Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2637. Zaterdag 23 Augustus 1890. 30e Jaargang. Binnenland. DE ZWARTE HltlEVENTASCll. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1-. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amenka 1,324- Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. Bit bind advertentien. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. lr»olitieli Overzicht. Neuzen. uitgever Vrtjdatavond versehljnt Dinsdag- Wii hebben in ons vorig overzicht gewag ge maakt van de scheuring der socialistische parti] in Duitschland. Be Temps schrijft: Het verdient de aandacht, dat de mannen tegen welke thans de aanvallen zijn gericht, met slechts de strijders zijn, die huune proeven hebben afgelegd in de volks- vergadermgen, in de pers, in de katners en zelfs in de gevangenissen van Hunne Majesteiten de koningen van Pruisen en van Satan, maar dat zij in het algemeen zich onderscheideu hebben in de scholen van het wetenschappelijke socialisme van een Lasalle, een Marx en een Engel, terwijl hunne tegenstanders, wier verleden met verdenking is verheven, het onvoldoende hunne wetenschap gaarne trachten goed te maken door de stelselmatige heftigheid van hunne redevoermgen en hunne handelingen. Bebel, Liebkuecht en Sing u.tgeworpen, en thans is de Chemmtzer atgevaar- digde Schippel, bij welken zich ook de Munchener Von Vollinar heeft aangeboden, de messias. Be ruzie van Eugeland met de Vereemgde Staten van Noord-Amerika over de robbe.,vangst in de Behringzee is nog met uit. Leu lijvig boekdeel, bevattende de diplomatieke brietwissehiig tusschen de beide Staten, is aan de leden van het Parlement rondgedeeld. Lord Salisbury protesteert met nadruk tegen den eisch van Amenka, de booten van Engelsche visschers te mogen verjagen en in beslag te mogen nemen. Hij iveigert stall de uitsluiteude junsdictie van Noord-Amerika in de Behringzee te erkennen. Engeland is bereid aan de Vereenigde Staten gehjke jurisdictie toe te kennen als het indertijd aan Ruslaud toegekend heeft. Stemt de regeering te Washington hierm niet met de Engelsche in, dan stelt de laatste voor de zaak door een scheidsrechter te doen beslissen. Het Engelsche Lagerhuis gaat nu ook op reces. De heeren schijnen naar de vacaiitie te verlangen en naar afdoening te streven. Een der laatste zittingen eindigde den volgenden morgeu te 7 uur. Merkwaardig is, dat er een conflict is ontstaan in den boezem der Iersche partij. Ben door de regeering inged.end wetsontwerp betreffende de spoorwegen in lerland werd door den heer Sexton met warmte verdedigd en door den heer Healy met niet minder warmte bestreden. V oor het oogenblik ligt hierm nog geen gevaar, zoolang Parnell de leiding in handen houdt, maar eene scheuring is niet onwaarschijnlijk wanneer Parnell zich terugtrekt, zooals velen beweren dat hij weldra zal doen, en een nieuwe leider voor de parti] moet worden aangewezen. De Eranscben zijn over de grensregeling in Afrika maar zoo matig tevreden. Zij meenen, dat John Bull hun wat te slim af geweest is en FEUIBBETON. op dat idee is men vooral gekomen, nadat de Engelsche premier in het Huis met zoovpel vol- doening sprak over het vergelijk met Erankrij betrekkelijk de verdeeling van Afrika. Over het deel der Sahara aan Erankrijk toegewezen sprak de Lord tegen de andere Lords zoo'n beetje railleerende; de eerste Lord sprak van lichte gronden aan den buurman toegewezen en de andere. Lords grinmk- ten de eerste Lord wilde kennelijk niet spreken over een stuk woestijn, een stuk woestijn zooals een stuk woestijn behoort te zijn. De eerste Bord en de andere Lords verkneukelen zich nu over het cresloten accoord en houden zich overtuigd, dat En geland aan't grootste eind trekt. En dat bespeuren de Eranschen ook. 