Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2632. Woensdag 6 Augustus 1890. 30e Jaargang. BKKENDMAK1NG. DE ZWARTE BIUEVENTASCII. Binnenland. De Burgemeester der gemeente Ter Neuzen ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bnshouders. A D V E E T E If T I I K5; Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. maakt bekend, dat eene Openbare Vergadenng van den Gemeenteraad is belegd tegen Vrijdag den 8 Augustus 1800, des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 5 Augustus 1890. De Burgemeesler voornoemd, J. A. VAN BOVEN. JPolitieli Overzicht. Nu de overname van Helgoland nagenoeg een voldongen feit is geworden, heeft het den Duitschen rijkskanselier goed gedacht, een memorandum te openbaren over de beweegredenen der tusscben Duitscbland en Engelaud gesloten overeenkomst. Daarin komt voor, het belang dat er bestaat bij eene vriendschappelijke verstaudbouding met Enge laud, waarna de toelichting volgt van de onder- deelen van het traktaat. In Zuid-Afrika hoopt Duitscbland goud te vinden en eenige duizenden landbouwers neder te zettenin Oost-Afrika heeft Duitschland afgestaau, wat buiten de sfeer van Duitschland's koloniaal streven is gelegen, terwijl een goede verbinding is verkregen met den be- vrieuden Congo-staat en met de voornaamste karavaanwegen naar de Oostkust. Eindelijk maakt de memorie van bet nieuwe erfstuk, voor den Elbe-mond gelegen, grooten ophef. De Duitsche eeuheid, het reikhalzend verlangen van iederen Duitscher naar dat bezit, de strategische waarde worden te hulp geroepen om elken inopperaar, die beweert dat Engeland te veel is toegegeven, den mond te stoppen. Leve Caprivi, hochToch blijven enkele bladen niet achter om hunne ver- ontwaardiging lucht te geven over de onderdanig- heid, die men John Bull heeft getoond. Men had moeten handeleu als Frankrijk, zegt de Kreuz- zeiting, dat zekere koloniale aanspraken van Engeland eenvondig afwijst /,als niet vatbaar voor discussie." De Keizer zal op zijne reis van Engeland over Ostende, waar hij een heel etmaal aan wal is gebleven, Helgoland aandoen. Pas in Berlijn gekomen gaat hij met heel het personeel der kanselarij over land naar St. Petersburg, waar het laatste in het hotel der Duitsche ambassade wordt ingekwartierd. Er ziju Russische bladen, die verzekeren, dat spoedig de afdanking der groote legers zal volgen en dat de Duitsche Keizer daartoe is overgekomen. Mocht die verzekering waarheid behelzengeen nutter ding, al mocht het oorlogs- ministerpersoneel er bij flauw vallen. Een nieuwe twist is ontstaan tusschen de hoofden der socialisten. Het gekibbel gaat nu over de vraag of men het anti-semitisme moet steunen. De heer Schippel kan het maar niet vinden met Bebel en Kit blad vcrwcliljm I»lngda«. en Vrljdagavoud bij den uftgever P. J. VAN BE SANDE te Ter Neuzen. FEUILLETON. Een verhaal uit de papieren der hertogin van Nottingham. 6) Gedurende geheel die reeks van ongelukken, had de heer Aldridge met gestrenge oogen toegezien. Ware 't een ander dan Lane geweest, dan had hij hem laten gaan, reeds toen hij trouwde, maar op den voet, waarop hij stood, ontnarn hij hem zijne betrekking niet, maar hij liet hem slechts de ge- volgen zijner dwaasheid dragen. Hij had zelfs zijn lot gekozen en moest het nu nemen gelijk het was. Dit deed hij dan ook niet, omdat hij het niet beter wist, want Ephraim had hem meer dan eenmaal voor die dwaasheid gewaarschuwd, en hem het lot afgeschilderd waarin arme lieden zoo dikwijls vervallen als zij verlieveu en trouwen. Zijne natuurlijke gierigheid zeide hem, dat indien hij zulk eene domheid voet gaf, hij eene onrecht- vaardigheid jegens andere jonge lieden zou begaan. Hij bediende zich van Lane als van een spiegel, waarin hij zijn eigen wijsheid en overleg kon zien, en hij liet hem in zijne ellende, opdat eene onder- steuning het nut dier ellende niet zou verzwakken. Daar overigens het oude huis in de Thommasstraat, dat hem toebehoorde, juist leeg werd, verkreeg hij consorten, en elk heeft weer zijn aanhang. De Ilamburgsche Vereeniging Bauhiitte heeft besloten geene metselaars— of timmermansgezellen