Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 2635. Zaterdag 16 Augustus 1890. 30e Jaargang. he ZWARTEI1UIEVEMASCH. Binnenland. fetjieeeton. 15 27 42 57 10 05 10 30 50 10 27 34 40 11 ,00 ,00 ,30 ,30 ,00 ,30 ,00 ,30 ,15 ,45 ,15 ,00 ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,324. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. adyertentiEn. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. ltit blad vernehijut Ulnsdajt- en Vrijdajjavond bij den nitjever P. J. VAN DE N A N D E te Ter Neuzen. JPolitieli Overzicht. Wilhelm is nu eens weer thujs vonr eenige dagen. Zaterdagavond te 6 uor vertrok Z. M. uit Engeland en stoomde op het nieuwe Rijksgebied los. Zaterdag waren Minister Von Botticher en gevolg op Helgoland aangekomen om liet bestuur over te nemen. De Duitsche vlag werd geheschen onder luide hoera's en het gebulder der kanounen. Vreedzaam wapperden de Engelsche en Duitsche vanen naast elkaar en toen de Keizer met de „Hohenzollern" in 't gezicht was, daalde de Engel sche vlag, en toen Helgoland's nieuwe souverein den voet°aan land zette, stond de adelaar hoog in top. Wilhelm werd door Von Botticher ontvangen in het bijzijn der autoriteiteu en een talrijk publiek, bestaande uit de bevolking, de badgasten en zeer vele nieuwsgierigen. Op het Oberland werd eene godsdienstoefening in de open lucht gehoudende Keizer hield eene korte toespraak, en de aanwezige schepen salueerden de Duitsche vlag. Daarop trok- ken de marine-troepen in parademarsch voorbfj en werd den Keizer namens de bevolking een adres overhandigd. Na het middagmaal ging de Keizer weder aan boord en stoomde naar lllemshafen, vanwaar hij de reis naar Rusland zal voortzetten. In weerwil van de geruststelleude verklaringen van ambtelijke zijde in Rusland melden depeches uit Weenen, dat de uittocht van Joden reeds be- gonnen is en dat duizenden hunner verhuizen naar Brazilie en Algerie. De Fransche politie te Chamounix heeft weder een aantal in het geheim vergaderde nihilisten ontdekt en velen in hechteuis genomen. De politie doet onderzoek naar helsche machines die verbor- gen heeten te zijn. Uit Belgrado wordt geseind, dat de opstand der Arnauten in Oud-Servie onrustbarende afmetingen aanneemt, zoodat een groot aantal troepen daarheen gezonden is. De verkiezingen te Rome zijn voor de regeering gunstig afgeloopen. Bij de laatste verkiezing hadden er evenwel onaangename incidenten plaats. Een paar duizend mauifestanten verzamelden zich fluitend en schreeuwend „leve Triestvoor het hotel van den Ooslenrijkschen gezant. Driemaal werden zij door de politie en de gendarmerie uiteengedreven en ten slotte moesten de troepen er bij te pas komen. Enkele personen werden gearresteerd. Ook op de Piazza Colonna hadden ongeregeldheden plaats. Zoolang die volksoploopen plaats hebben, kan er geen sprake zijn van afschaffing van militaire macht en zal de burgerij hebben bij te dragen tot de kosten. De Volksraad der Zuid-Afrikaansche republiek heeft met 20 stemmen tegen 10 de overeenkomst tusschen de Transvaal en Engeland betreflende Swaziland goedgekeurd. De Transvalers hebben hunne rechten op Swaziland niet prijs gegeveu, al Een verhaal uit de papier en der hertogin van Nottingham. 9) Slechts twee bedden waren er in dit armoedig huis. In het eene sliep Lane, op het andere rustte de doode gast. Voor Mary was er derhalve dien nacht geen bed. Zij rakelde het vuur nog wat op, wikkelde haar nieuwen, warmen doek om haar hoofd, en zij zette zich neder in den ouden ge- brekkigen leuuingstoel van haar vader, om nog een paar uren tot den morgen te sluimeren. Het tooneel, waarin zij eene rol had moeten vervullen vormde een treurig gedeelte van haar, bovendien zoo vreugdeloos levenen ofschoon zij te weinig van den heer Aldridge wist, om bijzondere belang- stelling voor hem te gevoelen, had zij tocli van haar vader, en uit een gedeelte van het ouderhoud van dien avond genoeg vernomen, om tebegrijpen dat zijn bezoek het morgenrood van schooner dagen had kunnen worden, en dat het plotseling over- lijden