Gemengde berichten. der bestuurders is, alles weer terecht moet komen, en ook zal terecht komen. Maar men heeft zooveel ophef gemaakt van deze zaak, dat het mij niet zou verwonderen als verscheiden Nederlanders thans af zullen zien van het plan om aan de roepstem van de Holland-California-Land Cy. gehoor te geven. TER NEUZEN, 36 Augustas 1890. Even als in vele groote en kleine plaatsen van ons land zal ook in Ter Neuzen het eerste kroonjaar van H. K. H. prinses Wilhelmina feestelijk worden herdacht. De commissie, hiervoor geconstitueerd, heeft de hulp ingeroepen der burgerij en is door bijna algemeenen steun in staat een feest te bereiden. Niets is natuurlijker dan dat de jaardag van het Koninklijk Kind hoofdzakelijk een kinderfeest zal wezen. Zoo dacht de commissie er terecht over. Alle kinderen van 5 tot en met 13 jaar worden, zooals uit achterstaande advertentie blijkt, tot dit feest genoodigd. Yoldoen alien hieraan, wat wij hopen, dan zullen wij een 1100 kinderen in optocht door onze straten zien. Het muziek- gezelschap Apollo zal als altijd zijne medewerking geven. IN a de nitvoering van het Prinsesselied van Rich. Hoi, lied zonder woorden, en van de Prinsesseniarsch van E. J. Schweinsberg, zullen de kinderen in den optocht door dat gezelschap worden begeleid, terwijl het des avonds op het inarktplein een concert zal geven, waarop benevens de Nationale Yolksliederen zullen worden uitge- voerdL' Amitie, ouverture fantastique, de F. van den Bossche; Bouquet de melodies, pot pourri sur diverses opera's, de BoodenAlia Stella confidenteRomanza, de V. Robaudi La joie, potpourri-populaire de D. Bauwens La feuille de rose, fantasie de D. Bauwens en L'Allegresse, potpourri-populaire de H. Lambert. Het zal wel onnoodig zijn mede te deelen dat de kinderen zullen onthaald worden en eene blijvende herinnering aan dit feest zullen ont- vangen. In de op a. s. Yrijdag 29 Augustus te houden openbare vergadering van den gemeenteraad komen de volgende punten in behandeling Rekeningen over 1889 van Burgerlijk Arrnbe- stuurbeheer grindweg Ter NeuzenHoek en brandweer; vaststellen gemeenterekening over 1889 begrootingen voor 1891 van Burgerlijk Armbestuur en beheer grindweg Ter NeuzenHoekaanbie- ding gemeentebegrooting voor 1891 adres I. Poppe om grond voor stoep betrekkelijk aanvraag subsidie voor schoolvergrooting op Sluiski)id. heffen school- geld teekencursusbehoeften voor teekenschool rioleering achter pelmolenwijzigen begrooting voor 1890 beschikken op onvoorziene uitgaven idemingekomen stukken. Door het bestuur der openbare weeginrich- ting alhier is verleden Zaterdag aanbesteed het bouwen van twee putten voor weegbruggen, een aan de Oostzijde van het kanaal nabij de hoeve van den heer J. P. Scheele en een aan de Westzijde bij den weg naar de gemeente Hoek. Voor de eerste hadden ingeschreven P. D. Stoffels, voor 870 en D. Herrebout, voor 1063. Voor het tweede schreven in D. Herrebout, voor 556 H. v. d. Yelde, voor 470; J. v. d. Velde, voor 454P. D. Stoffels, voor 452 en P. A. Mielen, voor 445, alle inschrijvers uit Ter Neuzen. Aan de minste inschrijvers is het werk gegund. De weegbruggen zullen geleverd worden door den heer I. van de Sande, te Schoondijke, agent van den fabrikant Anderlin, te Bergen (Henegouwen). Gisterenmorgen kon de provinciale boot de ffWalcheren" bij hare aankomst alhier hare vaart niet stuiten, daar de machine weigerde achteruit te slaan. Zij liep op de helling bij de loskade aan de "Westsluis, maakte aldaar een groot gat en kon eerst met behulp der sleepbooten Leopold