meer aan te nemen dan wanneer zij verklaren geen lid te zijn van de aldaar bestaande vakvereenigingen, of anders het lidmaatschap te zullen opzeggen. De Bauhiitte heeft zich geconstitueerd tegenover de vereeniging der gezellen, die in hare eischen buiten- sporig is. Volgens de Bauhiitte is het de vakver eenigingen van werklieden te Hamburg minder te doen om gunstiger voorwaarden omtrent loon en arbeid te verkrijgen dan om de werkgevers onder het gezag der werklieden te brengen. Agititie verwekken en aanwakkeren, daarna werkstakingen uitlokken, waardoor de spanning tusschen werkge vers en werknemers wordt onderhouden, dat zijn de middelen om onder de werklieden een geschikten grond voor het socialisme te vinden. Yoorts heeft de Bauhiitte de overtuiging dat zeer vele werklieden niet uit beginsel maar uit vrees aau de arbeid- staking hebben deelgenomen. Zij wil nu die vele werklieden aan het tiraniek geweld der aanvoer- ders onttrekken. De patroons beweren verder, dat de werklieden op de werkplaatsen, alsook op weg van en naar huis, tot zelfs in hunne woningen, zijn lastig gevallen en gepijnigd om lid te worden. Nu zijn velen door den uitslag der werkstakingen tot een duidelijker inzicht omtrent de heilleer der aanvoerders gekomen, en alleen door vrees wet.en die aanvoerders hen nog in de klem te houden, daarom is voor hen de gelegenheid geopend om zich los te maken van den band. In den Belgischen Senaat heeft de hertog van Lrsel de regeering gei'Dterpelleerd over de te Berlijn gehouden conferentie betreffende de arbeidersbescher- ming. Hij wenschte daarvan de vruchten eens te zien. Minister Beernaert beloofde in de volgende zitting te komeu met ontwerpen, die op de te Berlijn behandelde vraagstukken betrekking hebben De Russische gezant, alias ^robbenklopper5 heeft den Sultan weer gemaand. De heer Nelidoff drong nu allerernstigst aan op afbetaling der oor- logsschatting, ook kon hij zich tevreden stellen met ^eenige andere vergoeding." De Czaar is boos om de uitvaardiging van de jongste irade. Te Pe tersburg is een besluit uitgevaardigd, dat een ont- zaglijk groot aantal joden het verblijf in Rusland onmogelijk maakt. Volgens de Times luidt het barbaarsche edict van den Czaar ongeveer aldus De joden mogen niet meer op het platteland leven, noch in Rusland, Polen (tot dusver hun toevluchtsoordterwijl onder ^platteland" tevens een honderdtal kleine steden wordt begrepen waar veel joden waren. Slechts in 16 provincien mogen zij verblijven. Zij mogen geen land meer bezitten, noch verbouwenmogen zich niet meer met de mijnindustrie bezighouden of aandeelen in dergelijke ondernemiugen bezitten zij mogen niet meer toege- laten worden in inrichtingen van openbaar onder- wijs, terwijl de betrekkingen van advokaat, militair dokter, ingenieur, ambtenaar aan regeeringsbureaux enz. niet meer door hen mogen worden vervuld. Het aantal joden in Rusland wordt op vier a vijf millioen geschat. Niet minder dan een millioen zullen door het edict uit hun woonplaatsen verjaagd worden. Geen wonder, dat er in Rusland nihilisten blijven; door zulke maatregelen zou van elken jood zelf een nihilist gemaakt worden. In de kapel van het Paleis Het Loo is voor H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses, bene- vens een aantal genoodigden, Zondag een gods- dienstoefeuing gehouden. Als voorganger trad op de Fransche predikant ds. Bourlier, uit's Graven- hage, die sprak naar aanleiding van den Brief aan de Colossensen, hoofdstuk 3 vers 15. Omtrent het kinderfeest bij gelegenheid van den verjaardag van II. M. onze Koningin op't Loo meldt men Des avoDds van half zeven tot half tien werd ten paleize het groot kinderfeest gegeven, door H. M. de Koningin aan de Prinses aangeboden. Verschil- lende kinderen, zoowel uit Apeldoorn als van elders waren ter bijwoning van dit feest uitgenoodigd. De heer M. P. Okhuysen van Rotterdam was met de leiding van het feest belast. Zoowel de magie en de prestidigitatie als de gymnastiek van het slang- en kikvorschmensch en de acrobatische ktftstverrichtingen eu grappen der clowns, het sneeuwbombardement