Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. KERMIS No. 2604. Woensdag 3 September 1890. 30e Jaargang. DE ZWARTE BBIEVEMASCH. Feestviering Prinsessendag TE TER NEUZEN. ABONNEMENT: Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Kit blad versehljnt Din»da(- en Vrljdasravond bij den nltgever P. J. VAN BE S A N D E te Ter Nenzen. te T E R N E U Z E N, op de gewone wijze, van Maandag, to tot Zaterdag, 20 September 1890. Ter Neuzen, 2 September 1890. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. iJolitieli Overzicht. Eeu deputatie uit Heilbron is bij den politieker in ruste toegelaten. De oude heer verklaarde, dat hij langzamerhand gewende aan zijn rustig leven, hoewel het hem zeer vreemd was geweest, als hij 's morgens opstond, niets anders te doen te hebbeu dan zijn horloge op te winden. De vorst betooude zich zeer gevoelig voor de bewijzen van waardeering, die hij uit Zuid-Duitschland ontvingde Noord- Duitschers maakten de spreuk bewaarheideeu profeet is in zijn vaderlaud uiet geeerd. Wat de bladen van hem zeiden, liet hem koudhunne beschuldigingeu achtte bij stof, dat hij kan afschudden. De gesc'niedenis zou van hem spreken. »Ik heb nog maar eene eerzucht," zeide hij, »ik zou gaarne een goed grafschrift hebben." Wij weten 't na- tuurlijk niet, maar het komt ons voor dat het Berlin me verra" hoe langer hoe minder waar- schijnlijk wordt. Naar aanleiding van eene socialisten-vergadering te Berlijn, in den Friedrichshain, hebben er bloe- dige tooneelen plaats gehad. loen het vergader- lokaal sinds des middags 3 uur reeds overvol was, kwam er nog een toeloop van duizenden, die ziende dat zij er niet binnen konden komen, groot tumult begonnen te makeu. De politie poogde te vergeefs de^menigte uiteen te drijven, en toen zij een aantal personen had gearresteerd, werden dezen door de menigte bevrijd. Nadat er toen versterking van politiemacht was aangekomen, moesten herhaaldelijk aanvallen worden gedaan om den Friedrichshaiu eu aangrenzende wegen te doen outruimen, hetgeen eerst omstreeks middernacht gelukte. Vele man- schappen der politie zijn door steenen en vele oproermakers door sabelhouwen gewond. Op de vergadermg is het votum ten gunste van Bebel aangenomen met slechts drie vijfden van het aantal steminen. De scheuring werkt door, en het wordt duidelijk dat de oude aanvoerders hun troep niet meer onder de bevelen hebben. Op den dag waarop de socialistenwet uiet meer van kracht zal zijn, wordt een brochure verspreid, waarinde vraagstukken der sociale hervorming, in den geest der keizer- lijke rescripten, voor ieder duidelijk worden gemaakt. Men zegt dat de Keizer aan den inhoud dezer brochure zijne goedkeuring heeft gehecht, en dat FEUILLETON. Een verhaal uit de papieren der hertogin van Nottingham. 14) Zijn weg voerde hem langs den havenkant, en dicht bij de Bnttannia sprongen de twee maunen plotseling voorwaarts, en traden hem ter zijde. Als Tracy niet reeds vroeger kwaad vermoeden had opgevat, had hij of met gelet op hunne be- wegingen, of hij was blijven staan om hun te vragen wat zij van hem wilden. Maar al kon hij zich hier geheel verlaten op de rechtvaardigheid zijner zaak, hij hield het voor veel slimmer eerst zijne jagers te ontspriugen en dan later zich, zoo 't noodig was, dien aangaande te verantwoorden. Daarom liet hij hun den tijd niet om de hand aan hem te leggen, maar hij maakte beenen en liep weg, zoo hard als hij maar kon. Toen de twee kerels dit zagen, lieten zij een schel gefluit hooren en eer hij nog de deur van John Gurneys huis had bereikt, vond hij den weg versperd door dezen waardigen man zelve, die naar buiten was gekomen om hem een beentje te lichten. Maar I racy was behendig en ontkwam dit kunstje met een vluggen sprong. Intusschen gelukte het toch aan den herbergier hem te vatten, waardoor de twee andereu de drukkosten geheel of gedeeltelijk zullen komen voor rekening van den Staat. Keizer