Gemengde berichten. Telegrafische berichten. rijtuig gelijk zij waren gekomen naar het paleis terug, door een dichte haag menschen, die luide het „hoezee" aanhieven. Den bekenden paardenvriend en kenner, den heer Oscar Carre, is, naar men van Het Loo bericht, gistermiddag bij de kindervoorstelling, door den heer De Ranitz, adjudant en particulier secretaris des Konings, namens Z. M. de ridderorde van de Eikenkroon uitgereikt Laten wij hopen, dat, nu de verdiensten van de paardendressuur officieel erkend zijn, ook die van ouze verdienstelijke nog ongeridderde kunstenaars, letterkundigen en journalisten aan de beurt mogen komenA. De opening van de jacht op klein wild met uitzondering van die op fazanten, is door Gedep. Staten dezer provincie bepaald op Zaterdag 13 September. De jacht op fazanten wordt geopend op 1 October. De korte jacht zal dagelijks en de lange jacht op Maandag, Woensdag en Zaterdag van iedere week, alsmede op de vier dagen, vooraf- gaande aan de sluiting der jacht, geoorloofd zijn, alles met uitzondering van de Zondagen. De N. R. Ct. meldt W. Boekhoven, te Sommelsdijk, uitgever van Maas- en Scheldebode, is op last van den officier van justitie te Rotterdam gevangen genomen. De reden waarom dit geschiedde wordt er niet bij gemeld. In de Amsterdammer verklaart de heer Mr. J. W. Spin, te 's Gravenhage, de schrijver te zijn der brochureDe overrompeling van de nieuwe kerk te Amsterdam en de bespreking van een persoonlijk feit in de Tweede Ramerzitting van den 4den Juli. Hij doet dit in de volgende woorden /;Van meer dan een zijde ingelicht, dat verschil- lende personen voor auteurs worden aangezien van den Open Brief aan Z.Exc. den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, den heer Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman, personen, daaraan ten eenenmale vreemd, maar die het allicht onaangenaam vinden, dat hun het vaderschap wordt toegedicht van eeu pennevrucht waaraan zij dood-onschuldig zijn, heb ik, ter voorkoming van verder misverstand, de eer te verklaren dat ik de schrijver van bovengenoemde brochure ben. Ik wil niet dat, ten koste van de waarheid, anderen worden verdacht gemaakt, te meer omdat men gewaagt van een vervolging tegen den schrijver van genoemde brochure van de zijde der rechterlijke macht, aan welke ik intusschen nog een te groote mate van gezond verstaud toeken, dan dat ik haar in staat acht om een onvoorzichtigheid te plegen, ja een misslag te begaan, waartoe niet alleen elke aanleiding ontbreekt maar waarvan de jammerlijke gevolgen niet zouden uitblijven. Werd een dusdanige vervolging des ondanks ingesteld, dan toch zou mij persoonlijk inderdaad niets dan genoegdoening kunnen wedervaren. Want de eenmaal aangevangen arbeid is door mij voort- gezet en zal, door verdere onthullingen, bet bewijs leveren, dat de rechterlijke macht haar eer en prestige het best door onthouding kan bewaren, ten ware zij de rolverdeeling een wijziging deed ondergaan en met de Redactie van de Nieuwe Gorinchemsche Courant van de noodzakelijkheid doordrongen is, dat de heer Lohman zich zal moeten verdedigen tegen een aanklacht die, wanneer wij nagaan, wat daarover in 1886 is geschreven, geen aantijging maar waarheid zal blijken te zijn, en alzoo in plaats van aanklager, aangeklaagde werd. Wat daarvan zij, het vervolg van den ,/Open Brief" zal binnen weinige dagen, in het licht ver- schijnen, ook opdat blijke of door het Nederlandsche volk de handhaving van het gezag veilig kan worden geacht bij een Minister van Binnenlandsche Zaken, gelijk de heer De Savornin Lohman, die de leer schijnt te huldigen, dat ons de spraak werd ge- schonken om onze gedachten te verbergen en te gelijker tijd den moed bezit zich voor te stellen als een vriend des vredes en een vijand van elke rustverstoring." Naar men verneemt, zal het Zeeuwsch- Vlaamsch Zendingsfeest op Dinsdag 16 September worden gehouden op