Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. KERMIS No. 2642. YVoensdag 10 September 1890. DE ZWARTEBRIEVENTASCH. 30e Jaargang. PRUTTELAARS. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neu/.en 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEETENTllN. Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer/0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dlt blad verMhljnt Dlnsdai- en Vrijdagavond bij den nltf ever P. J. VAN DE S A N D E te Ter Neuzen. te TER NEUZEN, op de gewone wijze, van Manndag, 15 tot Zaterdag. 20 September 1890. Ter Neuzen, 2 September 1890. Burgemeester en "Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Ouder de merkwaardigste familien, waarin men gewoon is de schepselen op Gods wijden aardbodem te verdeelen, behoort voorzeker die der alarmisten, pessimisten en pruttelaars. Voor zich zelven lastig, voor anderen vervelend in hooge mate, geven zij soms dikwijls aan opmerk- zame en onbevooroordeelde beschouwers gelegenheid zich te amuseeren, van wege de leutermanie over alles, wat volgens hen niet deugt en over iedereen, die niet de eer heeft in hun pruiken-smaak te vallen. Lieve hemelwat een lamentatieNergens een straaltje licht, nergens hoop op uitkpmst. De heele boel ligt volgens hun beschouwing in 't honderd, de wereld is op sloffen en 't menschdom op zijn eindje. Vertrouwen, zoo heet het bij hen, is bij de menschen niet meer te vinden, en tengevolge daarvan zieu zij in ieder een bedrieger. De effecten zijn gedaald, de staatspapieren ver- keeren in een onmogelijken toestandde handel staat stil, er is geen cent te verdienen. De treinen rijden te vroeg of te laat, te dikwijls of te weinig, te spoedig of te langzaam van de heele inrichting deugt geen zier en 'tis alles ,,een beroerde boel". Het oudere geslacht is koppig, en't jongere geeft den pruttelaar telkens gereede aanleiding om zijn hart lucbt te geven in tal van liefelijke bewoordingen, waarin fatten", „galgenaas" en ffverkwisters" steeds een hoofdrol spelen. Volgens hun opvatting is niemand op dit onder- maansche er ongelukkiger aan toe dan zij. Niemand werkt meer en niemand verdient minder geld dan zij. Terwijl zij telkens doorslaande bewijzen leveren in hun handel en wandel, dat zij een leven hebben zoo vrij als een vogel in de lucht en als een vischje, dat in 't water spartelt, liggen ze ieder, die 't hooren wil, aan de ooren te malen over 't lastige en onaangename van hun betrekking en over de ketenen, waaraan zij gesmeed zijn, zonder te bedenken, dat ieder al eens wat heeft, dat hem niet bevalt. FBUILLETON. Een verliaal uit de papieren der hertogin van Notti7igham. 16) (Slot) De vrouw was er mee tevredenwant er was oogenschijnlijk geen waarde aan die vochtige, ge- scheurde portefeuille, en zij had die alleen maar medegebracht om de aardigheid, gelijk zij zeide. De vrouw ging dus weer heen, en toen Tracy terugkeerde, en Mary hem een en ander zeide, was het gevolg daarvan, dat hij haar het geheim haar vaders mededeelde. Ja, nu begrijp ik alles, sprak zij. Ongetwijfeld gaf de heer Aldridge op dien avond, toen hij bij ons was, dat zakboek aan mijn vader om het te bewarenen toen deze stierf, gevoelde mijn arme vader zich bezwaard, het zak boek zelf te behouden, ofschoon hij wist dat de heer Ephraim, indien hij in leven ware gebleven, den inhoud er van met ons had gedeeld. Maar mijn vader was toch te braaf om het aan te raken, en in al onze ellende stak hij geen vinger uit naar het goed van een ander. Dit heldert vele uit- drukkingen op, die ik vroeger niet begreep. En terwijl Mary begon te schreien van gevoel over de geheime deugd van haar armen vader, Hun duffe conversatie over alles en iedereen raakt kant noch wal, en is in staat om ieder rechtgeaard mensch ziek te maken. A. gaat met vrouw en dochters gekleed boven hun stand, beweert de pruttelaar, en