Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 2634. Woensdag 13 Augustus 1890. 30e Jaargang. OE ZWARTE BRIEVENTASCII. Binnenland. AB0NNEMENT: Per drie maanden binned Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij idle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. lilt blad versebijnt Ulnsdaj. en Vrijdaeavond bij den nltjever P. J. VAN D E 8 A IV D E te Ter Nenzen. JPolitieli Overzicht. Het medisch congres te Berlijn is goed vertegen- woordigd, het getal leden bedraagt 5561, onder welke 623 Amerikanen,421 Russen, 353 Engelschen, 179 Franschen, 139 Denen, 106 Zweden en 102 Nederlanders. Voor en na zullen wij wel iets mededeelen omtrent de werkzaamheden, maar wij kunnen die geleerde heeren in alles niet volgen. Men handelt tot dusverre over de tuberculose en op dit gebied moeten sommige geleerden belangrijke outdekkingen hebben gedaao. Brachten zij het zoover, dat zij de kleinste, maar gevaarlijkste vijanden van het menschelijk geslacht, de schimmels en bac- terien, onder hun kommando kregen, dan zou er een juichtoon opgaan door heel de wereld, die tot nog toe inachteloos staat tegenover de verwoesting door het onzichtbare. De geruchten, die Wilhelm volgen na zijn bezoek aan Belgie, zijn zeer gunstig voor zijn persoon. De Keizer heeft zich in Ostende weder zeer dui- delijk uitgesproken omtrent zijn streven naar behoud des vredes. Mag men de Independance Beige echter gelooven, dan is van atdanking der legermacht geen sprake. De Keizer zelf voelt de behoefte aan een goed georganiseerde legermacht en aan voortdurende hervorming. Aan het hoofd van het leger staan niet meer dan twee ot drie van de geueraals, die de roemrijke veldtochten van 1866 en 1870 hebben medegemaakt. De oude Keizer is verdweneuMoltke is niet meer in staat orn den arbeid van den generalen staf te leiden Bismarck heeft hij moeten op zij zetten; Keizer Friedrich heeft slechts een vrij oubepaald politiek testament en geen traditie nagelaten de mannen van den oorlog en van de politiek der oude orde zijn bijna alien verouderd en versleten of behooren tot den tweeden rang. De Keizer kwarn dus plotseling in een geheel nieuwe orde van zaken, en heeft dus noodig krachtig op te treden. Er is geen garnizoen, waar men geen rekening houdt met de mogelijkheid, dat men hem op een goeden morgen incognito zal zien aankomen om de troepen te inspecteeren en na te gaan of alles in orde is. De Keizer is een geheel ander mensch dan de wereld meent. In plaats van een „Englandfresser'', is hij de beste vrieud van Engeland; in plaats van te staan onder den invloed van den predikant Stoker, heeft hij juist het tegendeel gedaan door b.v. de benoemiDg te bekrachtigen van een zeer liberaal theoloog aan de Berlijnsche Universiteit en die van een jood tot rector der hoogeschool te Halle; men beweert, dat hij overhelt tot de partij der Kreuz Zeit. en hij benoemt een liberalen minister van financien hij is een vurig bewonderaar van vorst Bismarck en hij maakt geen bezwaar hem te ontslaan. Dit alles toont ons een man, die zijne neigingen weet ten otter te brengen aan de noodzakelijkheid van den toestand en die met eene groote zelf bewustheid FEUILLBTON. Een verhaal uit de papieren der hertogin van Nottingham. 8) Lane die deze taal met de hoogste verwondering aanboorde, en nu en dan op 't vermoeden kwarn dat zijn vorige meester niet wel meer bij't hoofd was, wierp bij deze woorden een veel beteekenenden blik op de naakte muren, die met rook en scheuren waren hedekt. Neen, niet bierNiet hier riep nu Aldridge snelwant hij wist wat Lane daar- mede bedoelde. Wij zullen een huis op het land nemen, en Mary moet alles voor ons bezor- gen, terwijl wij met de knieen aan den haard zitten en over de oude tijden praten. God zij gedankt, mijn geld behoort nog aan rnij, en in de buitenlucht en bij goede verpleging zou ik mijne gezondheid zeker wel terug krijgen. W ant ik mag wel zeggen, dat ik gedurende de vijf jaren waarin ik het ware karakter van den jongen heb leeren kennen, nooit geweten heb wat het zegt, een gelukkig