Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2629. Zaterdag 26 Juli 1890. 30e Jaargang. DE ZWAHTE BRIEVENTASCH. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYERTENTISN. Yan 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Kit h l.id vcrachljnt Dlnsdag- en Vrijdagavond bij den aitgever P. J. van b E g a N D E te Tee Neazen. Bij deze courant belioort een bijvoegsel. folitieli Overzicht. Men zegt, dat de Duitsche keizer op zijne reis naar Engflaud ook den Belgischen koning een bezoek zal brengen. Daarvoor wordt de haven van Ostende opgemeten, teneinde tot de wetenschap te komen of de Hohenzollern de haven kan binnen komen. Wilhelm vliegt de wereld door. Misschien ziet men onve.rwacht zijn jacht ankeren aan Aticca's kustalsde Reisekeizer wil tegenwoordig zijn bij het doopmaal van een jong koninkje, wiens vader nog geen koning is, omdat de koning nog leeft en de teugels ook voert. Hij zal toch aanzegging gekregen hebben van de bevaliing zijner zuster, de echtgenoote van den Koouprins der Hellenen. Nu er een pantalou van een of ander schepeliug aan Groenlands kust is gevonden, die de reis moet hebben gemaakt over de Noordpool, zal het niemand zoo vreemd in de ooren klinken het bericht, dat Wilhelm II den voet heeft gezet op, of dat de Hohenzollern dreef boven het middelpunt der Afrikaansche landen, waar hij de Noordster in het Zenith vond. Nu, de jonge keizer mag zoo uithuizig zijn als hij wil, wij respecteeren hem te meer nu hij toont met allecn een open oog te hebben voor de goede hoedanigheden van zijn grootvader-zaliger, den solda- tenkeizer, maar ook voor zijn goeden vader, zoo vaak schandelijk genegeerd in zijne hoogdravende militair- achtige toespraken. Keizerin Friedrich, die ijvrig werkt aan de levensbeschrijviug van haren onverge- telijken echtgenoot en daarin geholpen wordt door Moltke, Blumenthal, de professoren Curtias en Schel- bnch de leermeesters van prins Friedrich Wilhelm de groothertogin van Baden 's keizers zuster vindt alien steun van den tegenwoordigen keizer. Misschien zal over de regeering van 99 dagen, waarover veel geschreven is maar waarvan men weinig weet, alsnu een helder licht worden verspreid. Wij vreezen de onthulling van het leven j/Unzer Frits" niet, wel bestaat de kans dat velen door de openbaringen zullen worden gecrompromitteerd. Zoo vast als voor enkele jaren zit lord Salisbury niet meer in den zadel. De laatste verkiezingen geven blijk van eene kentering naar de zijde der unionisten. De Engelsche staatssecretaris voor Ierland meent, dat de oude houthakker binnen kort weder aan 't roer zal komen. Een aangenaam vooruitzicht voor Gladstone! De oproerige elementen tijdens de jongste dienstweigering zijn gestraft met ontslag en het baloorige bataljon grenadiers, dat oulangs weigerde inspectie te maken, heeft behalve een vijftal belhamels die door den krijgs- raad van 18 maanden tot 2 jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld bevel ontvangen naar Kaapstad te vertrekken. Daar schijnt voor hen iets anders te doen te zijn dan werkstaken. Tot premier van de Kaap-kolonie is benoemd Cecil Rhodes, de FEUILLETON. Een verhaal uit de papier en der hertogin van Nottingham. 3) Zij haalt een dokter voor den vermoorden man, sprak Tracy bij zich zelven, en zoo scheen het ook te wezen want nauwelijks waren er een paar minuten verloopen, toen zij, vergezeld van den apotheker en zijn bediende, terug keerde. Alle drie gingen het huis binnen, en de jonge sol- daat volgle hen, zonder over het gepaste of ongepaste van zulk een binnendringen na te denken. Het meisje, 't welk met snelle schreden vooruitging, bracht hen ter rechterzijde van de deur in de kamer, dezelfde kamer waarin Tracy nog slechts eenige minuten vroeger over het venster heen had gekeken. Het gevoel, waarmede hij thans binnen trad, vormde een snijdend contrast met de gewaarwordingen en droomerijen, waaraan hij zich te voren had over- gegeven, en het bood een treffend voorbeeld aan van eene waarheid, die wij overal op onzen levens- weg kunnen opmerken, namelijkdat hetgeen waarnaar wij het vurigst wenschten, als het