Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2636. Woensdag 20 Augustus 1890. 30e Jaargang. Binnenland. DE ZWAIITE BU1EVENTASC1I. feuilleton. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij afle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEETENTlilN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dit blad versetaijnt Dimdar- en Vrljdasavond bl] den nltjever P. J. V A N BE S A N D E te Ter Nenzen. folitieli Overzicht. Zondag is Keizer Wilhelm des middags te Reval aangekomen. Het Russische eskader loste saluut- schoten. Aan den steiger werd de Keizer begroet door grootvorst Wladimir, den ambassadeur bchwei- nitz de heeren Pourtales Villaume en de leden der Duitsche kolonie te Reval. De eerewacht was geleverd door het Wijborgsche en het Petersburgsche grenadier regement. De gebouwen van de haven en het station waren prachtig versierd. De be- volking. die talrijk was verschenen, juichte den Keizer toe. Ten '2 u. 45 m. werd de reis voortgezet in den Keizerlijken trein. Maandag is Z. K. H. en Pnns Hendnk, Capnvi en gevolg des avonds ten 8} uur te Narva aange komen. Aan het station werden zij ontvangen door den Czaar, den troonopvolger, de grootvorsten en een groot gevolg. Zij reden naar de villa Polewzew, waar de Russische Keizenn de gasten be»roette. Daarna had het diner plaats en later een vuurwerk bij den waterval. De vorsten werden luide toegejuicht. De Dnitsche socialisten zijn slecht tevreden over het centrum, dat, door te stemmen voor de mi i- taire wetten, feitelijk toegetreden is tot de Kartell partii. Zij hebben Windthorst den oorlog verklaard. Men meent, dat Windthorst het met de regeenng op een akkoordje heeft gegooid, op de ™anier /voor wat, hoort wat." Nu, dat spel wordt in de politiek wel meer gespeeld In den Rijksdag zal de kleine man tegen Liebknecht c. s. het harnas moeten aantrekken hij heeft hun de handschoenen toegeworpen. Wie kaatst, moet den bal verwachten. De hoofdmannen raken met een deel van hun gevolg in dik weer. Op eene socialistische ver gadering te Berlijn werden de tegenwoordige aan- voerders voor dwingelanden uitgescholden. Bebel c. s. zullen ook wel eens denken V an zijn vrienden moet men 't hebben. De Bulgaarsche Ministers Stamboelolt, bchitlkotl en Tontscheff zijn naar Widdin vertrokken, teneinde daar vorst Ferdinand te ontmoeten, die er den verjaardag van zijn regeeriug wil vieren. Van Widdin gaat de vorst naar het kamp bij Koela om de troepen te inspecteeren en dan naar Sofia. Ferdinand heeft daar nog al met een vreemd volkje te doen. Ziehier. Toen de Oostenrijk-Hongaarsche diplomatieke agent met zijn Duitschen ambtgeuoot dezer dagen in de omstreken van Sofia wandelde, geraakte een molen, dien de beide heeren voorbij- gegaan waren, in brand. De boeren beschuldigden hen den brand veroorzaakt te hebben met hun cigaretten. De beide diplomaten werden omringd en mishandeld. Ten slotte wisten zij met moeite te vluchten, waarna zij zich naar Sofia begaven. De president van den raad heeft hun onmiddellijk zijn ontschuldiging geboden en beloofd,deschuldigen streng te zullen straffen. Dus geen conflict, gelukkig In Denemarken heerscht nog altijd het zelfde leventje, Estrupp en het Landthing contra het Folkething. De Minister van justitie heeft bevel gegeven, om tegen den leider der oppositie, Berg, eene instructie te openen, wegens uitla- tingen op een volksvergadering in Jutland op dennota bene op den 16 Juni 1885. Den vorigen dag was in Holsterbro een vergade- ring geweest, waarin Berg gelast had den politie beambte er uit te smijten, waarvoor Berg 6 maanden opsluiting kreeg. Nu wordt hij door zijn tegen- standers beschuldigd, dat hij op gemelden datum te Rindsholm zou gezegd hebben, dat men de politie, als ze tegenwoordig was, van de tribune moest gooien. De regeering haalt hier wel een oude koe uit de sloot Uit Chili bericht men, dat emigratie naar dat land voorshands wordt afgeradenmen wil den boedel daar eerst wat opknappen, dat is, men wil eenige stokebranden voor goed onder de knie