van den ouden man misschien nog ongeluk- kiger voor hen beiden, dan voor hem zelven zou zijn. Een teeder opgevoed en aan een goed leven gewoon meisje had ongetwijfeld hare verijdelde verwachtingen door tranen beschreidmaar tranen hebben zij zich ook iets geschikt naar den eisch der Britten. Uit Amerika wordt gemeld, dat te San Salvador regeeringloosheid heerscht en dat 2000 mannen zich ter beschikking van generaal Barillas hebben gesteld om de vluchtelingeu uit Guatemala te beschermen. De gezant der Vereenigde Staten heeft de wijk genomen aan boord van een oorlogs- schip. Een later bericht zegt, dat het 8000 man sterke leger der opstandelingen door de regeerings- troepen geheel in de pan is gehakt. In Peru heeft men weder een nieuw ministerie en een soldaat tot president, nainelijk den overste Morales Bernudez, en in de Argentijnsche republiek draait het regeeringsrad ook weer zoowat. Voordat het ontslag van den president Celraan werd aan- genomen, verklaarde generaal Marsella zich op heftige wijze tegen het aannemen van het ontslag als eene triomf der revolutiedaartegen gaf Dardo Rocha te kennen, dat president Celinan's heengaan onvermijdelijk was geworden wegens zijn wanbestuur, dat zooveel ouheilen heeft gesticht. Luide toe- juichingen volgden toen de uitslag der stemming bekend was geworden. Groot was de geestdrift. Tal van huizen werden feestelijk getooid en in stampvolle straten werden volksleiders luide toe- gejuicht. Pellegrini moet nu maar zien, een teniks uit de asch op te roepen. Wij zullen spoedig kunnen zien, welke verbetering de ver- andering zal aanbrengen. Een ontevreden partij zal er evenwel blijven en beantwoordt zulk een regeering niet aan de dikwijls onraogelijke eischen, dan gooit men den boei maar weer't onderstboven op zijn Amerikaansch. Omtrent den toestand van Z. M. den Koning verneemt het N. v. d. D. uit particuliere bron Z. M. verricht steeds op de gewone wijze zijne regeerings- en particuliere aangelegenheden, maar neemt meer rusttijd dan vroeger. De chronische kwaal doet zich niet gevoelen, en de eetlust is bepaald uitstekend te noemen, zoodat van vermin- dering van krachten volstrekt geen sprake is. Bij gelegenheid van 's Konings koperen huwelijksfeest op 7 Juli a. s. wil de Amsterdamsche Courant, dat door het Nederlandsche volk een paleis zal worden geschonken aan den Koning. Het tegenwoordige paleis op den Dam te Amsterdam zou dan aan zijne oorspronkelijke bestemming worden teruggegeven en het nieuwe paleis in de onmiddellijke nabijheid der hoofdstad worden opgericht. Wil men op 7 Juli 1891 de teekeningen enz. aau het oordeel van Z. M. onderwerpen, dan is het zaak het plan thans ter hand te nemen. Het blad zou wenschen dat zich te Amsterdam eene hoofd- zijn een ijdel artikel der weelde, dat de armen in dergelijke gevallen zelden gebruiken, want daartoe hebben zij geen tijd. Ook hebben zij hunne oogen wel noodig voor den arbeid, en als de nacht komt, heeft huu vermoeid lichaam slechts behoefte aan rust. Mary had een rermoeienden avond doorgebracht. Het was laat geworden, en nu zij zoo alleen zat, duurde het niet lang, of zij viel in een gezonden slaap. Volgens hare berekening had zij reeds verschei- dene uren geslapen, toen zij ontwaakte met het besef dat zich buiten haar nog iemand in het vertrek bevond. Duidelijk gevoelde zij dat er iemand langs de plaats streek, waar zij zat. Zij hoorde ademhalen en zachte schreden, alsof er iemand op kousen liep. Daar de kleine vuurhaard niet veel kolen bevatte, was het vuur uitgegaan en de kamer geheel donker, zoodat Mary zich op haar gehoor moest verlaten, zien kon zij niets. Een wonder vreemd en heimelijk gevoel beving haar, toen zij dacht aan den ouden Aldridge, maar ueen, die lag immers op haar eigen bed, dood en stil. Hoe kon zij daaraan twijfelen Ook kon het evenmiu haar vader zijn. Het was niet te deuken dat hij midden in den nacht uit zijn bed zou komen om den trap af te gaan. Waarom ook zou hij naar beneden komen En bovendien indien dit het geval geweest ware, had hij