Gemengde berichten. Er is reeds een aanvang met het werk gemaakt, doch er is meer huip noodig. Wie de handen aan het werk wil slaan, zende zijn naam en adres in een gesloten enveloppe met het opschriftBlin- denbibliotheek, door tusschenkomst van de redactie van het Yaderland. TER NEUZEX, 22 Juli 1890. Ds. J. E. de Klerk, te Ameide en Tienhoven, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier bedankt. Een practische en doeltreffende vorm om belang- stelling te toonen in het lot der beambten van politie doet zich voor, nu de heer L. H. Rubens, alge- meen agent voor den ^Nederlandschen politiebond, pensioen-, weduwen- en weezenfonds" bezig is bijdragen in te zaraelen voor een op te richten weduwen— en weezenkas en pensioenfonds. De diensten, welke de politie bewijst, worden, in het algemeeu, meer gevoeld dan gewaardeerd maar wanneer het op waardeeren aankomt, zal men vaak in twijfel verkeeren over de wijze, waarop dit het best kan geschieden. Een meer aanbe- velingswaardig middel dan te helpen zorgen voor den ouden dag en nagelaten betrekkingen van het personeel, is moeilijk te denken. In verschillende plaatsen wordt ondersteuning gezocht. De heer Rubens hoopt die ook hier en in de omstreken te vinden. En waarlijk, wanneer men denkt, dat de Minister van Justitie met het doel van den bond zoozeer is ingenomen dat hij het eerelidmaatschap heeft aanvaard en dat hooggeplaatste personen den bond steunen, dan zullen, naar wij hopen, de pogingen van den heer Rubens ook hier met een welverdiend succes worden bekroond. Reeds hebben eenige personen alhier bijdragen geschonken. Hoek, 21 Juli. Heden had alhier door het bestuur van den Koudepolder de aanbesteding plaats, in twee perceelen, van 1°. De gewone onderhoudswerken aan de water- keering van den polder, tot 1 Januari 1891, waarvoor hebben ingeschreven de heeren J. Meertens, alhier, voor f 1291D. Tholens, te Ter Neuzen, voor f 1230 A. van der Beek, te Zaamslag, voor f 1200D. de Doelder, te Ter Neuzen, voor f 1185,33 en J. de Bree Ez., alhier, voor f 1145. 2°. Het onder profiel brengen en begrinten van ongeveer 1280 M, weg in genoemden polder, met het onderhoud daarvan tot en met 30 April 1891, hebbende daarvoor ingeschreven de hteren J. Meertens, voor f 990 A. van der Beek, voor 971 J. de Bree Ez., voor 935 D. Tholens, voor f 929 en D. de Doelder, voor f 909,99 de woonplaatsen dezer inschrijvers zie boven. Bij beide perceelen zijn de laagste inschrijvers aannemers geworden. Axel, 22 Juli. Heden had alhier bij enkele inschrijving door het bestuur van den polder Beoosten- en Bewestenblij plaats de aanbesteding van het bouwen van een steenen brug bij de eerste ver- kortiug over de oostelijke Rijkswaterleiding onder deze gemeente. Yoor dit werk kwaraen in 8 biljetten, inhoudende de volgende inschrijvingen A. Tholens Dz., te Ter Neuzen, voor 3764; J. Scheele Dz., te Ter Neuzen, voor f 3100 A. J. Cornelisse, te Axel, voor f 3050J. E. Adriaansens-Polfliet, te Walsoorden, voor f 3049 A. Sorber, te Axel, voor /2989; J. Kolijn, te Ter Neuzen, voor 2697 A. de Jonge, te Axel, voor f 2593 en J. Verijzer, te Axel, voor /2590.' Koewacht. Hoe tegenwoordig een brief, ook al is het adres onduidelijk of slecht geschreven, nog al licht zijne bestemming bereikt, blijkt uit het vol gende Dezer dagen ontving een ingezetene dezer gemeente een brief, waarvan de schrijver wel voor een duidelijk adres had willen zorgen, doch jammer zoo erbarmelijk geschreven had, dat het moeilijk te lezen was. De naam van den geadresseerde was tamelijk duidelijk; doch hierop volgde: op hent, daarna een woord