Gemengde berichten. Ook om het lager soortelijk gewicht dergrond- stof in het buitenland, wordt door vele uitgevers van nieuwsbladen met het oog op de postwet, het papier uit het buitenland betrokken. Komt de voorgestelde wijziging in de postwet, dan zal de inlandsche papierindustrie daarbij zeker gebaat worden. Wegens de schade die door sommige vogel- soorten aan de vruchten in het Westland wordt toegebracht, heeft de afd. Westland der Hollandsche Maatschappij van Landbouw zich bij adres tot den commissaris des konings in Zuid-Holland gewend, en daarop de beschikking ontvangen, dat tot en met den 31 Dec. 1891 in het ressort der gemeenten Naaldwijk, De Lier, 's Gravesande, Monster, Wate- riugeu en Loosduinen worden opgeheven de he- schermende bepalingen voor kraaien, roeken, kauwen, spreeuwen, huismusschen en ringrausschen, zoodat wordt toegestaan, die vogels te dooden op de in eigendom bezeten of gehuurde gronden, die met veld vruchten zijn bezaaid of bepoot. TER NEUZEN, 29 Juli 1890. In de op Donderdag 31 Juli a. s. te houden openbare vergadering van den gemeenteTaad komen de volgende punten in behandelingaanbieding gemeenterekening 1889 rekening burgerlijk arm- bestuur 1889; idem brandweer 1889; idem grindweg Ter NeuzenHoekl889; begrooting idem 1891; brief van GedeputeerdeStaten betreffende leeftijd voor toelating school]eerliugenverordeningen regelende teekenonderwijs enz.adres van P. F. Standaert om gemeentegrondvoordracht zeltersgetal ge- meentewegersaanhangig gebleven zaken, als subsidie mannenkoor, schoolbibliotheken, voetpad in Vlooswijkpolderstraat, opril tegen baandijk, muziekuitvoeringen op Zondag, zinkputten bij het logement Donzeschoolgeldheffing en reclames hoofdelijken omslag; ingekomen stukken enz. Heden had alhier de openbare herbesteding plaats van de volgende werken, onder beheer der genie te Bergen op Zoom, als: 1°. Het ednjarig onderhoud van de zeeweringen te Ter Neuzen, waarvoor de raming f 4200 be- draagt. Inschrijvers daarvoor de. heeren K. de Yos, voor f 4800 en D. de Doelder, voor f 4303, beiden te Ter Neuzen. 2°. Het driejarig onderhoud van de uitwaterings werken behoorende tot het kanaal van Ter Neuzen in Zeeland, raming f 2180. Inschrijvers de heeren: D. de Doelder, voor f 3000 M. D. de Putter, voor f 2899, en G. J. Balkenstein, voor f 2249 alien te Ter Neuzen. 3°. Het uitbaggeren van een gedeelte der gracht van het Fort Ellewoutsdijk, raming f 1000. Inschrijvers de heeren M. D. de Putter, te Ter Neuzen, voor f 1459, en A. Foudraine te Goes, voor f 1096. Voor het examen Fransche taal, I. o., te 's Gravenhage gehouden wordend, zijn o. a. geslaagd de heeren J. F. Faas, onderwijzer alhier, en A. C. Bootsgezel, onderwijzer te Oostburg. De heer P. C. de Moor, onderwijzer te Zaamslag (Othene), slaagde heden te Breda voor de hoofdonderwijzersacte. Het examen voor hoofdonderwijzer is met goeden uitslag te Arnhem afgelegd door den heer A. d'Haens van Graauw. Een dienstbode uit de Geldersche gemeente Bemmel afkomstig, sedert enkele dagen bij een ingezetene alhier in dienst, kon het moeilijk ge- woon worden. De middelen missende om weder naar Gelderlands dreven terug te keeren, wilde zij een einde aan liaar leven stellen en liep met vlugge schreaen naar de Westkolk om zich te verdrinken. Gelukkig werd zij op den rand van de diepe kolk gegrepeu door een sluisknecht. De levensmoede 't Zou het beste zijn, als gij heen gingt om dat zelf te onderzoeken, hernam Tracy, die weinig be- hoefte ontwaarde, om met het zielsgevoel van dien man te sympathiseeren. Ik was er maar toevallig bij, en ik weet niet meer dan wat de apotheker zeide. Met deze woorden keerde hij zich naar de deur. Gij zijt oppasser bij een officier, naar ik zie? vroeg Jonas. ik ben bij majoor d'Arcy, van het 32,te regi ment, antwoordde Tracy, en daarop wenschte hij dien heer een goeden nacht, en hij ging heen, zonder een voordeeligen indruk van zijn karakter te hebben medegenomen. Tracy had nauwelijks de deur achter zich ge- sloten, toen