de weide van den landbouwer Manneke, in de onmiddellijke nabijheid van Breskens. Als sprekers zullen o. m. optreden de predikanten J. van Belkum van Zierikzee, N. de Jonge van Brussel, P. van Paase van Franeker en de heer G. A. Baerveldt van Brugge. Voor de begeleiding van den zang zal het harmoniegezelschap ,/Hosanna" van Goes zijne medewerking verleenen. Het plan bestaat eene extraboot dien dag tusscheu Ter Neuzen en Breskens in de vaart te brengen. Bij de herexamens aan het gymnasium te Middelburg, op 2 Sept. gehouden, is o. a. toege- laten tot de 1" klasse J. M. P. Vooren. In de raadsvergadering te Hoek van 2 dezer, werd tot wethouder herbenoemd de heer Jacobus van Wijck. Op verzoek is bij Koninklijk besluit eervol ontslag verleend aan de heeren H. M. Hennequin, als officier van gezondheid 2e klasse en J. A. Dorrenboom, als 1° luitenant bij het 4e bataljon rustende schutterij in Zeeland. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen ingekomen om aldaar te lossen of te laden Januari. 48 24 s., 12 k., 4 r.ij., 4 m., 2m, 1 ij., 1 1. 106576 Februari. 37 14 s., 11 r. ij., 8 k., 2 m., 1 p., 11. 79029 Maart. 51 20 r.ij., 14 s., 6 m., 5 k., 3 h., 2 ml., 1 w. 114598 April. 13 8 s., 3 k., 1 ij., 1 1. 16310 Mei. 36 10 s., 9 h., 5 w., 4 m., 3 r.ij., 2 k., 1 ij., 1 St., 1 1. 50367 Juni. 43 14 s., 12 m., 10 r.ij., 3 k., 1 ml., 1 h., 11. 1 r.ij. en m. 100213 Juli. 43 14 s., 12 m., 8 h., 6 r.ij., 3 k. 101264 Augustus. 36 15 s., 7 m., 5 h., 3 ij., 2 r. ij., 2 k., 1 ml11. 76814 307 645171 TER NEUZEN, 5 September 1890. Wij vestigen de aandacht van belanghebbendeu op vorenstaande advertentie, waaruit blijkt, dat te Hulst voortaan wekelijks des Maandags op den gewonen marktdag gelegenheid zal bestaan vee aan de lijn te brengen en dat geen staan- of plaatsgeld daarvan zal worden geheven. Bij de Ned. Herv. gemeente alhier is be- roepen de heer D. van Popta, sedert 1885 predikant te Papendrecht. een muts of iets anders voor visch ruilde, bracht haar op zekeren dag het verloren voorwerp terug. De portefeuille was zeer gescheurd en gehavend, en de vrouw vroeg, of ze niet van haar man was. Yoor zoo veel ik weet is ze niet van mijn man, antwoordde Mary. Maar ik woon naast John Gurney's huis, hernam de vrouw, en uw man is op den dag na den avond, waarop dat rumoer plaats had, bij mij komen vragen naar een pakket, dat hij had ver loren. Maar nu komt van morgen mijn zoon te huis, en zegt dat hij deze brieventasch in de sloot aan 't einde der straat heeft gevonden. Kan het dit ook wezen Ik geloof niet dat dit ding aan Tracy behoort, antwoordde Marydoch wilt ge 't mij hier laten, dan zal ik het hem eens vragen. (Slot volgt.) Uitgevaren zijn in Januari 38, Februari 35, Maart 24, April 20, Mei 29, Juni 39, Juli 34 en Augustus 35 zeeschepen. Axel, 4 Sept. Heden werd alhier door het bestuur van den polder Coegors c. a., aanbesteed het aanleggen van een grindbaan, loopende van de hofstede bewoond door J. F. de Maat, tot aan den Provincialen weg bij Spui. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. de Bree Fz., te Ter Neuzen, voor 1250 D. de Doelder, te Ter Neuzen, voor 1200 A. Tholens Dzte Ter Neuzen, voor 1129 en J. Smies, te Axel en A. Kooman, te Ter Neuzen, gezamenlijk voor 889. De aanbestediug is nog niet gegund. Zannislutr. 4 Sept. Heden middag werd alhier van wege de vereeniging „In 't belang der Land- bouwers" aanbesteed de levering van 33,000 KG. superphosphaat. Ingeleverd 7 inschrijvingsbiljetten, nl. van de heeren J. A. Pateer, te Hontenisse, voor 3,99 A. T. Rottier, te St. Jansteen, voor 3,89 Coenen-Schoenmaker, te Uden, voor f 3,87 J. F. Adriaansens, te Walsoorden, voor f 3,84 G. J. Krol 0°., te Zwolle, voor 3,76 P. A. Adriaansens, te Groenendijk, voor f 3,73^; M. H. Salomonson, te Rotterdam, voor 3,69 per 100 K.G. De levering is gegund aan den laagsten inschrijver. Zaamslag. In de vergadering van den gemeeute- raad van