Gijsbrecht Heijens, ZIJDE SATIJN. WQLLEN DEKENS JOS. STAAL. BIERHANDEL BIERHAHDEh Bikke Rsuzen Preiplanten Nieuwe Gebloemde Landbouwberichten. Gemengde berichten. Advertentien. Telegrafische berichten. D. B. VAN ACKGH en Echtgenoote. M. JURR1J. Tweede opzending van TER NEUZEN, 18 Juli 1800. Dinsdag nacht begaven zich de politie-beambten Klaassen en Kurvink ter surveillance op den Axel- schen weg. Buiten de Axelsche poort alhier in hinder- laag liggende zagen zij twee personen aankomen, die iets met zich droegen, wat hen verdacht voorkwam. Zij hielden dezen daarom staande, hen verzoekende mede te deelen wat ze medebrackten, enz. De twee mannen G. en d. E. weigerden eenige in- lichtingen van hun nachtelijken tocht te geven. Op het verzoek mede te gaan naar het bureau van politie, volgde eene dreigende houding kunner- zijds. Hierdoor ontstond een worsteling en was de politie genoodzaakt van hare wapens gebruik te maken. G. kreeg een belangrijke verwonding aan het hoofd. Het gelukte de politie de weer- strevigen in Ter Neuzen, en daarna bij den brigadier, bulp—officier van Justitie, te brengen. Tegen G. en d. E. is proces-verbaal opgemaakt. De heer D. Durt, zoon van den Commissaris van het Belgisch Loodswezen alhier, beeft gisteren te Londen met goed gevolg examen afgelegd als machinist. M'etende dat een Engelsch diploma als machinist voor de groote vaart moeilijk verkregen wordt, moeten wij onzen vroegeren stadgenoot en diens vader van harte geluk wenschen. Bij Koninklijk besluit is herbenoemd, met ingaDg van 1 Augustus a. s., tot burgemeester van de gemeente Schoondijke, de heer P. van Houte. Bij besluit van Z. M. zijn benoemdtot gezworen van den Loven- en Willemskerkepolder, de heer A Franse Cz.tot gezworen van den Nieuw Othenepolder, de heer C. P. Butler; tot gezworen van den Melopolder, de heer P. A. Stallaerttot gezworen van den Kruispolder, de heer J. A. Pateer. Het personenvervoer met de provinciale stoombooten op de Wester-Schelde bedroeg in 1886 46,973, in 1887 58,590, in 1888 60,881 en in 1889 66,454 personen. De stoombootdienst Walsoorden—lake vervoerde in 1889 8259 personen. De spoorbootmaatschappij vervoerde in 1889 van Middelburg naar Zierikzee en terug 18,704 per sonen. Gedurende het eerste halfjaar 1890 zijn er te Hansweert geschut 15,271 schepen, metende 1,407,958 k.M. Hulst. Dinsdag ondernamen een houderdtal leden der Maatschappij tot bevordering van Laud- bouw en Yeeteelt in Zeeland, afdeeling Hulst, onder geleide van den heer L. van Waesberghe- Jaussens de plezierreis naar Gembloux. De trein, om 4,45 ure uit Ter Neuzen vertrokken, kwam alhier aan met vele leden en het Muziek- gezelschap uit Axel, dat ons tot Brussel vergezelde. Het weder was uitstekend. Na een oogenblik toevens te Brussel, arriveerden wij te 10,28 ure te Gembloux. Hartelijk was de ontvangst door den directeur der landbouw-inrichting. Wat aldaar in en om de landbouwschool te zien is, werd ons met de meeste bereidwilligheid aaugetooud en uit- gelegd. Het vee, de paarden en varkens, trokken zeer de aandacht. Het gebouw zelf, vroeger een klooster, is zeer doelmatig ingericht. Nergens gebrek aan ruimte, licht en lucht. De studeervertrekken vooral zien er netjes uit. Hier vond men de noodige leermiddelen voor den aanstaanden t'neoretischen landbouwer, terwijl daar buiten de prachtige proefvelden bewezen, dat ook aan de praktijk gedacht wordt. Te 4 uur waren we te Brussel terug. Na nog eenige merkwaardigheden bezichtigd te hebben ondernamen we de terugreis, om dankbaar, hoogst voldaan, te 10,30 ure alhier te arriveeren. Koewacht. De heer V. J. Borm, onderwijzer aan de openbare school aan den Ouden Molen alhier, behaalde Donderdag te Arnhem de hoofdonderwij- zersakte Graauw, 18 Juli. Door het zware onweder, hetwelk gisteren in deze streken woedde, zijn op de Paal in deze gemeente de schipper Jos. Heijdens en diens knecht Fr. Aarnouds, welke met andere personen op den zeedijk stonden, dood geslagen, H. laat een vrouw met vijf kinderen onverzor^d achter. Ook brandde de bergplaats van schipper J. Her mans totaal af. le Hulst werd door den bliksem