Jonas Aldridge in de woonkamer te rug keerde, een kaars, die op een zijtafeltje stond, aanstak en daarmede naar de tweede verdieping ging. Aldaar begaf hij zich naar eene achterkamer waar een zwaar bed stond met vier stijlen en waar- van de gordijnen zorgvuldig dicht gehaald waren. Yerder bevatte die kamer nog eene ouderwetsche mahoniehouten kast met schuifladen en een grooten armstoel. De vloer was met een tapijt belegd en alles zag er vrij goed uit. De luiken waren ge- sloten van binnen, en daarover heen hingen gor dijnen van groen damast, om den tocht van het venster. Heer Jonas had bij 't naar boven Snellen drie trappen te gelijk genomen maar zoodra was hij niet in de kamer en in 't gezicht van het ouderwetsche maagd is heden door de politie via Ylissingen naar rare vroegere woonplaats getransporteerd. Tot zetter van 's Rijks Directe Belastingen gedurende het jaar 1890 in de gemeente Sas van Gent is benoemd de heer P. Wauters, ter ver- vanging van den heer J. Verschaffel, afgetreden wegens zijne benoeming tot burgemeester aldaar. De rijksveldwachter 3e kl. (jachtopziener) J. Polderman, wordt met 7 Augustus a. s. verplaatst van Graauw naar Serooskerke in Walcheren, terwijl is aangesteld tot rijksveldwachter 3e kl. (jacht opziener), ter standplaats Graauw, D. F. Raes, gepasporteerd marechaussee, thans agent van politie en onbezoldigd rijksveldwachter te Vlaardingen. De Minister heeft benoemd tot buitengewoon deurwaarder der directe belastingen, voor de gemeen ten St. Jansteen en Clinge, de heer J. van Rooie kommies der 2d* klasse te St. Jansteen; voor de gemeenten Overslag en Zuiddorpe, de heer C. J. van der Walle, kommies der 3de klasse te Over- slag, en voor de gemeente Koewacht, de kommies der 3de klasse J. J. Toesseiut aldaar. In de eerste helft der maand Juli is door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brief verzonden aan het adres van P. Harms te Rotterdam door het hulpkantoor te Zaamslag aan P. Machielse te 's Gravenhage en P. Oppeneer te Seattle. Hoek, 26 Juli. In de raadsvergadering van heden werden de volgende pnnten behandeld a. aanbieding gemeenterekening 1889. Besloten deze in hauden eener commissie van onderzoek te stellen en ter visie der ingezetenen te leggen. b. Rekening beheer grindweg Ter NeuzenHoek 1889. Sluitende met een goed slot van /60,96i. Goedgekeurd. c. Begrooting voor als voreu voor 189] tot een eindcijfer van 1200,96 Yastgesteld. d. Een denkbeeld der Commissie van beheer over genoemden grindweg om de grindbaan in de Vlooswijkpolderstraat in gewoon onderhoud ge- leidelijk te verbreedenom daar een beteren wegstoestand te verkrijgen. Dit wordt, na breedvoerige beraadslaging met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Er voor waren de heeren Van Wijck, De Regt en De Feijter, er tegen de heeren Dieleman, Jurrij, De Jonge en Riemens. e. het bestek met de begrooting van het gewoon onderhoud der gemeentegebouwen, straten enz. wordt goedgekeurd en Burg, en Weth. tot de aanbesteding gemachtigd. f. Wordt opgemaakt de voordracht voor de benoeming van zetters voor met 1 Januari 1891 te ontstane vacatures, wegens periodieke aftreding der heeren Jac8. van Wijck en Jac". Dieleman. Op de voordracht worden geplaatst met de genoemden de heeren P. Riemens en J. Jurrij. g. Blijkens een door den voorzitter voorgelezen missive van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid heeft het nader ingezonden schrijven waarbij de wenschelijkheid eener verbeterde post- dienst op #het boerengat" geene aanleiding kunnen geven op het vroegere afwijzend schrijven terug te komen, waarorn thans wordt besloten hierin te berusten. h. Met eenparige stemmen wordt besloten de jaarwedde voor een nieuw te benoemen onderwijzer met hoofdacte te bepalen op f 600. i. wordt besproken het aanschaffen van een annihilator of brandblusscher waaromtrent later zal worden beslist. Axel. De heer J. Hemelaar besteedde jl. Zaterdag aan het bouwen van een woon- en herberghuis te Drie Schouwen, zonder