Wilhelm gaat in het begin van October naar Weenen in gezelschap van den Koning van Saksen. De Russische publicist en vroegere aiplomaat Tatistcheff, die voor eenige dagen van eene reis door Bulgarije naar St. Petersburg is teruggekeerd, heeft moeten verklaren, dat de macht en de invloed van Stamboeloff volstrekt uiet aan het wankelen zijn gebracht, maar integendeel steviger dan ooit zijn gevestigd, terwijl daarentegefT de Zankovisten voortdurend terrein verliezen. Tatistcheff heeft een ouderhoud gehad met den Bulgaarschen premier die had verzekerd wel ooren te hebben voor eene toenadering tot Rusland. Een leelijke streep door de rekening voor de Bulgaarsche emigrauten, de Russophilen en de bladen die het steeds doen voorkomen als stouden de zaken in Bulgarije juist audersom. Uit St. Petersburg weet men het nieuws mede te deelen, dat de Czaar zijn benden van de grenzen zal terugtrekken even als de Duitsche Keizer, dat men overeengekomen is om in Servie al te radicale hervorraingen tegeu te houJen, dat Oostenrijk vrijelijk tot de bezetting van de Herzogowina en Bosme kan overgaan en dat een /modus vivendi" met Bulgarije to^ stand zal komen, aangezien de Czaar zich schikt in den .status quo" in Bulgarije en Stambouloff genegen is van zijn kant toenaderiDg aan te bieden. ,/On dit 1" daarbij laten wij het. De irredentisten-vereenigingen Oberdank en Ber- santi, die in alle steden van Italie vertakkingen hebben, zijn bij besluit van Crispi ontbonden, na huiszoekingen, waarbij alle papieren in beslag zijn genomen. Het bevel tot ontbinding is uitgevaardigd op grond dat deze vereeuigingen daden verheerlijkten, die volgens de wet strafbaar zijn, en dat zij strekten om storing te brengen in de betrekkingen met bevriende mogendheden. De Fransche ,/Gezondheidsraad" heeft eene mede- deeliug gedaan, waaruit bleek o. a. dat de algemeene gezoudheidstoestand in Egypte niet te wenschen overlaat. Op de inscheping der pelgrims wordt nauwlettend het oog gehouden. In Mesopotamie blijft de cholera heerschen, maar het wordt niet bevestigd, dat de ziekte de Rnssisch-Perzische grens zou hebben overschreden. Op de Fransch-Spaan- sche grens wordt voortdurend een streng toezicht gehouden. Het gedenkteeken op het kerkhof te Evere, ter nngedachtenis van de in Waterloo gevallen en in Belgie begraven Engelsche soldaten, is onthuld. De hertog van Cambridge, de lord-majoor van Londen, het personeel van het Engelsche gezant- schap, de leden van den gemeenteraad van Brussel, de meeste aldaar gevestigde Engelschen en eeu aantal Belgen woonden de plechtigheid bij, die, tijd wonnen om naderbij te komen, en nu ontstond er een wauhopige strijd van drie tegen een, waarin Tracy, in weerwil zijner sterkte en behendigheid zeker het onderspit had moeten delven, als hem niet geheel onverwacht hulp was toegesneld uit de naburige huizen. De bewoners daarvan waren namelijk zeer gebeten op Gurneys middel van be- staan, inzonderheid de vrouwen, onder welke er nauwelijks dene was, die geen broeder, zoon, of minnaar had te wreken. Met tangen, poken, kortom met al, wat haar in handen viel, hadden deze amazonen zich gewapend, en daarmede vielen zij over Gurney heeu, dien zij van de overigen afhaalden en als hun bijzonderen buit behandelden. In de daardoor ontstaue verwarring gelukte het Tracy te ontkomenen zonder hoed en met bijna van het lijf gescheurde kleederen, kwam hij terug bij zijne vrouw, nauwelijks een half uur nadat hij haar had verlaten. Zijne geschiedenis was spoedig verteld en in die tijden lag daarin niets buitengewoons, behalve de omstandigheid, dat die kerels opzettelijk op hem hadden gepast. Tracy toch, wist wel dat reeds menigeen in handen der wervers was gevallen, maar voor zooveel zij wisten was er niemand, die hem vijandig was of die er belang bij had dat hij uit den weg werd geruimd. Intusschen was het voor hem een onaangenaam en dreigend iets, en hij besloot een advocaat daarover te spreken en hem om raad te vragen. oudanks het zeer ongunstige weder, een indruk- wekkend korakter had. Er werden vele redevoeringen gehouden en de hertog van Cambridge droeg bet monument op aan de hoede der stad Brussel. 