Telegrafische berichten. in de war, daar geen der andere booten in staat zou zijn den dienst te verrichten op den voet als liij met het oog op de snelvarende was geregeld. Teleurstellingen, welke thans tot de zeldzaam- heden beliooren, zouden zicb alsdan veel meer doen gevoelen. De heer Stevens sprak ook nog over bet uur van afvaart des morgens uit Ter Neuzen. Hij wenscht dit later te zien gesteld, daar de meeste reizigers naar Middelburg bestemd zijn en daar nu veel te vroeg aankomen. Daartegen zij echter opgemerkt dat anderen aansluiting te Vlissingen met den sneltrein naar Holland wenschen en dat de wenschen en belangen der gemeenteu te dien op- zichte niet eensluidend zijn. Waar Ter Neuzen en Hoek b. v. prijs blijken te stellen op de vroege boot van 6 uren, zouden de verder afgelegen gemeenten als Axel en Sas van Gent de eerste reis gaarne een paar uren later zien gesteld. Doch hoe dit zij, aan aanmerkelijke verandering kan zonder uitbreiding van het materieel niet ge- dacht worden en dit zou te groote vermeerdering van uitgaven met zich brengen om vooralsnog aan Ged. Staten vrijheid te geven daartoe voorstellen te doen. Aan eene zoo groote uitbreiding als tbans door den heer Stevens wordt bedoeld en waarbij ook de dienst tusschen Middelburg en Zierikzee door de provincie zou wordeu overgenomen, hebben zij tot dusver niet gedackt. Als Zierikzee dan even groote eischen stellen mocht als nu door den heer Stevens voor Ter Neuzen worden gedaan, zou de aanschaf- fing van nog verscheiden nieuwe booten noodzakelijk zijn. Gedeputeerde Staten zijn en blijven bereid en bedacht om verbetering aan te brengen, waar zij die mogelijk achten maar kunnen voorshauds geen uitzicht geven op verwezenlijkiug van de grootsche plannen van dien spreker. De heer Stevens. Ik dank den heer Snouck Hurgronje voor de gedane mededeeling doch con- stateer tevens dat thans in deze vergadering open- lijk erkend is, dat de dienst te wenschen overlaat en dat verbetering noodig is. Mij komt het voor dat wanneer de verschillende subsidien, die nu worden gegeven, in handen kwamen van eene groote maatschappij, deze krachtiger zou kunnen optreden dan de nu bestaande kleine maatschappijen. Is meu huiverig de zaak aldus aan te pakken en wenscht men zich te bepalen tot den dienst op een gedeelte der Wester-Schelde, dan is in elk geval meerder materieel noodig. Een nieuwe boot te doen maken voor de vaart tusschen Ter Neuzen en Vlissingen zou geld kosten, veel geld, ik geef dat onmiddellijk toe, maar ik stel er tegenover dat op dit oogenblik de ontvangsten van dien dienst de uilgaven ongeveer dekken en het vervoer nog steeds toeneemt, terwijl ik mij tevens overtuigd houddat meu bij eene goede exploitatie rente van het kapitaal zou beginnen te trekken. Wanneer toch hier, evenals bij de meeste nijverheids—ondernemingen, de directeur werd aan- gesteld op een vast traktement en bovendien een zeker percentage in de winst kreegdan zou het niet licht meer gebeuren dat op een dag vier booten moeten varen tusschen de door ons bediend wordende havens. TER NEUZEN, 1 Augustus 1800. Wij hebben de jeugd een belangrijk nieuws mede te deelen. Binnen twee of drie weken wil de com- missie die in September 1888 een vliegerwedstrijd uitschreef en waaraan zoo ijverig werd deelgenoinen dit nog eens probeeren. Weldra zullen de voor- waarden enz. aan de liefhebbers worden medegedeeld. Er is dus nog tijd zich te oefenen. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt zal de 10de jaardag vau Prinses Wilhelmina hier niet ongemerkt voorbij gaan. Wij hopen dat een ruime opkomst de ontwerpers voor hunne moeite zal loonen. Wij vernemen dat het voornaamste ge deelte der feestviering aan de kinderen zal gewijd zijn. De groote inenschen zullen wel niet achter blijven. even spoedig weer naar huis te keeren, als hij het had verlaten. Hij beloofde derhalve, dat hij den vol- genden morgan de lijkbezorgers zou zenden om het lijk te halen. Daarop nam hij afscheid en snelde naar de Weststraat terug, waar hij zich terstond aan't werk begaf om alle schuifladen, kasten en kisten te doorzoeken, want hij kon ze nu openen met de sleutels die hij uit den zak van den dooden man had genomen. De morgenschemering vond hem echter nog bezig, zonder dat hij zijn doel had bereikt. Het scheen hem thans zoo goed als zeker te zijn, dat het gewichtige papier, 'twelk hij zocht, zich niet in huis bevond en moede, slecht gehumeurd en kwaadaardig, strekte hij zichjuit op zijn bed, om later maatregelen tenemen. Wij zullen van deze pauze gebruik maken, om wat uitvoeriger te spreken van de personen, die in ons verhaal voorkomen. Ephraim Aldridge, het jongere lid eener talrijke en arme familie, was reeds in zijne vroegste jeugd bij een koopman in kousen in de leer gekomen, en daar hij een der oppassendste voorzich- tigste en spaarzaamste knapen was, die ooit hun brood tusschen haudschoenen en kousen verdienden, was hij in groote gunst geraakt bij zijn meester, die hem, zoodra zijn leertijd uit was, tot den post van boek- houder verhief. Daar hij in die betrekking een goed inkomen genoot en te overleggend was om te trouwen, gelukte het hem, eene som te besparen, die hem, zoowel als zijn oorspronkelijk goed karakter, in Tot hulpsluismeester aan de Wesisluis alhier is benoemd de heer W. F. Meijer, te Hansweert, gezagvoerder op de stooinboot, varende tusschen Vlake en Walsoorden. Jl. Woensdag werd alhier in het openbaar aanbesteed het maken der gewone onderhoudswerken en van werken tot dijksverbetering aan de waterkee- ring van den De Loosepolder, gemeente Hoek, over 1890/91. Daarvoor schreven in de heeren A. Tho- lens voor /"1082; D. de Doelder voor 1057, beiden alhier, en Jac. Meertens, te Hoek, voor /"889. Ter vervanging van wijleu den heer P. H. de Ridder is tot zetter van's rijks directe belastingen, gedurende de jareu 18901892 in de gemeente Hulst, benoemd de heer W. A. de Ridder aldaar. Bij het examen hoofdacte te Deventer slaagde de heer R. v. d. Welle Jz., onderwijzer aan de bijzondere school te Kampen, vroeger alhier. De heer J. F. Peuleman te Hengstdijk is geslaagd bij het examen voor de hoofdacte te Breda, en is mede geslaagd de heer J. van der Hage te Stoppeldijk, bij het examen voor de Fransche taal 1. o. te 's Gravenhage. Bij koninklijk besluit is ingetrokken het koninklijk besluit, houdende benoeming met ingang van 1 Augustus 1890 van den directeur van het post- en en telegraafkantoor te Sluis, de heer J. A. Dorrenboom Jr., in gelijke betrekking te Zierikzee. Bij de Tweede Karaer der Staten-Generaal is ingekomen een wetsontwerp tot bekrachtiging van den onderhandschen verkoop voor f 500 van een perceel grond onder Houtenisse, tot het kroon- domein behoorende, aan de R. K. Parochie van den H. Martinus aldaar. Hoek, 30 Juli. Heden had alhier de open bare aanbesteding plaats van het maken vau werken tot zeewering enz., met het onderhoud daarvan tot en met 30 April 1891, aan de waterkeering van het waterschap Loven- en Willemskerke. Inschrijvers daarvoor waren de heeren D. de Doelder, te Ter Neuzen, voor f 2471 Jac. Meertens, f 2290 J. de Bree Ez., voor f 2144, beiden alhier, en D. Thoiens, te Ter Neuzen, voor 2022. Axel, 31 Juli. In de heden alhier gehouden raads- vergadering waren tegenwoordig de heeren L. van Dixhoorn, D. J. Oggel, C. N. Jansen van Roosendaal, J. Wolfert, P. Dieleman en P. Koster, leden, en de secretaris. Afwezig de heeren A. v. O. Kruijsse, P. Dregmans, S. van Hoeve, R. van de Ree en L. de Feijter. Voorzitter de heer L. van Dixhoorn. Het volgende werd behandeld lo. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Missive van Ged. Staten dezer provincie, houdende goedkeuring van het suppletoire kohier van den hoofdelijken omslag, voor het jaar 1890. i. Als voren, van het goedgekeurd raadsbesluit. tot af- en overschrijving van posten in de begrooting voor 1890. c. Als voren, houdende mededeeling dat de wijzigingvan den ligger der wegen en voetpaden in deze gemeente door hen wordt aangehouden tot de brug over het kanaal voltooid en voor het algemeen opengesteld zal zijn. d. Missive van den heer K. de Feijter, houdende kennis- geving dat hij zijn ontslag neemt als lid van het algemeen burgerlijk armbestuur, daar gemelde betrekking onvereenigbaar is met zijn lidmaatschap der vereeniging «De Kerkelijke Kas." Allen worden voor kennisgeving aangenomen. e. Missive van Ged. Staten voornoemd, houdende mede deeling dat naar hunne meening de bedoeling van den Minister (betrekkelijk de heffing van schoolgeld voor de dag- en avondschool) beschouwd moet worden, dat hetzelfde maximum geldt, zoo voor de dag- als voor de avondschool, met dien verstande, dat ook bij gelijktijdig bezoek van beide inrichtingen niet meer mag geheven worden dan voor het bezoek van een dier inrichtingen afzonderlijk. Request van J. Dieleman e. a., houdende verzoek om verbetering van den Oostelijken buitenweg. Beiden te behandelen in eene volgende zitting. 2o. Tot lid van het algemeen burgerlijk armbestuur wordt met 4 stemmen benoemd de heer J. Wieland. Op den heer L. de Regt werden 2 stemmen uitgebracht. 3o. Door den voorzitter wordt overgelegd de rekening van inkomsten en uitgaven dezer gemeente over het dienstjaar 1889 met de daarbij behoorende bescheiden. Hij benoemt tot onderzoek der rekening een commissie, bestaande uit de heeren S. van Hoeve, P. Dregmans en P. Dieleman. 4o. Wordt besloten tot af- en overschrijving van posten op de begrooting van 1890, wegens meerdere uitgaven op de wegen en voetpaden. 5o. De voorwaarden van aanbesteding voor de leverantie van petroleum ten dienste der straat- en schoolverlichting voor het dienstjaar 1890/91 worden vastgesteld evenals die waren voor het dienstjaar 1889/90. 6o. Op voorstel van Burg, en Weth. wordt besloten tot aankoop van keisteenen om met de vernieuwing van de Lange Noordstaaat voort te gaan en met de daaruit komende staat stelde, om de zaak over te nemeu, toen zijn meester er uit ging. De vlijt en de zaakkennis die hem zoo ver hadden gebrackt, verlieten hem ook nu niet. Zijne zaken bloeiden en hij werd rijk. Doch boe meer geld hij won, des te meer groeide zijne begeerte naar geld, en hoe meer hij had, hoe minder hij uitgaf. Te gelijk veranderde de voorzichtigheid van den knaap, bij het klimmen zijner jaren in eene koude terughouding, tot hij eindelijk een gemelijk, in zich zelven gekeerd en ontoegangelijk man werd, voor wien de wereld in het algemeen wel een zekere mate van achting gevoelde, maar wien niemand lief had, met uit- zondering van wellicht een enkelen persoon, en deze was Maurice Lane, die voorheen zijn rnede- leerling inden kousenwinkel was geweest, en