Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2638. YVoensdag 27 Augustus 1890. 30e Jaargang. BEKENDMAK1NG. DE ZWiUII'E IIIIIEVEM'ASCII. Binnenland. De Burgemeester tier gemeente Ter Neuzen ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Pranco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dit blad verschijnt Dlmtdaj. en Vrljdagavond bij den ultgever P. J. VAN DE SANDE te Ter Neuzen. maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Vrijdng den 29 Augustus 1890, des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 26 Augustus 1890. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. JPolitieli Overzicht. Sommige Duitsche bladen maken zicb noodeloos ongerust tegen het tijdstip, dat de socialisten-wet wordt ingetrokken. \on Bismarck sprak van #in hun eigen vet smoren," en 't lijkt wel dat bij goed gezien heeft, want met elken dag groeit de ver- deeldbeid in het kamp. Als een staaltje der wijze van strijdeu kan dienen wat b.v. Maaudag te Berlyn voorviel. Toen betoogde Dr. Bruno Wille, datde socialistiscbe hoop slechts blindelings volgt. De groei van bet socialisme bij de jongste verkiezingen was, zei hij, aan die drift toe te schrijven, welke de mensch gemeeu heeft met het redelooze vee de aandrift tot het te hoop loopen, tot het vormen van en het zich bewegen in kudden. Voor deze aandrift moest de zedelijke zelfstandigheid in de plaats treden. Inzonderheid trad, zei hij, deze dierlijkheid ook bij de werkstakingen op den voorgrond, bij welke de arbeiders niet naar eigen overtuiging handelen, maar als schapen de belhamels, t. w. hunne aanvoerders, naloopeu. Te Neurenberg kreeg Dr. Wille de wind van vorende afgevaardigde Grilienberger noemde Wille c. s. groene penlikkers, welke aan de bladen geen baantje kunnen vinden, zich nu naam zochten te maken door het bekladden van groote mannen als Bebel. Zoo iets kwam, zei hij, alleen te Berlijn voor, waar ouder elke drie „broeders" een dwarskijker van de politie was. Minister Herrfurth heeft den Keizer aangetoond, dat er buiten de socialisten-wet overvloedig middelen bestaan oin de socialisten te bestrijdeu. Eene groote vergadering, uitgeschreven door de socialisten te Berlijn, waarin Singer het woord zou voeren, is door de politie 7erboden. Crispi, de Italiaansche premier, is te Turijn, waarheen ook komug llinberto zich zal begeven. Men meent, dat een en ander in verband staat met de aanstaande verkiezingen. In Belgie komen werkstakingen voor, zegt een telegram uit Bergen waarin de socialisten weer de hoofdrol spelen. Ook de onderkandelingen tusschen de Knights of Labour en de New-York Central Mij. hebben tot geen resultaat geleid. De ^Knights" zullen wel moeteu toegeven, want de maatschappijen zijn overeengekomen om aan de eischen paal en perk te stellen. FETJIEEETON. Een verhaal uit de papieren der hertogin van Nottingham. 1.2) Zoo menige nacht was Mary wakker gebleven van kommer, maar in dezen nacht kon zij van vreugde niet slapen. 't Was ook eene zoo groote verrassing, een zoo onverhoopt geluk. Misschien zou het nog wel eenigen tijd duren eer zij haar man weder zag, maar toch, hij was vrij, en vroeger of later behoefden zij niet meer te scheiden. Iedereen die den volgenden dag in den wiukel kwam, vroeg bij zich zelf, wat vrouw Walkingham toch mocht overkomeu zijn. Zij was dezelfde vrouw niet meer. Acht maanden waren weder verloopen na het ontvangen van die blijde tijding. De wintermorgen was helder en klaarMary was, als naar gewoonte, vroegtijdig op; haar winkel was in orde, haar kind was gewasschen en aangekleed en zij zelve was zoo helder als een brand. Haar hart was als altoos, vol van Tracy, en meer dan gewoonlijk vol angst om hem, daar de tijd, waarop hij zou schrijven, reeds verscheidene dagen was verstreken. Zij begon ongerust te worden over dit langdurig stilzwijgen en vreesde dat hij ziek was. Geen brief voor mij p De Joden verlaten Rusland. Uit Odessa wordt gemeld, dat met de laatste stoombooten naar Juffa en Alexandria een