II en Tenace er af gebracht worden. Niettegenstaande Nu kwam het den waardigen heer Jonas Aldridge voor den geest, dat deze Gurney hem in zijne tegenwoordige benauwdheid van groot nut kon zijn, en hij vond bij dien knappen man ook weinig tegenstand, toen hij bij hem aanzoek deed om hem in zijn doel behulpzaam te zijn. Die Walkingham is een lastig heertje voor mij, en 't zou er bij mij op geen twintig pond aankomen, als gij het zoover bracht dat hij weer achter den trommel kwam. De twintig pond wareu voor Gurney bewijs genoeg, dat de heer Aldridge eene rechtvaardige zaak voor had. Maar de uitslag der onderneming was vrij wat minder gemakkelijk dan wenschens- waardig. Tacy, die zijne avonden te huis rustig bij zijne vronw doorbracht, nooit dronk en nooit de huizen op de kaai bezocht, verijdelde alle de hem gelegde strikken. Jonas had zelfs de hoop op het bereiken van zijn doel reeds opgegeven, toen er zich weder eene omstandigheid opdeed, die hem nieuwen moed gaf. Het huis, grenzende aan de woning van het jonge paar geraakte in brand, des nachts terwijl alles sliep. Daar de muren dier huizen zeer dun waren, verspreidden de vlammen zich snel in de naburige huizen, en den volgenden dag was de arme Tracy benevens vrouw en kind zonder dak en bijna ontbloot van alles. Want in weerwil van alle aangewende pogiugen hadden zij weinig meer kunnen redden dan hun eigen leven en dat van hun ouden vader, die thans bedlegerig was. Ware hij niet zoo zwak geweest, dan hadden zij aanmerkelijke schade kon zij de reis om half elf naar Ylissingen volbrengen. In den nacht van Yrijdag op Zaterdag hebben alhier twee inbraken plaats gehad, die getuigen van groote brutaliteit, en waarvan men de weder- gade zich niet herinnert, sedert de beruchte inbraak ten woonhuize van den landbouwer Huijssen, in deze gemeente, ten jare 1867. Alvorens eerst aan het achterhuis van heer burgemeester Van Boven te zijn ingebroken, doch daar, door goede afsluiting, niet verder kunnende, schijnt men teruggegaan te zijn, na medeneming o. a. van een haktnes en groene zeep. Van daar af meent men, dat in den tuin van den heer C. van der Hooft is overgeklommen, aldaar een der ruiten van een achterraam met zeep besmeerd en de noodige opening gemaakt is om de raampin te verwijderen, tot op- schuiving van het raam. Nu eenmaal binnen zijnde, (de laatste van het huisgezin was ten ongeveer 12 ure ter ruste gegaan), heeft meu in beide aangren- zende karaers alles doorzocht tot zelfs de kleederen, door opening van alle kasten eu meubelstukken, bij sommigen met braak. Al wat eenige waarde had is medegenomen, doch wat van geen gehalte tot goud of zilver in betrekking stond, heeft men gelateu. Onder meer zijn ontvreemd een gouden dames- en eenige zilveren horloges, gouden oorbellen en dito ouderwetsche eikels, zilveren theelepels en dito servetring, met merken, enz., terwijl onder de meegenomen geldspecien een zak was met f 500, een dito met fr. 1000, eenige gouden tiengulden- stukken enz. Aan al de meubelstukken was kaarsvet te bespeuren, en men meende eerst dat de diefstal door een persoon was verricht, bij latere opmerking zoude men meenen dat er meer dan den persoon moet geweest zijn, aan te nemen uit sommige handelingen, daarbij voorgekomen. Vooralsnog is de dader of daders onbekend. Een zilveren voorwerp, erkend door den bestolene, is gevonden in een graanveld aan het Naaikusseu alhier, terwijl Zaterdagmorgen vroegtijdig in die richting een vreemdeling, beladen met een zwaar pak, naar den weg van Sluiskil moet hebben ge- vraagd, en welk