dat totaal onleesbaar was en was geweest. Doch heden avond was dit zoo niet. De zwakke schemering van licht verried dat zij nog op waren, en nadat Tracy eenige oogenblikken had gewacht tot hij zijne kans schoon zag, naderde hij het venster. Maar het tooneel daarbinnen had eene aanmerkelijke verandering ondergaan. De vader zat alleen althans buiten hem be- vond zich geen levend wezen in het vertrek maar op den grond lag een lijk. Aan de tafel stond de zieke man en hield eene groote zwarte brieventasch in de hand, waaruit hij, voor zooveel Tracy kon onderscheiden, banknoten nam. Dit te zien was het werk van een oogenblik en terstond daarop volgde de gedachte, dat hier een misdaad was begaan. Onder den invloed van den schrik en de ontzetting, die hem aangreep keerde Tracy zich om, met de handen voor de oogenen minder omzichtig dan naar gewoonte, stiet hij met de ellebogen tegen het venster. Gewis had men den klank binnen kunnen hooren en hij kon de ver- zoeking niet weerstaan, van nog een Snellen blik in de kamer te werpen en te zien, welke werking dit geluid had voortgebracht. 't Was juist gelijk Tracy had verwachteven als iemand die men op eene misdaad heeft betrapt, stond daar de zieke man. Zijn bleek gelaat staarde naar het venster, en zijne handen, die de banknoten hadden laten vallen, bleven als verlamd in de houding, waarin eindelijk zant Zealand. Nu was de kunst om het onleesbare woord te ontcijferen. De eerste brievengaarder meende er Heinkens uit te lezen, en zond den brief naar Heinkenszand, doch de persoon daar onbekend zijnde, zond men den brief naar Ovezande. Ook hier kon men hem niet bezorgen en de brievengaarder dier ge meente liet hem nu een reisje makeu naar Overlande, daar hij meende dat zant land moest zijn, daartoe gelokt, wijl de eerste letter van dit woord ook niet zeer duidelijk was. Doch ook hier kende men den geadresseerde niet en daar men nu geen plaatsen in Zeeland meer kende, die op zand of land eindigen, begou men waarschijnlijk zand voor een wijk te houden en kwam men tot de ontdekking dat Koewacht een wijk bezit, die aldus heet. Men schrapte het woordje hent en schreef zie Koewachten zoo bereikte de brief na 10 dagen zwervens eindelijk zijne bestemming. Gelukkig dat het woordje Zeeland op het adres stond, anders was onze brief nog op reis naar de ver schillende gemeenten van ons vaderland, die op zand en land eindigen. KAXTOXGERECIIT TE TER NEUZEN. De stroom van berichten omtrent ongelukkeu, door het onweer der jongste dagen veroorzaakt, blijft aanhouden en brengt eene lange lijst van ongevallen. zij verrast waren geworden. Tracy stiet onwille- keurig een kreet van angst en ontzetting uit, keerde zich om en snelde heen. Doch hij was nauwelijk tweehonderd schreden ver gekomen, toen hij het meisje ontmoette, dat rustig met haar korf aan den arm de straat langs ging. Zij werd hem niet gewaar, doch hij herkende haar, en door liefde en nieuwsgierigheid gedreven, kon hij T niet laten weer om te keeren, en haar naar haar huis te volgen. Toen zij dit bereikt had, stak zij als gewoonlijk haar sleutel in het slot, maar de deur ging niet open gelijk vroeger. Blijkbaar was de deur van binnen op den grendel. Zij hief den klopper op en liet hem eenmaal vallen, juist luid genoeg om van binnen gehoord te worden. Er volgde nu een oogenblik wachtens en daarop werd de deur geopend maar niet verder dan noodig was om haar binnen te laten, en terstond daarop ging de deur weer dicht. Tracy gevoelde een levendig verlangen, om dit zonderling drama verder na te gaan, en onbesloten, of hij opnieuw een blik in