't Staat lang niet gelijk, aeggen ze, Engeland's protectoraat over Zanzibar en het onze over Madagascarwij hadden op Madagascar wat men nu voorgeeft ons te hebben toegestaauterwijl Enge land voor zijn protectoraat onze toestemming noodig had; voorts dat gelijk recht der zendelingen, de Anglikaansche godsdienstleeraars op Madagascar hebben de Eranschen altijd zooveel kwaad gedaan als maar mogelijk was; dan die woestijn met onbereikbare oasen tegenover het aan Eugeland gekomen deel, waar dichtbevolkte, bloeiende en gemakkelijk te bereiken landen liggen als Sokotoe en Bornoe. De Eranschen keken wel wat op hun neus, te scheeler naar mate de sceptische Lord Salisbury zijn ingenomenheid over het traktaat liet blijken in het Hoogerhuis en wat veel zegt, naarmate de veeleischende Engelsche Niger-company zich meer tevreden betoonde. Wie John Bull een vlieg afvangt, moet slim zijn Een deel der Eransche vloot houdt zich gereed om naar de kust van Marokko te stevenen. _De Sultan is thans wel te gebruiken in zijn hachelijke positie, dat heeft Spanje ondervonden, want hij heeft spoedig op de voor Spanje bevredigendste wijze voldoening gegeven, zoodat de incidenten van Melilla en Agadis afgeloopen zijn. De Sultan ver- klaart het gebeurde te betreuren hij zal de Spaausche vlag salueeren de schuldigen straffen en eene schade- vergoeding betalen. In Spanje's hoofdstad hebben ook weer standjes plaats gehad door ontevredenen in de kwestie der accijnzen. Verscheideu gendarmes en manifestanteu zijn gekwetst. Nadat een aantal personen in hechteuis geuomen zijn, is de orde hersteld. Te Vlissingeu is eergister ochtend ten 8 ure 50 min. per extra-trein H. M. de Keizerin van Oosteurijk in streng incognito aangekomen. De Keizerin heeft daarna, vergezeld van den burgemeester van Vlissingen, een wandeling door de stad en op den Noordzee-boulevard gemaakt. Van andere zijde wordt nog uit Vlissingeu gemeld, dat de Keizerin met het jacht „Chazalie" hare groote zeereis zal maken. Dit jacht is, naar men verneemt, eigendom van den Deenschen Minister Ealbe, en was reeds Maandag namiddag in de haven te Vlissingen gekomen. De „Chazalie" is een groot jacht, ingericht om te zeilen en om te stoomenhet bezit drie masten die alien veel zeil kunnen dragen; de schoorsteen kan, indien niet van stoomkracht gebruikt wordt gemaakt, in elkaar worden geschoven. Het geheel ziet er zeer netjes uitop het dek bevindt zich een fraai salon. Het circus-Carrti, dat ter gelegeuheid van den IQden verjaardag van Prinses Wilhelmina op Het Loo eenige voorstellingen zal geven, is, naar het N. v. d. D. meldt, in aanbouw. Het circus zal door 500 gasvlammem worden verlicht. Lit vrees voor te geringen druk, wordt op last des Konings het buizennetder gasleiding gedeeltelijk vernieuwd en worden de nauwe buizen door wijdere vervangen. De kosten hiervan zullen ongeveer f 600 bedra- gen. Hoogstwaarschijnlijk zal Zondagmiddag op den verjaardag de eerste uitvoering voor de vorste- lijke personen en genoodigden gegeven worden. Vermoedelijk zal ook dienzelfden avond het vuurwerk voor het Paleis ontstoken worden. Men deelt aan het VI. Bl. v. A. mede, dat Keizer Wilhelm heeft te kennen gegeven, dat 't hem aangenaam zou zijn een bezoek te brengen aan onzen Koning en ons land. De Koning moet daarop geantwoord hebben, dat hoe aangenaam 't hem ook zou geweest zijn den Keizer te onl- vangen, zijn gezondheidstoestand niet van dien aard is om zich te verplaatsen. Misschien wisten de buitenlandsche bladen, naar aanleiding daarvan, te vertellen, dat de ge- zondheid des Konings in den laatsten tijd weder I achteruitgaande is. I De klacht, die volgens de Stand, door den minister van Binnenl. Zaken bij den officier vau justitie te 's-IIage is ingediend tegen Recht voor Allen, wegens een in dat blad opgenomen artikel, waarin Z. Exc. geweldpleging werd ten laste gelegd, zal, volgens het D. D., waarschijnlijk slaan op een drietal artikelen, dezer dagen in geuoemd blad verschenenonder den titel „Rustverstoorder Open brief aan Z. Exc. den minister van Binnen- landsche Zaken, den heer De Savornin Lohman." Daarin werd hennnerd aan hetgeen indertijd door Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman in de kerkelijke quaeste te Amsterdam in de Nieuwe kerk is verricht en aan het oordeel, daarover uit- gesproken door verschillende personen, o. a^ door den tegenwoordigen voorzitter der Tweede Kamer, Jhr. Mr. Beelaerts van Blokland. De wet van 9 Mei