persoon men dan ook aldaar op den trein heeft zien gaan. Door de rechterlijke macht wordt ijverig onderzoek en opsporing verricht. Den 9 Sept. a. s. zal, naar men ons meldt te Breskens op de weide van den landbouwer Manneke, een zendingsfeest gehouden worden. Bij die gelegenheid zullen extra treinen loopen en booten varen. Mej. A. L. B. Yorsterman vau Oyen van Aardenburg, is te 's Gravenhage geslaagd bij het examen voor de Fransche taal. Door den heer G. F. de Pauw, geboren te Oostburg, thans stafmuzikant van het 2e reg. inf. te Maastricht, werd op 2 dezer, Koniugins ver- jaardag, een door hem gecomponeerde wEmma-wals" aan H. M. opgedragen. Daarvoor outving de componist dezer dagen, dato 12 Augustus uit Het Loo, namens H. M. een vleiend schrijven met dankbetuiging, van de hand des graven H. Du Monceau. /amusing. In de gemeenteraadszitting van jl. Yrijdag, den 22 dezer, waarbij al de leden tegen- woordig waren, zijn de navolgende punten behandeld: 1°. Werd o. m. medegedeeld een aan Burg, en Weth. gericht verzoek van C. A. van Vessem om ontheffing of tegemoetkoming in een bedrag van 33,18, benoodigd voor aanschaffing van een tafel a 7, een kachel a /12, een lamp h 2,50, 2 stoelen sameu a 1,50, timmerwerk a 7,50 en eene belasting vau ramen en stookplaats h f 2,66, alles voor het kantoor van den telephoondienst. Nadat de heer De Kraker een bevestigend ant- woord had gekregen op de vraag, of de sollicitanten op de hoogte waren van de voorwaarden, verklaarde hij zich tegen inwilliging van het verzoek, omdat de benoemde het vooraf heeft geweten. Hij wees er ook op, dat er nog geen enkel telegram verzonden was en dat nu al tegemoetkoming in de kosten gevraagd wordt. De heer Van de Ree stelt daarop voor, om enkel de meubelen ten koste der gemeente aan te schaffen onder bepaling evenwel, dat deze ook eigendom der gemeente blijven. De heer De Kraker komt er weder op neer, dat iemand, die vooraf op de hoogte geweest is met de voorwaarden, die ook moet nakomen. een groot deel van hun eigendom kunnen redden, 't Vereischte echter niet alleen een geruimen tijd om hem zelven uit het huis te krijgen, maar toen Tracy iu zijne kamer stortte om hem weg te dragen, wilde Lane zich niet eerder van het bed laten nemen, voor hij eerst een groote kist had geopend met een sleutel, die hem aan een koord om den hals hing. Denk er toch niet aan iets anders te redden dan uw eigen leven Gij zult verbranden, vader. Zekerlijk, gij zult verbranden, er is geen oogenblik te verliezen riep Tracy driftig. Maar Lane wilde van niets hooren. De kist moest geopend worden, om een kostbaar voorwerp dat daarin lag, in veiligheid te brengen. Tast met de hand tot op den bodem, sprak hijin den hoek naar den kant van het vensterdaar zult gij een pakje vinden in een bruin papier. (Wordt vervolgd). Het voorstel van den heer Van de Ree werd, na eenige verdere besprekingen, verworpen met 3 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren De Klerk, Riemens en De Krakerterwijl de vader van den verzoeker natuurijk buiten stemming bleef. 2°. Werd, op voorstel van den voorzitter, met algemeene stemmen eervol ontslag verlgend aan den heer M. Eijke, als onderwijzer aan de openbare dorpsschool, met ingang van 1 October e. k. 3°. Werd in behandeling genomen de begrooting van het algemeen burgerlijk armbestuur voor 1891 eu het verleenen van een subsidie aan die instelling De heer Van de Ree beweerde, dat, als de kerkelijke besturen beter hunne arrnen bedeelden, het subsidie wel minder zou zijn. Hij zou het wel goed vinden, dat het armbestuur hierop gewezen werd. Hij merkte verder nog op, dat alle kerken wel veel leden willen hebben, maar dat ze die dan ook moeten helpen. Nadat nog eenige besprekingen plaats hadden over het ondersteunen vau hen, die tot geen kerkelijke gemeente behooren, werd de begrooting met algemeene stemmen goedgekeurd. Zij bedraagt in ontvang en uitgaaf de som van f 1658,40. Het besluit tot het verleenen van een subsidie ten bedrage van f 1590,96 werd hierna eveneens met algemeene stemmen goedgekeurd. 