't Was feest in Ter Neuzen, op Maandag den fsten September 1890, feest, al regende het op den 3[sten Augustus, den alomgevierden tienden jaardag, dat het goot, feest, al dreigden ook de wolken den ganschen Maandag voormiddag. 's Morgens kletterde de regen nog tegen de ruiten keek men wauhopig naar de lucht en naar het weerglas; maar in den namiddag, toen de pret eerst recht een aanvang zou nemen, toen ,/t Oranje—zonnetje" heeft de verwachtiug niet beschaamd en het zijne gedaan om de feestvreugde te verhoogen. In den nacht van Zondag op Maandag heerschte er bij de helder lichte maan eene ongewone be- drijvigheid in de straten. Overal was men in de weer om eerebogen op te richten, groen en bloemen aan te brengen voor het feest op morgen, voor het feest, dat jong en oud, alien vereenigen zou. 's Voormiddags, toen al die toebereidselen gestalte hadden gekregen, zag men een recht gezellige drukte, niet van geslaaf en gesloof voor den dagelijkschen arbeid, maar van menschen, die rondgingen, prettig en blij, om te zien wat er zoo al was gedaan. En dat was veel, te veel haast om te noemen. Straks zullen we trachten er een zoo volledig mogelijke opgave van te doen. Doch 's middags half twee, net toen het zonnetje voor 't eerst weer eens vriendelijk door de wolken 't Was een lust ze te zien, die meer dan tien maal honderd kinderen, jongens en meisjes, alien in hun Zondagsche pak, versierd met de medaille, die de feestcommissie ieder met een rood, wit en blauw lint om den hals had gehangen. 't Was een lust dien heelen optocht, de commissie voorop, A polio" in 't midden, daarbij al die kinderen, wier oogen straalden van genot, onder leiding hunner onderwijzeressen en onderwijzers, en omstuwd door al de vaders en moeders, oudere broeders en zusters, even blijde en druk als de kleinen zelf. Zoo ging de gansche schare door de stad, zooveel mogelijk alle straten passeerende, hier en daar stilhoudende om al het raoois te bezien en een welgemeend ,/hoera" of een /dang zullen ze leven" uit te jubelen. Het rijtuig, waarin vijf meisjes, alien in 't wit gekleed zaten, wees den weg eu zorgde, dat nie mand zich vergissen kon in de te volgen route. Daarmede eiudigde het gesprek dat dien avond tusschen hem en Mary over dit voorval werd ge houden. Maar er bestond voor hem nog eene geheel andere reden om ongerust te zijii, en hij had daarbij niet' eenmaal den troost dat hij er Mary over spreken kou 't was namelijk hot ver liezen van het pakket, 't welk hem door zijn overleden schoonvader zoo plechtig op het gemoed was gedrukt. Hij was juist op weg om het naar den heer Jonas Aldridge te brengen, toen hij door de handlangers van denzelfden Jonas was overvalleu. Ougetwijfeld was het hem, terwijl bij handgemeen was uit de borstzak van zijn jas gevallen of er uitgerukt, en als hij dacht aan die buurt en aan de soort van menschen, die daar woonden, dan mocht hij nauwelijks hoop voeden, dat hij het pakje ooit weer zou terug krijgen. Lane had hen den sleutel tot die papieren onthouden, en derhalve wist hij niet of zij werkelijk waarde bevatten, dan of zij slechts van betrekkelijke waarde waren. Het verliezen er van was het, wat hem dien avond het rneest bleef kwelleu, en terwijl zijne vrouw wakend naast hem nederlag en zich allerhande voorstellingen van gevaren voor den geest haalde, bracht Tracy eveneens eeu slapeloozen nacht door met woelen en malen over het pakketje, en met het vormen van avoutuurlijke plannen om het weerom te krijgen. Den volgeuden morgen besloot hij zelf, Gurney in ziju moordhol onder de oogen te treden want Weeu bij avond of bij nacht koesterde hij eenige Zoo ging met den stoet de tijd voort, en naderde let