Algemeen Nieaws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 2633. Zaterdag 9 Augustus 1890. 30e Jaargang. DE ZWARTE BRIEVENTASCH. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer/0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit blad ver»ehijnt Uliiadax- en Vrijdagavond bij den nitgever p. J. TAN DE SANDE te Ter Neuzen. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. F*olitieli Overzicht. In tegenstelling met de geruchten, die onlangs liepen, als zou keizer Wilhelm den Czaar bezoeken met hei doel om afschaffing van de groote staande legermachten te bewerken, is zeker de gelukwensch door den Czaar gezonden aan zijn generaal Wan- nowski, ter gelegeuheid van zijn 50-jarig militair jubileum. De Czaar doet daarin uitkomen, dat het vaderland ongetwijfeld eene krachtige leger- organisatie noodig heeft, tot handhaving van de onschendbaarheid en de eer van den Kussischen Staat en tot bescherming van de onwaardeerbare voorrechten des vredes, welke de Czaar met Gods hulp nog lang hoopt te bewaren. En men stookt maar voort, verzamelt braudstof en zet vnurtjes aan 't Mooie is van zulke vrome uitdrukkingen al lang af. En wat veroorlooft men zich jegens eigen onderdanen en welke barbaarschheden durft men in Rusland niet bestaan Onlangs greep zekere Dr. Cranowski te Bjelostoek een Israelitisch knaapje, die over de heiniug van zijn tuin keek, en schreef den stakker met lapis iu het Russisch, Duitsch en Hebreeuwsch het woord »dief" op ver schillende plaatsen van zijn gezicht. En dan die drakouische wetten tegeu de Joden gerichtIs 't wonder, dat er weer eene nieuwe samenzwering is ontdekt tegeu het leven van den Czaar Zeer natuurlijk is zulk soort wraaknemiug af te keuren zeer duidelijk, dat deze weg een gausch verkeerde weg is en niet naar het doel voertwij willen elleen maar zeggen is 't wonder dat de zucht naar wraak wordt opgewekt en bij menschen, die de slaaf hunner hartstochten zijn of een dichtge- schroefd geweten bezitten, tot uitvoering kornt Dat gaat zoo maar niet, hebben Engeland en Frankrijk gezegd aan de regeering te Buenos-Ayres de opstand is gedempt, maar de schade, die geleden is door onze onderdanen, die aan de zilverrivier wonen, is te groot dan dat wij hiervan geen declaratie zouden inzenden. En bij dezen eisch zullen zich wellicht meer mogendheden aansluiten, o. a. Italie, want er wonen in de hoofdstad, volgens een buitenlandsch blad, behalve 40,000 Franschen, 6000 Engelschen en eenige honderden van andere Europeesche natien, bij de 200,000 Italianen. En dat er nog al wat schade is aaugericht, kan men opmaken uit het aantal dooden en gekwetsten en het schieten vooral op het Victoria-plein, waar de voornaamste openbare gebouwen staan. Het aantal dooden wordt geschat op 1000 en dat der gewonden op 5000. Bovendien is aan spoorwegen en telegraafkabels aanzienlijke schade toegebracht. Als hagel en zaad zullen de vreemdelingen naar de oude wereld terugkeeren. Te Marseille kwarn dezer dagen een stoomboot aan met 1200 Fransche, Italiaansche en Spaansche landverhuizers, die in FEUILLETON. Een verhaal uit de papier en der hertogin van Nottingham. 7) Breng eens licht hier, sprak hij. Neen, blijf, vervolgde hij tot den koetsierik zal u betalen. Eu met deze woorden begaf hij zich in de kleine woonkamer. Maar het tooneel dat zich hier voor hem aanbood, viel hem zwaar op zijn hart en mis- schien ook op zijn geweten want in plaats van verder voorwaarts te gaan, bleef hij in de deur staan. Daar was waarlijk de armoede in al haar naaktheid te ziea. Hij en Lane waren te samen het leven begonnen, maar welk eene tegenstelling bood thans hun beider lot aan De een had zoo veel geld, dat hij inderdaad niet wist wat hij er mee zou beginneD, maar de auder bezat geen shilling om een emmer kolen te koopen en er zijne sidderende ledematen aan te warmen, en toch was de rijke man, naar alle waarschijnlijkheid, de ongelukkigste van beiden. Mijnheer