uur te genieten, en dat is waarlijk genoeg om iemand aan den rand van het graf te brengen. Zie hier sprak hij, terwijl hij eene groote zwartlederen brieventasch voor den dag haalde. Hier heb ik eenaardigsommetje in Engelsche banknoten die ik verborgen heb gehou veel plooibaarheid aan een helder inzicht weet te verbinden. Hier hebben wij in korte bewoordingen weergegeven den indruk van een interviewer, die iemand uit het gevolg des Keizers te pakken nam. Waren de machines van de ,/Hohenzollern'" sterk genoeg geweest, dan zou de keizer het Pyreneesche Schiereiland hebben bezochtnu evenwel gaat de reis van Engeland naar Helgoland, dat gisteren van gebieder is verwisseld. De Armenische patriarch te Konstantinopel heeft van de Porte eene nota ontvangen, waarin hij verantwoordelijk gesteld wordt voor de wanordelijk- 'neden, die daar sedert eenigen tijd onder de Ar- meniers plaats hebben. De patriarch weigerde de nota aan te nemen, omdat hij reeds zijn ontslag genomen had en deze zaak den minister van oorlog en de politie aanginghij voegde er bij dat, naar zijne meening, de jongste troebelen het gevolg waren van de moorden, op Armeniers te Erzeroem gepleegd. Men zegt, dat de ex-Koningin Nathalie van Servie in Rusland een groot vrouwenklooster wil stichten, waaraan zij drievierden van haar vermogen zou besteden. Zij zelve zou het klooster besturen en hare beide hofdames zouden haar in deze vrij- willige verbanning volgen. Wij gelooven nog niet dat de schoone Nathalie zich gaat opsluiten. De groote commissie voor den arbeid heeft op hare vraag aan de werklieden omtrent de regelementeering van den arbeid voor volwassen mannen van 2267 personen uit Parijs het antwoord ontvangen, dat zij tegen elke regelementeering zijn2249 hebben zich verklaard voor den werkdag van acht uren 4481 voor den werkdag onderscheidenlijk van tien, elf en twaalf uren. Naar aanleiding van de Brusselsche anti-slavernij- conferentie, waarin werd voorgesteld de Berlijnsche Congo-akte te wijzigen en daardoor het heffen van inkomende rechten mogelijk te maken, zegt een Fransch afgevaardigde Goddank, in die vergadering van diplomaten, van wijsgeeren en philantropen, die alleen met zich zelf raadplegen en weigerden een handelaar te hooren, was eene natie, die voor alien verstand toonde te hebben, het is Nederland, dat kort en bondig zijne toestemming weigerde. Men heeft dat land dank te wijten voor zijn tegeu- stand, want die is voldoende om de zaak te beletten. In enkele buitenlandsche bladen treft men berichten aan omtrent eene ongunstige wending in den toestand van Z. M. ouzen Koning, die, zooals o. a. de berichtgever te Amsterdam van de Indepen dance meldde, aanleiding zou geven tot ernstige ongerustheid aan het Hof en in de officieele wereld. De waarheid is, volgens uit Het Loo ontvangen den, tot ik uit de klauwen van Jonas kon vluchten. Want hij kan, God zij dank, de hoofdmassa niet aan val- len. Alleen heeft hij mij voor eenigen tijd eene vol- macht afgeperst, die hem in staat stelt om mijue intres- ten en andere uitstaande gelden in ontvang te nemen. Daar ik echter thans vrij ben, zal ik hem een klem aanleggen, daarop kan hij staat maken. Met dit ding hier kunnen wij vooreerst de wijk nemen naar het stille land, en daar omzien naar een plekje gronds, waar wij ons voor altoos zullen neerzetten. Wij zullen ons eene koe aanschalfen, en ze laten weiden op een omheind grasperk voor onze woningde versche melk en de geur van het hooi zullen ons weer jong maken. Zoo dikwerf in den laatsten tijd, als ik slapeloos in mijn bed lag, heb ik aan u en aan onze Z mdagnamiddagen gedacht, toen wij nog knapen- waren. Door de zucht naar geldgewin was dat alles ontgaan aan mijn geheugen, maar thans keert het tot mij terug als de eenige aange- name herinuering mijns levens. En toch had ik nooit kunnen gelooven dat gij daarin ooit een groot genot hebt gevonden, merkte Lane aan, die allengskens meer op zijn gemak kwam tegenover den rijken man, die eenmaal zijn gelijke was. Wellicht was dit ook zoo niet, hernara