Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaar ^ren. KERMIS Jaar-, Paarden- en Veemarkt No. 2641. Zaterdag 6 September 1890. 30e Jaargang. TE HULST, op Maandac den 6 October 1890, DE ZWA11TE BltlEVEMASCII. Binnenland. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADVERTENTlEN. Yan 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bit blad verffehijnt Ulnndat- en Vrljjdagavond bl| den ultgever P. J. VAN BE SANDE te Ter Neuzen. Bij deze courant behoort eeu bijvoegsel. 9 te T E R N E U Z E N, op de gewone wijze, van Maandag, 15 tot Zaterdag, 30 September 1890. Ter Neuzen, 2 September 1890. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. YAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. (3e kerinisdag), aanvang des voorraiddags om 10 uur, met uitloving van 9 verscbillende preraien voor aangebracbt vee. Ook dat voortaan, elken Maandag op de week- markt, plaats en gelegenheid zal bestaan tot het aanvoeren van vee ten verkoop op het marktplein, waarvan geen staan— of marktgeld zal worden geheven. De Burgemeester van Hulst, L». VAN WAESBERGHE-JANSSENS. lr»c>litiel£ Overzlcht. Zoo trouw onze Willem op zijn Loo thuis zit, door lichaamssmart en geesteslijden misscbien ge- marteld, te midden van een volk dat niet enkel Oranje tot uithangbord heeft maar in het hart draagt, zoo weiDig is Wil'nelm aan de Spree te vinden. Sedert zijn iroonsbestijging reist hi] van Oost tot West en van Zuid tot Noord en stellig niet altijd tot behartiging van maatschappelijke belangen of politieke zaken, want wat had de verheven reiziger dan te doen in den groep der Lofoddeu en in het ijzige Hammerfest. Lintjes en kruisjes uitdeelen misschien? Ook niet. Nocli de Fin, noch de Lap, lioch de Samojeed stelt eeuig belang bij die zoo ruim verspreide, kwistig uitge- strooide, dikwijls nietswaardige teekenen. Ook op de groote kosten van die reizen, veroorzaakt door een heelen sleep van naloopers, die men „liet gevolg" noemt, op dat losbranden van gescbut aan den vasten wal en van die in alle pracht opgestelde eskaders, maken wij aanmerking, gedachtig aan de waarheid voor geld kan iets beters worden ingeruild dan kruit. Weg met al dat vertoon, waar Krupp c. s. alleen wel bij varen. Laat de Duitsche Keizer zich toeleggen op verbetering van den inwendigen toestand van zijn rijk, opdat hij zijne FEUILLBTON. Een verliaal uit de papieren der hertogin van Nottingham. 15) Ja, mijnheer, in uwe eigene lianden en dienteuge- volge ging ik op den eigen avond van den dag, waarop hij werd begraven, naar uw huis om het u te brengen, maar roovers grepen mij aan, en in 't gewoel en gedrang verloor ik het uit den borst- zak van miju jas, waarin ik het zekerheidshalve had geborgen. Ik heb wel is waar alle pogingen aangewend om het terug te krijgon, maar dat is mij nog niet rnogen gelukken. Wat was het? Wat was er in dat pakje vroeg Jonas driftig. Dat weet ik op raijn woord niet, mijnheer, antwoordde Tracy. Het was verzegeld in een dik bruin papier; doch te oordeelen nnar de angstval- ligheid waarmede de heer Lane er op aanarong dat ik het u zou overgeven, vrees ik dat het iets van waarde moet geweest zijn. Hij zeide, dat hij geen rust zou hebbeu in zijn graf, indien gij het niet in handen kreegt. Zoodra de bange heer Jonas merkte dat hem geen oogeublikkelijk gevaar bedreigde, had hij moed genoeg eene menigte vragen te doen, in de handeling tot voorbeeld kunne stellen aan anderen hij is een raachtig vorst, hij kan veel als hij wil. Blijkt nu later, dat al het reizen en trekken van den jeugdigen monarch bevorderlijk is geweest tot verbetering der maatschappelijke toestanden, vooral door het aan kant doen der groote leger- machten, die de geldzakken tot den bodem ledigen en de nijverheid, behalve die van Mars, doen kwijnen, blijkt het dat Wilhehn's tochten werk- staking in den