Gemengde berichten. Telegrafische berichten. TER NEUZEN, 29 Augustus 1890. zich echter, dat er eene vergadering zal plaats hebben, waarin beide partijeu zullen vertegen- woordigd zijn. Aan de winkeluitstallingen alhier begint men te zien dat de Prinsesjesdag nadert. Bij vele manufacturers liggen op smaakvolle wijze Oranje- lintjes, strikjes, petjes enz. voor de ramen. Vooral bet winkelraam van den heer Adr. H. Donze-Pothoven, in de Nieuwstraat, trekt aller aandacbt. Daar ziet men het portret van de jonge Prinses omlijst door de nationale kleuren met de wapens van Zeeland en Ter Neuzen aan weers- zijden, dit alles versierd met bloemen en planten. Naar wij zeker weten zullen de bewoners van de Tholens- en Dijkstraat weder de eerste zijn in versiering. Men spreekt van 5 eerebogen, die aldaar zullen opgericht worden. Nu reeds is men ijverig in de weer met de noodige toebereidselen. Ook op Java zal men niet ten acbter blijven. Mocbt het weder gunstig zijn, dan zal a. s. Maandag een ware feestdag zijn. In de heden gehouden zitting van den ge- meenteraad, waarvan het verslag in een volgend nummer, zijn vastgesteld de rekeningen over 1889 van het Burgerlijk armbestuur, van het beheer over den grindweg Ter NeuzenHoek, van de brandweer en de gemeente. Aan den raad is de begrooting aangeboden voor 1891 van genoemde colleges. De gemeente-begrooting sluit in ontvangst en uitgaaf met een som van f 42,995,444. Onder de inkomsten is de hoofdelijke omslag uitgetrokken voor f 13,000 j onder de uitgaven is voor het onderwijs geraamd f 16,610,57. Besloten is tot bekeiing van het gedeelte weg van de brug bij den oostbeer tot het nu reeds bekeide gedeelte, tot Waterstaat behoorendetot rioleering van een gedeelte van de z.g. Varkens- buurtop het verzoek van eenige ingezetenen van Sluiskil om de open bare school voor Zondagschool te inogen gebruiken, is afwijzend beschikt. Bepaald is, dat de kermis op de gewone wijze zal plaats hebben. In de op Dinsdag 2 September a. s., des morgens te 10 uren, alhier te houden vergadering van den gemeenteraad, komen de volgende punten in behandelingbenoeming van een wethouder wegens periodieke aftredingverzoek ontslag onder- wijzer A. Weisfelt. De heer A. Weisfelt alhier is met algemeene stemmen op een na, beuoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school C te Middelburg. Gisterenavond had op het marktplein alhier, onder leiding van een zoon van den fabrikant A. H. van Bergen te Heiligerlee, de aangekondigde beproeving plaats met de door genoemden fabrikant aan de vrijwillige brandweer „Luetor et Emergo" geleverde brandspuit model I C. Het resultaat daarvan was, dat de waterstraal bij horizontale richting een afstand van 29 meters bereikte en bij verticale richting 26 meters. De practische inrichting der spuit bleek vol- doende daaruit dat ze in den tijd van slechts &iu minuut water gaf. Ofschoon we hopen dat onze gemeente nog lang moge gespaard blijven om het practische nut dier spuit bij brand te leeren kennen, wenschen we de vrij willige brandweer evenwel geluk met hare aanwinst, en hopen, dat ze door toetreding van werkende en buitengewone leden in bloei moge toenemen. Omtrent den diefstal bij den heer Yan der Hooft alhier valt nog niets te melden. Trots de ijverige opsporingen blijven de dieven onbekend. Ziehier de volledige lijst van wat is gestolen Een zak met f 500 een zak met 1000 a 1200 frcs.een bankbiljet van f 25; pakjes kwartjes ieder van f 10 6 gouden tientjeseen gouden dameshorloge (remontoir)2 zilveren horloges een haren ketting met goud gemonteerd; 5 zilve ren lepels en vorken, waarvan een paar gemerkt J. M. v. d. H. en een paar G. A. v. d. H. een zilveren servetring gemerkt J. M. v. d. H.; 12 zilveren theelepelseen zilveren