Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2628. Woensdag 23 Juli 1890. 30® Jaargang. DE ZWAHTE IMIEVENTASCII. Binnenland. I ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushonders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. »it blad verschljot Dinsdnffft en Vrljdaaravond bij den nltgcver P. J. VAN DE S A N D E te Ter Neuzen. Jr*olitieli Overzicht. Dr. Reichard heeft een onderhoud met Bismarck gehad, waarover in de Dresd. Nachr. het volgende wordt medegedeeld Indian ik heb gesproken van de lafhartigheid der pers, zeide de vorst, had ik vooral de Post, de Koln. Ztg. en de Nordd. Allg. Ztg. die toen ik kanselier was, door mij werd be- taald, op het oog Ik heb gesproken van den moed van het socialisme. Het verwacht niets van het tegenwoordig regime. Het kan zich dus ongehinderd uitlaten. De pers van alle andere partijen moet altijd het een of andere ontzien er zijn vele parvenus bij, velen die een ambt najagen, veel te veel persoonlijke consideration. De bladeu die vroeger mijne meeningen verdedigden, laten thans de ergste aanvallen op mij onbeantwoord. Het gevaar van het socialisme houd ik voor het grootste dat tegenwoordig in de politiek bestaat, veel grooter dan het gevaar, dat ons ooit van Frankrijk of van elders zou kunnen bedreigen. Om dat gevaar te bestrijden zijn slechts twee middelen den socialisten hun zin geven of hen zonder aarzelen bestrijden. De Keizer heeft den vrede gewild, ik wilde den strijd en dat wel zoo spoedig mogelijk. Dit verschil van meening is een der redenen van mijn aftreden. De wetgeving voor de beschermiug van den werkman is eene dwaling. Ik ben tegen alle dwangverordeningen, die de vrijheid van den werkman beperken. Ik heb de socialisten wet willen wijzigen, in dien zin, dat verbanniug uit het rijk in de plaats kwam van het verbod van verblijf op summige plaatsen maar het ministerie was tegen mij. Ten slotte is de socialistische kwestie eene militaire kwestie. Als de wond rijp is, zal men wel is waar alle uitspattingen door de gewapende macht kunnen bedwingen, maar dan zullen wij in plaats van den kleinen staat van beleg den alge- meenen oorlog hebben. Dezer dagen viert Belgie het feest der 25jarige regeering van zijnen Koning. Dertig jaar was hij oud, toen hij den 17 December 1865 de regeering aanvaardde. Streng constitutioneel als zijn vader, heeft hij zich steeds binnen de grenzen gehouden, die de grondwet hem aanwees en zijn standpunt boven de partijen ge- handhaafd. De wil des volks, zooals hij door de verkiezingen werd uitgedrukt, was hem heilig; te midden van den hartstochtelijken partijstrijd en in de moeilijkste omstandighedeu week hij nog rechts, noch links af. Slechts tweemalen, in 1871 en 1884, trad hij zelfstandig op, toen clerikale iniuisterien een storm verwekten in het land, maar beide malen benoemde hij in de plaats der onmogelijk geworden ministers leden van de meerderheid der Kamer. Steeds zijne raadsleden tot geraatigdheid aan- sporeud, heeft hij gedaan, wat hij kon, om op ieder FEUILLETON. Een verhaal uit de papier en der hertogin van Nottingham. Intusschen waren alle deze ontdekkingen niet de vrucht van eene enkele beschouwing, Tracy durfde slechts nu en dan, als er niemand voorbij kwam, een blik over het venster wagen en dikwerf rnoest hij weer aftrekken, als hij weer op de stoep stond. En toch bood het tooneel, dat zich daar binnen voor zijne blikken aanbood, zoo weinig afwisseling aan, dat het nauwelijks eene vergoeding scheen voor zijne volharding. De personen bleven zitten gelijk zij zatenhet eenige nieuwe, dat zich aanbood, was, dat Tracy nu en dan iets opving van de trekken van den ouden man die in een ziekelijken, lijdenden toestand scheen te verkeeren, terwijl hij opmerkte dat het jonge meisje bijzonder op den ouden man geleek. Dit alles intusschen, hoe hoog men het ook mocht aanrekenen, bleef slechts magere kost voor een verliefde. Ook was Tracy in het geheel niet genegen om zich met een zoo kouden troost te vergenoegen. Hij wendde pogingen aan