Dinsdag jl., werd lezing gedaan van een bezwaarschrift van Jac\ Dieleman Pz. tegen zijn aanslag in den hoofdelijken omslag, met verzoek, hem van de 18de naar de 16de klasse terug te brengen. Op voorstel van den voorzitter werd met algemeene stemmen besloten, het bezwaarschrift ter zijde te leggen op grond, dat het niet binnen den termijn van 3 maanden na de uitreiking was ingekomen. Vervolgens werd met algemeene stemmen op edne na tot wethouder herbenoemd de heer M. van Kerkvoort; de overige stem was uitgebracht op den heer W. de Klerk. De heer Van Kerkvoort bracht den leden zijn innigen dank voor het vernieuwde blijk van ver- trouwen, hem weder geschonken. Hij sprak tevens de hoop uit, om zijne verplichting met getrouwheid te blijven nakomen, zooals hij reeds vele jaren heeft gedaan. Alsnu werd door den voorzitter meegedeeld, dat burgemeester en wethouders het niet eens konden worden omtrent het doen van een voorstel aan den Raad tot invoering eener hondenbelasting, zoodat aan de leden wordt overgelaten, een schrif- telijk voorstel daaromtrent in te dienen. De heer Van de Ree meent, dat reeds vroeger een voorstel van burgemeester en wethouders was meegedeeld, waarbij werd te kennen gegeven, om 4 belasting voor een hond te laten betalen, waarop de voorzitter hem opmerkle, dat dit geen voorstel was geweest, maar enkel eene uitgesproken meening van hem zelven. Elk der leden van het college van burgemeester en wethouders had eene meening op zichzelf staande. Ten slotte werd door den heer Van de Ree ge- vraagd, of er nog geen beslissing was gekomen op het besluit tot verhuring van lokalen in de polder- school, waarop hem een ontkennend antwoord werd gegeven. De heer Van de Ree meent, dat Ged. Staten j reeds beslissing hadden moeten nemen, daar ,/de Wet" een termijn van 30 dagen stelt. Hij werd, ter zijner voorlichting, er op gewezen, dat de beslissing door Ged. Staten was verdaagd, zoodat de termijn van 30 dagen hier niet in aan- merking komt. 't Kwam even wel den heer Van de Ree dralend voor. Hierna nam de zitting een einde. Westdorpe, 2 Sept. In de op heden alhier gehouden raadsvergadering is de heer D. B. van Acker tot wethouder dezer gemeente herbenoemd, die, ter vergadering aanwezig, verklaarde de benoe- ming aan te nemen. Hengstdijk, 2 Sept. Bij de op heden alhier gehouden raadsvergadering werd met 5 van de 6 geldig uitgebrachte stemmen, de heerC. van Esbroeck herbenoemd als wethouder dezer gemeente. Overslag. Verleden Zondag heeft onze gemeente feest gevierd. Het zanggezelschap Concordia alhier had een festival uitgeschreven en 10 vereenigiugen hadden gehoor gegeven aan het verzoek dit festival te komen bijwonen. Om 2 uren werden de ver- schillende gezelschappen door de commissarissen afgehaald en begon de optocht door het versierde dorp. In de openbare school werd aan de voor- zitters de eerewijn aangeboden en hun het welkom toegeroepen door den heer J. Vermeulen, die ook een dronk wijdde op het welzijn van Belgie en Nederland en op de verbroederiug dier beide landen. Daarna had volgens het programma de opvoering der ver- schillende muziekstukken plaats. Ofschoon het weder 's middags alles behalve gunstig was, waren er toch vele vreemdelingen gekomen en heerschte er eene alhier ongekende levendigheid. Alles liep in de beste orde af. Koewacht. Ook in deze gemeente is de ver- jaardag van Ons bemind Prinsesje niet geheel onopgemerkt voorbijgegaan. Van vele huizen wap- perde de nationale driekleur. 's Middags deden de onderwijzers met hunne leerlingen een wandeling door het dorp, terwijl om 5 uur het zanggezelschap „Tot Nut en Genoegen" eenige schoone muziek stukken zong. Aan Z. M. den Koning werd een telegram gezonden, waarin Hem, H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Wilhelmina namens gemeen- tebestnur en feestcommissie geluk gewenscht werd. Men had het genoegen den volgenden dag een telegrafische dankbetuiging van wege Z. M. te ontvangen. De heer G. Th. Kievenaar, hoofd der school te St. Andries onder deze gemeente, is verleden Dinsdag door den gemeenteraad van Nijmegen benoemd tot hoofd eener school aldaar. 