de kamer zou wagen of niet, stond hij daar, toen de deur weder werd geopend en het meisje er uit stortte. Zij liet de deur op een kier staan en snelde dwars over de straat heen naar den apothekers- winkel. (Wordt vervolgd). Te Leiden sloeg de bliksem in het gebouw van de sterrewacht. Het hemelvuur baande zich een weg door de cijferkamer, waar T langs eenige ijzerdraden in den grond verdween. Ook drong 't door den schoorsteeD in de keuken, om daar door eene vensterruit een uitweg te vinden, na die ruit te hebben vernield. Bewoners en personeel kwamen met den schrik vrij. Te Gorinchem werd een korenmolenaarsknecht op den molen getroffen en gedood. De kapitale boerderij van den landbouwer Scbuvink te Terwolde werd geheel in de asch gelegd. Te Rijsoord sloeg de bliksem in den stal van den heer D. van Warendorp, welke tot den grond afbrandde. Te Oosterhout is een jongmensch, met zijn baas van het hooien huiswaarts keerende, door den bliksem getrolfen. Hij bleef op de plaats dood. Onder Beilen sloeg de bliksem in een hofstede. Slechts een schaap en een varken zijn van de levende have gered, terwijl de inboedel en al het overige eene prooi der vlammen is geworden. Niets was verzekerd. Beoosten de spoorlijn zijn twee huizen door den bliksem in de vlam gezet. Te Grave was het onweder vergezeld van een windhoos, die circa 2 minuten aanhield. Op ver schillende punten is de bliksem ingeslagen en heeft hij brand veroorzaakt. Uit Ylijmen wordt gemeld, dat daar het onweder vergezeld ging van hagelslag die zoo sterk was, dat verschillende ruiten zijn ingehageld. Niet minder dan drie huizen zijn door den bliksem getroffen. Twee daarvan zijn geheel afgebrand, een derde brandde inwendig uit, doch bleef overigens in zijn geheel. Allertreurigst is het lot van den eigenaar van het grootste pand een oppassend boertje, die juist met zijne laatste vracht hooi het achterbuis was ingereden toen de slag viel. Zijn paard ligt dood voor de kar; zijne koe, kalf en varkens liggen verbrand onder het nog smeulende hooi. Niets was verzekerd, tengevolge van eene weigering een paar jaar geleden, door eene maatschappij, die geen met riet gedekte huizen meer wilde verzekeren. De andere panden waren verzekerdgelukkig zijn geen menschenlevens te betreuren. Het onweer van Donderdag heeft vooral te Gent schade aangericht, ofschoon het slechts een half uur duurde. In den Bon Marche op de Koornmarkt, zijn twee spiegelruiten door den bliksem verbrijzeld. Ook de ruiten der dubbele deur zijn stuk geslagen. In de Vlaamsche Taverne, op het Groot Begijnhof, werd het dak afgerukt en veroor- zaakte het water veel schade. Een houtloods op de Coupure werd weggerukt. Het hout kwam in het water terecht en het ziuken dak, twaalf vier- kante meters groot, werd op den auderen oever geworpen. Overal, in de Nieuwe Wandeling, op de Houtlei, aan de Kromme Walbrug, op alle boulevards zijn boomen uitgerukt. Op het stations- plein is het glazen dak van het huis van den pasteibakker Broeckaert weggeslageu. Op de Cou pure is het dak opgenomeu van het huis, bewoond door den heer Capitainehet werd in de Coupure geworpen. De gebroken ruiten eu afgewaaide dakpannen zijn niet te tellen. Twee schoorsteenen van het militaire gasthuis zijn afgewaaid en al de kelders overstroorad. De schade beloopt 2000 fr. Al de electrieke uurwerken stonden na het onweer een uur achter. Op het St. Denyspleiu was het de derde dag der wedrennen. Het onweer brak los juist voor den laatsten rit. Gelijk men wel kan denken, was het onmogelijk voor detoeschouwers, eene schuilplaats te vinden tegen den regen. De