Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2627. Zaterdag 19 Juli 1890. 30e Ja&rgang. Gemengde berichten. BURGrERLIJKE STAND. RECHTSZAKeLN. Arrondissements-rechtbank te Middelburjr. De rechtbank heeft in bare zitting van 18 Juli bet volgende vonnis uitgesproken J. 0., oud 19 j., landbouwersknecbt te Axel, beklaagd van verwonding door onvoorzicbtig'neid, vrijgesproken TENTOONSTELLING tot bevordering van veiligheid en gezondheid in (Particuliere correspondentie). Ook bij dit bezoek ging ik het eerst naar de reddingsbootenditmaal echter met het doel, om die van de Noord- en Zuid-Hollandsche-Reddings- Maatschappij te Amsterdam, eens in bijzonderheden op te liemen. Het logge gevaarte staat geheel in orde, zooals het bij voorkomende ongelukken dienst moet doen. Om bet gemakkelijk van zijne stand- plaats naar het strand te brengep, is het geplaatst op een kar, die ik niet beter kan vergelijken dan bij de brouwerijkarren, die in Oostelijk Zeeuwsch- Ylaanderen gebruikt worden. De vier wielen zijn echter veel breeder en geheel betimmerd, om het opscheppen van zand te voorkomen. De plaatsing van bet vaartuig op de kar is zoodanig ingericht, dat het zonder veel moeite en tijdverlies in het water kan glijden. Ook de inrichting van de boot zelve is zeer practisch. Aan de binnenzijde zijn rondom zinken bakken aangebracht, die door hunne hermetische sluiting veel lucht kunnen inhouden, en daardoor aan de boot een groote drijfkracht verleenen, terwijl een bak aan de voorzijde is bestemd voor olie, welke bij het gestrande schip door gutta-percha buizen wordt uitgegoten, om de golven te stillen. Het water dat door de hooge golven in de boot wordt geworpen, wordt door een tiental kokers, in den bodem van het schip aan gebracht, weer spoedig afgevoerd, terwijl omgekeerd het water langs onder door die kokers niet in de boot kan dringen, daar het dan zich zelf, door het dichtduwen der in de kokers zieh bevindende kleppen, den Weg afsnijdt. Het vaartuig biedt plaats aan voor tien roeiers en is goed voorzien van touwwerk, zwemgordels en andere voorwerpen, die bij het reddingswerk goede diensten kunnen bewijzen. Nu ik hier bijzonder de aandacht heb gewijd aan eene inzending op het gebied der zeevaart, meen ik een gelijdelijken overgang te nemen, door even stil te "staan bij een voorwerp, ten dienste van den laudbouw, twee takken van bestaan, die in Zeeland wel de eerste plaatsen inneraen. Ik heb nl. het oog op de Victoria" patent melkseparator, eene machine, met veiligheidsmid- delen, voor het ontroomen van rnelk, die met geringe stoomkracht of een rosmolen, in een uur tijds van 230 liter melk, al het vet afscheidt. Heeren Landbouwers, die met deze machine wenschen in kennis te komen, vinden daartoe steeds gelegen- heid bij de eeuige agenten voor Nederland en Belgie, Jan Hamer en Co., te Amsterdam, Marnix- straat 402, en te Gent, Wondelgemstraat 14, alwaar ook de handseparator steeds te bezichtigen is. Onder de middelen tot ververschiug van lucht in fabrieken enz., heeft vooral de inzending van het technisch bureau //de Yoogt" alhier, veel bekijks. Het is een hoogdruk ventilateur, die per minuut 25 kub. M. lucht aanvoert, met eene drukking van 750 m. M. Om dit laatste aan te duiden, heeft men boven de opening van