4°. Werd de begrooting der gemeente voor 1891 aangeboden en ter inzage nedergelegd. In ontvang en uitgaaf sluit zij met een bedrag van 19047,99. 5°. Werd eene voordracht opgeraaakt ter be- noeming van twee zetters, wegens de periodieke aftreding van de heeren G. de Visser Oz. en M. J. Berman. Als eerste kandidaat werd benoemd de heer G. de Visser Cz. met algemeene stemmen. Als tweede kandidaat de heer M. J. Berman met 4 stemmen tegen 3 op den heer De Kraker. Als derde kandidaat de heer De Kraker met algemeene stemmen. Als vierde kandidaat na tweede vrije stemming de heer M. van Kerkvoort met 4 stemmen. De heer W. de Klerk verkreeg 2 stemmen, de heer J. van de Ree 1 stem. 6°. Op voorstel van den voorzitter wordt beslo- ten tot het plaatsen van een lantaarnpaal met lantaarn aan den Axelschen weg nabij het erf van den molenaar W. J. Leenhouts, zoodat thans 4 nieuwe lantaarns worden geplaatst. Evenwel werd, met iutrekking van het besluit in de vorige zittiug genomen, besloten, geen lan taarnpaal te plaatsen voor de Ned. Ger. (doleerende) kerk, maar een lantaarn van gemeentewege te bevestigen aan den muur van die kerk met bepa ling, dat die lantaarn zal branden bij het houden van vergaderingen en godsdienstoefeningen in meer- geraelde kerk. Niets meer te behandelen zijnde, werd de ver gadering gesloten. Sas van Gent. De heer Mr. L. Stevens, vroeger burgemeester alhier, heeft zijn domicilie naar Amsterdam overgebracht, zoodat eenetusschentijdsche verkiezing voor de Provinciale Staten zal moeten plaats hebben. Philippine. Zaterdagnamiddag had een jongen de onvoorzichtigheid aan de zweek van een met tarwe geladen wagen te duwen. De voerman die op den wagen zat, had daarin het minste erg. Toen echter de wagen aan een hoek kwam, verloor de jongen het evenwicht, hij viel en het achterwiel ging hem over den arm en het linkerbeen, waardoor de arm gekneusd en het been ontwricht werd. Door Dr. Bruinsma uit Assenede, die toevallig in de gemeente aanwezig was, is terstond heel- kundige hulp verstrekt. Ilulst. Door de vereeniging vLandbouw Belang" te Graauw werd aanbesteed de levering van 34800 KG. superphosphaat, laagste inschrijver aan wie de levering is gegund, was de heer Salomonson, te Rotterdam, voor 3,74 per 100 KG. Nog was ingeschreven door de navolgende heeren: Jos. de Poorter, te Rotterdam, voor f 4,54 Koene Schoenmaker, te Uden, voor /4,18; H. Vlaming, te Kapellebrug, voor _/4,10; P. A. Adriaansens, te Hontenisse, voor f 3,96 G. J. Krol C0., te Zwolle, voor f 3,96Jac. Pateer, te Hontenisse, voor 3,95Aug. Rottier, te St. Jansteen, voor f 3,94£. Kuitaart. Het zanggezelschap van Lamswaarde gaf Zondag 11. een uitvoering alhier. Bij deze gelegenheid schijnt er twist ontstaan te zijn tusschen twee alhier woDende personen T. en B. Het liep tusschen beiden zoo hoog, dat het van woorden tot daden kwam. T. werden 3 messteken toege- bracht, een in den rug en twee in den buik. Geneeskundige hulp werd verleend door de heeren Deijer van Kloosterzande en Callenfels van Hulst. De beide geneesheeren brachten de uitpuilende ingewanden weer in het lichaam en naaiden de wonden dicht. Ofschoon T. nog leeft, zijn de wonden van dien aard, dat er voor zijn behoud weinig hoop bestaat. B. werd onmiddellijk gearresteerd. Vrijdagnamiddag te 2£ uur was een sloep van het oorlogsstoomschip Van Galen, gecomman- deerd door den luit. ter zee 2e kl. J. M. Zwanenbeek Pauw, bemand met zes mariniers van het 2e bataljon, zich aan het oefenen, onder leiding van den 2e luit.