een vluchtte hier, deanderdaar. In een oogenblik lagen al de tentjes omver van drankverkoopers, enz., staande op den linker kant van 't plein. Al de bookmakers hadden de plaat gepoetst. Hoeden zijn bij dozijnen in de lucht geslingerd en niet teruggevonden. Toen het onweer voorbij was, werd de laatste rit (steeple chase) gedaau. Eene vrouw is onder een boom gevallen en met gebroken arm opgenomen. Uit de overige streken van Vlaanderen zijn de tijdingen even slecht. Men zal zich herinneren, dat voor eenigen tijd te Kuijk een vechtpartij plaats vond, waarbij de een den ander een stuk van het oor afbeet. Dit feit is thans door den rechter van instructie onderzocht. Op de vraag aan den rijksveldwachter of het mogelijk zou zijn het afgebeten gedeelte bij de behandehng der zaak overteleggen, gaf deze te kennen, dat hiertegen geen bezwaren bestonden, aangezien het stuk oor was ingezouten, en er nog frisch en gaaf uitzag. Te Zwaagwesteinde (Fr.) hebben een bruid en bruigom (met hun goedvinden) als weleer den vuurproef doorstaan, ten teeken dat men elkander bij de grootste gevaren niet moet verlaten. Zij plaatsten zich op een open boerenwagen. Het paard werd gedwongen door een groot vuur van hout en stroo te rijden en het paar bleef op den wagen tijdens den warmen rit. De bruigom ver- speelde er grootendeels zijn haar en baard bij. De dame, die te Amsterdam voor drie weken overleed, ten huize van mejuffrouw Aafke Kuijpers in de Tesselschadestraat en wier lijk op verzoek der familie opgegraven werd, is een jonkvrouw Smissaert. Zij was begraven op „Zorgvliet". De lijkschouwing heeft aan het licht gebracht, dat de dood veroorzaakt is door zinkvergiftiging. In de maag vond men geen sporen van gift, maar wel in de lever, waar de metaalvergiften zich ge woonlijk afscheiden. De verschijnselen bij zink vergiftiging zijn hardlijvigheid, zware brakingen en weinig of geen eetlust, die zich dan ook bij de overledene voordeden. Omtrent de wijze hoe het vergift in het lichaam is gekomen loopen verschillende geruchten. Zoo vertelt men o. a., dat freule Smissaert gewoon was, elken ochtend warme melk te drinken uit een ziuken kroes, hetgeen op den duur een doodelijke uitwerking zou gehad hebben. Dit is niet zeer waarschijnlijk en dan zouden zich langzamerhand de verschijnselen van vergiftiging hebben moeten vertoonen. Als het mogelijk was vergiftigd te worden door het drinken uit zinken kroezen, zou dit meer voorkomen bij kinderen. Op de justitie rust de taak om deze zaak tot helderheid te brengen. Vergiftiginsgevallen leveren steeds eigenaardige moeilijkheden op, vooral indien het feit eerst geruimen tijd na den dood ontdekt wordt. De woning van mejuffrouw A. Kuijpers, waar freule Smissaert overleed, wordt dag en nacht bewaakt door twee rechercheurs, die zorg moeten dragen, dat er niets van de plaats wordt gezet en alles onveranderd blijft. De vorige week heeft er een gerechtelijk onderzoek in die woning plaats gevonden. Men vond o. a. nog verseheiden medicijnfleschjes. Tot dusverre heeft de justitie geen aanleiding gevonden iemand aan te houden. Wel zijn er eenige personen gedagvaard om door den officier van justitie gehoord te worden. Door dit voorval wordt bijzonder de aandacht gevestigd op juflrouw Kuijpers, eene vermaarde zangeres. Mejuffrouw Kuijpers bevindt zich op het oogen blik met een vriendin, jonkvrouwe Berkhout te Oosterbeek. Er is niets zoo slecht, of voor enkelen komt er toch nog iets goeds uit voort. Deze oude waar- heid vindt thans weder hare toepassing ten opzichte van de influenza. Hoeveel nadeel deze ziekte ge durende