arbeid van de zonen Mars hebben veroorzaakt, dan zullen wij de eersten zijn om te zeggen, gelijk anderen nu bij voorbaat doen, Wilhelm heeft veel geld uitgegeven en veel ver- tooning gemaakt, maar hij heeft er iets goeds voor ingeruild, iets dat niet te duur gekocht ishij heeft aan het soldatenspel een einde gemaakthij lieeft met het uitzuigingssysteem gebroken, dat de belastingen tot eene hoogte had opgevoerd zoodat alle natien er onder bezwijken moesten. Leve WilhelmDriemaal „Hoch De vrienden en lofredenaars zeggen dat zal de Keizer doen. Wij willen 't eerst zien, voor wij aan onze vreugde door ,/Hoch's lucht geven. Wilhelm gaat binnen kort naar Breslau in Pruisisch Silezie, waar Keizer Franz ook wordt verwachtdus al weer van huis. In Rusland stellen sommige bladen het zich ten taak de meeniug te bestrijden, dat het bezoek van den Duitschen Keizer iets tot behoud van den vrede heeft bijgedragen. Onlangs sprak een Moskousch blad van „mo- gelijke gebeurtenissen", die zor.der dat Rusland er voor kon worden verantwoordelijk gesteld, tot ernstige conflicten zouden kunuen aanleiding geven. Thaus laat zich in denzelfden geest eeu Peters- burger blad uit, dat met regeeringskrmgen in belrekking staat. De Novoje Vreroja betoogt, dat Keizer Wilhelm zich voldoende heeft kunnen overtuigen van de vredelievende gezindheid van den Czaar. Noch te Narva, noch te Petersburg heeft Rusland eischen of wenschen op het gebied der internationale politiek geuit. ,/Met dit resul- taat" zoo gaat het blad voort, //kan de Keizer te'vreden ziju, wanneer hij alleen om nieuwe waar- borgen voor den vrede te krijgen, tot ons is gekomen. Voor alle onlusten, of verontrustingen, die in den aanstaanden herfst en winter in Europa kunnen voorkomen, treft Rusland geene verant- woordelijkheid. Wanneer des niet te min gebeur tenissen mochten voorvallen, die niet overeenstemmen met den vaak geuiten wensch, den vrede van Europa voor langen tijd te verzekeren, dan moet de Berlijnsche regeeriug de schuldigeu niet binnen de grenzen van Rusland zoeken." Het valt niet moeielijk te raden, wien het Russische blad op het oog heefthet is Oostenrijk, dat reeds nu verantwoordelijk wordt verklaard voor het voorspelde conflict. veronderstelling dat hij daardoor nog wat meer zou te weten komen. Daar echter Tracy niets meer aangaande het pakje wist te zeggen, kon Jonas ook niets meer van hem weten. Al wat Tracy er nog van zeggen kon was, dat het pakje op't gevoel af een boek scheen te bevatten. Een boek! riep mijnheer Jonas. Enhoegroot? 't Was geen groot boek, mijnheer't was veel- eer wat dik. Misschien was het wel eene brieven- tasch. Dat is zeer zouderlinghernam Jonas, die inderdaad niet wist hoe hij 't had. Want be- vatte de brieventasch het testament, dan had Lane toch wel niet kunnen willen dat het aan hem werd ter hand gesteld. Daar er echter voor dit oogenblik niets aan de zaak te doen was, liet hij Tracy gaan maar hij drukte hem op 't gernoed, om niets te verzuimen, ten einde het pakje weerom te krijgen. Maar onuitsprekelijk ergerde het hem, dat juist zijne eigene listen en lagen om zijn ge- haten neef uit den weg te krijgen, hem van dat gewichtige pakje hadden beroofd. Terwijl Tracy naar huis terugkeerde en hoogst tevreden was, dat hij zijn plicht zooveel mogelijk had vervuld, overleide Jonas de zaak nog eens goed bij zich zelven, en besloot eindelijk, Joe Gurney zelven op te zoeken. Want, dacht hij, bevatte het pakje noch geld, noch iets wat ten gelde gemaakt kan worden, dan zou hij't mogelijk nog wel terecht kunnen brengen. Yan de Congo—zaken hoort men thaus niet veel. Msrkwaardig is, wat een Engelsch blaitvan de houding van Nederland zegt. Geen wonder, zegt het, dat de Hollanders te wapen zijn geloopen. Zij brachten een handel tot ontwikkeling, lang voor- dat er zelfs van een Congostaat