t No. 2631. Zaterdag 2 Augustus 1890. 30e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch- Vlaanderen. iltiioSi tBCkD Ter Neuzen en Tlissiipn. DE ZWARTE BRIEVEMH. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushooders. advertentiEn. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Ult blad venchljnt Uln»dac en Vrijdasravond bij den altgever P. J. V A M D E 8 A N D E te Ter Neuzen. Bij deze courant behoort eeu bijvoegsel. II Uit het algemeen verslag der afdeelingen van de Provinciale Staten van Zeeland, nemeu wij het volgende over Bij art. 20 Hoofdstuk VIII wordt tamelijk alge meen de wenseh te kennen gegeven dat de stoomboot Walcheren" bepaald zou worden aaugewezen voor den dienst tusschen Vlissingen en Ter Neuzen. Een lid van Gedeputeerde Staten wijst op de groote bezwaren die tegen zoodanige regeling bestaan, en zou het wenschelijk achten dat door de leden, die dat gevoelen deelen, daarover met den Directeur van den stoombootdienst werd geraadpleegd. Dat lid van Gedeputeerde Staten verklaart zich bereid de zaak in nadere overweging te nemen en ook schriftelijk uiteen te zetten. In eene andere afdeeling werd eene opmerking gemaakt omtreDt art. 20 Hoofdstuk VIII betrek- kelijk kosten van instandhonding van den stoomboot dienst op de Wester-Schelde. Een der leden vroeg of dit cijfer niet te laag was. Wanneer men een goeden dienst verlangt (er wordt gezegd dat de dienst te wenschen overlaat), dan moet een hooger cijfer worden uitgetrokken. Namens Gedeputeerde Staten werd de verzekering gegeven, dat men zooveel mogelijk verbetering zou iianbrengen maar dat omtrent eene betere regeling nog geen bepaald plan bestoud. Blijkens mededeeling van den Voorzitter hebben Ged. Staten in dit verslag geen aanleiding gevonden om wijziging te brengen in hun voorstel. De Voorzitter opeut de algemeene beraadslagingen doch sluit die weder aangezieu geen der leden het woord verlangt. Daarna wordt overgegaan tot artikels- gewijze behandeling, te beginneu met de uitgaven. Bij art. 20 van Hoofdstuk VIII, kosten van instandhouding van den stoombootdienst op de Wester-Schelde 7000, zegt de heer Stevens. Mijnheer de Voorzitter. Ten vorigen jare heeft het gemeentebestuur van Sas van Gent zich gewend tot het Gedeputeerd college met verzoek verbete ring te willen brengen in de dienstregeling tusschen Ter Neuzen en Vlissingen. De omliggende ge- meenten Philippine, Hoek, Zaamslag, Westdorpe, Ter Neuzen en Axei hebben die poging ondersteund, omdat de bestaande dienstregeling onvoldoende en de loestand op den duur onhoudbaar is. Door Ged. Staten werd erkend, dat door de tegenwoor- dige regeling aan onze billijke eischeu niet werd voldaan, terwijl zij zich bereid verklaarden, al het mogelijke te doen om verbetering .aan te brengen, maar nu begrijp ik niet, hoe met een zoo FEUTLEETON. Een verliaal uit de papier en der hertogin van Nottingham. 5) De dooden wachten geduldig, maar de haast, waarmede de heer Jonas Aldridge op straat voort- liep, scheen veel meer te gelijken op eene jacht naar een vluchteling. In weerwil van zijn overijld loopen viel hem toch de tijd nog te lang, en schier buiten adem bereikte hij de Thomasstraat. Is mijn oom hier? vroeg hij aan Mary, die ter stond antwoord gaf op zijn kloppcn. Ja, mijnheer autwoordde zij. En wat is er met hem gebeurd? hij is toch niet gevaarlijk, hoop ik Hij is dood mijnheer, althans dat gelooft de geneesheer, hernam zij. Gij hebt er dus een geneeskundige bij geroepen O, ja, ik haalde terstond den heer Adams, hier over de deur maar die zeide, dat hij dood was, zoo- dra hij hem zag. Wilt gij de goedheid hebben naar boven te gaan dan kunt gij zelf hem zien. On mogelijk, het kan niet zijn dat mijn oom dood is, riep Jonas die nog altoos argwaande, dat er eene list met hem werd gebruikt. Gij hadt den besten dokter moelen halen. Waarom niet gezonden om dokter Sykes laat hem oogenblikke cijfer als op deze begrooting voorgesteld wordt, verbetering mogelijk is. Daarom, mijnheer