om te btproeven, of hij niet nader tot zijn doel zou komen, als "hij over dag door de straat wandeldemaar gebied het welzijn des lands te bevorderen. Iedere onderneming, die daartoe strekte, vond in hem een beschermer en begunstiger. Ofschoon de afschaffing van de doodstraf door den Senaat werd verijdeld, is onder zijne regeering geen doodvonnis voltrokken. Ter bevordering der wetenschap loofde hij sedert 1874 ieder jaar een internationalen eereprijs van 25,000 frcs. uit. Zijn hoofddoel hij had het reeds als hertog van Brabant in den Senaat verkondigd was Belgie's industrie nieuwe marken te schenken. Hij riep in 1876 het internationaal congres van aardrijkskundigen bijeen, schiep eene internationale vereeniging om Afrika te leeren kennen en stichtte met groote persoonlijke offers den Congostaat. Hij is op het punt zijn doel te hereikenbinnen kort zal Belgie den Congostaat hebben overge- nomen. De arbeidersquaestie is in de laatste jaren der regeering van Leopold II van een dreigenden aard geworden de socialisten hebben zich grootendeels van de leiding der werklieden meester gemaakt en het is te vreezen, dat de naaste toekomst door deze quaestie wordt verduisterd. In de buitenlandsche politiek is met verschillende ministerien het programma hetzelfde gebleven handhavmg der onafhankelijkheid en onzijdigheid van Belgie, vriendschap met alle rnogendheden met nauwere aansluiting aan Duitschland en Engeland. Streng waakte de Koning er voor, dat Belgie de plichten der onzijdigheid vervulde, maar niet minder trouw verdedigde hij Belgie's onafhankelijkheid. Hij weigerde in 1867 grondgebied af te staan aan Frankrijk en verijdelde twee jaren later Napoleons plan, den Luxemburgschen spoorweg in handen eener Fransche maatschappij te brengen. De feesten ter gedachtenis van Belgie's scheiding van Nederland zijn Zondag te Brussel gevierd met eene verheerlijkiug der groote mannen, die Nederlands vrijheid hebben gevestigd. De regeering van Engeland zal heden in het Lagerhuis worden ge'interpelleerd naar aanleidiug van een artikel der Times, waarin de voorwaarden van eene schikking met Portugal over de bezittingen in Afrika werden opgegeven. De Temps verneeint uit Sofia, dat zoodra vorst Ferdinand in Bulgarije is teruggekeerd, de onaf hankelijkheid zal worden geproclameerd en dat te gelijk een door het Bulgaarsch gouvernement ver- wekte opstand in Macedonia zal uitbreken. Waarschijulijk is dit met, tenzij de tusschen- komst van liuslaud den Sultan beweegt eene vijandige houding tegen Bulgarije aan te nemen. de deur bleef bestendig gesloten, en het groene gordijn, dat voor het venster hing, was hem een groote hiuderpaal. Slechts eenmaal had hij weder het geluk gehad haar op straat te ontmoeten. Dat was weder op een morgen ten acht uur, toen hij nog eens vroeg naar de waschvrouw rnoest. Het meisje scheen uit geweest te zijn om hare kleine boodschappen op de markt te verrichttenwant zij snelde met een korf aan den arm naar huis. Tracy had sinds lang honderde verschillende plannen ontworpen hoe hij haar zou aanspreken, wanneer zich daartoe ooit eene gunstige gelegenheid mocht aanbieden, en een dier plannen paste ook werkelijk voor alle mogelijke gevallen. Maar gelijk dit gewoonlijk bij zulke gelegenheden gaat, thans, nu het oogenblik kwam, vloog zij zoo plotseling op hem toe, dat hij alles vergat en de gelegenheid liet voorbij gaan. Zij was uamelijk juist uit een winkel gekomen, toen hij voorbij ging, en daar hare opmerkzaamheid gericht was op eenig klein geld, dat zij in de hand hield en angstig scheen te tellen, werd zij hem zelfs niet eens gewaar, en zij was reeds weder achter hare huisdeur verdwenen, eer hij 't met zich zelven eens kon worden, wat hem nu te doen stond. Door dit voorval werd het hem echter duidelijk, dat hij 't meest op een goeden uitslag kon rekenen, indien hij des morgens ten acht uur naar de Thomass raat ging; maar ach, juist op dat uur konden zijne diensten te huis het minst ontbeerd worden en ofschoon hij ver- De heer Gediking, die