levering van ijzer—ziuk— hang- en sluitwerk. De besteding in 2 afzonderlijke perceelen gaf voor 't geheel als minste inschrijviug 889, ledikant, toen hij zich plotseling weerhield en op de teenen zachjes voorwaarts ging. Vervolgens trok hij een der gordijen zachtjes ter zijde en zag er binnen. Het bed was gespreid en bereid om zijn meester te ontvangen, maar 't was nog ledig. De man, die er in had moeten rusten, rustte dien nacht ergeus anders. Jonas drukte de lippen op elkaar en knikte met het hoofd, als wilde hij zeggen't Is zoo goed. En nadat hij de deur op't slot had gedaan, nam hij twee sleutels uit zijn vestzak. Met den eenen opeude hij een kast in den inuur, en met den anderen eene groote blikken bus, die daarin stond. Hijstakerde hand in en haalde er een pak papieren uit. Maar hij vond niet wat hij zocht en daarom stak hij er de hand nog eens in Die tweede greep echter bracht hem even weinig op als de eerste. Toen nam hij het licht van de tafel en hield het boven de bus, iu de hoop dat hij op die raanier Zou vinden wat hij zoo begeerig zocht. Doch een wolk trok over zijn gelaat en een vloek ontsnapte zijne lippen, toen hij ontdekte dat zijn zoeken te vergeefs was geweest. Hij heeft het mede genomen, sprak hij. En nadat hij de doorsnuffelde papieren weder op huune plaats gelegd en de bus had gesloten, ging hij weer spoe- dig de trappen af. In de voorkamer hing zijn overjas en hoed. Hij kleedde zich aan en wond een dikke das om zijn hals, om zich tegen de koude nachtlucht te beschutten. Daarop zette hij het licht in den gang, stak den huissleutel bij zich en ging naar het huis in de oude Thomas- straat. (Wordt vervolgd). Voor 't geheel kwamen 3 biljetten in, als van Joh8 Smies, te Axel, voor f 907,75 van A. de Dauw en J. Poucet, te Koewacht, voor f 865,80 en van P. en E. de Bruijne, te Koewacht, voor 838,75. Aan de laagste inschrijvers is het werk gegund. Ossenisse. Bij het gedeeltelijk afbreken en hernieuweu van eenige gebouwen eener hofstede alhier, toebehoorende aan den heer D. Seydlitz te Hulst, vond men in een der muren gemetseld drie aarden potjes, die bij de opening bleken te bevatten pi. m. zestienhonderd gulden in zilveren rijksdaalders en guldenstukken, dragende verschillende jaartallen van 1831 tot 1848; de schat is tusschen den vinder en den eigenaar verdeeld. Clinge, 28 Juli. Eindelijk heeft men een aanvang gemaakt met den aanleg der door onze gemeente aangelegd wordende keiwegen. De eerste steen is heden namiddag aan het eind van de Nieuwstraat geplaatst. Reeds menige duizenden keien en kantsteenen zijn bereids langs den weg aangevoerd en liggeu nog vcle ten vervoer aan het station la Clinge gereedwaarom men denkt de volgende week het werk met dubbele kracht voort te kunnen zetten in den weg zelve. Men schnjft ons uit IJzeiulijke Voor de betrekking van onderwijzer aan de school in den Oranjepolder hebben zich 16 zegge 16 sollicitanten aangemeld. Een minimum jaarwedde, een school in een polder met wegen, die meer dan een half jaar onberijdbaar zijn een school tusschen ver verwijderde hofsteden en naastliggende aibeidershutteneen school op een uur afstands van de gemeentekom en dan toch 16 sollicitanten, alien jonge lieden die daar verlangen van het leven te geuieten het ligt voor de hand er is overvloed van hulpper- soneel. Toch gaan de normaalscholen maar voort met de aflevering van de niet gewilde fabriekwaar. Kiintou Oostburg. Wie de badplaats Heijst aan zee bezoeken wil, geuieten wil van de heer- lijke zee, waarop de zon zich in duizenden tinteu weerkaatst, neine als hij wel wil doen zijn intrek in 't Grand Hotel Royal op den zeedijk, eigenaar de heer Boereboom. We willen daarmee nu volstrekt niet beweren dat het in andere Hotels niet goed zou zijndat zij verre. Maar de ondervinding is de beste leer- meesteres en 't is als we in een vreemde plaats, vooral in een badplaats komen, zoo gemakkelijk en geruststellend als men weet waar men zijn anker uitwerpen en proviand mitsgaders