Aldridgeriep Lane en hief zich in verwondering op van zijn stoel. Geef dit aan den koetsier, sprak Aldridge tot Mary, ter wij 1 hij haar eenig geld overhandigde. Hebt hij geen kolen Argentina geen werk konden viuden. Volgens hun getuigenis waren vele landverhuizers genoopt om door bedelen in hun onderhoud te voorzien. Op geldelijk gebied is alles er in de war, zegt de Times. De bankiers hebben hun kantoren geopend, maar doen geen zakeude Beurs blijft gesloten de notarissen weigeren het opmaken van wisselprotesten op grond vau den staat van beleg de president Celman zendt snoevende, zelfverheer- lijkende proclamation uit en blijft. Het congres heeft bepaald, dat alle vervaldagen voor handels- overeenkomsten 30 dagen zullen worden uitgesteld en dan ja, dan hopen vooral de fondsenhouders op een herstelde markt en anderen op schadever- goediug. Morgen zal de overdracht van Helgoland aan Duitschland plaats hebben. De Engelsche gouverneur verlaat dan met zijne beambten het eiland en Maandag, op de terugreis van Engeland, bezoekt Keizer Wilhelm het nieuwe Duitsche gebied. Te Bremen zijn uit verschillende deelen van Duitschland vertegenwoordigers van het bouwvak vergaderd en daar is door de Brunswijksche gilde- vereeuiging het voorstel gedaan met de sociaal- democraten in den Rijksdag, als vertegenwoordigers der werklieden onder goedkeuring der rijksregeering, een overeenkomst te treffen waarbij Duitschland wordt ingedeeld in provincies, in welke de werk lieden gedelegeerden kiezen die gemeeuschap- pelijk met de gildenvereeningen de voorwaarden van den arbeid in het volgend jaar voor ieder district vaststellen. In nationaal-liberale bladen leest men, dat het voorstel ten doel heeft willekeurige werkst.akingen in het bouwvak te voorkomen en aan billijke eischen der werklieden te voldoen en dat, als de P°g'DS?j bij welke onder alle omstandigheden de medewerking wordt vereischt van de leiders der werklieden in den Rijksdag, niet slaagt, de werk- gevers niet verantwoordelijk zijn voor de verdere twisten. Het is intusschen zeer twijfelachtig, of de werk- gevers, die tot geene gilden behooren, zich met het hesluit zouden willen vereenigen en of alle werklieden de leiders der sociaal-democraten zouden willen volgen. Het is zeker vreemd, dat aan de sociaal-democratische partij in den Rijksdag zulk een gewichtige taak wordt opgedragen. Practische resuliaten zal het voorstel waarschijnlijk niet opleveren. Uit Den Haag wordt gemeld, dat de Minister van Financien, Godin de Beaufort, een wetsont- werp gereed heeft tot belasting van effecten. In den vorm van een zegelrecht, dat elk jaar betaald Neen, mijnheer Nu, koop dan kolen, en stook het vuur wat op. Koop maar eene goede portie. Hier hebt gij geld Daar de kolen naast de deur te krijgen waren, knapte er spoedig een gezellig vuur op den rooster. Lane schoof zijn stoel naar den vuurhaard, en strekte zijue dunne vingeren uit naar de welkome vlam. Ik wist niet dat gij het zoo kwaad had, merkte Ephraim Aldridge aan. Wij leven alleen van hetgeen Mary verdient, en naaldenarbeid wordt zeer slecht betaald, hernam Lane. Ja, het is soms in het geheel niet te krijgen. Ik hoop, dat de heer Jonas zich wel bevindt. De heer Aldridge gaf geen antwoord, maar zat zwijgend op zijn stoel en staarde in het vuur. De hoeken van zijn mond waren neergetrokken zijne lippen trilden, en de tranen kwamen hem in de oogen, toen hij dacht aan al, wat hij aan dien ondankbaren neef had verkwist, aan die slang, die hij aan zijn boezem koesterde, terwijl de eenige vriend, dien hij ooit bezat, gebrek leed. Mary is een voortreffelijk meisje, voer haar vader voort, en zij heeft een verstand, dat boven hare jaren gaat. Gedurende mijne ziekte verpleegde zij mij dag en nacht, en iu weerwil dat zij daar- door een hard leven heeft gekregen, is toch het arme ding zoo geduldig als een lam. Dikwerf moe1 worden, weuscht de Minister inkomsten uit effecten te belasten. Dit recht zou echter ook kunnen worden betaald na eenige jaren als de effecten worden verhandeld, wat voor families, die hun fondsen onveranderd in de brandkist laten liggen, aangenaam zou zijn. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid brengt ter kennis van belanghebbenden dat in de maand October 1890 te 'sGravenhage een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van personen, geboren in een der jaren 1865 tot en met 1874, die wenschen te dingen naar de be- trekking van klerk bij de Rijkstelegraaf, waartoe vijftien plaatsen ter vervulling worden opengesteid. De aanstelling geschiedt op eene jaarwedde tot 400, welke belooning, zoo zij met het gewone dienstwerk zijn belast, kan klimmen tot 900. Zij, die zich aan het onderzoek verlangen te onder- werpen, moeten zich daartoe vdor 1 October 1890 aanmelden bij het departement van waterstaat, handel en nijverheid door een op zegel geschreven ver- zoek, met nauukeurige opgaaf van naam, voor- naam en woonplaats. Men zie verder de Staats- courant van 5 Aug. Blijkens een bij deu Raad van State, af- deeling voor de geschillen van bestuur, ingekomen Koninklijk besluit, is gehandhaafdhet besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland van 4 April jl., omtrent de jaarweaden van den secretaris-ontvanger en van den bode van het bestuur der waterkeeriug van de calamiteuse Hoofdplaat- en Thomaespolders. Naar men verneemt, kan binnenkort de reor- ganisatie van den geneeskundigen dienst op de spoorwegen, tot het verleenen van hulp bij onge- lukken, worden te gemoet gezien. Zij komt in hoofdzaak overeen met de adviezen, door de daar- voor bij koninklijk besluit benoemde commissie gegeven. Woensdagmiddag ongeveer twaalf uur ontstond te Ylissingen door een onbekende oorzaak een uitslaande brand aan een der loodsen op het haven- station aldaar. In 't begin liet die brand zich vrij ernstig aanzieD, te meer daar die loods geheel van hout is opgetrokken. Gelnkkig echter was de brand begonnen aan het uiteinde van de loods, en joeg de wind de vlammen van het andere gedeelte af. Spoedig waren verschillende personen op het terrein, waaronder ook de bemanning van de Duitsche stoomboot WB. Kemeny", die een werk- zaam deel namen aan het blusschen. Nadat de spuiten van den spoorweg en de marine water hadden gegeven, was men den brand spoedig meester. Die van den waterstaat behoefde geen dienst te doen. In het gedeelte, waar de brand ontstond, waren wensch ik dat ik maar dood was, dan stond ik haar niet in den weg, en dan kon zij beter voor zich zelven zorgen. De heer Aldridge bleef in dezelfde houding zit'.en en bewaarde het stilzwijgenmaar toch, een paar tranen ontglipten aan zijne schemerende oogen en rolden langs zijne holle, bleeke wangen. Hij waagde het niet te spreken, opdat de kramp, die in zijne borst opwelde, niet in verzuchtingen en andere teekenen zou losbreken, iets waarvoor zijn norsche in zich zelven gekeerde gemoedsaard terug schrikte. Lane wendde nu nog eenige pogingen aan, om het gesprek aan den gang te houden, maar toen hij zag dat alles zonder eenig gevolg bleef, verzonk hij ook in een diep stilzwijgen. Had de arme zieke kunnen lezen in de gedachten die zijn bezoeker gedurende die oogenblikken door de ziel gingen, dan had hij ontwaard, hoe deze medelijden gevoelde met den toestand van zijn ouden vriend, en berouw er over, dat hij hem onder het masker van rechtvaardigheid zoo hard had behandeld. Aldridge dacht er nu slechts aan, om alles in het toekomende te herstellen. Gerechtigheiddacht de heer Aldridge, hoe kan de rnensch, die slechts de oppervlakte der dingen beschouwt, ooit hopen rechtvaardig te zijn? Gij hebt waarschijnlijk ook niets te eten vervolgde hij, plotseling het stilzwijgen afbrekende. Ik geloof dat er nog een stuk brood in huis is, antwoordde Lane. gelukkig geen goederenaan het andere einde bevindt zich de slachtplaats van den heer Nathan, en liggen ook