jl., betreffende het dragen van wapenen (zie Stbl. no. 81), brengt bij hare toepassing tal van belemmeringen mede. Zoo nu weer voor die plaatsen in ons land waar men van oudsher prijs— en koningsvogel placht te schieten op z. g. schuts- of schietboomen, die in de meeste plaatsen op publiek terrein zijn opgericht. Ieder der deelnemers aan zulk een schuttersfeest, zoowel als aan de oefeningen, die hieraan voorafgaau, moet thans voorzien zijn van een machtiging van den Commissaris des Konings tot het bij zich hebben van een wapen. In Limburg, Noord-Brabant en Gelderland zouden de Commissarissen des Konings wel haast een specialen ambtenaar mogen aanstellen voor het in orde brengen der te vragen vergunningen en het onderzoeken of de personen, die ze vragen werkelijk tot een schuttersgilde behooren. De heer T. J. Baron van Pallandt, lid van Gedep. Staten van Overijsel is, terwijl hij Dinsdag- namiddag op de eeudenjacht was, uit eene roeiboot gevalleu en in de rivier de Regge verdronken. De heer van Pallandt was sedert eene reeks van jaren als lid der Staten en als lid van het college van Gedeputeerden voor de belangen van Overijsel werkzaam. Hij werd in 1874 voor het hoofdkiesdistrict Ommen tot lid der Staten benoemd en in 1880 in het college van Gedeputeerden gekozen. Omtrent den uitslag van het onderzoek der Haagsche politie in zake het gefingeerde telegram, meldende de arrestatie van mevrouw Bulkley, meldt men nader, dat niet alleen bekend was dat een jongetje van omstreeks 10 jaren dit bericht had aangeboden, maar hoe ook dit ventje heette. De telegraaf beambte te Arnhem, die't bedoelde telegram in ontvangst nam, scheen reeds te hebben vermoed, dat er daarmee iets niet in den haak was en vroeg daarom Daam en woonplaats van den jongen, toen deze zp; j het van een op den Singel loopend heer te hebben ontvangen. Aan het opgegeven en gevonden adresJan Dijkman, Heijenoord, was evenwel geen jongetje te vinden. Blijkbaar, had de afzender zoozeer met sluw overleg gehandeld, dat hij zelfs dit kind een valschen, maar een bestaanden naam in den mond had gegeven, voor 'tgeval men hem mocht vragen, wie hij was. Men schrijft uit Sint Anna Parochie, dat de toestand in de gemeente Het Bildt steeds rustig is, doch er geen verandering in den staat van zaken komt. De boeren en de arbeiders blijven op hun stuk staan, geen van beide partijen wil iets van toegeven weten. Bij enkele der geboycotte boeren wordt met arbeiders van elders gewerkt, doch bij anderen ligt het graan en het vlas op het land te verrotten. Schade zullen deze boeren er echter niet door lijden, daar deze, ingevolge het met de landeigenaren onlangs gesloten contract door dezen worden vergoed. Een verhaal uit de papier en der hertogin van Nottingham. 11) Te gelijker tijd als de rijke en zich van zijn on- recht bewuste Jonas alle nachten op een bed lag, en alle dagen het brood der bitterheid at smaakte de arme en onbewuste erfgenaam eene veel hoogere mate van geluk. Hoe nader hi] bekend was geworden met het karakter van Marv, des te meer redenen vond hij, om zich zelf te verheugen over zijn keuze en zelfs had hij Lane liet gekregen. Want al de piiulijke vermoedeus, die hi] ten opzichte van Aldridges" dood en de brieventasch tegen hem had opgevat, werden ten eenenmale weersproken door de onmiskenbare armoede der famihe. W ant nadat zij het weinige gereede geld, dat Ephraim hun had geschonken, hadden uitgegeven, bezaten zij, naar alien schijn geene geheime hulpbronnen, waarmede zij die behoefte hadden kunnen weren. Mary's winkel begon in tusschen al meer en meer klanten te winueu en haar kleine winkelvoorraad groeide steeds aan, toen voor de eerste maal haar geluk werd verstoord. Het regiment waarbij T racy behoorde, moest naar elders vertrekken, en dit was in hunne tegenwoordige omstandigheden zoo goed als eene scheiding. Want al had zij er toe kunnen besluiten om den kleinen winkel, waarin zij al hun vermogen hadden gestoken, te verlaten, dan toch-zou het haar nog onmogelijk zijn geweest, haar altoos zwak- ken en zieken vader achter te laten. Niet alleen was al het geld dat