haar aange- sproken. Daar heriunerde zij zich plotseling dat zij de achterdeur niet had gegrendeld deze k warn commissie constitueerde, terzijde gestaan door commissien in de proviuciale hoofdsteden, die zich verstonden met de burgemeesters der gemeenten. Op deze wijze zou elk burger het zijne kunnen bijdragen voor deze nationale zaak. De Minister van Marine brengt ter kennis van zeevarenden dat op de Wester-Schelde zijn gelegdIn het vaarwater der Margrieteen zwarte buikton, met kruis, gemerkt M 1, in 55 d. M. water en in de merken de toren van Baarland in een huis met rood dakhet hooge licht van den Eendragtpolder in den Noordkant van eene rij hooge boomen. Ligging: 51° 21' 16" NBr. en 1° 0' 36" WL. van Amsterdameen boei, zwart en wit gestreept vertikaal met bol, gemerkt M 2 in 52 d. M. water en in de merken de molen van 's Gravenpolder in een boerenhoevede pelmolen iets bezuiden den stadhuistoren van Ter Neuzen. Ligging: 51° 21' 20" NBr. en 1° 0' 19" WL. van Amsterdam. In het vaarwater tusschen deze nieuw gelegde ton en boei, waardoor men uit het Pas van Ter Neuzen in het vaarwater van Everdingen kan komen, treft men een diepte aan van 55 d. M. bij gewoon laagwater. Opgaande schepen, van uit het Pas van Ter Neuzen naar het vaarwater van Everdingen den wil hebbende, moeten de gestreepte boei M. 2 aan SB houden. Verlegd zijn in het vaarwater van Everdingen, de witte boei, met bol, gemerkt E 5, in 87 d. M. water en in de merkeneen huis met rood dak op den hoek van den berm van de Margrietde pelmolen tegen den Zuidkant van den stadhuistoren te Ter Neuzen. Ligging51° 21' 36",5 NBr. en 1° 0' 11",5 WL. van Amsterdam. In het Pas van Ter Neuzen, de zwarte buikton n°. 9 in 102 d. M. water en in de merken de toren van Oudelande tegen den Oostkant van een huis; het kleine licht van den Eendragtpolder in den Noordkant van een rij boomen. Ligging 51° 21' 8",5 NBr. en 1° 0' 5 7",5 WL. van Amsterdam. Het aantal ontbrekende korporaals bij de reg. inf., dat voor eenige jaren p. m. 800 bedroeg en in den loop van dit jaar verminderde tot ruim 60, was op 1 Aug. jl. weer tot 176 geklommen. Op laatstgenoemden datum waren toen bij de korpsen infanterie aanwezig 200 serg. titulair en zelfs 330 korporaals, die de geschiktheid hadden om tot sergeant of fourier te worden bevorderd maar die niet definitief konden worden aaugesteld wegens gebrek aan vacatures. De reunie op 12 Aug. van hen, die in 1830 als studenten vrijwillig met de compagnie jagers der Utrechtsche hoogeschool waren uitgetrokken, heeft dit jaar niet plaats gehad. Zij is uitgesteld tot een volgend jaar, als wanneer er zestig jaren zullen zijn voorbijgegaan, sedert deze compagnie uit op een hof, waarin hare buren even zoo ge- makkelijk konden komen als zij zelve, en die buren stonden juist niet in den besten reuk. Een kille vrees voer haar door de leden. Thans gevoelde zij, welk een geluk het was dat het donker was in de kamer, en welk een geluk dat zij zich nog bewogen noch gesproken hadwant de indringer ging weer even spoedig heen als hij wasgekomen. Mary luisterde wat zij kon om te vernemen, in welke richting hij voort ging, maar de schreden waren zoo zacht, dat zij geen geluid lieten hooren. Het duurde een geruimen tijd eer het kloppena hart van het arme meisje weer tot bedaren kwam maar eensklaps viel het haar in, dat de onwelkome gast een licht kon halen en terug keeren. Om die reden sprong zij op en draaide den sleutel om in het slot. Gedurende het overige van den nacht kon zij niet meer slapen. Toen de morgen aan- brak, stond zij op en zag in 't rond, om na te gaan of haar bezoeker van dien nacht ook een spoor had achtergelatenmaar zij vond niets. Thans beviel haar een plotselinge angst om haar vader, en zij snelde ijlings de trappen op naar zijne kamermaar hij scheen te slapen en zij wilde hem niet storen. Daarop opende zij de deur van haar eigen kamertje, en liet er een blik in vallenmaar alles was er stil en in deuzelfden toestand, waarin zij het den vorigen avond had verlaten; en nu, gelijk dit gewoonlijk