zetten. In de andere staten van noord tot zuid en van oost tot west is thans schijnbare rust. Het volk is er als de vulkanische grond waarop het woont. In Midden—Amerika wordt nog altijd door gevochten en 't is zeer mogelijk dat al de vijf republiekjes mekaar in 't haar vliegen. Volgens een depeche uit San Salvador kan weldra een oorlog tusschen Honduras en San Salvador te gemoet worden gezien. In Noord—Amerika verontrusten de werkstakerijen den toestand gedurig. Van datpaardenmiddel zullen de onderuemers hun bekomst haast krijgen, meent men. De werklieden bij den New—York Central Railway, door de ,/Ridders van den arbeid aangezet, hebben den slag moeten verliezen. De bevelen van de laatsten worden niet meer algemeen uitgevoerd en het mislukken van de laatste werkstaking is voor de Ridders een slag, die hun bloed wel wat zal afkoelen. Het spoorwegverkeer is nagenoeg geheel hersteld. Een bij het Departement van Kolonieu ont vangen telegram van den Gouverneur-generaal van^Ned.-Indie, bevat omtrent de expeditie op het eiland Flores (residentie Timor en ouderhoorigheden) het volgende bericht Ofschoon de hoofdman van het verzet zich overgaf, ontmoette de expeditie bij het verder indriugen in het binnenland van Flores veel tegen- stand en terrein-bezwaren en een bevolking, die vijandig was. De streek, waar vermoed werd, dat de tin° aanwezig zou zijn, was nog niet bereikt. Tot dusver geen verliezen van Europeanen, behalve dat op 6 dezer, bij een aanval op een onzer transporten, gesneuveld is de 2de luit. der inf. A. Een verhaal uit de papier en der hertogin van Nottingham. 1Q) Terwijl de arme Ephraim rustig in zijn doodkist boven sliep, zat de heer Jonas, wien alle mogelijke twijfelingen aangaande het vermiste testament door het hoofd gingen, in koortsachtigen angst in de woonkamer beneden. Elke schrede, die hij op straat hoorde, deed hem ontroeren. Als er aan de schel werd getrokken, ging het hem door merg en been, en ofschoon hij vurig verlaugde naar den heer Halland, den zaakwaarnemer van zijn oom, die geheel voor zijn belang was gewonnen, had hij nochtans den moed niet, om naar hem toe te gaan, of om hem te zenden, omdat hij daardoor het hem dreigend ongeval vreesde te bespoedigen. De tijd vervloogde dag der ter aarde bestelling kwam en ging voorbijhet testament werd voor- gelezen, en de heer Jonas trad als eenige onbetwiste erfgenaam op van het vermogen van den heer Ephraim Aldridge. Hoe zacht en voorspoedig ook voor hem de stroom der gebeurtenissen voorwaarts gleed, voelde hij zich toch alles behalve gelukkig. Toch toen er drie maanden waren verstrekeu, begon hij vrijer adem te halen en zich te streelen J. Diemont. De gezoadheidstoestand der troepen was gunstig. Van Edi wordt aan de Java-Bode onder dagteekening van 28 Juni het volgende geschreven Sinds de laatste gevechten op den 21 j.l. schijnt Edi geheel van vijanden gezuiverd te zijn. Nergens ziet men meer in het gebergte de Atjehsche vlag wapperen, en des nachts wordt geen enkel schot meer gelost. De kwaadwilligen hebben het gevoeld, dat de compagnie hare tactiek van blindelijks stormen heeft laten varen bij het zien van de zeer sterke stellingen, die de vijand innam. De heuvels, waarop deze zich tot nog toe genesteld had, waren zoo steil en begroeid, dat de infanterie er met moeite en verspreid tegenop moest klauteren. De manschappen kwamen dan geheel buiten adem boven, en dus geheel ouver- mogend om nog een stormloop te doen. Den vijand door geweervuur te verjagen ging ook niet, daar hij zich te veel had gedekt. Er schoot dug niets anders over dan met kwistige hand van artillerievuur gebruik te maken. Dit nu is geschied; er is zulk een groot aantal projectielen verschoten als tot nu bij zulk een kortstondige expeditie wel nooit het geval is geweest, en met het resultaat, dat wij een ongekend gering aantal dooden en gewonden hebben bekomeD. Als men nagaat, dat in deze expeditie tot nu toe pi. m. 250 dooden aan de zijde der Edineezen zijn gevallen, terwijl wij slechts 2 dooden bebben be- komen, dan