thee- en dito suikerschopeen zilveren suikerstrooiereen zilveren Mary had haar vader teederlijk lief gehad. Er was ook werkelijk veel beminnelijks in hem en hij was haar dubbel dierbaar geworden door de zware beproevingen, die zij te samen hadden weer- staan en door de angsten en zorgen, die zij om zijnentwille had geleden. In de tranen, die zij om hem schreide lag geen bitterheid of berouw zij was nooit van hem geweken in de ure van benauwdheid. Zij was eene liefhebbende dochter geweest, getrouw aan haar plicht, en haar vader was vreedzaam gestorven in hare eigene armen en in de armen van haar goeden echtgenoot. 't Was op den avond van den dag, waarop het overschot van den armen Moritz Lane op het kerkhof van St. Juda was ter aarde besteld, dat Tracy het bewuste pakje in zijn borstzak stak, zijn rok er over dichtknoopte en tot zijne vrouw zeideMary ik moet van huis om eene boodschap te doenik zal niet later dan over een uur weer bij u zijn. Daarbij bukte hij over haar stoel, gaf haar een zoen en verliet de kamer. Toen hij uit zijne woning op straat kwam, bespeurde hij twee mannen die tegen het hek van een naburig huis leunden, en hij hoorde hoe de een tot den ander zeide Ja, dat moet hij wezen. Eindelijk zullen wij hem dan toch krijgen, antwoordde de ander, daarop gingen mostaardlepeleen zilveren zout- en peperlepel een dito horlogeketting2 dito vleeschvorkjes een dito kindervorkeenig oud zilver een geel lederen portemonnaie met geld, horlogesleu- tel en een ander sleuteltjeeen zilveren kurken- trekker3 gouden ringen (een gemerkt J. M. L. met haar)een paar granaten oorbelleneen goud ouderwetsch slot (boot)een paar gouden eikels een groot gouden slot (rond)een paar lange gouden oorbellen een paar gouden oorbellen met roode steentjes; een goud ouderwetsch slotje; een granaten broche met goud bewerkteen gouden ring (ouderwetsch)een paar zwart bewerkte armbanden (voorstellende een duif voederende hare jongen)een slootje met steentjes (ouderwetsch). Heden morgen ten 4 ure is de Engelsche stoomboot Azalea, kapitein Winter, met stukgoederen van Londen naar Antwerpen bestemd, aan den Othenepolder, ten oosten dezer haven, aan den grond gevaren, doch hedeu middag door eigen kracht wederom vlot gekomen en heeft onmiddellijk de reis vervolgd. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot plaats- vervangend dijkgraaf van den Nieuwen Havenpolder, de heer A. E. de Badts. De StaUts-Courant bevat o. a. de wet tot naturalisatie van deu heer P. B. Rammeloo te Philippine. Door het postkautoor alhier is in de eerste helft der maand A ugustus de volgende onbestelbare brief verzonden aan het adres van C. Barbain de Bonnines te Aix les bains. Koewacht. De heer G. Th. Kievenaar, hoofd der openbare school te St. Andries onder deze ge meente, staat op de voordracht voor hoofd eeuer school te Nijmegen. In plaats van wijlen den heer V. de Blieck is benoemd tot kerkmeesterde heer E. de Yleeschouwer en tot armmeester van het R. K. armbestuur de heer 0. de Blieck. Kuitaart, 28 Aug. De tolpachter P. T., die Zondagavond door E. B., dienstknecht alhier, bij eene vechtpartij tusschen hen, met een mes in den buik werd verwond, is gister aan de gevolgen daarvan overleden. Het parket der rechtbank te Middelburg heeft hedeu het lijk gerechtelijk geschouwd. Walsoorden. Het tjalkschip ,/de vijf gebroeders," schipper de Bruijn, van Alphen a/d Rijn, dat door den storm van den 5/6 Juli voor den wal alhier zonk, is door de duikers gedeeltelijk gelost en thans gelicht. Op het droge gezet bleek het, dat het schip veel geleden had, en waarschijnlijk gebroken is. Axel, 26 Augustus. In de heden alhier gehouden raadsvergadering waren tegenwoordig de heeren L. van Dixhoorn, P. Dieleman, P. Dregmans, C. N. Jansen