79 solli- citanten hadden zich voor genoemde betrekking, waaraan eene jaarwedde van 1500 gulden verbon- den is, aangemeld. Sas van Gent, 5 Sept. I)e heeren Henri Rochefort en George Thiebaud liebben dezen namiddag om 2 uren alhier willen duelleeren, doch zijn hierin door de politie verhinderd. Volgens een later bericht schijnt men te Selzaete geduelleerd te liebben. Aanleiding tot dit duel gaf een artikel in de Intransigeant over de onthullingen betreffemle het Boulangisme. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 5 Sept. het volgende vonms uitgesproken F. t. H., oud 52 jwerkman te Ter Neuzen, is wegens mishandeling vrijgesprgken. K ANTON GERECHT TE HULST. De te Hoofdplaat thuis behoorende vischkotter van Heijdens is in de Noordzee, Hoek van Holland, dezer dagen gezonken. De bemanning wist zich met de sloep te redden. De sergeant—majoor W. Weisfelt, van het 2de bataljon 3de regiment infanterie te Middelburg, is bevorderd tot adjudant-onderofficier bij het 5de bataljon van dat korps te Bergen op Zoom. Men schrijft uit Amsterdam I De heer B. fi. Manus, koopman in tabak alhier, is door 20 handelsfirma's voor de Amsterdamsche rechtbank gedagvaard, tot betaling eener boete van f 20,000, omdat hij, niettegenstaande het contract door hem met bedoelde firma's aangegaan, waarbij werd overeengekomen geen koopen of inschrijvingen te doen bij eeu Rotterdamsche firma, dit contract zou hebben geschonden, door indirect met die firma zaken afgesloten te hebben. Men schrijft uit Zutfen van 3 September Gisteren avond werd bij den overweg van den spoorweg alhier de wisselwachter D. door den snel- trein zoodanig getroffen, dat de man met gedeelte- lijk verbrijzelden schedel werd opgenomen. De ongelukkige was slechts eenige maanden in dienst als opvolger van den spoorwegbeambte, die ongeveer op dezelfde plaats overreden werd. De grootste kookpan in ons land is dezer dagen in gebruik genomen in de Gastelsche beet- wortelsuikerfabriek. Dit gevaarte is circa 10 meter hoog en weegt 15000 Kg.; het moest over de buitenmuren heen naar binnen gebracht worden, hetgeen niet zonder moeite geschiedde. Men oppert het plan om de agenten te Am sterdam in kazernes te huisvesten, teneinde den eer- bied voor de politie te verhoogen. De gewone politie-agent behoort onttrokken te worden aan de schadelijke invloeden, die in vele gevallen op hem werken, zoodra hij zich uit het bureau naar zijn woning begeeft, welke meestal in de achterbuurten is gelegen. De man, die als vertegenwoordiger van het gezag tegeuover de raenigte moet optreden, moet in zijn eigen en in dat van het algemeen belang van de menigte ge- scheiden worden. De kazerneering van de politie bestaat reeds in verscheidene groote buitenlandsche steden en werkt uitmuntend. Dit stelsel heeft vooral een groote uitgebreidheid gekregen te Chicago, alwaar de politie evenals de brandweer opgebeld kan worden. Daar- door is 't mogelijk om binnen zeer korten tijd een groote politiemacht op een punt bijeen te brengen waardoor ongeregeldheden in de geboorte gesmoord worden. Bij het hier bestaande stelsel gebeurt't maar al te dikwijls, dat er groote vechtpartijen plaats hebben, zonder dat zich een agent vertoont. Hoe grooter macht de politie ten alien tijde en op elk punt van de stad kan ontwikkelen, des te meer is het mogelijk haar te laten voldoen aan het schoonste gedeelte van haar taak, dat is ongeregeld heden te voorkomen zooals't thans is, moest zij ze meestal onderdrukken. Men schrijft uit St. Petersburg van 29 Augustus aan de N. R. Ct. Rusland werd gisteren geteisterd door water en vuur. In den laten avond en in de eerste uren van den nacht dreunden telkens de alarmschoten van de