kan men begrijpen, dat aan onze zijde alles in het werk is gesteld om van onze betere bewapening en tactiek het grootst mogelijk profijt te trekkeu. Jammer dat ten gevolge van cholera en buikziektenvoornamelijk opgedaan bij den afmattenden tocht naar Bagoh, reeds elf militairen ons zijn outvallen. Gelukkig zijn deze ziekten thans geweken. Den 30 dezer gaat de Java-colonne er nog eens op uit. De tocht zal met tongkans plaats hebben. Vermoedelijk is Perlak het object. Dit wordt echter nog wel een beetje geheim gehouden, en met reden. Alles zal bij dezen tocht in het werk worden ge steld om den troep frisch en gezond en niet ver- moeid voor 's vijands stellingen te brengen, dezen daar een goed pak slaag te geven en dan onverwijld terug te keeren. Indien dit goed slaagt, kan den 2 Juli de geheele expeditie als geeindigd worden beschouwd, en keert de Java-colonne vermoedelijk den 8 Juli naar Java terug. Zondag is nabij Heerenveen de vergadering gehouden, welke door het Friesche comite van de vereeniging van Alg. Kies- en Stemrecht is uitge- schreven ten gunste van het doel, waarnaar deze vereeniging streeft. Een terrein daarvoor was door P. H. de Vries, beschikbaar gesteld. Op dat terrein, een weiland, waren twaalf tenten opgericht, die ieder 200 personen konden bevatten. In die met de hoop, dat zijne vrees ijdel was geweest. Zijns ooms eigendommen waren thans de zijne, hij was een rijk man, en nu gevoelde hij zich voor het eerst opgeruimd genoeg gestemd, om naar zijne zaken om te zien, en zijne goederen te gaan bezichtigen. Een belangrijk deel daarvan bestond in huizen, die zijn oom onder gunstige voorwaarden had gekochten daar eenige er van in waarde gestegen waren, terwijl wederom andere uit gebrek aan 't noodige onderhoud in prijs gedaald waren, stelde hij iemand aan, die den toestand dier ge bouwen moest onderzoeken en hem daarvan bericht moest geven. Onder anderen, sprak Jonas bij die gelegenheid, bezit ik nog een huis in deThomas- straat. Mijn oom heeft aan een zijner vroegere klerken vergund zonder huur te wonen, maar hij moet er thans uit. Ik heb hem reeds voor drie maanden gezegd, dat zij moesten verhuizen, doch zij schijuen zich daaraan niet testoren. Jaaghen er uit, hebt ge 'tgehoord? En laat dan het huis eens frisch schoonmaken en luchten, dan zullen we 't verhuren aan een ander. Nadat de heer Jonas deze zaak tot zijne te- vredenheid in orde had gebracht, besloot hij, terwijl ook zijn eigen huis werd vernieuwd, een reisje naar Louden te doen, en daarbij de zoetheid te smaken van als een rijk man voor zijne familie te verschijnen. En zoo zeer verlustigde hij zich daar in het gevoel van zijnrijkdom en onafhaukelijk- heid, dat er bijna vier maanden waren verstrekeu, tenten en ook op enkele plaatsen daarbuiten waren gelegenheden om ververschingen (geen sterken drank) te verkrijgen. De groote feesttent stond midden op het land, getooid met roode en witte vlaggen, de 65 vaan- dels van de verschillende afdeelingen van Alg. Kies- en Stemrecht, van den soc. democratisc'nen bond en van werkliedeuvereenigingen. Men schat het aantal deelnemers uit de verschillende deelen des lands op 12,000; van andere zijde meldt men zelfs het cijfer van 20,000. Uit Amsterdam had een extra-trein een duizendtal betoogers, die zelfs een fanfarekorps hadden medegebracht, aangevoerd. Uit Leeuwarden waren twee goedkoope treinen naar Heerenveen gestoomd. Om half acht des morgens vertrok er een met de meetinggangers uit Leeuwarden en omstreken, om half tien een met de ,/Bildtkers" en inwoners van andere gemeenten. Ruim 2400 personen werden door die treinen, die 's avonds om half acht en om half tien terug- keerden, aangebracht. Verder maakten nog velen gebruik van de gewone treinen en van stoombooten, zoodat men berekent, dat Leeuwarden en omstreken een 3000 betoogers geleverd heeft. UitGroningen en Zwolle waren velen overgekomen, terwijl ook tal van andere gemeenten vertegenwoordigd waren. De meeting is in goede orde afgeloopen. Dat dit het geval zou zijn, werd