een stuk muur der Kerk verbrijzeld, op de zelfde plaats waar twee jaar geleden de muur ook door bliksem werd Ver mel d. Overslajj. De uitslag der verkiezing voor een lid van den raad is dat gekozen werd de heer D. B. Waelput met 11 stemmen. Herstemming rnoet plaats hebben tusschen de heeren B. de Koning, A. Godaert en A. Apers. Groede, 18 Juli. Gisteren slaagde te Breda voor de hoofdacte de heer J. Brakman, onder wijzer alhier. s Gravenhage, 18 Juli. Tot opziener eerste klasse der visscherij—politie op de Schelde en Zeeuwsche stroomen is bevorderd de opzichter tweede klasse C. van den Berge. Wij verzuimden in ons vorig nummer melding te maken van een voor de paardenfokkerij belang- rijk besluit, in de laatste zitting van de provinciale staten van onze provincie genomen. De heer L. van Waesberghe-Janssens stelde n. 1. voor de subsidie over 1891 en 1892 aan de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, ter aanmoediging en bevordering der paardenfokkerij in Zeeland, te verhoogen tot een bedrag van f 2350. Niettegenstaande Gedeputeerde Staten dit voorstel niet steunden, werd het aangenomen met 19 tegen 16 stemmen. Toen Tracy voorbij en heen en weer ging om te zien of hij ook een betere gelegenheid kon vinden, bespeurde hij, dat hij wel over het venster heen zou kunnen zien, 't, geen echter maar aan weinigen, die bijna zes voet waren, gelijk hij, vergund kon zijn. Toen hij nu even had omgezien, ten einde zeker te zijn dat niemand hem bespiedde, waagde hij het, een blik naar binnen te werpen, en werkelijk zag hij daar het voorwerp zijner belangstelling aan een tafel zitten, en tegenover haar een man, die oud genoeg was om haar vader te kunnen zijn. Deze las, maar zij hield zich onledig met naaiwerk. De glanzende lokken van haar donkerbruin haar waren achteloos achter hare kleine ooren gestreken, en lieten geheel haar jeugdig en liefderijk gelaat zien, dat naar het venster was gekeerd. De trekkefl van den man kon hij niet ouderscheiden maar zijn hoofd was kaal en zijn lichaam mager, en Tracy meende uit zijne houding te kunnen bespeuren, dat hij ziek was. Somwijlen blikte zij op en zag naar den man doch wanneer zij dat deed, was het altoos met een uitdrukking van angst en erust, waaruit scheen te blijken, dat hare woorden niet veel aangenaams mededeeleu. De kamer was verlicht door eene enkele vetkaars, en al wat er was, ken- teekende armoede en ontbering, terwijl de vlijtige vingers van het jonge meisje den verborgen toe- schouwer genoegzaam bewezen, dat zij voor haar blood arbeidde. (Wordt vervolgd). Aan influenza overleden in Februari hier te lande 658 personen, blijkens een opgave iu de Staats-courant van Maandag, waar van 107 alleen in Gelderland. Wegens het epidemisch heerschen der typhus te Muntendam, behoeven de milicien— verlofgangers uit die gemeente dit jaar niet onder de wapenen te komen. Te Helvoort (N.-B.) heeft zich een geval van nona (slaapziekte) voor- gedaan met doodelijken afloop, en wel bij eene vrouw die slechts 14 uren achtereen sliep en zonder te ontwaken stierf. Nauwelijks is de warmte gekomen of het baden eischt slachtoffers. Onder Lonneker is een 26jarig gehuwd man bij het baden in de diepte verdwenen. Eenige uren later werd zijn lijk opgehaald. De 50,000 uit de Am- sterdamsche premieleeniug, bij de trekking op 15 dezer, zijn gewonnen door een dienstmeisje daar ter stede. Door den directeur van de wees- inrichting te Neerbosch werd in de vorige week voor den bouw van een nieuw weeshuis ontvangeu van een dame te Haarlem 1000, van Mevr. douair. v. L. en van de freules v. L., te Zeist, respectievelijk 200 en 150, terwijl nog ver- schillende kleinere bijdragen zijn ingekomen. Een eergisteren te Maassluis binnengekomen lnods- schoener bracht een zeer fraaie postduif mede, die in zee van vermoeidheid was op het schip neergestreken. Het beestje had een belletje om en droeg als merkteeken het woord ^Gent", blijkbaar den naam van de plaats van herkomst. Uit een onzer Staten- vergaderingen„Nu zal zoo iets onzinnigs, Mijnheer de Yoorzitter, wel in niemands hoofd opkomen, zelfs niet in het mijne(Historisch). Men