van Roosendaal, P. Koster, D. J. Oggel en R. van de Ree. Afwezig de heeren L. de Peijter, J. Wolfert en S. van Hoeve. Voorzitter de heer L. van Dixhoorn. lo. Wordt mededeeling gedaan van ingekomen stukken. a. Brief van mej. de wed. A. v. O. Kruijsse houdende mededeeling dat haar echtgenoot, in leven lid van den gemeenteraad, op 1 Augustus j.l. is overleden. De voorzitter deelt mede dat dit schrijven met een brief van rouwbeklag is beantwoord. b. Missive van den heer Commissaris des Konings, houdende toezending van eene akte van aanstelling tot zetter voor 's Rijks directe belastingen voor den heer A. Luteijn, ter vervanging van den heer A. v. O. Kruijsse. c. Brief van het bestuur van het waterschap Koegors c. a. houdende bericht, dat de door den raad dezer gemeente in zijne zitting van 24 Juni j.l. aan hun verleende subsidie van ten hoogsten 250 wordt aanvaard. d. Missive van Ged. Staten houdende kennisgeving, op het door L. van Cadzand c. s. ingediend verzoekschrift, dat het voetpad van den Doorndijk langs de Oude Meestoof tot den Provincialen weg in den Eglantierpolder niet bestemd is ten dienste van het algemeen en er geen termen voor Ged. Staten bestaan om tusschen beide te komen, doch dat de gemeenteraad bevoegd is om te trachten met den eigenaar van den grond een overeenkomst te sluiten omtrent het recht van overpad. e. Kennisgeving van den heer J. Wieland dat hij zijne benoeming als lid van het algemeen burgerlijk armbestuur aanneemt. Worden voor kennisgeving aangenomen. 2o. Vaststelling der gemeente-rekening over 1889. Bij monde van den heer P. Dregmans wordt namens de commissie belast met het onderzoek derzelve gerapporteerd dat daarop geene aanmerkingen zijn en geadviseerd tot goed- keuring. Met algemeene stemmen wordt de rekening goedgekeurd in ontvang op 15.982,50 en in uitgaaf op 14,522,71}. zij verder, maar zij hielden den zelfden weg als hij eu bleven gedurig op eeuigen afstand. Tracy kon niet zeggen dat hij niemand iets scbuldig was, want de brand had hem buiten de mogelijkheid gebrackt, om eenige kleine rekeningen te betalen, die zij anders gemakkelijk hadden kunnen voldoen. Ook was hij nog een maand huur schuldig, maar dat zou onder de bestaande omstan- digheden niet van hem gevorderd worden. Dit had ook inderdaad de zaakwaarnemer die niet giste dat Jonas een vijand was van Tracy aan dezen laatsten dadelijk te kennen gegeven. Uit dien hoofde koesterde hij ook geen vrees, dat hij om schulden zou worden vervolgd, en het kwam hem ook niet in de gedachte dat die twee mannen het op hem hadden gemunt, tot hij zich eensklaps herinnerde dat er eene zware werving van land en zeevolk in de stad plaats had. In elk geval was hij als gepasporteerd soldaat niet tot den dienst verplicht, maar hij wist wel dat de wervers het zoo nauw niet namen en dat wie eenmaal in hunne klauweu kwam, er niet gemakkelijk uit geraakte. Daarom verhaastte hij zijne schreden en hield hij ooren en oogen open. (Wordt vervolgd). 3o. Wordt aangeboden de begrooting van het algemeen burgerlijk armbestunr voor 1891. Tot onderzoek derzelve worden benoemd de heeren: C.N. Jansen van Roosendaal, J. Wolfert on L. de Feijter. 4o. Wordt aangeboden de gemeente-begrooting voor 1891. Tot onderzoek daarvan worden benoemd de heeren P. Dregmans, R. van de Ree en P. Koster. 5o. Met algemeene stemmen worden de verordeningen op de heffing en invordering van sehoolgelden goedgekeurd. 6o. Om op de opgave voor de benoeming van zetters der directe belastingen te worden geplaatst worden gekozen de heeren L. de Feijter, A. Luteijn, (aftredende leden) P. Koster en M. Smies. 7o. Wordt overgegaan tot de benoeming van een besteller der telegrammen van het telephoonkantoor. Bij stemming verkrijgen H. Brakman 4 en J. C. Slijpen 2 stemmen en J. de Ridder 1 stem, zoodat H. Brakman wordt benoemd. 