in zulke gevallen geschiedt na de verachrikkingen vau den deelnam aan den tiendaagschen veldtocht. Yan de 253, die in 1830 tot de compagnie behoorden, zijn er nu nog 31 in leven. Van de studenten, toen bij andere korpsen in dienst (welk getal 21 bedroeg) leven er nu nog twee. Men schrijft uit HeerenveenDe op Zondag 17 Aug. a. s. bij Heerenveen op het land van vburger" Pier H. de Vries te houden groote vergadering ten gunste van algemeen kies- en stem- recht, en met het oog op de aanstaande verkiezingen voor de Tweede kamer, is het ouderwerp der gesprek- ken hier en elders. Uit tal van plaatsen van Friesland en ook van buiten de provincie komen dag op dag bij het comite berichten van deelneming in. Uit de gemeente het Bildt worden honderden personen verwacht. Zij zullen over Leeuwarden trekken, van waar een extra trein bestemd voor meer dan duizend menschen, hen naar Heerenveen zal vervoeren. Uit Amsterdam komt mede een extra -trein van ten minste even veel personen. De Ned. Tramweg-maatschappij zal extra-trams laten loopen, en evenzoo zijn tal van stoombooten tot voornoemd einde afgehuurd. Yanwege het comite zijn commissarissen van orde benoemd, om de manifestanten van treinen, trams en booten naar het genoemde terrein te geleiden, en zijn alien uitgenoodigd, zich Zondag van het gebruik van sterken drank te onthouden. Op zijne beurt is het comite door de overheid verzocht, de orde mede te helpen handhaven, te zorgen dat er langs den weg niet word gezongen, en de vaandels niet eerder worden ontbloot dan op het terrein der vergadering, Men schrijft uit Gorinchem Maandagavond bewogen zich duizenden menschen, natuurlijk meest nieuwsgierigen, door de straten, voornamelijk in den omtrek van de kerk van het Leger des Heils. Die straten waren door militairen afgezet, zoodat het heilsleger nu ongestoord de gods dienstoefening kon houden. Een patrouille doorliep tot 's avonds laat de hoofdstraten. Men vraagt zich af wat eigenlijk het volk zoo in gisting brengt. Men vermoedt, dat enkelen ver- bitterd werden, omdat het heilsleger zich bij het installeeren van de heilsoldaten van een roode vlag heeft bediend. In een correspondence uit Kotta-Radja van 2 Juli aan de Sumatra Ct. leest men o. a. het volgende Aan de monding der Atjeh-rivier (Koeala Atjeh) wenschen eenige Atjehsche hoofden een karnpong in het leven te roepen en de aldaar bestaande nederzettingen van Chineesche en Atjehsche visschers uit te breiden. Bij hen zou eveneens het voornemen bestaan om er pepertuinen aan te leggen. Hoewel dat alles toe te juichen is en tot pacificatie kan nacht, als de dageraad aan den hemel komt, begon zij er aan te twijfelen, of niet geheel die geschie- denis een droorn tusschen slapen en waken was geweest, een natuurlijk gevolg van de schokkende tooneelen van den vorigen avond. Nadat Mary het vuur had aangestoken en den waterketel had gevuld, maakte zij zich gereed om de kamer in orde te brengen. Terwijl zij daarmee bezig was, bespeurde zij onder de tafel een stuk toegevouwen papier dat bij nadere beschouwing eene banknoot van vijf pond sterling bleek te zijn. Natuurlijk moest deze aan den heer Aldridge toe- behooren en bij toeval daaronder gevallen zijn. Zij legde ze daarom ter zijde voor Jonas en begaf zich weer naar haars vaders slaapkamer. Thans was hij wakker, maar hij zeide dat hij zich zeer ongesteld gevoelde, en hij verzocht om een weinig thee, een artikel van weelde, dat zij thans nog bezaten, door de vrijgevigheid van hun overleden gast. Zijt gij heden nacht door 't een of ander in uw slaap gestoord vader? vroeg Mary. Neen antwoordde Lane, ik sliep geheel den nacht. Doch hij zag er geeuszins uit alsof hij den ganschen nacht had geslapen, en daar Mary bespeurde dat hij in een overspannen, prikkelbaren toestand verkeerde en niet gevraagd wenschte te worden, sprak zij met geen enkel woord van hetgeen zij gehoord had. Als de heer Jonas Aldridge hier komt, zeg hem dan dat ik mij te ongesteld gevoel TER MZENSCHE CtllAIT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1