B. ziet er uit in een plunje, dat hij, zeurkous, zich schamen zou in 't publiek met B. gezien te worden. De gemeentezaken loopen geheel in de war alleen omdat hij met z'n groot verstand geen burgemeester of tewel lid van den raad is, en als de menschen maar wilden, (maar natuurlijk willen ze niet) dan zou hij 't wel eens willen zien, of de zaken niet veranderen zouden. C. is te veel aristocraat en D. is te min, terwijl onze pruttelaar, die zelf maar een gewoon burger is, ziju deur op 't nachtslot gooit voor zijns gelijke en zoodoende alle aangename conversatie onmogelijk maakt. Och, och, als een verstandig mensch naar de praat dier ouwe—wijvenkliek wilde luisteren, dan zou hij gaan twijfelen aan het weldadige licht der zon, hij zou zijn zaken aan den kant doen of regelrecht naar Paramaribo gaan of wel, hij zou zich gaan dood kniezen en over alles een „wee" en #ach" gaan roepen, dat lot in de verste kreitzen der schepping weerklinken zou. Hij zou gaan gelooven, dat binnen betrekkelijk korten tijd de Duitschers ons landje zouden annexee- ren, en gaan vreezen dat de Atchineezen in zijn keuken zouden te gast gaan, terwijl de klewang hem voor zijn rechtmatig verzet naar de andere wereld zou sturen. niet bang laten maken. Kom, kom, laten we ons door die pruttelaars 't Is waar, 't is hier niet alles rozengeur en maneschijn, maar met wat moed in't lijf, en vooral met wat gezond verstand is er nog wel wat te doen in de wereld. 't Zal zoo'n vaart niet loopen, we hebben nog onze illusies en de hoop heeft ons nog niet geheel verlaten. Pruttelaars ja ze zijn er en ze zouden wer- kelijk door hun eeuwig gezeur u moeilijk en lastig, ontevreden en gemelijk maken, indien ge 't dwaze van hunne handelwijze niet inzaagt. Wat echter bij den pruttelaar d. i. wat in zijn oog goed is, is dan ook alleen goed, en ge blijft met hem de beste vrienden als ge maar gewillig toegeeft, dat al het andere niet deugt. Lezers, laat ons plukken, de rozen die bloeien, laat ons dankbaar zijn voor elken zonnestraal, die den soms nevelachtigen hemel verheldert. Beschouwen we zoo mogelijk niet alles door een beslagen bril, maar met een open oog voor zag zij niet dat haar een kind, een knaapje van ongeveer vier jaren, de zwarte brieveutasch had weggenomen, en ze in een hoekje in stukken scheurde. Ik zal u eens wat voorstellen Mary, sprak Tracy, toen hij in den winkel terugkeerde, dien hij eenige minuten geleden had verlatenik zal de brieveutasch zooals zij is, aan den heer Jonas Aldridge terug bezorgen. Het geld er uit is waarschijnlijk verloren, ons kan men daarover dus niet lastig vallen, en ik geloof bovendien, dat hij geld genoeg heeft. Doe het in een vel papier, dan zal ik het hem breugen. O, Tracy, kleine ondeugende Tracy! riep Mary, toen zij zag wat haar kleine jongen uitvoerde Wat doet gij daar toch met dat boek I Geef het mij 1 Stout kind I Kijk, hij heeft het bijna uit elkaar gescheurd 1 Dat was ook eigenlijk geen kunstwant het Ieder was zoo vochtig, dat het nauwelijks meer aan elkaar bleef zitten. Maar zie toch eens, Tracy riep Mary, terwijl zij de brieventasch uit de handjes van het kind haalde, en uit eene geheime sleuf een te samen gevouwen vel groot schrijfpapier trok. O, mijn hemel, kijk toch eens 1 voer zij voorl, toen zij het papier ontvouwde en er een blik in wierp. Wat staat daar In den name Gods, amen 1 Ik Ephraim Aldridge, wonende in de Weststraat no. 4, zijnde bij gezonde zinnen, geheugen en verstand Maar Tracy lief, dat is een tes- 't goede, dat het biedt en met voorzichtigen schroom voor 't kwade, dat er aan verbonden is. Er is veel in de wereld dat ver is van amuzant, er is veel te verbeteren, maar niet door mopperen wel door de handen uit de mouwen te steken en te haudelen flink en op tijd. JPolitieli Overzicht. De Duitsche Keizer heeft een revue gehouden over het Duitsch-Oostenrijksche