Ephraim. Ik was te zeer bezig met de gedachte om voor- uit te komen in de wereld, dan dat ik smaak of genoegen zou hebben gevonden iu iets wat mijne zakken niet kon vullen. GeldGeldwas al inlichtingen, dat Z. M. zich in de laatste dagen ie.s minder wel gevoelde en nog steeds zijn kamer blijft houden. De lichaamszwakte was in de jongste weken nogal opmerkelijk. Op het oogenblik is de toestand echter bevredigend en bestaat er geen reden tot bezorgdheid. In het verslag van de Kamer van Koophandel en fabrieken te Vlissingen, over het jaar 1889, wordt aangaande de Koninklijke Maatschappij //De Schelde," het volgende medegedeeld Yan de groote bedrijvigheid op het gebied van scheepsbouw, zoowel buiten- als binnenslands, had de maatschappij haar deel, zoo zelfs, dat verschillende aanvragen moesten worden afgewezen. Het aantal werklieden van ongeveer 600 bij den aanvang van het jaar, klom allengs tot 900 man, en zou zeker belangrijk hooger zijn geweest, ware het niet dat wegens de bedrijvigheid op alle werven hier te lande schaarschte heerscht aan bekwarae vakmannen. Van de gecontracteerde werken werd slechts een klein deel geheel voltooid, omdat de levering daar- van eerst in 1890 moet plaats vinden. Als gevolg van de steeds verminderende scheep- vaartbeweging werd slechts in het geheel door 15 stoom- en zeilschepen van 't droogdok gebruik gemaakt. Aan arbeidsloonen werd in 1889 uitbetaald een bedrag van f 428,879,83 of f 138,248,43 meer dan het jaar te voren. Degenen die, hetzij voor zich zelven of voor anderen, aauspraken kunnen doen gelden om met 1 Jan. 1891 in het genot van weduwen of wee- zeupensioen te worden gesteld, worden verzocht met de indiening van aanvragen en bescheiden te wachten tot een uitnoodiging daartoe, met opgaaf der over te leggen stukken, in de Staatscourant heeft plaats gehad. Men schrijft uit Schoterland aan de N. Asser Ct. Yelen uit de volkspartij, hoogst ontevreden over den afloop der werkstakingen te Beets en Appelscha, en over de rol, daarbij door Domela Nieuwenhuis gespeeld, zijn voornemens bij de eerstvolgende verkiezing voor een lid der Tweede Kamer, Croll als protest-candidaat tegen Domela Nieuwenhuis te stellen. De heer J. van 't Lindenhout, directeur der weesinrichting te Neerbosch, ontving de laatste dagen weer belangrijke giften, o. a. ook 375 voor bijbelcolportage in ons land. Een wezen- vriend kocht van de weesinrichting te Neerbosch voor f 100 stoven, om uit te deelen aan Evange- lisatie- en philantropische inrichtingen, waar men door geldgebrek deze zoo noodige meubeltjes zich voor den winter niet kan aansehaffen. waaraan ik dacht, en toen ik het had, wat bracht het mij toen Dien Jonas Maar ik zal mij aan hem wreken. Bij deze woorden stiet hij een zucht uit en zijne borst zwol om de bitterheid van het gevoel van 't onrecht, dat hij had geleden. Ik heb nog niet de helft gezegd, voer hij voortmaar ik zal mij aan hem wreken. Yroeger dan hij denkt. Thans volgde er eenig stilzwijgen. Lane gevoelde dat thans de beurt aan hem was om ook iets te zeggen. Daarom begon hijWat gij mij van den heer Jonas mededeelt, verwondert mij ten hoogste. Na al wat gij voor hem hebt gedaan, kan ik nauwelijks gelooven dat hij zoo ondankbaar zou geworden zijn. Wellichtvoer hij voort, maar hier bleef hem het woord op de lippen, daar de heer Aldridge eene plotselinge beweging maakte, waardoor Lane, die tot dusverre gedachteloos in het vuur had gestaard, aanleiding kreeg om naar zijn gast om te zien, dien hij tot zijn schrik lang- zaam voorover zag zinken. Hij strekte zijn arm uit, om hem recht op te houden, maar bij zijn eigen zwakte vermocht hij het lichaam slechts eene andere richting te geven, zoodat het op het aan- gezicht nederviel. Lane dacht natuurlijk dat Aldridge uit al te sterke gemoedsbeweging in on- macht was gevallendaarom haalde hij water en hij deed zijn best om het lichaam van den grond op te heffen, maar het glipte zwaar als lood uit zijne armen. Thans herinnerde hij zich, reeds voor Men schrijft uit RozendaalDe tabaksmok- kelarij is te Esschen