dit voorjaar al door geheel Europa heeft berokkendzij komt thans den Westlandschen tuinders ten goede door de buitengewoon hooge prijzen van de bessen. Niemand was er, die de influenza had, of hij gebruikte bessensap. Het gevolg is, dat alle bessensap is verbruikt en van verschillende zijden dus aanvraag komt naar deze vrucht. Jammer maar, dat de opbrengst der bessen- boompjes dit jaar niet grooter is. Omtrent den wielerwedstrijd van Tilburg naar Oorschot, die den 13 Juli jl. heeft plaats gehad, en waaraan 13 liefhebbers deeluaroen, lezeu wij in de Meier. Ct. De winner van den eersten prijs was zoo afge- mat, dat hij voor velen, die hem hadden zien vertrekken, onherkenbaar was. Zou het wel goed zijn, in zulk een toestaud een voile flesch wijn in een teug uit te drinken Misschien kan het antwoord eerst later gegeven worden. Een tweede kwam het bloed door den neus, sommigeu meeueu zelfs gezien te hebben door den mond, te voorschijn, en toch was hij niet gevallen of had zich door geen ander toeval bezeerd, maar was dit slechts een gevolg van 'tgeforceerd rijden. Een ander lag ademloos, zwaar hijgend eu kreunend langs zijn rijwiel, tusschen den weg en de sloot, en antwoordde niet op de tot hem gerichte vragen. Afgetobd, wekte hij het medelijden op der toe- schouwers, die luidde hun verontwaardiging uit- drukten over het toelaten van zulke wedstrijden. Het feest der natiouale onafhankelijk'aeid wordt te Gent gevierd door een werkstaking van de medische studenten, die als eieves internes et externes aan het stedelijk gasthuis verbondeu zijn. Zij hebben met hun vier-en-twintig het werk ge- staakt wegens de ondragelijke beleediging, hun door den directeur gedaan, die een der studenten ge- vraagd had den hoed van het boofd te nemen, als hij de kamer van den directeur binnenkwam. De student verklaarde geen lessen van beleefd- heid te willen ontvangen van den directeur, en toen deze den onbeleefden student last gaf het gasthuis te verlaten, begon de werkstaking. Daar de ver- pleegden door deze werkstaking lijden toont de strike een al te groot besef van onafhaukelijkheid der adspirant medici tegenover ziekeu. Oppervlakkig beschouwd is zulk een werkstaking even ergerlijk als die van enkele soldaten in Londen. De sociaal-politici, die met alle geweld da arbeiders willen beschermen, komen, hoe schoon ook hun streven moge zijn, van een vrij koude reis. In Erankrijk is men zoo voorzichtig geweest, om het oordeel te vernemen van de arbeiders waarmede bij dergelijke maatregelen wel degelijk rekening dient gehouden te worden en wel door middel van een „commissie tot regeling vau den arbeid", en daar moeten de mannen, die met alle geweld de arbeiders willen beschermen, nu hooren, dat dezeD de arbeiders geen bescherming noodig hebben 1 De meest uiteenloopende beroepen, bakkers en schoenmakers, bankwerkers en kappers, alien hebben eenparig geantwoord, dat het onmogelijk is, den duur van den arbeidsdag te begrenzen, en een wettelijke bepaling te diet) opzichte noemen zij zelfs onbillijk. Ook de bepaling van een rustdag in de week vindt tegenkanting, en wel bij de metselaars. Dezen wonen voor het grootste gedeelte in Auvergne en Limousin en komen voor den bouwtijd naar Parijs, waar zij dan van den vroegen morgen tot den laten avond werken, om 's winters van het oververdiende te kuunen leven. Verkort men nu hun arbeidstijd, en dwingt men men hen boveudien des Zondags, wanneer zij */i dag werken, te rusteu, dan worden hun inkonriten, Zitting van Vrijdag 18 Juli 1890. Veroordeeld P. K., schaapherder te Hoek, ter zake van het zonder daartoe