de voorzitter, ben ik zoo vrij de zaak nogmaals hier ter sprake te brengen en mijne meeniug te zeggen over de noodige maatregelen. Wanneer men nagaat welke uitgaven de verschil- ende met subsidie der proviucie of voor hare rekening varende stoombooten, dienst Middelburg— Zierikzee, Walzoorden—Vlake, Vlissingen-Zeeuwsch- Vlaanderen eischen, dan vindt men een zeer groot bedrag, doch hoe groot dat ook is, het blijkt niet voldoende te zijn om eene goede dienstregeling tot stand te brengen. Zou, zoo wensch ik te vragen, thans, nu de laatste termijn voor de subsidie aan de Spoorboot- maatschappij op de begrooting staat, het oogenblik niet gekomen zijn, om de verschillende diensteu of onder het beheer der provincie te nemen of aan een particulier door een ilinke subsidie gelegenheid te geven den dienst over de geheele provincie op zich te nemen en te exploiteeren P Wat bepaaldelijk de regeling van den dienst op de Wester-Schelde aangaat heeft de gemeenteraad van Ter Neuzen ook nog bij het zoo straks inge- komen adres op de onvoldoende communicatie ge- wezen. Tusschen Breskens en Vlissingen is zesmaal daags gelegenheid en tusschen Ter Neuzen en Vlissingen gedurende het grootste deel des jaars slechts tweemaal daags. Dat is dan ook de treurige reden dat in de spoorboekjes, de correspondentie tusschen Rotterdam en Ter Neuzen niet over Vlis singen maar over Antwerpeu aangegeven wordt. Een goede regeling zou tusschen Ter Neuzen en Vlissingen minstens vijfmaal daags correspondentie moeten geven; driemaal in den voormiddag en tweemaal des namiddags. Toen de raad van Sas van Gent zich tot Ged. Staten wendde betrekkelijk deze zaak wees hij erop dat de bewoners van dit deel der provincie her- haaldelijk verplicht zijn naar Middelburg te komen, en wanneer het rechtbankzaken betreft, eerst om 10 uren terecht kunnen. Die menschen moeten 's morgens om drie uren en zoo zij bijvoorbeeld te Zuiddorpe wonen nog vroeger op weg, om te zes uren 's morgens te Ter Neuzen te zijn. Dan stappen zij op de boot en zijn, als de boot snel vaart, te 7 uren te Vlissingen. Van daar loopen zij om den tijd te dooden, (ik zelf deed het ook meermalen) te voet naar Middelburg waar zij dan omstreeks 8 uren aankomen de menschen zijn dus vroeg iu het touw om twee uren doelloos te Mid delburg te zijn. Sas van Gent verlangde derhalve later uit Ter Neuzen te vertrekken, Ter Neuzen daarentegen nog vroeger. Wil men 's morgens van Ter Neuzen uit naar Rotterdam, dan is men verplicht om de reis over Antwerpen te maken, omdat de stoombootdienst niet aansluit op den trei- nenloop en men zooals thans de zaak is ingericht lijk hier komen voegde hij er met luider stem bij, toen hij het kleine kamertje biunentrad waar de doode lag. Er mag geen middel onbeproefd blijven om hem weder tot zich zelven te brengen. Het is zeker niets anders dan eene onmacht. Maar de eerste blik op het lijk was voor hem reeds genoeg, om te begrijpen, dat al zijn slimheid hier geheel onnoodig was. Daar lag de heer Ephraim Aldridge onmiskenkaar dood, en terwijl Mary Lane vroeg waar dan toch de beroemde dokter Sykes woonde, trachtte Jonas een voorwendsel te verzinnen om liaar uit de kamer te verwijderen en om nie- mand te zenden. Menschen die altoos met listen en streken om- gaan geven zich dikwerf onbegrijpelijk veel moeite. En nadat heer Jonas zijne hersens te vergeefs had gekweld, ten einde een voorwendsel te vinden om het meisje te verwijderen, viel het hem plot- seling in, dat het eenvoudigste het beste was. Hij behoefde ook inderdaad niets anders te zeggen, dan dat hij alleen wenschte te zijn. Dit zeide hij dan ook en hij trok te gelijker tijd een zakdoek uit den zak en bracht dien voor zijne oogen, om Mary Lane zijn verlangen nog duidelijker te maken Dien tengevolge verliet zij de kamer en begaf zich weer naar haar woonvertrek, waarop heer Jonas die nu zich zelven alleen zag, geen tijd verloor en spoedig op zijn doel los ging. Dit bestond in niets anders, dan dat