weder in vollen gang. Dui- zenden pouden tabak worden langs hier heimelijk per rijtuigen in Belgie ingevoerd. De smokkelaars zijn stoutmoedig en stellen zelfs hun leven in gevaar. Twee paarden werden reeds door de Belgische douanen doodgeschoten, waarna de voertuigen en tabak verbeurd verklaard en de smokkelaars gevat werden. Eergisteren is weder een kar tabak opge- bracht. De douanen houden op de wegen met geladen geweer de wacht. De smokkelaars zijn zoo driest, dat zij zelfs op klaarlichten dag het douanen- kantoor te Esschen in draf voorbij rijdeD. Daar de heer Scholten te Groningen, zonder dat daartoe van regeeringswege concessie was ver- leend, turf liet graven in zijn uitgebreide veen- derijen in het oosten der gemeente Emmen, is hij deswege Zaterdag jl. bekeurd en heeft hij het werk doen staken. Tal van arbeiders in en om Nieuw-Dordrecht zijn daardoor zonder werk. Ongeveer 150 dezer lieden bezochten verleden week Emmen en vervoegden zich bij den burgemeester, met verzoek hen in dezen neteligen toestand zooveel mogelijk bij te staan. Na de belofte dat hij dadelijk pogingen in het werk zou stellen tot het verkrijgen eener voorloopige concessie, waarna de werkzaamheden zouden kunnen worden hervat, trok de menigte kalm af. Door de politie te 's Hage is een 17jarig jongmensch aangehoudendie door middel van valsche wissels bij een bankiersffrma aldaar een bedrag van f 1200 wist machtig te worden. Na eerst in Amsterdam goede sier gemaakt te hebben, gaf hij de helft van het overgebleven geld aan een vriend en begaf zich naar Brussel, verteertte daar nagenoeg de rest van het geld en werd bij zijne aanhouding nog in het bezit gevonden van slechts 40. Uit Haarlem schrijft men Eergisternacht te twee uur zag de Groote Markt zwart van de menschen. Op bet raadhuis waren bijeen de waarnemende burgemeester, de heer De Kanter, de Officier van Justitie, de garnizoens- commandant en de gemeente-secretaris, de troepen waren in de kazernes geconsigneerd, de geheele politie, met de nachtwakers er bij, was in de stad gestationneerd en de rijksveldwacht, zoowel van hier als uit den omtrek, bewoog zich in den Hout. En dat alles omdat men bevreesd was, dat het door den raad genomen besluit om te twee uur ook dezen kermisavond alles te sluiten, verzet zou uitlokken. Toen het gevreesde uur was geslagen, begon het ontruimingswerk, natuurlijk het eerst bij de gebroeders Brink mann op de Groote Markt, zeker omdat het daar steeds het netste toegaat. Geen verzet. Op de Botermarkt geen verzetoveral ging men gewillig naar buiten. jaren van den apotheker, die Ephraim behandelde, gehoord te hebben dat hij leed aan eene hartkwaal waaraan hij op den een of anderen tijd plotseling kon sterven. De gedachte daaraan vervulde Lane met angst en vrees. Hij zag dat die voorspelliug thans vervuld was. Zijne eigene zwakke zenuwen en geknakte gezondheid konden dien schok niet ver- dragen, en gedurende eenige oogenblikken zat hij in zijn stoel bijna even bewusteloos als zijn vriend. Toen hij weder tot zich zelven kwam en eenigs- zins meester werd over zijne verwarde zinnen, was het eerste voorwerp waarop zijne aandacht zich vestigde, het open zakboek en de banknoten, die op de tafel lagen. Hoe hoopvol had hij die brieven tasch nog slechts eenige oogenblikken geleden, toegelachen En waar was thans die hoop Ach, geheel de toekomst was weder eeusklaps voor hem verduisterd. Nooit was er een mensch minder geldgierig dan Lane, maar hij wist wat het zegt, geen brood, geeue kleeding, geen hout te hebbenHij wist dat Jonas hem nooit een halven stuiver zou geven, al kon hij hem daarmede van den hongerdood redden. En daarbij kwam nog de gedachte aan zijne arme Mary, die zoo hard werkte, wier schoone, bloeiende wangen verwelkten onder ontberingen en zorgen. Dit geld had aan die menschen alle gemakken des levens kunnen verschaffen; de man aan wien het behoorde, was dood en behoefde het niet meer. Voor zijn sterven had hij genoeg gezegd om Lane TER MZENSCHE COURAYT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1