-kwartiermeester Taco Bakker, voor den op 30 dezer te Nieuwediep te houden roei- en zeilwedstrijd. Terugkomende van die oefening en aan den mond der haven zijnde, zag luitenant Bakker, dat een marinesloep met kottertuig aan 't zeilen was. Er woei een stevige bries. Plotseling zagen zij de sloep omslaan en de geheele bemanning, bestaande uit een marineofficier, een kwartiermeester en vijf matrozen, te water liggen. Onmiddellijk wendde luitenant B. het roer en de mariniers, het gevaar hunner makkers ziende, vielen met forsche slagen op de riemen en waren in een oogwenk tijds op de plaats des onheils. Op de omgekantelde sloep zaten drie matrozen, terwijl de kwartiermeester en een matroos zich zwemmeude boven water hielden. Op gevaar af in de holle zee zijn eigen sloep op de andere stuk te stooten, had luitenant B. de voldoening, den kwartiermeester en vier matrozen te redden. Vruchteloos bleven de pogingen om den luitenant-ter-zee en den vijfden matroos te vinden. Inmiddels waren eenige vletten en een torpe- doboot er bij gekomen, ten einde zooveel mogelijk bijstand te verleenen. Vervolgens is nog gezocht door stoombarkassen naar den vermisten officier en matroos, doch helaas, zonder goeden uitslag. Daarna is met veel moeite door de stoombarkassen en eenige sloepen de verongelukte sloep naar binnen gesleept en in de haven gebracht. Der flinke bemanning van de sloep, die zoo gelukkig was vijf mensehenlevens te redden, mag een woord van lof niet worden onthouden, eu gaarne maken wij de namen dier mannen openbaar. Zij zijn 2e luitenant-kwartierm. der mariniers Taco Bakker, de fourier Gordijn, pijper 3* klasse Milikan, ma- rinier 2e kl. Schoonbrood, en de mariniers 3e kl. Stapel, Kriekaart, Goossens, Verhoogt, Pietersen, Van Brink, Fortuin, A. Vijverstra, De Jaeger en Braakman. De verongelukten zijn luit. ter zee 2e kl. J. M. Zwanenbeek Pauw eu matroos 3" kl. Nieuwen- huis. Beiden waren ongehuwd. Het verhaal, dat dezer dagen de ronde deed en ook door ons medegedeeld werd, betreffende eene dienstbode, die 35 gulden uit Parijs had ontvangen enz. blijkt, zegt de Haarl. Crt., grooten- deels verzonnen geweest te zijn door die dienstbode zelve. Zij had wel 35 uit Parijs ontvangen, maar van iemand daar gevestigd, dien zij gaarne wilde volgen. Om hare ouders te misleiden, verdichtte zij het bedoelde verhaaltoen haar vader, de zaak niet vertrouwende, onderzoek deed, bleek het na« Itanton OoKtliiirg. 'tis tegenwoordig een alge meene klacht, dat liet weer ziek is. En werkelijk daar is wel iets van aan. 's Morgens ontwaakt de zieke, toont enkele malen een vrij vriendelijk gezicht, of gromt en bromt in uit de verte rommelende donderslagen. Nu eens trekt ze een slaapmuts van nevel en grauwe wolken over de oogen en dan weer kijkt ze lachend naar omlaag, om u straks te plagen met kouden wind en regenvlaag. De landbouwers ondervinden al het ona&ngename van hare nukken en kuren, want de oogst komt «slepend" binnen en de tijd om het land te bewerken en het zaad aan de voren toe te vertrouwen gaat zachtjes aan voorbij. Zoo is 't altijd wat en we leeren meer en meer dat de