Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. He Stoomhofflml tmchei Ter Neuzen ei Vlissinpn. No. 2630. Woensdag 30 Juli 1890. 30e Jaargang. BEKENDMARING. DE ZWARTE llltlEVENTASCII. De Burgemeester tier gemeente Ter Neuzen Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen J 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dit blad versehljnt DinMiaj. en Vrijdasavond bij den altgever P. J. VAN DE 8 A N D E te Ter Neuzen. maakt bekend, dat eene Openbare Vergadenng van den Gemeenteraad is belegd tegen Donderdag den 31 Juli 1890, des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 28 Juli 1890. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. I. Toen de Provinciale Staten op voordracht van het Gedeputeerd college besloten, een snelvarende boot te laten bouwen, die dienst zou doen op de Wester-Schelde, ging alhier een zucht van verlichting op. Eindelijk zou men dan toch eene behoorlijke verbinding krijgen met den overwal, hetgeen juist nu zeer te stade zou komen, aangezien de behoefte aan eene goede verbinding met den dag grooter werd voor het zich ontwikkelende ler Neuzen. Zij die de eerste reizen met de Walcheren maak- ten, waren in de wolken. Lag men vroeger uren op de Schelde te dobberen, nu stoomde men gere- geld binnen bet uur van Ter Neuzeu naar Vlissingen. A1 spoedig bleek echter dat wij ons te vroeg haddeu verheugd tot ons leedwezen toch moesten wij weldra uitroepen dankbaar maar niet voldaan. Naast de Walcheren bleveu de oude booten in de vaart trof men de W alcheren, dan was men vlug over, kwam men op een andere boot te recht, dan reisde men als in een goederentrein. Zij die voor hun pleizier een reisje naar Vlissingen of Middelburg wilden maken, informeerden dagen te voren bij de kapteins welken dag de W alcberen in de vaart was, waarnaar zij hunne reis regelden, doch het groole publiek had niets gewonnen, aan gezien de dienst gebaseerd moest worden op de minst snelvarende boot. Men zal zich nog wel heriuneren, dat al de gemeentebesturen van het kanton Ter Neuzen zich het vorig jaar tot Gedeputeerde Staten hebben ge- wend ten eiude verbetering te krijgen en dat Gedeputeerde Staten beloofden de Walcheren zoo- veel mogelijk te laten varen tusschen Ter Neuzen en Vlissingen, hetgeen dan ook geschiedde. Daar- mede is echter het publiek uiet voldoende geholpen, omdat men nooit vooruit weet, welke boot men zal treft'en. Ons gemeentebestuur heeft zich tijdens de jongste zitting der Provinciale Staten gcwend tot dat college ten einde afdoende verbetering te krijgen. In al de afdeelingen werd gewezen op de wenschelijkheid om eene betere dienstregeling FETJILEETON. Een verhaal uit de papieren der hertogin van Nottingham. 4) i vroeg de Hoe is het dan hier toegegaan? apotheker zich weder tot Lane keerende, Er ging een kramp over het gelaat van den zieken man en zij tie lippen beefden, toen hij ant- woordde op een hollen graftoon Hij zat in zijn stoel en sprak van zijn neef, toen hij plotseling ophield en voorover zonk. Ik strekte mijn hand uit tegen zijue borst, om hem vast te houden, en toen viel hij ruggeliugs op den grond. Het hart, ongetwijfeld het hart, hernam de apo theker. Waarschijnlijk een kwaal, die jaren lang heeft geduurd. Maar dat geval heeft u sterk aan- gegrepen, vervolgde hij. Gij zoudt wel doen, iets in te nemen en dan naar bed te gaan. Wat moet hij innemen? vroeg de dochter. Tk zal u een drankje zenden, antwoordde de apotheker, terwijl hij naar de deur gingmaar verzuim vooral niet, om van het voorgevallene kennis te geven aan de nabestaauden dat moet nog heden nacht gebeuren. 