ein- delijk bereikt wordt, zeer verschillend is van het geen wij ons daarvan hebben voorgesteld. En wij mogen ons nog gelukkig achten, indien ons dan ,/diamanten—koning" van Zuid—Afrika. Deze man heeft zich eeD kolossaal fortuin verworven, anders had hij geen 1000 pond kunnen afzonderen voor het fonds ter bestrijding der verdedigingskosten van Parnell in diens proces met de Times. Sir Rhodes is een persona grata bij de Hollanders, bij Kriiger en zijn boeren en bij Hofmeijer en zijn Afrikaanders. Als dit maar zoo blijft, nu de heer Saur, oud—ambtenaar te Johannesburg en broeder van den Minister van koophandel in de Kaap- kolonie, een sensatie—wekkende onthulling over den zwendel der Transvaalsche goudmijnen heeft gepubliceerd, waardoor ook verscheidene personen in Eugelaud gecompromitteerd zouden zijn. Is zeker oud—superintendent van onderwijs daarbuiten P Hoe is de vrome man zoo in een goudzoeker gemetaraorphoseerd Wij vragen slechts. Vooruit! naar Bosporus. Daar zit de Porte in zak en asche ter neder te midden van moeielijk- heden, die zich maar steeds opstapelen. De onaf- hankelijkheidsverklaring van Bulgarije voor de deur, opstanden en moord in 't Oosten, vechtpartijen en strooperijen in 't Westen des rijks, ledige zakken en maners bij de vleet, dreigementen geen gebrek, misschien verlaten van Allah en den Profeet een sidderende halve maan zonder gloed op de groote moskeeaoh waar dan heen ij gaan nog een oogenblik met onze gedachten verwijlen aan den overkant des Atlantischen Oceaans. De weemoed slaat ons om het hart. Van Califor- nie's goudland en de Rio-del-Northe tot het vrij diepe Zuid, waar Magelhaen's, Schouten's en Le Maire's namen nog voortbeslaan, is het nacht, stikdonkere nacht. In Mexico opstanden en branden van de Roodhuiden in Midden—Amerika anarchie en veeten in New-Granada, Venezuela en Quito baasspeelderij van generaals, evenals in Peru en Boliviain het pas onderstboven geworpen keizer- rijk Brazilie een onzekere toestandin Argentina, het beloofde land, dat in de laatste jaren zoovele van onze laudgenooten op zijn bodem zag landen, zoowel als in Uraguay, financieele bezwaren en samenzweringen, die men weet niet waar nog op uitloopen kunnen Chili heeft zijn sociale kwestien met duchtige kloppartijen en in Amerika's zuid- punt zwerven nog de afschuwelijke Patagoniers rond, onder wie zich geen beschaafd mensch thuis gevoelt. Dinsdag heeft H. M. de Koningin met H. K. H. Prinses Wilhelmina de hoofdstad des rijks bezocht. Bij aankomst werden zij op het perron ontvan gen door jhr. mr. Schorer, Commissaris des Konings in Noord—Holland, en verder door burgerlijke en militaire autoriteiten, aan het hoofd waarvan de niets ergers bejegent. Hoe dikwerf had Tracy bij zich zelf gezegd, dat hij zich gelukzalig zou achten, indien hij die kamer maar eeus mocht betreden 1 Zoo lang hij buiten dat vertrek was gesloten, was het voor hem zijn hoogste goed, eens daar te mogen zijn want bij kon niet verder zien en zag ook niet verder en dacht ook niet. verder. 't Was hem, of al wat nij wenschte van zelf moest volgen, als hij slechts eenmaal daar was. Thans was hij daar, maar onder geheel andere onstandigheden, dan hij zich ooit had durven voorstellen. W at is hier te doen P vroeg de apotheker, die Adams heette, terwijl hij het lichaam naderde, dat nog op den grond lag. Ik hoop dat het slechts eene onmacht moge wezen, riep het meisje, terwijl zij het licht van de tafel nam en het zoodanig hield gericht dat de apotheker in staat was eenig onderzoek te doen. -Ik houd hem voor dood, hernam de apotheker, terwijl hij zijn vinger aan de pols bracht. Maak zijn halsdoek los, Robert, en hef zijn hoofd in de hoogte. Toen de bediende dit had gedaan, en zich geen teeken van leven vertoonde, voelde de heer Adams naar zijn lancet en maakte toebereidselen om den patient een ader te laten. Maar hij had het lancet in den zak van een anderen rok gelaten en terwijl Robert werd uitgezonden om het te halen, trad Tracv meer in het licht, en nam de plaats van den be diende in aan het hoofd van het lijk. Toen daar- heeren mr. an Tienhoven en generaal-majoor