eskader in de Oostzee. Hij gebruikte het ontbijt bij admiraal Sterneck, aan boord van het vlaggeschip Kronprin- zessin Stephanie, en stak in den namiddag in zee naar Ekensund aan boord van de Hohenzollern. Het Duitsch-Oostenrijksche eskader volgde en de Hohenzollern werd door dichtbezette particuliere stoombooten begeleid. De Keizer is te Flensburg met geestdrift begroet. Op het paradeveld werd hij door de buitenlaudsche vorstelijke personen ont- vangen, ditmaal in tegenwoordigheid van zijne ge- malin. Het zal zeker een hartewensch van den vReise Kaiser" zijn om ook nog de Fransche hoofdstad te bezoeken. 't Is de vraag echter of de Franschen er mee gediend zijn en of een bezoek van den kleinzoon van Wilhelm I, die kort gele den een intocht in Parijs hield en een deel van het Fransch grondgebied aan Duitschland hechtte, ook aanleiding zal geven tot demonstration. Voor het uiterlijke zou men zeggen, dat er toenadering, zelfs veel toenadering tusschen de beide volken is gekomen, vooral van den kant van Duitschland, getaige de congressen te Berliju, maar er is ook een opgeplakte vriendschap, die haar oorsprong niet in het hart heeft, eene officieele, eene politieke vriend schap. Om op de hoogte te komen zal graaf Herbert Bismarck naar Parijs gaan om de Fransche regeering eens te polsen, althans zoo wordt te Parijs gesproken. De gewezen rijkskanselier zal om gezondheidsredenen eenigen tijd aan de Riviera doorbrengeu en waar schijnlijk te Monaco verblijf houden. Dat de oude heer daar gaat spelen te Monte-Carlo gelooven wij evenmin, als dat hij incognito den terugtocht over Parijs zal nemen. Den ouden Pruisischen minister van 1870 kunnen de Franschen allerminst verdragen. Zekere heer Adolf Kalbe verzekert, dat de ons bekende Abranyi de ontmoeting met Von Bismarck gelogen heeft. Kalbe, zelf te Schonhausen woonachtig, geeft tijd en plaats op waar de vorst zich bevond tijdens het verblijf van den Hongaarschen dichter aldaar en bewijst daaruit de onmogelijkheid van een samenzijn. Aan het kasteel van Z. D. was Abranyi den toegang geweigerd. De toestand van den Koning van Portugal is zorgwekkend. Gevaarlijke ziekten in zijn kinder- jaren doorgestaan hebben hem zenuwachtig gemaakt. Hij lijdt aan slapeloosheid, die dikwijls aanleiding tament 1 riep Mary. Dat verzeker ik u. Wie had dat gedacht 1 Hoe zonderling, niet waar Zijnde bij gezonde zinnen, geheugen en verstand. Ik maak en bepaal dezen mijnen laatsten wil en testament Luister eens, Maryriep Tracy, en trachtte haar het papier uit de handen te nemen. Ik geloof niet dat wij recht hebben om dat stuk te lezen. Geef het mij 1 Blijf er maar eens even af, Tracy, hernam Mary, en lees eens wat daar staatIk schenk en vermaak geheel mijn vermogen, van welken aard of natuur het zij, roerende zoowel als onroerende goederen, als ik, de eigenaar daarvan, sterf Wat moet die Jonas toch een boel geerfd hebben 1 Dat zeg ik ook Mary, voegde Tracy er bij. Doch 't is maar een klad voor een testament. Geef het maar aan mij en laat er mij mee heengaan Aan mijn neef, vervolgde Mary, lezende. Aan mijn neef Tracy Walkingham, zoon van den over- leden Tracy Walkingham, vroeger soldaat en later officier bij Zijner Majesteits 96,te regiment te voet, en van mijne zuster Eleonor Aldridge, zijne vrouw. Tracy, zijt gij dan deze neef van den heer Ephraim Aldridge Dat is toch al zeer zonderling, antwoordde Tracy. Ik heb den familienaam mijner moeder nooit hooren uitspreken; want zoowel zij als mijn vader stierven in de West-Indien, toen ik nog een kind was. Maar in elk geval was mijn vader, gelijk ik u geeft tot een geprikkelden toestand. Ongaarne neemt hij deel aan openbare plechtigheden en de Ko- ningin heeft al hare overredingskracht noodig om haar gemaal eens te bewegen zich aan het volk te vertoonen. Sedert 24 Aug. heeft Z. M. geen enkel staatsstuk onderteekend. Koningin