gerechtigd te zijn laten loopen vac vee op een weilandtot eene boete van f 3, subsidiair 3 dagen hechtenis. G. J. G., herbergier te Ter Neuzen, ter zake van het niet gesloten hebben zijner herberg gedurende den tijd van sluitingtot eene boete van 2, subs. 1 dag hecht. C. v. G., schildersknecht, J. d. Z., werkman, H. V., voermansknecht, P. M., A. O. en H. d. B., sehippersknechten, alien te Ter Neuzen, ter zake van het als niet inwonende personen bezoeken van eene herberg te Ter Neuzen, na het sluitingsuur, gelijktijdig gepleegd door 6 vereenigde personen ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht., en A. d. B.. J. d. R. en J. v. O., sehippersknechten te Ter Neuzen, vrijgesproken een derde der kosten te dragen door den staat. J. v. P., broodbakker te Ter Neuzen, ter zake van het in de kom der gemeente Ter Neuzen op hetzelfde erf meer dan twee varkens houdentot eene boete van 3, subs. 1 dag hecht. H. V., voermansknecht te Ter Neuzen, ter zake van het laten staan van een rijdier op den openbaren weg, zonder de noodige voorzorgsmaatregelen tegen het aanrichten van schade te hebben genomen; tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. A. J. B., visscher te Philippine, ter zake van overtreding van artt. 9, 10 en 21 der verordening op de brandweer in de gemeente Philippinetot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. C. S., werkman te Saffelaere (Belgie), ter zake van het rijden op een openbaren weg in Zeeland met een aangespannen niet gemuilkorfden hondtot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. A. N., opperman te Ter Neuzen, ter zake van straat- schenderij en openbare dronkenschaptot twee boeten, elk van f 2, subs. 2 dagen hecht. voor iedere boete. M. 't G., werkman te Axel, ter zake van openbare dron kenschap gepleegd binnen het jaar na den dag van het ontslag uit de Rijkswerkinrichtingtot 21 dagen hecht. J. F., werkman te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij 5de herhaling; tot 21 dagen hecht, D. W. C. d. J., werkman te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij 2de herhalingtot 7 dagen hecht. L. T. B., werkman te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij lste herhaling; tot 3 dagen hecht. J. S., koopman in manufacturen te Ter Neuzen, ter zake als vorentot eene boete van 15, subs. 3 dagen hecht. L. J. d. M., arbeider te Sas van Gent, ter zake als voren tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. J. W. T. H. d. R., soldaat in garnizoen te Ylissingen, ter zake van openbare dronkenschap tot eene boete van f 2, subs. 3 dagen hecht. A. L. R.. herbergier te Sas van Gent, en P. L., mossel- koopman te Tourcoing (Frankrijk), ter zake als vorenieder tot eene boete van f 2, subs. 1 dag hecht. T. J. T., werkman en J. V., schippersknecht, beiden te Neuzen, ter zake als vorenieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. J. d. F., A. V., werklieden te Axel, P. d. W., smids- knecht, zonder bekende woon- noch verblijfplaats, en J. C., leurder in garen en postpapier te Antwerpen, ter zake als voren ieder tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. Allen in de kosten van het geding. Yrijjgesprolien J. d. R. Czn, zonder beroep te Ter Neuzen, beklaagd ter zake van straatschenderij de kosten te dragen door den staat. Ontslagren van rerlitsvervolging A. d. R., visscher te Bouchautsche haven, gem. Philippine, beklaagd van het als bestuurder van een visschersvaartuig mosselen lossen elders dan op de daartoe aangewezen plaatsen. De kosten te dragen door den staat.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 2