't Is voor u te laat om nog uit te gaan, sprak in te voereu en op voorstel van den Commissaris des Konings werd het verzoekschrift van den Raad gesteld in handen van Gedeputeerde Staten. Bij den post op de begrooting betreffende den dienst op de Wester-Schelde werd de zaak door den heer Stevens nader toegelicht en voorzeker zal een ieder met ons hopen, dat zijn zwanenzang (het is helaas voor de laatste maal dat de heer Stevens voor onze belangen zal zijn opgekomen in de Staten van Zeeland) de gewenschte gevolgen zal hebben. Met het oog op het groote belang niet alleen van de gemeente Ter Neuzen, maar van het geheele voor- malige vijfde district en in het bijzonder van het kantou Ter Neuzen, achteu wij het wenschelijk op deze zaak terug te komen. Wij zullen daarom thans het verzoekschrift van den Raad in zijn geheel mededeelen. Het luidt als volgt „Geeft etrbiedig te kennen de Raad van de gemeente Ter Neuzen dat bij alle waardeering van hetgeen, vooral in de laatste jaren, door het proviuciaal bestuur ter verbetering van den provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde werd verricht, evenwel de dienst Ter NeuzenVlissingen en omgekeerd nog veel te wenschen laat, hetgeen met het oog op het groote belang van dien dienst bijzouder op- merkelijk is dat de Raad dezer gemeente reeds op verschillende wijze en veelvuldig heeft geijverd voor verbetering deswege, zonder dat dit echter heeft mogen baten, waarom hij thans eerbiedig de vrijheid neemt zich ter zake tot Uwe vergaderiug te wenden dat toch, wat trouwens uithoofde van de drukke scheepvaart en algemeeue ontwikkelingte Ter Neuzen als van zelve spreekt en gelijk uit de statistieken van het vervoer b'ijkt, de dienst Ter Neuzen Vlissingen van zeer groot belang is voor het ver- keer tusschen deze streken en den overwal, alzoo betreft een zeer voornaam belang van de provincie, hetwelk te meer de aaudacht van haar bestuur overwaardig is, wijl juist op het gebied van het onderling verkeer in Zeeland nog zooveel ter op- beuring en out wikkeling te doen valt dat gedurende het grootste gedeelte van het jaar tusschen Ter Neuzen en Vlissingen slechts 2 malen daags, en in den regel uiet later meer dan half elf des morgeus uit Ter Neuzen wordt gevaren, terwijl tusschen Walzoorden en Vlake het geheele jaar door 3 malen daags en thans tusschen Vlissingen en Bteskens zelfs 6 malen daags gevaren wordt dat daarbij goede aansluiting bij andere reisge- legenheden, mede eene zaak van zooveel belang en dan ook in den dienst tusscheu geuoemde andere plaatsen naar behooren bestaande, in den dienst Ter NeuzenVlissingen veelal ontbreekt; dat wegens den grooten afstand, deze dienst ook hoog noodig heeft te worden uitgeoefend met zeer snelvarende boo'en; Tracy, die nu bijna voor de eerste maal sinds hij in dat liuis was, den moud opende, zou ik die boodschap niet voor u kunnen doen? Ja, als gij zoo goed wildet zijn, zoudt gij mij zeer verplichten. Want ik zou thans mijn vader geen oogenblik durven alleen laten. Het huis is in de Weststraat, nommer 4. De dood is een geweldige gelijkmaker en buiten- gewoDe voorvallen verbaunen de gewone vormen der samenleving. Tracy's aanbod werd even trouw- hartig aangenomen als gevraagd. Hij vroeg nog of hij haar in iets anders kon helpen, maar zij antwoorde hem Neen, ik dank u, heden avond niet meer. Daarop nam hij afscheid en begaf zich op weg naar de Weststraat. De jonkman bevond zich in een gemoedstoestand, die moeielijk te be- sohrijven zou zijD. Hij was opgeruimd en ter neergedrukt, gelukkig en bedroefd. Thans had hij niet alleen zijn doel bereikt, nu hij kennis had ge- maakt met Mary Lane; maar hij had ook haarpersoon en al haar doen en laten van nabij gezien, en dit had zijne bewondering versterkt en zijn hart goed gedaan. Intusschen was het er mee gelegen, gelijk hij den bakkersjongeu had kunnen autwoordenhij had dat naar binnen gluren duur betaald. Hij had iets gezien waarvoor hij wel eeue wereld had ge- geven, indien hij het niet had gezien. En terwijl hij vurig verlangde om zijue keunismaking met het rneisje voor te zetteu en haar tot zijne vrouw te maken, beefde hij terug van ontzetting, op de dat tegenwoordig