Amelia dochter van den graaf van Parijs, oefent grooten invlocd uit op de politiek van het land. Uit Soeakim wordt bericht, dat Osman Digna met zijn 3000 man in halfverhongerden toestand te Tokar is aangekomen. Daar de Mahdisten al het graan opkoopen, heerscht te Tokar, te Handoeb en in het geheele binnenland van Soedan groot gebrek. Desgelijks komen vele hongerlijders naar Soeakim, waar zij op kosten der regeering of van weldadige personen worden gevoed. Volgens berichten uit Guatemala heeft de dochter van wijlen generaal Barundia een revolverschot gelost op den gezant der Vereenigde Staten, onder voorwendsel dat deze rechlstreeks aanleiding zou hebben gegeven tot den moord op haren vader. De gezant werd niet getroffen en mejuffrouw Barun dia werd in hechtenis genomen. Een later telegram zegt, dat dit bericht verzonnen of overdreven is. De president der Vereenigde Staten zou een telegram hebben ontvangen van mevrouw Barundia, waarin zijne bescherming ingeroepen en een onderzoek naar de aanleiding tot het dooden van haren ge maal verzocht werd. De Braziliaansche regeering heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij zij zich verplicht voor de verschillende staten leeningen tot een gezamenlijk bedrag van 50 millioen te waarborgen teneinde in de behoefte dier staten aan muntmateriaal te voorzien. Of de geldschieters wel zoo happig zullen zijn om te leenen aan rijken, waar heden deze en morgan een anderen generaal de baas speelt, dat betwijfelen wij. Daar zijn er in de Oude Wereld onder de couponknippers, die om zekere reden met weemoed terugdenken aan Mexico, Venezuela, Peru en Bolivia. Te Washington is officieel bericht ontvangen, dat de regeering der republieken Guatemala en San Salvador de troepen hebben afgedankt en dat de vrede in alien vorm is gesloten. Tot zoolaug het heeren generaals belieft en er geen is, die, door een slag te slaan, kans ziet zijn ex-collega van den presidentszetel te jagen. Op een vraag aan den Minister van Justitie omtrent het dragen van wapenen door schutters, die zich naar een wedstrijd in een andere gemeente begeven, heeft Z.Ex. geantwoord, dat in zoodanig geval voor de schutters voldoende is een bewijs van den burgemeester hunner woonplaats, daar die wedstrijden als optochten te beschouwen zijn. dikwerf heb verteld, gemeen soldaat in het 96ale regiment, en later kreeg hij een officiers- 't Zou nutteloos wezen, indien wij ons langer op- hielden bij de verwondering van Tracy en zijne vrouw of indien wij van al de maatregelen spraken, die nu genomen werden om te bewijzen dat Tracy do ware erfgenaam was. Er waren nog bloedverwanten van hem in leven, die, zoodra zij vernamen, dat hij voornemens was een rijk man te worden, zeer genegen waren om de echtheid van zijn persoon te bekrachtigen. En eerst toen de zaakverzorger ten opzichte van dit punt geheel bevredigd was, gaf men den heer Jonas een bezoek, en hem werd het verpletterend bericht medegedeeld, dat er een testament was gevonden, 't welk van later dagteeke- ning was dan datgene, wat hem tot erfgenaam be- noemde. Te gelijker tijd werd hem een brief overhandigd, die verzegeld en door Ephraims hand beschreven, in dezelfde geheime sleuf van de zwarte brieventasch gevonden werd. Niemand behalve Jonas zelf vernam den inhoud van dien brief. Het scheen een stem uit het graf geweest te zijn, die hem verweet, dat hij de wellicht onverstandige, maar toch goed gemeende toegene- gentieid en toegefelijkheid van den ouden man zoo deerlijk misbruikt had. De zaakverzorger verhaalde dat Jonas, toen hij dien brief opende, doodsbleek geworden was, de handen voor het gelaat gedrukt had, en geheel overweldigd door zijne aandoenitigeu, TER REIZENSCU (OIRAIVT Al trekken zich die Joppen De haren uit hun koppen, Ik weet niet of het baat.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1