8o. Request van M. Disco en C. P. Gast om grond van de gemeente, gelegen in de Oude Stad in koop af te staan. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. 9o. Request van het Bestuur voor eene feestelijke viering van den lOden verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina, houdende verzoek om eene toelage uit de gemeentekas. Met algemeene stemmen wordt op het verzoek afwijzend beschikt. lOo. Met algemeene stemmen wordt besloten om den Oostelijken buitenweg door begrinding te verbeteren. llo. Regeling der diensturen aan het telephoonkantoor. De voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor de diensturen vast te stellen als volgt: Op werkdagen des voormiddags van 912, des namiddags van 24 en des avonds van 57 ure. Op Zon- en feestdagen des voormiddags van 89 en des namiddags van 1-2 ure. Voor stemden de heeren D. J. Oggel, R. van de Ree, P. Dregmans en L. van Dixhoorn. Tegen stemde de heer P. Dieleman. Zoodat het voorstel werd aangenomen. De heeren C. N. Jansen van Rosendaal en P. Koster hielden zich buiten stemming. 12o. Wordt vastgesteld de omtrek, voor het gratis bezorgen der telegrammen van het telephoonkantoor. 13o. Request van M. Ph. Boenne houdende bezwaar tegen haren aanslag in den hoofdelijken omslag over 1890, wordt besloten te behandelen in eene beslotene vergadering. lVestcl orpe, 28 Aug. In de heden alhier gehonden raadsvergadering werd het volgende behandeld: De begrooting van het algemeen armbestunr alhier voor 1891, werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 1378,16} het daarop voorkomend bedrag van f 1155.als subsidie van de gemeente, werd behoudens nadere goedkeuring van Gedeputeerde Staten, door den raad toegestaan. De gemeentebegrooting voor 1891 geraamd in ontvang en uitgaaf op 10102,22$ werd door Burgemeester en Wethou- ders den raad aangeboden, waarna dezelve voor een ieder ter secretarie ter lezing is nedergelegd. Vervolgens werd gelezen 1. Een brief van Burgemeester en Wethonders van Ter Neuzen dd. 22 dezer, met bijgevoegd ontwerp-besluit tot gemeenschappelijke handeling met deze gemeente, voor wat betreft de vergrooting der school te Sluiskilin dit concept is, behalve de bepaalde vergrooting (eene lengte van 12 Meters buitenwerks) opgenomen, dat de kosten dier vergrooting geheel door het rijk zullen worden gedragen. Na inzage der bestaande overeenkomst tot toelating van kinderen uit deze gemeente op de school te Sluiskil, nam de raad besluit, en wijzigde het ontwerp door de opname erin, dat bf het rijk bf de gemeente Ter Neuzen, de kosten zouden dragen. 2. Een brief van Gedeputeerde Staten met terugzending besluit tot wijziging begrooting 1890, onder mededeeling daarop geen post in uitgaaf is gebracht tot betaling der personen die met de werkzaamheden der volkstelling zijn belast geweest. Ilierop werd het besluit genomen tot toekenning eener belooning van 7 5,voor de ten deze verrichte werkzaam heden, na aftrek van hetgeen door het rijk hierin wordt tegemoet gekomen; voormeld besluit aldus aangevuld zal ter goedkeuring van Gedep. Staten worden onderworpen. Hontenisse, 28 Aug. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad werd de gemeente-rekening over 1889 voorloopig vastgesteld in ontvang op 26,164,54) en in uitgaaf op /24,512,25; het batig slot is mitsdien f 1,612,29 j. In de ontvangsten is begrepen batig slot van 1886 f 489,70, gedeelte van het batig slot van 1887 f 800, huur telegraaf- kantoor f 300, opcenten grondbelasting f 1,991,41, idem personeele belasting f 2,651,14, hoofdelijken omslag f 7,022,02, havengelden 1,308, hondenbelasting 241,50, uitkeering vervangende die van de vier vijfde personeele belasting f 6,130,90, idem 30 pet. in de kosten van het lager onderwijs 2,830,71 en bijdragen van verschillende besturen in de kosten van wegen enz. f 1,211,53. De uitgaven bedroegenvoor het huishoudelijk bestuur jaarwedden f 2,441, overige kosten f 847,67, kosten plaatselijke belastingen f 240, havenwerken 500,65, grindwegen f 474, politie en brandweer f 1,294, geneeskundige diensten f 1122,75, subsidie armbestuur f 3,752, krankzinnigen f 769,35, jaar wedden onderwijzers f 9,41.7.71overige kosten van het onderwijs 1,686,57 en aflossing rentelooze voorschotten 1111,50. Op de voordracht voor zetters werd geplaatst de heeren J. van Bekkum (aftr.), P. Vereecken, J. A. Pateer Ez. (aftr.) en P. F. Fruijtier. De vaststelling der verordening, regelende de schoolgeld- heffing, werd verdaagd tot eene latere vergadering. Ten slotte werd aangeboden de gemeente-begrooting voor 1891. Ilontcnisse, 29 Aug. De ingelanden van den Kruispolder besloten heden om de volgende grind wegen te veranderen in keibestrating: Van Remor- telstraat, Lange Nieuwstraat, van de hofstede van den heer Pateer tot aan de haveu en den Duiven- lioekschen weg. Uit Het Bill (Friesland schrijft men Een drankverkooper over de toonbank, te St. Anna-Parochie, tapte, vodrdat de arbeidersbeweging daar bestond, gedurende den winter, wanneer de arbeiders 't minst verdienen, per week tien liters sterken drank, in den zomer 20 A 30 liters per week en dikwerf op een Zaterdagavond tien liters. Dit is nu anders geworden van 25 Mei tot 1 Augustus verkocht bij dit jaar per week slechts 5 liter. Het zal hem zelfs moeilijk vallen, dit jaar de som voor het vergunningsrecht te verdienen, zoodat hij voornemens is den verkoop van sterken drank vaarwel te zeggen. Ook bij andere drank- verkoopers doet zich hetzelfde verschijnsel voor. Er loopen te Rotterdam eenige lieden rond, die voorgeven te zijn vertegenwoordigers van groote buitenlandsche huizen en gemachtigd om bij maan- delijksche af betaling loten te verkoopen, waarop nooit een niet kan vallen, maar wel zeer hooge prijzen. Heeft men eenmaal een eersten terraijn op die loten betaald, dan laten de verkoopers verder op zich wachten. Verscheidene personen zijn reeds van de praktijk dezer lieden de slachtoffers ge worden. Regende 't Dinsdagavond in 's Gravenhage hevig, boven Scheveningen ontstond eene soort wolkbreuk het water viel met stroomen neer, zoodat de riolen niet in slaat waren het water te verzwel- gen. De meeste huizen in de Keizer-, Prins Willem-, Westerstraten en Havenkade enz. liepen geheel onder; geen kelder die vrij bleef. In de Prins Willem- en Keizerstraten liepen de paarden der trams tot de knieen in het water, zoodat de dienst niet geregeld kon plaats hebben. In den strandweg ontstonden op verschillende plaatsen, vooral voor het Kurhaus, diepe gaten. Een kastelein in de Keizerstraat zag zich verplicht met vrouw en kinderen den nacht op het biljart door te brengen bij eene familie in dezelfde straat werden slapende kinderen op de toonbank geplaatst bij een bakker liep het water onder het bed, terwijl de vrouw bevielbij een ander dreveu flesschen, vaten en wat dies meer zij door den kelder dien men Woensdagmiddag nog bezig was met eene scheepspomp ledig te pompen bij den drogist dreven al zijne waren door den kelder en werden meest alle bedorvenaan den Geverts Deynootsweg was de watersnood zoo erg, dat enkele bewoners de brandwacht alarmeerden. Men zegt dat het riool, hetwelk bij de kerk ligt en waarop alle riolen uitloopen, een te nauwe uitmonding heeft, waardoor het water niet flink kan wegloopen. „Generaal" Booth heeft aan zijn „soldaten" verboden, in geval van overlijden en begraven gebruik te maken van aansprekers, die in de plechtigheid toch geen ander belang stellen