gedurende enkele jaren belast is geweest met het onderricht van Prinses Wilhelmina, zal zijne werkzaamheden als hoofd der gemeenteschool aan de Schelpkade te's Gravenhage hervatten. De taak, die den heer Gediking was opgedrageu, en tot welker vervulling het gemeente- bestuur van 's Gravenhage zijne toestemming ver- leende, is afgeloopen. Daarvan is aan het gemeen- tebestuur, in een schrijven van dankbetuiging namens dan Koning en de Koningin kennis gegeven. In verband hiermede wordt het volgende medege deeld. Met het onderwijs aan de Prinses in zijn geheelen omvang zal, na de vacantie, worden belast Dr. Saherda de Grave, die haar reeds gedurende een jaar onderricht gaf in de beginselen der Fransche taal. In strijd met daaromtreut verspreide benchten wordt verzekerd, dat de Prinses tot nu toe noch in het Engelsch, noch in het Duitsch onderricht ont- vangt. Wel spreekt zij behalve onze taal vloeiend Fransch en Engelsch geen Duitsch doch uitgenomen in de Fransche taal door Dr. De Grave heeft zij nog iii geen vreemde talen onderwijs ontvangen en voorloopig wordt daaraan ook nog niet gedacht. Eveumin is het bericht juist als zoude Prinses Wilhelmina in het teekenen en schilderen worden onderwezen tot nu toe is ook daarvan nog geen sprake geweest. Met het onder wijs in de muziek piano is de heer Storten- beker, kamermusicus des Konings, belast. De Staatscourant N°. 166 bevat een verslag omtrent de werkzaamheden der commissie van toe- zicht op het vervoer van landverhuizers over 1889 te Amsterdam, Rotterdam en Ylissingen. Van Amsterdam vertrokken 7082, van Rotterdam 15252 landverhuizers, totaal 22331, tegen 18137 in 1888. Daaronder waren 9111 Nederlanders, tegen 4628 in 1888. In Vlissingen giugen aan boord van 21 schepen der /Castle-line", met bestemining naar Zuid-Afrika, 254 volwassen personen en 12 kinderen. Over Dordrecht en Harlingen zijn geen landver huizers vervoerd. Het Vad. noemt het Reuter-telegram, meldende dat de Regeeringen van Frankrijk en Nederland, het eens geworden zijnde over de afbakening der grens in Guyana, thans haar dossiers te St.-Peters burg, bij den Czaar, gaan inleveren, weer niet zeer juist. Niet over de afbakening der grens zijn Frankrijk en Nederland het eens geworden, maar over de conventie, die de bevoegdheid van den scheidsrechter regelt. En zoo staat het ook in de Fransche bladen. Van de werf der Kon. Mij #De Schelde" te Vlissingen is Zaterdag met goed gevolg te water gelaten het ijzeren schroefstoomschip Coen, zijnde het 4de en laatste schip type A, geheel gelijk aan scheidene aaudoenlijke pogingen in het werk stelde, gelukte het hem toch niet, een gunstig oogenblik te treffen. Natuurlijk verzuimde hij intusschen niet, be- richten aangaande het meisje in te winnen maar deze gaven hem nog minder hoop om met haar in kennis te komen. A1 wat men van die familie wist, was dat zij nog niet lang geleden het huis had gehuurd, dat haar naam Lane was, dat zij geheel op zich zelve leefde en algemeen voor zeer arm doorging. Van waar zij kwamen en in welken kring zij vroeger hadden verkeerd, wist niemand te zeggen. Ook scheen niemand belang te stellen in dat te weten, daar zij zoo ingetogen leefden, dat zij nog niet de minste nieuwsgierigheid in de buurt hadden opgewekt. De man uit wiens komen- ijswinkel Tracy haar had zien komen, noemde haar een knappe meiden de bediende uit de apotheek was van meening, dat zij bijzonder lief en aardig was, en dat haar vader in eene zeer slechte hnid stak. Dit was al wat hij kon vernemen. En dat het waarheid was, althans voor zooverre het slechte gezondheid en armoede betrof, daarvan waren zijne eigene oogen getuigen. Bijna drie weken waren er verloopen, sedert Tracy voor de eerste maal het meisje had ontmoet, toen hij op zekeren avond sporen eener buitenge- wone beweging in het anders zoo stille huishouden meende te bespeuren. Juist toen hij zijn oog weer aan het venster bracht, zag hij hoe de dochter met een het stoomschip Both. Genoemde stoomschepen zijn gebouwd voor rekening der Kon. Pakketvaart Mij. te Amsterdam en voor den maildienst in Ned.