later zijn winkelbediende was geworden. En toch kon er nauwelijks eene grootere tegenstrijdigheid van karakter gevonden worden, dan er bestond bij deze jonge menschen. Maar dat mocht nu zijn gelijk het wilde, ieder mocht Lane bijzonder goed lijden, en zelfs het koude hart van Ephraim kon zich niet geheel sluiten voor de bekoring van het openhartig gelaat en karakter van den jongeling. En toen hij zijn vroegeren kameraad een betrek king gaf, die eene zekere mate van verantwoorde- lijkheid met zich bracht, was dit niet, omdat hij hem voor den besten dienaar hield, dien hij met keisteenen enkele andere straten te verbeteren. Hiertoe wordt aan Burg, en Weth. voor zooveel noodig, buiten de daarvoor op de begrooting uitgetrokken som, een crediet verleend uit den post van onvoorziene uitgaven, tot een bedrag van f 100. Ilulst. Sedert geruimen tijd wenschte het R. C. kerkbestuur hun kerkgebouw van binnen op nieuw te restaureeren daar zulks hard noodig is, doch telkens werd om de groote onkosten, geraamd op f 48000, daarvan afgezien. Dezer dagen is een gemeentelid, de heer EL F. alhier, zoo welwillend geweest de benoodigde gelden tegen een matigen intrest ter beschikking te stellen, onder voorwaarde het kapitaal bij zijn overlijden eigendom der kerk wordt. Ook zijn nog door een ander ingezetene twee geschilderde ramen toegezegd. Westdorpe. In de jl. Dinsdag alhier gehouden raadsvergadering werd de gemeenterekeuing over 1889 overgelegd en na onderzoek voorloopig vast gesteld in ontvang op f 9543,12^ en in uitgaaf op 9506,24, alzoo met een goed slot van f 36,88|. Yervolgens werd de gemeentebegrooting voor 1890 in ontvang en uitgaaf gewijzigd, tengevolge der ten dezen jare gesloten geldleening groot f 6400 tot aankoop woonhuis en couversie van 5 pCt. ge- meenteschuld, het daarstellen vau een brandspuit- huis met annex prison en waaghuisje, en te doene verplegingskosten door opname in het geneeskundig gesticht te Delft van den krankzinnige B. A. de Boever. Hierna werd een voordracht opgemaakt ter be noeming van twee zetters ter vervulling der met 1 Januari a. s., ontstane vacature in dat college door periodieke aftrediug bestaande uit de heeren D. Bauwens en N. Heijman, aftredende leden, en de heeren D. Jonghe en P. H. Kerckhaert, alien alhier woDende. Ten slotte werd mededeeling gedaan vau de volgende ingekomen en overgelegde stukken. 1°. Een brief van Gedep. Staten met bijhoorende, houdende opgave dat het bedrag der vergoedings- kosten lager onderwijs voor 1890 is vastgesteld op 780. 2°. Een brief van als boven, mededeelende dat door het rijk 40 en provincie f 75 'sjaars, als subsidie in de verplegingskosten van voornoemden krankzinnige aan de gemeente wordt toegestaan. 3°. Een brief van dezelve, de goedkeuring meedeelende van het ter vorige vergadering geno men raadsbesluit lot af- en overschrijving van posten der begrooting 1889. 4°. Van het door burgemeester en wethouders opgemaakte proces-verbaal van kasopneming, dd. 26 Juni 1.1., waaruit bleek er in kas werd bevon- den 1032,41^. Wordt voor kenuisgeving aangenomen. Oversbig. 31 Juli. Bij de op 29 dezer plaats gehad hebbende herstemming voor een lid van den gemeenteraad waren uitgebracht op Er. Apers 13, Alph. Govaert 10 en B. de Coninck 2 stemmen, zoodat eerstgenoemde is verkozen. 's Gravenlisige, 1 Aug. Heden werd aan het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid aanbesteed het bouwen van een post- en telegraaf kantoor te Breskens. Hiervan is aannemer geworden de heer J. Kolijn, te Ter Neuzen, voor 14,780. De raming bedroeg f 13,970. G E M E EIVT E R A A VAN T ER N E UZE N. Zitting van Donderdag 31 Juli. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Aanwezig de heeren Jac. de Eeijter, Mr. Dronkers, Joz. de Eeijter, Harte, Dees, Moes, Tazelaar, Wieland, Visser en Van IJsselsteijn. Afwezig met schriftelijke kennisgeving de heer Grenu. De notulen der vorige vergadering worden gelezen. De heer Tazelaar moet opmerken dat uit de notulen evenals uit de courant blijkt, dat hij niet goed begrepen is omtrent het geven van muziek op Zondag. Uit die verslagen kan gelezen wordeu dat hij voor het spelend doortrekken der rnuziek- mogelijkheid kon krijgen, maar veel meer omdat hij een persoon om zich heeu wenschte, die hij gaarne mocht lijden, en die hem wederkeerig mocht lijden. Doch niet zoodra had Lane zich een vast bestaan verworven, of hij verliefde, naar zijn aard en karakter, op een schoon meisje, dat hij aan een tegenover gelegen venster mutsen en hoe- den zag oproaken en waarmede hij spoedig huwde. Daarop kwam er kleine familie, en met deze een reeks van ongelukken, zoodat Lane er nooit bovenop kwam. Eindelijk stierf de vrouw, en de kinderen, die haar overleefden, verstrooiden zich in de wijde wereld, om daar hun brood te zoeken. Lane bleef alleen met zijne jongste dochter Mary. Ware hij nu gezond gebleven, dan had het beter kunnen gaan, maar eene hevige rhumatische koorts, die hem eerst aan den rand des grafs had gebracht, had zijne gezondheid zoo zeer verzwakt, dat hij niet langer in staat was zijne beroepsbezigheden waar te nemen. Daarom gaf hij den moed op en met eenige weinige overgespaarde ponden sterling in den zak, trok hij zich terug in eene donkere woning waar hij van nu af geheel afhankelijk was van de liefde en de vlijt zijner dochter. (Wordt vervolgd). gezelschappen op Zondag in Ter Neuzen zou wezen, wat niet het geval is. Na een kleine verandering in de redactie der notulen, worden deze met algemeene, stemmen goedgekeurd. De voorzitter biedt den raad de gemeente— rekening over 1889 aan. Deze bedraagt in ontvangst 46,268,55 en in uitgaaf f 42,761,96£. Ontvangen werd o. a.aan hoofdelijken omslag f 11,506,87, vergoeding 30% voor kosten van het onderwijs 3,911,18, uitkeering door het Rijk */s gedeelte van het personeel 9,083,33£, op- centen op 's Rijksbelasting f 7018,11 J. Uitgegeven werd o. a. kosten van het lager onderwijs 15,269,28£, betaalde renten en af- lossingen f 2,825, armwezen 1,135, genees- kundigen dienst f 1,429,32. De voorzitter stelt voor deze stukken ter fine van onderzoek, bericht en beraad te stellen in handen eener commissie, waartoe worden benoemd de heeren Tazelaar, Wieland en Van IJsselsteijn. De rekening zal voorts als gewoonlijk in druk of afschrift ter secretarie tegen betaliug der kosten verkrijgbaar zijn, en ter visie leggen. De heer Van IJsselsteijn zegt, dat volgens art. 219 der gemeente wet de rekening met de bescheiden en met wat Burg, en Weth. ter hunner verant- woording dienstig achten, aan den raad moet worden overgelegd binnen 7 maanden na afloop van het jaar, waartoe zij betrekking heeft. Thans is het den laatsten dag, 31 Juli, waarop dit volgens de wet kan geschieden. Bij mogelijke afwezigheid van eenige leden, waardoor onvoltalligheid kon ontstaan, kon de gemeente-rekening niet op) den daarvoor gestelden tijd aangeboden worden. Hij vraagt of de gemeente-ontvanger niet tijdig klaar was, of wel Burg, en Weth. Is dit eerste zoo, dan diende er op gewezen te worden. De voorzitter zegt, dat de rekening laat was ingekomen en hierop zal gewezen worden