groot aantal Joodsche landver- huizers naar Palestina vertrokken. De tijd is voorbij, dat men eenige duizenden Israelieten op een schip kan zetten en laten verbranden, gelijk voormaals in Spanje geschiedden. De Czaar heeft 20000 geweren aan de Servische regeering cadeau gedaan. Het Russische schip, dat het geschenk naar Belgraao bracht, werd langs de oevers van den Donau gevolgd door het Bulgaarsch wachtschip. De Porte is zoo mak als een hen. Aan de Servische regeering zal voldoening worden gegeven wegens het vermoorden van den Servischen consul te Pristiua, terwijl aan het regentschap de ver- zekering is gegeven, dat zij bereid was aan Servie eene vergoeding te geveu voor de benoeming der Bulgaarsche bisscboppen in Macedonia. De Serviers die in Macedonia wonen, krijgen dan ook hunne bisschoppen. Rusland stookte Griekenland op om zich ook in Macedonia te doen gelden, zoodat men kan aannemen, dat daar een goede hoop brandstof wordt bijeen verzameld. Het is in het gansche Balkanschiereiland een treurige boel en met de publieke veiligheid is het er slecht gestehj. Erger nog gaat het er bij sommige stammen in Afrika om toe. Majoor Serpa Pinto heeft het volgende verhaal gegeven van zijn wedervaren in Afrika. Onder de door hem medegedeelde bijzon- derheden was deze, dat de Koning der Makololo's een ellendige droukaard was. Elken namiddag kwam hij aan den oever der rivier om te drinken en naar de krokodillen te kijken. Zijn grootste vermaak was een kind aan deze dieren te doen toewerpen en het aan te zien hoe zij er om voehten en het verscheurden. Indien de moeder zich het miuste beklag veroorloofde, deelde zij in hetzelfde lot. Later sueuvelde de wreedaard in het gevecht met de Portugeezen. Verder vermelde de majoor het in beslag nemen van twee groote kisten met handboeien voor slaven, vervaardigd te Birmingham. Daar heb je nu weer de koopman, hij zendt honderden zendelingen uit ter verbreiding van het Christendom, drukt duizenden bijbels voor Neger, Moor en Indiaan enfabriceert handboeien voor slavenhandelaars. HemeltergendMajoor Pinto schijnt ook niet erg bevrind met John Bull, hij noemt de Engelschen vrijbuiters en dieven. De werkstakers aan de New-York Centraal Railway zijn te Albany bij een optocht in botsing geraakt met de politie. De dienareu waren genoodzaakt van hunne revolvers gebruik te maken, met het gevolg dat eenige personen erustig gewond werden. Vijftien ageuten werden door het grauw deerlijk mishandeld. Zeker niet ongestraft. Gaat het in de Nieuwe wereld zoo voort, dan zal men er spoedig behoefte gevoelen aan staaude legers en dan zal men in de Vereenigde Staten ook ras de vroeg zij aan den brievenbesteller, naar wien zij, met haar kind op den arm, op de stoep stond te wachten. Vamlaag niet, vrouw Walkingham, antwoordde de brievenbesteller, hierna beter Mary wiscnte heimelijk een traan weg en wilde weer in huis gaan, besloten als zij was, om terstond een brief te schrijven en hem te verwijten, dat hij haar zoo in ongerustheid liet zitten, toen zij juist op dat oogenblik den hoorn van de Lon- densche postkoets hoorde blazen. Zij bleef staan om de koets voorbij te zien rijden, want daaraan verbonden zich zoo vele herinueringenzoo had de koetsier geblazen toen zij naar Tracy reisde zoo had zijue zweep geklapt; zoo hadden de wielen over de steenen gerateld, en zoo hadden de kinderen op de straat den wagen nageloopen en gejoeld, toen zij er uit kwam. Maar wat zag zij daar De postkoets hield voor de deur stil. Het kan niet zijn en toch is het zoo. Tracy zelf zit er in, gekleed in een grijsgeelen overjas en een rouwfloers om den hoed. Hij springt van de wagen, de conducteur werpt hem een grooten mantelzak achterna, alsmede een in een papier gevouwen pakje, waarin een nieuw kleed en een jurkje voor den jongen. In het volgende oogenblik liggen zij elkaar in de achterkamer in de armen. Majoor d' Arcy was overleden en Tracy was naar Mary teruggekeerd om haar niet meer te verlaten. Daarom willen wij de deur sluiten en hen aan ondervinding opdoen, dat men zich niet bezorgd jehoeft te maken over een veel te hoog budget van inkomsten. Men is in Amerika van Noord tot Zuid al heel mooi op gleed om militaire staten te vormen met een streng dictator aan het hoofd, de toestand der ellendige republieken leidt als van zelf daarheen. Zoo krijgt men ook daar, wat men Diet wil. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid heeft zijne goedkeuring gehecht aan het voorstel der spoorwegbesturen om den a. s. winterdienst op de spoorwegen hier te lande 15 October a. s., in plaats van 1 October, te doen aanvangen. In de nieuwe spoorwegovereenkomst tusschen den Staat en de Staatsspoorwegen is o. m. bepaald, dat voortaan personen, geen Nederlanders zijnde, nog als ambtenaar, noch als beambte zullen aan- genomen worden. Op hen, die reeds in dienst zijn, is dit niet van toepassing. Bij de Tweede Kamer zijn thaus ingekomen de wetsontwerpen tot wijziging van de bepalingen der gemeentewet betrekkelijk de plaatselijke belas- tingen en tot wijziging, in verband hiermede, van de wet tot regeling van de grondbelasting. Onder de bestellers van de rijkstelegraaf circn- leert eene opwekking tot deelneming aan een adres, te richten aan den minister van waterstaat, waarin zal worden verzocht, hun tegenwoordigen mantel te doen vervangen door een jas. De korte onge- voerae mantel toch beschut niet tegen de koude dit kleedingstuk beschermt bijna uiets tegen den regen, maar houdt integendeel den man tot aan zijn midden min of meer droog, om hem van ouderen zoowel door den regen als door het lekken uit den mantel, doornat te maken. Daar eindelijk de mantel slechts tot aan het dijbeen reikt, is deze, vooral bij sterken wind, hinderlijk in het loopen voortdurend moet de man dan zorg dragen, dat de wind er niet ouder komt en hem de pelerine over ;t hoofd werpt. Uit 'tBildt schrijft men dd. 22 Aug. aan de Fr. Ct. Ofschoon de toestand met betrekking tot de werkstaking op dit oogenblik nog dezelfde is, laat het zich aanzien, dat het vuur er uitgaat. Er ziju tal van leden onder ^Broedertrouw", de groote jongens niet medegerekend, die in hun hart niet meer trouw zijn aan den bond. Zeer velen ge voelen spijt, zich verbonden te hebben, en geven daar- van in stilte blijk. Men voorspelt dan ook, dat het met Broedertrouw" zal gaan als met col lege's werkstakers te Beets en te Appeischa. Als de roop gedraaid is, komt de schade voor 't groote deel neer op het gezin des werkmans. hun geluk overlaten, terwijl wij nu eens even zullen omzien naar den heer Jonas Aldridge, om iets van zijne woorden en werkeu te weten. Wij verlieten hem, terwijl hij gekromd ging onder de smartelijke ontdekking, dat de rechtmatige erfgenaam van de goederen, die hij in bezit had, niet alleen in leven, maar ook werkelijk de echtge- noot van Lanes dochter wasen ofschoon hij zich somwijlen overgaf aan de bedriegelijke hoop, dat het onzalige papier zou vernield zijn, daar hij anders niet kon begrijpen waarom men er niet mee voor den dag kwam, zoo was toch de bittere angst, dat het op den een of anderen tijd aan 't licht zou komen, steeds een doom in zijn slaap- kussen. De natuurlijke gevolgen van die onophou- delijke kwelling waren, dat hij niet alleen Tracy en zijne vrouw haatte, maar dat hij haar ook ter dege in het oog hield, zoodat hem niets ontging van al wat er met hen gebeurde. Hij zou niet alleen zeer blijde zijn geweest, indien hij hen uit het huis in de Thomasstraat had kunnen verjagen, ja, hij had wel gaarne gezien dat zij de stad verlieten, maar hij koesterde toch ook tevens eene onbestemde vrees, om zich openlijk met hen te bemoeien, zoodat het hem niet weinig genoegen deed, toen hij vernam dat Tracy met ziju regiment naar buiten 's lands zou vertrekken. Maar ook even zoo groot was zijne teleurstelling, toen hij hoorde dat Tracy losgekocht, en als een vrij man weder naar zijne vrouw was teruggekeerd. Alle Over den steun, dien de werkstakers van elders ondervinden, kan men