de luchtbuis een paar lintjes aangebracht, van meer dan een Meter lengte, die voor ongeveer drievierde door den luchtdruk rechtop worden gehouden, terwijl het overige gedeelte zich met kronkelingen in de lucht slingert. De dames vinden het heel aardig, door deze machine hare lichte zakdoekjes eens te laten wegwaaien, doch of de heer, die laatst een proef nam, of zijn parapluie tegen zoo een luchtdruk bestand zou zijn, het aardig vond dat deze aan Harden sclieurde, betwijfel ik zeer. Van Edison's phonograaf zou ik wellicht niet spreken, omdat ik hem op deze Tentoonstelling niet verwacht had. Nu ik echter het genoegen heb gehad, uit dit toestel eenige muziekstukken te hooren, als: de ouvertures uit de Eaust, Tancrede en Willem Tell, telkens gevolgd door de bravo's en het handgeklap van het publiek, dat bij de werkelijke uitvoeringen tegenwoordig is geweest, meen ik dit niet onvermeld te mogen laten. Behalve door deze muziek, wordt de Tentoon stelling steeds opgeluisterd, door de uitvoeringen van het paleis-orchest, terwijl af en toe een avondfeest, met schitterende verlichting, of het opstijgen van een luchtballon veel publiek lokken. Het laatste avondfeest werd door 3000 personen bezocht. Amsterdam, 14 Juli 1890. B. Ten bewijze van het gure weer, dat gedurende de laatste dagen een gedeelte van Europa heeft geteisterd, diene het volgende schrijven, dat de Kolnische Zeitung ontvangt uit Umhausen in het Tyrolsche Oetzdal Nadat het hier gedurende geruimen tijd zoo verschrikkelijk had geregend, dat de boeren niet in staat wareu het hooi binnen te halen, heeft het een dezer laatste nachten zoo sterk gesneeuwd, dat het geheele dal diep onder de sneeuw zit. Het komt hier meer voor dat in Juli op de bergen sneeuw valt, maar dat het geheele dal insneeuwde, dit kunnen zelfs de oudste menschen zich niet herinneren. Rogge en vlas zijn waarschijnlijk verloreu en het vee moet worden binnengehaald, omdat voedsel voor hen ontbreekt. Dit kost groote moeite, daar vele dieren losbreken om voed sel te gaan zoeken en men dan licht van de helling valt. Een rijk zonderling te Edinburgh, de heer John Hope, heeft op bijzondere wijze over zijn vermogen van omstreeks 85,000 pd. st. beschikt. Dit kapitaal moet worden belegd en van de renten moeten jaarlijks 1000 tot 1500 p. st. besteed worden voor de bevordering van geheel-onthouding van sterken drank. De berichten omtrer.t de cholera in Spanje luiden ongunstig. Te Valencia neemt de ziekte toe. Te Madrid is in een der gasthuizen een verdacht ziektegeval voorgekomen. In Valencia heeft het gemeentebestuur van een der dorpen, ten einde de quarantaine te ontgaan, het bestaan der ziekte gedurende veertien dagen stil gehouden. Het kwam eerst aan het licht nadat er vijftig gevallen, waaronder zeventien met doodelijken afloop, waren voorgekomen. In een bosch bij Latsch, in Oostenrijksch Tyrol, ontdekten dezer dagen twee jonge mannen, die planten zochten, een arendnest op den rand van een afgrond. Hoog in de lucht zweefden twee arenden, de ouders der vogels die in het nest zaten. Een der jonge mannen liet zich, terwijl de ander boven de wacht hield, aan een touw zakken en vond in het nest twee prachtige jonge arenden, waarbij een mannetje van bijna zes voet vlucht, en verder de beenderen