schrijft uit Weert aan het Centrum Notaris Clercx, die plus minus drie maanden gele den vertrok zonder een spoor achter te laten, is tot ergernis van dezen, tot blijdjchap van geuen, tot verbazing van alien tusschen Zondag en Maandag onverwacht teruggekomen. Nauwelijks was de mare zijner komst verspreid, of men legde hamer, beitel, els en pen neer en begaf zich naar kennis, vriend of cafe om te praten over hem, die daar zoo plotseling als uit de lucht was komen vallen. En geen wonderHad men niet al meer dan drie maanden lang, dag in dag uit, gepraat over hem ja gezucht en geweend van hem Dat sommigen zich haastten hem le naderen en te spreken, is licht te begrijpen. Tot ons genoegen vernamen wij, dat zelfs de heftigsten voldaan huis- waarts keerden. Wij hoorden iemand zeggen Ik ging er heen als een leeuw en kwam terug als een lam. Verleden Dinsdag en Woensdag zijn door den deurwaarder, op verzoek der heeren curatoren Mr. Basten Batenburg en Rutteu de goederen van notaris C. verkocht. Maandag vertrok hij weder, en (naar wij hooren, zal hij in 't begin der volgende week terugkomen om als notaris weder zijn kantoor te openen. Korte metten maakte jl. Zaterdag een haastig gebakerd man te Utrecht met den brugwachter aan de Catharij nebrug aldaar. Na een hevige woordenwisseling over het naar zijn zin te langzaam sluiten van de brug, nam hij den brugwachter doodeenvuudig op en wierp hem over de balustrades in het water. Na deze uitoefening van snel recht, koos onze vlugge vriend het pad, berucht door zeker wildbraad. loch werd hij door de politie aangehouden en tegen hem proces-verbaal opgemaakt. De doodelijk verschrikte brugwachter werd door eenige toeschouwers spoedig gered. Het volgend geval heeft zich te Amsterdam voorgedaan Iu de Tesselschadestraat aldaar, woonde eene bemiddelde ongehuwde dame, freule S., met hare gezelschapsjuffer, die door haar bij testamentaire beschikking tot nagenoeg uuiverseele erfgename gemaakt was. Eenige weken geleden stierf freule S., in de kracht des levens. Zij werd begraven en de ge zelschapsjuffer vertrok naar elders. Kort na dat sterfgeval keerde de broeder van de overledene uit Ainerika terug en werd hij in kennis gesteld met de beschikkingen zijner zuster. Hiermede niet tevreden, wilde hij de vroegere gezelschapsjuffer bezoeken en met haar spreken maar alle po- gingen om haar te zien te krijgen, waren vruchte- loos. De juffer verkoos den broeder harer over ledene meesteres niet te ontvangen. Dit wekte achterdochtvermoedens rezen, en het gevolg hier van was, dat de justitie, op verzoek des broe- ders, zich in de zaak mengde en last gaf, het lijk van freule S. op te graven en aan een deskundig onderzoek te onderwerpen. De sectie van het lijk deed reeds aanstonds zien, dat de door den geneesheer geformuleerde reden van den dood niet hare bevestiging vond in het- geen er aan het lijk viel waar te nemen. Daarop volgde het chemisch onderzoek der ingewanden dat aan een dokter en aan een apotheker te Am sterdam werd opgedragen. En als voorloopig resultaat daarvan kunnen wij mededeelen, dat het lijk de sporen vertoout eener chronische ainkver- giftiging. De gezelschapsjuffer, die in een Geldersch dorp zich metterwoon heeft gevestigd, is onder toezicht van de justitie. Een, gelukkig, zeldzame gebeurtenis had vddr eenige dagen plaats ten kautore van een notaris, die op een aanzienlijk boerendorp niet ver van de hoofdstad gevestigd is. Tot het aanvaarden van een erfenis, nog geen vier honderd gulden groot, waren zestien gegadigden opgekomen. De verdeeling en het ontvangen van de nalatenschap geschiedden zonder eenige moeielijkheid, maar toen het op de betaling der begrafeniskosten aankwam, barstte een geheele familiehaat los. Eerst vingen de aanwezige vrouwen aan elkander het jak uit te vegen, daarna begonnen de neven en nichtjes te accompagneeren. Een der tantes gaf bewijzen van haar sympathie aan een onwilligen oom, door hem eeu weinig te plukharen, welk feit het seiu was tot een geregeld gevecht over de geheele linie. Inktkokers, boeken, portefeuilles zwierden door het kantoor en namen