en wat het laatste betreft, sommige zaken worden beter mondeling dan schriftelijk behandeld. Bij de on- inbare posten o. a. was er eene van f 25, ten laste van het R. C. armbestuur, als bijdrage voor den geneeskundigen dienst en de verpleging der armen. De voorzitter had over deze zaak een officieel onderhoud gehad met den heer Pastoor. Zijn eerw. had hem toen medegedeeld, dat het R. C. arm bestuur over te weinig middelen beschikt om in de behoeften van armlastigen of tijdelijk nood- lijdenden te voorzien, vooral nu deze in aantal toenemenook merkte de heer Pastoor op dat het van zijne zijde niet aan aansporing ontbrak of zou ontbreken tot ondersteuning van behoeftigen. De voorzitter geeft thans lezing van een brief na dit onderhoud ontvangen. Uit dit schrijven blijkt de meening van Zijn Eerw., dat het met het oog op de armen-wet veeleer op den weg der burgeriijke overheid ligt in de geneeskundige ver pleging der armen te voorzien dan wel in hunne andere bestaande behoeften,als kleeding, verwarming, voedsel, wijl de overheid in de attestatie van den ambtelijken geneeskundige den zekersten waarborg bezit, dat de behoefte geen denkbeeldige maar eene werkelijke is. En indien het R. C. armbestuur door het subsidie van f 25 zijn middelen tot voor- ziening in de behoeften aan voedsel enz. verminderde, zouden de uitgaven van het Burgel. Armbestuur voor dit doel wel in gelijke mate stijgen. Zijn Eerw. meent dat het aanvullend optreden der openbare macht, waar de particuliere liefdadigheid onvermo- gend blijkt, niet alleen niet strijdt, maar zelfs strookt met de armen-wet. Na eenige bespreking wordt besloten de regeering over deze zaak te schrijven. De voorzitter deelt voorts mede de besprekingen over oninbare posten der hondenbelasting. De heer Van IJsselsteijn wenscht als in vele groote plaatsen, dat de honden als blijk dat de belasting biervoor betaald was, een penning zouden moeten dragen en bij gemis hiervan afgemaakt zouden moeten worden. De voorzitter zegt, dat aan dezen maatregel veel bezwaren zijn verbonden. Vroeger is hierover meermalen gesproken maar telkens stuitte men op moeilijkheden. Hij meende dat de politie in deze veel doen kan en stelde voor in de zaak te berusten waartoe wordt besloten. Ingekomen waren de rekeningen van het Burger lijk armbestuur, de braudweer en de commissie van beheer over den grindweg Ter NeuzenHoek, die mede in handen der benoemde commissie zullen gesteld worden; de begrooting voor 1891 van de laatste wordt goedgekeurd. Ontvangen was een brief van Ged. Staten, be- treffende den leeftijd voor toelating van schoolleer- lingen. Ged. Staten alsmede de district-school- opziener en de inspecteur der 2e inspectie hebben bedenkingen tegen het genomen raadsbesluit omtrent dit punt waardoor het mogelijk kan wezen, dat op scholen A en B een kind 7 jaar zal wezen voor dat het ter school kan komen. Het college geeft in overweging de toelating te bepalen op 1 April voor kinderen die dan 6 jaar worden of binnen 4 maanden dit zullen zijn. Het Dag. Best, stelt na ad vies der schoolcommissie voor op het besluit terug te komen en bij de primitieve regeling te blijvenhierdoor wordt de toelating op alle scholen bepaald op 1 April voor kinderen die 6 jaar zijn of in den loop van dat jaar dien leeftijd bereiken. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten. De voorzitter geeft lezing van de verordening regelende het teekenonderwijs. Het onderwijs zal gegeven worden in de maanden October, November,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 2