gedroomd werd, en zij scheppen begrijpelijker wijze weinig vermaak in het opleggen van belastingen, alleen om een staf van Belgische ambtenaren te onderhouden, wier afpersingen den handel oneindig meer belem- meren dan tot groote ontwikkeling brengen zullen. De Nederlandsche regeering was volkomen gerecht- vaardigd in haar verzet tegen de invoerrechten, ter Brusselsche conferentie voorgesteld. De Congo staat is niet gesticht om gemakkelijke baantjes te verschaffen aan Belgische ambtenaren. De mogend- heden hadden daarbij hoogere doeleinden op het oog. Yoor de invoerrechten was geen plaats in haar programma, en als de Congo altijd open zal blijven, dan is het tijd dat er een stokje gestoken wordt voor deze aanmatiging en verkrachting van wettelijke bepalingeu. Een traktaat eenmaal be- krachtigd, moet niet maar gemakkelijk ter zijde gezet worden, allerminst door een jeugdigen mede- onderteekenaar als de vrije Congo—staat. vZoo gaat ie goed," zullen onze vertegenwoordigers zeggen, z/er korat wind in 't zeil en wel uit een hoek van waar men stilte had verwacht." Omtrent de viering van den Priusessedag te Apeldoorn meldt men Zondagochtend wapperde reeds vroegtijdig de Nederlandsche driekleur met oranjcwimpel alom, terwijl ook hier en daar de oranjevlag en eene enkele versiering de aandacht trok. Op het paleis was de standaard geheschen. Ook thans weder waren de treden van het hordes op het bassecour met tapijten belegd, en ter weerszijden van het hordes was eene keurige versiering aangebracht van heesters, oranjeboomen, enz. Veleu schreven hunne namen in de ten paleize daarvoor bestemde felicitatie-registers. Door den burgemeester werd namens de gemeente een sierlijk bouquet afgegeven ten paleize voor H. K. H. Prinses Wilhelmina ookde feestcommissie en het bestuur der vereeniging tot veraangenaming van het verblijf brachten voor H. K. H. keurige bouquetten ten paleize. Te 10 uren werd in de Hofkapel een gods- dienstoefening gehouden voor H. M. de Koningin en H K. H. de Prinses, waarbij vele genoodigden waren, alle uit de hoogste standen. Daarna begaf de Prinses zich, vergezeld van H. M. de Koningin en gevolg, naar haar met rose en blauw doek, guirlaudes van groeu, bloem- tuilen en vlaggen getooid chalet, waar hare ponies, Wel, mijnheer, sprak Joeik herinner mij dien avond nog zeer goed. Zij hadden bijua veertien dagen lang op den kerel gewacht, toen zij hem eindelijk, en tot zijn geluk vlak voor mijne deur pakteu maar hij begon zoo'n vervaarlijk leven te maken, dat de buren hem ter hulp kwamen, en zoo kon hij den dans ontspringen. Maar kwam u niets van een pakje ter oore vroeg Jonas. Ja, mijnheer, dat geloof ik ten minste wel, antwoordde Gurneymaar als ik mij niet vergis, dan heeft Tom Turcell het opgepakt. Gij hebt het dus gezien vroeg Jonas. Wat was er in? Waar is het? Dat is meer dan ik zeggen kaD, antwoordde Gurney, die zich de moeite spaarde, meer van de waarheid te zeggen dan volstrekt noodig was. Maar Tom ging den volgenden dag naar Louden. En nam hij het pakket mee En stond er geen adres op vroeg Jonas. Neeu, mijnheer; ten minste niet van buiten. Er was iets op geschreven; maar geadresseerd was het aan niemand. Jonas merkte wel, dat Gurney meer wist dan hij zeggen mucht, maar hij wilde niet met hem gaan twisten. Hij zag zich derhalve genoodzaakt uit te scheiden met vragen, en moest zich verge- noegen met de belofte van Gurney, dat hij zijn best zou doen, om 't verblijf van Tom Turcell op te sporen, en alles aan te wenden om het ver- ditmaal als feestelijk versierde pakpaarden opgetuigd, hunne jeugdige meesteres allerlei geschenken kwa men aanbieden, en waarbij Baby, de lievelingsponie, door de photographieen welbekend, aan heide zijden van zijn zadel een gevulde bloemenkorf droeg. Tot de geschenken, welke de Prinses Zondag ont- ving, behoorde