-Indie bestemd. De machines en ketels voor het stoomschip Coen, mede in de werkplaatsen der genoemde fabriek vervaardigd, staan gereed om in het schip te worden geplaatst. Door wijlen den heer P. de Niet te Scheve- ningen zijn legaten elk groot 1000 vermaakt aande Nederd. Herv, Kerk, de Diaconie, het Oude Mannen-, Vrouwen- en Weezenhuis, de Vereeniging tot stichtiug en instandhouding van de school met den bijbel, het fonds tot ondersteu- niug van oude visschers, idem van nagelaten betrek- kingen van verongelukte Scheveningsche visschers, alien te Scheveningen en aan de weesmrichting te Neerbosch. Onze wetten Dezer dagen werd te Epe een smid bekeurd, die voor een ander een flaubert- buks ter reparatie medenam naar zijn werkplaats en zich alzoo in het openbaar vertoonde met een verboden wapenen voor eenige dagen werd in een gemeente in Drenthe een proces-verbaal op- gemaakt „wegens het dragen van wapenen in een voor het publiek toegankelijke plaats", toen op een publieke verkooping iemand een geweer kocht en dat raee naar huis wou nemen. Kan het dwa- zer vraagt het Vad. In het Vaderl. doen eenige inzenders een oproeping tot alien, die over vrijen tijd beschik- ken, om hen op te wekken, een ,/blindenbibliotheek" samen te stellen. Geldelijke steuu wordt niet gevraagd, doch iets anders. Het zal u niet onbekend gebleven zijn, zeggen de inzenders X, Y en Z, dat sedert eenigen tijd het zoogenaamde Braille- of puntenschrift het middel is geworden voor blinden om met elkander te correspondeeren en ook voor zienden om met blinden in briefwis3eling te treden. Dit Braille- schrift nu willen wij dienstbaar maken aan de be- reiking van ons doeleen Nederlandsche bibliotheek voor blinden. Het is gemakkelijk aan te leeren en valt dus in het bereik van dat groote aantal personen, die dagelijks uren vrijen tijd hebben, die zij nuttig konden besteden aan het in punten schrift overbrengen van dergelijke zeer bevattelijke voortbrengselen der Nederlandsche letterkunde. Indien een aantal personen slechts een uur per dag aan dezen arbeid wijdt, dan kunnen zij in een paar jaren reeds een aardige collectie boeken voor blinden saamgebracht hebben. Die boeken zouden wij dan ter beschikking willen stellen van den directeur van het blindeninstituut te Amsterdam, die met ons plan zeer ingenomen is en dea boeken dan ter lezing verstrekken zal, gratis aan minvermogende blinden en tegen een vergoeding aan blinden uit de meer gegoede klasse. oude beddedeken in de kamer trad en deze om haar vader wikkelde, terwijl zij hem de armen om den hals sloeg en hem teederlijk liefkoosde. Tegelij- kertijd bespeurde hij, dat er geen vuur op den haard lag en dat zij haar voorschoot dikwerf voor hare oogen bracht. Daar dit alles op eene ongewonen mate van ellende duidde, gevoelde Tracy het he- vigste verlangen om die noodlijdende menschen eenige hulp te bewijzenmaar de manier, waarop hij dit doel zou bereiken, was niet zoo licht te vinden. Eerst dacht hij er aan, den apotheker of den komenijsman tot zijn onderhandelaar te maken, en hem tevens op het gemoed te drukken van hem niet te noemenmaar toen hij dacht aan de nieuwsgierigheid en de opspraak, die hij daardoor zou gaande maken, en aan de verkeerde uitleggingen, waartoe dit aanleiding zou geven, toen liet hij dit denkbeeld weer spoedig varen. Hij besloot nu zich van geen onderhandelaar te bedienen, maar op de eene of andere wijze een middel te vinden om zelf hulp aan te brengen. Met dit voornemen ging hij een souvereiu in een half vel papier wikkelen, en daarop begaf hij zich weer naar de Thomasstraat. Het was nu vrij wat later geworden dan gewoon lijk, en de naburige torenklok sloeg juist negen uur, toen hij de Thomasstraat binnen ging. Hij was bijna bang dat het licht uit zou zijn, en dat vader en dochter zich reeds te bed zouden hebben begeven, gelijk dit op sommige avonden lietgeval TER NEEZENSCHE <0ER4\T

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1