Gemengde berichten. Telegrafische berichten. medewerken, mag toch niet over bet hoofd worden gezien, dat aldaar een goede politic een eerste vereischte is, zal de nieuwe nederzettiug niet spoedig in een rooverhol herschapen zijn. In het Lampermeische even buiten linie, heeft de vijand nu een benting opgeworpen, bewapend met een vuurmond, waaruit op de onzen geschoten wordt. Ten einde dat veldwerk te vernielen, zijn thans naar Lampermei gezonden een houwitser en een mortier van twintig centimeter met het noodige bedieningspersoneel. De Javaansehe fuselier Sidin die ongeveer twee jaren geleden, met medeneming van zijn geweer, uit de benting Landjamoe deserteerde, is op last van het beruchte bendehoofd Toekoe Oemar om het leven gebracht omdat hij een hoofdversierse van diens heldhaftige echtgenoote ontvreemd en in de IX Moekims verkocht heeft. Ook heeft dat Atjehsche hoofd doen ombrengen Iman Bantam, het hoofd van Lepong, zoomede diens zoon en volgelingen, en zulks omdat zij zich aan willekeurige handeliugen en verzet tegen hem hebben schuldig gemaakt. Toekoe Oemar heerscht thans als onbeperkt gebieder ter Westkust, en de radjas aldaar zijn niet tegen hem opge- wassen. De hoofdpanghoeloe van Kotta-Kadja, die met vredesvoorwaarden naar Kemela gezonden werd, mocht de residentie van den pretendent sultan Toeankoe Daoed niet bereiken. Toeankoe Machmoed, oom van dien sultan, hield hem te Gighienh aan en belette hem, zijn zending te volbrengen Ten opzichte van de gevechten te Edi vallen de volgende bijzonderheden te vermelden De eerste luitenant bij de cavalerie Posno maakte op zekeren dag met twaalf eavaleristen een excursie en stuitte al spoedig op een Atjehsche benting, welke hij al dadelijk onder vuur nam. Toeu de vijand zich niet spoedig genoeg naar den zin van dien officier verkoos over te geven, beklom hij, vergezeld door korporaal Senser, de vijandelijke sterkte, deed, daarin gekomen, menig Atjeher de scherpte van zijn zwaard ondervinden en nam vier hunner gevangen, waarna hij een vlaggetje op den berg plantte ten teeken voor den colonne-comman dant, dat de benting was genomen. Vervolgens nam hij nog vier andere Atjehsche bentings stormen- derhand in. Op een anderen dag ging genoemde officier andermaal met twaalf onderhebbenden uit en be- kwam aan den kali-kant gekomen, al spoedig vuur uit de pepertuinen. Het bruggetje, hetwelk beide rivieroevers aan elkander verbond, was door den vijand vernield, ten gevolge waarvan hij met de vechtersbazen niet nader kon kennis maken. In deze omstandigheden beproefde een korporaal-cava- lerist met zijn ros het riviertje over te springen. De sprong was echter te kort en paard eu ruiter vielen in het water. Terwijl deze waaghals den anderen oever trachtte te bereiken, begaven eenige Atjehers zich te water om hun slag te slaan. Een hunner zou den korporaal juist een kogel door het lichaam jagen, toen deze met zijn sabel hem een arm afsloeg, ten gevolge waarvan het vuurwapen in het water viel en de schutter afgemaakt werd. De andere Atjehers kozen hierop de vluchtaan een oversteken van het riviertje kon wegens zijn d'epte niet worden gedacht. Tijdens de onzen de Atjehsche heuvelbenting Boekit Panas (Edi) met dertig man bezet hielden, poogden geheele benden Atjehers haar te hernemen. De belegerden lieten den vijand tot op honderdvijftig pas naderen en lieten daarop hunne beide vuur- monden het woord voeren. Reeds spoedig daarop leden de aanvallers zulk een gevoelig verlies, dat van een bestorming moesten afzien. Dit succes is in de eerste plaats toe te schrijven aan de wel- ingerichte schoten onder commando van den adjudant- onderofficier, dienstdoend officier Hofman. Met de belegerden zou het anders slecht er hebben uitge- zien, in aanmerking genomen hun geringe sterkte om hem te kunnen spreken, voegde hij er bij, toen zij de