einde. Na een marsch van een paar uren, kwamen alien terug op het punt van uitgang, onze tlarkt, waar de versnaperingen, den kleinen aange- boden, zich best lieten smaken. z/Apollo" ging voor, de kinderen en de groote menschen volgden met het ten gehoore brengen van een paar Volksliederen, en de pret was aan een eind. De dames en heeren, die zich beijverd hadden, om de kinderen het lekkers te bezorgen of ze te begeleiden, vereenigden zich nog eenige oogenblikken, en welgemeend was het woord van den eere-voor- zitter, die ieder hartelijk dank zegde voor de verleende inlp, die, met het weer, zooveel had gedaan om let feest te doen slagen. Even hartelijk en wel- meenend werd de feestcommissie, die zooveel had gedaan om een feest voor te bereiden, waaraan alle kinderen en groote menschen uit Ter Neuzen ladden kunnen deelnemen, wier voorzitter in harte- ijke woorden de jarige had herdacht, voor hare ijverige zorgen bedankt. Met ingenomenheid vernamen we, dat ze op haar felicitatie, een telegrafische dankbetuiging vanwege Z. M. mocht ontvangen. Het was een schoon feest, velen, alien hebben er aan deelgenomen, lang blijve het in aangename herinnering Thans willen we mededeelen wat we zoo hier en daar zagen. Wij beginnen onzen tocht in de Noordstraat. Voor het aardig versierde winkelraam van den heer H. Kunstenaar, wiens dochtertje de lieve attentie had de 5 maagdetjes in den optocht een bouquet van levende bloemen te offreeren, lezen we In de Nieuwstraat zien we boven de deur van Estaroinet van Heijens een W waarop een kroon met het onderschrift »Leve Prinses Wilhel- mina" en verder de door ons reeds vermelde nette versiering bij den heer Donze. De eerste der vele eerebogen vinden we aan de Westsluis. Boven het portret van de jarige staat in Oranje—papier in den vorm van een hart Vreest God en eert het huis van Oranje met uw hart." Door de Schelpenlaan komen we aan de Tholens- straat. Bij den ingang treft ons de schoone boog bij de heeren Mielen en Van den Hoek. Met fijn groen versierd, eene gekroonde W, het portret der Prinses, is het eene waardige ingang van de straat, die bij feestviering nooit ten achterstaat. Verder op staat weder een boog bij de woningen van Hamelink en De Witte. Uit de met groen vrees voor den gemeenen kerel en zijn helpers. Maar zijne navorschingen hadden geen gunstigen uitslag. De menschen die in Gurney's buurt woon den en waarvan verscheidene het ruraoer hadden bijgewoond, verklaarden dat zij niets van het pakje wisten m aar, voegden zij er bijzoo een van Gurney's volkje het beet heeft, kunt gij uiet hopen dat gij het ooit weer terug krijgt. Tracy was van hetzelfde gevoelen, maar gij ging toch in de verdachte kroeg en verklaarde, dat hij alien voor het gerecht zou trekkeu en dat zij zich voor dien gewelddadigen aanval zouden moeten verantwoorden maar dewijl alle aanwezigeu de zaak van hunne schouders schoven en daar hij niet kon zweeren op de twee schurken, die hem hadden nageloopen, vergenoegde hij zich alleen met deze bedreiging zonder de zaak verder te vervolgen. Daar hij aan het bureau der politie even weinig uitrichite, besloot hij, nadat hij nog eenige dagen had gewacht of er zich eenig nieuws betreffende het pakje zou opdoen, om den heer Jonas Aldridge zelven het gebeurde mede te deelen. Daarom ging hij op zekereu dag naar de woning van dezen braven heer. Er is eeu man buiten, die u wenscht te spreken mijnheer, sprak de dienstmaagd tot Jonas Aldridge. Wie is het? Wat wil hij? vroeg mijnheer Jonas, die in zijn armstoel geleund en met een glas port- wijn voor zich in alle gemoedsrust de dagbladen doorbladerde. Waar is hij Tffl WEIiZEKSriE COURANT 'k Loop in de week van Oost naar West 'k Doe dan zoo goed ik kan mijn best. Maar nu vier 'k feest voor 's Koningskind, Door oud en jong zoo teer bemind. Leef lang Prinsesnog menig jaar, Dat wensch ik u, H. KUNSTENAAR.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1