de overtocht zeer dikwijls veel .e lang duurt dat door alle de opgeuoemde gebreken aan de ontwikkeling van het verkeer tusscheu Ter Neuzen en Vlissingen groot nadeel wordt gedaan en zelfs veel aan dat verkeer outtrokken dat de groote omvang, welke dat verkeer niet temin, in weerwil van dit alles, reeds heeft bereikt, duidelijk doet zien dat hetzelve slechts wacht op eene goede regeling van den stoombootdienst om zich nog veel verder uit te breiden, hetgeen zeer ten voordeele van de provincie in het algemeen niet het minst van de belangen van den overwal en de spoorwegen ter weerszijden van de Wester- Schelde zoude werken weshalve de Raad eerbiedig de vrijheid neemt Uwer vergadering te verzoeken, het vorenstaande wel in gunstige overweging te wiilen nemen. 't welk doende, enz." Na haar bezoek aan Amsterdam deze week heeft H. M. de Koningin, het voornemen in de volgende week een bezoek te brengen aan Arnhem. Deze uitstapjes waarbij het volk eens nader kennis maakt met de aanstaandc Koningin, zullen ongetwijfeld een gunstigen indruk maken. De Nederlanders zijn er zeer op gesteld in aanraking te komen met hun vorsten en daarom betreurden velen het, dat de Koninklijke familie zich in den laatsten tijd zoo zelden liet zien. De toestand des Konings was aanleiding dat Z. M. nooit meer uitging, maar de Koniugin is thans blijkbaar voorneraena zich meer in het opentmr te vertoonen en maakt daartoe gebruik van den vacantie-tijd van haar dochter. De jeugdige Prinses heeft blijkbaar veel pleizier in deze uitstapjes. De M. Ct. verneemt dat de som van 800 door het bestuur der Vereeniging „Uit het Volk Voor het volk" te Middelburg noodig geacht om haar plan tot eene volksfeestviering ter gelegeu- heid van den tienden jaardag van H. K. H. prinses Wilhelmiua gevolg te geven, thans bijeengebracht is en het feest alzoo zal plaats hebben. Het voornemen is de uitvoering der door de Eerste Kamer der Staten—Generaal aangenomen spoorwegovereenkomsten, na bekrachtiging door Z. M. den Koning, op 15 October a. s., in werking te doen treden. Men schrijft uit 's Gravenhage Het bericht van „ernstige" ziekte van den mi nister van oorlog behoeft niet in letterlijken zin te worden opgevat. Z. Exc. moet nog, na een paar dagen onwel te zijn geweest, 't huis houden wegens pijnlijke zwelling aan het been. Het voor- uitzicht bestaat echter hem, spoedig weer aan zijn departement te zien. gedachte dat hij dan wel een dief en moordenaar tot schoonvader kon krijgen. Onder zulke gewaarwoordingen en bedenkingen bereiktc hij de Weststraat en trok aan de schel van nommer 4. Het was reeds over elven, maar hij had nauwelijks den knop der schel aangeraakt, toen hij voetstappen in den gang vernam, waarop terstond de deur werd geopend. De persoon, die hem te gemoet trad, had geen licht, en er was ook geen licht in den gang, zoodat Tracy niet kon onder- scheiden met wien hij sprak, toen hij vroegIs dit het huis van den heer Ephraim Aldridge? Ja, wat is er van je dienst? antwoordde de stem van een man, die nu achteruit trad, en eene beweging maakte, alsof hij de deur wilde sluiten. Men heeft mij verzocht, antwoordde de jonge soldaat, hier heen te gaan en te zeggen dat de heer Aldridgehier viel het hem in dat zijne boodschap op den neef, dien hij als den eenigen bloedverwant van den man had hooren noemen, waarschijnlijk een diepen indruk zou maken, en dat hij mogelijk reeds met den neef zelven sprak. Derhalve hield hij zijue woorden in, en voegde er na eene kleine pauze bij: de heer Aldridge is ziek. Ziek herhaalde de persoon, die de deur in de hand hield en haar thans verder opende. Waar is hij En hoe staat het met hem Is hij zeer ziek Is het eene ernstige ziekte. De koude toon, waarop die vragen werden ge daan, bevrijdde Tracy geheel van de vrees, dat hij De ingezonden stukken in diverse bladen over den stank, die niet alleen de bewoners van's