kamer verliet. Ten elf uur kwamen de lijkbezorgers om het lijk te halen, en eenige oogenblikken daarna ver- scheen Tracy. Ik wilde u alleen maar zeggen, sprak hij, dat ik gisteren avond uwe boodschap aan den heer Aldridge heb gedaanhij beloofde dat hij terstond hier zou komen. Hij is ook hier geweest, antwoordde Mary. Wees zoo goed eu kom een oogenblik binnen. Het spijt mij, dat mijn vader nog niet beneden is. Hij is vandaag in 't geheel niet wel. Dat is geen wonder meende Tracy, en zijne ge- dachten vielen weder op de zwarte brieventasch. De heer Jonas, hernam Mary, scheen zeer be- zorgd te zijn geweest om zekere papieren, die zijn oom bij zich moet gehad hebben. Maar ik heb niets gevonden dan deze banknoot van vijf pond en misschien wilt gij nog wel eens de goedheid hebben naar den heer Jonas te gaan en hem die over breugen. Met genoegen antwoordde Tracy, die,suelbedacht hoe die boodschap hem aanleiding gaf om nog eens terug te komen. Hij ging heeu, maar een goed deel verliefder dan hij gekomen was. Hm bromde Jonas, toen hij de banknoot aannam, die Tracy hem brachten gij hebt geene andere papieren gevonden? Neen Mijnheer, was Tracy'santwoord. Juffrouw Lane zegt, dat als hij geene papieren in zijn zak had, hij ook geene papieren bij zich kan gehad hebben. Dat is toch zeer zonderling, sprak Jonas in en de zwakheid der benting, welke slechts met zand stormvrij was gemaakt. TER NEUZEiV, 15 Augustus 1890. 't Zou heden naar alle gedachten een vreeselijke dag wezen voor de geschubde bewoners van den oostelijken kanaalarm langs de Heerengracht alhier. Nu toch zou de buitengewone interuationale wed- strijd van „het visschen met de lijn" of anders gezegd de geannonceerde heugel-wedstrijd plaats hebben. Een groote slachting was te wachten. Als men weet dat op Zon- en feestdagen tal van Belgische visschers zich kosten en moeiten getroosten om alhier eenige brasempjes machtig te worden, moet men erkennen dat de commissie van den //wedstrijd" op dezen dag, reden te over had om op groote deelneming te rekenen. Helaas't Weer was den visschen gunstig. Toen om drie ure een geweerschot het oogenblik aangaf, waarop de kampioeneu begonnen, waarr schuwden zware, nijdige regendruppels de water- bewoners voor de „nevenbedoelingen" van de mannen met den stok in de hand daar boveu. En deze waren slechts zeven in getal. Maar toch had een jeugdige liefhebber er spoedig een te pakken. Een schot knalde als bewijs, dat de eerste visch en hiermede de eerste prijs binnen was. De gelukkige winner was de 14jarige R. Vermast alhier. Niettegenstaande het aanhoudend regenen, meende de commissie den strijd te moeten doorzetten. De uitslag van de tweede afdeeling was dat R. Vermast en P. Verheijke de meeste visschjes hadden verschalkt en wel ieder 4. Na „hervissching" viel de prijs aan Verheijke ten deel. Door de weinige deelneming kon voor de derde afdeeling geen prijs gegeven worden. Het weder begon nu een weinig te beteren, waarom door de commissie nog een wedstrijd werd gegeven, waarvan de uitslag was dat de eerste visch gevangen werd door R. Vermast en de meeste, zijnde twee, eveneens door dien jeugdigen hengelaar. 't Is inderdaad jammer dat het ongunstige weer dit feestje zoo tegenwerkte. Door den heer A. Weisfelt, onderwijzer alhier, is gisteren te 's Hage met gunstig gevolg examen afgelegd in de Eransche taal 1. o. Bij resolutie van Zijne Excellence den Minister van Financien is met ingang van 1 September 1890 a. opgeheven het deurwaarders-district Hulst; b. ingesteld een deurwaarders-district Ter Neuzen voor de gemeenten van de kantoren der directe belastingen te Ter Neuzen, Axel en Hulst c. benoemd tot deurwaarder der directe belas tingen te Ter Neuzen L. F. van Tetterode, thans deurwaarder te Hulst, residentie Ter Neuzen d. benoemd tot kommies-deurwaarder P. M. A. van den Brandt te Walsoorden, voor de gemeenten Hontenisse, Hengstdijk en Ossenisse e. benoemd tot kommies-deurwaarder A. S. A. Meij te Rapenburg, voor de gemeenten Stoppeldijk en Boschkapelle. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen ingekomen om aldaar te lossen of te laden Januari. 48 Februari. 37 Maart. 51 April. Mei. 13 36 Juni. 43 Juli. 43 24 s., 12 k., 4 r.ij., 4 m., 2m, 1 ij., 1 1. 14 s., 11 r. ij., 8 k., 2 m., 1 p., 11. 20 r.ij., 14 s., 6 m., 5 k., 3 h., 2 ml., 1 w. 8 s., 3 k., 1 ij., 1 1. 10 s., 9 h., 5 w., 4 m., 3 r.ij., 2 k., 1 ij., 1 st., 1 1. 14 s., 12 m., 10 r.ij., 3 k., 1 ml., 1 h., 11. 1 r.ij. en m. 14 s., 12 m., 8 h., 106576 79029 114598 16310 50367 100213 r.ij., 3 k. 101264 271 568357 Uitgevaren zijnin Januari 38, Febrnari 35, Maart 24, April 20, Mei 29, Juni 39 enJuli34 zeeschepen. Aan het Hope-college te Holland in Michigan (Noord-Amerika) is de graad van doctor in de Godgeleerdheid toegekend aan den eerwaarden heer zich zelven, terwijl hij den loop zijner eigene gedachten volgde. Wilt gij de goedheid hebben mij eene kwitantie te geven voor de banknoot, vroeg Tracy. Mijn naam is Tracy Neen, het is zoo goed, antwoordde Jonas. Ik zal er zelf maar eens heen gaan en zeggen, dat ik de banknoot van u ontvangen heb. Ik heb groote haast, en te gelijk nam hij zijn hoed van een kapstok in den gang. Tracy verwijderde zich daarop, zonder verder er op aan te dringen. (Wordt vervolgd). E. C. Oggel. Hij is als doctor de vierde der theologen, die hunne opleiding aan Hope-college hebben genoten. 's Graveuhage, 15 Aug. Heden had alhier de aanbesteding plaats van het onderhouden en her- stellen van het Rijks Post- en Telegraafgebouw te 1'er Neuzen, van den dag der kennisgeving van de goedkeuring der aanbesteding tot en met 31 December 1892. De minste inschrijver hiervoor was de heer J. Scheele Dz., te Ter Neuzen, voor /717. De raming bedroeg f 890. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zittting van 15 Aug. de volgende vonnissen uitgesproken 1°. J. d. S., oud 20 j., 2°. E. v. D., oud 18 j., 3°. C. v. D., oud 21 j., alien boerenkneehts te Boschkapelle, zijn wegens mishandeling veroord. ieder tot 7 dagen gevangenisstraf. J. F. v. I., oud 30 j., schipper te Graauw, is wegens mishandeling, wederspannigheia en beleedi- ging van een ambtenaar veroord. tot 1 maanc gevang. 1°. P. M., oud 20 j., 2°. A. d. B., oud 20 j., beiden schippersknechts te Ter Neuzen, zijn wegens het versperreu van een openbaren landweg waardoor gevaar voor de veiligheid van het verkeer te duchten is, veroord. ieder tot zes weken gevang. P. J. K., oud 52 j., herbergier te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot 7 dagen gevang. A. T. B., oud 37 j., timmerman te Zuiddorpe, is wegens overtreding der drankwet en weder- spannigheid veroord. tot eene hechtenis van 8 dagen en eene gevang. van 7 dagen. Uit Het Bildt (Friesland) wordt aan de N. R. Gt. gemeld Uit goede bron vernemen wij, dat de landeigenaren in overleg met de zes boeren onder de St. Jacobi parochi, waar de werkstaking is uitgebroken, besloten hebben, dat de werkstakende arbeiders zelfs niet een schoof in de schuren zullen brengen De vruchten van 800 pondemaat of ongeveer 300 hektaren moeten dan maar ongeoogst blijven. Reeds is eene commissie benoemd, om de waarde der vruchten te schatten. De schade, op deze wijze te lijden, zal dan aan de boeren vergoed worden. De provincie Friesland wordt gedurende de laatste weken bezocht door vijf jonge Amerikaansche dames, aan boord van een Engelsch jacht. Het is haar hoofdzakelijk te doen om Friesche typen zoo getrouw mogelijk op het doek te brengen van daar dan ook, dat zij den geheelen dag aan het ontwerpen en schetsen van teekeningen wijden. In de vorige week vertoefde het gezelschap op het even schilderachtige als druk bezochte Bergumer- meer in de gemeeute Tjietjerksteradeel. Zij zullen nog Leeuwarden, Harlingen en Sneek bezichtigeu, en daarna de provincie Groningen bezoeken. Vrijdag gaf de weide tusschen Horn en Weert een ongewoon schouwspel te zien. De groote vergadering van ooievaars scheen daar gehouden te worden. Meer dan 150 laugbeenen waren er tegenwoordig grootvaders en grootmoeders, weduwen, schoon- mama's, papa's en jeugdige snaken, alles was er bij. 