van een gems en een lam. De beide vogels werden buitgemaakt en in triomf naar het dorp medegenomen. Telkens worden althans volgens enkele buitenlandsche bladen vreeselijke samenzwering tegen het leven van den Czaar ontdekt. Zoo weet nu de Matin weder mede te deelen, dat bij het opbreken van de gaspijpen onder het werkvertrek van den Czaar in het Anitschkowpaleis te Petersburg een leege blikken bus is gevonden, aan welke 2 electrische draden waren aangebracht. Vermoede- lijk was dit weder de voorbereiding voor een nieuwen moordaanslag op het leven van den Keizer. In het Hbld. v. Antwerpen lezen wij het volgende Onze Hollandsche broeders. Onder dezen titel deelt de Gazette van Brussel mede, dat een der meest gekende Brusselaars, dus een Belg, in een llollandsch stadje kwam en er geen eten kon bekomen omdat hij Belg was. .De hotelhouder wilde niet opscheppen voor Belgen Het blad waarborgt de echtheid van het verhaal en is met recht verontwaardigd. Wij zullen eene andere historie vertellen. Zij gebeurde ook in een Hollandsch stadje en ingelijks in een hotel. Daar kwam een gezelschap van honderd-dertig Walen (dus ook Belgen) eten, tegen eenen op voorhand overeengekomen prijs. Toen het eten op was, trokken de Walen er van door, zonder eenen cent te betalen, en de hotel houder zal verplicht zijn, de zaak in handen van het gerecht te geven. Zie, deze historie is ook waar Nu zal de hotelhouder, waarvan de Gazette spreekt, misschien de zaak gekend hebben, waarvan wij spreken, en de man zal den Brusselaar voor een Waal aangezien hebben. In dat geval is zijn weigering nog al begrijpelijk. Het lang vermiste 1493 ton metende Engelsche vaartuig //Inchcape Rock" is in ontredderden toestaud Queenstow binnengeloopen. Op 24 Eebruari vertrok het schip met eene lading tarwe uit San Francisco. Alles ging goed tot 12 April, toen een vreeselijke orkaan losbarste. Zee op zee brak over het schip, een groote golf vernielde het stuurrac en sloeg twee booten en de kaartenkamer stuk en weldra werd het schip onhandelbaar van de eene golf naar de andere op en neer geploft. Geen man kon op de been blijvenalle manschappen werden ieder oogenblik onder de stortzeeen bedolven en tegen de verschansing geslagen. Kapitein Armour sloeg over boord en verdronk, de hofmeester en 2 zeeliedeu werden gedood of verdronken. Alle instrumenten, de meeste levensmiddelen en de geheele deeding van de zeelui spoelden de zee in en alle booten op een na werden weggeslagen, terwijl de zeilen uit de lijken vlogen. Met een hulpzeil en nadat een deel der lading over boord was geworpen slaagde men er in, het schip drijvende te houden en na een angstige reis Engeland te bereiken. Zaterdagavond brak te Konstantinopel een brand uit, die langer dan een dag heeft gewoed en aanzienlijke schade aanrichtte. Een geheele rij van loodsen van 125 houtkoopers werd in de asch gelegd. Vijf wijken der stad, waar de huizen meest alle uit hout waren opgetrokken, en die uitsluiteud door Muzelmannen werden bewoond, werden geheel verwoest. Het terrein van den brand is onafzien- baar en het aautal afgebrande huizen wordt op minstens 1000 geschat. Verscheiden personen zijn vermoedelijk in de vlammen omgekomen. Gelukkig was er geen wind tijdens den brand ware dit wel het geval geweest, dan zou half Stamhoul zijn afgebrand. INGEZOADEN Si IK R E A. L. S. 