hij de zakken van den alge- storvene doorzocht en daarin vond hij eene beurs den eersten trein naar Holland van Vlissingen niet halen kan. Men verlangde derhalve niet overal hetzelfde maar Ged. Staten erkenden dat het meer in het belang was van de groote meerderheid om later te vertrekken. Verandering is er echter niet gekomen. Toch waren die beide belangen gemakkelijk te vereenigen. Men kon immers, bij eene goede dienst regeling de eerste boot laten vertrekken van Ter Neuzen te half zes, de tweede te half 8 en de derde na aankorast van den trein van half elf's middags kon men dan nog twee reizen doen. Nu wil ik toegeven dat zulk eene inrichting van den dienst met het tegeuwoordige materieel onmo- gelijk is. Maar daartegenover staat, dat oak het blijven behouden van de bestaaude regeling eene onmogelijkheid is. Het verkeer tusschen Ter Neuzen en Vlissingen vermeerdert jaarlijks, zooals blijkt uit de ons ver- strekte officieele opgaven, doch de dienst voldoet niet aan de eischen van het publiek. Het bewijs ligt voor de hand. Zoudag acht dagen vervoerden niet minder dan vier particuliere booten passagiers naar Vlissingen en Middelburg. Wanneer de pro vinciale dienst goed is ingericht en goed wordt geex- ploiteerd, heeft het publiek geen extra-booten noodig en komen de meerdere ontvangsten, die nu particu- ren heffen, den provincialen dienst ten goede. Maar niet alleen dat de bestaande regeling niet voldoet aan de billijke eischen van het publiek, ook als men zich op een ruimer standpunt plaatst, is er een belangrijke reden om verbetering aan te brengen. Wanneer men een blik slaat in het verleden, dan ziet men dat in Zeeland verschillende bloeiende stedeu gevonden werden in vroegere eeuwen, maar thans, dient men in die provincie een bloeiende stad met een lantaarn te zoeken. Goes vraagt hulp voor zijn sas tot een bedrag van 120000, Brouwershaven kan zijn raadhuis niet herstellen. Veere is vooral bekend wegens het afbreken van oubewoonde huizen en in Zeeuwsch-Vlaanderen van af Hulst tot Sluis is alle leven uitgedoofd en staan in elke gemeente tal van aanzienlijke huizen onbewoond. Alleen Ter Neuzen geeft blijk van de waarheid van het gezegdedat, wat de zee aan de eene zijde ontneemt door haar aan den anderen kant weder wordt teruggegeven. Let men op de statistiek der aankomende en wegvarende schepen, dan kan men met recht zeggendat elk getijde bevorderlijk is aan den bloei van Ter Neuzen. Protectie wordt hier niet verlangd, met millioenen hoeft niet gegooid te worden, de Vlissingsche heereu weten wel dat dat toch niet helpt, maar eene verbetering als nu gevraaga wordt, kan mijns inziens niet worden geweigerd. Daarom mijnheer de voorzitter, wensch ik Ge deputeerde Staten in overweging te geven ofzelve met goud en zilver, verscheidene sleutels en nog andere zaken, maar helaas niet dat eene, 't welk hij zocht. En daar hij eindelijk overtuigd was, dat hij tevergeefs zocht, betrok een donkere wolk zijn voorhoofd, eenige grimmige uitroepingen ont- voeren zijne lippen, en nadat hij nog eenmaal ge heel de kamer had overzien, nam hij het licht en snelde de trappen af. Wanneer kwam mijn oom hier? Waarom kwam hij vroeg hij haastig, toen hij weer in het woon vertrek kwam, waar Mary moede en bedroefd het hoofd op de tafel had gelegd. Hij kwam van avond hier, antwoordde zijdoch ik weet niet om welke reden. Hij zeide, dat hij met mijn vader moest spreken, en derhalve ging ik in de keuken om hen alleen te laten. Gij waart derhalve in de keuken, toen dat geval plaats greep? Welk geval, mijnheer Ik meen toen hij stierf, hervatte Jonas. Neen, mijnheer, antwoordde zijik was uitge- gaan om iets voor ons avondeteu te koopen. Waarom gingt gij dan nog zoo laat op weg Mijn vader riep mij binnen en de heer Aldridge gaf mij eenig geld. Niemand behalve uw vader was er derhalve bij tegenwoordig Neen, mijnheer. En waar is die op dit oogenblik Mijn vader is zeer ziek, mijnheer. Hij is zoo- eene betere regeliog te maken en