enz., mochten niet alleen de goedkeuring van Hare Majesteit en het Prinsesje verwerven, maar vele nummers werden zelfs met een da capo vereerd. Na afloop mocht de heer Okhuysen van H. M. een dankbetuiging ontvangen. Des avonds 9 uren werd het vuurwerk op last van Z. M. den Koning voor het Paleis ontstoken, zoodat de A'orstelijke personen en de kinderen, op de bovenzaal van het Paleis gezeten, het schitterend schouwspel konden genieten. In het hotel „De Keizerskroon op het Loo was des avonds groot concert der kapel van het 8e regiment te Aruhem en soiree dansante in de Societeit. Zelden slaagde het avondfeest ter eere van den verjaardag der Koningin in het Haagsche Bosch zoo uitstekend als ditmaal. Geen wmdje was er aan de lucht, zoodat alle lichtjes brandden. Een keurig effect maakte het groote stuk in den tweeden vijver. Over de voile breedte vau het water verhief zich het voorfront van het gebouw der Parijsche tentoonstelling in 1889 en het monumentale stuk, dat zeer juist was nagebootst, straalde van licht. De hooge koepel met het beeld van de faam bovenop, zoowel als de zijstukken met de vensteropeniugen en hoeken, kwamen flink uit bij den donkeren boog van den hoofdingang. De weerspiegeling in het water was betooverend. Een fraaie geillumineerde gondel, waaruit jagermuziek over het watervlak weerklonk, dreef statig over den vijver en verhoogde den iudruk van een Venetiaanschen nacht. De brug, die de beide met lichtslingers omzoomde vijvers verbindt, was ook zeer net verlicht en maakte vooral van verre een aangenamen indruk. Zooals gewoonlijk gaf de koninklijke kapel een welgeslaagd concert in de Societeitstent, die langs alle lijnen van licht fonkelde, terwijl bij den Koe- kamp in een verlichte kiosk het muziekkorps der veldartillerie vroolijke klanken deed hooren. Een ontzaglijke menigte bewoog zich door de lanen om van den heerlijken avond te genieten en bezichtigde ook de verschillende gasilluminaties voor de openbare gebouwen, die zonder onderscheid sn. toch zooveel van zichzelven, dat hij zijn ouden klerk liet zeggen, dat hij het kon bewonen wanneer hij wilde. Eenige jaren voor de laatste gebeurtenissen plaats grepen, gevoelde de heer Aldridge hoe zeer hij zich ook tegen het huwelijk had verklaard, toch bekropen door een wensch, die bij oude vrijers zoo dikwerf opkomthij wilde namelijk voor zijn vermogen een erfgenaam van zijn naam en bloed. Voor zooveel hij zich herinnerde, had hij slechts twee bloed verwan ten geliad een breeder en eene zuster. De laatste had, toen Ephraim nog een knaap was, een knappen sergeant vau een afmaohee- rend regement gehuwd en zij was met hem mee- getrokken. Zij zag hare familie met weder, maar zij had toch eenige jaren lang briefwisseling met hare bloedverwanteu onderhouden waaruit deze hadden vernomen, dat zij gelukkig en tevreden was, dat haar man het wegens zijn goed gedrag tot vaandrig had gebracht, dat zij een kind hadden en dat zij voornemens waren, zich in te schepen naar de Oost-Indie. Zijn breeder met wien hij bestendig eene zekere mate van vriendschappelijk verkeer had onderhou den, had zich in Londen neergezet als zadelmaker en het gmg hem tamelijk goed. Op grond van dit laatste schonk Ephraim hem ook zijn achting en nu hij behoefte gevoelde aan een erfgenaam, zag hij om in die richting, of hij er zulk een kon vinden. Hij ging derhalve naar Londen maakte kennis met de familie, eu koos den jongen Jonas uit die naar ieders zeggen, zoowel wat zijn uiter- lijk als zijn karakter betrof, een afbeeldsel van hem zelven was. Jonas was inderdaad een voor- zichtige, bedachtzarae jongen, die geene streken be- ging en een stuivertje tweemaal omkeerde, eer hij het uitgaf. Ephraim, die juist meende gevonden te hebben wat hij wenschte, nam hem mede, deed hem op school en was zeer ingeuomen met hem. Zijn karakter scheen inderdaad, met betrekking op dien jongen eene volkomen verandering te hebben ondergaan, en de liefde, die hij gedurende geheel zijn leven aan elk menschelijk wezen had gewei- gerd, verkwiste hij op zijne gevorderde jaren aan dit aangenomen kind en wel op eene zeer