dan dat zij er voor betaald worden, of rouw te dragen, wat maar ongezoud is en veel geld kost. Een zwarte band met een roode S. om deu arm ge dragen, is ruimschoots voldoende. Dinsdagavond omstreeks 6 ure bevond een man, die in kennelijken staat van dronkenschap verkeerde, zich in de Jonkerfransstraat te Rotterdam. Een agent van politie raadde hem huiswaarts te gaan, doch in plaats daaraan te voldoen, belee- digde hij dien agent, waarin een groot aantal nieuwsgierigen blijkbaar genoegen schepte. Toen men den man, met behulp van nog eenige agenten naar het politie-bureau wilde brengen, verzette het publiek zich zoodanig, dat de politie gedwongen was, hem los te laten. Aangezien de man bekend is, werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Door de bekende ziekte worden in onderschei- dene gemeenten in het eiland Tholen een groot aantal varkens aangetast, waarbij er zeer velen sterven. Voor een paar dagen zag men aan het spoorweg-station te 's Hertogenbosch de gevangen- wagen aankomen, die door een zestal marechaussdes werd opgewacht. Er moest dus wel iets bijzonders plaats hebben dat men zulke voorzorgen nam. Bij aankomst stapten vier vrouwelijke gevangenen uit den wagen, die, naar gezegd werd, twee jaar gevangenisstraf elders moesten ondergaan. Het waren de dames, die destijds een boertje in een beruchtte straat hadden binnengelokt en met geweld zijn geld hadden ontnomen. Wie zou nu in die niet geblankette, armoedig gekleede personen met fletsche oogen en valen tint de sirenen herkennen, die door haren zaug reeds meuigeen op het dwaalspoor brachten De politiemacht bleek noodig te zijn, want ver schillende vrouwen hadden zich opgesteld om van haar dochters of zusters afscheid te nemen. Een oogenblik werd dit toegestaan. Een der ongeluk- kigen drukte onstuimig een achtjarig kind aan haar borst en we hoorden haar den diepgevoelden wensch uitspreken al klouk die ook vreemd uit haar mond „Kaatje, vooral goed oppassen dat ik nooit iets anders dan goed van je hoor" Het is te hopen, dat Kaatje, in zulk een omge- ving opgroeiende, toch niet als haar moeder verloren zal gaan. Dinsdag werd gevankelijk naar Roermond overgebracht een Duitscher, die met nog een vage- bond te Vlierden, ten huize van een landbouwer, na daar goed gegeten te hebben, diens geld vor- derde. Deze hierop minder gesteld, laadde zijn geweer en verzocht beiden zijne woning te verlaten toen hieraan geen gevolg gegeven werd, loste hij het schot, waardoor de eerste in het been getroffen werd. Hij werd aangehouden, terwijl de andere de vlucht nam. De verwonde werd te Roermond per rijtuig van het station naar het huis van arrest overgebracht. In den Maasb. geeft de schrijver van een ingezonden stuk den volgenden raad om de militaire wetten te bestrijden Men late in elke gemeente, in elk gehucht, een lijst ter teekening circuleeren om te protesteeren tegen dat ongeluksvoorstel. Die protesten worden naar Den Haag gebracht door een deputatie van b. v. 2 of 3 der grootste en stevigste kerels uit elke gemeeute dat boezemt ontzag in en dat wel, van het geheele land tegelijk op een en denzelfden dag, bf wel, wat misschien nog beter zou wezen achtereenvolgens, en wel op een en denzelfden dag slechts van 5 of 6 gemeenten. Op deze laatste manier zou het monster-processie worden van een half jaar lang, die den Minister met zijn militaristen het vuur aan de schenen zou leggen, en dan zou ik wel eens willen zien of nog iernand de courage zou bezitten, die wet te verdedigen of door te drijven. Als een der vele staaltjes van nog heerschend bijgeloof diene het volgende Steeds gold te Echt als zekerheid de overleve- ring dat een boom, die voor de tweede maal in

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 2