teleurstcllingen zich niet laten wachten. Intusschen, niettegenstaande dit alles, wordt deze tijd toch voornamelijk gebruikt om te reizen en wie zoo nu en dan de tram onze streek ziet doortrekken, vraagt zich onwillekeurig af waar toch al de menschen van daan komen, die van bovengenoemd vervoermiddel gebruik maken. Uit Belgie gaat men naar over de ScheldeMiddelburg en Vlissingen worden bezocht en van uit ons Kanton trekken dagelijks en vooral des Zondags heele gezelschappen naar Heijst en Blankenberg, ja zelfs naar Ostende. De tram van Sluis naar Heijst maakt dan ook goede zaken, evenals de stoomtram BreskensMaldeghem. Ik ben recht benieuwd bij het einde der maand te weten, hoeveel reislustigen van de gelegenheden, zoo straks genoemd, hebben gebruik gemaakt want waarlijk men zou nu eigenlijk moeten gaan vragen nietwie er in Heijst is geweest, maar wel wie er niet geweest is. Want jong en oud, aanzienlijk en gering, verliefden en zij, die aan 'tcelibaat doen, in den woord van «allerlei slag" is er heen geweest. Zoo komt het geld onder de menschen, wordt de blik verruimd en op betamelijke wijze genoten. Het bestuur van de vereeniging »de kerkelijke kas" zal binnen eenige dagen overgaan tot de aanbesteding van het bouwen eener kerk. Het terrein is reeds afgebakend, en naar te verwachten is zal Oostburg spoedig het tweetal zijner bedehuizen met een zien vermeerderd. Nu ik toch bezig ben met het vermelden van wat er nieuw op of ingericht wordt deel ik nog mede dat er sprake is van de oprichting eener boter- en kaasfabriek in de ge meente Sluis en dat te IJzendijke een aanvang is gemaakt met het bouwen van een kantoor voor den nieuw aan te leggen tram. Het eerste zou een nieuw middel zijn om den handel te verlevendigen en Sluis op te heffen, het laatste is een begin van uitvoering van een plan, dat veel bepraat en veel beoor- deeld is maar dat ten slotte ook weer gunstig zal werken op handel en verkeer. Cadzand met zijn badhuis trekt ook reeds zijn logeergasten. De tegenwoordige eigenaar heeft zijn inrichting aanmerkelijk vergroot en er is reeds een wagendienst geopend van Sluis over Zuidzande naar »'t Badhuis." Jammer maar dat de weg van 't dorp naar de duinen alles behalve prettig is, vooral wanneer de sluizen des hemels zich geopend hebben, of een kille motregen het smalle zandpadje erg glibberig maakt. Zondag jl. was er machtig veel volk. Een muziekgezelschap uit IJzendijke gaf er een concert, en daar 't weer tamelijk goed oppaste, maakten velen van de gelegenheid gebruik om zich te ontspannen, muziek te hooren, of de zee te genieten en te dartelen op de blonde duinen, of zich te verfrisschen en te versterken door een zeebad. Het lijdt geen twijfel of een bad werkt versterkend op 't lichaamvelen togen te paard naar 't bad, die op hun voeten weerkeerden en er wordt zelfs beweerd dat Zondag iemand gebrild naar Cadzand ging en zonder neusversiering terug kwam. Wel een spoedige genezing. wel een bewijs van de kracht van 't zeewaterMisschien had hij zijn bril verloren. Och kom Den 1 Sept. a. s. zullen de leerlingen der openbare school feestvieren bij gelegenheid van het verjaarfeest der Prinses. De gelden zijn in ruime mate toegevloeid. Bij gunstig weer is de schoone boomgaard van den heer burgemeester het feestterrein, bij ongunstig weer zal de beurs de feestzaal wezen. Wij vernemen, dat ook den kinderen van de Bijbelschool een feest bereid wordt. Ook in andere gemeenten van 't kanton zal deze dag zeker niet onopgemerkt voorbijgaan.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 2