Den Beer Poortugael. De stoet begaf zich van het station naar het Paleis van Volksvlijt, waar nagenoeg de geheele tentoon- stelling werd bezichtigd. H. M. toonde in vele zaken eene levendige belangstelling. Na de bezichtiging der tentoonstelling werd de tocht voortgezet naar het Rijksmuseum, en ook hier, evenals op de tentoonstelling, maakte de Koningin weder dien warmen iudruk van eene moeder, die met haar kind uit is. H. M. ziet alles, bewondert gemakkelijk, maar heeft het meest oog voor het Prmsesje. Als er wat te zien is, vestigt zij het eerst de aandacht van het kind er op, en daarna kijkt zij zelve. Ontvangt de moeder voorlichting, dan is hare allereerste zorg er haar kind deelgenoote van te makeu. De drukte en beweging om haar heen ontgaan H. M. wel niet, maar hinderen haar evenmin. Zij HI ij ft opgaan in dat kind. Na het kijkje in het museum begaf H. M. zieh naar het paleis op den Dam. Na het dejeuner ten paleize werd de tocht door de hoofdstad voortgezet. le half twee kwam het vorstelijk gezelschap aan den kop van de Handelskade aan, waar het stoom- schip »Both" door H. M. bezichtigd werd. Hierna begaf men zich aan boord van de stoomboot //Ceres" die, vergezeld door eene havenstoomboot met de kapel van het 7do regiment aan boord, koers zette langs de Handelskade. Bij de Rietlanden wendde de /Ceres" den steven en stoomde op naar het Kouinginnedok. Voort- durend bleef de /Ceres" omstuwd door een aantal gieken met forsche roeiers bemand, die ondanks den krachtigen golfslag en soms druipnatte pakken en waterscheppende vaartuigen den moed niet opgaven en voortdurend bijbleven. Tegenover het Westerdok lag het viermaststoomschip //Rotterdam", waar de vorstelijke personen zich een oogenblik aan boord begaven. le 3^ uren stapten H. M., de Prinses en gevolg bij den steiger van den West-Ind. maildienst weder aan wal, waar nog het stoomschip #Prins Willem II" werd bezocht. Daarna ging het vorstelijk gezelschap per rijtuigen weder stadwaarts naar den dierentuiu, waar allereerst het aquarium werd in oogenschouw genomen, onder geleide van Dr. Kerbert, directeur vau N. A. M. Daarna werd een tochtje door den tuin ondernomen, waar in korten tijd het belang- rijkste bezichtigd werd. Het bezoek hier eindigde met het gebruiken van ververschingen in de Konings- zaaltegen halfvijf begaven de Koningin en de Prinses zich naar het station, waar II. M. den burgemeester der hoofdstad bedankte voor de Haar en Hare Dochter bewezen eer. De terugtocht was afgelegd door de Jodenbuurt en langs de Nieuw- markt en Prins Hendrikkade. op de jonkman terugkeerde, zeide hem de apothe ker dat men hier zijn hulp wel kon outberen en dat hij liever op d^n winkel moest gaan passen. Op die manier was Tracy's aanwezigheid als het ware gewettigd, en alle verlegenheid was nu van hem geweken. Ook scheen niemand door zijne tegenwoor- digheid gehinderd of er over verwonderd te zijn. De apotheker wist niet beter dan dat hij een recht had om daar te wezen. De apothekersbediende, die zich de vragen herinnerde, welke Tracy met betrekking tot het meisje aan hem had gericht, besloot daaruit, dat zij sinds dien tijd eene kennis- making met elkaar hadden aaugeknoopt. Het meisje zelve was naar alien schiju te zeer in het treurig voorval verdiept, om hare aandacht op iets anders te vestigen. En wat den man zelven betreft, deze was nauwelijks bewust van hetgeen er voorviel. Bleek als een doode, en met alle teekenen van zware ziekte en gebrekkelijkheid, zat hij eenigszins voorover gebogen, in een oudeu armstoel en hield de oogen gericht op den grond, waar het lijk lag. Doch in 's mans oogen lag geen bewustziju, en het was duidelijk dat hij niet zag, waarop hij scheen te turen. Een lijk, waaruit zoo eveu de onsterfelijke ziel is ontvloden, maakt op ieder een zonderlingen, pijnlijken indruk. Tracy daarentegen stelde veel meer belang in de geheimenissen vau den levende dan van den doode, en in zijne ziel verhieven zich even wonderlijke vragen met betrekking tot den man, die in deu armstoel zat, als tot het lijk, dat Bij de bahandeling van de zaak der bekende aauvaring tusschen het