't Ging er deftig toe. Zij sloegen een grooten kring en midden in stood de raad der ouden naar het scheen en zij schetterden en kwetterden. Na veel deliberate gaf een der langbeenen het sein en men trok op het kasteel aan, waar de meesten, op de tinnen gezeten, den kop in de veeren staken en vernachtten. Op de poort alleen zaten er dertig. De haasjes, die er talrijk zijn, waren inmiddels van schrik in 't gras gedoken en zagen niet ongaarne het vertrek der langsnavels. Daar 't nu de tijd van trekken nog niet. is, was deze verzameling opmerkelijk. Het schouwspel werd dan ook door vele nieuws- gierigen uit Weert en Horn gadeslagen. Dinsdagmorgen kwam te Oosterbeek aan het station van de Staatsspoor aan een extra-trein met ruim 700 personen, welke alien werkzaam zijn op de chocolade-fabriek van Van Houten te Weesp. Op Dreijeroord was alles in gereedheid gebracht om hen te ontvangen en hun een genoeglijken dag te bereiden. Jammer dat het weer zoo ongunstig was. Eenige muziekkorpsen waren aanwezig om de feestelijkheden op te luisteren. 's Avonds keer- den zij met een extra-trein naar huis terug. In den laatsten tijd zoo meldt men uit Utrecht doet alhier een 18 a 20jarig juffertje veel van zich spreken en wel door de vele dikwerf brutale oplichtingen, die zij pleegt en waarvan reeds een aantal winkeliers de dupe zijn geworden. Voorgevende als kinderjuffrouw bij mevrouw Van Marie in de Maliebaan 94 alhier, in betrekking te zijn, vervoegt zij zich namelijk bij dezen of genen winkelier, bij voorkeur echter in het centrum der stad, vraagt namens haar mevrouw verschillende goederen te zien, doet daaruit een keuze en verzoekt daarna het door haar uitgezochte, liefst terstond, aan het door haar opgegeven adres te zenden, opdat mevrouw zelve zoude kunnen beslissen. Bemerkt de juffrouw nu, dat de winkelier niet dadelijk aan dat verzoek kan voldoen, dan is zij wel zoo welwillend om een en ander, mits behoorlijk ingepakt, maar mede te nemen, doch in dat geval is hij zijn goed kwijt ook, want komt de knecht op het bepaalde uur om antwoord, dan blijkt al heel spoedig, dat mevrouw Van Marie daar niet bekend is en blijkbaar alleen in de verbeelding der juffrouw bestaat. Dat ook de bewoners van het aangeduide perceel hierdoor veel last ondervinden, spreekt van zelf, want niet alleen worden er hijna elken avond diverse goederen op zicht gezonden, die niet werden gevraagd, maar ook meermalen worden er taarten en koekjes bezorgd, waarvan men evenmin iets afweet, doch die bij onderzoek blijken besteld te zijn door een juffrouw, aan wien men ze echter de zaak niet te best vertrouwende, niet had willen mede geven. Daar het juffertje, dat zich zeer beschaafd weet voor te doen, goed gekleed gaat en blijkbaar haar moudje bijzonder goed tot haar wil heeft, steeds brutaler wordt, is het zeer te wenschen, dat de politie er weldra in zal mogen slagen deze gevaar- iijke oplichtster voor geruimen tijd onschadelijk te maken. In de Slootstraat n°. 20, te Amsterdam, woonde de metselaar H. v. K. met vrouw en twee kinderen, een van twee en een van vier jaar. De man was reeds eenigen tijd werkloos en in de laatste dagen sukkelende. De vorige week werd hij, op raad van den dokter de ziekte bleek typhus te zijn naar het buiten gasthuis vervoerd. De vrouw schonk eenige dagen later het leven aan haar derde kindje. 