Peter- en Paulsvesting om te waarschuwen tegen het stijgende gevaar van het steeds wassende water, en toen wij dezen ochtend te midden van de gesprekken over den watersnood de courant openden, vonden wij daar onder elkander gedrukt vijf telegrammen over zware branden in verschillende I steden des lands. St. Petersburg is steeds blootgesteld geweest aan het gevaar van overstrooming. Wanneer een sterke zuidwesten wind lang achtereen waait, wordt de groote watermassa, die zich voortdurend door de Neva in zee ontlasten moet, teruggestuwd, zoodat zij binnen hare oevers steeds hooger stijgt, tot zij ze eindelijk overstroomt. Om bij stijgend water de hoogte van den vloed aan de bewoners der hoofdstad kenbaar te maken, is er eene reeks signaleu vast- gesteld, bestaande in seinen van de vesting met vlaggen of lantaarns of in kanonschoten. Wanneer het water zes voet hoven het normaalpeil stijgt, wordt er elk kwartier een schot gelost, en moeteu de bewoners der kelderwoningen in de lagere ge- deelten der stad deze verlatenstijgt het water tot zeven voet, dan wordt er tweemaal per kwartier Maand. Getal. Geladen met m. inhoud bruto. In deze kolom beteekenen de letterss. stukgoederen, m. minerie, r. ij. row ijzer, k. kolen, h. boat, ml. melasse, 1. ledig, p. pitch, ij. ijzer, w. wol en st. steen. Zitting van Zaterdag 23 Augustus 1890. A. J. M. G. v. d. B., te St. Nicolaas, is wegens het versmallen van een weg zonder vergunning veroordeeld tot twee boeten van 40 of 8 dagen hechtenis voor elke boete. L. v. L., te Brussel, is wegens vischovertreding veroord. tot 2 boete of 1 dag hecht. J. J. J. F., te Hulst, is wegens straatschenderij veroord. tot 2 boete of 2 dagen hecht. G. D., te Hontenisse, is wegens het niet voorzien van muilkorven van aangespannen honden veroord. tot f 1 boete of 1 dag hecht. A. V., te Stekene, is wegens openbare dronkenschap veroord. tot 1 boete of 1 dag hecht. P. d. B., A. v. B., F. v. B., M. E. en L. S., alien te Hengstdijk, en A. S., te Stoppeldijk, zijn wegens het ver- wekken van nachtrumoer alien vrijgesproken. J. B. F.. te Clinge, is wegens jachtovertreding veroord. tot f 0,50 boete of 1 dag hecht. J. v. E., te Graauw, is wegens het laten loopen van niet uitvliegend pluimgedierte op eens anders grond vrij gesproken. F. P., te Ossenisse, is wegens jachtovertreding veroord. tot f 3 boete of 2 dagen hecht. P. P., te Ossenisse, is wegens als voren, veroord. tot 2 boete of 1 dag hecht. P. A., te St. Jansteen, is wegens openbare dronkenschap veroord. tot 1 boete of 1 dag hecht. F. M. en C. L. B., te St. Jansteen, zyn wegens het loopen op eens anders weiland ieder veroord. tot /0,50 boete of 1 dag hecht. L. E., te Graauw, is wegens openbare dronkenschap veroord. tot 1 boete of 1 dag hecht. T. T. v. K. en J. F. H., beiden te Stoppeldijk, zijn wegens herbergbezoek na sluitingsuur ieder veroord. tot f 0,50 boete of 1 dag hecht. R. L., te Stoppeldijk, is wegens het openhouden zjjner herberg na 't sluitingsuur veroord. tot 1 boete of 1 dag hecht. C. V., te Hulst, is wegens als voren vrijgesproken. J. T. V., F. J: P. en J. F. d. B., alien te Ossenisse, zijn wegens herbergbezoek na sluitingsuur ieder veroord. tot 0,50 boete of 1 dag hecht. P. d'H., te Ossenisse, is wegens het openhouden zijner herberg na sluitingsuur veroord. tot f 1 boete of 1 dag hecht. A. d. R., te Hengstdijk, is wegens vischovertreding veroord. tot twee boeten van f 0,50 of 1 dag hecht. voor elke boete. A. L., te Hulst, is wegens het niet vegen van een goot vrijgesproken. P. V., te Zuiddorpe, is wegens openbare dronkenschap veroord. tot f 1 boete of 1 dag hecht. A. v. d. B. en J. F., beiden te St. Jansteen, zijn wegens vischovertreding ieder veroord. tot twee boeten van 2 of 2 hecht. voor elke boete. Ch. R., te St. Jansteen, is wegens het niet muilkorven van honden veroord. tot 1 boete of 1 dag hecht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 2