een flinke uitbreiding aan den dienst te geven of wel van de exploitatie geheel af te zien en die aan het particulier initiatief toe te vertrouwen. De heer Snouck Hurgronje. Uit het algemeen verslag der afdeelingen meende ik te moeten op- maken dat het alleen het verlangen was van de bewoners van het voormalig vierde en vijfde district om de stoomboot Walcheren alleen voor den dienst usschen Vissingen en Ter Neuzen te bestemmen. Thans echter blijkt mij dat de heer Stevens meer wil, maar tegelijkertijd is hij mij zelf in de betooging het onmogelijke ervan tegemoet gekomen. Hij wenscht eene dienstregeling, die vijf maal daags gelegenheid geeft om van Ter Neuzen naar Vlissingen vice versa te komen, doch erkent dade- lijk dat het met het tegenwoordig materieel onmoge- lijk is aan dien wensch te voldoen. Gedeputeerde Staten ontkennen niet dat eenige uitbreiding en verbetering wenschelijk zou zijn, maar naar zij meenen zou deze in het gunstigste geval slechts leiden kunnen tot het verschaffen van drie gelegenheden daags, ook in den winter. Zij meenen dat met de aanschaffing van nog eene boot als de Walcheren, wat ongeveer eeu ton vordert, in die regeling zou kunnen voorzien worden. Maar als de eisch van den heer Stevens moest worden ingewilligd, dan zou men met eene boot meer niet kunnen volstaan. Er zijn heeren, die wenschen dat de stoomboot Walcheren bepaald zou worden aangewezen voor den dienst tusschen Vlissingen en Ter Neuzen. Gaarne zouden Gedeputeerde Staten aan dien wensch voldoen, indien het hun maar mogelijk was. Ik wil nu niet drukken op het bezwaar, dat ontstaan zou om in dat geval eene boot te Ter Neuzen te doen stationeeren en de gevolgen, welke daaruit zouden voortvloeien voor de bemanning dier boot, voor het toezicht en voor het innemen van kolen. Daarin zou wel te voorzien zijn en ik stip ook slechts ter loops aan dat ook tusschen Breskens en Vlissingen nu en dan aan eene snelvarende boot groote behoefte bestaat. Nu reeds moet men om aan- sluiting aan de treinen mogelijk te maken op sommige uren het medenemen van zware goederen weigeren of aankoudigen dat op de aankomst van treinen zal gewacht worden. De directeur moet, wanneer slechts drie booten in dienst zijn, de vrijheid hebben die te laten varen zooals hij dat noodig ooraeelt. Bij mist en bij het plotseling ontstaan van kleine gebreken, blijkt verwisseling meermalen noodig. Maar boveudien, en dit is het grootste bezwaar, als men eenig voordeel van een snelvarende boot wil hebben, dan behoort de dienst ook met het oog op deze te worden geregeld. Blijkt het nu noodig dat die boot om de eene of andere reden tijdelijk vervangen worde, dan is de geheele zaak danig geschokt, dat hij zich te bed moest begeven. Had mijn oom niets anders bij zich, dan hetgeen ik in zijn zakken vond Voor zoo veel ik weet, niet. Geene papieren Neen, mijnheer. Ga eens naar uw vader en vraag hem, of hij geene papieren heeft gezien. Hij geeft er geene gezien, mijnheer, anders zouden ze wel hier zijn. Goed, hernam Jonasmaar gij zoudt mij toch pleizier doen, als gij eens naar uw vader wildet gaan, om het te vragen. Op die woorden verliet Mary de kamer, ging de trappen op en opende de deur van haar eigen slaapvertrek, maar om ze terstond weer te sluiten. Waarom zou ik mijn armen vader in zijn slaap storen? vroeg zij bij zich zelve; hij weet toch niets van papieren, en als ik hem nu wakker maak, dan zal hij geheel den nacht niet meer inslapen. Als hij ze gezien heeft, zal hij het morgen ook nog wel kunnen zeggen. Mijn vader weet niets van papieren, sprak zij, toen zij weer beneden was gekomenen als de heer Aldridge ze niet in zijn zak heeft, dan zal hij ze zeker ook niet hier hebben gebracht. Ja, dacht Jonas nu bij zich zelven, hij heeft ze misschien niet mee genomen wellicht nam hij ze uit de blikken doos, om ze in de kast te sluiten. Deze gedachte deed bij hem het verlangen ontstaan, om fm NEIMSCIE lOIBWT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1