich nooit ten nadeele uit van zijne vroegere verloofde, hij dulde ook niet, dat anderen dit in zijne tegenwoordigheid deden. Toen later de arme gevluchte eenige hartroerende brieven naar huis schreef met het bericht, dat haar echt- genoot naar Indie moest en zij hem zou vergezellen, moet oom Mark haar geantwoord hebben, hoewel niemand dan zij alleen immer iets van den inhoud van dit schrijven te weten kwam. Reeds waren er twintig jaren sedert deze gebeurtenissen ver- loopen, eer ze mij ter ooren kwamen, maar de brief, welke nu op de Haughton-Tower ontvangen werd, scheen het verledene in het geheugen terug te roepen. De brief droeg den stempel van een Londensch hotel, en was door een kapitein Flem- ming geschreven, die om zijne zwakke gezondheid van Calcutta naar Engeland teruggekeerd was. Men had een jong meisje aan zijne hoede toevertrouwd, hetwelk hij mede naar het vaderland had gebracht. Daar hij zich te ongesteld gevoelde om zelf naar Haughton-Tower te komen, verzocht hij mijnen oom hem te bezoeken, ten einde zijn pleegkind mede te nemen. In zijn schrijven sloot hij een brief, die, volgens hem, het overige wel verklaren zou. Het ingeslotene was een klein briefje, door een vrouwenhand geschreven en aan het adres van Mark Haughton, de inhoud was aldus Neef MarkToen iedereen mij hard en wreed behandelde, beweest gij, dien ik toch hetzwaarste aquarellen, waarvan eerlang op verlangen van H. M. eenige naar Het Loo zullen worden overgebracht. Voor het paleis in het Noordeinde was een talrijke menigte geschaard, die H. M. en de Prinses bij haar komst hartelijk toejuichte. De Prinses be- antwoordde die blijken van genegenheid door een vriendelijk wuiven met haar zakdoek. Men deelt uit Arnhem aan het Utr. Dagblad mede omtrent het bezoek van H. M. de Koningin Vooral op Bronbeek heeft Hare Majesteit door Hare beminnelijkheid ieders hart gestolen. De Koningin bezocht ook de ziekenzaal en onderhield zich daar belangstellend met de kranken. Een Franschen kolonialen invalide, die zoo goed als blind is, las zij een gedeelte voor uit een Fransch blad; voor alien had zij een opwekkend woord over. Geen wonder, dat het bezoek iets langer duurde dan op het programma stond. Aan den Planten- en Vogeltuin tegenovor Bronbeek bood het dochtertje van eene Rotterdamsche familie, die daar vertoefde, H. M. en H. K. H. bloemruikers aan. Allerwege werden der vorstelijke bezoeksters bloemen vereerd. Het verblijf van den Prins en de Prinses van Thurn und Taxis te Scheveuingen heeft in het bij zonder voor Den Haag goede vruchten gedragen. De vorstelijke veeeradelingen nemen twee waggon- ladingen goederen mede, welke tijdens hun verblijf door hen zijn aangekocht en voornamelijk bestaan in oudheden en kostbare lijfsieraden, waaronder vele van belangrijke waarde aan edelgesteenten. Voor eene damesparure o. a. werd 120,000 mark besteed. Ook te Amsterdam werden onderscheidene aan- koopen gedaan. De Staatscourant bevat een besluit van 9 dezer, waarbij wordt bepaald, dat de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 13 dezer, des namiddags te 3 uur. De Minister van Binnenlandsche Zaken is gemachtigd zich op dat tijdstip naar de vergadering der Staten- Generaal te begeven, ten einde in eene vereenigde zitting der beide Kamers, de zitting in's Konings naam te sluiten. In de gemeente Het Bildt blijft de toestand onveranderd. Men ziet zooveel mogelijk arbeiders uit andere gemeenten te verkrijgen voor den tijd benoodigd tot het inzamelen van den oogst. Het geheele aautal werkstakers bedraagt ruim 130, die thans een treurigen winter tegemoet gaan. Het bestuur van Broedertrouw ziet dit natuurlijk ook in. Om nu al dien werkstakers in dezen toestand te gemoet te komen, heeft dat bestuur een sterk opgeschroefd schrijven gericht aan alle democratische vereenigin- gen, waarbij haar steun voor de noodlijdenden ge- durende den aanstaanden winter wordt ingeroepen ten einde hun zooveel en zoo doelmatig mogelijk werk te verschaffen. beleedigd had, mij alleen nog medelijden en goed- heid. Lw brief, dien ik voor mijn vertrek uit Engeland ontving, is mij met zijne beloften altijd een dierbare herinnering gebleven. Gij verzekerdet mij toen, dat ik altijd op u rekenen kon, wanneer het in uwe macht was mij te helpen. Deze tijd is nu gekomen. Mijn man, majoor Maurice, wien het ongeluk tot speelbal schijnt gekozen te hebben is niet meer, en de dokter zegt, dat ik hem niet lang overleven zal. Mijne kinderen zijn alien dood behalve de kleine Marie, die ik als weeze achter- laat. U vertrouw ik haar toe. Naar mijn ouderlijk huis kan ik haar niet zenden, want waar men de dochter zoo hardvochtig terugstiet, heeft ook haar kind geen vriendelijke behandeling te verwachten. Ik bouw op uwe edelmoedigheid en goedheid met het voile vertrouwen, dat mijne verwachtingen na mijnen dood verwezenlijkt zullen worden. God behoede u, neef Mark! vergeef mij, en moge de hemel u beloonen. Marie. Ik wist toen nog niets van de vroegere betrekking van mijnen oom en was dus niet weinig verbaasd, na de lezing van dezen brief tranen in zijne oogen te zien, mijne verwondering steeg echter ten top, toen hij deze spoedig wegwischte, en zeide God trooste de arme vrouwWat ter wereld mag haar toch bewogen hebben zoo aan mij te schijven? Het is niet mogelijk, zij kan niet dood zijn. Maar in ieder geval moet ik thans naar Londen, Voor haar kind zorgen, voor het kind van Marie? Of TE1 BZWdBE CIUBANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1