't Is mij herhaalde raalen gebleken, dat de meeste menschen veel belang stellen in de oudere geschiede- nissen van de gemeente, van de streek, die zij bewonen en zeer dikwijls is mij gezegd, dat boeken over oudheidkunde geen aftrek vinden. Schijnbaar zijn baide uitspraken met elkander in tegenspraak, inderdaad zijn zij zulks niet; eene kleine toelichting zal ze met elkander verzoeneu. Boeken over oudheidkunde in de taal der middeleeuwen, doorspekt met allerlei Latijnsche aanhalingen, met woordafleidingen, tot zelfs uit het Gaelsch en Gothisch, smaken den weetgierigen lezer niet, die de linguistische bespiegelingen gaarne overlaat aan de weinige uitverkoornen de te groote geleerdheid van den schrijver ontmoedigt hem onbevreuigd legt hij zoodanig stuk, waarmede hij anders gaarne kennis had gemaakt, ter zijde met het heilig voornemen zich aan zoo'n berg van geleerdheid niet meer te wagen. De meeste lezers verlangen de resultaten van het onderzoek, de mededeeliug der feiten in eene voor hen verstaanbare taalde oorspronkelijke stukkeu, de bronneu, laten zij zonder eeuig voor- behoud aan de ingewijden. Van tijd tot tijd zijn er pogingen aangewend om de geschiedenis van Zeeland, van Staats- Vlaanderen bij het volk meer bekend te maken. Mannen als Dr. J. M. Dresselhuis, Dr. H. A. Callenfels, Mr. J. Egberts Risseeuw, Dr. S. Pic- cardt, Dr. G. D. J. Schotel, Mr. A. Moens van Bloois, II. M. C. van Oosterzee, Mr. S. de Wind, Dr. J. Borsius, Dr. P. de Kok, II. Q. Janssen, J. H. van Dale, J. van der Baan, Mr. H. J. de Stoppelaar, Mr. G. N. de Stoppelaar, J. Was hebben in het jaarboekje Zeeland, in Cadsandria en in Bijdragen tot de oudheidkunde e7i Geschie denis belangrijke verhandelingeu geleverd, maar de meeste dier vroede mannen zijn opgeroepen tot hoogeren werkkriug, de opgenoemde uitgaven zijn gestaakt. Dien arbeid wensch ik voort te zetten. Daartoe doe ik een beroep op de ondersteuning van alien, die belang stellen in de geschiedenis van het land, dat zij bewonen. Die ondersteuning moet zich uiteu door mede- working om den inhoud balangrijkdoor intee- kening, om de uitgave mogelijk te maken. Laat die ondersteuning zich niet wachten, dan hoop ik in het laatst van December dezes jaars voor den prijs van f 1,een jaarboekje voor Zeeland uit te geven, dat minstens 256 bladzijden druks bevat. En nu de vraag, wie wil helpen dit plan te verwezelijken Gaarne ontving ik daarvan per briefkaart bericht om aan 't einde dezer maand te kunnen beslissen, of de uitgave mogelijk zal zijn. Winstbejag is geenszins mijn doe), maar den arbeid verrichten en geld toeleggen aan de uitgave, dat zal zeker wel niemand van mij kunnen verlangen. Daarom wensch ik door voorloopige inteekening de voor- naamste uitgaven te dekken. Mogen velen roeping gevoelen om mijne pogin gen te ondersteunen. Aardenburg, 11 Juli 1890. G. A. VORSTERMAN VAN OYEN, Archivaris. Van 1 tot en met 15 Juli. van de Ter Neuzensche C our ant. EABRIEKEN EN WERKPLAATSEN. Ter Seuzen. Iluwelijks-voltrekkingen. 3 Juli. Frederic Joanes Saelens, oud 32 j., jm. en Maria Catharina Puijeubroek, oud 39 j., jd. Gijsbregt Herrebout, oud 23 j. jm. en Sara de Smidt, oud 23 j., jd. 9 Juli. August Joseph Daelman, oud 25 j., jm. en Marie Theresia Suij, oud 22 j., jd. 10 Juli. Jakobus de Blaeij, oud 36 j., weduwn. en Tanneke Dubbeldam, oud 29 j., jd. Geboorten. 