de goederen geborgen, die Donderdag per Castle—boot moesten worden verladeu. Vermoedelijk is, bij het aansteken van een pijpje of een sigaar, het onvoorzichtig wegwerpen van een lucifer wederom de onwillekeurige oorzaak van den brand geweest. Den geheelen dag was niemand in 't gebouw geweest. De gebouwen zijn op de Rotterdamsche beurs verzekerd. De synode der Ned. herv. kerk heeft op voorstel van den heer Cesar Segers met algemeene stemmen besloten om de synodale commissie uit te noodigen een onderzoek in te stellen naar de regeling der vrijstellingen van werkelijken dienst, in het „ontwerp van wet tot regeling van den krijgsdienst" voorgesteld en omtrent de voor waarden om in het genot daarvan te treden, voor zoover de studenten in de godgeleerdheid betreft, en haar te machtigen1. de noodige stappen te doen om, wat den aanvang der vrijstelling aangaat eene betere en vaste regeling dan thans voor onze aan- staande studenten in de theologie te verkrijgen, en 2. aan de regeering en 's lands vertegenwoordiging mede te deelen, dat de algemeene synode der Ned. Herv. kerk, hoewel zij voor hare aanstaande leeraren geen vrijstelling van den op alle bur gers van Nederland rustenden militieplicht zou hebben begeerdnu deze in het genoemd ontwerp voor de studenten in de godgeleerdheid is gehandhaafd het voor dezen als eene eer en een voorrecht beschouwen zou, dat aan elke vrij stelling de verplichting werd verbonden, om aan een door de regeering te openen gelegeuheid zich theoretisch en practisch te oefenen in de verpleging van zieke en gewonde krijgslieden, ten einde in oorlogstijd bij de hospitaal-soldaten ingelijfd of bij de ambulancen werkzaam gesteld te kunnen worden. De Noordbrabanter meldt, dat terwijl Maan dag avond de burgemeester van den Bosch, Jhr. v. d. Does de Willebois, zich met zijn familie op den St. Michiels—Gestelschen weg bevond, eenige revolverschoten werdeu gelost. Bij onderzoek bleek, dat dit was geschied door een dronken man. De burgemeester ontnam hem den revolver, die viermaal bleek afgeschoten te zijn. Nog twee scherpe pa- tronen waren aanwezig. Inmiddels waren marechaussee en gemeentepolitie toegeschoten, die den man in bewaring namen. Hij verklaarde een timmerman uit Michielsgestel te zijn en den revolver te hebben gekoeht om een klompenmaker, die hem met moord had bedreigd, bij mogelijken aanval dood te schieten. Hij had de schoten slechts gelost om het wapen te beproeven. Roep het meisje, hernam Aldridge, en laat haar iets te eten voor ons halen! Eu veel en van het beste. Hoort gij, Mary? voegde hij er bij toen deze aan de deur verscheen. Hier is geld. Ik heb nog genoeg over, antwoordde zij, van hetgeen gij mij voor de kolen hebt gegeven, en te gelijk trok zij haar hand terug. Neein maar aan, neem maar aanherhaalde Aldridge, die nu voor de eerste maal in zijn leven begon te begrijpen, dat de waarde van het geld eenig en alleen afhangt van de manier, waarop het gebruikt wordt. Neem dit geld en koop er voor wat gij noodig hebt. Wanneer trok hij ooit de hand terug, als ik hem geld aanbood dacht hij, terwijl de aangenomen neef weer voor zijn geest trad. Mary ging nu een oogenblik uit, en nadat zij de tafel had voorzien van levensmiddelen, werd zij weder uitgezonden om een warmen doek en andere artikelen te koopen, die zij noodzakelijk voor zich zelve behoefde. Eerst toen zij vertrokken was, ging de heer Aldridge over tot het onderwerp zelf, dat hem zoo zwaar op het hart lag. Hij deelde nu Lane voor het eerst mede, wat zijn achterhoudende natuur hem tot dusverre voor ieder had doen ver- zwijgen, namelijk, dat hij zich geheel en al had vergist in het karakter vau zijn aangenomen zoon dat deze hem slecht behandelde, en dat de haudel- wijze van Jonas hem had vervuld met een gevoel dat met vrees, haat en afschuw was vermengd onder het voorwendsel, sprak bij, van te zorgea COIIRAIVT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1