't Zag er toen in de armelijke woning treurig uit. De moeder was zdo ziek, dat de dokter het noodig achtte, ook haar onverwijld naar het gast huis te doen overbrengen. Toen de arme daar was aangekomen, was haar jongste, dat met de twee andere stumperds, zonder vader eu moeder, in de verlaten woning was achtergebleven, inmiddels gestorven. Goedig, als de menschen uit de klasse, waartoe dit ongelukkige gezin behoort, zich door- gaans in dergelijke omstandigheden betoonen, deden de buren voor de wichten alles wat zij konden eenigen waren zelfs voornemens, de twee kleineu, zoolang zij de ouderlijke zorgen ontbeerden, tot zich te nemen. De politie oordeelde het evenwel beter hen in het Bestedelingenhuis te plaatsen. Het doode kindje zou dan den volgenden dag door een begrafenisvereeniging, waarbij v. K. met zijn gezin zich had doen inschrijven, worden ter aarde besteld. Toen is de bode van die maatschappij op de kamer gekomen, waar het lijkje was achterge- laten, en heeft het gekist. Hij ham het bij zijn vertrek mede, zeggende tegen de buren, dat hij het den volgenden morgen zou begraven, doch dat het hem een loop uit won, als hij het lijkje zoolang in zijn eigen woning nederzette. De buren, die de zaak niet vertrouwden, volgden den man. Het was reeds donker, 's avonds half negen. Zij volgden den man, die zich onbespied waande, totdat ze aan de Westerbegraafplaats waren gekomen. Daar werd het hek voor hem ontsloten, en de man, die met een kistje gegaan was, keerde zonder het kistje terug. De buren konden daar niet in berusten; zij verzetten zich heftig tegen deze wijze van „begraven" en dwongen den man weder op het kerkhof te gaan en het lijkje weer mee te nemen. Het werd nu op last van de politie, aan wie van het voorgevallene was kennis gegeven, naar de woning in de Slootstraat teruggebracht en den volgenden morgen op de gebruikelijke wijze behoorlijk begraven. Op dienzelfden dag is de moeder in het gasthuis overleden. De man was op dat oogenblik nog onbewust zoo- wel van de bevalling als van den dood zijner vrouw. De ongelukkige is thans iets beterende en zeide op den dag harer begrafenis, dat nu zeker zijn vrouw met een der kleinen hem wel eens zou mogen komen bezoeken Dit verhaal waarvan de feiten zoo eenvoudig mogelijk zijn weergegeven, heeft zeker een blik in de namelooze ellende, waaraan een arm werkmans- gezin door ziekte en gebrek aan werk ten prooi kan zijn. En nog zoekt menschelijke hebzucht partij te trekken van toestanden als de geschetste Een komkommer in den vorm van sinaasappellen wordt ons thans door de vereenigde journalisten opgedischt. De baronnes de Beaulieu, die in 1887 op tachtigjarigen leeftijd te Monaco overleed, zou veertig jaar niets anders gegeten hebben dan dage- lijks drie dozijn sinaasappelen en twee sneedjes brood, waarbij zij een glas wijn dronk. Onder de geschiedkundige merkwaardigheden, die men althans in vroeger tijd op school leerde, behoorde, dat Jacob Simonszoon de Rijk door eene „verfijnde wreedheid" zijner vijanden, veroordeeld werd om gedurende zijne gevangenschap elken dag hetzelfde te eten en te drinken. Hij koos kalfsvleesch en Rijnschen wijn, zegt de geschied- schrijver en kon, in later jaren, noch het een noch let ander meer gebruiken. En nu laat men een mensch veertig jaar lang, zomer en winter door, driemaal op een dag niets dan sinaasappelen eten, en de collega die deze mare in de wereld zond, voegt er bij, dat zij bewon- derd werd om haar goed uiterlijk. Een vreeselijk onweer, vergezeld van zware regenbuien, heeft Zondag over Crefeld gewoed. De oudste inwoners der stad herinneren zich niet ooit zulk een bui bijgewoond te hebben, als die L> zij Maand. Getal. Geladen met K. m. inhoud bruto. In deze kolom beteekenen de letterss. stukgoederen, m. minerie, r. ij. ruw ijzer, k. kolen, h. hont, ml. melasse, 1. ledig, p. pitch, ij. ijzer, w. wol en at. steen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 2