2 Juli. Cornelia Johanna, d. van Oscar Francies Caesar de Pauw en van Cornelia Wilhelmina Geul. Jan Jacobus, z. van Sijbe de Graaf en van Adriana Helena Poelman. 3 Juli. Wilhelmina Helena, d. van Jan Dieleman en van Maria Magdalena Allaart. 4 Juli. Neeltje Pieternella, d. van Gilles Verbrugge en van Pieternella Dees. 6 Juli. Anthonie Pieter, z. van Pieter Willem Riemens en van Neeltje Stoffijn. 7 Juli. Gustaaf Adolf, z. van Pieter Comelis Standaert en van Prudentia Louisa Moeraert. 11 Juli. Pieter, z. van Antheunis Jacobus Stroo en van Adriana Hamelink. Augusta, d. van Ferdinandus Yerbeke en van Emelie Elodie Huijs. Overlijden. 2 Juli. Adriaan Jacobus Wisse, oud 12 j., van Jacobus en van Aaltje Adriana Balnikker. 4 Juli. Bonne Mecbielle, oud 24 j., d. van Johannes Adriaan en van Carolina de Fever. 5 Juli. Jacob Job Vermeulen, oud 12 d., z. van Comelis en van Janneke Blok. Hendrik Piebenga, oud 5 m., z. van Willem en van Remkje Rosenberg. 6 Juli. Susanna Pladdet, oud 37 j., echtg. van Job Keukelaar. 10 Juli. Marinus Rooze, oud 82 j., weduwn. van Catharina de Zeeuw. 11 Juli. Rokus Harms, oud 40 j., echtg. van Mechgelina Huijssen. ■In I si. Huwelijks-voltrekkingen. 9 Juli. Pieter Johannes van den Hemel, oud 29 j., jm. en Philomena Maria van de Walle, oud 26 j., jd. Geboorten. 5 Juli. Mattheus Josephus, z. van Aloysius A. Rodrigo en van Maria S. Annemans. 10 Juli. Johannes Comelis, z. van Jacobus F. van Gelderen en Paulina Y. van Bunderen. 12 Juli. Alphonsus Franciscus, z. van Augustus Antheunis en van Judoca J. A. Josiassen. Overlijden. 1 Juli. Petronella Catharina van Giesen, oud 73 j., wed. van Wauter A. Volleman. 9 Juli. Petronella J. C. F. van Gelderen, oud 2 j., d. van Petrus Johannes en van Melania Prenen. 11 Juli. Een als levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht van Petrus Judocus Vinck en van Ursula J. M. Engels. Axel. Huwelijks-aangiften. 3 Juni. Philippus Andreas Knieriem (van Goes), oud 21 j., jm. en Neeltje Mechelina Oostdijk, oud 19 j., jd. Willem Kempe (van Zaamslag), oud 23 j., jm. en Sara Bolleman, oud 19 j., jd. 4 Juni. Jo hannes Blankert (van Rotterdam), oud 23 j., jm. en Adriana Vercouteren, oud 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 10 Juni. Andries Hamelink, oud 26 j., jm. en Dina de Koeijer, oud 20 j., jd. Geboorten. 5 Juni. Abraham, z. van Pieter de Feijter en van Janna Dieleman. 9 Juni. Jan, z. van Abraham Dieleman en van Frangoise de Jonge. 14 Juni. Gerridina, d. van Pieter Comelis van Bendegem en van Adriana de Graaf. Overlijden. 12 Juni. Jacomina van Hercules, oud 84 j., wed. van Johannes Veenhuizen. 15 Juni. Anthonie Pladdet, oud 13 j., z. van Leendert en van Debora Krina van Cadsand. Bosclikapelle. Huwelijks-aangiften. 11 Juli. Johannes Franciscus Peersman (van Stoppeldijk), oud 24 j., jm. en Maria Louisa van Kroonenburg, oud 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 4 Juli. Johannis Verdurmen, oud 43 j., weduwn. en Rosalia Lambert, oud 36 j., jd. Hoek. Huwelijks-voltrekkingen. 3 Juli. Gelein Gerard Andriessen, oud 23 j. weduwn. en Johanna Verbruggen, oud 28 j., jd. Geboorten. 