verversching kan iunemen in de bewustheid, dat hetgeen men krijgt goed is. Zoo had waarschijnlijk de regelingscommissie er ook over gedacht die om de 47ste algemeene ver gadering der onderwijzersvereeniging in 't kanton Oostburg te houden, in Heijst het Hotel bovenge- noemd te kiezen. De vergadering had plaats in 't Hotel du Nord en werd gepresideerd door den heer arrondissement—schoolopziener J. G. Gerritsen. Na de opening werden eenige huishoudelijke werk- zaamheden afgehandeld en de redevoering gehouden door de heer De Buisonje van Oostburg. Warme toejuichingen waren het loon voor des sprekers boeiende voordracht over levensopvatting. Was de reis van uit Zeeland naar Heijst op zich zelf voor velen nieuw daar gebruik gemaakt werd van den tram Sluis-Brugge-Heijst, het verblijf in genoemde badplaats, die in weinig jaren zulk een hooge vlucht heeft geuoinen, was mede zeer aangenaatn. 't Weer was gunstig in den aanvang der reis schudde menigeen bedenkelijk het hoofd, maar de zwarte wolken werden verminderd tot vluchtige schaduwen en eindelijk brak de zon iu voile luister door 't wolkfloers heen. Na een wandeling en gezellig bijeenzijn namen de leden plaats aan een welvoorzienen disch waar een prettige toon heerschte en gezelligheid voorzat. Den heer Boereboom komt lof toe voor zijn keurig dine waarop hij ons voor zeer matigen prijs ver- gastte. Was de wijn uitmuntend en liet de bedie- ning niets te wenschen over daar bevelen met warmte het Grand Hotel Royal aan bij alien die een reisje naar Heijst raaken. En hsbben zij dan daarbij nog het genoegen den humanen en ijverige gemeeutesecretaris, den heer du Bois, in hun midden te zien zooals bij ons 't geval was, dan nemen zij evenals wij de aangenaamste herinnering mee van een bezoek aan de badplaats Heijst aan zee. Te Veueudaal is weder een winkelier het slachtoffer geworden van een paar oplichters, die Haarlemmerolie te koop aanbieden, doch den kooper iets in de hand stoppen, dat alles behalve olie is. De VenendaaRche winkelier kocht voor f 100 met 10 percent korting voor contante betaling. Toen de verkoopers weg waren onderzoeht hij het geleverde; tien pakjes hielden fleschjes Haarlemmer olie in, doch de andere bevatten een volkomen waardeloos vocht. De man achtervolgde de op lichters dadelijk en vond ze te Eedevan terug- gave van het geld wilden zij evenwel niets weten. Hij reisde daarop mede naar Arnhem waar hij beiden echter uit het oog verloor. De zaak is in handen der politie gesteld. Een vreeselijk ongeluk is te Breedevoort, gemeente Aalten, voorgevallen. Bij gelegenheid van het bezoek eens bisschops, die aan de kinderen het vormsel zou toedieuen, kwam men op het onzalige denkbeeld om een oud kanon, dagteekdnend uit deu tijd toen Bernard van Galen (in 1672) het graafschap binnenrukte, ter eere van den bisschop af te vuren. Toen het schot viel, vloog het verroeste stuk in scherven uiteen. Yan een tienjarig knaapje, dat dichtbij stond, werd letterlijk het hoofd van den romp gestagen. Aan een ander jongetje, van gelijken leeftijd, weTden de slapen ingedrukthet gaf bijna onmiddellijk den geest. Ook de ongelukkige, die het stuk bediende, ontving ernstige kwetsuren. Het oude kanon werd indertijd op verzoek der toenmalige commissie voor historische monumenten, als een geschiedkundig overblijfsel, in teekening gebracht. De wachtraeester der marechaussee te Helmond heeft eene goede vangst gedaan. Eenige dagen geleden waren aldaar een paar heeren" verschenen, die bij verschillende eenvoudige burgers gedrukte premieloten der stad Antwerpen tegen betaling van f 30 per stuk hadden weten van de hand te doen. Gelukkig kwam dit tijdig ter kennis van een inwoner van Helmond, die als deskundige oogen- blikkelijk bemerkte, dat de verkochte effecten geheel waardelooze papiertjes waren. Bij een winkelier, kooper van een tweetal loten, hadden de bedriegers eene kachel in betaling genomen, welke naar een opgegeven adres te 's Hertogenbosch moest worden opgezonden. Deze winkelier