Graven hage maar ook de bezoekers van het Kurhausterras kwellen zou, mogen gerust „ter griffie gedeponeerd worden. De stank in de stad is betrekkelijk matig, en zou, als het gemeentebestuur wat minder //met mondjesmaat" spuide, spoedig geheel ver- dwijnen. Daar wegens de westelijke winden in de 4 eerste dagen der vorige week in 't geheel niet gespuid is, begrijpt men wat er van dien stank op het Kurhaus waar is. Naar de Ingenieur uit goede bron verneemt, zal waarschijnlijk tegen het einde der maand November a. s., een vergelijkend onderzoek plaats hebben van candidate!), dingende naar een getuig- schrift van voldoend afgelegd examen voor opzichter van 's Rijks Waterstaat. Als antwoord op het door eenige ingezetenen der gemeente Stavenisse ingediend request om open- stelling van het rijkstelegraafkantoor aldaar gedu rende een uur op Zon- en feestdageu, is van het dep. van W., H. en Nijv. een schrijven ontvangen, meldende dat de regeling der diensturen op de telegraafkantoren behoort tot de bevoegdheid der gemeentebesturen, en dat er dus, voor zooverre bedoeld departement betreft, aan het verzoek niet kan worden voldaan. M. Ct. Voor eenige dagen was iemand in een Zuid- Bevelandsche gemeente als naar gewoonte bezig met het fatsoeneeren van een lindeb'oom in de dorpsstraat door middel van een sabel. Scheren met eene tuinschaar kon de man niet, wijl zijne dubbele ladder te kort was. Onder zijne bezig- heid nadert een politiebeambte, wacht tot de man naar beneden komt om zijne ladder te verplaatsen en deelt hem mede, dat hij bekeurt is wegens overtreding der wapenwet. //Een papierhandelaar" schrijft in het U. D. met bevreemding gelezen te hebben, dat de Neder- landsche Maatschappij tot Bevordering van Nij- verheid waarschuwt tegen het aanplauten van denneubosschen, uit vrees voor overproductie, terwijl de papierfabrikanteu aan den anderen kant verklaren. geen courantpapier dat jaarlijks in ons land bij millioenen kilo's verbruikt wordt te fabriceeren omdat zij niet met Duitschland kunnen concurreeren. En waarom niet? Omdat er geen hout genoeg in ons land is. Dus aan den eenen kant overpro ductie en aan de andere zijne gebrek. De schrijver vraagt, om in die behoefte te voor- zien, of de heidegrondeu niet geschikt zijn voor de cultuur van die soorten hout, welke het meest geschikt zijn voor de papierfabrikatie. Deze zijn over 't algemeen de Piuus, Ahorn, Linde, Naald- hout, Els en een soort van Populier. Boveudien zijn er nog vele houtsoorten en niet minder grassoorten en kruiden, geschikt tot het fabriceeren van papier. hier een diepen schok zou te weeg brengen, en derhalve zei hij maar rond uitIk vrees dat hij dood is. Doodriep de ander en rukte de deur wijd open. Heb de goedbeid, en treedt binnen. Dood hoe is dat mogelijkHij was heden avond nog zeer wel. Waar is hij en zoo sprekende, sloot hij de huisdeur en voerde den jongen soldaat naar een klein spreekkamertje, waar eene lamp met een scherm er over op eene tafel stood, die ten halve met eenige grootboeken was bedekt. Hij is bij den heer Lane in de Thomasstraat, antwoordde Tracy. Maar zijt ge er wel zeker van dat hij dood is? vroeg de heer, die niemand anders was dan de leer Jonas Aldridge zelf. Hoe stierf hij En wie zegt dat hij dood is? Ik weet het niet hoe hij stierf, antwoordde Tracy. De apotheker scheen van meening te zijn dat hij een gebrek had aan het hart. Maar dat hij dood is, is zeker. Toen het gesprek dit punt had bereikt, scheen Jonas, die tot dusverre geen sporen van droefheid lad getoond, maar echter nieuwsgierig en verbaasd was, eene gedachte in te vallen. Mijn oom Ephriam doodl riep hij. Neen, neen, ik kan het niet ge- ooven. Het is onmogelijkhet kan uiet wezen Mijn dierbare oom! Mijn eenige vriendDoodl Oinogelijk! Gij moet stellig een verkeerden voor hebben! TER NEIIZEAISCHE (0LRA\T

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1