Tracy bijeen had gespaard, om daar- mede zijn vrijheid te koopen, reeds uitgegeven, maar hoe goed het hun ook thans ging, zij hadden al de schulden die zij gemaakt hadden, om huisraad aan te schaffen, nog niet geheel afbetaald. Daarom zat er niets anders op dan zich naar de omstandig heden te schikken, hoe zwaar 't hun ook viel, en dit viel hun te zwaarder, daar zij niet wisten hoe lang het nog zou duren, eer zij de som hadden bespaard die vereischt werd om Tracy los te koopen. Dok Lane was zeer aangedaan en wilde zich van zijn schoonzoon niet scheiden. Hoe sprak hijis het maar om twintig pond te doen en als hij dan de tranen zijner dochter zag, placht hij dikwerf uit te roepen O, Mary, als lk bedenk dat het met twintig pond gedaan ware En meer dan eenmaal zeide hij dat Tracy niet moest gaan dat hij besloten had dat hij niet zou gaan en dan smeekte hij Mary, dat zij hare tranen zou droogen, hij zou er wel een einde aan maken. Maar desniettemin kwam het bevel om op te marcheereii. Op zekereu morgen vroeg marcheerde het regiment onder het speleu van een vroolijk deuntje^ door de Thomasstraat, waar Mary treung en verslagen voor het venster van haar winkel stond, terwijl de oogen van den jongen echtgenoot zoo lang naar het oude huis gericht waren, dat hij het niet meer kon zien. Dat was wel een treurige dag in hun leven en daarop volgden nog vele treu rige dagen. Slechts nu en dan kreeg zij tijding van Tracy want te dien tijde was dat zeer moeiehjk, en weldra zou zij moeder worden. Het eenige genoegen, waaraan Mary zich thans overgaf, was liet bij elkander hoopen van geld. Hoe ijverig betoonde zij zich daarinHoe telde zij s avonds hare winst van den dag over en nog eens over Hoe spaarde zijHoeveel zelfverloochening legde zij aan den dag! O, kon zij eens twintig pond bij elkaar brengen om haar man vrij te maken en hem weder in haar armen terug te voeren Zoo vervlogen er twee jaren hare oiAstandigheden verbeterden maar nog altoos was het doel, dat haar zoo na aan 't hart lag, nog niet bereikt, toen er plotseling een brief kwam van Tracy, die haar berichtte, dat zijn regiment naar buiten 's lands moest vertrekken en dat, aangezien hij geen verlot meer kou krijgeu, hij haar niet meer zou kunnen zien, indien zij niet bij hem kwam. Wat stond I haar nu te doen Als zij ging, kon zij al wat zij I had bespaard, op reis verteeren, en de hoop van haar man te kunnen vrij koopen, zou weder tot in het onzekere uitgesteld zijn. Bovendien, wie zou intusschen haar vader verzorgen en op den winkel passen? Haar vader kon wellicht verkwij- nen, uit gemis aan goede verpleging en haar winkel zou verloopen. Maar lag het in haar macht dit ongeluk af te wenden? Wellicht kon haar man niet terugkeerenmogelijk zagen zij elkander nooit weder en wat had hij zich dan te verwijtenDaar- enboven, Tracy had het kind nog niet gezien, en dit besliste liier alles. Op alle gevaar af moest zij vertrekken, en toen zij dit besluit had genomen vatte zij het voornemen op om den winkel te sluiten en een meisje te huren, dat haar vader moest bedieuen. Nadat zij deze maatregelen had genomen, begaf zij zich met haar klein kind op den arm op de lange reis. Ten tijde, waarin ons verhaal voorviel, was een reiziger niet alleen onderworpen aan groote onaan- cenaamheden, maar de middelen vau vervoer waren toen ook zeer duur. Mary bereikte eindelijk de plaats harer bestemming, en in de vreugde des wederziens van haar gade, vergat zij alle moeielijk- heden en wederwaardigheden, die zij had aoorgestaan tot de noodzakelijkheid haar drong om afscheid van hem te nemen. Zij mocht wel vreezen dat de klanten van haar winkel zouden wegblijven, en hoe zou zij dan de volgende huur kunnen betalen Het jonge paar zeide elkaar vaarwel onder vele zuchten en tranen en Mary ving de terugreis weer aan. Eu te gelijkertijd gevoelde de arme Tracy zich zoo ongelukkig en ter neer gedrukt, dat dikwerf het onbestemde denkbeeld van te deser- teeren hem door het hoofd maalde, ofschoon, in die dagen een deserteur werd doodgeschoteu. Maar MCHE COURAST.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1