o. a. een levensgroote afbeelding van haren hond Swell, door Eereleman geschilderd, alsmede een van die zeldzame Louis XV pendules, waaraan in de vorige eeuw, wat het inwendige en wat de uiterlijke versiering betreft zooveel smaak en kunst werd besteed. De met sierlijke koperen ornamenten en muziekinstrumenten versierde pendule bevat een speelwerk, een miniatuur klokkenspel met zes airs, uit den tijd dat het uurwerk ver- vaardigd werd. Na het tweede ontbijt maakte de Prinses met H. M. de Koningin een rijtoer, en begaf zich vervolgens naar de badtent bij den grooten vijver, waar haar een twaalftal speelnootjes wachtte, met wie zij zich van drie tot ruim half zes vermaakte terwijl de muziek der huzaren uit Deventer zich deed hooren. Maandagavond werd de feestdag besloten met een schitterend vuurwerk, voor het groote hek van het lustslot, afgestoken ten aanschouwe van duizenden, die in voile geestdrift HH. MM. den Koning, de Koningin en het jarige Prinsesje met luid gejuich begroetten toen zij zich aan een der vensters vertoouden. Na het dejeuner had de voorstelling plaats in het circus Carre. Zij die wel eens een gala-voorstelling hebben bijgewoond, weten, dat 't daar niet erg vroolijk toegaat. De etiquette verbiedt applaus of teekenen van tevredenheid luid gelach en dien ongedwongen, gezelligen toon, die in een openbare vermakeiijk- heid ongaarne wordt gemist. Het consigne was gegeven, dat voor dezen dag met de etiquette werd gebroken en daardoor was deze voorstelling eenig in haar soort. Trouweus, al ware 't niet bekend geworden, dat een gepast z/sans gene" bij dit schoone verjaringsfeest H. M. niet onbehagelijk zou zijn, 't ware er toch toe gekomen. Want toen het ijs door het gelach en applaus der vele kinderen, en der grooten niet minder, was gebroken, waren H. M. en de Prinses telkens en telkens de eersten om in de handen te klappen. De aanminnige Koningsdochter, al spoedig blootshoofds, vermaakte zich zoo recht heerlijk, en de Koningin in een licht gebloemd zijden sleepkleed met kanten tusschenvoegsels in de mouwen genoot blijkbaar niet minder van het genot der Prinses dan van de werkelijk uitmuntende voorstelling. Tot het laatste nummer, halfvijf ongeveer, bleven de Vorstelijke personen in het circus. Op de gewone wijze uitgeleid, keerden zij in een dicht lorene terug te krijgen. Gurney was ook werkelijk voornemeus, om zijne belofte in zekeren zin te houden. De zaak was deze. Het pakket was iuderdaad door Tom Turcell gevonden, maar niet zoo uitsluitend door hem, dat hij den inhoud er van zich geheel alleen kon toeeigenen. De buit was verdeeld onder diegenen, die hunne aanspraken daarop het meest lieten gelden. Hij bestond uit eene brieventasch, waarin vijf-en-negentig pond aan banknoten en een verzegelden en aan den heer Jonas geadresseerden brief van Lane. Nadat de buit was ver deeld, werd de portefeuille zelve, benevens de brief aan den vinder toegekend. Deze laatste kon derhalve met eenige mogelijkheid weder gevonden worden en in dien zin zond Gurney een bode naar den eigenaar. Maar 't volkje van het handwerk van Tom Turcell heeft zelden een vast adres, en er verliep een geruimen tijd eer Gurney antwoord kreeg, en toen dit eindelijk kwam, had het nog niets te beduiden want Tom had den brief verbrand, en de portefeuille had hij in een goot gegooid. Hij zeide zelfs waar dit omtrent was, en nu werd er gezocht, maar niets gevonden. Hier nam derhalve de zaak, naar alle waarschijnlijkheid, een einde, te meer daar Gurney betuigde, dat er niets in het boek was geweest dan een brief en eeuig geld. Maar intussohen had de portefeuille op eene merkwaardige wijze haar weg naar de Thomasstraat terug gevonden. Eene arme vrouw die aan de huizen visch verkocht, en met welke Mary dikwerf TER NEIIZENSCHE COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1