liet zich, nadat hij te weten was gekomen hoe hij bedrogen was, alsnog overhalen de kachel te verzenden. De bedriegers liepen daardoor in de val. Te's Hertogen bosch toch werden zij bij het in ontvangst nemen der kachel door den wachtraeester in bewaring genomen en naar Helmond gevoerd. Het nog loopende onderzoek heeft reeds aangetoond, dat een zeer groot getal koopers zich heeft lateu beetnemen. De gearresteerde personen zijn zekere Van Buren van Rotterdam, en zekere Van der Linden van 's Hertogenbosch. Van den eerste is bekend, dat hij bij de politie reeds lang zeer ongunstig stond aaugeschreven. Er is in de zaak der vergiftiging van freule Smissaert een hoogst belangrijke ontdekking gedaan. De justitie heeft bij alle handelaren in verfwaren, drogisten, het portret van Aafke Kuypers doen vertoonen, dus ook ten huize van den heer H. Zirschky, Lange Leidschedwarsstraat 47. Deze herkende zonder aarzelen in het hem vertoonde portret, dat van een dame, die in Mei jl. iu zijn wiukel voor een stuiver zinkwit kocht (yi0 kilogram). In den wiukel was op dat oogenblik ook aanwezig de heer A. Zirschky, een neef van den winkelier, die eveneeus onmiddellijk het portret herkende. Bij den aankoop was ook nog een praatje gehouden, want de heer H. Zirschky, meenende dat zinkwit wel niet voor eenig ander doel zou worden gebruikt dan om verf aan te makeu, vroeg of er geen olie bij noodig was. De dame antwoordde ontkennend. Nadat beide heeren Zirschky door den rechter van instructie waren gehoord, zijn zij Donderdag- avond jl. bij de verdachte in de eel gebracht. Pertinent en dadelijk herkenden beiden ook nu Aafkei Kuypers als de vrouw die in den winkel het zinkw t zich had aangeschaft. »God, dat is valsch, dat is valsch" zei de ver dachte, overigens vrij onverschillig de zaak op- nemende. Zij toonde eenige voldoening toen de heeren Zirschky den hun vertoonden mantel niet herkenden als een kleedingstuk dat de verdachte dien avond zou hebben gedragen. 't Moet echter reeds zijn gebleken dat die mantel na Mei jl. is gekocht. Haar aangeboden rechtskundige bijstand is door Aafke Kuypers tot dusverre geweigerd. We kunnen hier bijvoegen dat ook de vrouw van H. Zirschky bij den aankoop in den winkel was. Zij is echter sedert eenige dagen bedlegerig en niet in staat nu reeds verklaringen af te leggen. Men schrijft uit Amsterdam Een anderen grond voor de in hechtenisneming van Aafke Kuypers, dan die in ons vorig nummer vermeld, vond de officier van Justitie in de omstan- digheid, dat de verdachte, nog geen acht dagen na den dood van freule Smissaert, bij den commissi- onnair iu effecten Van Marken, die vroeger met een zuster van de overledene gehuwd is geweest, en die haar vermogen administreerde, aandrong, op de uitkeering van de nalatenschap, voor zoover zij, krachtens een acte van erfschenking, waarvan zij copie overlegde, daarop rechten kon doen gelden. Over deze daad van den overledene was de heer Van Marken zoo verwonderd, dat zijn vermoeden, als zou de overledene in de laatste levensjaren door godsdienstwaanzin bevangen zijn geweest, voor hem thans zekerheid was geworden. Hij was dan ook gansch niet genegen het ver mogen van zijn schoonzuster af te staan, op deze eerste aanmauing en wendde zich tot mr. M. J. Pijnappel om raad. Aan dezen bekwamen rechts- geleerde deelde hij enkele bedrijven uit de laatste levensjaren van de overledene mede, om aan te toonen, dat de erflatiug niet van kracht kon zijn. De raad dien hij ontving, was echter zeer schraal toen op de vraag van den rechtskundige, of de freule bij haar le-'en wel eens onder curateele was geplaatst, een ontkennend antwoord volgde. Dan zijt gij verplicht te bekwamer tijd de nalatenschap aan de krachtens acte wettige erfgenaam aftedragen was het antwoord des heeren mr. Pijnappel. Kort daarop voldeed de heer Van Marken aan dezen raad, door al hetgeen hij voor freule Srais- saart beheerde, ter beschikking te stellen van den

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 2