onver- standige wijze. Toen hij zijne zaken aaudenkant deed, nam hij Jonas bij zich in huis, en daar de jongen eenigen aanleg bezat tot portretschilderen, meende hij, dat hij tot een groot kunstenaar was bestemd, en verzuimde het derhalve hem een handwerk te laten leeren. Zoo leefden zij gedurende langen tijd in taraelijke harmonie te samen, tot de bedriegelijke deugden van den knaap tot vol- slagen boosheid rijpten in den man en Ephraim ontdekte, dat het voorzichtige, spaarzame, slimme kind van vijfentwintig jaren tot een afschuwelijk voorbeeld van gierigheid, zelfzucht en verdorven- heid was outaard en wat de zaak nog erger maakte, was, dat de oom en neef van plaatsen schenen gewisseld te hebben en de laatste de baas en de Het slot van het middagfeest, de opstijging van een ballon in den dierentuin, bleef tot spijt van duizenden, die zich in eu buiten den tuin verdrongen achterwege. V\ el trachtte men nog, tot de duisternis intrad, het gevaarte omhoog te doen gaan, maar ofschoon men van 8 uur des ochtens af aan het vullen was, de ballon wilde zich niet oprichten en bleef half gevuld. Of de fout lag aan onvoldoende 1 king, aan lekkage of aan andere oorzaken zal later wel blijken. Ondanks deze kleine teleurstelling werd de feestdag met vroolijke opgewektheid gevierd. In de Psvchologische bladeD wordt er aan herinnerd, dat de vader van Mr. I. Hoek, den schoonzoon van mevr. Bulkley, het magnetisme beoefenue. Nu zou Mr. Hoek, volgens het Dagblad, zijne kinderen hypnotiseeren en zoodoende maken tot wat hij wil dat zij worden zullen. Hoever dit laatste waar is, kunnen wij, zegt de Ps. BE, bezwaarlijk beoordeelen. Wanneer men echter na- gaat, dat er in de laatste procedure tegen mevrouw Bulkley te Freiburg gevoerd, doorloopend sprake is van eene geheimzinnige hand, die vervalschte brieven en telegrammen afzendt en in het algemeen van een zeer gecompliceerd samenweefsel van leugens, vervalschte brieven en depeches, van een geheimzinnigen moordaanslag op den verdediger van mevrouw B, den heer Soldati te Lugano, van welke moordaanslag de politie thans reeds gedurende ruim anderhalf jaar de daders tevergeefs zoekt, e. t. q. dan wordt het vermoeden hoogst plausibel, dat, t zij door Mr. Hoek alleen, hetzij door nog andere helpers of liever sujetten, het hypnotisme met goed gevolg tot het bereiken van allerlei doeleinde wordt aangewend. Het spreekt van zelf dat wij deze meeuing slechts als eene veronderstelling uitspreken die ons echter zeer aanneembaar en zelfs waarschijnlijk voorkomt. Gaat men van de hierboven uitgesproken ver- eerste ondergeschikte was en dat, terwijl heer Jonas de warmste genegenheid voor den ouden man huichelde en de teederste zorg voor zijne ge- zondheid betoonde, het hem gelukt was, deze tot een gevangene in zijn eigen huis te maken en hem van lieverlede alle genoegens te onthouden. Elk weet hoe zwaar het valt, zich op eens uit de banden van zulk een huiselijken dwang los te maken. Het was even moeielijk, Jonas te ver- laten, als hem te gebieden dat hij zelf kon heen gaan. Maar toen eindelijk het afnemen zijner gezondheid, vereenigd met zijn steeds klimmenden haat tegen den eenmaal gekozen erfgenaam, de zaak een dringender aanzien gaf, besloot hij eene krachtige poging in het werk te stellen om zich zelven te bevrijden, en thans eerst viel het hem in, dat zijn oude vriend Lane hem daarin behulp- zaarn zou kunnen zijn. Terwijl hij intusschen loerde op eene gesehikte gelegenheid om weder in het bezit te geraken van het testament, waarin hij Jonas tot zijn universeelen erfgenaam had gemaakt, stelde hij in Jt geheim een ander testament op, dat ten gunste luidde van den oudsten zoon zijner zuster of van aiens nakomelingen, mits zij den naam van Aldridge tot den hunne maakten. Dit tes tament legde hij in eene blikken bus, waarvan hij der. sleutel altoos bij zich droeg, terwijl hij die bus zelve in een kast in zijne slaapkamer bewaarde. In weerwil van alle zijne maatregelen van voor- zichtigheid, had toch Jonas het geheim doorgrond, ejj TER NEIIZENSCHE C011RANT. I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1