trouwens verwacht. Jhr. Mr. F. H. van Beyma thoe Kingma, burgemeester van iEngwirden, binnen welke geineente het terrein der meeting lag, had dan ook versterking der politie met hulp van elders niet noodig geacht. Hij woonde echter wel de vergadering bij. Als sprekers traden op de heerendr. Vitus Bruinsma van Leeuwarden, A. Rauwerda van Stiens, Tj. Stienstra van Drachten, G. L. v. d. Zwaag van Gorredijk, A. van Emmenes van's Gravenhage, J. A. Fortuyn van Amsterdam, W. P. G. van Helsdingen van Rotterdam, R. van Zinderen Bakker van Kortezwaag, v. d. Veer van Sneek en mej. Drucker van Amsterdam. De heer Domela Nieuwenhuis, die op het oogeu- blik buitenslands vertoeft, was niet op de meeting verschenen. Wel had het comite hem nog per telegram uitgenoodigd om een spreekbeurt te ver- vullen, doch aan die uitnoodiging had hij geen gevolg gegeven Nadat de verschillende sprekers het woord gevoerd hadden, ging de menigte onder het zingen van ffVrijheids-" en andere liederen uiteen en keerde in goede orde huiswaarts. In den stand der werkstaking te Bildt zijn de volgende veranderingen gekomen. Woensdag gelukte het een der ,/onwillige" boeren uit den Westhoek 9 man uit het dorp Tjummarum te bekomen, die met zijn 10 vaste werklieden, welke aan den arbeid waren gebleven, zouden gaan koolzaad dorschen. Toen het echter zoover was, eer hij zijn opzichter naar zijne zaken vroeg. Hebt gij, sprak hij, nadat zij met elkander de belangrijkste punten hadden doorloopen, hebt gij een anderen huurder voor het huis in de Thotnas- straat gevonden P Hebt gij nog veel moeite gehad om van de Lanes af te komen? Zij wonen er nog in, autwoordde de opzichter. De man, die het huis heeft gehuurd, is getrouwd met de dochter van Lane. Wat is die man, vroeg Jonas. Hij is in dienst bij een officier een soldaat van het regiment, dat in de citadel ligt. Ha, wacht eens even, hernam Jonas, dien mensch heb ik meer gezien. 't Is een jonge kuaap die er nog al niet kwaad uitziet, niet waar Maar hoe staat het met de huur? Hij zegt dat hij geld heeft overgespaard en heeft het thans aangelegd in een winkel. Ik was echter voorzichtig genoeg, om raij voor het eerste vieren- deel jaars schadeloos te stellen. Hier is de kwitantie. Dat is zeer goed, sprak Jonas, die in eene zeer goede luim geraakte, want het geluk scheen zich nu geheel naar zijne zijde te keeren. Hoe, voer hij voort, terwijl hij plotseling van kleur veranderde toen zijn oog op de kwitantie viel, hoe, Tracy Walkingham Een vreemde naam voor een gemeen soldaat, nietwaar? vroeg de opzichter. Tracy Walkinghamherhaalde Jonas. Hoe komt die in kennis met de Lanes? Waar is hij ergens? Ik weet niets van hem, dan dat hij in de kazerne woont autwoordde de opzichter. Maar ik kan wel navraag doen en zijn afkomst en levensloop uitvorschen als dit noodig is. Neen, neen, autwoordde Jonas snel, laat dat maar blijven. Als dat noodig zijn mocht, dan zal ik dat zelf wel doen. Maar het beteekent ook nietsdie naam kwam mij alleen in de gedachte, omdat iemand die juist zoo heet als hij, aan mijn oom eenig geld schuldig is. Ik geloof intussohen niet, dat het dezelfde persoon zal zijn. Maar, om terug te komen op iets van meer belang, zeg mij eens wat gij hebt aangevangen met de huizen iu Water Lane? Nadat Jonas op die wijze het gesprek op een ander punt had overgebracht, werd de huurder met den verontrustenden naam niet verder ge- noemd. Doch zoo waar als het is, dat van hetgeen waarvan het hart vol is, de mond overvloeit, even zoo waar is het ook, dat meerendeels datgene wat de ziel het meest beroert, het verst verwijderd is van de lippen, en dit was bij heer Jonas inzon- derheid het gevalwant gedurende het volgende half uur, waarin hij aandachtig scheen teluistereu naar de berichten en voorstellen van zijn opzichter, brandde de naam Tracy Walkingham als met vlammende letters in zijn hoofd. Tracy Walkinghamriep hij, zoodra de opzichter was vertrokken en hij den sleutel in het slot had TER EASP'HE <01 RUT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1