Nederl. stoomschip Prins Frederik en het Eng. stoomschip Marpessa, zijn gisteren voor het Hof der Admiraliteit te Londen de volgende verklaringen afgelegd De gezagvoerder van eerstgenoemd stoomschip zeide Het stoomschip Prins Frederik was bestemd van Amsterdam naar Java, laatst van Southampton, en zette koers bij fraai weder ZW. W. Daar het mistig was, stoomde men half kracht en maakte ongeveer 7 mijlen per uur. Een stoomfluit werd gehoord (zooals later bleek van de Marpessa,) op den stuurboordboeg en op betrekkelijk verren afstand. De stoomfluit van de Prins Frederik antwoordde daarop met een lang aanhoudenden stoot. Het roer werd toen aan stuurboord gedraaid en tevens twee korte stooten met de fluit gegeven, en het schip veranderde toen twee streken van koers, waarna de machine gestopt en later met voile kracht achternit werd gewerkt; tevens werd de stoomfluit bijna aanhoudend gaande gehouden. Er werd slechts een vaart van ongeveer 3 mijlen in het stoomschip gehouden, juist voldoende om het te stureD. Toen werd de stoomfluit van de Marpessa voor de tweede maal gehoord en zag men te zelfder tijd het toplicht van de Marpessa ongeveer vier streken op den stuurboordboeg op een afstand van 350 h 500 voet. Men zag toen dat de Marpessa op de stuurboord- zijde van de Prins Frederik zou aanloopenom zulks te vermijden werd onmiddellijk ,/full speed" gecommandeerd, doch voordat zulks op de vaart van de Prins Frederik van uitwerking kon zijn, kwam de Marpessa met grooten spoed en waarschijulijk met bakboordsroer in aanvaring met de Prins Frederik die aan stuurboordzijde op de hoogte van de ma- chinekamer werd aangevaren en daardoor gezonken is, waardoor 7 militairen, waaronder een officier, het leven verloren. De gezagvoerder van de Marpessa verklaarde het volgende Het stoomschip Marpessa, groot 1071 registerton, was op de reis van Taganrog naar Duinkerken, met een voile lading tarwe. De equipage bestond uit 21 koppen. De gestuurde koers was NO^O. per kompas. Het weder was mistig doch de maan was nu en dan zichtbaar. Men stoomde slechts ongeveer 3 mijl vaart. De stoomfluit van de Prins Frederik werd gehoord een weinig op den bakboordboegonmiddellijk werd de machine van de Marpessa gestopt en daarna met voile kracht achteruitwerkt, terwijl drie korte stooten op de fluit werden gedaan. Bijna onmiddellijk nadat de stoomfluit van de Prins Frederik werd gehoord, zag men het toplicht en het groene licht van dat vaartuig op 350 a 400 yards afstand op eene streek aan bakboord van de Marpessa. Men zag de Prins Frederik naderen met grooten spoed en zich voor hem op den grond uitstrekte. Wie was die vreemdeling en hoe kwam het, dat hij hier op den vloer van dit armoedig huis lag uit- gestrekt En waar was de brieventasch en waar waren de banknoten? Op de tafel niet en in de kamer ook niet, althans in zooverre hij kon waar- nemeu. Zij moesten ongetwijfeld achter gehouden zijn, en hij vroeg zichzelven af, of zij ook deelachtig daaraan kon zijn. Maar zijn hart en verstaud beideu gaven hierop een ontkennend antwoord. Niet alleen hare reine en onschuldige wezenstrekkeu, maar geheel haar voorkomen spraken haar vrij van elke poging tot misdaad. Hare opmerkzaamheid hield zich alleen bezig met de moeite, die de wondarts aanwendde, om het leven in het verstijfde lichaam weer op te wekken. Haar binnenste was van angst vervuld, maar niet meer dan de hier bestaande oorzaak rechtvaardigen kon, en geen enkele trek op haar gelaat sprak van een geheim of een vreeze. Hoe geheel anders daarentegen was het met haar vader, die outzettend verlamd scheen. Hij toonde niet de minste onrust om het herleven van den vreemdeling en geen bekoramernis om zijn dood. En het kwam Tracy voor, als zag hij er uit gelijk een veroordeelde, die zijne terechtstelling te gemoet ziet, en niet gelijk een toeschouwer, die door het ongeluk van een ander verpletterd is. Er vloeide geen bloed meer uit de wonde, en nadat de apotheker had verklaard dat de vreemdeling dood was, stelde hij voor, om hem met Tracy's hulp op TEH, NEHZENSCU COMA HIT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1