een hoog en voornaam woord voerenmaar inderdaad heeft die heele steun weinig om het lijf, dat ondervinden de misleide werklieden maar al te goed. Intus- schen kunnen de werkstakers hun voordeel doen met de ervaring, waardoor het spreekwoord wordt bevestigd door schade wordt men wijs. Op den duur zullen ze leeren, het wijst te doen, niet het oor te leenen aan de socialistische aanvoerders. De veengravers zijn de Bildtkers voor, zij hebben de proef achter den rug en doen op een volgend jaar niet weer meebij hen hebben Domela en zijn gezanten hun crediet verspeeld. De hoofdman zelf maakt het bij de geestverwanten zelfs niet beter, vooral nu hij bij herhaalden drang weigerde om uit Zwitserland over te komen en de meeting te Heerenveen te leiden. Uit Merced (California) ontving de Haar- lemsche Ct. de volgende particuliere correspondentie, dd. 1 Aug. #Na regen komt zonneschijn", zegt een oua- Hollandsch spreekwoord. Dat echter na zonneschijn ook weder regen vftgt, daar denkt niet ieder aan. Wij kolonisten van Merced County hebben de waarheid hiervan de laatste dagen wel opgemerkt. In den beginne was alles goed en de compagnie zoowel als haar be- stuurders en directeuren ob zoo secuur. Bij som- migen verflauwde echter die groote ingenomenheid. Dat gejaagde heen en weder reizen naar San Francisco vertrouwde men niet en ook sommige handelingen wekten wantrouwen. In een woord men begon argwaau te krijgen. Een onzer, die een wissel te San Francisco aan de compagnie had gegeven om die voor hem te innen, werd telkens en telkens met allerhande praatjes en uitvluchten tevreden gesteld. Het lange wachten eindelijk moede, telegrafeerde hij, waarom het geld niet uitbetaald werd. Tot zijn groote verwondering kreeg hij echter per telegraaf antwoord, dat de wissel reeds betaald was. Dit was te veel. Hij maakte er dadelijk werk van en liet beslag leggen op de goederen en bezittiugen van de compagnie. Spoedig verbreidde zich de arme, dat de compagnie failliet was. Deze had nog dit van de compagnie te vorderen, gene had de eigendoms- bewijzen van zijn land nog niet ontvangen. Nu was het of iedereen het hoofd verloren had en onder het mottoHet is beter dat wij het doen dan een ander liepen verscheidenen onzer naar advocaten en legden beslag op de landen van hun mede-kolonisten, voor zooverre dezen nog geen eigendomsbewijzen hadden. Het was in een woord een algemeen #sauve qui pent". Toch heb ik de persoonlijke overtuiging, en ver- scheiden zijn van ditzelfde gevoelen, dat in een zaak, waar een man als onze landgenoot Nijgh een omstandigheden daarvan kwamen hem geregeld door zijn zaakwaarnemer ter oore, toen deze hem de driemaandelijksche huur uitbetaalde. En wat is hij thans voornemens? vroeg hij aan zijn zaakwaarnemer. Voor zoo veel ik weet, wil hij zich hier neder- zetten, antwoordde de zaakwaarnemer. Zij schijnen het goed te hebben in hun winkeltje en zij zijn niet vreemd aan het denkbeeld om het uit te breiden. Dit was geen zeer vroolijk nieuws voor Jonas, te meer daar het niet gemakkelijk was een middel te vinden om dit plan te verijdelen. Want gelijk de brave man terecht aanmerkte als hij daarover peinsdeIn dit verwenschte land kan men zoo'n kerel zoo gemakkelijk niet van kant krijgen. In de stad waarvan wij spreken, bevonden zich aan den havenkant verscheidene logementen en kroegen van geen zeer goeden naam die hoofdzakelijk werden bezocht door soldaten en matrozen, en in tijden van oorlog was het niets ongewoons, dat de waard in geheime verstandhouding stond met wervers van beroep. Dit werven werd in een tijd, waarin het land behoefte had aan soldaten en matrozen met weinig nauwgezetheid van geweten ten uitvoer gebracht, en een der beruchtste van die huizen onder den naam van Brittania bekend, werd gehouden door zekeren Gurney, die, naar men zeide, door goede en slechte middelen, reeds een mooi getal recruten voor de laud en zeemacht, had geleverd. TER \EIZEVS(HE (OIRAYT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1