6 Juli. Pieternella, d. van Pieter Rinders en van Cornelia van der Meulen. 12 Juli. Janna Maria, d. van Comelis Klaassen en van Maria Dieleman. 14 Juli. Pieter, z. van Jacobus de Meester en van Elizabeth Dieleman. Overlijden. 5 Juli. Cornelis Verbugge, oud 82 j., weduwn. Hoi'ivarlit. Geboorten. 9 Juli. Joseph Antonius, z. van Sophia de Caluwe. 12 Juli. Huberta Maria, d. van Gustave van Santberghe en van Dominica de Thaeij. 15 Juli. Aloisius, z. van Jacobus Verschraegen en van Eugenia Baert. Overlijden. 7 Juli. Victorianus Antonius Marie de Blieck, oud 42 j., echtg. van Eugenia de Vleeschouwer. Over<ilajf. Geboorten. 1 Juli. Emerentia Marn| d. van Dominions de Coninck en van Sophia Pollet. 7 Juli. Stephanie Marie, d. van Theophilus de Vetter en van Sophia Doosselear. Sas van Huwelijks-voltrekkingen. 3 Juli. Ber- nardus Broeckaert, oud 27 j., jm. en Maria Louise de Wulf, oud 20 j., jd. Geboorten. 3 Juli. Gozanna Henderika, d. van Pieter de Vriend en van Maria Dingena Dootjes. 6 Juli. Henri Joan Wilhelm, z. van Theodoras Augustinus Lammens en van Bertha Nelly Bos. 9 Juli. Johannes Theodoras, z. van Josephus van Leemput en van Elisabeth de Rooij. 10 Juni. Janneke Hendrika, d. van Jan Helmendach en van Neeltje Elisabeth Balnikker. St. Jansteen. Huwelijks-aangiften. 12 Juli. Augustus van Duijse, oud 28 j., jm. en Maria Amelia Ferket, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 9 Juli. Gerardus Vink, oud 34 j., jm. en Paulina Gijzel, oud 45 j., wed. Geboorten. 7 Juli. Ludovicus, z. van Francies Roels en van Maria Ludovica van Daele. Cerillus Franciscus, z. van Joannes Baptiste Strobbe en van Philomena Francisca Poppe. 10 Juli. Petrus, z. van Augustus Gijsel en van Johanna Colleta Christiaansens. 13 Juli. Emile Ludovicus, z. van Augustinus Annaert en van Isabella Theresia Buijs. 14 Juli. Leontina Maria, d. van Laurentius Johannes Everaert en van Maria Janssens. Overlijden. 8 Juli. Johannes Want, oud 66 j., weduwn. van Maria Pieternella d'Hont. 11 Juli. Johannes Francies Lievens, oud 61 j., weduwn. van Johanna d'Hooghe. 15 Juli, Maria Coleta d'Hooge, oud 3 m., d. van Petrus Franciscus en van Maria Louisa de Vos. Mtoppt-lilijk. Geboorten. 7 Juli. Anna Catharina, d. van Jan Francies Comelissen en van Pieternella de Schepper. Overlijden. 20 Juli. Jacobus van der Veeken, oud 75 j., weduwn. van Johanna Crooswijk. 21 Juli. Apolonia Mathilda Lossie, oud 10 m., d. van Jan Francies en van Anna Maria Hendriks. CVestilorpe. Huwelijks-voltrekkingen. 3 Juli. Isaac de Lijzer (van Ter Neuzen,) oud 29 j., jm. en Amelia Colleta van den Abeele, oud 34 j., wed. van J. F. Hollebosch. Emile de Vrieze, oud 29 j., jm. en Maria de Wulf (van Ter Neuzen,) oud 24 j., jd. Geboorten. 12 Juli. Comelis Franciscus, z. van Machiel Lafort en van Prudentia Fredriks. Overlijden. 3 Juli. Rosalie Lefebre, oud 42 j., echtg. van Karel Riddering. Xh»iii<>Iii!>. Huwelijks-aangiften. 3 Juli. Abraham Cornelis van Langevelde, oud 20 j., jm. en Krijna de Jonge, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 10 Juli. Salomon de Mul, oud 27 j., jm. en Leijntje de Regt, oud 24 j., jd. Geboorten. 5 Juli. Adriana, d. van Pieter Scheele en van Catharina Donze. 7 Juli. Jacob, z. van Pieter vanEa

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 5