door de ruiten hun weg naar de bedrijvige wereld. Een candidaat—notaris, die als vredestichter wat al te nabij de vuisten kwam, ontving als legaat een blauw oog. Met vereende krachten en ondersteund door den veldwachter, wist het personeel van het notariaat de erfgenamen op straat te krijgen, waar een flinke regenbui spoedig een eind aan den twist maakte. De jongste berichten over den cycloon in Amerika verhalen ook van een wedren tusschen den storm en een trein op den St. Paul en Duluth- spoorweg. Toen de trein het station Vaudais ver- liet, zagen de beambten den cycloon in den vorm van een reusachtige draaiende kegelvormige wolk naderen en zeiden den machinist, met voile kracht te rijden. De reizigers liepeu naar de vensters, sommigen begaven zich op de balcous, doch de conducteurs verzochten alien rustig op hun plaats te blijven. Nu begon de reis. De trein reed weldra met een snelheid van 1 Engelsche mijl per minuut en daaraan alleen was het te danken, dat hij aan den cycloon ontkwam, die het station dat men zooeven verlaten had, geheel vernielde. De afstand tot St. Paul, 10 kilometer, werd in 4 mi- nuten afgelegd. Ondergeteekende beluigt haren 1 telljken dank voor de vele bewijz van belangstelling op den 10den dezer van hie^ en elders ondervonden. Zaamslag, 17 Juli 1890. Wed. H. MOENS. Voor de vele bewijzen van deelneming ontvangen bij het overlijden van mijn geliefden echtgenoot J. DE FEIJTER Pz., betuig ik, ook namens kinderen en behuwdkinderen, mijn hartelijkcn dank. Wed. M. G. DE FEIJTER-Deks. Hoek, 18 Juli 1890. Mijn hartelijken dank voor de te vreden heid en ingenomenheid mij door verscheidene personen op verschillende wijze betoond, bij het veruemen der onverschuldigde eer en het ongevergd vertrouwen, 14 dezer mij geschonken. Axel, 18 Juli 1890. W. DE KOEIJER. Ondergeteekenden betuigen hartelijk dank voor de vele belangstelling met hun 50jarige echtvereeniging ondervonden. G. HEIJNSDIJK en Echtgenoote. Axel, 18 Juli 1890. Mijn zoon slaagde heden bij het toelatingsexamen veeartsenijschool. Hartelijk dank aan den heer SCHOO te Groede. Ik beveel de inrichting van onderwijs aldaar ten zeerste aan. J. v. d. SANDE. Groede, 11 Juli 1890. Bij de aan staande verkiezing voor een lid van den gemeenteraad te Stop- peldijk, wordt ten zeerste aanbevolen de heer YELE KIEZERS. ^oor I'd van den gemeenteraad te eHf-JBUJT Stoppeldijk, wordt bij de verkiezing op Dinsdag den 22 Juli 1890, ten zeerste aanbevolen de heer Landbouwer te Stoppeldijk. VELE KIEZERS. Onder beleefde dankbetuiging aan mijn geachte clienteele, voor de gunst en het vertrouwen mij gedurende eenige jaren verleend, neem ik de vrijheid te berichten, dat ik mijn heb overgedaan aan den heer M. L. VAN VESSEM- Tholens, alhier, bij wien het alom gunstig bekende bier, uit de brouwerij van den heer Paewels, te Sas van Gent, voortaan verkriigbaar is gesteld. Aan hen, die nog in het bezit zijn van leege fusten en flesschen, wordt beleefd verzocht, deze te bezorgen aan het adres van VAN VESSEM, bovengenoemd. P. VAN VESSEM. Ter Neuzen, 11 Juli 1890. Mij aansluitend aan bovenslaande kennisgeving, ben ik zoo geeerde publiek te berichten, dat ik den het Op Zondag 20 Juli a. s. hopen onze Vriend de WelEd. Heer Wethouder te Westdorpe, hunne 25jarige Eclitvereenigiiig te vieren. EENIGE VRIENDEN. Ondertrouwd DINGENIS TOLHOEK en JANNA KATH. WILH. DE JONGE. Goes, 17 Juli 1890. Tot onze droefheid overleed heden onver- wachts onze vader en behuwdvader, de heer F. A. T il Bi: R, in den ouderdom van bijna 70 jaar. M. H. SCHEFFELAAR KLOTS-Taubek. A. SCHEFFELAAR KLOTS. Sluiskil, 14 Juli 1890. van den heer P. VAN VESSEM-De Jonge heb overgenomen, en mij voor de levering van boven- gemeld bier, op fust en flesschen, minzaam aanbeveel; de verzekermg gevende, alle desbetreffende orders, met de meeste accuratesse te zullen uitvoeren. M. L VAN VESSEM-Tholens. Ter Neuzen, 11 Juli 1890. voor 20 cent per honderd te koop bij L. DE GROENE, te Ter Neuzen. TER NEUZEN, 19 Juli. ter bewassching door Wed. II. VAX RREE1V, Zandplein, Ter Neuzen. vrij

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 2